Destuursoverdracht is mogelijk als oplossing voor Papoea's wordt gevonden 1,45 DE INHOUD VAN HET BUNKER-PLAN VRIJDAG 25 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In de middagvergadering van de Kamer: de SededeunEavana«gerS|™ zijde, dat Nederlandse gedelegeerden fh 1 1 instructies hadden ontvangen. Wan- neer de regering steeds eerst garan ties wil verkregen en daarna wil praten komt men nooit tot overeen stemming. „Op een briefke" Wat de Papoea's betreft, zij weten niet wat er aan de hand is. Slechts een kleine groep „opgevoed door Bot" weet iets. Zowel uit de KVP als uit de CH-banken klonken felle in terrupties. In de eerste ronde van het Nieuw- Zwijgzaam „De regeringspartijen moeten het Guinea-debat hebben enkele spre- kabinet De Quay laden met verstan kers in de Kamer gistermiddag nogal De heer De Kadt (PvdA) vond, dat dige politiek", meende de heer De wat slagen om de arm gehouden. Na- het kabinet uitblonk in zwijgzaam- Kadt. Er moet een duidelijke uit- tuurlijk, de socialist De Kadt was heid. Reeds bij het vorige Nieuw- spraak komen. Het plan-Bunker moet duidelijk genoeg. Op zijn altijd irri- Guinea-debat wist de regering van worden aanvaard. „Hedde ge dat niet terende, geprononceerde hoge toon het plan-Bunker, maar dit plan klop- op een briefke?" interrumpeerde de viel hij de regering scherp aan; hij te niet met de werkelijkheid. Waar- heer De Kort (KVP). hield haar voor dat het misschien nog om heeft het kabinet toen niet be- niet te laat was door onvoorwaar- sloten het vertrouwen in minister Aan het slot van de middagverga- delijke aanvaarding van het plan- Luns op te zeggen? Dat de Kamer dering deelde premier De Quay nog Bunker, een oorlog om Nieuw-Gui- thans iets van de voorstellen van de mee, dat blijkens een zojuist door nea te voorkomen. heer Bunker kent, komt niet door de hem ontvangen telegram van het se- Mr. Biesheuvel liet niet na her- mededelingen der regering. De Pa- cretariaat der Verenigde Naties de haaldelijk te bevestigen, dat de AR- poea's kunnen wél over dit plan- heer Oe Thant geen bezwaar maakt fractie achter de regering staat en Bunker praten, wij echter niet. Zijn tegen de publicatie van het plan- heeft begrip voor haar moeilijkheden, wij soms tweederangs burgers? Bunker. De Kamerboden reikten de Wat betreft de beveiliging van levens Toen Indonesië de voorstellen van volksvertegenwoordigers exemplaren en eigendommen op en rondom Nw.- de heer Bunker had aanvaard, had van een stencil met de tekst van het Guinea kan de regering op de AR- Nederland ze eveneens moeten ac- plan-Bunker uit. fractie rekenen, aldus mr. Biesheu- KENT U REEDS ONZE VERONICA NYLONS Probeert U ze dan eens. Met en zonder naad. NATUURLIJK BIJ. Haarlemmerstraat 172174179 Herenstraat 9 MIDZA NIEUW VACCIN MAAKT INENTING GEMAKKELIJKER vel. Maar in het debat tussen regering en volksvertegenwoordiging mag niets schimmigs meer zijn. De rege ring en de Kamer moeten beslissen over vrede of oorlog. Het gaat om mensenlevens. De heer Blaisse (KVP) meende, dat de regering het overleg met Indo nesië op basis van het plan Bunker moet hervatten. i Advertentie) HOGE PRIJZEN VOOR SLA De aanvoer van sla op de Neder landse veilingen blijft door het kou de weer achter bij de verwachtingen De vraag blijft groot en hierdoor worden nog steeds hoge prijzen be taald. De goede kwaliteiten deden in het midden van deze week op de Ne derlandse veilingen nog tot 30 cent De niet-officlële vertaling van het toereikende garanties ontvangt voor per krop. Voor de tijd van het jaar de veiligstelling van de belangen van is dat een zeer hoge prijs. Waren tot nu toe voor de inenting van kinderen tegen difterie en kink hoest, polio en tetanus af zonderlij! 