Hoe een verbannen prinses van 't hart" werd koningin Amerikaanse lentemode munt uit door eenvoud! 0ncler onó cfezecfd Bezwaar tegen het huwelijk Mevrouw Doorsnee weet het U kunt niet alles weten OVERHEMDBLOUSES ZIJN WEER FAVORIET BABIES LEVEN NIET ALTIJD VOLGENS DE KLOK Drama gaf vrouw van ex-koning nieuw leven n Er zijn in het. leven van de donkere en knappe Belgische prinses Marie Liliane Baels, echtge note van ex-koning Leopold, heel wat span nende gebeurtenissen geweest. Eens werd zij gehaat door de Belgen en gedwongen met haar onttroonde echtgenoot in verbanning te leven. Maar een drama in haar gezin - een gevaar lijke hartziekte van haar oudste zoon, prins Alexander, op veertienjarige leeftijd - bracht een totale ommekeer. Marie Liliane Baels, dochter van een vishandelaar, zette zich in voor de zaak van de medische wetenschap om het volk, dat haar van huis verdreven had, te helpen. Dit betekende voor haar een nieuw en ook beter leven want de Belgen waardeerden haar nu plotseling veel meer. Leopold, de onttroonde koning der Belgen, haalde zich voor het eerst de ontstemming van zijn volk op de hals toen hij zich in de eerste dagen van de tweede wereldoorlog overgaf aan de Nazi's en weigerde naar Londen te gaan om daar een regering te vormen. De eerste echtgenote van koning Leopold, de zo geliefde koningin Astrid, kwam in 1935 om het leven tóen een door de koning bestuurde auto in Zwitserland van de weg schoot. In 1941, toen zijn volk zuchtte onder de laars van Hitier, hertrouwde hij met Marie Liliane, een vrouw, met wie hij in vroeger dagen vaak golf gespeeld had. De Bel gen waren zeer tegen dit huwelijk gekant, vooral ook omdat Marie Li lian*- Baels maar een gewone vrouw was. ten, waar men op dit gebied verder was, een operatie zou kunnen verrich ten. Prinses Liliane en ex-koning Leo pold vertrokken toen onmiddellijk met prins Alexander naar Amerika, waar korte tijd later dr. Robert Cross met succes een operatie uitvoer de in het Kinderziekenhuis te Boston. ANDER MENS. Van die tijd af was prinses De Re- thj een geheel ander mens. Zg las al les wat er te krijgen was op het gebied van hartkwalen en hun geneesmetho den en zij ontdekte toen al spoedig, dat veel kinderen in België aan dezelfde kwaal leden als destijds prins Alexan der, Kinderen, wier ouders financieel niet in staat waren hen in Amerika te laten behandelen. Dit leidde dank ztj haar initiatief tot een stichting, de „Stichting Kennis van het Hart Prin ses Liliana". Elk jaar worden 25 tot 3C Belgische kinderen, die in Europa niet geopereerd kunnen worden, naar Amerika gebracht op kosten van de ze stichting om daar een operatie te ondergaan Prinses De Rethy is deze stichting Afstand van de troon Na de bevrijding, toen koningin As trid's zoon Boudewgn onder regent schap regeerde, werd Liliane, die de titel prinses van Rethy had gekregen, er herhaaldelijk van beschuldigd, dat zij onrechtmatige invloed op haar koninklijke stiefzoon uitoefende. In 1951 echter, na een plebisciet deed koning Leopold afstand van de troon ten gunste van Boudewgn. De ex-koning en zijn prinses bleven in België maar zij brachten hun tijd in hoofdzaak door met reizen, jagen, goifspelen en rijden in racewagens tot in september 1957 prinses van Re thy het verschrikkelijke nieuws ie horen kreeg, dat haar zoon, prins Alexander, nog maar enkele jaren te leven had Hij had een ernstige hartkwaal. De doktoren waren van oordeel, dat zij niets voor hem konden doen maar deelden mee, dat het misschien moge lijk was, dat men in de Verenigde Sta zo met hart en ziel toegedaan, dat zij reeds 64 hartoperaties bij Bel gische kinderen in Amerikaanse zie kenhuizen heeft bijgewoond. Wat er intussen van prins Alexan der geworden is? Hij studeert medi cijnen in België en is van plan zgn studie in de Verenigde Staten voort te zetten. Het ziet er dus naar