MET EEN NATIONALE FEESTDAG IS IN CHILI WERELDKAMPIOENSCHAP VOETBAL GESTART VRIJDAG 1 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA IS Met een „nationale feestdag" die zijn weerga in de Chileense geschiedenis nauwelijks kent, is de str d om het zevende wereldkampioenschap voetbal woensdagmiddag, in de brandende hitte, begonnen. Al vroeg in de morgen hadden duizen den militairen de wegen rona het „Estadio Na- cional" van Santiago, waar in de middag Chili tegen Zwitserland zou uitkomen, hermetisch af gesloten. President Jorge Alessandri verrichtte voor ruim 70.000 toeschouwers in de Chileense hoofd stad de openingsceremonie. Enkele uren later was het stadion, ondanks het feit, dat de goed koopste plaats nog altijd zo'n tien gulden kost, tot de laatste plaats bezet. Het is met recht een nationale feestdag voor de Chilenen geworden. Hoewel Zwitserland al heel snel de leiding nam in de ontmoeting tegen Chili, ging de zege tot overmatige vreugde van de bijna 100.000 toe schouwers, naar de gastheren. De vreugde kende geen grenzen meer. Toen ruim een uur na de wedstrijd de Chileense spelers het stadion ver lieten, versperden vele duizenden landgenoten hen de weg naar de bus, die de ploeg terug zou brengen naar het rustige hotel: slechts de vreug de van vandaag gold, voor de gedachte dat Chili nog Italië en West-Duitsland, twee sterke voet ballanden, moet weerstaan om zeker te zijn van een plaats in de kwartfinales was op deze feest dag geen plaats De stand na de eerste ronde Nadat alle zestien deelnemende lan den éèn wedstrijd hebben gespeeld lui den de standen in de vier groepen: Groep 1 Rusland Uruguay Columbia Zd.-Slavië Engeland opnieuw door de Hongaren verslagen veroverden de Tsjechen, voortreffe lijk op dit eind toernooi voorbereid, het middenveld. Wel bracht Ferenc Puskas met een ongelooflijk hard schot doelman Schroif in grote moei lijkheden, doelpunten leverde de eer ste helft niet op. Een treffer van Pus- Na het prachtige weer van de openingsdag kwam gisteren de regen, kas werd, aangezien de Oostenrijkse Slechts de ploegen van Rusland en Zuid-Slavlë, die in het grensstadje scheidsrechter Steiner al gefloten Arica hun wedstrijd speelden, kregen ook nu de zon te zien. Het is, be- had, afgekeurd. halve voor de drie teams die de winst verspeelden, een slechte dag voor Toen iedereen zich al verzoend had de penningmeester van het toernooi geworden. In Arica waren nog geen met een gelijk spel viel toch nog de 8.000 toeschouwers. West Duitsland-Italië trok in Santiago het redelijke beslissing. Een tiental minuten voor aantal van 50.000 bezoekers, Spanje en Tsjecho-Slowakije speelden voor het einde passeerde Stibrany, de nauwelijks 15.000 toeschouwers en de Titanenstrijd Hongarije-Engeland, Tsjechische rechtsbuiten, met een geleid door Leo Horn, moest het met een kleine 5.000 supporters doen. schijnbeweging zijn directe tegen stander, waarna hij doelman Carme- nuut voor het einde vernietigde mid- - - - - denvoor Ponedeljnik met een hard schot wreed de laatste illusies van Zuid-Slavië. Vierde nederlaag lo kansloos liet. Leo Horn is zijn debuut in dit ze vende toernooi om de wereldtitel niet onder prettige omstandigheden be gonnen. Stromende regen en harde wind maakten in Rancagua bij Enge land- Hongarije goed voetbal niet mo gelijk. Slechts de aller-dappersten van Columbia hield woord Groep 2 Chili Italië W.