2 prikken nodig, thans dat wil zeg gen te beginnen met de volgende week zal dat door gebruik te ma ken van een nieuw vier-factoren „DKTP" veel eenvoudiger worden. Niet alleen dat het nieuwe vaccin de vier gevreesde ziekten tegelijkertijd „bestrijkt", een voordeel is ook dat er veel minder prikken nodig zijn. Volgens de tot nu toe gevolgde me thode waren b.v. drie prikken nodig tegen difterie en kinkhoest, drie tot vier tegen polio en een tegen tetanus. De nieuwe methode betekent dus: minder zorgen voor de moeders, min der onaangenaamheid voor de kin deren en minder werk voor de be trokken artsen en diensten. Een en ander vertelden ons dr. J. G. Ba zuin en de heer G. van Zwieten, resp. directeur en administrateur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Leiden. LEIDS „ENTGEMEENSCHAP" De z.g.n. Leidse entgemeenschap wordt gevormd door de gemeente lijke overheid (GGD en bevolkings register), de huisartsen en de kruis verenigingen. Het vrij kostbare vac- overdracht. Die is wel mogelijk als ,-r ~rrTr,~'. er een redelijke oplossing voor de dr- H- voorgelegde plan zelfbeschikking, belangen van de Papoea's wordt ge- luidt, na amendering, als volgt: vonden. De regering moet haar Na een verkeersongeval is gis teren in het ziekenhuis Zuidwal in Indonesië en Nederland komen Den Haag overleden de 55-jarige in- standpunt duidelijk formuleren De 1. De regeringen van Nederland overeen de kosten van het voorgaan- koper P. A. van Donkelaar uit Den kans die het plan-Bunker biedt moet en Indonesië tekenen elk afzonder- gezamenlijk te dragen. Haag. Hem werd op het Stadhouders- worden aanvaard. De strijdkrachten lijke overeenkomsten of een enkele hebben recht op onze volledige steun overeenkomst welke worden aange- en ons volle respect. boden aan de wnd. sekretaris-gene- De heer v. d. Wetering (CH) wilde raai der Verenigde Naties, wel, dat de regering de zaak voor de Veiligheidsraad zou brengen, een 2. De Nederlandse regering komt standpunt, dat gedeeld werd door overeen het gezag over West-Nieuw- mevr. Stoffels-van Haaf ten (VVD). Guinea over te dragen aan een tij- De heer Van de Wetering en mevr. delijk uitvoerend gezag onder de Stoffels hadden ernstige kritiek op waarnemend sekretaris-generaal van de brief van Oe Thant. Mevr. Stoffels de Verenigde Naties op een nader sprak zelfs van verontwaardiging, te bepalen datum. De wnd. sekreta- Is het veroordelen van een aanvaller ris-generaal van de V.N. benoemt partij kiezen in een conflict? De brief een wederzijds aanvaardbare - niet- van Oe Thant is géén stap naar een -Indonesische - bestuurder, die op vreedzame oplossing geweest. zich zou nemen het geb.jd te bestU' Welke agressieve handelingen heeft ren voor een periode van niet min- Ten stdhuize te Delft is gister- prfprianri apnippcrh riat Hp hppr Op der dan een. doch niet meer dan middag het curatorium geïnstalleerd plantsoen geen voorrang verleend 6. Wanneer deze overeenkomst is door een personenauto. De heer Van getekend zullen de regeringen van Donkelaar, die een scooter bereed, Indonesië en Nederland normale di- werd met hoofdwonden naar het zie- plomatieke betrekkingen hervatten, huis overgebracht. „Delft proefstad Veilig Verkeer" Eis tegen verkeersovertreders: Volgen van cursus veilig verkeer Ten stdhuize te Delft is gister- Cursussen. van de Stichting Delft, proefstad vei- De secretaris, de heer Ad. B. Schui- lig verkeer, die door de vereniging ling, die een nadere uiteenzetting van zorg dragen voor veilig Verkeer te Delft in het het doel der stichting