Verkoud heid ASPRO' Er zgn er drie F!g Oud-Leiden vertelt van toen 2000 jaar glas in Leids Museum v. Oudheden VRIJDAG 18 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: OP HET DAK VAN DE OMNIBUS (Advertentie) te Leiden onder leiding van dr. A. Bouhuis, samen met een groep bla zers. Met een speciaal gebouwd appa raat zullen experimenten op het ge bied van de ademhaling bij blazers worden genomen. Welvarende drieling aan Amaliastraat Een jaar geleden maakten we een foto door het glas van de couveuse: drie broodmagere babies. Vandaag zijn Jantje, Josje en Loesje, als drie druppels op elkaar lijkend, één jaar oud geworden. En ter vergelijking deze foto van het jarige drietal met het bijna driejarige zusje Karin, al len in feeststemming met hoedjes waarop gedrukt staat: „Er is er een jarig". De tekst deugt niet helemaal, er zijn er vandaag nl. drie tegelijk jarig bij de familie G. de Goede- Tervooren aan de Amaliastraat 38 te Leiden. Opschudding over lang vergeten winkelwedstrijd Eind 1960 werd in Capelle aan den IJssel tijdens een winkelactie een wedstrijd gehouden. De wedstrijd werd een mislukking. De winkeliers onderling hadden grote onenigheid over het al dan niet nakomen van financiële verplichtingen in verband met de actie. Na de v/edstrijd maak te men bekend, dat niemand enige prijs had gewonnen. Totdat dezer dagen de PTT-ambte- naar P. Teeuwen van de kandidaat notaris, die destijds de wedstrijd leidde, een brief kreeg, gedateerd 10 januari 1961, waarin hij werd aan gewezen als de eerste prijswinnaar. De wedstrijd in 1960 bestond uit het beantwoorden van tien vragen. Nie mand van de deelnemers had tien of zelfs maar negen vragen goed be antwoord. De winkeliers ware., eigc.i- lijk al lang blij en ze besloten de eerste prijs, een auto, niet uit te keren. De winkeliers weten nu niets af van een brief van de kandidaat-no taris, die de heer Teeuwen aanwees als winnaar van de auto met acht goede antwoorden. Niemand kan ver tellen waar de brief, ruim een jaar na de datering, plotseling vandaan is gekomen. In Veldhoven is gisteravond een auto, bestuurd door mevr. W. van den B., na geslipt te zijn tegen een boom gebotst. Daarbij is de 60- jarige mevrouw B. Laurijssen-Her- togs uit Eindhoven gedood. Haar echtgenoot is zwaar gewond in een ziekenhuis te Eindho'ven opgeno men. De bestuurster werd licht ge wond. De Westduitse spoorwegen zul len tegenover de toenemende con currentie van het lucht, en wegver keer sneltreinen laten rijden met 'n maximum-snelheid van 200 km per uur. „Ik zie wél verschil tussen Jantje en Josje, zegt ons mevr. De Goeode vanmorgen, maar mijn man niet. Van de week zei ik tegen hem: geef jij Jantje alvast zijn eten. Even la ter kom ik uit de keuken en zie ik, dat hij bij Josje de laatste lepel naar binnen werkt. Maar Josje had ik zelf al gevoerd. Het kind protesteer de niet eens!". Aan het welvarend uiterlijk van de drie leden in het ge zin De Goede is wel te zien, dat er de eetlust weinig moeilijkheden baart. De kinderen zijn na de geboorte nog drie maanden in het St. Elisa- beth-ziekenhuis gebleven. In 't be gin gaf die plotselinge komst van 't drietal wel de nodige problemen in het gezin De Goede, temeer omdat het maar beschikte over beperkte woonruimte. Gelukkig kreeg 't zeer spoedig een ruime woning aan de Amaliastraat toeogewezen, en daar kan het zich goed redden. Ook Ka rin heeft er zich mee verzoend, dat zij concurrentie heeft gekregen van drie nieuwe wereldburgers tegelijk. Veel steun heeft men tot nu ge kregen van de wasserij. Geheel be langeloos worden de emmers en manden luiers en andere was gere geld, al was het op Koninginnedag, opgehaald en schoon thuisbezorgd. (Foto: De Leidse Crt.) Medisch onderzoek naar ademhaling bij blazers Prinses Irene heeft zich bereid ver klaard het beschermvrouwschap te aanvaarden van de in 1960 opgerichte stichting internationaal toonkunste naars centrum „Eduard van Beinum" te Amsterdam, zo deelt het bestuur De stichting heeft van vele kanten financiële steun ontvangen, van het Rijk, het prins Bernhard Fonds en het Anjerfonds, maar ook van particu lieren. Voor een belangrijke bijdrage zorgde de violist Yehudi Menuhin. Van 7 tot 14 juli houdt de stichting in het