Ckefarine 4 Ouders met waardebesef gaan voor de kleding van hun jongens regelrecht naar VERHULST. DINSDAG 29 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Twee doden in Voorschoten Bij aanrijding in Wassenaar Ongeveer een half uur nadat gis teravond op de Deyl de verkeerslich ten waren gedoofd, omstreeks half 8 nl., heeft zich op dit kruispunt een zeer ernstig verkeersongeval voorge daan dat het leven gekost heeft aan twee mensen. Een personenauto, bestuurd door G. de Mooij uit Voorschoten, kwam van de Papeweg en wilde de rijba nen van de Rijksstraatweg overste ken, juist op het ogenblik dat uit de richting Den Haag een zeer zware truck met oplegger naderde. De chauffeur van de truck zag de personenauto plotseling voor zich en heeft nog geprobeerd naar links uil te wijken, maar de afstand was te kort om een aanrijding te voorko men. De personenauto werd in de flank gegrepen en op de midden berm gedrukt. De gevolgen waren zeer ernstig. De inzittenden, beiden uit Voorschoten, werden op slag ge dood en de wagen werd totaal ver nield. De slachtoffers zijn de 24-jarige invalide groentehandelaar G. de Mooy, die de auto bestuurde en de 72-jarige mej. Petronella M. L. de Graaff, een tante van de bestuur der. Mej. De Graaff genoot in Voor schoten algemene bekendheid, om dat zij vroeger op de Leidseweg een gebouw exploiteerde waarin bruilof ten en partijen werden gegeven. Al gemeen kende men haar als „Pietje" de Graaff. Het ongeval heeft in Voor schoten grote verslagenheid gewekt. Samenwerking bij bestrijding van pijn! V/er middelen In één iebiet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die el- kaars werking ondersteunen. Che farine „4" werkt echter niet alleen krachtiger bij bestrijding van pijn en griep, maar bovendien veiliger, daar één der bestanddelen zorgt dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.8u Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 (Advertentie) Locomotief botste op slijptrein: vier gewonden Vanmorgen omstreeks zeven uur is een losse locomotief in botsing geko men met een zogenoemde „slijp trein" tussen de stations Rotterdam (noord) en Rotterdam (centraal). Bij deze botsing werden vier per sonen gewond. Met deze slijptrein worden onregelmatigheden uit de rails geslepen. Het spoort tus sen Rotterdam (noord) en Rotterdam (centraal) is aan een zijde versperd. Tengevolge van dit ongeval treden vertragingen op die zich op nabije lijnen voortzetten. De vier gewonden, allen machinis ten en een leerling machinist van de Spoorwegen zijn: J. C. D. Groen uit Rotterdam, P. J. Hertog uit Rotter dam, J. Niemeyer uit Almelo en F. de Jong uit Opeinde. Zij zijn naar het ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam overgebracht. In verband met de stremming rijdt de trein Amsterdam-Rotterdam via Breukelen tot Gouda. Agenten spalkten been met hun gummistokken Twee Rotterdamse agenten hebben gisteren welgemeende complimenten gekregen van de artsen van het zie kenhuis Dijkzigt omdat zij hun gum mistok zo bekwaam hebben gebruikt. Gistermiddag draaide de 44-jarige havenarbeider M. Dazler in de Stiel tjesstraat met zijn motor te dicht voor een langzaam rijdende auo. Het rechterbeen van de man werd door de scherpe koplamp van de wagen bijna afgesneden. De agenten, die onmiddellijk na het ongeluk ingre pen, spalkten het been met hun gum mistokken. Het personeel van de GGD-auto constateerde, dat het „noodverband" vakkundig was aan gebracht en liet het op zijn plaats. Bij een botsing tussen een auto bus en personenauto is de heer J. Nij- meijer uit Enter (gem. Wierden) za terdag om het leven gekomen, toen een personenauto, waarin hij was gezeten tegen een autobus botste. De autobus stond in Soesterberg voor gesorteerd om links af te slaan. De bestuurder