-Duitsland Zwitserland Groep 3 Brazilië Tsjecho-Slowakije Spanje Mexico Groep 4 Argentinië Hongarije Engeland Bulgarije Xerxes Velocitas Vlissingen JOS Standaard Quick N. 1 1 0 0 2 2-0 1 1 0 0 2 2-1 1 0 0 1 0 0-2 1 0 0 1 0 0-2 1 1 0 0 2 3-1 10 10 10-0 10 10 10-0 10 0 10 1-3 1 1 0 0 2 2-0 1 1 0 0 2 1-0 1 0 0 1 0 0-1 1 0 0 1 0 0-2 1 1 0 0 2 1-0 1 1 0 0 2 2-1 10 0 10 1-2 1 0 0 1 0 0-1 10-5 10-8 12-10 5 2 12 5 5 2 12 5 5 2 1 2 5 7-6 5 113 3 Benauwde zege voor Argentinië „Wij zullen onze huid zo duur mo gelijk verkopen", had Adolfo Pe- derera, de trainer van Columbia, daags voor de wedstrijd tegen Uru guay vastgesteld. Zijn mannen heb- geiniu oicuiw uc auc-uo^..»;.. Het eerste doelpunt in dit eind het kleine stadje hadden een plaatsje toernooi viel in Rancagua. De Ar- pen woord gehouden. Tot 12 minu- op de natte tribunes gezocht. gentijnse rechtsbuiten, luisterend ten na de rust heeft de ploeg, die Engeland heeft, op deze tweede naar de vloeiende naam van Hector algemeen als de zwakste van het wedstrijddag geen revance gekregen Osvaldo Facundo, was er de maker toernooi wordt beschouwd, zelfs de voor de smadelijke 6-3, 7-1 en 2-0 van. In de vierde minuut van de ont- leiding gehad. Een handsbal van nederlagen van de laatste tien jaar. moeting Argentinië-Bulgarije gaf hij vai^nïJimiav Saf 7nh Opnieuw moest de ploeg van Walter zijn land. de eerste ploeg die zich Winterbottom de punten afstaan aan nu achttien maanden geleden a£a m de negende minuut van de de Magyaren Met 2-1 ging de zegen plaatste in het eindtoernooi, de lei- eerste gelft de kans zijn ploeg aan naafdfpToegvanLajosBarotLNa'n ding. Een kostbaar doelpunt van de eea voomprong te helpen. FeiUoos kwartier bracht de snelle Tichy de 26-jarige Argentijnse vleugelspeler «hoot de (M^biaan in Wel stand al op 1-0. Met een schot van 'n want in dit matige duel, waarin Ar- Een zeker met onverdiende voor kleine 20 meter afstand verraste de gentime teleur stelde, werd verder sprong. Hongaarse linksbinnen doelman Ron met meer gescoord. Amper 5000 toe- Tegenover de Columbiaanse geest- Springett Somber ging het er voor schouwers woonden de wedstrijd bij. drift stelde Uruguay vaak een te Engeland' uitzien toen Jimmy Grea- hard spel. Arbiter Dorogi moest de ves, het idool van jong Engeland Spanje verrast 2T Stoeds^steA» w7rf Z'Veï- surenonaiSoee J voudig^wereldkamptoen Ondanks De kansen schenen desondanks te Spanje, spelend zonder Alfredo di fel verzet van de onvermoeibare keren Een strafschoD die Leo Hom Stefano de Spaanse Argentijn was ploeg uit Columbia scoorde rechts- toekende wegens tohwd spel v^ de weliswaar van zijn blessure hersteld, buiten Cubilla in de 12e minuut de Hongaarse dlfens I elf Ron Fto^eto <"iner Herrera wilde geen en- gelijkmaker. Dankzij linksbuiten emi^ tufieke lmns gelifk ternaken De kel risico nemen - is door Tsjecho Sassia, die in de. 28e minuut de stand MneZekea„k,half haakte "een fout Slowakije volkomen verrast. Tot ver- op 2-1 bracht ging dezege nog>,st Dappere tegenstand mocht Mexicanen tegen Brazilië niet baten Mexico viel de twijfelachtige eer te beurt in Vina del Mar, de haven stad van centraal Chili, als eerste tegenstander van wereldkampioen 1958 Brazilië te fungeren. De Mexicanen hebben zich door de grootheden uit Rio, Santos