Jjk kl|M M EIS MERK1^" N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF „MEKO" MI'ffl'fllfHHÏÏI VRIJDAG 18 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het grootste schip dat ooit in Europa tewater is ge laten, zal in de nacht van vrijdag op zaterdag aan zijn element worden toevertrouwd: Het is de 86.000 ton metende - nu nog naamloze - tanker, die de nieuwe Rijksluchtvaartschool ontslaat 55 man De directeur van de Rijkslucht vaartschool in Eelde, de heer W. Le- kay, heeft aan het gehele personeel meegedeeld, dat per 1 juli 55 man van deze school zullen worden ont slagen. Het totale personeel omvat thuis ruim 200 man. Verwacht werd, dat op de eerste plaats de arbeidscontractuanten voor ontslag in aanmerking zouden komen. Het besluit tot inkrimping is op het departement van Verkeer en Water staat genomen. Een opzeggingster mijn van drie maanden wordt in acht genomen. Rode Kruis-jongeren helpen in ziekenhuizen Het Ned. Roode Kruis is gisteren begonnen met een wervingsactie om jongelieden van 18-25 jaar in zieken huizen e.d. in te schakelen voor het verrichten van niet-medische taken, die bovendien niet in de verplegings- sfeer liggen. De plaatselijke afdelin gen zullen het werk van deze „jon geren-hulpdienst" organiseren. Men hoopt dat velen, die reeds aan het Jeugd Roode Kruis medewerkten, thans de nieuwe taak zullen aanpak ken. De „Hulp in ziekenhuizen" be oogt de taken van het verplegend personeel te verlichten. De ver pleegsters komen vaak niet toe aan het begeleiden van lopende patiën ten, het verzorgen van bloemen en planten en tal van andere kleinere werkzaamheden, die eigenlijk wel ■moeten worden verricht. Men denkt b.v. ook aan eten brengen, afwas sen, opruimen, hulp in linnenka mers, bibliotheken en administra ties, kinderen bezig houden, corres pondentie voor patiënten enz. Het werk der vrijwilligsters en vrijwilligers zal voorlopig niet meer dan 48 uur per persoon per jaar ver gen. Aan het begin van dit jaar was 27,5 pet. der Nederlandse gezinnen lid van het Ned. Roode Kruis. Het ledental wees in 1960 30.000 aan tot 732.131. De inzamelingscampagne '61 'bracht 1.687.000,- op. Dat is 140 duizend gulden meer, dan in 1960. HET BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS Op 18 januari 1962 waren er vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek in Nederland 582 scholen voor b.l.o. met 56.141 leerlingen en 4.022 onderwijzers. De meest omvangrijke groep van het b.l.o. wordt gevormd door de 331 scholen voor zwakzinnigen, die tezamen 39.400 leerlingen tellen. de GROTERE klassewagenvoorde prijs van slechts t 5975.- btasoJUts) geheel eompleeh Oj mo-oA //U Official BMW-dealer voor Leiden en omstreken Oude Herengracht 11 - LEIDEN - Telef. 22704 Voor KATWIJK: GARAGE v. d. PLAS Varkevisserstraat 64 Katwijk aan Zee, Tel. 2482 DE LAATSTE 100 VRIJE METERS „Had jij niet in het Frankenhuis in Rotterdam moeten zitten," vroeg een Haagse rechercheur aan een 17- jarige bakker, toen deze woensdag bij een Haagse bioscoop een kaartje kocht. De jongen kon niet ontkennen, dat hij niet op vrije voeten had be horen te zijn. Hij gaf toe de vorige dag uit het Rotterdamse inrichting te zijn weggelopen. Hij was echter vast van plan zijn vrijheid te verlengen, want hij ont liep de rechercheur prompt. Een agent zag de rechercheur achter de jongen aanhollen en met behulp van een militaire motor-ordonnance wist hij de jongen binnen 100 meter toch in handen van de politie te brengen. Sinds zijn ontsnapping bleek hij in Den Haag een bromfiets te hebben gestolen en verkocht. Verdachte Engelsen voor officier v. justitie De Engelse man en vrou-w, die maandag in Amsterdam zijn aange houden, verdacht van heling en vals heid in geschrifte door bij een aan tal Nederlandse banken in Engeland gestolen cheques te verzilveren, wor den vandaag voorgeleid aan de off. v. justitie bij de Amsterdamse recht bank. Hoewel de