SUNIL De avonturen van MICKEY MOUSE Mathematisch Centrum becijferde (voorlopige) strop „De Brandaris" Tweede Kamer wijzigt omzetbelasting Brigadier verdacht van oplichting Prijsstop voor aardappelen ög>oO° SVJHftDM*' Amerika en West- Duitsland De rode dreiging in Z.O. Azië Weerbericht Het weer in Europa DONDERDAG 17 MEI 192 DE LEIDSE COURANT HAÜ1NA 3 IYORól ook Rokers blanke wille landen (Advertentie) Ruim 4 miljoen aan premies moet worden terugbetaald Het Mathematisch Centrum in Am sterdam heeft de bewindvoerders van de verzekeringsmaatshappij „De Brandaris" in Amsterdam een hand- Je geholpen bij het voorlopig vast stellen van de door deze maatschap pij, die vorig jaar surcéance van be taling kreeg, terug te betalen pre mies van de provinciale portefeuilles in Nederland. Dit bedrag wordt ge taxeerd op ƒ4.000.000 a ƒ4.400.000. Voor zover bekend is hebben be windvoerders of curatoren in ons land nog niet eerder een statistische berekening laten maken van vorde ringen. De door het Mathematisch Cen trum becijferde schatting hebben de bewindvoerders van De Brandaris in hun verslag gepublieerd. Daarbij is geen rekening gehouden met het vertraagd inzenden van „groene kaarten". Voorts berust de schatting op de veronderstelling, dat alle in juli, augustus en september 1961 ver vallen premies zijn voldaan, hetgeen volgens de bewindvoerders niet het geval is. Het is de bewindvoerders, mr. J. E. Scholtens en dr. B. H. de Jongh, niet mogelijk gebleken een betrouwbaar beeld van de vermogenspositie van De Brandaris te geven. Juiste gege vens omtrent de financiële positie van de verschillende buitenland se portefeuilles waren ook op 31 ja nuari jl., toen het verslag werd af gesloten, nog niet bekend. Betwiste vorderingen Drie gevolmachtige agenten in het buitenland maken aanspraak op ver goeding van door hen geleden scha de. De Franse vordering van een miljoen gulden wordt door de be windvoerders betwist, evenals de En gelse vordering van 340.000 pond sterling en de Duitse vordering van ruim 1.200.000 dollar. Over beide De Tweede Kamer heeft gistermid dag de wijzigingen in de omzetbe lasting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tevoren had zij bereikt, dat ook autobanden voor personen auto's van het weeldetarief van 18 procent worden teruggebracht tot het gebruikelijke tarief van vijf procent. Staatssecretaris Van den Berge ver zette zich sterk tegen het „autoban den amendement" van de liberaal Van Leeuwen, maar de Kamer had haar eigen mening hierover en zon der hoofdelijke stemming aanvaardde zij het amendement. Toeschietelijker stond dr. Van den Berge tegenover een amendement van de vaste commissie van finan ciën uit de Kamer om de drempel aan de voet der tarieven te verho gen. Hij nam deze wijziging zonder meer over. De bedragen worden hier door van resp. 2500.en f 15.000 op 3000.en 18.000 gebracht. De staatssecretaris discussieerde breedvoerig met de KVP-er Brouwer die de zuivelprodukten, o.a. koffie melk, chocolademelk en vla van om zetbelasting wilde vrijstellen. Dit zou een vermindering van de belasting opbrengst met 13 miljoen tot ge volg hebben. Vrije boer gaat in hongerstaking Omdat hij weigerde het inventa risatiekaartje I960 van het Land bouwschap te tekenen, zal de vrije boer T. Lekkerkerker uit Nieuwer- kerk aan de IJssel in Rotterdam vier dagen celstraf moeten uitzitten. De man had ook ƒ12.boete kunnen betalen, maar hij koos de cel. De vier dagen zal de vrije boer niet eten; hij gaat die tijd in hongerstaking. Reeds eerder werd bij de boer