en Sao Paulo niet ter slachtbank laten leiden. Tot de rust werd de aanvalslinie, evenals ia de finale van Stockholm bestaande uit Garrincha, Didi, Vava, Pele en Zagallo, in bedwang gehouden door de solide Mexicaanse defensie. De Brazilianen konden er maar niet in komen. Kennelijk hadden zij Mexico, dat al bij voorbaat als kansloos gekwalifi ceerd was, onderschat. De techniek van de Maxicanen mocht dan wat minder geacheveerd zijn, de bijzonder goede conditie vergoedde heel veel. Tot de elfde minuut na de rust hebben de schaarse toeschouwers van de ruim 27.000 plaatsen waren er slechts 12.000 bezet moeten wachten op de eerste treffer. Toen kreeg linksbuiten Zagallo eindelijk zijn eerste kans. De Braziliaan sloeg doelman Carbajal kansloos (10). Mexico bleef doorvechten en meer dan eens kwam het doel van veteraan Gilmar in ge vaar. De ploeg van Didi en Pele had echter te veel routine om zich dc zege nog te laten ontgaan, steeds sterker werd het overwicht van de Bra zilianen en na een klein half uur spelen besliste Pele met een gericht schot de strijd (2—0). Dit tot groot leed van de Mexicaanse supporters, die van onder hun grote sombrero's steeds somberder gingen kijken. STANDENLIJST BESLISSINGS COMPETITIE OM TWEE PLAATSEN IN DE TWEEDE DIVISIE NEC 1 1 0 0 2 1-0 Oldenzaal 2 10 12 3-2 De Graafschap 10 0 10 1-3 KON. NET. VOETBALBOND Uitslagen Hemelvaartsdag Bekerprogramma, e ronde: DOS-DWS- A 2-2 (DOS won na strafschoppen), 't Gooi-Ajax 1-0 (na verl.), DHC-DFC 2-1 (na verl.), Sparta-Volendam 4-2, PSV- Eindhoven 2-1, NAC-Sittardia 3-2, Vi tesse-Heracles 0-1 (na verl.), Wagenin- gen-GVAV (wordt 3-6 gesp.). Tweede divisie: NEC-Oldenzaal 1-0. Be8l.wedstr. eerste divisie A: SVV- Veendam 2-0. Kampioenschap va- Nederland: Velo citas-Vlissingen 2-2, JOS-Standaard 1-1, Xerxes-Quick N. 3-0. West II. Tweede klasse A: RVC-de Musschen 3-2. Besl.wedstr.: Neptunus- Overmaas 1-3 (Overmaas kamp.). Derde klasse C: Unio-Transvalia 3-2, Prom. naar derde klas: Quick Steps-Lug- dunum 1-1, Tonegido-Velo 2-2. Een aanval op de Belgische korf tij dens de korfbalinterland Nederland- België,. welke op Hemelvaartsdag op Houtrust in Den Haag is gespeeld en welke met 5-3 door Nederland is ge wonnen. Links Gerard Bos en rechts Jan Krijgsman. NEDERLAND-BELGIE 5—3 In een voortdurend gevecht tegen de snijdend-koude noordwestenwind, die de speelsters en spelers dwong tot een dans rond de korf, hebben de twaalftallen van Nederland en Bel gië op het Haagse Houtrustterrein geprobeerd tot zo goed mogelijk korfbal te komen. Dat gelukte Ne derland het best. De individuele ac ties van een Bos, Munnikes en Van Lunteren kostten minder tijd dan die van hun tegenstanders, en hun spelopvatting was duidelijk beter. De Nederlandse ploeg' won dan ook ver diend met 53 er behaalde daarmee de tweede zege op België in dit sei zoen. Fnppicp kanthalf maakte eeen fout «>»owaicije voiKomen verrast. ioi ver- op l-l oracnr f-L Toch Toï de ove^mnmg naaJ "«'ng van de schaarse toeschouwers naar Uruguay. Hongarije gaan. Na een halfuur spe len besloot de talentvolle middenvoor Florian een knappe combinatie met een gericht schot (2-1). Met de moed der wanhoop poogde Engeland in de laatste fase van de strijd tenminste nog een gelijk spel te bereiken. Het was tevergeefs. „Safety first'" in Santiago West-Duitsland-Italia, voor 