gaf, wees o.m. Nederland gepleegd, dat de heer Oe der dan één, doch niet meer dan Thant daarover schrijft? Dit is grie- twee jaar, vend in deze brief. Geen zinnig mens Deze bestuurder VUU1 TCllig w.,& zal immers maar denken aan een voor de beëindiging van het Neder- ieyen jg geroepen. In dit curatorium op de toezegging van de officier van bombardement op Indonesische eüan- landse bestuur onder omstandighe- hebben 0prof. mr. g. E. Lange- Justitie om bij het kantongerecht te den* den, die de inwoners van het gebied mejjer> procureur-generaal bij de Ho- Délft een geheel of gedeeltelijk voor de gelegenheid verschaffen om een ge Raa(j, mr. D. J. van Gitse, pro- waardelijke straf te eisen met als bij- vrije keuze uit te oefenen in over- CUreur-generaaI bij het gerechtshot zondere voorwaarde: het door de ver- eenstemming met het gestelde sub. 4. j)en Haag en mr. J. A. de Jofcg, oordeelde binnen een bepaalde tijd Deze bestuurder zou hoge Neder- kantonrechter te Delft, zetting. De na de datum van het vonnis volgen vervangen burgemeester van Delft, de heer D. van en bepaalde cursus, die door de xt„ stichting in het leven is geroepen. Van 1 juli af zullen in het theorie lokaal van de politie te Delft cur- Trouwring terug gevonden na 47 jaar Dezer dagen ontdekte e landbouwer H. Jansen te Ot- tersum bij het steken van as perges in een aspergebed een gouden trouwring. Daar de in scriptie (W.W.-J.G. 30.5 1911) nog zeer goed te lezen was, kon de rechtmatige eigenaar met medewerking van de se cretarie van de gemeente spoe dig gevonden worden. De ring had toebehoord aan de inmiddels overleden land bouwer J. Geurts te Ottersum. De weduwe van heer Geurts, aan wie het kleinood werd overhandigd, vertelde, dat haar man de ring ongeveer 47 jaar geleden tijdens werkzaamhe- Ondanks het 47-jarig verblijf in de grond had de ring hoe genaamd niet geleden. 5 JUNI: Kamer spreekt over huurverhoging landse functionarissen door niet-Indonesische en niet-Ne- Loor, is voorzitter van het curato- stichting in het leven is geroepen, derlandse functionarissen, in dienst rjliniT Tr1 --1: ~c 11 genomen op arbeidscontract voor korte termijn (één jaar). De stichting zal middels de proef stad experimenteren op het gebied sussen worden gegeven door docen- van de drie Engelse e's: education, ten van het psychologisch instituut 3. Het tijdelijk uitvoerend gezag enforcement, enginering. Een wens voor de verkeersveiligheid te Rotter- onder de waarnemend sekretaris- van spreker is bovendien, dat het dam. Deze cursussen zijn drieërlei: Het voorstel tot huurverhoging per generaal van de V.1T. bestuurt West- klassieke stelsel van straffen bij ver- een algemene cursus verkeersvoor- 1 juli a.s. met 10 tot 12% al naar de Nieuw-Guinea gedurende het eerste keersovertredingen in ons land aan schriften en een cursus voor brom- gemeenteklasse, zal op 5 juni in de jaar met behulp van niet-Indonesisch een onderzoek wordt onderworpen, fietsers (die beide reeds te Delft be- Tweede Kamer aan de orde komen, en niet-Nederlands personeel. Met Hij wees in dit verband op de preven- stonden), en een speciale cursus Daartoe is vanmiddag op voorstel ingang van het tweede jaar vervangt tieve werking van de snelle inbeslag- waarop in het bijzonder aandacht van de voorzitter, dr. L. G. Korten- de waarnemend sekretaris-generaal neming van het rijbewijs bij een zal worden geschonken aan de vor- Kamer aanvaardt wetsontwerp tot subsidie kerkbouw De Tweede Kamer heeft gistermid- Amerika gebeurt. de Ver. Naties-functionarissen door verkeersovertreding zoals dat in rning van een juiste verkeersmenta- t_jt-- t:- liteit en het aankweken van meer verkeersbegrip, beter gevaarsinzicht, groter zelftucht en meer verantwoor delijkheidsbesef. Aan deze cursussen kunnen uieraard ook vrijwilligers deelnemen. De door het kantonge recht naar de stichting verwezen cur sisten zullen niet meer cursusgeld behoeven te betalen dan de vrijwilli ge cursisten. De activiteiten met betrekking tot Indonesische functionarissen, waar bij wordt aangenomen, dat tegen het einde van het tweede jaar de volle dige bestuursmacht is overgegaan aan Indonesië. V.N.