be slag gelegd op 900 gulden melkgeld voor z.g. achterstallige contributie van het Landbouwschap over de ja ren 1958 en 1959 tot een gezamenlijk bedrag van 200 gulden. De arrestatie ging overigens heel genoegelijk: de vrienden van de heer Lekkerkerker waren in zijn woning bijeen voor 'n kopje koffie toen de rijkspolitie ver scheen. De politie was van tevoren besteld: in gezamenlijk overleg was de arrestatie vastgesteld op een dag, welke de boer het best uitkwam. laatste vorderingen zijn procedures aanhangig gemaakt. Het door de directie en de bewind voerders van De Brandaris aangebo den ontwerp-akkoord zal op 5 juni a.s. in een verificatievergadering in het Amsterdamse paleis van justitie worden besproken. Alleen een com missie van vertegenwoordiging, be staande uit vijftien personen, heeft daar toegang. Deze vertegenwoordi ging is bij een noodwetje van 26 april jl. (Staatsblad 131) geregeld, omdat de faillissementswet niet was berekend op een schuldenaar met een zo groot aantal schuldeisers. Examen en Optreden Beheerst denken, werken en spreken Mljnhardt's Zenuwtabletten Schipper uit Roelofarendsveen in schip overleden Dinsdagmiddag voer het binnen schip „Koophandel 6" tegen de kant van het Zuider 3uitenspaarne in de gemeente Haarlenimerliede en Spaarnwoude vlakbij Haarlem. De rijkspolitie stelde een onderzoek in en trof de eigenaar, de 56-jarige G. van Ruiten uit Roelofarendsveen le venloos in het ruim aan. Hij was met een vracht op weg van Haarlem naar Leiden en was alleen aan boord. Man stak vrouw en dochtertje bij ziekbed van 10-jarig kind In het ziekenhuis Ziekenzorg te Enschede heeft zich gisteravond tij dens het bezoekuur een familiedra ma afgespeeld, waarbij een 50-Jarige vrouw en haar 13-jarig dochtertje verwondingen door messteken oplie pen. De steken werden toegebracht door de 60-jarige Ensohedese smelter D. van W., die met zijn vrouw en dochtertje op bezoek was gegaan bij zijn zoontje van 10 jaar, dat in het ziekenhuis is opgenomen. Het boterde reeds geruime tijd niet erg tussen beide echtelieden. Zelfs aan het ziekbed van hun jongste kind kon ruzie niet voorkomen wor den. De onenigheid liep zo hoog, dat de smelter die de tweede echtge noot van de vrouw is een soort padvindersmes trok en daarmee op de vrouw instak. Het dochtertje, dat tussenbeide wilde komen, werd daar bij ook geraakt. Verplegend perso neel kon tenslotte een einde maken aan dit gevecht. De man werd gear resteerd. De vrouw moest in het zie kenhuis worden opgenomen, haar dochtertje kon na behandeld te zijn naar huis terugkeren. Onder verdenking van aanzienlij ke oplichtingen te hebben gepleegd zijn door de Rotterdamse politie, na een onderzoek, dat enkele weken in beslag heeft genomen, de 47-jarige brigadier van politie S. A. H. en de 34-jarig eautoverhuurder J. H. P. gearresteerd. Beide arrestanten worden ervan verdacht gefingeerde huurkoopover eenkomsten te hebben opgemaakt waarmee enige financieringsmaat schappijen voor ettelijke duizenden guldens zouden zijn benadeeld. Het onderzoek in de zaak is nog voltooid. De politie verwacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Prins Bernhard is vanmorgen van Soesterberg voor enkele, dagen naar Stockholm vertrokken, teneinde de ditmaal aldaar te houden jaarlijkse „Bilderberg-conferentie" bij te wo nen. Prinses Beatrix, die eveneens aan deze conferentie zal deelnemen, ver gezelt haar vader. Met zijn motor is gisteren op de Gerwenseweg onder Stiphout (N. Br.) de 21-jarige J. Paagman uit Hel mond tegen een stilstaande vrachtwa gen gereden. