PYJAMA'S nc= De avonturen van MICKEY MOUSE TRAGISCH ONGEVAL BEHANDELD VOOR LEIDSE KANTONRECHTER CASINO Spionneii in 4?5 jgwin Weerbericht ""^r „o West-Duitsland garm COOPE^ AUDREY HEPBURN MAURICE I CHEVAH.ER. Portugal bleef rustig Het weer in Europa HET LOT VAN JOUHAUD Men staakt weer eens in Frankrijk Beroep v. Eiehmann verworpen '■v DINSDAG 29 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vrijspraak voor bus-chauffeur „Alvorens vonnis te wijzen gaan mijn gedachten allereerst uit naar de ouders van het jongetje en betuig ik hen mijn deelneming met het ver lies van hun kind, dat zo noodlottig om het leven kwam". Deze woorden van deelneming uitsgesproken door de kantonrechter, mr. W. de Koning, betroffen het smartelijk verlies dat de ouders van een 9-jarig knaapje uit Sassenheim op 15 februari 1961 trof, toen hun zoontje in de Hoofd straat met zijn fietsje onder het rech- terachterwiel van een autobus te recht kwam en op slag werd gedood. Verdachte in deze zaak was een 30- jarige buschauffeur uit Noordwijk, die destijds als leerling-chauffeur onder toezicht van een hoofdcontro leur-instructeur de bus bestuurde. Omdat „dood door schuld" hem niet ten laste was gelegd, stond verdachte terecht voor de enkele verkeersover treding: „bij het inhalen te weinig afstand bewaard" met de subsidiaire ten laste legging: „bij de inhaalma noeuvre te vroeg naar rechts uitge weken". Uit het onderzoek bleek, dat een drietal ooggetuigen, waarvan 2 door het o. m. waren gedagvaard, in hun praktisch eensluidende verkla ringen van oordeel waren, dat ver dachte geen enkele schuld trof. In hun verklaringen varieerden de afstand waarop de bus destijds reed t.o.v. de trottoirband van 1 meter tot 1.30 meter, was er van z.g. „snijden" geen sprake geweest en was 't nood lottig ongeval het gevolg van 't feit, dat het slachtoffertje omkeek naar enige jongens op 't trottoir, hierdoor de macht over het stuur van zijn fietsje was kwijtgeraakt en ten val kwam. Aan deze verklaringen kon genoemde instructeur slechts toevoe gen, dat de bus een zeer matige snelheid had en dat hij, evenals trou wens verdachte, het ongeval door de spiegels had zien gebeuren zonder ook maar iets te kunnen doen om het te voorkomen. Verdachte had aan deze verklaringen, die hem vol komen dechargeerden weinig of niets van belang toe te voegen. In zijn re quisitoir betuigde de officier mr. C. Sluik zijn deelneming aan de ouders van het slachtoffertje, alvorens hij als zijn mening te kennen gaf, dat verdachte bij zijn inhaalmanoeuvre mogelijk weinig rekening heeft ge houden met de onbed ^htzaamheid van een kind t.o.v. %het verkeer. In dit kader gezien achtte hij de door verdachte in acht genomen afstand naar schatting ca. 1.10 m. t.o.v. het trottoir nog juist iets te kort. Gezien echter het feit, dat verdachte „onder toezicht reed" reed en dus mogelijk heeft gemeend op het in structeur te moeten vertrouwen, achte hij diens schuld dermate ge ring, dat hij zijn eis tot f 25.boete subs. 5 dagen beperkte. Verdachtes raadsman wees in zijn kort, doch uiterst scherp geformuleerd pleidooi met nadruk op genoemde in acht ge nomen afstand, die z.i. meer dan normaal was geweest en op het feit, dat de getuigen hadden verklaard, dat als het knaapje niet had omge keken er niet zou zijn gebeurd. Met verwijzing naar een soortgelijke zaak waarin een vrijsprekend vonnis werd uitgesproken, vroeg