uit, dat hij de eerste koningszoon zal worden, die arts zal worden. De kans wordt bovendien groot ge noemd, dat hg zich zal specialiseren in hartziekten! Adviezen van een kinderpsycholoog ALS UW kleuter met u op vakan tie gaat en in een vreemd huis moet slapen, verwacht dan niet, dat het kind onmiddellijk zonder meer gaat slapen. De mogelijkheid bestaat dat het kind tevreden naar bed gaat on zich nergens wat vanaan trekt maar het kan ook zfln, dat hg niet wil sla- pr-i, zich aan u vastklemt en 's nachts wakker wordt. Word dan niet boos en mopper ook niet omdat u angst heeft, dat het kind u te schande gaat maken of dat de kleuter de rust van anderen verstoort. Zorg er voor, dat alles in die ande re woning zoveel mogelijk is als thuis Neem bijvoorbeeld zijn favoriete stuk jes speelgoed mee, zgn eigen dekentje enz. Het kan ielfs de moeite waard zijn om zgn eigen bedje mee te ne men als men per auto reist en enige weken wegblijft! ALS UW tweejarige zoontje over dag „droog" is maar 's nachts niet dan zult u ongetwijfeld alles in het werk stellen om hem dan ook zinde lijk te krijgen. Bijvoorbeeld door hem 's avonds tegen een uur of tien op te nemen. Maar als dit geen succes heeft en uw kleuter zo van streek raakt, dat het uren duurt voor hij weer in slaap komt, zet uw pogingen dan niet door. Wees dan blij, dat het kind tenminste overdag zindelijk is en wacht dan liever enige maanden met het opnemen van het kind in de lat* avonduren. Maak wel gebruik van een stuk rubber in het bedje en laat het kind slapen op een dik onderlaken, zodat u zelf zoveel mogelijk werk bespaart. Na een maand of wat, als u weer wüt proberen het kind 's nachts zindelijk te krijgen, vertel hem dan als u hem instopt, dat u over een paar uur weer bij hem komt. Dan is het kind gewaar schuwd en zal het gemakkelijker rea geren en waarschijnlijk zonder veel moeilijkheden weer gaan slapen! En nou gaan we schoonmaken! Alles moet uit de kamer Dradenlast We kennen allemaal de overlast van draden op het vloer kleed als we een kledingstuk ver vaardigd hebben. Deze lastige draad jes kunnen op eenvoudige wijze ver wijderd worden met een borstel, die vochtig is gemaakt. Tin weer glanzend Verwaarloos de tinnen siervoorwerpen kunnen weer glanzend gemaakt worden door wat poetspoeder vochtig te maken met lijnzaadohe en terpentine. Dit mengsel goed inwrijven. Daarna af wassen met zeepwater en nog eens poetsen met gezuiverd krijt. Indien deze behandeling te ingewikkeld is. dan kan men een voor tin geschikt poetsmiddel kopen. Plastic lijm Plasticlijm kan uit wollen materiaal verwijderd worden met zeepwater. Indien dit niet lukt, kan men het proberen met brandspiri tus. Houdt een zachte doek, waarop wat brandspiritus is aangebracht, op de vlekken. Niet wrgven, aangezien anders de kleur van het materiaal wordt aangetast. Na de behandeling weer uitwassen Wat Verkeerde zuinigheid JULES ZEGT: „Natuurlijk zijn karpetten duur, we moeten er een 'lebben voor de huis kamer en ik vind, dat we een goede moeten hebben en niet teveel op geld moeten kijken. Een goed karpet gaat minstens twintig jaar mee en als we ee»i vierkant nemen, past het ln de meeste kamers. We kunnen een neu trale kleur kiezen, dan past elk soort meubilair erbij". JET ZEGT: „Maar dat tweedehands kleed, dat ik o'eaien heb, kost maar eenderde van de prfs en de kwaliteit is beter dan je momenteel kunt krijgen. Het ls een beetje verkleurd en er zit een koffie- vlek op, maar we kunnen er een kleedje opleggen. Het is ook wat lang maar ik kan er zelf een stuk afhalen. ANTWOORD: Hules heeft het aan het goede eind. Het kleed, dat Jet in gedachten heeft, lyk in geen enkel opzicht een koop je. De maat is niet goed en al is het goedkoop het kleed heeft kennelijk zijn beste tijd gehad. Het zal haar hee. wat tijd en geld kosten het kleed te reinigen en pas te maken. En, zoals Jules