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij in een zie kenhuis te Helmond is overleden. Vanwege het grote aantal objecten en de steeds talrijker wordende aan vragen om financiële hulp zal 'iet Thuisfront van Melania versterkt moeten worden. In deze geest sprak de voorzitster van het Melania-werk in Nederland, mevr. M. Vogels-Mun- nichs op de jaarvergadering van Me lania die in Arnhem is gehouden. Het Melania-werk is de bekende ver eniging van katholieke vrouwen die zich ten doel stellen vrouwen in de missiegebieden hulp te bieden door financiële bijstand en door persoon lijk contact. Mevr. Vogels-Munnichs besprak, na haa- welkomstwoord tot de ongeveer 70 vertegenwoordigsters van Melania, de moeilijkheden die zich voordoen bij het steeds groter worden van het aantal hulpobjecten. De stichting steunt reeds objecten in Tanganyika, Kenya, India. Nu wordt ook nog de hulp van Melania voor de stichting Gezondheidszorg in Brazilië, een stichting van de Neder landse arts De Ruyter uit Noordwijk, gevraagd. De echtgenote van dr. De Ruyter zal als vertegenwoordigster van Melania een afdeling-Brazilië van het Mela nia-werk oprichten. Belangstellen den voor dit werk in Leiden en om geving, kunnen zich opgeven bij me vrouw Van Leeuwen, Rijnsburgesweg 116. De „Trek-Air"-affaire in hoger beroep Het gerechtshof in 's-Hertogen- bosch heeft een begin gemaakt met de behandeling in hoger beroep van de strafzaak tegen de directeur-vlie ger van het luchtreclamebedrijf „Trek Air" in Maastricht, J. M. S. Van dit bedrijf ging op 22 januari 1960 een toestel verloren, waarby de jeugdige piloot Ben Kleijn, 23 jaar, uit Stolwijk, om het leven kwam. De machine viel vijf myl bui ten de Engelse kust voor Dover in zee. Verdachte verklaarde zich niet schuldig te voelen. De dagvaarding vermeldt valsheid in geschrifte op het aanvraagformulier voor de ver zekering voor de verongelukte ma chine en oplichting omdat hy aan de verzekeringsmaatschappij had ver meld, dat hij een schade had van f 30.000 terwijl hij het vliegtuig voor circa f 3.800 heeft gekocht. Verdachte hield vol dat hij te goe der trouw is geweest. De advocaat-generaal heeft een nieuw stuk aan de orde gesteld. Het is een rapport omtrent de weersge steldheid in Londen op de dag van het ongeluk, 22 januari 1960. Vandaag zal het hof, dat versterkt is met een vierde raadsheer (voor het geval een van de heren uitvalt) evenals gisteren zestien getuigen ho ren. Morgen staan er nog tien op de lijst, waarvan er zeven zijn opge roepen door de verdediging. Als zij gehoord zijn volgen requisitoir en pleidooien. MGR. DE VET BENOEMT TWEE VICARISSEN-GENERAAL Mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, heeft twee vicarissen-generaal benoemd, t.w. mgr. dr. W. M. J. Koenraadt en de z.e. heer H. C. A. Ernst. Mgr. Koenraadt was ook on der mgr. Baeten vicaris-generaal. De taakverdeling tussen beide vicaris sen zal alsnog bekend gemaakt wor den. AANDUIDINGSVOORSCHRIFTEN VOOR ROOM In de gisteren gehouden vergade ring van het produktschap voor zui vel is gesproken over een wijziging van de aanduidingsvoorschriften voor room. Overeenkomstig een voorstel van de „Vereniging voor zuivelindus trie en melkhygiëne" (VVZM) werd besloten tot het opstellen van een concept-verordening voor de rege ling met betrekking tot de roomsoor- ten, die voor levering aan consumen ten mogen worden bereid en op de binnenlandse markt mogen worden verhandeld. Tot deze roomsoorten be horen room 10 procent (of halfroom) room 20 procent (of