S)e CaidóeSoti/fccmt DE O A S. IS BEZIG ALGIERS OP TE BLAZEN Salan te zachtzinnig aangepakt Indonesische snoeverij over Nieuw-Guinea Nederland en het Bunker-plan DE RUIMTEVLUCHT VAN CARPENTER Een fout aan het eind Genezingen in Lourdes Scheepsramp in de Caribische Zee Tito in de Zon- en maanstanden gratie Hoogwaterstanden MAANDAG 28 MEI 1962 52ste JAARGANG No. 15.638 Directeur J F. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BÜREACS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tactiek van de „verschroeide aarde" Telet 2 0 9 3 5 Red 20015. 25594 Advert. 2 0 8 2 6- Klachten bezorging 3 3839 (tussen 17.30 en 19.00n.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,65 p w., f 2.80 p. mnd., f 8,25 p. kW., Fralico p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes S 1,50 voren bekend worden gemaakt. Zo als bekend zal op 1 ji2i in Algerië het referendum worden gehouden, waarbij het Algerijnse volk over zijn eigen toekomst zal beschikken. BRIXON Nu ook light-weights in Brixon stijlI Gemaakt van de aller fijnste stoffen in een reeks magnifieke kleuren en dessins. 134.-198.- GERECHTSHOF OPGEHEVEN sympathie voor de OAS thans in het buitenland verblijft. DE UITTOCHT DUURT VOORT In het Franse staatsblad van 27 mei is een beschikking van het ministerie van justitie gepubliceerd, waarbij het hoge militaire gerechtshof, dat ex- Van eewoonliik welingelichte zii- Intusscn duurt de uittocht uit Al- generaal Salan tot levenslang ver- de w"rdT«rklird d!,t de overhe?d gene onverminderd voort Zondag oordeelde, is opgeheven. iénAdSeerrSdaVgeer„W^t'„ieuw AANSLAG OP INDONESISCHE tegeen f AMBASSADE 0Pta een ^lantetiéne radio-uitzen. De Franse regering zal 200 miljoen Op de ambassade van Indonesië rijn. heeft de OAS .aterrlaeavni.ii me"we francs uittrekken voor hulp te Parijs is zaterdagavond een kneed- eèzeed dat zii zeer spoedig een aan merisen, die uit Algerië naar het bomaanslag gepleegd. De portier van nieuw'waoen zal cebrXn moederland terugkeren, zo is zondag de ambassade schrok om 11 uur wak- In Alefers zfiïi zatei .18 scho- officieel in Parijs bekendgemaakt, ker door de ontploffing. De bom was len door ontploffingen ol brand ver- Blijkens een decreet van de Franse geplaatst op de vensterbank van zijn nield. 10 ervan waren gelegen in de regering zullen politieke partijen die zijn woning. De explosieve kracht wijk Bab-el-Oued, het bolwerk van do?r een oommissie van toezicht als van de bom zou niet groot zijn ge- de OAS zodanig zijn aanvaard, vanaf 10 juni weest, Omtrent de reden van de De politie meent, dat het in brand "rij zijn om in Algerië politieke b«- aanslag tast men in het duister. De steken van scholen de eerste stap eenkomsten te houden, mits tijd en Indonesische ambassadeur heeft nooit in de richting van een „verschroeide pIaats van de vergaderingen van te- dreigbrieven ontvangen, aarde-politiek" schijnt te zijn, zoals de OAS die vrijdagavond in een clan destiene radio-uitzending had aange kondigd. Uit welingelichte bron is verno men, dat de politie in Algiers zon dagmiddag bij huiszoekingen in de wijk Bab-el-Oued, twee- tot driehon derd arrestaties heeft verricht. Voor zover bekend zijn zondag in Algiers bij aanslagen 20 mensen om het leven gekomen, van wie 19 Mo hammedanen. Het aantal doden in geheel Alge rië als gevolg van aanslagen heeft zaterdag minstens 35 bedragen, en dat der gewonden 31. Manhaftige taal. SALAN DIRIGEERT NOG Generaal Nasoetion, minister van defensie van Indonesië en stafchef van het Indonesische leger, heeft in een rede voor studenten in Soeraba- «-» X7 - ja verklaard, dat de Indonesische De Nederlandse regering heeft de strijdkrachten rechtstreeks in West- Verenigde Naties officieel laten we- Irian ingezet zullen worden als Ne ten, dat zij bereid is het zg. plan- derland voortgaat dit gebied te ver- Ex-generaal Salan, die in de ge- Bunker „te aanvaarden als basis voor st®*"ken- vangenis van Fresnes bij Parijs een - Volgens Nasoetion „begeleiden de levenslange gevangenisstraf uitzit, verdere onderhandelingen met In- Indonesische strijdkrachten op het heeft boodschappen kunnen richten donesië over het geschil inzake wes- ogenblik slechts de vrijwilligers of tot zijn volgelingen van de OAS