spreker zich af op welke wijze zijn cliënt destijds en alle automobilisten doorgaans afdoende rekening had kunnen houden met het onberekenbare ge drag van een kind. in het verkeer. Volgens pleiter kon hier sléchts een vrijsprekend vonnis volgen. Na eer der genoemde betuiging van zijn me deleven met de gevolgen van het on geval, schetste de kantonrechter in het kort de waargenomen feiten, waaruit hij concludeerde, dat ver dachte geen ikel strafbaar verwijt kon worden gemaakt. „Verdachte treft niet de minste schuld!' aldus zijn met nadruk uitgesproken slot conclusie, die uiteraard door 'n vrij sprekend vonnis werd gevolgd. Het behoeft geen betoog, dat een zicht baar opgeluchte chauffeur de rechts zaal verliet. Bier De tien glazen bier, die een 29- jarige werktuigkundige uit Voor schoten had gedronken alvorens in de nacht van 4 maart jl. achter het stuur vanzijn auto te kruipen, misten hun uitwerking niet. In de bocht van de Vinkweg nabij de daar gelegen spoorwegovergang raakte hij de macht over het stuur kwijt en ramde een op de middenberm staande ver- keerspaal. Tegen de politie had ver dachte destijds verklaard, dat een en ander hem „totaal onbegrijpelijk voorkwam". Gezien het feit, dat ver dachte 10 glazen bier ophad door verbalisant nauwkeurig onderzocht kwam de kantonrechter een en an der „allerminst vreemd voor". Het feit dat verdachte verstek liet gaan belette de officier niet om naast een geldboete van ƒ75.subs. 15 dagen de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar tegen hem te eisen. Het vonnis luidde conform. Waslijst De „bestelauto", waarmede een 36- jarige autohandelaar uit Katwijk op 20 februari rondtoerde vertoonde 'n ware waslijst van gebreken, waartoe een ondeugdelijke stuurinrichting, niet functionerende richtingaanwij zers, stoplichten en signaalhoorn, een met een touw vastgebonden portier en een doorgeroest chassis ongetwij feld kunnen worden gerekend. „Hij was voor de sloop bestemd en ik moest even een boodschap doen, die niet langer dan een kwartier in be slag nam", verontschuldigde verdach te zich. Het requisitoir was kort maar krachtig: f 75.boete subs. 15 dagen in totaal en onttrekking van „het wrak" aan het verkeer. Verdachte pleitte voor teruggave van „zijn handel". „Er zat nog een best motortje in" verduidelijkte hij zijn pleidooi voor teruggave. „In totaal f 60.— boete subs. 12 da gen en verbeurdverklaring van het vehikel" besliste de kantonrechter. „Wordt nu door de Staat gesloopt" voegde hij er nog aan toe. Schapenslachting De honden van een 51-jarige di recteur en een 33-jarige hotelhouder, beiden uit Noordwijk, hadden op 'n stuk weiland ter plaatse achter cfe schapen aangezeten. Naast een aan tal gewonde, werden later ook enige doden schapen aangetroffen, waar voor de eigenaar ruim 1000 schade claimde. Welkt hond de schapen had gebeten c.q. welke „baas" voor de schade zou opdraaien, kon vooralj- nog niet direct worden vastgesteld. Het gerechtelijk laboratorium bra«.'