50.000 toeschouwers in Santiago gespeeld, was de wedstrijd waarin beide ploe gen beheerst werden door de angst om te verliezen. De gevolgen bleven niet uit. Verder dan enkele gevaar lijke aan.allen kwamen de aanvals- linies niet. N. armate de wedstrijd vorderde werd het duel harder en doelpunten bleken echter onbehaal- baar. Met dat 00 ^elijke spel was, op de neutrale bezoekers na, overi gens iedereen wel tevreden. Geen kansen voor Zuid-Slavië Het sterke Russische team heeft Zuid-Slavië in het Noord-Chileer i Arica weinig kansen gegeven. In de eerste helft zag de verdediging van de Zuid-Slaviërs nog kans de Russi sche aanvalsgolven tot stilstand te Quick Steps en Lugdunum gelijk men, die door de meekomende Ba- velaar goed werd ingekopt: 11. Rechtsbuiten De Cler werd nog door A. v. d. Berg vervangen, waarna Vermond hard inschoot, echter zon- ir der succes. hrênglnnNaSId"hervatting werf dc "urn"heeft to de« éntmoeting ge.uk Bijna waren onze stadgenoten nog druk zelfs voor de solide verdediging Sehad door met een gelijk spel naar geslagen, toen linksbuiten Van Sas fe zwaar ïn deVe minuSf opendf ^en terug te keren. van verre afstand hard tegen de paal rechtsbinnen Ivanov de score. On- Met de sterke wind in de rug trok schoot In de stand kwam echter geen danks het over icht van de Russen groen wit direct ten aanval, maar verandering en Lugdunum kon zich bleven toch ook hierna doelpunten slechts gesteund door de middenlinie, gelukkig prijzen met dit gelijke spel. weer lang uit. Pas in de vierde mi- was de voorhoede zonder ruggegraat en bleef zij schotloos. Reeds na een kwartier kropen de Kikkers door het bekende oog van de naald, toen links half De Roo in het strafschopgebied de bal met de hand bewerkte en 'n penalty volgde, die keeper Kerkvliet via de paal weer in het veld kon wer ken en de stand 00 bleef. Quick Steps bleef op links uiterst gevaar lijk en midvoor Vermolen miste en kele opgelegde kansen. Jammer was het, dat juist in deze periode, met de sterke wind in de rug, zij niet tot schotvaardigheid kwam en de rust onveranderd inging. In de tweede helft kreeg de thuis club direct een goede kans, toen spil Bavelaar miste, maar Koenders hoog over schoot. Kagerplassen zagen aantrekkelijke strijd van Ronde en Platbodem Het was ook gisteren nog lang geen zomer op de Kagerplassen, doch niettemin werd er een interessante strijd geleverd, die door talrijk velen, in het riet verscholen motorbootbezitters met belangstelling van begin tot einde werd gevolgd: de strijd n.l. van de Ronde en Platbodemvaartuigen, waartoe het bestuur van „De Kaag" enkele jaren geleden het prijzens waardig initiatief nam. Prijzenswaardig, omdat de bezitters van deze typen vaartuigen ook wel eens in onderlinge strijd eikaars krachten willen be proeven. De resultaten der vorge jaren waren dan ook aanleiding geweest tot een belangrijk grotere inschrijving, zo zelfs, dat twee wedstrijdklassen konden worden geformeerd, waarbij nu de tjalken in een aparte afdeling konden worden ondergebracht, zij het dat met dc nodige handicap, omdat het verschillend type van deze klasse zulks nog nodig maakt. ren vochten door 'egen de gestelde han dicap in en wonnen of verloren De resultaten waren tenslotte als volgt: Klasse I (verschillende typen boten): 1 zeeschouw „Zuiderzee", eig. P. v. As ten uit