in telijk Nieuw Guinea". inwoners van West-Irian, die naar Algerië, zo is -in politiekringen te *3un lanc* terug willen keren en be- Parijs vernomen. Eén van zijn brie- Deze mededeling werd zondag te schermen zij hen bij de uitoefening ven werd gevonden op André Canal, Washington zeet toegejuicht Van het van hun recht om daar te wonen." een agent van de OAS die op 5 mei voornemen voor een nieuwe bijeen- Indonesië was nog niet in oorlog werd aangehouden. Hierin zou de komst tussen de Nederlanders en de me.t Nederland, maar de regering voormalige generaal zijn volgelingen Indonesiërs was echter tot nu toe twijfelde er aan of men de Neder- opdracht hebben gegeven, grote som- niets bekend. Ook Indonesië heeft Anders wel ooit kon overreden om men geld ter hand te stellen van een het voorstel-Bunker „in principe" West Nieuw Guinea over te dragen, aantal personen, onder wie oud-pre- aanvaard als een grondslag voor ver- mier Georges Bidault, die wegens zijn dere besprekingen. Bombardement van Ambon betekent oorlog. Ja, dat kan gebeuren als er een bijeenkomst is van de militaire leiders van de Navo op het hoofdkwartier in Parijs. Dan hangt de Navo-kapstok vol van dure petten met lauwertakken op de klep. geeft kostenverzwarende factoren met de voor de hand liggende gevol gen daarvan voor de gehele bedrijfs voering. De nog lang niet overal „inverdiende" arbeidstijdverkorting speelt een aantal ondernemingen ook parten, zodat ook in ondernemingen bepaald niet uit a-sociale overwe gingen ook met zekere huiver naar nieuwe verlangens op dat punt wordt geluisterd. Het is bovendien komen vast te staan, dat de arbeidstijdver korting ook van nadelige invloed is geweest op de ruimte van de arbeids markt, hetgeen op zichzelf ook weer tot loons- en kostenverhogingen aan leiding geeft. Een verdere inkrimping zou dat proces zeker verscherpen, niet zonder repercussies ook voor on ze internationale positie. F en vergelijking met de noodlot- *-• situatie van de jaren '56-'57 gaat zeker niet volledig op. Er zijn thans factoren in het geding, die tot minder ongerustheid dan destijds aanleiding geven. Toch is het Toed de waar schuwende woorden van deskundige zijde niet in de wind te slaan en het oog gericht te houden op het sein, dat zij hebben gehesen. Wanneer het op rood mocht springen, zal men op zijn minst niet door de kentering worden overvallen, en zich hopelijk bij de dan noodzakelijke maatrege len gemakkelijker kunnen aanpassen. We hopen, dat ook de overheid er zo over denkt. „Wanneer de Nederlanders Am- bon, onze basis in de Molukken, bom barderen, zal dit „open oorlog" tus sen Nederland en Indonesië beteke nen," zo heeft een woordvoerder van het „bevrijdingsleger van West-Irian" in Djakarta gezegd. Dit naar aanleiding van een bericht, dat de Nederlandse regering de mo gelijkheid zou overwegen van het bombarderen van Indonesische ba ses op de Molukken, waar de voorbe reidingen voor de parachutistenlan dingen in Nieuw Guinea worden ge troffen. Loos luchtalarm te Biak. In Biak heeft zaterdagochtend j.L een kwartier de toestand van lucht alarm geheerst. Nog tijdens de eer ste minuut, dat de sirenes loeiden, steeg de eerste „Hunter"-straaljager op, op de voet gevolgd door enkele andere jagers. Later is gebleken, dat een vermoe delijk enigszins uit de koers geraak te „Neptune"-watervliegtuig op het radarscherm van de luchtverdedi gingsorganisatie van Biak is versche nen, waarna onverwijld op de knop werd gedrukt, die de sirenes in wer king bracht. De „Journal de la Grotte", het of ficiële orgaan van de heiligdommen in Lourdes, publiceert in zijn num mer van 27 mei twee genezingen. Hiervan zegt het Internationaal Me disch Comité, dat beide uit medisch- wetenschappelijk oogpunt niet te verklaren zijn. Het Comité is tot deze conclusie gekomen in een bijeenkomst van 20 mei, waarbij Dr. Lance, voorzitter van het St. Lucasgilde en chirurg aan het St. Louis-ziekenhuis te Pa rijs, de vergadering heeft geleid. Het betreft hier ten eerste de ge nezing van de heer E. Gautier, af komstig uit het Franse diocees Blois. Deze man leed aan meningo-ence- phalitis, 'n aandoening van hersen vlies en hersenen, die*zowel infec tueus als traumatisch is. De zieke is op 7 