S)e CeidaeSou/to/tit INFILTRANTEN OP KLEIN GEBIED BIJEEN GEDREVEN Een tijdrovende bezigheid Soldaat gedood door eigen kogels Mohammedaanse ordetroepen in Algiers Schietpartij in de haven NIEUWE AMERIKAANSE KERNPROEVEN Op grote hoogten Koersdaling in Wallstreet Hoogwaterstanden DINSDAG 29 MEI 1962 52ste JAARGANG No. 15.639 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE BEURS ZAKT IN NEW YORK Telei. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 82 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00u.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,65 p w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p' 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De legervoortichtingsdienst heeft meegedeeld, dat maandagmorgen om half negen plaatselijke tijd in Nw.- Guinea is omgekomen dienstplichtig soldaat der eerste klasse J. H. "1. Groels. Soldaat Groels kwam, terugkeren de van een verkenningspatrouille, te vallen en werd door een schot uit zijn eigen geweer getroffen. Nadrukke lijk werd meegedeeld, dat soldaat Groels niet tengevolge van oorlogs handelingen is omgekomen, maar door een ongeluk. Soldaat Groels was 20 jaar oud. Hij woonde in Waalre. Hij maakte deel uit van de C-compagnie van het zesde infanterie-bataljon. Het onge luk gebeurde in Moerara (Kaimana) aan de zuidkust, ten westen van de Etna-baai. seerd om de mannen in de bedreigde plaatsen de handen vrij te geven. Zorg voor hun gezin zou hen belem meren in het volbrengen van hun mogelijk moeilijke taak. De evacuatie was echter slechts als tijdelijk bedoeld. Gezien het verloop van de militaire operaties wilde de heer Reeser daar met nadruk op wij zen. Hij zei verder, dat de feitelijke situatie anders was dan Indonesische berichten willen doen geloven. De Nederlandse troepen en Papoea's heb ben aller eerst tot taak de verspreid opererende Indonesiërs in een rela tief klein gebied bijeen te drijven. Daarna kan men pas aan een be strijding van enige omvang begin nen. Het oerwoud, de grote afstan den, maar vooral het feit, dat de In donesiërs elk contact systematisch vermijden, maken dat elke actie zeer tijdrovend wordt. De heer Reeser legde de nadruk op het feit dat de Indonesiërs behalve bij Fakfak over al ver van de grote plaatsen verwij derd zijn gebleven. De militaire ac ties vormen daardoor geen direct ge vaar voor de wooncentra, zei hij. VIJF PARA'S GEDOOD Tijdens een vuurgevecht in het ge. bied van Teminaboean zijn vijf In donesische parachutisten omgeko men, nadat tien Indonesiërs door dorpsbewoners in een hinderlaag waren gelokt, die een eenheid Ne derlandse infanterie had aangelegd. Tevoren waren de dorpsbewoners door Indonesische parachutisten be dreigd wegens hulpverlening aan Ne derlandse troepen. Andere meldingen van de bevol king tonen aan, dat de voedselnood van de parachutisten, die bij Fak-fak landden, groot is. De ingesloten en geïsoleerde Indonesiërs zijn hier be gonnen met het eten van boomschors. Een Nederlandse patrouille heeft hier een ver1 aten bivak aangetroffen waar gevlucl e parachutisten wapens, springstof, zwemvesten en medica menten hadden achtergelaten. Het commando van de Nederlandse strijd krachten sprak als zijn verwachting uit, dat de Indonesiërs zich binnen kort zullen overgeven. OMVANG VAH DE INDONESISCHE LUCHTLANDINGEN De commandant van de Neder landse strijdkrachten in Nederlands Nieuw Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, heeft in Hollandia ver klaard, dat de evacuatie van vrouwen en kinderen uit de plaatsen langs de West. en Tuidkust niet inhoudt, dat daar een militaire noodsituatie heerst. Hij zei voorts, dat de wijze, waar op de Indonesische infiltranten de Nederlandse militairen ontlopen hun bestrijding sterk bemoeilijkt en zeer tijdrovend maakt. Schout-bij-nacht Reeser legde deze verklaringen af in de uitzending van het NTS-journaai maandagavond. Dieper ingaand op de evacuatie van vrouwen en kinderen, zei de heer Reeser, dat deze was georgani- VERKEERDE Mede door de grote activiteit, die