koffieroom) en room 40 procent (of slagroom). Eerst nadat de verordening definitief zal zijn vastgesteld zal nader met de „adviescommissie warenwet" worden overlegd over een algemeen aandui dingsvoorschrift voor room, dat vol ledig past binnen het door de waren wet gestelde kader. De commissaris der koningin in Zuid-Holland opent zaterdagmorgen 10 juni de zomertentoonstelling in het stedelijk museum „Het Prinsehof" te Delft. De tentoonstelling draagt de naam „Meesterwerken uit Delft" en zal onder andere schilderijen, zilver en keramiek uit vroeger eeuwen om vatten. Gaat vandaag in De ministers van economische za ken en van landbouw en visserij heb ben, na vertegenwoordigers van het produktschap voor'aardappelen te hebben gehoord, besloten in de staatscourant van 17 mei een prijs stop voor de groot- en kleinhandel in aardappelen af te kondigen. Vol gens deze maatregelen zullen de prijzen niet hoger mogen zijn dan die welke golden op 16 mei 1962. Over een eventuele nadere prijsmaatregel zullen de bewindslieden zich op zeer korte termijn beraden, mede na over leg met het consumenten contactor gaan. De ministers zullen nauwlet tend nagaan of een regelmatige aard appelvoorziening niet ie gevaar wordt gebracht. Mede met het oog hierop zal, zo lang de abn >rmale si tuatie op de aardappelmarkt voort duurt, de in april doorgevoerde ex portbeperking worden gehandhaafd. Wanneer daartoe aanleiding bestaat zal deze exportmaatregel ook van toepassing wordon verklaard op de aardappelen van de oogst 1962. Verkeerde hotelstudie Ecuadoriaan pleegde hoteldiefstallen in Den Haag In Den Haag bevindt zich op het ogenblik in arrest de 26-jarige Ecua- doriaanse student J. C. H. M., die be kend heeft twee hoteldiefstallen in Den Haag te hebben gepleegd. Begin januari reeds werd de aan dacht op deze man gevestigd, toen er een aangifte kwam van diefstal ten nadele van een Braziliaanse uit een hotel in Den Haag. De vrouw miste 400. By onderzoek in het hotel bleek, dat zich daar nog een buiten landse gast bevond, n.l. H. M. Op 3 maart kwam een hotelhou der in Den Haag de politie melden, dat h(j een bedrag van duizend gul den miste. Het bleek, dat H. M. ook by hem had gelogeerd, maar in de nacht van de diefstal plotseling was vertrokken. Op 19 maart kreeg men via Inter pol bericht, dat de man kort tevoren in Londen was aangehouden wegens twee hoteldiefstallen in deze stad. Op 3 mei kwam het bericht, dat H. M. inmiddels zes weken hechtenis in Londen had ondergaan en nu werd uitgeleid. Via Schiphol zou hij naar Curagao vertrekken. Op Schiphol werd hij opgevangen door de Kon. Marechaussee, die hem overbracht naar Den Haag vooi een verhoor. Na flink aan de tand te zijn gevoeld bekende de man inderdaad deze te h ".ben gepleegd. Een nader onderzoek naar zijn om standigheden wees uit, dat hij de zoon is van een hotelhoudster in Ecuador, die twee grote hotels ex ploiteert. Ze had haar zoon naar Lon den gestuurd om het vak grondig te leren en het Engels onder de knie te krijgen. Hij kreeg een grote toelage, maar daar hij van Europa meer wilde zien dan alleen Engeland, reisde hij veel, hetgeen zijn toelage niet toeliet. De vakschool heeft hij nagenoeg niet be zocht. ONDER ZAND BEDOLVEN De zeventienjarige Th. W. Raay- mann uit Arnhem is gisteren om het leven gekomen by een ongeval, dat op de Rijnkade in Arnhem is ge beurd. Er staan daar zandtrechters en in een daarvan was het zand blij ven steken. By een poging het zand los te krygen, werd de jongen er door bedolven. Eerst na een uur slaagde men er