L HET GAAT NIET GOED MET DE WONINGBOUW l 1 Daar zult uplezier van heieven! Als u over gaat op Matador Braziel Shag De nieuwe smaak: iets pittiger dan half zwaar veel zachter dan zwaar! \X '1 Aantal „witte boorden" nam in tien jaar met 75 procent toe DINSDAG 29 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT .«sa NIEMEYER r. MINISTER VAN AARTSEN: Minister wil eerste oefening militairen niet bekorten Minister van Aartsen is ongerust over de resultaten van de bouwproduktie Als gevolg van de weersomstandigheden en de ar beidstijdverkorting is de produktie in 1961 ongeveer ten bedrage van 100 miljoen gulden achtergebleven. Het aantal gereedgekomen woningen is in het eerste kwartaal van 1962 eveneens minder. Dit produktieverlies zal zich Waarschijnlijk in de komende kwartalen ook wreken. De bouwmarkt is thans gespannen; er is teveel werk in uitvoe ring in vergelijking met het aantal beschikbare arbeidskrachten. Om de spanning niet verder te laten doorwerken, heeft de minister zowel de goedkeuringen van ongesubsidieerde woningen als die van gebouwen verschoven. de huizen zijn verbeterd. Voor apar te groepen woriingbehoevenden zijn tenslotte bijzondere regelingen ge troffen. Deze ontwikkeling en de stijgende bouwproduktie geven vol gens de minister niet het beeld van een op de oude voet voortgezet be leid. Hij komt tot de conclusie, dat het beleid zich niet meer uitsluitend moet bezighouden met het nog bestaande acute woningtekort, maar evenzeer op de kwantitatieve en kwalitatieve vraagstukken van de woningvoorzie ning in de toekomst. Wanneer na de laatste huurverho ging (in 1966) de jaarlijkse woning wetbij drage van 250 zal zijn ver dwenen en dit bedrag in de lonen wordt opgenomen, betekent dit een looncompensatie van jaarlijks één procent. Volgens de regering blijft er in de komende periode van huur- aanpassing dan nog voldoende ruim te over voor welvaartverruimende loonsverhogingen. De drie fasen van huurverhogin gen (1962, 1964 en 1966) vindt de regering zeer goed uitvoerbaar, ook al zal hij elke huurverhoging bezien moeten worden, of zij, gezien de om standigheden van dat ogenblik, kan worden doorgevoerd. De minister zegt te overwegen, bij de komende huurverhoging, die ook wijzigingen in de subsidieregelingen tot gevolg heeft, de B- en C-catego- rie van de premieregeling op te hef fen. Hij stelt zich voor, de moge lijkheid voor eigen woningen voor leningen tot 90 procent van de netto stichtingskosten een garantie te ver krijgen, ongewijzigd te handhaven. Minister van Aarsen bestrijdt de mening van een aantal Eerste-Ka- merleden, als zou het volkshuisves tingsbeleid na de oorlog slechts op enkele punten zijn gewijzigd en zich geenszins onderscheiden door een ruime visie op de toekomst. In zijn memorie van antwoord aan de Se naat voert de bewindsman een aan tal argumenten aan, waarmee hij het tegendeel bewijst. De subsidieregelingen voor de wo ningbouw zijn volgens mr. Van Aart sen op vele punten ingrijpend gewij zigd. De particuliere bouw is hier door op gang gekomen. Door de huurverhogingen zijn gezonder ver houdingen in het woningbeheer ont staan. De grootte en de kwaliteit van Woningen steeds duurder De woningnood in cijfers Het woningtekort dat op 1 januari 1961 nog ongeveer 86.000 woningen of 2,9 procent van de woningvoorraad bedroeg is in de loop van het jaar 1961 verminderd tot ongeveer 73.000 woningen af 2,4 procent, zo staat in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over de begroting van het de partement van Volkshuisves ting en Woningnijverheid voor 1962. Onder de grote steden hebben vooral Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Eindhoven en Enschede zowel in absolute als in relatieve zin nog met ho ge statistische tekorten te kam pen. Deze vijf steden hebben een tekort, dat tezamen rond 30 procent bedraagt van het lan delijk statistisch tekort. Pe? 1 januari 1962 hadden nog onge veer 130 gemeenten tekortper centages van 6 procent of meer, dat is meer dan tweemaal zo veel als het percentage voor het land als geheel. De woningbouwkosten hebben een stijging te zien gegeven. Het index cijfer over het vierde kwartaal 1961 was 138 en daarmee kwam het index