.t uitkomst en wees na een onderzoek van hot braaksel der honden, de hond van de directeur als de „dader" aan. De directeur de hotelhouder liet verstek gaan moest de feiten uiteraard toegeven. Hij had de hond inmiddels op advies van een dieren arts laten afmaken. „Jammer want het was een lief dier, doch ik kon het risico van een herhaling niet ne men". De officier achtte een over treding van art. 425 W. v. S. (het los laten lopen van een gevaarlijke hond) bewezen en eiste derhalve 50.boete subs. 10 dagen. Tegen de hotelhouder eiste hij 15.boete subs. 3 dagen wegens het overtreden van art. 40 A.P.V., betreffende het niet aan de lijn houden van honden. De kantonrechter achtte een over treding va arta 425 niet bewezen daar de hond niet als „gevaarlijk" bekend stond. Hij bepaalde de over treding van art. 425 niet bewezen en daar hij de gevolgen hiervan be paald niet gering vond, vonniste hij beide verdachten met 25.boete subs 5 dagen. WOITBRUGGE TEWATERLATING VAN FRANSE TRAWLER Op woensdag 30 mei om 4 uur zal op de schepswerf De Dageraad de te waterlating plaats vinden van de trawler „Notre Dame de Boulogne" (B. 2889), gebouwd in opdracht van de Franse reder Jean Baptiste Del- pierre te Boulogne sur Mer. De doop plechtigheid wordt verricht door mej. M. Delpierre. Direct na deze tewaterlating zal de kiel worden gelegd voor een hek trawler, zusterschip van de Rijn mond I (KW 15), voor rekening van de reder N. Parlevliet Jr. te Katwijk aan Zee. Tel. 24919 19VE IN THE AFrDsfTON Hemelvaartsdag 2.30, 4.45, 7 uur, 9.15 14 jaar elke woensdag jongensmarkt sterke keperflanel royale pasvorm prima wasbaar kleurecht in bleu en grijs met vrolijke contrastkleuren speciaal verlaagde J. M. prijs 4 Jr. itljglng pe Kleine stijging per maat (Advertentie). Veel variatie op Haarlemse keuring Tulpen naast lelies, gladiolen naast lelies, gladiolen naast irissenen voor de r ook nog freesia's, hip- peastrums, enz. Om me de tulpen te beginnen: we zagen een fraaie collectie van Fr. Roozen, Vogelenzang, met de brons kleurige 20, de rode 81 en Lorelei, karmozijn met oranjegele randen, als uitblinkers. Zeer attractief was de parkiet Texas Gold, rood met gele vlammen. Gebr. Lefeber, Lisse en E. v. d. Schoot, Hillegom, zonden deze tulpen in. 'n Uitstekende indruk maakte de parkiet uit Remagen (van der Eerden-sport) die J. Duindam, Noordwijkerhout, ten tonele bracht, terwijl de ceriserode Orange Dia mond van J. H. Rijkelijkhuizen, Hil legom, ook gezien mocht worden. Een kloeke crème tuintulp is Ivory Glory. We zagen deze voorname aan winst van P. A. van Saase, Hillegom. Een boeiende tulp was Easter Queen, rood met geel, van J. van Grieken, Bennebroek. Van C. P. Alkemade, Noordwijk, noteerden we de fraaie rode leliebloem'"0 Mees Alkemade en van Gebrs. Eggink, Voorschoten zaailing 9, helderrood aan de randen ih oranje uitlopend. Vink Co., Noordwijk, etaleerden de sulphur- kleurige Gladiolus l'Esperane. G. v. Delft uit Rijnsburg liet de mooie he rautgladiool Fair Lady zien. De Le lievereniging toonde een deel van het materiaal dat verleden week op de Chelsea-show in Londen terecht zo hoog werd bekroond en het Proef station liet zien hoe goed men lelies weet te forceren. Het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft meegedeeld, dat Westduitse autoriteiten ln de af gelopen acht weken vijf communisti sche spionnagegroepen hebben opge rold. Van de 304 agenten (ran deze or ganisaties zijn er vele in hechtenis. Een woordvoerder zei het juiste aan tal niet te kunnen geven. Een van de groepen, die in het ge bied van Coblenz werkte, had een eigen seiner en verzamelde gegevens van militaire bureaus. Een andere groep opereerde overal in West- Duitsland. Volgens het ministerie van binnen landse zaken zijn de meeste arres tanten fanatieke Oostduitse commu