van de personenwagen trachtte de bus, toen deze al opreed, nog links te passeren, dat gelukte niet meer en er ontstond een hevige botsing. De chauffeur van de perso nenwagen werd licht gewond. Twee passagiers die achterin zaten wer den zwaar gewond. LEIDERDORP Eerste paal voor wijk „Ouderzorg" De loco-burgemeester van Leiderdorp, de heer C. Meerburg, heeft gis termiddag in een gestadig neerdruilende regen een begin gemaakt met het geweldige bouwproject, waarvoor de gemeente Leiderdorp zich In de komende tien jaren gesteld ziet. Op het terrein van de voormalige steen fabriek „Ouderzorg" werd namelijk door de loco-burgemeester in tegen woordigheid van ojn. wethouder A. M. Kleiss, gemeentesekretaris C. Hobo, gemeenterachitect W. F. Buitendijk, en drs. J. Poot, direkteur van de N.V. Eurowoningen, de eerste paal geheid, voor de 91 woningen, die dit jaar door N.V. Eurowoningen zullen worden gebouwd. Bedoelde woningen, zoals bleek tijdens een feestelijk gestemde bijeen komst in „De Beukenhof' te Oegstgeest, alwaar de heer Meerburg en drs. Poot het woord voerden, zijn a-premiewoningen, die t.z.t. een huur gaan „doen" van f 70. De huizen, getekend door architect Leicher uit Maarsen, die gebouwd zullen worden door de firma Fokkens, bestaan uit een grote woonkamer, ruime keuken, drie slaapkamers en een begaanbare zolder; Na deze woningen komen in dezelfde wijk „Ouderzorg" nog eens 90 ver koopwoningen, een gedeelte flats (variërend van 1 tot 4 kamers) en vrij staande huizen, geschikt voor negen bedden. De N.V. Eurowoningen bouwt ook deze woningen. Leiderdorp staat, zoals wij reeds eerder uitvoerig schreven, voor de verwezenlijking van zeer grote plannen. In de wijk „Ouderzorg" die 79 ha beslaat moeten in de eerste tien jaar 2539 huizen verrijzen. Achter de Zijllaan- en Mijepolder, waarin de vroegere steenfabriek lag, is de Munnikenpolder, die eveneens voor woningbouw in aanmerking komt. In de vrij nabije toekomst kunnen dan 30.000 mensen huisvesting krijgen in de woningconcentratie (7400 huizen) tussen de huidige ge deelten van Leiderdorp achter de Van der Valk Boumanweg. Gistermiddag werd ook bekend, dat volgende maand het contingent woningwetwoningen, 18 stuks, aanbesteed zal worden. Ook deze huizen komen in de wijk „Ouderzorg". Dit betekent, dat de gemeente Leiderdorp volgend jaar toekomt aan de verdeling van ruim 100 woningen aan per sonen op de wachtlijst. De geweldige groei van Leiderdorp, die thans gestalte gaat krijgen, past, zoals gistermiddag herhaaldelijk werd uitgesproken, volledig in de Haagse plannen nu het plan Wilsveen van de baan is. Leiderdorp is met Voor schoten en Zoetermeer bij uitstek een gemeente, die soulaas kan bieden aan de volgebouwde concentraties van Den Haag en Leiden. In ieder geval zal de Leiderdorpse woningnood binnen vier jaren bedwongen zijn, aldus de heer Meerburg. Plakkers en weder- plakkers twisten in Harmeien Het botert niet erg tussen een paar politieke partijen in het landelijke Harmeien. Met na me de WD en Gemeenschap pelijk Belang is de verkiezings strijd de laatste dagen nogal hoog opgelopen. Zaterdagavond werd tijdens een bijeenkomst van de VVD in het dorp bekend, dat bij een van de VVD-voormannen het affiche in zijn tuin was over- geplakt. De voorman reed di rect naar zijn huis, waar een aantal Gemeenschappelijke Belangers stond, kennelijk met overpla'k-neigingen. „Geen sprake van," riepen de Belang-plakkers eenstemmig, „deze aardigheid heeft u aan de KVP te danken!" Maar ook verscheidene KVP-affiches in het dorp bleken te zijn afge scheurd dus hier vielen de schuldigen niet te zoeken. De VVD-vorman zag, dat de Belangen-partij een auto bij zich had en wilde er eens een kijkje in nemen. Op het mo ment, dat hij zich voorover boog om een blik