in hem te bevryden. De levensgeesten bleken toen ech ter te zijn geweken. VIER MAANDEN VOOR BRANDSTICHTING De rechtbank te Rotterdam heeft de 29-jarige Italiaanse loswerkman Augusto Salluste afkomstig uit Rome conform de eis veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, wegens brandstich ting in het hoofdbureau van de Rot terdamse Elektrische Tram. S. stapte op 16 maart j.l. met een jerrycan vol benzine de personeels afdeling van de RET binnen, goot het vat leeg en wierp een brandende lu cifer in de plas benzine. De explosie die volgde richtte een geweldige ra vage aan maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, omdat er luchpauze gehonden werd en niemand in het kantoor aanwezig was. De Italiaan wilde met zijn daad protesteren tegen het naar zijn me ning onrechtvaardige ontslag dat hem was gegeven. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL «Advertentie JONGETJE STOOKTE VUURTJE BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermorgen is in Harskamp brand uitgebroken in een dubbele boerderij aan de Harderwijker weg De gehele boerderij werd daarbij ver nield. Een gedeelte van de boerderij werd bewoond door de familie Bet- tink, bestaande uit man, vnuw en zes kinderen. Terwijl de heer Bet tink in de schuren bezig was het vee te verzorgen, heeft een jongetje van vier jaar boven in een der slaapka mers een vuurtje gestookt. INGENIEURS BRACHTEN NEDER LANDSE PELGRIMS NAAR LOURDES Ondanks de spoorwegstaking wel ke in praktisch geheel Frankrijk het vervoer per rail 24 uur lang heeft lam gelegd, zijn de twee treinen met bijna 1000 pelgrims van de 73ste na tionale bedevaart vrijwel op tijd in Lourd->s aangekomen. De ziekentrein had geen vertra ging en kwam gisteren precies vol gens het reisschema in het Franse genadeoord aan. De trein met 65U gewone pelgrims echter dreigde aan vankelijk midden in Frankrijk te blijven steken. Deze trein werd door de Franse machinist op dood spoor gezet. Dank zij de welwillende me dewerking van enkele hogere be ambten van de Franse spoorwegen kon de trein toch enkele uren later de reis vervolgen. In de bestuurscabine zaten echter geen machinisten, maar ingenieurs van de Franse spoorwegen. De trein kwam drie uur te laat in Lourdes aan. De Westduitse ambassadeur in Washington, Grewe, heeft woensdag te Washington gezegd, dat er nog al tijd enkele meningsverschillen tussen de verenigde Staten en de Duitse bondsrepubliek bestaan over de voorstellen aan Rusland over Berlijn. Hij sprak de hoop uit, dat deze spoe dig tot het verleden zullen beho ren. Heel wat meningsverschillen over Berlijn zijn in hoofdzaak al op gelost. Grewe zei dit tot de verslaggevers na een gesprek van een half uur met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk. De ambassa deur gaat vanmiddag naar Bonn voor overleg, dat een week zal duren. Washington en Bonn verschilden, zoals bekend, voornamelijk van me ning over een Amerikaans voorstel voor internationaal gezag over de toegangswegen tot West-Berlijn. Een Westduitse woordvoerder ne^ft woensdag te Bonn meegedeeld, dat bij de besprekingen van de jongste tijd in Bonn en Washington niet is gesproken over de Amerikaans-Rus sische gesprekken over Berlijn. Na de besprekingen van bondskanseliei Adenauer met ambassadeur Dowling en die van president Kennedy en Grewe kan men de spanning in de betrekkingen tussen de twee landen als geëindigd beschouwen, aldus de ze woordvoerder. Radio-Moskou meldt, dat eenheden Chinese aanhangers van Tsjang Kal- Sjek, die in Noord-Thailand zijn ge worven, troepen van „de kliek van Boen Oen en Phoemi Nosavan" voor Hoei-Sai, aan de linkeroever van de Mekong in Laos, hebben afgelost Premier Keith Holyoake van Nieuw Zeeland heeft verklaard, dat Nieuw Zeeland de mogelijkheid van het zenden van een detachement troepen naar Thailand overweegt. