GESCHENK VAN DEZE WEEK VAN DE FOTO GRAFIE Zeewering van Delfland wordt zwaar verzwaard Nederlandse circuswereld bedreigd door verordening van EEG Nieuwe entstof (Advertentie). voor zuigelingen Onze woensdag Twee doden bij verkeersongeluk Spreekverbod in België DINSDAG 15 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT Hoge dijk langs Waterweg - Verbreding van duinenrij SCHUIFDEUREN IN SCHEVENINGEN Het is mede een gevolg van de februari-storm van 1953, benevens de uitvoering der Deltawerken, dat het Hoogheemraadschap Delfland thans een enorm waterwerk zal gaan uitvoeren, waarvan de totale kosten voorlopig op bijna 100 miljoen gul den worden geraamd. Het betreft 'n versterking van de zeewering in het kustgebied van Hoek van Holland tot Den Haag en de bouw van een nieuwe dijk langs de Nieuwe Water weg vanaf Hoek van Holland tot Schiedam. Gistermorgen is de dijkgraaf van het hoogheemraadschap, mr. "dr. J. Winsemius door een officiële trek met de dragline dit werk begonnen. Om te beginnen wordt een duin strook tussen Den Haag en Monster afgegraven. Hier zullen enkele West- landse tuinbouwbedrijven worden gevestigd, die als gevolg van de wer ken nabij 's Gravenzande verdreven zullen worden. Daar wordt namelijk de duinenrij verbreed. De hoogst bekende waterstand vóór 1953 was circa 1.25 meter plus NAP, doch bij de stormvloed in 1953 bedroeg deze te Hoek van Holland 3,85 plus NAP, terwijl volgens de Deltacommissie moet worden uitge gaan van een waterkering voor een waterstand van 5 m plus NAP te Hoek van Holland. In het plan is daarom de bouw van een nieuwe dijk opgenomen over een lengte van 24 kilometer en een hoogte van circa 5 meter plus NAP, nabij Hoek van Holland oplopend tot 7 meter plus NAP. De dijk krijgt een kruinbreedte van 5,50 meter. De aanleg van deze dijk zal naar raming 50 miljoen gul den vergen. Verbreding van het duin Het eerst in uitvoering komt nu de versterking van het duingebied vanaf Kijkduin tot Hoek. van Hol land. Hier zal het duin op verschil lende plaatsen worden verbreed, be halve bij Ter Heijde nabij Monster, waar de plaatselijke bebouwing zulks onmogelijk maakt. Hier wordt een zware basaltglooiing, versterkt met puin en klei aangebracht, die ook gedeeltelijk in het strand zal wor den ingegraven. Over het verdere gedeelte wordt het duintalud ver zwaard met zand en andere materi aal. Een deel van dit zand wordt verkregen door uitbaggèren van de Waterweg. Een speciale zandtrein zal dit zand vanaf de waterweg naar het duingedeelte tussen Monster en 's-Gravenzandc vervoeren. De kos ten van de duinversterkingen wor den op 33 miljoen gulden geraamd. In een toelichting op de plannen deelde de directeur-ingenieur van 't Limburger door Duitsers ontvoerd Zondagnacht is de 22-jarige J. H. Fransen uit Geleen door twee Duit sers met een auto ontvoerd en van zijn portemonnaie beroofd. Later werd hij de auto uitgeduwd, tenge volge waarvan hij bewusteloos op de weg bleef liggen. De Duitsers hadden de heer F. de weg naar de dichtstbijzijnde Duitse grenspost gevraagd. Toen de heer F. de Duitsers de weg had gewezen, bo den deze hem een sigaret aan. Toen de heer F. vuur presenteerde, trok ken de mannen hem in de auto en reden weg. Onderweg haalde een van de Duitsers de portemonnaie uit de zak van de ontvoerde. Er zat maar een klein bedrag in. In Heerlen werd de heer F. uit de rijdende wagen ge duwd. 's Ochtends om vier uur werd hij door voorbijgangers bewusteloos gevonden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. hoogheemraadschap Delfland, ir. A. G. Wiersma nog mee dat er speciale plannen zijn ontworpen voor ver sterken van de situatie welke er be staat in de Keizerstraat te Scheve- ningen. De boulevard, welke een be scherming moet geven, dient ter plaatse versterkt te worden. De plan nen zijn om dit stuk der boulevard aanzienlijk te verzwaren en tevens voor de ingang van de Keizerstraat een stel zware schuifdeuren aan te brengen. De uitvoering der plannen wordt in totaal op 10 jaar geraamd waar van 4 tot 5 jaar voor die der zeewe ring en daarna 4 jaar voor bouw van de nieuwe dijk langs de Waterweg. Het verrassende („Titel-Triptiek" voor al bum, dia- en smalfilmpro jectie) ligt voor u klaar bij uw fotohandelaar (Advertentie) Buitenlandse circussen vrij spel in ons land Nog