beide verdachten ontkennen iets te weten van de dief stal van de partij travelier cheques Schutter slikte ALPHEN AAN DEN RUN Jongeman uit Papekop dodelijk verongelukt Bij het inhalen van een file auto's van waaruit een melkauto, na dui delijk dit voornemen te hebben ken baar gemaakt, naar links zwenkte, is gisteravond op de Steekterweg te Alphen a. d. Rijn de motorrijder C. J. H. S. uit Bodegraven in volle vaart op deze vrachtwagen gebotst. Hier bij is de duopassagier, de 18-Jarige C. F. Rietveld uit Papekop, levens gevaarlijk gewond. Op weg naar een ziekenhuis te Leiden is hij overle den. De motorrijder werd licht ge wond. (Advertentie) aanwinst zal vormen van de vloot van de rederij Standard Tankers Cy Ltd. Op deze foto zien we het schip nog „hoog en droog" in het dok liggen. Acht sleepboten zullen het uit het Koningin Wilhelmina- dok op de werf van Verolme op Rozenburg trekken. sterk... prachtig (Advertentie). ter waarde van 150.000 dollar in de cember 1960 op Londen Airport, heb ben zij verklaard, dat zij wisten, dat de cheques die zij in Londen in bezit kregen, van diefstal afkomstig moes ten zijn. Het verdere onderzoek van de Am sterdamse recherche wordt verricht in samenwerking met de Engelse po litie. „T ariefsverhogitig Spoorivegen is noodzakelijk^' Kosten worden te lioog In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer heeft de mi nister van Verkeer en Waterstaat meegedeeld, dat de Nederlandse Spoorwegen aan de regering 't ver zoek hebben gericht tariefsverho ging zowel voor personen- als goe derenvervoer goed te keuren. De aanvrage zal, nu de minister er me dedeling van doet, waarschijnlijk goedkeuring van de regering ont vangen. De minister verklaart, dat de kosten in zulk een omvang voor de Spoorwegen toenemen, dat een aanpassing van de tarieven hoogst noodzakelijk is om het bedrijf weer op gezonde basis te plaatsen. Over het tijdstip van de prijsver hoging vertelt de minister niets. Apparaat dat menselijke stem verstaat komt naar de RAI Op de komende efficiency- beurs 22 tot 30 mei in de RAI te Amsterdam zal de Amerikaanse ingenieur W. C. Dersch een experimentele ma chine demonstreren die reken kundige bewerkingen uitvoert op mondeling bevel. Het appa raat, genaamd „Shoebox", ver staat 16 woorden, waarvan 10 cijfers. Wanneer woorden zoals plus, minus en totaal in een mi crofoon worden gesproken geeft het apparaat opdracht aan een telmachine om de juiste ant woorden op eenvoudige reken kundige problemen te bereiken en af te drukken. De machine is speciaal ont wikkeld om de technische mo gelijkheden te bestuderen van het vertalen van de menselijke stem in een voor machines be grijpelijke taal. Donderdag is de nieuwe dubbele sluis in het Juliana- kanaal bij Bom (Limburg) officieel in gebruik gesteld. Op de foto zien we de Rijnaak met genodigden, welke door het doorvaren van een lint de opening symboli seerde, tijdens het schutten in.de nieuwe sluits. Afrikaanse parlementariërs op bezoek in Nederland Een aantal Afrikaanse parlementa riërs brengt een informeel bezoek aan Nederland, zulks op uitnodiging van de Nederlandse leden van de Europese parlement. Het zijn de le den van de zogenaamde „permanen te paritaire commissie uit de confe rentie van het Europese parlement met de parlementen van Afrikaanse staten en Madagascar, die met de EEG geassocieerd zijn. Dit bezoek dat donderdag begon en tot zaterdag zal duren, is met name bedoeld de groep afgevaardigden uit de parle menten van zestien Afrikaanse sta ten een inzicht te geven in het leven en werken in ons land. Het programma voor deze studie reis is daarop afgesteld en vermeldt om. bezoeken aan het gebouw van de eerste kamer, aan de Noordoostpol der, aan het waterloopkundig labo ratorium, aan de „Keukenhof" in Lis- se en aan Amsterdam. Gistermorgen hebben de Afrikaan se parlementariërs, tijdens een in het Kurhaus tet Scheveningen gehouden