cijfer over het gehele jaar 1961 op 134 tegenover 130 voor 1960. Een stijging derhalve met 4 punten of drie procent. Een deel van deze stijging kan worden "toegeschreven aan de stijging der materiaalprijzen, waar door de bouwkosten van een woning van 1960 op 1961 ongeveer 1,2 pro cent zijn gestegen. Inbraak in „De Ruigenhoek Gisternacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het landhuis van prinses Wilhelmina „De Ruigen hoek". Door het vernielen van een ruit aan de zijkant drongen zij bin nen en in de hal ontvreemdden zij een antiek zilveren horloge met een middellijn van vijftien centimeter. De huisbewaarder ontdekte gisteroch tend de inbraak en waarschuwde de politie onmiddellijk. Minister Visser is niet bereid een maatregel te overwegen, die zou lei den tot verkorting van de eerste oefening der dienstplichtige militai ren. Dit deelt hij mede in zijn ant woord op schriftelijke vragen, wel ke het lid van de Tweede Kamer, de heer Wierda (PvdA) indertijd stelde. De minister zegt, dat een verkorting der eerste oefening de parate sterk te zou reduceren. De Verenigde Staten, zo zegt de bewindsman, handhaven onverkort de verhoging der parate sterkte, wel ke in verband met de Berlijn-crisis noodzakelijk was. Voorts stelt hij, dat er geen gevallen bekend zijn waarin andere Navo-landen zijn te ruggekomen op maatregelen welke tot dat zelfde doel genomen waren. Wijziging kieswet Verkiezingen niet meer daags voor Hemelvaart De Tweede Kamerverkiezingen, welke volgend jaar zullen worden gehouden vinden niet plaats op 22 mei, maar een week eerder of een week later. Men wil voorkomen, dat deze verkiezingen zoals dit jaar het geval is met de gemeenteraads verkiezingen de dag voor Hemel vaartsdag vallen en de kranten pas weer op vrijdag uitslagen en com mentaren zouden kunnen brengen. Met het ook hierop zal de kieswet gewijzigd moeten worden, welke wij ziging evenwel alleen van toepassing zal zijn op de gemeenteraads- en Tweede Kamerverkiezingen, omdat de verkiezingen voor de prov. staten altijd eerder in het jaar vallen. VERLENGING MOND- EN KLAUW ZEER BESTRIJDINGS MAATREGELEN Bij wijziging van de betreffende ministeriële beschikking is het ver- voersverbod voor varkeivs in ver band met de bestrijding van het mond- en klauwzeer verlengd tot 1 juli 1962. De nadere bestrijdings maatregelen en aanwijzingen terza ke van de directeur van de veeart- senijkundige dienst zijn onvermin derd gehandhaafd. Dit houdt o.m. in, dat geen wijziging is gebracht in de op 8 mei jl. laatstelijk vastgestelde begrenzing van het onbesmette ge bied. Minister-president sprak met Ned. Dagbladpers De minister-president en de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben gisteren, zo als in een communiqué van de ver eniging „De Nederlandes Dagblad pers" werd bericht, een dej^gatie van het bestuur van deze vereniging ontvangen. Naar van de zijde van het kabinet van de minister-president verklaard wordt had deze bespreking ten doel van gedachten te wisselen over bepaalde omstandigheden voor de verschijning van de dagbladen op zaterdag, die door de dagbladdirecties verontrustend werden geacht. De aanwezigheid van staatssecreta ris Scholten bij deze bespreking duidt er volgens deze verklaring reeds op, dat het niet in de bedoeling lag hier bij c.a.o.-problemen op de voorgrond te stellen, doch dat het gesprek ging over de problemen, die de vrije za terdag met zich brengt voor het ver schijnen van de dagbladen en voor de nieuwsvoorziening door de pers tijdens het weekeinde in het alge meen. Maximum prijsregeling voor aardappelen gaat morgen in Van het ministerie van economi sche zaken wordt vernomen, dat de ministers van economische zaken en landbouw en visserij in de Staatscou- rent van maandag 29 mei een maxi mum prijsregeling voor consumptie aardappelen van de oogst 1961 zullen afkondigen, die op 30 mei in wer king zal treden. Het doel van deze regeling is, de prijs van consumptie-aardappelen met inachtneming van een redelijk te achten overgangstermijn van één week, terug te brengen tot een ni veau, dat onder de huidige omstan digheden aanvaardbaar geacht kan worden. De ministers zijn tot dit be sluit gekomen, omdat