nisten. De dag, waarop het 36 jaar gele den was, dat premier Salazar aan de macht kwam, is maandag in Portugal vrijwel zonder incidenten verlopen. Naar van welingelichte zijde te Lissabon werd vernomen, kwam het alleen te Setubal, een industriestad van 60.000 inwoners te zuiden van Lissabon, tot ongeregeldheden. In het begin van de avond bekogelden daar demonstranten de politie niet stenen. Verscheidene betogers werden aan gehouden. In de hoofdstad, waar de politie in alarmtoestand verkeerde, en elders in het land schijnt het rus tig te zijn gebleven. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. WEINIG VERANDERING Veel bewolking en plaatselijk enige regen. Zwakke tot mati ge zuid-westelijke wind. In de kustprovincies later ruimend naar noordwest tot noord. Wei nig verandering in tempera tuur. Voorbereidingen voor de eventuele terechtstelling van ex-generaal Ed- mond Jouhaud, die op 13 april we gens zijn OAS-activiteit ter dood ver oordeeld werd, hebben geleid tot het ontslag van generaal Francois Par- tiot, bevelhebber van het district- Versailles. Partiot was dooi de regering aan gewezen om het vuurpeloton samen te stellen voor de terechtstelling van personen die door het bijzondere mi litaire gerechtshof ter dood zijn ver oordeeld. Dit gerechtshof is door de Franse regering ontbonden na het vonnis waarbij Salan niet ter dood maar tot levenslang werd veroor deeld. Generaal 'artiot en Jouhaud zijn samen op de Franse krijgsschool in Saint Cyr geweest. De terechtstelling van Jouhaud is zoals men weet opgeschort, hangen de een beslissing van het hof van beroep aangaande een verzoek van Jouhauds advocaten om een nieuw proces. HELSINKI h. bew. 18 6 STOCKHOLM zw. bew. 15 0 OSLO regenbui 17 10 KOPENHAGEN h. bew. 11 9 ABERDEEN h. bew. 13 6 LONDEN onbew. 14 4 AMSTERDAM motregen 16 4 BRUSSEL motregen 15 8 LUXEMBURG zw. bew. 13 5 PARIJS mist 15 4 GRENOBLE zw. bew. 17 9 NICE 1. bew. 19 12 BERLIJN geh. bew. 13 9 FRANKFORT h. bew. 14 5 MüNCHEN h. bew. 16 8 ZURICH zw. bew. 16 4 GENèVE regenbui 16 7 LOCARNO 1. bew. 13 8 ATHENE onbew. 24 20 ROME L bew. 23 11 AJACCIO onbew. 19 9 MADRID onbew. 22 8 MALLORCA onbew. 21 14 LISSABON onbew. 19 11 PAUZE ZON EN SCHADUW DE Tweede Kamer heeft de vorige week met de goedkeuring van het wetsvoorstel tot „subsidiëring van de kerkenbouw" (de titel van het ontwerp van wet is inmiddels terecht gewijzigd) enkele beslissingen geno men, welke het maken van een paar kanttekeningen nog wel waard zijn. In de eerste plaats kan men van het hoofdbesluit zelf - de toekenning van een findhciële bijdrage uit 's- Rijks kas voor de bouw var kerken, waarbij in gelijke mate ook (te)hui- zen van buiten-kerkelijke groeperin gen kunnen worden betrokken - zeg gen, dat daarmee in belangrijk op zicht aan de enorme nood op het ge bied van de kerkenbouw in ons land wordt tegemoet gekomen. Onmisken baar is daaraan voor velen terecht de schaduwzijde verbonden, dat een activiteit als het tot stand brengen van godshuizen zelfs ook niet voor een gering deel een aangelegenheid van de staat en de centrale overheid zou behoren te zijn, hetgeen via de financiële bijdrage, als nu in uitzicht gesteld, natuurlijk wèl het geval wordt. Zulk een uitkering zal onmo gelijk zonder het uitoefenen van be paalde controles in haar werk kun nen gaan en daarmee is ontegenzeg lijk een bemoeienis van de overheid met de kerken geschapen, die er