Miljoenen vrouwen hebben allemaal dezelfde klachten Brief uit: Parijse modezaken: voorkeur zwart-wit KJnaer onó cjezecjd Is uw echtgenoot ook een ergenis? REGEN VAN KRITIEK DAALT NEER OP MANNENHOOFDEN Spieren zijn de oorzaak van heel wat ziekten Men kan niet alles welen Publiek wenst meer en meer smaaksensaties ,0 Fran?aises denken, dat Engelse mannen de charmantste en best gemanierde mannen ter wereld zijn. Engelse vrouwen den ken, dat Amerikanen betere echtgenoten zjjn dan de Engelse mannen. Samenvattend kunnen we stellen, dat vrijwel iedere vrouw denkt, dat haar eigen landgenoten minder aantrekkelijk zijn dan buitenlanders. Maar natuurlijk is dat allemaal zelf bedrog. In Amerika verscheen kortgeleden in een damesblad een artikel, dat getiteld was: „De tien ergste klachten van een echtgenote". Het artikel bevatte een lijst van klachten, geuit door ontevreden vrouwen. Tien van deze klachten kwamen tel kens terug. De klachten klinken ons bijzonder bekend in de oren. Hier zijn ze: „Mijn man praat niet met me". Dat is een ernstige klacht van de Amerikaanse vrouwen. Maar geldt dit ook niet voor mannen in Nederland, Engeland, Frankrijk of waar dan ook? De andere negen veel voorkomen de klachten zijn ook van deze aard: Mg a man interesseert zich niet voor me wat ik ook doe, hij geeft me nooit een complimentje". Mijn man maakt aanmerkingen op me, waar zyn ouders by zyn". GEEN WAARSCHUWING De Amerikaanse vrouw beschul digt haai man verder van de volgen de irriterende alledaagsheden: Hy is slordig, laat alles slingeren, is te lui om dingen in huis te -repareren neemt geen verantwoording ten aan zien van de opvoeding van de kinde ren, is onredelijk in geldkwesties en zonder meer onverschillig. Hij behandelt me geringschattend in gezelschap valt me in de rede als ik iets zegl h-rndt de deur niet voor me open Hij stuurt mijn huishoudelijk pro gramma in de war, brengt zomaar logé's mee, komt uren te laat voor het eten" enz. Een ander Amerikaans weekblad hield een enquete over het gehele land over het onderwerp: „Wat denkt de Amerikaanse vrouw over de ma nieren van de Amerikaanse man- Eenentwintig procent van de onder vraagde vrouwen beklaagde zich over kleine onbeleefdheden als niet aan de buitenkant wandelen, geen autopor tie open doen, geen pakjes dragen enz Slecuts acht procent beklaagde zich over vloeken of onbeschaamde taal, maar ruim 35 procent was zeer on- tevreden over de slechte tafelmanie ren var echtgenoot of verloofde. KLEUTERSCHOOLMANIEREN /ele vrouwen leverden kritiek op tafelmanieren, die er in de kleuter- schooltyd maar nauwelijks mee door zouden kunnen. Zjj veroordeelden voor al de slechte gewoonten te slurpen bij koffie of soep, te kauwen met open mond, te praten tijdens het kauwen, het volproppen van de mond, het over do tafel te hangen tijdens het eten. en schrokken. indien in een willekeurig Europees land dergelijke enquetes gehouden zouden worden, zouden alle vrouwen spoedig ontdekken, dat een Neder landse echtgenoot net zo zwijgzaam ..an zijn als een Amerikaanse, een Franse man net zo weinig interesse kan tonen voor zijn vrouw en een Ita liaanse echtgenoot net zulke rare eet gewoonte heeft. IDEALE ECHTGENOOT? Jammer genoeg voor haar, die dacht alle moeilijkheden te vermijden door in een ander land een man te zoeken, heeft geen enkel land het mo nopolie van de volmaakte echtge noot. Moderne sprookjes HET GEBEURDE enige tyd gele den in Graz in OostenrykFritz Burger, een altijd hulpvaardige en vriendelijke tramconducteur, hielp iedere morgen een bejaarde oude da me by het Instappen van de tram. Zij was daar altijd zeer dankbaar voor en deze wederzijdse vrlendeiyk- held, die helaas niet overal wordt on