oktober 1960 plotseling en ra- dikaal in de basiliek van Pius X ge nezen. Het andere geval betreft de Fran se mevrouw Berta Bouley, uit het diocees Lyon. Zij leed aan schijfvor mige verharding van de weefsels, sclerose geheten. Nadat zij verschei dene jaren door deze kwaal aange tast was geweest, is zij in 1952 daar van bevrijd. Dan was er nog een derde gene zing n.l. van een Belgisch meisje, wier naam niet genoemd is. Hierom trent heeft het Medisch Comité een aanvullend onderzoek noodzakelijk geacht. De Amerikaanse ruimtevaarder (Advertentie). Malcolm Scott Carpenter is zondag van het eiland Grand Turk op de Amerikaanse luchtmachtbasis Pa- trick, een dertig km van Kaap Cana veral, aangekomen. Op Grand Turk, waar Scott Carpenter twee dagen heeft vertoefd, had hij een grondige medische keuring ondergaan. Op de basis Patrick, waar een paar duizend mensen de astronaut toejuichten, werd hij verwelkomd door zijn moe der, vrouw en kinderen. Nabij Kolasin, in Montenegro Zuid-Slavië) zijn zaterdag negen tien arbeiders om het leven geko men door het instorten van de stel ling van een in aanbouw zijnde brug Zeventien anderen werden gewond. Op de stelling bevonden zich tijdens het ongeluk zestig arbeiders, die een val van bijna negentig meter maak ten. KENTERING ■yemidden van de voor een deel zeker ogenschijnlijke algemene welvaart zijn de stemmen, die tot voorzichtigheid manen en die zelfs al donkere wolken aan de einder zien opdoemen nog niet overheersend Toch lijkt het geboden ernaar te luis teren, al was het slechts om ons te bezinnen op de gevaren, die niemand kan ontkennen en om de afweer middelen gereed te hebben, voor het geval die vereist zouden worden. In de eerst- plaats zouden we in dit verband willen verwijzen naar de waarschuwing, die de staatssecretaris van Sociale Zaken, de ueer Rooi vink een dezer dagen uitsprak en waarin hij op matiging van de looneisen aan drong. Hij gaf daarbij als zijn mening dat we in ons land op het ogenblik sociaal-economisch gezien op 't scherp van de snede leven, hetgeen wel een zeer riskante positie is! Wanneer we geen ernst maken met de noodzake lijke matiging, zal de ontwikkeling zich zeker tegen de arbeiders keren aldus de staatssecretaris die daarbij op een belangrijke plaats de roep om nog verdergaande verkorting van de arbeidsduur op het oog had. Wij hebben onlangs naar aanleiding van de eisen van het NW al op die gevaarlijke consequenties gewezen. Met de staatssecretaris van Sociale Zaken kan men zich op dit punt wel in goed gezelschap achten! F en tweede bezorgde geluid kwam onlangs uit de kringen van de middenstand, waar men uit tal van gegevens uit het afgelopen jaar tot de conclusie is gekomen, dat de hui dige welvaartsperiode nu wel haar top heeft bereikt en dat ze dus wel dra zal gaan afnemen. Men heeft die gevolgtrekking gemaakt uit de ge constateerde groeivertraging in de sector van de duurzame gebruiksgoe deren, waarmee de detailhandel over dit lopende jaar al nader is gecon fronteerd. De gegevens zijn nog on voldoende geanalyseerd om afgeron de conclusies te kunnen trekken, maar de eerste waarschuwende symp tomen kan men moeilijk volkomen negeren. Voorts verklaren deskundige com mentators van het wel wat in mineur gestelde jaarverslag van de Neder landse Bank onlangs verschenen dat er inderdaad een zekere ge varenzone nadert, het einde van de expansie na drie jaar, waarin de wel vaart en de gunstige conjunctuur met elkander wedijverden. XJet (grotere) bedrijfsleven klaagt op het ogenblik vooral over een teruggelopen winstcapaciteit, waarbij de produktie ongunstige verhoudin gen gaat aannemen ten opzichte van de afzet- en exportmogelijkheden. Er zijn hier en daar mede daardoor Onbekenden hebben In de Berlijnse mnnr ter hoogte van de Beranuerstrasse met springstoffen een gat ge- op de ruimte om uit eigen middelen blaren. Foto: terwijl Vopo's (achtergrond) en Westberlijnse politiemannen (voorgrond) als kemphanen tegen- Op een persconferentie zei de ruimtevaarder o.m., dat de deeltjes die zijn voorganger John Glenn van uit het ruimteschip had waargeno men, lichtgevend waren geweest. Hij. Scott Carpenter, had geen lichtge vende deeltjes waargenomen, maar, naar het hem toegeschenen