-personeel voor technische hulp zal aanblijven in een adviserende hoedanigheid en om bij stand te verlenen ter voorbereiding van het uitvoeren van de bepalingen van paragraaf 4. Verkeersplein bij Ypenburg zal worden gewijzigd dag het wetsontwerp om de kerk- 4. Indonesië gaat ermee akkoord, De Rijkswaterstaat zal waarschijn- „Defft, proefstad veilig verkeer" zul- bouw te premieëren aangenomen met met de bijstand en onder deelneming lijk nog dit jaar de, door de ANWB ien voorts liggen op net gebied van 47 tegen. Be- van de wnd.-sekretaris-generaal van bepleitte verbetering van een gedeel- de z.g. kleine-enginering. Daaronder halve de AR- en de SGP-fracties de V.N. en van V.N.-personeel rege- te van de verkeersrotonde bij Ypen- verstaat men alle verkeerstechnische was een grote meerderheid van de lingen te treffen om de bevolking burg ter hand nemen. Na de inge- maatregelen, die betrekking hebben VVD-fractie en een meerderheid van van het gebied de gelegenheid te ge- bruikneming in november 1959 is ge- op de inrichting en de begeleidende de CHU-fractie tegen het wetsont- ven om vrije keuze uit te oefenen bleken dat dit verkeersplein voor het elementen van de weg, waarvan be- werp dat door amendering op het niet later danjaren nadat Indo- verkeer uit de richting Amsterdam studering en uitvoering met beperk- laatste moment drastisch was ge wij- nesië volledig bestuursverantwoor- een gevaarlijke situatie opleverde. te middelen kunnen geschieden, zigd. Zo zal de premie niet 25%, delijkheid voor West-Nieuw-Guinea De verkeersrotonde bij Ypenburg Tenslotte zal op een centraal punt maar 30% worden. op zich heeft genomen. De Neder- vormt een belangrijke schakel in de een ideeënbus worden geplaatst om Een amendement van de heer landse regering gaat akkoord met wegverbinding Amsterdam - Den zodoende ook de burgerij in de acti- Scheps dat de gelijkstelling beoogde bestuursoverdracht in overeenstem- Haag - Rotterdam. Dagelijks passé- viteiten te betrekken. van niet-kerkelyke genootschappen ming met dit voorstel op voorwaarde ren hier ruim 24.000 voertuigen. Bij met kerkelijke genootschappen werd dat de Nederlandse regering, als ge- de noord-zuid-aansluiting van de dankzij de steun van de KVP aan dit volg van formele onderhandelingen, r"' amendement met 110 stemmen voor en 26 tegen aangenomen. LnDheunPgSuTe„^fiSenSn? Ontsnapte herover van kerkgangers nam oud „handwerk" weer op Grote belangstelling voor Valkenburgse opgravingen Vandaag werd aan de Valkenburg rijksweg 4a op dit verkeersplein zijn reeds tientallen wagens de bocht uit gevlogen. Het verkeer uit de rich ting Amsterdam werd hier gecon fronteerd met een flauwe linkerbocht onmiddellijk gevolgd door een scher pe bocht naar rechts met kleiner wordende straal, deze aansluiting had het verloop van een s-bocht. De Rijkswaterstaat heeft reeds in se opgravingen het bezoek verwacht de loop van 1960 enkele verbeterin- var. de staatssecretaris van onder- De achttienjarige J. T, V., die bij- gen laten aanbrengen, maar gealar- wijs, kunsten en wetenschappen, mr. na twee jaar geleden naar tehuis St. meerd door