veel beter niet zou zijn. Wie echter de noodkreten van het episcopaat, van vele bouwpastoors en leken-instanties op zioh heeft laten inwerken, zou kunnen stellen, dat hier van twee kwaderv - het nog langer uitblijven van voldoende nieuwe kerken en die bemoeienis - het geringste moest worden gekozen. Tot troost kan wel licht ook een beetje strekken, dat de periode, waarover de nieuwe rege ling zal gelden, voorshands op slechts tien jaar is bepaald, zodat we straks hopelijk weer volkomen op eigen krachten kunnen drijven. YJ/E zouden in hetzelfde licht het be- sluit willen zien, dat een meer derheid van de Kamer ten aanzien van het subsidie-percentage heeft ge troffen. De regering had aanvankelijk - in afwijking van het advies-rapport van de commissie-Sassen - 25 procent subsidie van de bouwkosten toege zegd; de heer Lucas (kvp) zag een amendement van zijn hand aangeno men om van dat kwart dertig pro cent te maken. Minister van Aartsen, die blijkbaar met een goed gevulde buidel naar de Kamer was gekomen, maakte tegen die verhoging geen gro te bezwaren; hij wilde alleen geen uitbreidingen aanvaarden, die hij in principe verwerpelijk achtte, omdat ze het karakter van deze subsidie verlening zouden kunnen aantasten. We geven hem daarin groot gelijk, zoals bijvoorbeeld met betrekking tot het pleidooi om ook pastorieën in de subsidiëring op te nemen. Dat zou toch wel erg ver van huis (en kerk!) hebben gevoerd; de destijds toegesta ne uitbreiding over torens en luid- klokken leek ons als een twijfelpunt. EEN belangrijk aspect van de rege ling is door amendering ook ge worden de zover mogelijk doorge voerde gelijkschakeling tussen de „echte" kerken (van kerkgenoot schappen dus) en de centra, of hoe men ze noemen mag, van niet-kerke- lijke instanties, als die van humanis ten e.d. Minister van Aartsen had te dien aanzien nog een modus bedacht om enige scheiding teweeg te bren gen; het was echter de prijs voor de aanvaarding van de wet bij een aan tal socialisten - zo verklaarde de heer Scheps zonneklaar - dat bedoelde ge lijkschakeling tot stand zou komen. De minister bewilligde daarin en de kvp-fractie deed in bereidwilligheid daarbij niet voor hem onder. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat zulks een aantal jaren geleden ook zo vlot van de hand zou zijn gegaan. Vooral binnen de kvp-fractie heeft zich op dit gebied een - deels verheugende - evolutie naar groter verdraagzaam heid voorgedaan. Maar voor ons ac centueert deze wijziging toch een beetje het schaduwkantje aan de nieuwe wet. Wanneer we als „kerk volk" de financiering van nieuwe kerken in de hand hadden kunnen houden, was ook deze „gelijkheid" niet nodig geweest. Nogmaals: uit een oogpunt van tolerantie een breed gebaar, dat zekere verdiensten in zich heeft, maar niet verschoond van gevaren voor een verder afglijden naar grote onverschilligheid tussen het een en het ander. Laat ons hopen, dat de positieve punten het pleit glansrijk winnen. Miljoenen Fransen hebben dinsdag morgen een koud ontbijt genuttigd en zijn te voet of liftend naar hun werk getogen, omdat 110.000 arbei ders bij de gas- en electriciteitsbe- drijven sinds zes uur in de morgen voor een periode van twaalf uur sta ken. Deze staking, waardoor de Par ij se ondergrondse grotendeels is stilge legd, is door de drie voornaamste vakbonden uitgeroepen. Om acht uur reden slechts vier van de