Woodbrookershuis te Bentveld een studieweek van medici-specialis ten van het fysiologisch laboratorium Naar wij vernemen heeft de raad van ministers van de EEG besloten om tot en met 31 mei het buitentarief voor invoer van aardappelen te stel len op acht procent. Dit besluit heeft tot gevolg dat voor de periode 21 tot en met 25 mei het invoerrecht op aardappelen uit EEG-landen 1,4%. Voor de periode van 26 tot en met 31 mei zijn deze percentages resp. acht en 1.2. Na 31 mei en wel tot en met 30 juni zullen de normale rechten gel den. Deze zijn dan resp. uit derde landen 13,3 procent en uit EEG-lan- den 6,5 procent. Na 30 juni zal de situaite gelden, zoals die voor oude aardappelen geldt. De invoerrechten zullen dan bedragen voor aardappelen uit derde landen 12,4 pet. en voor aardappelen uit EEG-landen 6,5 pet. In het Ngong-gebergte, ruim dertig kilometer ten westen van Nairobi, is donderdag een Hercules vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht neergestort en verbrand. De gehele, uit dertien koppen bestaan de bemanning is omgekomen. Glas uit de oudheid Vandaag weer een drietal foto's van Oud-Leiden ingezonden door de heer J. H. van Zijp, Witte Roozen- straat 5. De eerste is van de Vismarkt, die werd gehoqden op de Vischmarkt. Een visbank aan de waterkant, bij de fontein, herinnert ons nog aan die tijd. De mooie boom, die u op de foto ziet is enkele jaren geleden ge rooid. De huizen hebben plaatsge maakt voor het Stadhuisplein. De tweede is van de oude Stads gehoorzaal met de Waalschekerk. Herkent u in deze foto de huidige Breestraat, met zijn levendig en druk verkeer? De derde is van de Haven, welk aanzien vrijwel onveranderd is ge bleven. Op de achtergrond ziet u de toren van de Zijlpoort. Er waren vroeger op de Haven twee stoom bootmaatschappijen gevestigd, nL de Volharding en de Carsjens. Door an dere vervoermogeUjkheden zijn bei de maatschappijen opgeheven. Li die dagen reed er ook een omnibus van het station naar de Haven, om de passagiers van en naar de boot te brengen. Men kon in, maar ook bó ven op de bus plaatsnemen. Het is jammer, dat deze aantrek kelijke vorm van vervoer in onze dagen niet meer voorkomt. Weet een van onze lezers nog iets van deze bussen af? DONDERDAG is in het Leidse mu- sum van oudheden door mr. F. P. Th. Rohling, chef van de afdeling oudheidkunde en natuurbescherming van het ministerie van O., K. en W., een tentoonstelling geopend van „Glas uit de oudheid". De tentoon stelling bestrijkt ongeveer een pe riode van twintig eeuwen, nl. van rond 1500 voor tot rond 600 na Chr. De aanleiding tot deze expositie is een internationaal congres van glasdeskundigen, dat begin juli in 't museum zal worden gehouden, min of meer als voorsectie van het ICOM- congres, een internationaal congres van museumdirecteuren, dat van 5 tot 13 juli eveneens in ons land zal worden georganiseerd. Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag slechts het Leidse bezit aan antiek glas te exposeren, heeft men er nu een tentoonstelling van gemaakt van het beste glas uit de oudheid, dat in Nederlandse collecties aanwezig is. Zodoende vindt men er ook stukken uit het Rijksmuseum G. M. Kam (Nijmegen), het Bonnefantenmuseum (Maastricht), het Centraal Noord- Brabants museum (Den Bosch), als mede vondsten, die nog onder berus ting zijn van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. De tentoonstelling is in gericht onder de wetenschappelijke directie van dr. W. C. Braat, onder directeur van het Leidse museum, die ook verantwoordelijk is voor tekst en inleiding van de zeer instructieve catalogus. De artistieke vormgeving lag in handen van de heer A. Verhoe- Diamanten huwelijk in Woubrugge ven uit Den Haag, die een markant gebruik heeft gemaakt van het licht, waardoor het glas als voorwerp en als materie zich aan de beschouwer het fraaiste voordoet. DE VOORWERPEN zijn in groepen gerangschikt volgens de toege paste technieken, vanaf het oudste, plastische glas uit Egypte, dat ge vormd werd om een kern van zand (pl.m. 1500 v. Chr.), tot aan glas uit de Frankische tijd (tot pl.m. 600 na Chr.), afkomstig van verschillende grafvondsten in Nederland. De ten toongestelde collectie bestaat uit niet minder dan 360 