Helmond, in 2 uur 0 min. 20 sec. gezeilde en 1 uur 57 min. 50 sec. bere kende tijd: 2 Lems*eraak „Noordster" eig. Romke de Vries, Den Haag, in 1 uur 58 min. 16 sec. gezeilde en berekende tijd; 3 Staverse jol „Bruintje Beer", eig. De Kat uit Den Haag, in 2 uur, 6 min. 13 sec. gezeilde en 1 uur 59 min. 53 6ec. berekende tijd. Klasse II (tjalken): 1 „Drie Gebroe ders", eig. B. W. Oosthoek uit Wasse naar, in 1 uur 49 min. 42 sec. gezeilde tn berekende tijd; 2 „De Vrouwe Cor nelia", eig. W. M. Taconis uit Wasse naar, in 2 uur 4 min. 46 sec. gezeilde en 1 uur 50 min. 6 sec. berekende tijd. Nederlandse militairen verliezen van Belgen Woensdag is in Athene de tweed» ronde van het toernooi om het inter nationale militaire voetbalkampioen schap 1962 begonnen. Hierin hebben zich België, Nederland, Griekenland en Tur kije geplaatst. In de eerste wedstrijd verloor Neder land met 3-1 van België. Bij de rust leidden de Nederlandse militairen nog met 1-0. De ploegen spelen een halve compe titie. De winnaar van het toernooi zal in Zuid-Korea in de finale tegen dat land uitkomen. De tweede ontmoeting die voor woens dag op het programma stond, de Ont moeting Griekenland-Turkije eindigde in een 2-2 gelijk spel. Na de eerst dag luidt de stand: 1. België 1 1 0 0 2 3—1 2. Griekenland 10 10 1 2—2 3. Turkije 10 10 12—2 4. Nederland 10 0 1 0 ,1—3 BEWONDERING Wij waren in staat, daartoe in de ge legenheid gesteld door dr. v. d. Bas, om aan boord van de tjalk „Odysseus" de strijd en het werk aan boord van nabij te volgen en we hebben inderdaad be wondering voor de bemanning, welke minstenf uit tien koppen bestaat, voor het werk, dat tijdens zulk een race ver zet moet worden en verzet wordt. Bij elk onderdeel van de tuigage 'n manne tje, maar zelfs één mannetje is op som mige ogenblikken niet voldoende. Er wordt soms door twee, drie man ge sjord en getrokken aan de touwen, om een zeil van bakboord naar stuurboord te halen, om een zwaard aan de ene kant op te halen en een ander aan de andere kant te laten zakken, werk, dat velen het zweet op het gezicht en het eelt óf verwondingen in de handen doet oplopen, maar er wordt gewerkt met overgave, met bezieling en dat op het ene woord: „klaar, dan over!" Werk, dat aan boord van de „Odysseus" tenslotte ook dit jaar tevergeefs was, want in de tweede ronde verloor het schip op het Norremeer het stuurboord-zwaard, waar door het stuurloos werd en de strijd moest worden gestaakt. Evenwel, ande- De Groningse ere-divisieclub GVAV heeft gisteren in Niederlahn- stein (WDld) een nederlaag geleden tegen de club van die naam. De ont moeting eindigde met 41, bij de rust was de stand 40. Winst voor de Zuidamerikanen In vier Chileense steden Ari ca, Santiago, Vina del Mar en Rancagua zijn woensdagmid dag de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap 1962 begonnen. De zestien landen. De ploegen spelen in de nooi hebben gr plaatsl zijn onder gebracht in vier groepen van vier landen. De ploeg enspelen in de eerste eindronde een halve com petitie waarna de nummers een en twee van elk groep overgaan naar de kwartfinales. Het toernooi wordt verder volgens afvalsys- teem gespeeld. De uitslagen van de eerste wed strijddag waren: Arica: Uruguay- Columbia 2-1 ruststand 0-1), San tiago: Cbili-Zwitserland 3-1 (1-1), Vina del Mar: Brazilië-Mexico 2-0 (1-0), Rancagua: Argentinië-Bul garije 1-0 (1-0). De uitslagen van de Wedstrij den, gespeeld op de tweede dag luiden: groep I: Arica: Rusland- Zd. Slavië 2-0 (0-0); groep II, Santiago: W.