de ongevallen die ook Y. Scholten, van de commissaris der Bavo in Haarlem werd gezonden, na- hierin nog plaats hadden, is thans koningin in de provincie Zuid-Hol- dat hij een serie diefstallen in ker- besloten tot gedeeltelijke reconstruc- land mr. J. Klaasesz, van leden van ken had gepleegd, heeft daaruit in tie van het verkeersplein over te het college van gedeputeerde staten het begin van deze maand weten te gaan. van Zuid-Holland w.o. het eerste- ontsnappen. Hij vatte vrijwel onmid- De rechterbocht die deel uitmaakt kamerlid mr. H. van Riel, van leden dellyk zijn oude „handwerk" weer van de wegaansluiting zal worden van het college van curatoren van op, zij het in enigszins gewijzigde verruimd en krijgt een regelmatig de gemeentelijke universiteit van verloop, terwijl deze bocht in de ge- Amsterdam alsmede van vertegen- De aanvaarding van het amendement was de reden, dat de AR-fractie en een belangrijk deel van de CIJU- fractie hun stem niet aan het wets ontwerp konden geven. Onder de te genstemmers bevonden zich een tien tal PvdA'ers. Begeerlijke collectie voor Delft inzake het Naundorff-mysterie De gemeente Delft voert onderhan- vorm. a- delingen om in het bezit te komen Indertijd placht V. zich in dames- wijzigde situatie door een gedeelte woordigers van het presidium dezer van de waardevolle collectie boeken, kleding te hullen. Hij nam dan in rechte weg zal worden voorafgegaan, academie. De belangstelling voor de- handschriften etc die betrekking katholieke kerken plaats in banken De werkzaamheden zullen enkele ze opgravingen, die ruim drie eeuwen - - gg Nederlandse geschiedenis weerspie gelen (42 na Christus tot 350) is zeer IidIlU5Llll 11LCI1 Civ., W1C .*-0 V» J hebben op het Naun dorff-mysterie voor vrouwen en wa nneer z(jn buur- maanden in beslag nemen, die heeft toebehoord aan de in dames te communie gingen verdween 1956 overleden heer C. Begeer. V. met de door hen op de bank ach- DE STUDIE VAN PRINSES IRENE groot. Naar aanleiding van het feit, dat 19 mei j.L werden er driehon- *eden van de archaeologische heer^Begeer "heef t'gescïreven:" ü,Gé- aan, toen hij op 20* mei "tijdens de per 1 juli gaat beëindigen deelt het werkgemeenschap voor westelijk Ne- néalogie de la familie de Bourbon - vroegmis in Den Haag een diefstal particulier secretariaat van de prinses derland rondgeleid. Een kleine week De collectie heeft gediend als do- tergelaten handtasjes. cumentatie voor het boek, dat de Ditmaal hield hij zyn eigen kleding prinses Irene naai studie m Utrecht Louis XVII et sa descendance". Voor Delft is deze verzameling be- pleegde. Een naast hem zittende mede, dat het nu in de eerste plaats later bezochten circa zestig archaeo- vrouw ontrukte hij tijdens het gebed de bedoeling van de prinses is zich logen Valkenburg. Ook maakten le- langwekkend aangezien Naundorff haar tas, de vrouw zette de jongen 't gebruik van 't hedendaags Spaans den van de vereniging voor terpen- in deze stad begraven ligt. Men zal na, maar hij verdween op een scooter, eigen te maken. Zij heeft in verband onderzoek en van de Drentse prae- zich herinneren dat indertijd op ini- het tasje weggooiend, nadat hij een daarmee besloten het komende jaar historische vereniging een rondgang tiatief van de Delftse stadsarchivaris, portemonnaie met f 25 eruit gehaald te bestemmen voor de voorbereiding langs de in het plaveisel aangegeven dr. D. P. Oosterbaan, het gebeente had. tot het afleggen van het tolken-exa- omwalling, poorten en principia van de zesde vesting, langs de gegraven van Naundorff is opgegraven en een De vrouw heeft inmiddels de jon- men in het