veertien Metrolijnen volgens schema. Het personeel van de staatsradio en de twee Parijse vliegvelden zijn maandag al in staking gegaan. STIPTHEID AAN DE GRENS De Belgische douanebeambten zijn maandag een stiptheidsactie begon nen om kracht by te zetten aan hun salariseisen. De afwikkeling van de douaneformaliteiten op het vliegveld van Brussel ondervond hierdoor ver traging en het goederenverkeer aan de grens tussen België en Frankrijk kwam in moeilijkheden. De Belgische minister van financiën, André De- quae, heeft ervoor gewaarschuwd, dat hij, onmiddellijk ernstige maatre gelen" zal nemen als de actie mocht voortduren. Het Israëlische hooggerechtshof heeft het beroep van Eiehmann te gen diens doodvonnis verworpen. Eiehmann betrad zijn kogelvrije glazen kooi enige minuten voordat de vijf rechters hun plaatsen innamen. Eiehmann zag er bleek en gespannen uit toen hij door twee geüniformeer de Israëlische bewakers werd bin nengebracht. Het voormalige hoofd van de Jood se afdeling van de Gestapo had be roep aangetekend tegen zijn veroor deling op 15 punten, waarondei de massamoord op miljoenen joden tij dens de tweede wereldoorlog. Tegen Eiehmann werd in december de doodstraf uitgesproken. Voor de advocaat van Eiehmann blijft nu niets anders over dan het indienen van een gratieverzoek aan president Ben Zvi. Morgen: Jeanne d'Arc, geb. 6 janu ari 1412 te Domrémy, t 30 mei te Rouaan. Vigilie van Hemelvaartsdag. HET VERBRANDE MEISJE Een meisje van nog geen „duizend weken", werd zij door een kerkelijke rechtbank veroordeeld tot de brand stapel. Toen de vlammen haar aan tastten, omklemde zij het haar vóór gehouden processiekruis. Zij hield niet op de naam Jezus aan te roe pen, tot haar stem verstikte. „En de rest is zwijgen Een figuur als de jeugdige „maagd van Orleans" past niet in een zake lijke geschiedschrijving evenmin als de lentebloesem daar ooit een rol in speelt. Toch is lentebloesem iets heel belangrijks voor de mensheid, en dat is ook Jeanne d'Arc. Zy werd, tegen haar eigen voorkeur in, door God gezonden om Frankrijk te redden. Zij gehoorzaamde. Zij is nog meer dan een nationale, een geloofsheldin. Zij stikte in de vlammen, maar zij lééft in de eeuwen der eeuwen. PUZZEL {'Dc ui*' mei cU& OF ANDERS No. 517. Hor. 1. rustig, 4. stap, 6. Europeaan, 7. spelonk, 9. ledger (afk.), 10. schraal, 11. klasse (afk.), 12. gesneden steen, 13. spoedig, 14. niet gesloten, 16. gem. in Limburg, 17. onderricht, 18. vet der melk, 19. inhoudsmaat (afk.), 20. bloem, 22. aardworm, 23. uitroep, 24. voegwoord, 25. ligplaats voor schepen. Vert. 1. dorp in Gelderl., 2. voor zetsel, 3. titel (afk.), 4. duw, 5. tel woord, 7. inwendig deel v. e. vis. 8. kruipend dier, 10. bbom, 11. gebo gen, 12. verstandig (bargoens), 13. kan men iets in bewaren, 15. vlies, vel, 16. waterketel (Z.N.), 18. deel v. e. schip, 20. meisjesnaam, 21. deel v. e. schoen, 22. familielid, 23. uit roep. (Oplossing morgen). Oplossing no. 516. Hor. 1. mot. 3. Lesse, 8. A.D., 9. Aalten, 10. relaas, 12. R.K., 13. urn, 14. Lr, 15. meid, 17. keel, 19. Em, 20. ere, 21. An, 22. Adonis, 24. Arnhem, 26. N.S., 27. Se dan, 28. Ina. Vert. 1. Marum, 2. ode, 3. laan, 4. els, 5. st, 6. serre, 7. enk, 9. aard, 11. luim, 14. Leen, 16. eenre, 17. krom, 18. Lassa, 20. eden, 21. aas, 22. aha, 23. Inn, 25. n.d. PUNT Verkeerd aangesloten.*

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3