Mislukte aanslag op president Soekarno Dader was volgeling van Daroel Islam Stakingen verontrusten Spanje Betrekkelijk rustige dag in Algerië Arrestaties onder de O.A.S.'ers Amerika grijpt in Laos in Marine-eenheden naar Z.O. Aziatische wateren Vlucht naar Hongkong Proces tegen Djilas Proces tegen SS'ers Hoogwaterstanden BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 14 MEI 1962 52ste JAARGANG No. 15.628 Soekarno ontsprong opnieuw de dans KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur 3 F. 3. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 PRESIDENT BLEEF ONGEDEERD Hedenmorgen te 07.50 plaatselijke tijd heeft een aanhanger van de „Da- rul Islam" een aanslag gepleegd op het leven van president Soekarno. Deze is ongedeerd gebleven. De aanslag geschiedde in de tuin van het paleis te Djakarta, waar ter gelegenheid van een Mohammedaanse plechtigheid ongeveer 1000 personen aanwezig waren. Toen Soekarno zich naar de microfoon begaf voor een radiotoespraak, vuurde de dader een aantal schoten op hem af van een afstand van 15 meter, die hun doel niet troffen, doch wel vijf andere aan wezigen: de voorzitter van het parlement, Zainal Arïfin, de vice-voorzitter van het raadgevende college, Ahmad Chalid en drie leden van Soekarno's lijfwacht. Zij liepen allen lichte verwondingen op. De dader, een nog jonge man, werd gearresteerd nadat hij door de menigte was mishandeld. sie, generaal Nasoetion. Nasoetion maakte geen gewag van de aanslag, de rede was een beroep op eenheid in de natie. Tjikini (bij Djakarta) zich temidden van kinderen bevond. Een aanbal kinderen vond de dood. Op 9 maart 1960 werd president Soekarno's paleis in Djakarta door een Indonesische militaire vlieger in een Mig-17 beschoten. DARUL ISLAM GAF OPDRACHT In een officieel communiqué over de aanslag, dat later werd uitgege ven, wordt gezegd, dat de politie en het leger ervan op de hoogte waren, dat de leider der Darul Islam, Kar- tosuwirjo, aan negen van zijn volge lingen opdracht had gegeven, de pre sident te vermoorden, en dat daar om veiligheidsmaatregelen waren getroffen. Volgens „Reuter" was Soekarno na de aanslag niet in staat, zijn radiorede uit te spreken en werd dit overge nomen door de minister van defen- BRIXON TWEN-STYLE! Helemaal in de stijl van de twintigers. Moderne tinten. Slank gesneden pantalons. Progressieve snit. Gedurfd! In Brixon 134,- 198,- Speciale serie 98,- 124,- Later in de morgen heeft Soekar no ten paleize een bijeenkomst belegd van de staf voor de operaties tegen Nieuw Guinea. VORIGE AANSLAGEN Er zijn de laatste jaren verschei dene aanslagen op president Soekar no's leven gepleegd. In januari 1969. ontplofte in Ma kassar op ongeveer 100 meter van zijn auto een handgranaat. Er zou den in verband met deze aanslag 700 arrestaties verricht zijn. In november 1957 wierpen Moham medaanse terroristen handgranaten naar president Soekarno, toen hij in De stakingsbeweging in Spanje is een gevaarlijke bedreiging van het Franco-regiem. Met bezorgdheid wacht de Spaanse regering b.v. de ontwikkelingen in Barcelona af, waar ondergrondse actiecomité's op geroepen hebben tot een algemene staking die vandaag zou moeten in gaan. Barcelona is van oudsher het re gime van Franco vijandig gezind. De laatste dagen waren ook hier al ver scheidene stakingen uitgebroken uit sympathie voor de Asturische mijn werkers. Ondanks de van hogerhand nu toe gezegde maar nog niet ingevoerde loonsverbeteringen is het aantal sta kingen nog niet verminderd. Het gaat de onwillige arbeiders behalve om loonsverhoging duidelijk ook om erkennning van het recht op staking dat het regime-Franco hun tot dusver heeft ontzegd. Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, heeft zijn plannen om dit weekeide te gaan vissen met 't oog op de situatie laten varen. Zaterdag om 12.18 is het zuidelijk deel van de dam door de Grevelingen bij Bruinisse gesloten. Vier cais sons werden tegelijk door sleepboten op hun plaats gebracht en daarna gezonken. Foto: De caissons zijn op hun plaats gebracht; terstond is begonnen met het storten van steen. (Luchtfoto ANP) Hoogstraat - Leiden Het is zondag betrekkelijk rustig geweest in Algiers en in Oran is des ochtends en des middags niet één gewelddaad gepleegd. Vijf mensen verloren zondagoch tend in Algiers bij aanslagen 't leven en zestien werden gewond. In het begin van de middag ontploften nog twaalf kneedbommen in Algiers, die echter geen slachtoffers maakten. Faarna was het ook in de hoofdstad rustig. Een kneedbomontploffing kostte zondagochtend in Algiers 2 Mohammedanen het leven en 6 Euro peanen werden gewond. De schade is