-Duitsland-Italië 0-0; groep III: Vina del Mar: Spanje- Tsjecho Slowakije 0-1 (0-0); gr. IV, Rancagua: Hongarije-Engeland 2-1 (1-0). In eigen doel Toch zou de thuisclub spoedig de leiding nemen, want na 5 min. spe len nam de linksbuiten een scherpe hoekschop, die Kerkvliet in eigen doel werkte: 10. Bijna werd hel zelfs 20, maar doelman Kerkvliet redde na een hard schot van midvoor Vermolen subliem. Gelukkig wist groen wit zich in de laatste 20 minuten te herstellen. De Cler kreeg een goede kans, maar schoot hoog over, totdat tien min. voor het einde Lugdunum op rechts een hoekschop kreeg te ne- Een goede actiefoto uit de wedstrijd tussen Brazilië en Mexico, welke in Vina del Mar is gespeeld. Bestuurscrisis bij Be Quick Bij het Groningse Be Quick heerst momenteel weer een bestuurscrisis. Voorzitter mr. J. van Zaayen, se cretaris M. B. Hopma en- het be stuurslid E. J. Laferman hebben voor hun functies bedankt. Het ge brek aan steun voor Be Quick, zowel in als buiten de vereniging, was hier bij doorslaggevend. De heer Van Zaayen zal zich ook niet meer be schikbaar stellen voor functies in de KNVB. Hij was o.a. lid van de Stu- diecommisie Betaald Voetbal, die kort geleden het rapport over spel peilverbetering heeft uitgebracht. Later werd ons van de zijde van de Groningse vereniging meegedeeld, dat de bestuursleden, die hun func tie ter beschikking hebben gesteld, de clubzaken van Be Quick in het lopende seizoen nog zullen beharti gen. ATLETIEK Corrie van Wijk stootte kogel naar record Niet alleen door de harde, dwars dwars over de baan staande wind. maar ook door het wegblijven van enkele prominente atleten hadden de nationale invitatie wedstrijden, die gisteren op de Nenijto sintelbaan in Rotterdam werden gehouden, veel van hun aantrekkelijkheid voor het publiek verloren. Toch hebben de toeschouwers, die het onaangename weer hadden getrotseerd, een serie voortreffelijke prestaties kunnen be wonderen. Bij het kogelstoten dames zorgde Corrie van Wijk na een reeks con stante worpen rond de veertien me ter voor een verbetering van het Ne derlandse record van Corrie van den Bosch. De atlete kwam in haar zesde en laatste poging tot 14.49 meter, waarmee zij het oude record met elf centimeter verbeterde. De verwachte recordverbetering bij het discuswerpen heren bleef uit. Wel kwam Cees Koch met 57,14 m. opnieuw voortreffelijk voor de dag. De Rotterdammer bewees daarmee eens te meer momenteel in zeer goe de vorm te verkeren. JUDO Jan van der Horst bedankt als lid NJB Jan van der Horst, de leraar van we reldkampioen judo, Anton Geesink, heeft *Un lidmaatschap van de Nederlandse Jiu Jutsu en Judo Bond opgezegd. Ruim een maand geleden kreeg de UtrechUe leraar van de Judo Kwai Nederland als blQk van waardering voor zijn verdien sten voor het Nederlandse judo, de vijf de dan. Van de zijde van de NBJ, de organisatie waarvan Van der Horst lid is, werden hierop aanmerkingen ge maakt en men legde hem een voorlopi ge schorsing op. Van der Horst kon zich met deze gang van zaken niet vereni gen en hij heeft nu bedankt als lid van de NJB.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 18