maar nauwelijks is op het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid het besluit gevallen, dat dit departement zich na lft62 niet meer zal bezighouden met het verstrekken van werkvergunningen aan buiten landse circussen of de gemeentebe sturen in ons land worden al gecon fronteerd met de eerste symptomen van een felle concurrentiestriji die er in de circuswereld gaat woeden. Uit een adres, dat de impressario van enkele buitenlandse circussen, de heer J. A. C. Kersten, aan de ge meentebesturen heeft gezonden blijkt, dat ten aanzien van het reizen in Ne derland van circusondernemingen een chaotische toestand dreigt te ont staan. Tot nu toe werd het reizen in Ne derland door buitenlandse circuson dernemingen geregeld door het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid, dat daarbij de wet be treffende het verrichten van arbeid door vreemdelingen hanteerde. Tot nu toe geldt de regeling, dat eens in de twee jaar een aan solva bele buitenlandse onderneming een vergunning voor een Nederlandse toernee wordt verleend. Aan deze toestand zal met ingang van 1963 een eind komen, zulks als gevolg van de verordening 15 van het EEG- verdrag, dat ook door de Nederlandse regering is geratificeerd. Op grond van deze verordening zal het ministerie van sociale zaken geen vergunningen meer kunnen onthou den aan ondernemingen uit landen die bij de EEG zijn aangesloten. Onbeperkt kan het aantal circussen zijn, dat in Nederland een loernee gaat makeh. Voor 1963 hebben reeds thans twee buitenlandse circussen speelvergunningen bij de onderschei dene gemeenten aangevraagd. Noodtoestand. De heer Kersten heeft de gemeen tebesturen medegedeeld, dat door de afschaffing van de werkvergunningen voor buitenlandse circussen de in Ne derland gevestigde circusondernemin gen in een noodtoestand zullen ko men te verkeren, omdat, indien er meer dan één buitenlandse circus onderneming naar Nederland komt, er voor hen in ons kleine land met zijn beperkt aantal speelplaatsen geen bestaansmogelijkheid meer overblijft. Reeds in het begin van 1962 werd door het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid een vergunning verleend aan het circus Kronev uit München voor een Nederlands toer nee in 1963. Inmiddels heeft zich ook het circus Sarrasani voor het komen de jaar aangemeld. Twee buitenlandse circussen in één seizoen, zou, aldus heeft de verenl- Geheimzinnige zaak weer voor rechter Was er in trek-air-affaire opzet in het spel? Vanochtend om tien uur is voor het gerechtshr," in Den Bosch de drie dagen durende behandeling in ho ger beroep van de strafzaak van het openbaar ministerie in Maastricht, rnr. A. W. Resingh, tegen de thans 44-jarige directeur-sportvlieger Mar cel S. van het luchtreclamebedrijf Trek-Air te Maastricht.- Er zullen 34 getuigen worden gehoord, van wie op de eerst- twee dagen telkens zes tien. S., die wordt verdedigd door mr. T. M. Tripels en mr. L. A. van Sasse van Ysselt, wordt beschuldigd van valsheid in geschrifte, poging tot oplichting en belastingfroude. De grote vaag is echter ook nu weer of bij het neerstorten op 22 januari 1960 van een „Fokker" in de Noord zee, waarbij de reclamevlieger Ben Kleyn om het leven kwam, sprake is geweest van een ongeluk, dan wel dat Kleyn slachtoffer is geworden van een tevoren gemaakte afspraak het vliegtuig zgn. te laten veronge lukken en daarna het verzekerings geld 30.000) te delen, waarbij ook Kleyn zijn deel zou hebben gehad. Een beeld van de huwelijksvoltrekking tussen prinses Sophia en Don Juan Carlos in de Orthodoxe kerk van de Maagd Maria. De bruidegom kust de Bijbel. DRIE INJECTIES WORDEN OVERBODIG alleen geldig 16 mei JONGENS WEEK ENDER 7 tot 16 jaar; no-iron, diverse dessins, 8 jaar Haarlemmerstraat 143 Leiden eins, elf zou hebben bedragen, te rug te brengen tot vier. ging voor de belangen van Nederland se circussen medegedeeld, catastro faal voor de Nederlandse circussen zijn. De vereniging merkt in een adres aan de gemeentebesturen op, dat de mededeling dat het „oorspronkelijke circus Sarrasani" in ons land wil gaan reizen een misleiding is. Het grote circus Sarrasani, aldus het adres, dat in 1937 in Nederland heeft gereisd bestaat niet meer. Het is in Zuid-Amerika ten gronde gegaan en is nimmer in Europa teruggekeerd. In 1956, zo