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Barwick, heeft in het parlement gezegd, dat Australië zijn verplichtingen krachtens het Zo- avo-verdrag wil nakomen. Van Thai land was nog geen verzoek om troe pen ontvangen. Een New Yorkse radio-omroep heeft gemeld, dat volgens een offi ciële bekendmaking thans de hele groep van 1800 Amerikaanse mari niers, die naar Thailand gezonden zou worden, daar aan land is gezet. PUNT (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELEND Zonnige perioden, maar voor al in het binnenland ook af en toe een bui. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering Sn temperatuur. HELSINKI ZW. ■"•"W. 13 7 STOCKHOLM zw. bew. 7 5 OSLO regenbui 15 7 KOPENHAGEN 1. bew. 13 8 ABERDEEN zw. bew. 13 5 LONDEN zw. bew. 17 7 AMSTERDAM regenbui 12 8 BRUSSEL zw. bew. 13 7 LUXEMBURG regen 13 6 PARIJS geh. bew. 14 9 BORDEAUX zw. bew. 16 10 GRENOBLE zw. bew. 18 5 NICE zw. bew. 18 11 BERLIJN h. bew. 13 9 FRANKFORT regenbui 15 11 MüNCHEN geh. bew. 15 9 ZURICH geh. bew. 15 9 GENèVE zw. bew. 8 LOCARNO h. bew. 22 9 WENEN 1. bew. 15 7 INNSBRUCK h. bew. 19 5 BELGRADO onbew. 19 8 ROME onbew. 21 8 AJACCIO 1. bew. 19 6 MADRID onbew. 23 8 MALLORCA 1. bew. 23 10 LISSABON onbew. 26 12 PAUZE Morgen: Erik, koning van Zweden en martelaar, t 1160. TE VER DOORGEDRAAFD Ook de lieden, die achter het IJze ren Gordijn het hun toegemeten tijd je op aarde doorbrengen, hebben hun duit in het concilie-zakje gedaan. Uit een steekproef, door een Pools weekblad genomen, voornamelijk on der de stedelyke bevolking, blijkt dat de Polen al even zonderling zijn als de Oostenrijkers. Zij wensen o.a. strengere vastenvoorschriften voor minder eten en wettelijke bepalingen voor andere manieren van verster ving, zoals niet roken, niet drinken en zich onthouden van amusement. Wij krijgen er kippevel van! Het ging hier in Nederland juist zo lek ker. We zijn goed-katholiek, maar we bidden niet meer, we vasten niet meer. We leven maar eens en voor ons plezier! is hier de christen- leuze. Daarin klopt iets niet. We zijn hier te lande te ver gegaan en be zijden het evangelie geraakt. Het evangelie is meer op de hand van Trappisten en Karthuizers, Karmeli- tessen en Klarissen, dan op een ge makkelijk christendom. PUZZEL No. 509 Hor.: 1 woud, 4 inwen dig deel v. e. vis, 6 godii. v. d. vrede, 9 de oudste (afk.), 11 steen, 12 oude inhoudsmaat (afk.), 13 spil v. e. wiel, 15 muzieknoot, 16 gem. in N.H., 17 voegwoord, 18 titel (afk.), 19 tel woord, 20 hoenderachtige vogél, 22 geheel de uwe (afk. Lat.), 24 pla neet, 26 stap, 27 hoofddeksel. Vert: 1 zangstem, 2 muzieknoot, 3 gem. in N.H., 4 uitroep, 5 insektje, 7 godsdienst (afk.), 8 scheik. element (afk.), 10 pookijzer, 12 grote deur, 14 vreemde munt, 15 traag van be grip, 19 berg, 20 uitroep, 21 na dato (afk.), 23 hoogste punt, 24 spil van een wiel, 25 maanstand. Oplossing morgenavond. Oplossing ao. 508 Hol.: 1 Delft, 5 kan, 6 Ier, 8 gr., 9 tin, 11 o.a., 13 oom, 15 te., 16 arena, 17 dal, 19 koe, 21 Aa, 22 nep, 24 el, 25 ree, 27 Aar, 29 Vlist. Vert.: 1 Da, 2 ent, 3 Fin, 4 te, 5 kro, 7 roe, 8 Gouda, 10 Isère, 12 Ar- kel, 14 mal, 15 tak, 18 aar, 20 oer, 22 Nel 23 pas, 26 e.v., 28 at.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3