de plaatselijke bevolking van het schiereiland Onin aan de dag leg;, worden de parachutisten hier in het algemeen voortdurend opgejaagd. Een Nederlandse woordvoerder zei dat enkele Indonesische parachutis ten stierven voordat zij in een actie betrokken werden. Twee verdronken in het moerasachtige gebied van Te minaboean. Papoea's brachten hun lijken naar de Nederlandse militai ren. Het is mogelijk dat anderen bij de landing zijn omgekomen of ern stig werden gewond toen zij neer kwamen in takken van de oerwoud reuzen. Enkele parachutes van Britse ma kelij vond men in de bomen hangen Iedere parachutist heeft een touw bij zich om in dergelijke omstandighe den de grond te kunnen bereiken KORTE GOLF Op de Arnhemsebovenweg tus sen Driebergen en Doorn is gister avond een verkeersongeluk gebeurd, dat aan het 12 jaar oude meisje Luca de Groot uit Driebergen het leven heeft gekost. Zij zat in een busje dat werd aangereden door een personen auto. Haar ouders liepen lichte ver wondingen op. Nog twee andere in zittenden werden licht gewond. Het busje werd totaal vernield. De Italiaanse acteur Gino Cervi, die in een aantal „Don Camillo"- films de rol van „Peppone", de com munistische burgemeester van Bas- sa, speelde, heeft zich kandidaat ge steld in de gemeenteraadsverkiezin- gen, die op 10 juni in Rome worden Nederlandse militairen tonen een deel van de bij Kaimana buitgemaakte wapens en munitie. Onder het buitgemaakte materiaal bevonden zich wapens en patronen van Russische makelij en originele NAVO-munitie! gehouden. Hij komt uit voor de (ka tholieke) christen-democraten. RICHTING MET DE RECHTSPRAAK in Frankrijk is het vreemd ge steld. Een typerend voorbeeld daar van is de jongste uitspraak van het hoge militaire gerechtshof te Parijs, dat de OAS-leider ex-generaal Salan tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde, terwijl het even te voren de minder belangrijke OAS-figuur Jouhaud ter dood veroordeeld had. Voor Salan zouden verzachtende omstandigheden gegolden hebben, welke evenwel niet bekend gemaakt zijn. Zouden deze omstandig- 0 heden niet gegolden hebben voor Jouhaud en werden deze niet gecompenseerd door de verzwa rende omstandigheid, dat Salan in elk geval de hoogste leider was en dus ook de hoogste verantwoordelijk heid droeg? Het milde vonnis over Salan die ondanks zijn levenslang toch al tijd de mogelijkheid van vervroegde vrijlating in het vooruitzicht heeft was niet bepaald naar de zin van De Gaulle. Als er gratie te gebrui ken was, kon hij dat beter zelf doen, zal hij gedacht hebben. In elk geval heeft hij althans zijn regering, wat in dit gjval op hetzelfde neerkomt zijn misnoegen geuit door de hele rechtbank eenvoudig op te heffen. Zulke rechters kon hij niet gebrui ken. Hetgeen dus ir> de praktijk hierop neerkomt, dat in Frankrijk verwacht wordt, dat de rechtspraak zich aan de politiek van de regering zal aan passen. In Nederland kennen wij 't principe van de onafhankelijke en dus onafzetbare rechter, van wie ver wacht wordt, dat hij recht zal spre ken, ook al klopt dat niet met de in zichten van de regeerders. Daardoor wordt de balans in evenwicht gehou den en wordt vaak een heilzame cor rectie toegepast op een al te eenzij dig beleid van overheidswege. Daar door ook kan men vertrouwen heb ben in de integriteit van de recht spraak. Niet zo in Frankrijk. Daar is een proces een openbare vertoning, waar advocaten hun oratorische talenten botvieren en speculeren op allerlei emoties, welke met de kern van de zaak niets te maken hebben. En de rechters kijken wel uit, dat zij met hun uitspraken zichzelf niet in de vingers snijden. In hoeverre hebben hier de bedreigingen door de OAS en het feit, dat vele politici in deze kwestie met boter op hun hoofd rond lopen, een rol gespeeld? In elk geval is deze politieke rechtsaffaire niet in overeenstem ming met democratische begrippen en werkt Frankrijk zichzelf voortdu rend verder naar de totalitaire staat, waarbij de wil van één man beslis send is. Zolang De Gaulle aan het bewind is, zal dat nog niet zulke ka- tastrofale gevolgen hebben als in Nazi-Duitsland het geval geweest is, maar wat niet is kan komen. Maandag zijn voor het eerst Mo hammedaanse ordetroepen in Algiers opgetreden. Zij openden het vuur op Europeanen in het centrum van de cident, toen O.A.S.