schrijft de vereniging voor de belangen van Nederlandse circussen, kocht de heer Fritz Mey, die voeger technisch werknemer was bij het circus Sarrasani, het failliet gegane circus je Plotz Althof f, dat in 1955 in Hengelo stuk gewaaid was, op. Met een ver familielid van wijlen Hanz Stosch Sarrasani contracteerde de heer Mey tegen een bepaalde vergoeding, dat hij de naam Sarrasa ni mocht voeren en onder deze naam reist dit kleine circus al enkele jaren in kleinere Duitse gemeenten. Oplossing. Volgens de heer Kersten, bestaat er een oplossing om uit de moeilijk heden te komen. Deze oplossing neeft hij de gemeentebesturen in zijn adres aan de hand gedaan. Nu niet meer de centrale overheid maar de gemeentelijke overheden zullen bepalen aan welk buitenlands circus een Nederlandse toernee zal Worden gegund is het, volgens de heer Kersten, noodzakelijk, dat de Nederlandse gemeenten elk jaar tij dig overleg plegen. Daardoor kan worden voorkomen, dat ons land door alle mogelijke buitenlandse onder nemingen wordt overstroomd, dat de in Nederland gevestigde circusonder nemingen ten dode zijn opgeschre ven en dat verschillende buitenland se ondernemingen die een standplaats bij de Nederlandse steden hebben aangevraagd ieder voor zich geen aaneensluitende toernee verkrijgen. Duitsers die in Arnhem inbraken gegrepen Hoewel de Arnhemse recherche slechts over een vaag signalement be schikte is zij er toch in geslaagd de daders van de inbraak in een foto- optiekzaak in Arnhem te achterha len. Het zijn vier jonge Duitsers in de leeftijd van 20 tot 26 jaar uit Mühlheim aan de Ruhr. Na het in gooien van een ruit van de Arnhem se zaak wisten zij zich op zondag 6 mei uit de voeten te maken met een buit ter waarde van 3.000,Een deel van het gestolene kon nog wor den achterhaald. De daders zullen door een Duitse rechtbank worden "berecht. Het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid in Utrecht produceert thans op grote schaal een zgn. vier- factorenvaccin. Met vier injecties van dit vaccin zullen zuigelingen volledig beschermd zijn tegen dif terie, kinkhoest, tetanus en polio myelitis. Het aantal injecties, dat een zuige ling tot nu toe moest ontvangen om volledig beschermd te zijn tegen kinkhoest-difterie-tetanus en polio myelitis, was wel erg groot, nl. ze ven. Dit aantal is allerminst aange naam voor het kind, maar tevens ligt hierin de mogelijkheid, dat de serie inentingen niet wordt voltooid en het kind een te geringe weerstand opbouwt om immuun te zijn tegen genoemde infecties. De nieuwe d.k.- t.p.-entstof zal ter beschikking wor den gesteld voor de entingen van kinderen geboren na 31 december 1961. Verwacht mag worden, dat 't ge bruik van deze nieuwe entstof het gemiddelde entpeil van de Neder landse zuigeling zal doen toenemen. Het laatste jaar is een daling merk baar geworden in de belangstelling van de ouders voor de poliomyelitis- entingen. Aan twee reële bezwaren, het aan tal injecties en het massale enten, wordt door toepassing van d.k.t.p.- vaccin tegemoet gekomen. Een vol doende entpeil zal uiteraard alleen kunnen worden bereikt met de volle medewerking van de ouders, die het belang van de inentingen voor hun kind hebben leren begrijpen. De produktie is bij het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid thans volledig op gang, waardoor de Ne derlandse behoeften te beginnen met de jaarklasse 1962 kunnen wor den gedekt. In een tijdsbestek van nauwelijks tien jaar is men er in geslaagd het aantal injecties, dat zonder de ont wikkeling van de RV-combinatievac- Twee personen zijn om het leven gekomen bij een botsing vanmorgen vroeg op de Eperweg te Ernst tussen een personenauto en een autobus. De auto, bestuurd door de heer D. Sloothaak, gemeenteraadslid te Drachten, raakte door het natte weg dek aan het slippen, kwam daardoor in botsing met 'de bus, die van Apel doorn in de richting Epe reed. In de bus was alleen een bestuurder H. De auto van de heer S. kwam tussen de bus en een boom. Zowel de heer S., die 53 jaar was, als zijn medepassa gier, de 39-jarige heer R. Lens uit Dokkum, werden op slag gedood. De twee andere inzittenden van de auto, de heer W. Visser en de heer W. Plan- tinga uit Dokkum, werden vrij ern stig gewond naar het Julianazieken- huis te Apeldoorn overgebracht. De