rondetafelgesprek, een gedachtenwis- seling gehad met Nederlandse parle mentariërs over o.m. handelspolitieke problemen en over politieke en eco nomische aangelegenheden. Het ge zelschap heeft 's middags een bezoek gebracht aan het „Institute of social studies" in Den Haag. Vanavond wordt hun een cocktail aangeboden door de minister van buitenlandse zaken. De heer Lamine Guye, voorzitter van het nationaal parlement van Se negal en een der deelnemers aan de studiereis, heeft tijdens een gis termiddag gehouden persbijeenkomst gewezen op de politieke en economi sche verantwoordelijkheden van Eu ropa en van Afrika jegens elkaar en op de noodzaak tot het streven naar een solidariteit, die de volkeren van Europa en van Afrika ten goede zal komen en zowel voor Europa als voor Afrika een groter geluk en meer algemeen welzijn zal betekenen. Het Afrikaanse gezelschap wordt vergezeld door de Nederlandse par lementariërs P. J. Kapteijn (lid van de Eerste Kamer), jhr. mr. M. van der Goes van Naters en dr. W. J. Schuijt, leden van de Tweede Ka mer. Vlijmscherp verhoor in „Trek-Air"-zaak Het gerechtshof in 's-Hertogen- bosch heeft gisteren de behandeling voortgezet van de zogenaamde „Trek -Air"-zaak. Twee punten kregen tijdens deze tweede zitting speciaal de aandacht. Dat was allereerst de bijzondere moeite die de president mr. Takken en de procureur-generaal mr. dr. De Vries, zich gaven om de kwestie van de in het pension van de omgekomen vlieger nagelaten, verzegelde brief, die onmiddellijk door verdachte S. verbrand was en waaromtrent de gedachte opkwam, dat er mogelijk sprake is geweest van een ruiling met een uiterlijk identieke envelop pe, op te lossen. Men kwam er echter niet helemaal uit. Het tweede dat opviel was, dat indertijd de waarnemers van de luchthaven in Beek (L.) geen be zwaar hadden tegen het vertrek van de PH-SIK in verband met de gun stige weersgesteldheid, terwijl de president nu mededelingen deed uit een rapport, dat de procureur-gene raal uit Londen heeft ontvangen, waarin werd gemeld, dat het weer daar slecht was. Er hing een lage bewolking tot 240 meter. Ook enkele getuigen hebben dui delijk doen weten, dat ze in Beek niet zouden zijn opgestegen. De president van het Hof heeft laat in de middag Smeets aan een vlijmscherp verhoor onderworpen. Alle mogelijke punten in zijn gedrag, die de politie onverklaarbaar waren voorgekomen, werden nog eens door genomen. De verdachte werd niet gespaard, maar er was geen vraag waarop hij het antwoord schuldig bleef. Wat hij niet meer kon uitleg gen, liet hij rustig onverklaard, een beroep doende op de lange tijd die inmiddels is verstreken. Vandaag is het de laatste dag van dit proces. Joods monument in Hoogeveen onthuld In tegenwoordigheid van enkele honderden Joden, afkomstig uit heel Nederland is woensdagmiddag voor de Israëlitische begraafplaats in Hoogeveen een monument onthuld ter nagedachtenis aan de 180 Hooge- veerise Joden, die in de laatste we reldoorlog zijn omgekomen. De onthulling werd verricht door opperrabijn E. Berlinger uit Utrecht. Rabbi Berlinger herhaalde de woor den van koning David uit Psalm 23: „Ook indien ik wandel door de diepste duisternis vrees ik niet het kwade omdat Gy zijt met mij en Uw stok en staf zijn mij tot troost". De rabbijn trok hierna een doek weg, waardoor een drie-en-een-half meter hoog monument werd onthuld vervaardigd van gedreven koper door de kunstenaar Wim van den Hoek uit Norg. Het is een gestileer de voorstelling van een grote vuist In Parijs hebben de grote mode-ontwerpers reeds hun collectie confectie- waarin een mensenfiguur wordt ver- kleding voor de volgende herfst en winter getoond. Foto: drie modellen morzeld met daarnaast een oprijzen- uit de collectie van Guy Laroche. V.l.n.r.: Pur Sang, een japon van zwarte de figuur. In de sokkel staat het wa- en rose zijde, bewerkt met kant; Pesage, eveneens een zijden japon- en