-ers, die in drie auto's waren gekomen, vuurden op Mohammedaanse havenarbeiders in de haven van Algiers. Volgens een voorlopige officiële mededeling zijn twee Europeanen gewond. De Mohammedaanse politie- troepen veegden met mitrailleurvuur de kade schoon, waar onder meer Europeanen wachtten om aan boord te gaan van een schip, dat Marseille als bestemming heeft. Toen de Mo hammedaanse havenarbeiders zich daarop gingen bewapenen met ijze ren staven en stokken, kwamen Franse politietroepen opdagen, die Ingrepen om de orde te herstellen. Voordat echter de Franse politie ten tonele verscheen, hadden de Mo hammedaanse politiemannen onge veer 50 Europeanen gearresteerd, die zij voor zich uit naar een garage in de buurt van de haven dreven. Deze Europeanen werden later door de Franse politie vrijgelaten. Deze po litie sloot het toneel van de schiet partij af en ging over tot het door zoeken van Europese woningen bij de haven. Af en toe klonken later nog schoten. Scholen in brand Naar verluidt zijn maandag in Al giers weer verscheidene scholen in brand gestoken. In het afgelopen weekeinde heeft de O.A.S. minstens 20 scholen in vlammen doen opgaan, aa. Tegen maandagavond was de ba- Volgens de politie ontstond het in- lans voor die dag in Algiers: 18 do den, onder wie 12 Mohammedanen, en 21 gewonden. DE VLUCHTELINGENSTROOM In verscheidene havens en op vliegvelden in Frankrijk zijn op vangcentra gevestigd voor de ouden van dagen, vrouwen en kinderen, die dagelijks uit Alge- rië aankomen. Velen van hen hebben geen verwanten in Frank rijk en weten niet waar zij naar toe zullen gaan. De Franse regering bereidt een plan voor om meer schepen en vliegtui gen te gebruiken voor het vervoer van het groeiende aantal vluchtelin gen uit Algerië. Het plan, dat naar verwacht wordt binnen enkele da gen ten uitvoer zal worden gelegd, voorziet in het vervoer van 4800 mensen per dag. In een klandestiene uitzending van de O.A.S. heeft een woordvoerder van de beweging maandagavond ge zegd, dat het voor de toekomst van Algerië noodzakelijk is, dat de O.A.S. door de tegenstander erkend wordt. De woordvoerder zei verder, dat de twee revolutionaire krachten tegen over elkaar het eens moeten worden, met uitsluiting van Frankrijk, om Algerië uit de chaos te redden. Vrijdag en zaterdag had de O.A.S. in klandestiene uitzendingen te ver staan gegeven, dat zij als gespreks partner erkend wilde worden. Voor deze erkenning zou zij afzien van haar politiek der verschroeide aarde. Het rechtse Franse blad „l'Aurore" maakt melding van „hardnekkige ge ruchten" dat de O.A.S. en het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront FLN in het geheim contact met elkaar hebben gehad. Dit overleg zou ten doel hebben een einde te maken aan het bloedvergieten en Algerië „zon der bloedbad en onderdrukking" tot onafhankelijkheid te brengen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft maandag bekend gemaakt, dat er een nieuwe serie kernproeven op het progi-m staat. Deze proeven, die op grote hoogte boven het eiland Johnston in de Stil le Oceaan genomen zullen worden, zullen over circa vier dagen begin nen. De eerste proef van deze serie zal genomen worden op een hoogte van „tientallen kilometers". De bom zal van de sub-megaton-klasse zijn. De explosieve kracht van een bom van de megaton-klasse is zoals bekend gelijk aan die van een bom van een miljoen ton tnt. De commissie zei dat er in totaal drie of vier proeven op grote hoogte genomen zullen wor den. De tweede en derde proef, resp. met bommen van de megaton- en sub-megatonklasse, zullen op een hoogte van honderden kilometers ge nomen worden. In haar bekendmaking verdedigt de commissie het besluit van Wash ington om, ondanks