busbestuurder bleef ongedeerd. DODE BIJ BOTSING TUSSEN AUTO EN BUS Een botsing tussen een personen auto en een bus met 30 pendelaars heeft gisteravond in Rotterdam-zuid het leven gekost aan de 47-jarige controleur N. v. d. Wetering uit de Maasstad, bestuurder var de perso nenauto. Het ongeluk gebeurde tij dens het spitsuur op het kruispunt Oldengaarde-Zuiderparkweg. De heer v. d. W. liep een schedelbasisfractuur op, aan de gevolgen waarvan hij en kele uren later in het Zuiderzieken huis overleed. Doordat na de bot sing de brandstoftank van de bus lek raakte is het verkeer op de Ol- dengaarde ruim een uur gestremd geweest De Nederlandse leraar dr. P. C. Paardekoper is volgens het Vlaams blad „De Standaard" een spreekver bod opgelegd in de Belgische univer siteitsstad Leuven. Volgens het blad heeft de Belgische regering deze be slissing genomen, nadat Waalse stu denten van de Leuvense universiteit met incidenten hadden gedreigd en Franstalige kranten „een lastercam pagne" tegen dr. Paardekoper had den gevoerd. Indien hij toch in Leu ven zou spreken, zou dr. Paardeko- por uit België worden gezet. Hij mag echter wel in andere plaatsen in België het woord voeren. Dr. Paardekoper, wiens radiolezin gen met als onderwerp „Er zijn geen Belgen" reeds tal van reacties in België tot gevolg hadden, heeft kort geleden reeds over het zelfde thema voordrachten gehouden in Gent ui Antwerpen. Zelfs een uitwijzingsbevel Naar het ANP later van de zijde van het Belgische ministerie van jus titie in Brussel vernam, is een uit wijzingsbevel uitgevaardigd tegen de Nederlandse leraar dr. P. C. Paarde- kooper. Het besluit van de minister van justitie is genomen op grond van de overweging, dat „het niet gebruike lijk is in België aan vreemdelingen machtiging te verlenen zich in bin nenlandse aangelegenheden te men gen of standpunten in te nemen ir binnenlandse politieke kwesties". Het uitwijzingsbevel betekent, da dr. Paardekooper niet alleen een ver bod is opgelegd om in Leuven te spreken, maar in het gehele land. Tol nader order is het hem zelfs verbo den naar België te komen. Gymnasium niet meer geschikt voor onze tijd? Op het vierde katholiek pedago gisch congres in Twente heeft de di recteur van het Kath. Pedagogisch Bureau voor het VHMO, pater dr. G. Pelosi, een felle aanval gericht op het huidige gymnasiale onderwijs. Hij zei in dit verband, dat men niet zinvol kan praten over de school, zonder rekening te houden met de sociologische achtergronden en het pedagogisch denken van en over de tijd, waarin de school zich heeft ont wikkeld. In het hele conflict, dat thans gaande is. gaat het om de prin cipiële vraag of het onderwijs zich tegenover of in de maatschappij moet stellen. Volgens dr. Pelosi is het gymna sium ontstaan in een statistische stan denmaatschappij. Het is een ontstaan uit een culturele gestalte, die niet meer bestaat omdat zij heeft plaats gemaakt voor een wereld die volop dynamisch en in beweging is. Het gymnasium heeft zich meer dan 109 jaar tot in deze tijd voortgesleept, maar het is niet meer geschikt voor de vormen van de hedendaagse maat schappij, aldus pater Pelosi. Italianen blijven messteek ontkennen De twee Italianen, die door de Amsterdamse politie zijn gearres teerd wegens de steekpartij in de nacht van 20 op 21 april in de Leid- sestraat in Amsterdam, waarbij de 27-jarige Amsterdammer R. deCocq van Delwijnen om het leven kwam, zijn maandag de gehele dag door de politie gehoord. Dit verhoor heeft nog altijd geen resultaat opgeleverd. De beide- mannen, de 23-jarige D. C. uit Turijn er de 29-jarige P. C. uit Rome, blijven de schuld van de do delijke steek op elkaar schuiven. De politie heeft het voornemen 't twee tal woensdag voor de officier van justitie te leiden. Door een staking der Franse spoorwegarbeiders, die 24 uur duurt, ondervindt het verkeer op de grote lijnen hinder. Het meest getroffen zijn de verbindingen tussen Parijs en de Riviera en het zuidoosten. Ook het Parijse buspersoneel en een aan tal arbeiders van de Metro staken. tal arbeiders van de Metro staken Tijdens de plechtigheid in de Orthodoxe kerk worden kronen boven de Het verkeer met de Parijse voorste- hoofden van bruid en bruidegom gehouden. den ligt stiL

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7