pen van Israël, Masina, een mousseline robe bedrukt met een bruin-geel motief.' rijksdaalder in De 27-jarige J. Wegter uit Aduard heeft op de Groninger kermis, toen hij in een schiettent een schot met een buks loste, de zilveren rijksdaal der die hij in zijn mond hield inge slikt. In afwachting van de bediende, die zijn geld in ontvangst zou ne men, besloot de heer Wegter maar vast met schieten te beginnen; de rijksdaalder stak hij zolang tussen zijn tanden. Het schot vergde zoveel concen tratie van de schutter, dat deze het geld vergat en zonder erg doorslik te. Zijn begeleidende vrienden wil den door schouderklopjes de situatie klaren, maar dit mocht niet baten. In het Academisch Ziekenhuis te Groningen moesten twee chirurgen twee en een half uur opereren om de rijksdaalder te verwijderen. Eén jaar met aftrek voor „Gerrit de Stotteraar" De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 42-jarige chauffeur G. C. B., beter bekend als „Gerrit de Stot teraar" wegens een reeks insluipin gen en diefstallen veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met af trek van het voorarrest en voorts ter beschikkingstelling van de regering. De officier van justitie had vorig jaar september reeds een gevangenisstraf van vier jaar en terbeschikkingstel ling van de regering gevorderd, doch de rechtbank verwees de zaak terug naar de rechter-commissaris voor een psychiatrisch onderzoek van Ger rit B. veertien dagen geleden persis teerde de officier van justitie bij zijn eis. Gerrit B., die reeds vele malen wegens inbraken en diefstallen is veroordeeld, werd vorig jaar voor waardelijk in vrijheid gesteld na dat hij in 1957 tot vijf jaar gevan genisstraf was veroordeeld wegens een reeks insluipingen en diefstal len. De reclassering vond werk voor B. in Tilburg. Zonder toestemming van de reclassering mocht B. niet in Amsterdam komen. Niettemin reis de hij toch naar de hoofdstad, waar zijn gezin woont. Hij kwam in finan ciële moeilijkheden en ging opnieuw diefstallen plegen. Met een tas vol inbrekers werktuigen ging hij op stap en belde huis aan huis aan. Waar niet werd opengedaan, sloeg hy zijn slag. De buit bestoncl uit sieraden, horloges, geld en een camera. Wat Gerit B. niet kon gebruiken gooide hij in het water. Een deel van de ge stolen goederen verkocht B., terwijl hij de rest voorlopig bewaarde in een koffer, die hij in het goederen- depot op het Centraal Station had gedeponeerd. In zijn verweer voor de rechtbank stelde B. dat hij de ten laste geleg de feiten (vier insluipingen) heeft gepleegd onder invloed van verdo vende middelen. Hij was verslaafd geraakt aan marihuanna-sigaretten, omdat hij pijn leed. Aanvrage nieuwe rijbewijzen In staatsblad 149 is een besluit opgenomen, waarbij is bepaald, dat artikel 27 van een besluit tot wijzi ging van het verkeersreglement op 2 januari 1963 in werking zal tre den. Tot nu toe wordt iemand, die een aanvraag indient voor een rij bewijs om motorrijtuigen te bestu ren geacht aan de gestelde eisen te voldoen indien zijn oude rijbewijs niet meer dan drie jaren verlopen is. Deze termijn van drie jaar wordt met ingang van bovengenoemde da tum teruggebracht tot één jaar. Gift van prins Bernhard voor „De Paardenkamp" Naar het bestuur van de stichting „De Paardenkamp", die een rusthuis voor oude paarden in Soest heeft geopend, meedeelt, is op het bureau der stichting een schrijven van prins Bernhard binnengekomen, waarin deze zijn grote sympathie betuigt met het door het stichting beoogde doel en waarin hij een aanzienlijke financiële bijdrage tooezegt. Het eerste paard Corrie uit Mar- kelo, dat in het rusthuis werd op genomen, krijgt zaterdagmorgen 19 mei gezelschap van de vijftien jaar oude Shetlandse ponny Frits uit Den Haag. Deze pony heeft een Haagse familie van een schilleboer gekocht, die met zijn bedrijf ophield.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7