dervonden, deed beiden goed. Geen wonder dus, dat Purger op een gege ven moment zeer triest was, toen hij vernam, dat hy de oude dame nooit meer bij hem op te tram zou zien. Zy was overleden. Groot was zijn verba zing echter toen hy enkele dagen la ter bezoek kreeg van een notaris, die hem meedeelde, dat de oude dame hem als enige erfgenaam had aange wezen. En de erfenis was niet gering, uameiyk 60.000 Schilling plus een huisje De oorzaak van de meeste ziekten is een fout in de spierfunctie. Spieren hebben veel voedingsstoffen nodig maar nog belangrijker dan voedsel is bewe ging gebleken! Talrijke oneindig klei ne haarvaten omringen de spieren waardoor voedsel wordt aan- en afval wordt afgevoerd. Wanneer men de ge hele dag stilzit sluiten deze zich en verkom meren. Alleen krach tige beweging en bloed- toevoer kunnen ze weer openen en de spieren opnieuw voedsel ge ven! Lange tijd lieten de artsen patiënten met hart- en bloedsomloop- stoornissen helemaal geen sport doen. Te genwoordig weet men, dat dergelijke stoor nissen in de bloedsom loop niet door teveel maar door te weinig lichamelijke beweging worden veroorzaakt. Volgens een Engels onderzoek, waarbij meer dan twee mil joen mensen betrokken waren, zijn er onder de schrijfbureau- en kantoorberoepen veel meer hartziektes dan bij lichamelijke wer kers. Dergelijke ver schillen werden bij de Wat dedoktt-r ei van zegt WWWMVtVWVWVW post tussen loketamb tenaren en briefbestel lers vastgesteld en bij autobusmaatschappijen tussen chauffeurs, die de hele dag zitten en controleurs, die de ge hele dag in beweging zijn! Interessant was ook wat bij een onder zoek op de militaire school in West Point werd vastgesteld. Ca detten met het laag ste lichamelijke ge- 8Chiktheldsquotlent hadden het meest te kampen met nervosi teit. De in de grote steden zoveel voorko mende vermoeidheid en uitputting staan vaak ook in nauw verband met gebrek aan li chaamsbeweging. In het menseiyk lichaam dat bij uiterste krachtsinspanning 14 maar in rusttoestand slechts 0.1 p.k. voort brengt, moeten de on gebruikte p.k.'s uitein delijk leiden tot op stoppingen en spannin gen, die weer slape loosheid, nervositeit, en vermoeidheid ten gevolge hebben. Vele doktoren hebben de er varing, dat hoofdpijn, hoge bloeddruk en vele andere vage klachten met succes kunnen worden behandeld door lichte ochtendgymna stiek, een wandeling naar het kantoor, kort om niet te inspannende bewegingen. Kortom beweging ls voor alle zgn. half-zieken, ver wenden en wat zwaar- lijvigen de goedkoop ste en beste medicijn Een Engelse dame beweerde enige weken geleden in oen krant, dat zy de ideaalste echtgenoot van Enge land had - een man, die brood kan bakken en het ook deed, die eten kan koken, sokken stoppen, met de naald overweg kan en zelfs het haar van vrouw en zoon verzorgt. Hy gaat nooit naar de bioscoop en drinkt niet, vermeldde zy tenslotte met trots. Lang niet alle vrouwen vinden t>o- veromjehreven eigenschappen evenwel Ideaal. Er zyn er vele, die het met zo'n man niet lang zouden uit hou den en terecht ongetwijfeld. De meeste vrouwen zyn meer dan tevreden met een middelmatige niet al te Irriterende echtgenoot en dit soort mannen Is in elk land ter we reld gelukkig in grote getale aanwe zig. GEORIA GORDON Versulkerde jam Zelf gemaakte jam, die versuikerd is, kan weer in goede conditie ge bracht worden door de pot in een pan met koud water te plaatsen en het wa ter dan langzaam aan ue kook te bren gen. Verschoten leer Leer, dat aan teveel zonneschyn is blootgesteld, kan verschieten, omdat de natuuriyke olie verdroogd ls. Wat vaseline in het leder en wryf 't daar vaseline in het leder w wryf het daar na uit met een schone zeem! Vlekken