protesten van Een koersdaling als nog niet is voorgekomen, al kan nog niet met nauwkeurigheid gezegd worden hoe groot zij was, is dinsdag in Wall street ontstaan. De vraag rijst thans of deze be langrijke koersdaling geen recessie aankondigt. Beursdeskundigen in Wallstreet menen, dat de huidige koersdaling toe te schrijven is aan een aantal „emotionele" factoren, waarvan zij in de eerste plaats noe men het verzet van president Ken nedy tegen de verhoging van de staalprijzen. Daaraan wordt echter toegevoegd, dat deze factor slechts de rol van katalysator heeft vervuld en dat de diepere oorzaak van de koersbeweging is, dat de technische omstandigheden van de markt se dert 19 maanden verstoord zijn. De voorzitter van de raad van eco nomische adviseurs van president Kennedy, Heller, he^rt verklaard, dat de huidige vooruitzichten voor de Amerikaanse economie geen re denen geven voor de „verstorende correctie" welke zich thans op de effectenbeurs afspeelt. Naar zijn me ning is, wat er thans op de effecten beurs geschiedt, voor een deel het gevolg van het feit. dat men zich steeds meer gaat realiseren, dat „in flatie niet een manier van leven is." Makelaars schreven de koersinzin- king van maandag toe aan het nog steeds ontbrekende vertrouwen bij de beleggers. Er waren maar weinig economische berichten, die de nieuwe verkoopsgolf konden rechtvaardigen, zo verklaarden deskundigen in Wall Street. Het zogenaamde Dow Jones ge middelde voor de koersen van 30 in dustriefondsen is met 34,95 gedaald geleerden uit het buitenland, door te gaan met de proeven. Zoals be kend hebben buitenlandse geleerden met name Britse verklaard, dat proeven op grote hoogten de stra lingsgordels rond de aarde, bekend als de Van Allen-gordels, zullen aan tasten. Deze geleerden willen deze gordels eerst grondig onderzoeken. Volgens de commissie is het mogelijk dat een deel van de binnenste gor del door de proeven ontwricht wordt. Maar deze storing zal naar men ver wacht binnen enkele weken of maanden verdwijnen. Gevaar voor de gezondheid bestaat er niet, aldus de commissie. De commissie verklaarde, dat vooraanstaande geleerden, onder wie James van Allen, tot deze conclusie waren gekomen na grondige studie. Volgens de commissie zullen de proe ven juist de geleerden de gelegenheid geven om belangrijke wetenschappe lijke gegevens te verkrijgen over fle natuur van de bovenste luchtlagen. De commissie vestigde er de aandacht op, dat de proeven op grote hoog ten de radio-verbindingen op bepaal- golflengten voor korte tijd kunnen verstoren. De internationale bekende radio- en t.v.-pianist entertainer Jaap Daniels speelt voor U vanaf 19 uur op Hemelvaartsdag en vrijdag 1 juni a.s. in boulevard-café-rest. „MARINA" Katwijk aan Zee De Meerminbar is geopend tot 0.30 uur. Ruime parkeergelegenheid. (Advertentie) Kt kleurslalen Het Belgische koninklijke paar heeft zondag zijn eerste officiële bezoek aan de stad Gent gebracht. Deze foto-combinatie toont twee momenten uit dit bezoek, waarbij koningin Fabiola wederom opviel door haar lief tallige charm «s tOct ia de winkt, EEN PR0DUKT VAH DE SIKKERS GROEP- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Bewolkt en koel Een lagedrukgebied, dat gister ochtend boven de Alpen lag, is op vullend naar Noordoost-Duitsland ge trokken. Daarna is de barometer bo ven Midden-Europa gaan stijgen, zo dat daar nu een rug van hoge druk tot ontwikkeling komt Deze zal ech ter nauwelijks het weer in ons land kunnen beïnvloeden. Over de Noord zee trekt namelijk met geringe snel heid een frontensysteem naar het zuiden, dat morgen tot onze omge ving zal doordringen. In verband hiermede blijft er veel bewolking en wordt plaatselijk enige regen ver wacht. De luchtdrukverschillen blij ven klein. Er zal daarom weinig wind zijn. Zon- en maanstanden 30 Mei: zon op 04.28, onder 20.47; maan op 03.21, onder 16.40. 30 Mei: v.m. 12.50. KORRELTJE Elk scheepje zeilt zoals het .(Advertentie) ftuuid wordt

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1