naar binnen te werpen gaf de chauffeur vol gas. De VVD-er had evenwel de tegenwoordigheid van geest, zich met een sprong toch nog in de auto te werken. De be stuurder werd tot stoppen ge dwongen en de potige VVD-se voorman nam een van de inzit tenden mee als gijzelaar: „Ik laat hem pas vrij als de schul dige zich meldt!" De gijzelaar werd op vrije voeten gesteld, toen de lijsttrek ker van het Gemeenschappelijk Belang van Harmeien persoon lijk zijn excuses kwam aanbie den. In Harmeien is echter de rust nog niet teruggekeerd. De WD is er nog steeds niet ach ter, wie haar borden op vele plaatsen in het dorp heeft ver nield. Hazewind regenjasje Kwiek regenjasje met-capuchon in uitstekend poplin. Door zeer praktische sluiting zowel voor jongens als meisjes geschikt. Geheel gevoerd. Leeftijd 4 jaar: 25.25 KI. st. p. maat. Vraag naar de kaart- die-spaart: een volle kaart geeft f 20.- con tant op Uw hand! 't zit goed bij LEIDEN - BREESTRAAT T/O STADHUIS. Katholieke politiemannen congresseerden in Amsterdam Dringend beroep op J™ overheid tot loonoverleg lijke afdeling van de katholieke poli- De voorzitter van de katholieke tiebond. politiebond „Sint Michaël", de heer J. P. H. Körner heeft een dringend Volgens de heer Körner schort het beroep gedaan op de overheid om ernstig met het overleg tussen de binen de kortst mogelijke tijd de minister van binnenlandse zaken en voorstellen betreffende een herzie- de ambtenarenorganisaties. De minis- ning van de salarissen van het poli- ter wil volgens de bondsvoorzitter tiepersoneel in te dienen. wel komen op de vergaderingen van „Het wordt de hoogste tijd," zo zei de centrale commissie en hij wil wel de heer Körner in een toespraak, P™ten ™r. wat hebben wij er warmee hij gisteren het 40ste eon- aan °m tlJdens„ het °verle2 van da v minister zo ongeveer te mogen ver nemen: dit bied ik u aan en verder ga ik niet. „Als dat overleg is, weet ik niet meer wat onder dit woord moet worden verstaan. Wat ik onder overleg versta, noemt de minister koehandel," zo zei de heer Körner. De heer Körner meende, dat niet K.V.O.B. verwierp geleidelijke afschaffing teeltbeheersing De algemene vergadering van de was van zijn grote verantworodelijk- Katholieke Vereniging van Onder- heid in deze materie. De tegenstan- worden afgeweken van de nemers in het Bloembollenbedrijf, ders waren ervan overtuigd dat de grondslagen van het rapport „Boot gisteren in Haarlem gehouden, lever- grote uitbreiding van de laatste jaren betreffende de werkclassificatie van de het verrasende resultaat op, dat voldoende waarborgen hebben gege- POkuefuncues. Hij noemde dit rap- het bestuursvoorstel om te komen tot ven voor de ontploiing van het vak. P. fm^e, .?s.om aohterstel- een geleidelijke afschaffing van de „Wij weten, zo betoogde men, wat een in e saIarienng van de politie teeltbeheersing van tulpen en narcis- ongebreidelde teelt ons brengt: veel yoor eens en VOOT S°ed weg te wer- sen met een zeer grote meerderheid narigheid en ellende". Men was er van stemmen werd verworpen, ter- bovendien niet van overtuigd dat het n wijl de vergadering haar fiat gaf aan teeltrecht zou verdwijnen in het ka- e gePens«oneerden. een door het bestuur afgewezen voor- der van de EEG. stel van de afdeling Grootebroek. Er waren ook voorstanders van het en £r0dt probleem noemde de heer De heer C. Meskers opende als bestuursvoorstel. Zij namen het voor Korner ook de situatie van de gepen- voorzitter de vergadering en hij zeker, dat men de teeltbeheersing sloneerde politieambtenaren. Het is bracht meteen de teeltbeheersing ter toch niet in de hand zou kunnen hou- r ,§nns loven dat minister sprake. Hij memoreerde, dat de teelt- den. Er is nu eenmaal een bepaalde Y ^„famE, I5 procent toeslag op de regeling met al haar