LEPELAARS GARNALEN VAN DE WADDEN Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! Geweldig! voor elke motor individuele voeding! ZATERDAG 26 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 GELEID DOOR ONFEILBAAR INSTINCT VOLOP NIEUW LEVEN IN VOGELKOLONIE VONDEN WEER HUN WEG NAAR ,JIET ZWANEWATERIN CALLANTSOOG 1. Moeder gaat op de wieken om „boodschappen te doen". 2. De jeugd wacht en droomt van vette garnalen-hapjes. 3. Eindelijk is het dan zover, de hongerige kelen werken op vol le capaciteit. Beren van Boltini naar Het weer in'Nederland is volkomen in de war, maar met het onfeilbaar instinct, dat ieder jaar weer de kolonie lepelaars uit het winterverblijf in de Nijldelta naar het prachtige natuurreser vaat „Het Zwanewater" bij Callantsoog leidt heeft de natuur ook nu geen fout gemaakt. De kop van Noord-Holland moet er enige weken geleden voor een luchtreiziger uit het milde Egypte wel bijzonder bar hebben uitgezien. De vogels met hun lepelvormige snavels zijn toen toch onverdroten begonnen met het bouwen von hun eenvoudige, wat slordig aandoende, nesten, waarin - bij temperaturen van rond 't nulpunt! al spoedig de eerste eieren werden En nu is het dan zover! Er zijn nog wel enkele nesten in aanbouw, er zijn ook nog nesten met eieren, maar er zijn al heel veel nesten met jongen, die de vier kolonies in het Duinmerencomplex van „Het Zwane water" op een drukbezette sociëteit doen gelijken. Jongen in alle forma ten! Jongen nog bekleed met het prille dons, hulpeloos en o zo lui; jongen die trots al veertjes tonen en jongen die al wat rondscharrelen. Jongen, die behalve de soort een kenmerkende gelijkenis hebben; hun aan vraat zucht grenzende onverzadigbare honger! Europa's grootste vliegvelden zijn, vergeleken bij „Het' Zwanewater" in deze tijd, tamme gelegenheden, waar af en toe een vlucht wordt gemaakt. Iedere dag tweemaal vliegen de le- pelaar-ouders van Callantsoog naar de Waddenzee om, wadend over de slikken, jacht te maken op de exqui se lepelaar-lekkernij, de garnaal. Tweemaal per dag vliegen de dieren terug, de krop vol garnalen. Dat is een afstand vliegen van viermaal dertig - of honderdtwintig kilometer met als enig resultaat schril ge- schreeuw om nog meer van vele hon derden jongen. De ouders hoeven zich echter niets te verwijten als zij niet meer dan twee vluchten maken. Hun instinct vertelt, dat er buiten de eb-tijd op de wadden niets te halen valt en het tijdstip van eb en vloed kennen zij beter dan de slimste visser of zeeman. De tijden van af- en aan vliegen verschuiven dan ook elk et maal telkens een uur. Pas als de jongen „vlug" worden en zelf, na strenge lessen van de ouders, op de wieken gaan breekt een gemakkelijker tijd aan: de jonge dieren worden dan meegenomen naar de Waddenzee, waar zij zich op eigen kracht tegoed kunnen doen. EINDE KRINGLOOP Enige weken daarna nadert het einde van de kringloop, welke de vo gels ieder jaar in „Het Zwanewater" doormaken; de voorbereidingen voor de terugtocht naar Egypte worden getroffen want de herfst heeft zich in de verte aangediend. Al is een eerste selektie reeds gemaakt tijdens de tochten naar de Waddenzee, ten slotte maken de ouders definitief uit welke jonge dieren wel- en welke niet bestand zullen zijn tegen de vermoeienissen van de tocht naar de Nijl, en dan ontbloot de harde na tuur even de tanden: de jonge vo gels, die te licht worden bevonden, worden door het ouderengericht ter plaatse afgemaakt en zo breekt dan onvermijdelijk de wat trieste ochtend aan waarop de grote stilte weer bezit neemt van het reservaat en waarop enkele balorige meeuwen krijsend neerkijken op enige tiental len dode lepelaars SCHIETTERREIN „Het Zwanewater" te Callantsoog is een uniek bezit in de Nederlandse natuur en de eigenaars doen veel om het te behouden zoals het nu is. Onlangs nog is op de zwakste plaats in de duinenrij een kunstmatig duin aangelegd om dit dorado voor vogel liefhebbers te behoeden tegen over stromingen door de Noordzee. Het is te hopen, dat de geruchten, die in de omgeving de ronde doen over het inrichten van een schiet- terrein voor de zware wapens ten