nummers. De opstel ling volgens technieken was nodig, omdat glaswerk nu eenmaal moeilijk valt te dateren. Een der kostbaarste stukken van de expositie is 'n kan- tharos van bruingeel glas, versierd met rode, witte, blauwe en groene vlekjes van opaque glas. De kantha- ros, eigendom van het Leidse mu seum, werd gevonden in Zuid Rus land, maar de herkomst is niet zeker, zowel Dalmatië als Noord-Italië ko men als stamland in aanmerking, 't Stuk wordt gedateerd in de eerste eeuw van onze jaartelling. Er zijn over de hele wereld slechts twee stukken van deze aard bekend. Voorts zijn er mooie voorbeelden van zgn. Millefioriglas, o.a. gevonden te Nijmegen en gedateerd in de tijd van keizer Augustus. Ook vondsten uit de beroemde graven van Esch in Noord-Brabant zijn aanweizg op de tentoonstelling, alsmede zgn. slurf- bekers uit de zesde of zevende eeuw, zoals er een gevonden is in het Fran kische grafveld van Rhenen. Niet alleen glazen vaatwerk is aan wezig, ook 'n aantal Egyptische amu letten, kralen en andere sieraden, zo dat deze tentoonstelling niet slechts een overzicht geeft van Nederlands bezit, maar van de gehele glascultuur uit de oudheid. De kern van de expositie wordt ge- Geestelijken houden Leger des Heils-potten in het oog In Zutphen zullen op vier punten in de stad katholieke en protestantse geestelijken de wacht gaan houden bij de bekende „kerstpotten" van het Leger des Heils. Dit zal de bekroning zijn van een initiatief van het comité dat zich achter de aktie ten bate van het Leger des Heils „Doe wat terug" heeft gesteld. Ook zusters zouden hun medewerking aan deze aktie hebben toegezegd. vormd door stukken uit het Leidse museum zelf, dat overigens een, wel iswaar niet zo'n mooie collectie bezit als vele buitenlandse musea, maar waarin zich toch wéinig lacunes ver tonen. De basis van de Leidse col lectie wordt gevormd door het legaat Van de Meulen, consul in Cairo, in de loop der jaren aangevuld met aan kopen uit de kunsthandel en met goede grafvondsten uit Nederland. De Leidse collectie bevat voorts een aardige verzameling Egyptisch glas. IN 1968 BESTAAT het Leidse mu- seum 150 jaar en tegen die tijd hoopt men allerlei plannen ten uit voer te brengen. Ook op het gebied van tentoonstellingen heeft men nog verschillende plannen in petto. De volgende expositie, uit Duitsland af komstig en thans in België, zal ge wijd zijn aan de luchtfotografie met archeologisch oogmerk. Het thema van de wintertentoonstelling zal waarschijnlijk zijn „Het dier in de oudheid". Voor het volgende jaar is onder meer gepland een tentoonstel ling uit Tunesisch museumbezit, spe ciaal over de Puniche cultuur van Carthago. Vanzelfprekend moet men echter de ontwikkeling der dingen met betrekking tot de toestand in Noord-Afrika afwachten. Voorts heeft men voor 1963 het oog op een ten toonstelling van de oudste boek illustraties, de Egyptische dodenboe- De tentoonstelling, die gisteren door mr. F. P. Th. Rohling na een inleiding van prof. dr. A. Klasens werd geopend, duurt tot 19 augustus a.s. Bij de opening waren onder meer aanwezig de president-curator van de Leidse universiteit, de egyptoloog drs. Josef Jansen en voorts een aan tal directeuren van Nederlandse mu sea op archeologisch gebied. Vaasje van zeegroen glas met vier oortjes. Syrisch, 3e tot 4e eeuw na Christus. Op 28 mei hoopt het echtpaar J. de Blanken-M. de Blanken van der Pad het feit te herdenken, dat het zestig jaar geleden in Rotterdam in het hu welijk trad. De bruidegom is in 1880 in Oudshoorn geboren en de bruid in Bleiswijk in 1878. De bruidegom is vrijwel direct na zijn trouwen in Woubrugge een veehouderij begon nen, met vee- en varkenshandel. Het grootste deel van zijn leven heeft 't echtpaar gewoond aan de Van He rn essenkade. Er werden uit dit hu welijk acht kinderen geboren, er zijn 19 kleinkinderen en drie achterklein kinderen. ADc onlangs in Madrid gearres teerde Spaanse intellectuelen, onge veer dertig, zijn donderdag vrijgela ten. Zij worden ervan beschuldigd tot de demonstratie van vrouwen, die dinsdag in het centrum van Ma drid werd gehouden, te hebben aan gezet, en zijn veroordeeld tot boetes van 5.000 tot 25.000 peseta*.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4