lusten en lasten ontwikkeling. Bovendien had men er AU W heeft toegezegd, maar, wat heb- reeds zo'n dertig jaar het bloem- rekening mee te houden, dat de sane- Dedbl) Jaar gepensioneerde bollenvak beheerst. Om de bedrijven ring destijds bedoeld was geweest PoLtieambtenaren daar aan. In arren uit de moeilijkheden te helpen, was als een crisis-maatregel. Intussen is moede trekken deze gepensioneerden die regeling nodig. echter wel duidelijk geworden, dat naar verenigingen voor bejaarden, Nu de tijden echter veranderd zijn, in het buitenland de bloembollenteelt *Paar de p?slKa Yan 4e gepensioneer- meende hij, dat die regeling over- hand overhand toeneemt. En met na- noer^lde "ij je reinste vakorgani- bodig geworden was, mede om de druk werd betoogd: „De bollen ko- satiewerk, waar niet genoeg aan ge- jonge kwekers te kunnen helpen, men uit on land, de oogst keert zich daan kan worden. Ook in het kader van de verwezenlij- tegen ons." Er worden nu, zo ver- In zijn openingsrede schonk de heer king van de EEG zal het teeltrecht klaarde één der sprekers, bollen ge- Körner ook aandacht aan het per- tenslotte moeten verdwijnen. De heer teeld in Amerika, Zweden, Duitsland soneelstekort bij de politie. Met aller- Meskers sprak de hoop uit dat het Japan en Frankrijk. Van het laatste lei hulpmiddelen wordt in dit eu- bestuursvoorstel de instemming van land mag men vrezen, dat het ons vel voorzien, maar het is volgens de vergadering zou krijgen opdat „over tien jaar overlaadt met hya- hem niet te accepteren, dat door mid- men van ongezonde speculaties in de cinten." Dat de export terugloopt del van allerlei dienstversehuivingen, teeltrechten verlost zou worden. meende men te moeten wijten aan he die het politieambtenarenreglement Om tot de geleidelijke afschaffing feit. dat de kwekers desondanks het geweld aan doen, de vijfdaagse werk- van de teeltbeheersing te komen had buitenland niet duchten. week illusoir wordt gemaakt, het bestuur een bepaald systeem ont worpen, alleen geldend voor tulpen De stemming. Resoluties, en narcissen, overigens met dien ver stande dat het volgend jaar een der- De voorzitter bracht tenslotte het 's Middags heeft het congres in een gelijk vorstel voor hyacinten op ta- voorstel in stemming, nadat hij op resolutie zijn ernstige teleurstelling fel zou worden gebracht. een desbetreffende vraag had geant- uitgesproken over het feit, dat de re- Ter vergadering bleken de leden woord, dat het een vraagstuk apart gering nog steeds geen voorstellen niet enthousiast over -het bestuurs- Is». wat er met het surplusfonds en de betreffende een herziening van de sa- voorstel te zijn. Sommigen vroegen minimum-prijzen gaat gebeuren wan- larissen van het politiepersoneel heeft zich af of het bestuur zich wel bewust neer de teeltbeheersing van de baan ingediend. Volgens de resolutie, die is. In totaal werden er 1253 stemmen met algemene stemmen werd aan- uitgebracht, waarvan 1029 tegen het vaard, heeft de regering reeds in 1960 bestuursvoorstel en 103 vóór. Blanco een spoedige realisering vaji deze werden 101 stemmen genoteerd. Er voorstellen op basis van het rapport was nog op het voorstel een amende- Boot (werkclassificatie politiefunc- ment van de afdeling De Zilk-Voge- ties) toegezegd. Bezorgdheid wordt lenzang, die het bestuur wel wilde uitgesproken over het door de rege- volgen, op voorwaarde dat het voor- ring in dit opzicht gevoerde beleid, stel ook voor de hyacinten zou gel- De Rooms-katholieke politiebond den en dat de bepaling zou komen te dringt er bij de regering op aan on- vervallen: „Gedurende de teeltjaren verwijld overleg te plegen over de 1962-1963 en 1963-1964 is het niet toe- voorstellen tot definitieve herziening Aan een mtal hogere, middelba- gestaan teeltrecht