had, ijs- deeltjes, die van de buitenkant van het ruimtevaartuig afkomstig waren. Carpenter ontkende „vermoeid en verward" geweest te zijn, zoals ge meld was. Op de derde baan had hij het erg druk gehad. Hij moest zes dingen tegelijk doen. De periode van gewichtloosheid was aangenaam geweest. De meeste indruk had de zonop- en ondergang op hem gemaakt. De schoonheid hier van was niet onder woorden te brengen. De ruimtevaarder zei niets te we ten, waarom zijn ruimtevaartuig op ongeveer 400 km afstand van de voorafberekende landingsplaats te rechtgekomen was. Zijn terugkeer in de dampkring was gemakkelijk ge weest. Het was niet zo erg warm ge weest in het ruimtevaartuig In de loop van zijn persconferen tie, die via de televisie werd uitge zonden en een uur duurde, gaf hij ruiterlijk toe aan het einde van zijn tocht een fout te hebben gemaakt. Terwijl hij de aard van de deeltjes Twee mannen, een vrouw en twee kinderen zijn zondag in de Cari bische Zee opgepikt, nadat zij twaalf dagen in een open boot hadden rondgedreven. Een tweede vrouw was de dag tevoren van uitputting overleden. Hun schip, de in de Dominicaanse republiek geregistreerde „Anna Ma ria" was op 15 mei op 150 mijl ten zuidoosten van Santo Domingo ge zonken, nadat de bemanning en de passagiers in twee boten waren ge gaan. Deze twee reddingboten wa ren aanvankelijk aan elkaar gebon den, maar tengevolge van een hoge zee geraakten zij uit elkaar. De ene boot werd 'zondag op 110 mijl ten zuidoosten van Jamaica ge vonden door het Liberiaanse schip Ann T. William. De tweede boot, waarin zich zes mannen en een jon gen moeten bevinden, is nog spoor loos. Onder de geredden bevindt zich de kapitein van de „Anna Maria". buiten zijn cabine gadesloeg, was htf in moeilijkheden gekomen met net controlestelsel, kort voordat hij de remraketten in werking moest stel len. Doordat hij tegelijketrijd zowel van het automatische stabiliserings apparaat gebruik had gemaakt alsook eigenhandig had „bijgestuurd" was één van de twee brandstoftanks vrij wel leegeraakt. Dit was niet 't ge volg van een defect van de ruimte cabine, maar „de fout van een on geduldig man". Ruimtefilms bedorven De tijdens de ruimtereis opgenomen films zijn door zeewater ernstig be schadigd. Nadat de ruimtecabine Aurora 7 in zee terecht was geko men, is het zeewater in de camera doorgedrongen. De films werden met de meeste spoed naar Rochester over gebracht om te worden ontwikkeld, maar na bestudering is gebleken dat zij van weinig waarde voor de ruimtevaartgeleerden zullen zijn. De meest beschadigde film is die waar mee de terugkeer in de atmosfeer is opgenomen. De foto's, die Carpenter zelf heeft genomen, zijn onbeschadigd. Ge hoopt wordt, dat hierop bijzonder heden over de „vuurvliegen", of „sneeuwvlokken" voorkomen. Dez* w«ek Vakantie voordeel JONGENS JACKETS „Hazewind" - geheel gevoerd 4 jaar 19." i jaar 24." 12 jaar 29." Dit Dammer bestaal uit 12 pagina's WISSELVALLIG Ons land bevindt zich dicht bij het centrum van een depressie in de ho gere luchtlagen, die een ingewikkel de baan volgt, maar die over het ge heel genomen weinig van plaats ver andert. Deze depressie is gevuld met koude en zeer onstabiele lucht, waar door intensieve buien ontstaan met a* en +oe onweer en hagel. Uit Ra darwaarnemingen is gebleken, dat de buienwolken tot ongeveer 10 km hoogte reiken. De luchtdrukverschil- len zijn boven West-Europa gering, terwijl verder allerlei storingen wis selvallig en buiig weer veroorzaken. Het komende etmaal verwachten we hierin niet veel verandering. De tem peraturen zijn wat hoger geworden, maar nog altijd 3 tot 5 graden bene den normaal. investeringen e.d. te financieren. Dat over elkaar de wacht houden, maken metselaars het gat dicht. Een woordvoerder der Zuidslavi- sche regering heeft maandag mede gedeeld, dat de Suwjet-regering pre sident Tito heeft uitgenodigd 'n va kantie in de Sow jet-Unie door te brengen. „Er is echter nog niets be paalds afgesproken", voegde hij er aan toe. Mei: zon op 04.29, onder 20.46; maan op 02.56, onder 15.25. 29 Mei: v.m. 11.41; n.m. 24.17. KORRELTJE Een die sijn seijl te hooge stelt Wort ligtlijk van den wind gevelt. (Cats)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1