aanzienlijk. In 48 uur tijds zijn in Algiers twintig mensen in hechtenis genomen in het kader van de actie tegen de OAS. De politie heeft zondagavond te Algiers meegedeeld, dat zij tien le den van de generale staf van een OAS-groep heeft gearresteerd. De groep werd zaterdag ingerekend, 'n Groot aantal wapens viel in handen van de politie. De politie nam ook leden van-een andere OAS-groep in hechtenis. Behalve wapens, vond zij een geheime drukkerij. Twee zend- (Advertentie) installaties, negenhonderd goudstuk ken, gestolen geld en juwelen. Het Algerijnse voorlopige bestuur heeft zaterdagavond een aantal be sluiten genomen ter uitbreiding van de strijd tegen de OAS. Zo zal de gemeenteraad van Oran worden ont bonden. Vijftien regimenten Moham medaanse soldaten van het Franse leger zullen naar Oran worden ge zonden om de bestaande veiligheids strijdkrachten te versterken. Het militaire garnizoen in Algiers zal met 15.000 man worden versterkt. Een 6.000 man hulppolitie zullen worden gerecruteerd om te helpen bij de bestrijding van heit toene mende terrorisme in de grootste ste den. De besturen van Algiers en Oran zullen worden gezuiverd van mensen, die worden verdacht van sympathieën voor de OAS. Ontploffingen in Parijs In de afgelopen nacht zijn in Parijs zes kneedbommen ontploft. Er is schade aangericht, maar er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De komende volksstemming Van kringen, die in nauwe verbin ding staan met het Algerijnse bestuur in overgangstijd, wordt vernomen, dat de volksstemming, waarbij de in woners van Algerië in staat zullen worden gesteld het recht tot zelfbe schikking uit te oefenen, 1 juli a.s. zal worden gehouden. Stakingsdreiging in Frankrijk De Franse premier, Pompidou zal komende week besprekingen hebben met vakbondsleiders in verband met een aantal aangekondigde stakingen. Een spoorwegstaking van 24 uur, die door alle vakbonden wordt ge steund, zal morgenochtend beginnen PTT-beambten hebben besloten een 24-uuTsstaking op woensdag te hou den. De arbeiders wensen hoger loon, kortere werktijden en verbe terde pensioenregelingen. Het Hongaarse persbureau M. T.I. meldt, dat zich vrijdagavond een instorting in een kolenmijn te Tata- banya heeft voorgedaan, zeven mijn werkers zijn bedolven. De V.S. hebben zaterdag 2 kern proeven genomen. Bij het eiland Christmas in de Stille Oceaan werd een kernbom uit een vliegtuig neer gelaten. In Nevada werd een onder grondse ontploffing teweeggebracht. Beide ontploffingen waren van mid delbare kracht. In een in Key West opgevan gen televisie-uitzending uit Havana is gemeld, dat een „piratenschip" zondag op een patrouilleschip van de Cubaanse marine heeft geschoten, waardoor drie leden van de beman ning van het Cubaanse vaartuig ge dood en vijf gewond werden. Zaterdag zijn nog drie slacht offers van de instorting, die zich vrijdag in een op 350 meter diepte gelegen gang in een kolenmijn bij Charleroi voordeed, opgehaald. Hier mee is het totaal aantal doden van dit ongeluk, waarbij acht mijnwer kers onder vallend gesteente wer den bedolven, gestegen tot zes. Een Canadees vliegtuig dat in Charter voor een Groenlandse maat schappij vloog, is zaterdag bij Godt- haab, Groenland, in zee gestort. 15 Denen vonden de dood. Astronaut aarde te maken. Scott Carpentier hoopt donderdag 17 mei de tweede Amerikaanse bemande ruimtevlucht rond de iken. Links: Carpentier tijdens oefeningen in de capsule. Rechts: een close-up van Cfarpentier in ruimtevaartkostuum. In de eerste elf dagen van de maand mei zijn bijna tienduizend Chinezen, die illegaal Hongkong trachtten binnen te komen, aange houden en op de trein terug naar China gezet, aldus heeft de regering van Hongkong meegedeeld. De vlucht-beweging is sedert april voortdurend toegenomen. Het gaat merendeels om boeren en hun ge zinnen uit de provincie Kwangtoeng. Volgens mededelingen van de vluch telingen zelf zouden de Chinese grenswachten de grote groepen vluchtelingen niet proberen te hin deren. Men vertrouwt in Hongkong deze tolerante houding niet. Vanochtend is in Belgrado het pro ces begonen tegen de vroegere vice- president van Zuid-Slavië, Milo ran Djilas. Hij wordt beschuldigd van 't onthullen van staatsgeheimen in zijn boek „Gesprekken met Stalin". Nadat de openbare aanklager be handeling van het proces met ge sloten deuren had geëist, zei Djilas, dat hij dan niet op vragen zou ant woorden en zich ook niet zou verde digen. Hij zei, dat de aanklacht ver draaid en verzonnen was. „Ik ben openlijk belasterd en heb daarom 't recht mij in het openbaar te verde digen" aldus Djilas. De president willigde echter het