verwyderen Theevlekken in een vloerkleed zyn meestal gemakkeiyk te verwyderen. Het lukt meestal met een oplossing van borax en warm water. Daarna nawassen met zeepwater. /erfvlekken zyn hardnekkiger. Men kan proberen de vlekken met een spons af te doen met brandspiritus, waaraan wat ammoniak is toege voegd. Daarna narelnigen met warm zeepwater en tenslotte met schoon wa ter. Zwart geworden zilver Zwart geworden zilver kan bewerkt worden met een goed poetsmiddel of gezuiverd kryt in poedervQrm ge mengd met spiritus. Maak dit meng sel op een schoteltje en gebruik een klein borsteltje, zodat men ln alle gleuven kan komen. Afwasser in warm zeepsop en daarna oppoetsen met een schone stofdoek. Glimmende costuumg Van veel zitten worden herencos- tuums dikwyis erg glimmend. De glans kan verminderd worden door het kledingstuk af te sponzen met een oplossing van ammoniak en water. (1 theelepel ammoniak op ruim een halve liter water). Laat het costuum buiten drogen en pers het daarna met een vochtige doek en een heet stryk- yzer! door Alleen fotomodellen met hun flair voor aanpassing e.d. waren over het algemeen in staat mee te doen aan de steeds verande rende Parijse mode. Voor de meeste vrouwen was dit echter niet weggelegd'. Zij waren al blij als zij de kleding ontdekt hadden, die het beste b\j hen paste ook al was deze niet altijd in over eenstemming met de mode. Dit jaar is er echter heel wat in Parijs veranderd. Er is een belangrijke stap genomen, namelijk van de zgn. „jongensachtige" kleding naar de zeer vrouwelijke mode en een groot voordeel daarvan is dat men geen negentien behoeft te zijn om er modern uit te zien. .Byzonder populair is het kant in Parijs geworden. Blousjes hebben bij voorbeeld kanten ruches en zelfs de hoedjes zijn met kant afgezet. Zijden avondpakjes worden vaak opgesierd n.et Valenciennes-kant en dit is ook i. geval met de bijpassende blouses. Ook ziet men in de avonduren veel hoofdbede" kingen, gemaakt van vele lagen kant. KANT FAVORIET. De a - est moderne zomerjurken, die men zich kan voorstellen, is van kant De kleur ervan is opvallend optisch wit er hoort een elegante kanten hoed bij. Voor overdag komen japon nen van crepe ongetwijfeld in de mode en voor 's avonds zal veel chiffon wor den gedragen in de komende zomer. Tenslotte zyn er organza-avondjapon- nen, bezaaid met tulle bloemen. Dun- r gazen zomerjaponnen worde ge completeerd met bloemensieraden. Ket wordt zonder twyfel de grote mo de van het zomerseizoen! Veel van de nieuwe modesnufjes doen denken aan de tyd van koning Eduard VII. Er zyn by voorbeeld gro te kanten kragen, jabots en strikken aan de hals en fladderende zijpanden. Van zonsopkomst tot zonsondergang worden brede ceintuurs gedragen. Voor 's avonds zyn er ceintuurs van verguld geitenleer, satyn en zelfs patentleer. Ze zijn voorts byzonder breed. ZWART EN WIT. Als het middenrif niet wordt aange geven door een brede ceintuur, dan Ls er een brede baan in een andere kleur stof, die er de aandacht op ves tigt. Ondanks de verblindende sortering kleuren, die de lentecollecties te zien gaven, schynen de Paryse winkels VWWWWWHWWWWWHWW zwar* en wit te willen propageren. Voor overdag is het geheel witte en semble favoriet, soms met accessoi res van zwart leer en na zonsonder gang is het chic geheel in het zwart te verschijnen. De nieuwste Paryse accessoires zyn witte leren schoenen, soms gecombineerd met een pas sende wit leren ceintuur! „Smaaktovenaars" in onze industrie Een van de grootste llmonadefabrleken in de wereld heeft onlangs onthuld» dat de smaakdeskundigen van deze fabriek van oordeel waren, dat aloude recepten dienden te worden gewyzlgd en dat men Inmiddels ook op deze ver