Spaans. onderzoek werd ingesteld Dit onder- gen van politiefoto's herkend en gis- De prinses zal na haar vertrek uit werkput en langs de vitrines, waar- zoek heeft echter geen iicht in het teren kon h(j weer worden aangehou- Utrecht weer haar intrek in paleis in een selectie van de vondsten ge- mysterie gebracht Soestdijk neinen. exposeerd is. Gistermorgen is op de Eperweg in 't Harde op de Veluwe een militair Volkswagenbusje tegen een vracht auto gebotst. Een van de inzitten den de 23-jarige A. J. Lapré uit Haarlem, is in het ziekenhuis te Zwolle aan de opgelopen verwon dingen. overleden. De chauffeur van het busje, de 21- jarige J. H. B. Allaard uit Den Haag, werd ernstig verwond. Een derde inzittende, sergeant A. A. de Wit, werd licht gewond. Jaar geëist tegen boekhouder-kassier De officier van Justitie bij de recht bank te Haarlem heeft gistermiddag tegen de 30-jarige boekhouder-kas sier F. A. G. uit Zaandam, wie ver duistering van tienduizend gulden en van twee auto's ten laste was ge legd, een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie voorwaarde lijk geëist. De man was in dienst bij een maat schappij in Zaandam en deed in de boekhouding valse boekingen. Hij verzon crediteuren en zette op kwitanties valse handtekeningen, 't Geld haalde hij uit de kas, een be drag van ongeveer tienduizend gul den stak hij in een bouwbedrijf, dat in Duitsland werkte en waarvan hij eigenaar was. De man had twee au to's in huurkoop gekocht voor twin tig duizend gulden. Voordat de huur koop kredieten waren afgelost, ver kocht hij de auto's weer. De op brengst hiervan besteedde hij even eens aan zijn bedrijf, dat hij wilde uitbreiden. Bij drie knotten wol pakje margarine Vrijspraak voor winkelier De economische politierechter te Groningen heeft de Groningse win kelier G. H. G. vrijgesproken van overtreding van de wet op het ca deaustelsel. Bij aankoop van drie knotten wol, kreeg de klant een bon cadeau, waarop tegen geringe prijs een pakje margarine gehaald kon worden. De Groninger winkelier was tot uitreiking van zijn bonnen (waarop de klanten bij een naburige slager voor 5 cent een pakje margarine kon den betrekken) overgegaan uit pro test tegen het feit, dat een marga rinefabrikant in Nederland gelegen heid bood bij aankoop van margari ne brei wol te verkrijgen tegen gere duceerde prijs. De officier van justitie had twee weken geleden een boete van dertig gulden of zes dagen geëist omdat G. een branchevreemd artikel ten ge schenke gaf tegen de uiterst lage prijs van vijf cent. Tijdens werkzaamheden aan 'n gebouw aan de Slinge te Rotterdam is gistermiddag de 62-jarige heer L. Bruinink om het'leven gekomen. De heer Bruinink viel mei een beton- wagentje in een gat en belandde op een vier meter lager gelegen etage. Het slachtoffer werd hierbij dode lijk aan het hoofd verwond. cin, dat vervaardigd wordt in Utrecht, wordt door de rijksoverheid gratis ter beschikking gesteld. Het m :t voorzichtig werden behandeld en daarom wordt het in het depot van de GGD in containers bewaard. Niet alleen voor Leiden zelf, maar ook voor het rayon, waaronder vallen de gemeenten Hillegom, Lisse, Noord wij kerhout, Noordwij k, Voorhout, Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Val kenburg, Voorschoten, Zoeterwoude, Leiderdorp, Al'-emade, Warmond en Sassenheim. De centrale organi satie, zowel van de inentingen als van de uitgifte van 't vaccin aan de huis artsen, berust bij de GGD, die daar toe „uitgewogen" samenspeelt met de afdeling Bevolking van de ge meente. ONGEVAARLIJK Het nieuwe „DKTP"-vaccin is on gevaarlijk en bovendien beperkt het zoals boven reeds gezegd