bate van de Navo in het gebied van „Het Zwanewater", geen waarheid bevatten. Vermoedelijk zou dit het einde betekenen van het nestelen van de lepelaars in deze streek Blij dorp Hoewel de directie van de Rotterdamse diergaarde „Blij- dorp" niet zo blij is met nieu- twe bruine beren, gaan de twee 'beruchte beren van Boltini naar Rotterdam. Voorlopig worden ze daar in afwach ting van een nieuwe kooi ondergebracht in het hok van een soortgenoot» dat daartoe tijdelijk zal moeten verhuizen. Niet direct omdat de beren van Boltini de zangeres Ria Kuyken en de dompteur Alt- hoff hebben aangevallen, is Blij dorp niet zo gebrand op hun aanwezigheid, maar er zijn bruine beren in voldoende ma te te krijgen en bovendien zijn deze beesten alleen maar aar dig als ze klein zijn. Worden ze groter, dan worden ze ook veel minder aantrekkelijk, maar nukkig en dikwijls on verdraagzaam. Blij dorps directie vond het echter sneu de dieren te iaten doden, temeer, aldus de inspec teur van de levende have, „de beren niet kunnen helpen, dat sommige mensen zo gek doen." Nu zijn er 5 soorten benzine - dank zij BP Super Mix. 5 Soorten om elke motor individueel te voeden. Want dat is nodig, hoognodig. Immers, elke motor stelt weer andere eisen omdat hij anders.wordt gebruikt, andere snelheden gewend is, aan een andere rij-stijl onderworpen is. Daarom ntü motor-zuiver tanken met een van de 5 soorten BP benzine; 1 BP Benzine 2 BP Super Mix 25 25% super) 3 BP Super Mix 50 50% super) 4 BP Super Mix 75 75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niet te weinig. (Advertentie) van 's morgens acht uur tot 's avonds negen uur een maximum snelheid van 100 kilometer per uur gelden op de rijksweg 12 (Den Haag-Duitse grens). Op de Zuiderzeestraatweg geldt dan een maximum snelheid van 80 kilo meter. De maximum snelheden zijn met opzet niet te laag gesteld om de door stroming van het verkeer niet onno dig te vertragen. Het begin en einde van deze maxi mum snelheid zal duidelijk door de bekende borden worden aangegeven. Opvallende herinneringsborden, on der andere na de belangrijkste weg- aansluitingen op die wegen, zullen eveneens de maximum snelheid on der de aandacht brengen. Intrekking van mollen-, egel- en kikvorsenwet De Tweede Kamer is aangeboden het wetsontwerp tot intrekking van de mollen-, egel- en kikvorsenwet. Deze wet had ten doel deze diersoor ten wegens hun nuttigheid voor de landbouw te beschermen tegen te ver gaande vervolging door de mens. De omstandigheden, die destijds de stoot tot deze wettelijke bescherming gaven, zijn aldus de memorie van toelichting op het wetsontwerp in verschillende opzichten veranderd. Zo is er, wat de mol betreft, van een bedreiging van het voortbestaan van de soort geen sprake meer. In tegendeel, de laatste jaren is een sterke uitbreiding van de stand waar genomen. Ondanks de bescherming schijnt de kikvors in aantal te zijn achter uitgegaan. De verklaring daarvoor moet worden gezocht in het gelei delijk verminderen van drassige gronden, die de kikvors nodig heeft om te fourageren, terwijl vermoede lijk ook de waterverontreiniging on gunstig heeft gewerkt op de achter uitgang. Omtrent de stand van de egels is weinig bekend. Zou er aan bescherming van de kikvors of de egel nog behoefte blij ken te bestaan, dan is ook het land bouwschap bevoegd ter bescherming van voor de landbouw nuttige dier soorten regelend op te treden. Zijn motor (en die van duizenden andere Nederlandse automobilisten) reageert opeens veel gezonder, accurater, scherper. Waardoor? Door BP Super Mix - de nieuwe motorvoeding. Geweldig! Vroeger kregen vele motoren te weinig met normale benzine of te veel met super. En nu? maximumsnelheid Proef met De minister van Verkeer en Wa- JSJfaSv terstaat heeft besloten een zeer be- jjSpBB perkte proef nemen met het stellen van een tijdelijk geldende maximum snelheid op de twee Pink sterdagen en op de daaraan vooraf- Diergaarde Blijdorp in Rotterdam is een giraffe geboren. De foto toont gaande zaterdag. Op deze dagen zal een teder tête a tête van moeder en dochter.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11