andering was overgegaan. Voorheen was hun produkt, zoals zovele limonades» noch zuur, noch zout. Nu ls de limonade echter wat scherp en bytend geworden en slechts matig gezoetExperts op het gebied van de smaak komen trouwens meer en meer tot de overtuiging, dat het publiek meer smaak sensaties wenst. Zy wyzen ln dit verband vooral op de successen met abnor maliteiten zoals pepermuntys, mentholsigaretten, dranken, die smaken naar sinaasappelen of aardbeien, gemberbier enz. Een groot Westduits concern heeft een „bibliotheek" van meer dan 4000 smaken van whisky tot kaas. Van elke smaak heeft men recepten. De smaak „wilde kersen" wordt byvoorbeeld verkregen door een extract van wilde kersen met toevoeging van een synthe tische stof alsmede kleine hoeveelheden geurige chemicaliën, zoals vanille. Ook wordt er wel sinaasappelsap bygevoegd maar de verdere toevoegingen worden geheim gehouden. MEDISCHE UITDAGING Smaken van voedsel zyn byzonder belangrijk ma.\r evenzeer is dit het geval met de smaak /an medlcynen. Doktoren weten nameiyk maar al te goed, dat als een medlcyn onaange naam smaak de patiënt nogal eens nalaat het medicyn regelmatig ln te nemen. Met behulp van allerlei che micaliën wordt thans door allerlei ge neesmiddelenfabrieken meer en meer getracht de smaak van de medicynen zodanig te veranderen, dat deze aan vaardbaar wordt. Zo ontwikkelde on langs een grote fabriek een genees middel. De smaak ervan maakte ie- licylate wordt gebruikt als pynstillend midde. De smaak ervan maakte ie mand echter misselyk. Pharmaceuten hebben toen honderden smaakcombina ties geprobeerd totdat zij elndeiyk de oplossing vonden: een chocoladesmaak flink versterkt met vanille, sinaas- appelsmaak en pepermunt. De «-itverkoren smaak in de genees middelenindustrie is overigens die van kersen. Maar ook voor de fabrikanten van voedingsmiddelen is de toevoeging van allerlei kunstmatige smaken be- BADKUUR VOOR HET GEZICHT Badkuren voor hét gezicht om de huid te verfrissen hebben- de laatste jaren grote opgang gemaakt. Een van de eenvoudigste en goedkoopste methoden om de huid te verfrissen en vermoeidheidsverschijnselen te verwy deren is wel de kuur door middel van doodeenvoudig water. Het voor naamste by deze methode is het wa ter lang genoeg op de huid te laten inwerken en het middel daartoe is een natgemaakt schuimrubber-masker. By regelmatige toepassing van deze methode krygt zelfs de droogste ge zichtshuid weer een frisse tint. Te meer omdat dit masker ook de gele- go'iheid geeft door middel van het aandrukken van het natte masker een lichte gezichtsmassage toe te passen, wat meestal een weldadige uitwer king heeft. Een goed middel om vermoeidheids- trekken op het gezicht te verdry ven na een drukke dag is volgens vele be kende schoonheidsdeskundigen ook si naasappelsap. Het sap van twee si naasappelen, wat in een kleine was kom met water wordt gedaan, is aJ voldoende. Een met dit sinaasappel water besprenkeld gezicht wordt spoe dig weer fris volgens de schoonheids- V.skundigen. Daarna kan men de ge- bruikelyke make-up toepassen. Links: De met bloemen bezaaide wit kanten zomerjapon van Guy Laroche. 1 et middenrif wordt aangegeven door een baan vleeskleurige stof. Rechts: De ontwerper Balmain ge bruikt vele meters witte chiffon voor drie asymmetrisch gedrapeerde japon met sleep. Opvallend is hier o'-k de brede goudleren ceintuur! langryk geworden. Vele fabrikanten organiseren daarvoor uitgebreide tes ten, waarbij mannen en vrouwen met een goed omw ikkelde smaak worden aangetrokken. Deze mannen en vrou wen hebben vaak zo'n ontwikkelde smaak, dat zy in staat zyn te ont dekken wanneer er byv. een theele peltje ls toegevoegd van veertig li ter