het aantal prikken, nl. (behalve voor pokken, waartegen nog altijd 'n eigen vaccinatie nodig is) tot drie prikken met DKTP, elk met vier weken tus senruimte. Een voordeel is ook dat de kinderen er nagenoeg geen hinder van hebben en dat zal voor vele moe ders een geruststelling zijn. Boven dien geschieden de entingen door de eigen huisarts. Het nieuwe vaccin zal vanaf volgende week worden toe past bij kinderen die na 31 de cember 1961 zijn geboren. Oudere kinderen, die dus reeds prikken ge had hebben, worden nog gevacci neerd volgens de oude methode. Naar het oordeel van onze beide zegslieden worden met de inentinr*n in Leiden rond 75 pet van de kinderen bereikt. Dat moge een redelijk per centage lijken maar het is altijd nog tekort. Een percentage van minstens 90 moet mogelijk zijn, aldus dr. Ba zuin, die hoopt dat de nieuwe metho de het daartoe brengen zal. Keukenhof tot en met 31 mei geopend Het aanhoudend koele voorjaars weer heeft tot gevolg, dat de bloei der tienduizenden tulpen, welke thans het kleurig palet van Keuken hof vormen, slechts zeer langzaam vordert. Dit houdt tevens in, dat het voor het bestuur uiterst moeilijk wordt om een sluitingsdatum vast te stellen. Bij aanhoudend koel weer en een weinig regen mag evenwel gerekend worden dat de Keukenhof tot en met 31 mei geopend blijft. Mocht een plotselinge weersveran dering nopen tot vervroegde sluiting dan zal dit nog tijdig worden mede gedeeld. STALLEN IN BRAND DOOR BLIKSEMINSLAG Gistermorgen om elf uur is brand uitgebroken in de stallen van de landbouwer P. Lemmen te Melders- lo (gem. Horst). De brand ontstond tijdens een kort, maar hevig onweer door blikseminslag. De plaatselijke brandweer kon het vee uit de stallen bevrijden. De stallen zelf brandden geheel uit. De totale schade wordt geraamd op enkele tienduizenden guldens. De heer Lemmen was ver zekerd. De 24-jarige J. F. de Kroon uit Culemborg is gisteravond veronge lukt toen hij met zijn scooter in bot sing kwam met een bestelwagen. Het ongeluk gebeurde in een flauwe bocht op de provinciale weg van Utrecht naar Houten. De scooter en zijn be rijder werden 150 meter meegesleurd. De beide inzittenden van de auto wer den gewond. Veere loste zijn oude Napoleontische schuld af Gedurende de Napoleontische tijd hebben de vroede vade ren van de stad Veere zich zoveel finaciële verplichtingen op de hals gehaald, dat de stad bij de val van Napoleon met een schuld van ruim 37.000.- bleef zitten. Voor die tijd een aanzienlijke som. Bij besluit van de minister van binnen landse zaken werd in 1827 be paald, dat de lopende schul den in een register zouden worden opgetekend. Iedereen, die zijn vordering op de stad kon bewijzen, kreeg voor elke f 10.- een z.g. kans biljet, een soort renteloze obli gatie welke bij latere uitlotingen verzilverd zou kunnen worden. In 1828 vond de eerste uit loting plaats van vijftig num mers. Zo ging dat door tot 1846. Van die tijd tot 1856 wer den slechts dertig nummers voor uitloting in aanmerking gebracht. In 1857 verminderde dit aantal tot tien. In 1957 werd weer begonnen met honderd uitlotingen p. jaar. Op deze wijze had men nog wel even door kunnen gaan, maar de gemeenteraad vond het nu welletjes en besloot in zijn vorige vergadering de totaal resterende schuld maar ineens te delgen. In de houten trommel, waar uit ieder jaar een aantal „lo ten" werd gehaald, bevonden er zich nog 1090. Woensdag werd die trommel voor de laat ste maal gebruikt en wel tij dens de bijeenkomst ten ge meentehuize tijdens welke de resterende loten er uit werden gehaald.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4