ze hebben vastgesteld, dat ondanks de tot dus verre getroffen maatregelen te weten de per 6 april doorgevoerde export beperking, alsmede de sinds 18 mei van kracht zijnde prijsstop, de prij zen voor aardappelen naar hun oor deel op een te hoog niveau zijn blij ven liggen en zelfs in een aantal ge vallen nog een verdere stijging heb ben vertoond. De nieuwe pr^jsbeschikking bepaalt MET GRATIS CHOCOLADEREPEN (Advertentie) dat de consumentenprijs voor Neder landse aardappelen van de oogst 1961 met ingang van 30 mei niet ho ger zal mogen liggen dan veertig cent per kilo en na één week, dus met in gang van 6 juni a.s. niet hoger dan 35 cent per kilo. De prijzen bij ver koop aan kleinhandelaren zullen in de periode van 30 mei tot 6 juni maximaal 35 cent per kilo mogen be dragen en met ingang van 6 juni maximaal dertig cent per kilogram. Deze laatste prijzen gelden ook voor de met de kleinhandel gelijk te stel len grootgebruikers. Op de autoweg Arnhem-Nijme- gen is in de nacht van zaterdag op zondag onder Eist de 51-jarige J. A. Frangois uit Malden met zijn auto uit de bocht gevlogen. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd. Hij was onmiddellijk dood. De heer Fran gois was gehuwd en vader van ze ven kinderen. In Londen is de „generale repetitie" gehouden voor de „Trooping the colour", welke a.s. zaterdag zal plaatsvinden. Op de foto zien we de her tog van Gloucester en mevrouw Doreen Archer-Houblon tijdens de repe titie: Mevrouw Archer nam hier de plaats in van koningin Elizabeth, die a.s. zaterdag de grote parade zal afnemen. Jan Teulings (Doeluttel), Mimi Boesnach (juffr. Piers), Kitty Janssen (Liesje Doeluttel)) en Han Bentz van den Berg (prof. Hickensz) in een scène uit „Pygmalion", het bekende spel, dat donderdagavond onder regie van Gerard Rekers op het beeldscherm wordt gebracht door de NCRV-televisie. De voor Nederland be schikbare cijfers laten zien dat van 1950 tot I960 in de industrie het aantal „witte boorden" met 75 pet. is toegenomen en dat zij op het ogenblik 22 pet. van de totale personeels sterkte in de industrie uit maken. Over de gehele wereld is in het bedrijfs leven een duidelijke wij ziging in de verhouding „Witte boorden" tot „over alls" waar te nemen. Het sterkst spreekt dit in de V.S., waar op het ogenblik de aantallen el kaar evenaren. Dit stelde dr. ir. M. G. Ydo op de vierde voorjaars-efficien- cydag in de RAI te Am sterdam in een lezing over „Efficiency in de admini stratie". Algemeen wordt aange nomen, dat het administra tieve apparaat in Neder land zeker niet achterge bleven is bij deze gemid delde stijging van de witte boorden in de industrie. Als een van de oorzaken hiervan noemde dr. Ydo, dat er steeds hogere eisen aan de administratie wor- niet te vinden is op de ar beidsmarkt, zoekt men de oplossing in de mechani satie. Bovendien gaat men zich afvragen of al dat werk van de administratie wel nodig is. Dr. Ydo kwam tot de Efficiëncy van administratie in het slop den gesteld door de over heid, terwijl de admini stratie daarnaast geëvolu eerd is doordat ze van re gistrerend apparaat tot voorlichtingsapparaat van het bedrijf uitgroeide. Omdat geschikt perso neel voor de uitbreiding van de administratie vaak conclusie, dat de admini stratie alle voorwaarden voor inefficiency in zich draagt en dat toepassing van meer machinale appa raten of het inzetten van meer personeel hieraan niets verandert zolang de administratie niet eerst de mogelijkheid krijgt een ge ïntegreerde bedrijfsafde ling te worden. „Het is de ervaring, dat bij doorlichting van de administratie de uitkom sten ii. zeer vele gevallen onaangename verrassingen opleveren. Procedures die men tot dusver steeds als vanzelfsprekend heeft ge accepteerd blijken overbo dig te zijn of vereenvou digd te kunnen worden. Waar men vroeger aan nam, dat gemechaniseerd moest worden, blijkt soms, dat een andere werkwijze het probleem doet ver dwijnen. Het is b.v. mo gelijk door een verschui ving in de volgorde der handelingen, de gevolgde administratieve procedure aanzienlijk te vereenvou digen en tevens tot perso- neelsbesparing te komen", aldus dr. Ydo.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7