water... Ook worden al pogingen ondernomen om door middel van bepaalde toevoe gingen de smaak van sigaren, sigaret ten en pyptabak te verbeteren. By ve le soorten sigaretten byvoorbeeld heb ben de filters wat van de originele tabakssmaak weggenomen. Om de smaak nu wat te versterken wordt er hier en daar reeds honing, zoethout, fruitessence of melasse aan de tabak toegevoegd Trouv ens wy consumeren thans nauveiyks nog produkten, die niet door „smaaktovenaars" behan deld zyn. Toch staan de smaakdeskun digen nogal eens voor vrywel onoplos bare problemen. Zij zyn op het ogen- ogenblik byvoorbeeld nog niet in staat werke'.iik echte citroensmaak aan ys te geven of de geus en smaak van versgezette koffie na te bootsen in een bepaa i soort limonade. Een be.angryke Amerikaanse chemische industrie heeft onlangs een opdracht terug moeten geven om een theesmaak te creëren. Maar, wat de talryke smaakdes kundigen in de afgelopen jaren wel hebben bereikt, is zeer belangryk en we noemen in dit verband slechts ar tikelen die reels algemeer. ingang ge vonden hebben, zoals tandpasta met pepermunt - of sinaasappelsmaak, le vertraan met sinaasappelsmaak enz., om dit te illustreren! Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw zoon, die kleuter af ls, ner gens Interesse voor schynt te hebben, niet met overgave speelt en nergens erg dol op schynt te zyn, begin dan niet uit te legr.en wat een fantastische hobby's zyn vrienden hebben en hoe mooi zij dit of dat gemaakthebben. Uv zoon hi.eft waarschyniyk redenen, waarom hy .»iet geïnteresseerd is ln vryetydsbesledlng, «oals zlj.i vrienden. Vraag u zelf af of u en uw man of de andere kinderen de jongen op de een of andere manier verwaar loosd hebben. Hebt u bijvoorbeeld voor een behooriyke tafel gezorgd, waaraan hy kan spelen en let u er op, dat de kleinste zijn werk niet in stuk ken scheurt als hy buiten is? Helpt u hem als de puzzel erg ingewikkeld ls of als hy iets aan het lymen is? Of neemt vader het klusje van hem over en doet deze hem eens wat voor? Toont u werkelyk interesse voor het geen de jonden maakt of stelt u al len belang in de rommel, die hy maakt?. Tenslotte, is het niet zo, dat u wilt, dat hij iets doet omdat anderen het ook doen? Uw jongen ls misschien niet handig het maken ^an vlieg tuigen, maai munt misschien uit in bijvoorbeeld tuinieren! Geef hem ge noeg tyd, om zyn eigen talenten te leren ontdekken! Als uw tienjarige zoon niet erg zyn best doet op school en er net tegen zin heengaat terwyi op zyn rap|H>rlen vaak de opmerking „moet zich meer concentreren" te 'ezen staat, be gL. dan niet meteen een mopper campagne in de geest van „je moet harde, werken en het is de hoogste tyd, dat je wat serieuzer wordt". Vergeiyk hem ook niet met vrienden, br~ers of zusjes, die uitstekende rap porten hebber Probeer te ontdekken - langs diplo matieke weg wel te verstaan of hy soms moeite met zyn schoolwerk heeft. Zeg byvoorbeeld: „Je zult nu wel moeiiyke sommen krygen, hè?" Dergeiyke opmerkingen leiden vaak tot het uitwisselen van vertrouwelyk- heden en u hebt dan tenminste enig idee van wat er in uw kind omgaat. Als de jongen duidelyk erg veel moeite heeft om by te blyven, praat dan eens met de hoofdonderwijzer en stel voor dat uw zoon een klas wordt teruggezet of informeer naar de moge lykheid of de jongen wat by lessen kan krygen. Het ls voor een jongen byzonaet on prettig overal achteraan te komen. Maar het tegengestelde kan ook gebeu ren. Misschien vindt uw zoon het werk zo gemakkeiyk, dat hy zich verveelt en niet eens probeert het goed te doen. Of wellicht is hy bang voor zyn mees ter of voor andere jongens van zyn school.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 12