verzoek van de openbare aanklager in en het pubilek moest, na nauwe lijks een half uur het proces te heb ben ibijigewoond, de zaal verlaten. Zondag is te Washington van offi ciële zijde vernomen, dat president Kennedy de onder het bevel van de Amerikaanse zevende vloot vallen de land-, zee- en luchtstrijdkrachten bevel heeft gegeven zich gereed te houden om zich naai Zuidoost-Azia tische wateren te begeven, indien de toestand in Laos duidelijk slechter zou worden. Hieraan werd toegevoegd, dat de communistische strijdkrachten, die thans het bestaan van Laos als staat bedreigen, er verkeerd aan zouden doen een dergelijke Amerikaanse handelwijze als louter machtsver toon op te vatten. Van dezelfde zijde werd bevestigd, dat een smaldeel van de Amerikaan se zevende vloot, dat onder meer over sterke eenheden mariniers en vliegtuigen beschikt, vrijdag j.l. uit de baai van Subic, in de Philippij- nen, naar de Golf van Siam is ver trokken. De president heeft, naar van Ame rikaanse officiële zijde nog werd verklaard, zijn besluit genomen met het oog op de Amerikaanse ver plichtingen tegenover Laos en de aangrenzende staten Thailand en Zuid-Vietnam. Men voorspelt van dezelfde zijde, dat de Amerikaanse regering opnieuw langs diplomatie ke weg zal pogen tot een staken van het vuren in Laos te komen. Russisch commentaar. „AFP" meldt uit Moskou, dat ra dio-Moskou, in een commentaar op Kennedy's besluit, heeft verklaard, dat- Laos „wordt bedreigd door een rechtstreeks militair ingrijpen der Verenigde Staten". Volgens radio-Moskou geschiedt dit „om de opstandige beweging van Prins Boen Oem en generaal Phoe- mi Nosavan, die reeds maanden lang het bereiken van een vreedzame op lossing van het Laotiaanse vraagstuk verhinderen, van een dreigende to tale ondergang te redden". AMERIKANEN IN THAILAND Een Amerikaanse gevechtsgroep ter sterkte van bijna 1.000 man, zal voor onbepaalde tijd in noordooste lijk Thailand, dat aan Laos grenst, blijven. Dit heeft 't opperbevel van' het Thailandse leger zondag bekend gemaakt. Zij zullen helpen bij het oefenen van Thailandse militairen. Amerikaanse militairen, die zijn getraind in guerillastrjjd, hebben deelgenomen aan Zoavo-manoeuvres in Thailand. De manoeuvres duur den tot 30 april. STAAT VAN BELEG De regering van Laos heeft zater dag voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd naar aanlei ding van onlangs gepleegde „gewa pende tussenkomst van buitenland se strijdkrachten". Dit heeft de mi nister van buitenlandse zaken ad interim, Susouk Na Champassak, za terdag bekendgemaakt. Dm» week LOAFER-JACKETS voor heren. Licht en luchtig, o.a. in het moderne blauw 42." 29." Zes welgestelde Westduitsers, za kenlieden, bankiers en regerings functionarissen zullen volgende week in Berlijn terechtstaan op beschul diging van massamoord, die zij als SS-officieren in Rusland tijdens de tweede wereldoorlog hebben ge pleegd. Het zijn de voormalige kolonel dr. Albert Filbert, een 56-jarige bank directeur, de 52-jarige regeringsfunc tionaris Gerhard Schneider, de 53- jarige Bodo Stück, commissaris van politie in Hannover, de 61-jarige ac countant Wilhelm Greiffenberger, de 52-jarige ambtenaar Konrad Fiebig en de 48-jarige Heinrich Tunnat, on derdirecteur van de kamer van koop handel in Oldenburg. Volgens de acte van beschuldiging hebben zij het neerschieten van „Po tentiële vijanden" in het gebied van Wilma in de Sowjet-Unie tussen juli en oktober 1941 bevolen of eraan deelgenomen. De beklaagden, die al len gehuwd zijn, waren SS-offcieren van het ,,Einsatzkommando 9", een in 1939 door de SS opgerichte poli- tie-eenheid. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veel bewolking De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Tussen Ierland en de Azoren hand haaft zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk; de barometerstand in het centrum bedraagt ongeveer 1042 milibar. In de omgeving van IJsland en in het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen zijn echter gedurende het weekeinde belangrijke veranderingen opgetreden. Er is daar een gecompliceerd depressiesysteem aangekomen, waarvan de fronten via Schotland naar het zuiden trek ken. In verband hiermee zal er ook morgen in ons land veel bewolking zijn en is er weer kans op 'n beetje regen. De wind blijft uit zee waaien, zodat het voor de tijd van het jaar belangrijk te koude weer voortduurt. Zon- en maanstanden 15 Mei: zon op 04.4*7, onder 20.26; maan op 15.47, onder 03.39. 15 Mei: v.m 0.43; n.m. 13.11. KORRELTJE Als staten strijden, komen indivi duen in de verdrukking.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1