voor tijdelijk of van de salarissen van het politieper- re en lagere ambtenaren van de Ne- definitief over te dragen." Ook dat soneel, ingaande op 1 januari 1962 derlandse emigratiedienst in Den amendement werd verworpen. op basis van het rapport Boot. Haag is vorige week ontslag aange- Daarop kwam het voorstel van de In een andere resolutie, die even- zegd. Een aantal andere ambtenaren ^deling Grootebroek aan de orde, eens met algemene stemmen werd van deze dienst heeft langer f kor- om bij een eventuele uitbreiding van aanvaard, wordt vastgesteld dat de tere tijd geleden eigener beweging bet teeltrecht van de hoofdsoorten financiële positie van de gepensio- reeds ontslag genomen. Het totaal (hyacinten, tulpen en narcissen) voor neerde ambtenaren in het algemeen van het aantal ambtenaren, dat de het seizoen 1962-1963 die uitbreiding van de met vervroegd ouder- dienst zal gaan verlaten, bedraagt Ie geven op het rechtens geldende domspensioen (60 jaar) ontslagen po- 45. areaal van de meetbon én in degres- litiefunctionarissen in het bijzonder, De ontslagenen zullen in aanmer- sieve zin. Met dat voorstel ging de dringend verbetering behoeft. Bij de king komen voor wachtgeld, waar- vergadering akkoord: 624 stemmen regering wordt er met klem op aan- van de toekenning afhankelijk is van vóór> 586 tegen en 62 blanco. Ver- gedrongen maatregelen te treffen om het aantal dienstjaren en leeftijd van worpen werd het voorstel van de af- aan deze „noodtoestand van de ge- de betrokkenen. Bij de ontslagaan- deling Langedijk om, wanneer het pensioneerden" onverwijld een eind zegging is een termijn van drie maan- teeltrecht wordt uitgebreid, deze uit- te maken, den in acht genomen. breiding te verlenen aan hen die de Op het ogenblik zijn er bij de emi- uitbreiding werkelijk benutten. Vakcentrale, gratiedienst nog 163 ambtenaren Kapelaan A. Hansen, de geestelijk werkzaam. Na het vertrek van de 45 adviseur, sprak tijdens het eerste deel Het congres, dat het beleid van het blijven er dus nog 123 over. In een van de vergadering een kort woord, hoofdbestuur met algemene stemmen tijdsbestek van ongeveer twee jaar waarin hij vaststelde, dat er veel ver- goedkeurde, schonk o.m. ook aan- zal het aantal ambtenaren bij ge- andering is gekomen in de verhou- dacht aan structuuraangelegenheden noemde dienst dan teruggebracht zijn ding van de katholieken tot de niet- in het bijzonder aan de wens van het van ruim 200 tot 123. Van de zijde katholieken. Men zoekt elkaar en episcopaat om te komen tot één van de emigratiedienst vernemen men wil samenwerken, ook in de Rooms-katholieke vakcentrale. Een wij, dat het personeelsbestand op dit agrarische stand. Daarom achtte hij commissie van „Sint Michaël", die peil gehandhaafd zal blijven. het niet onmogelijk, dat een bepaald het vraagstuk bestudeert, heeft' zich Het aantal gezinnen, dat zich voor organisatorisch samengaan de struc- nog geen afgerond oordeel kunnen emigratie aanmeldt, heeft de laatste tuur van de KNBTB zal veranderen, vormen. Het hoofdbestuur wenst tijd een dieptepunt bereikt. Uit het De katholieke agrariërs zullen zich daarom ook nog geen standpunt ten gehele land melden zich thans on- erop moeten bezinnen wat zij „de aanzien van dit beraad in te nemen, geveer honderd gezinnen per week anderen" te bieden hebben. Wél heeft politiebond voor de ko- voor emigratie aan. Van dit aantal Zij hebben in deze een eigen ver- mende twe jaar een bedrag van komt naar schatting veertig procent antwoordelijkheid en vooral het ka- 40.000 gereserveerd voor eventuele niet voor emigratie in aanmerking, der zal daar dieper op moeten ingaan, aansluiting bij een vakcentrale. DIEPTEPUNT EMIGRATIE: 45 MAN BU DIENST ONTSLAGEN

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4