zegt, een nieuw vloerkleed zal vele jaren echt ,plezier garanderen. Pittig, vlot, hoog op de benen en energiek - dat schijnt het populaire voor beeld te zijn van de huidige jonge Amerikaanse vrouw en de nieuwe lente mode in New York schijnt speciaal voor dit type te zijn ontworpen. Zeer ln trek zijn eenvoudige, klassieke modellen en stevige, klassieke stoffen als grijs flanel, marineblauwe zijde en beige linnen. De mantelpakjes zijn keurig af gewerkt, meestal met ingezette mouwen en kleine keurige kraagjes. De meeste japonnen zijn uitgevoerd in de Prinsessestyl, soms voorzien van een ceintuur; overhemdblouses zijn weer favoriet. den kapje in rood en goud bij een grijs flaneller mantelpak of een goud en koraalrood gekleurd haarlint bij een beige japon. Slippenrage Grijs, marineblauw en beige zijn de kle-'ren, die steeds weer terugkomen. Een nieuwe kleur is zachtblauw, dat de plaats inneemt van het roze van de vorige lente. Blauwe hoeden met witte stippen en witte hoeden met blauwe stippen zijn de grote hoeden- mode. Om de eenvoud wat te breken zijn de accessoires dit voorjaar opval lend. Bij alles draagt de Amerikaan se vrouw voorts lange, zijden sjaals in een vrolijk dessin. Populair zjjn ook felgetinte hoedjes bij kleurloze mantelpakjes - bijvoorbeeld een zij- Wat de dokter ervan zegt: Vader „op verzoek Jarenlang heeft men het juist ge acht, dat baby's volgens een vast tijd schema gevoed, gebaad en te slapen gelegd werden. Langzamorhand ts men echter tegen deze vaste regels in geweer gekomen waarschijnlijk om dat men eens goed gelet heeft op de zorgeloze wijze, waarop een schaap bijvoorbeeld met zijn lam om gaat, of het paard met haar veulen. Ook kwam een nieuwe voedingsmet hode naar voren, bekend als „op ver zoek" en die inhoudt de baby te voe den wanneer het kind er om vraagt. Ongetwijfeld heeft deze methode goede kanten maar de hoeveelheid slaap, die een baby nodig heeft is niet z>zeer aan veranderingen onder hevig. De eerste paar weken immers slaapt de nieuwe wereldburger vrij wel steeds. Als dit niet het geval is maar het kind desondanks flink groeit beh eft men zich geen zorgen te ma ken als de baby wat ligt te „moppe ren" of huilt. Overdag slapen Is de baby drie maanden, dan kan het kind meestal zonder nachtelijke voeding. Dikwijls slaapt de baby dan zes tot acht uur achtereen en doet overdag ook flinke tukjes. Is de klei ne eenmaal een jaar oud, dan heeft het kind echter behoefte aan onge veer zestien uur slaap per etmaal. Een jaar later heeft het kind aan twaalf tot veertien uur voldoende. Op elke leeftijd dient de slaap ge zond en diep te zijn. Een zuigeling slaapt bepaalu niet rustig als de kin derwagen dicht bij de radio staat of a' papa r de keuken aan het tim meren is. Zodra het kind op eigen benen staat en zgn wereldje begint te ver kennen, is het gewoonlijk meer ver moeid dan normaal en het is dan ook nodig, dat het in ieder geval om zes uur 's vonds onder de wol gaat en niet uit bed wordt gehaald voor ze ven ot acht uur 's morgens. Het hangt van het kind in kwestie af of het voordeel heeft bij een mid dagtukje. Zo'n middagtukje bekort aantal uren nachtelijke slaap en de ouders hebben hier gevarieerde vattingen over. Is het middagdutje ingevoerd dan blijft het kind er in algemeen gesproken tot drie of vier jaar behoefte aan houden. Wennen aan lawaai Als het kind er gelukkig en voldaELn uitziet en groeit dan behoeft men niet wakker te liggen als het kind niet di re t slaapt od 's nachts eens wakker wordt. Ook moet men niet*als een inbre ker door het huis sluipen als Koning Baby slaapt. Laat de kleine gewend raken aan een redelijke hoeveelheid lawaai. Beschouw het kind evenmin als een „bangerdje" als het graag een lichtje in zijn slaapkamer wil hebben. Het is namelijk volkoman natuurlijk bang te zijn in het donker. Het be treft hier een diepgeworteld instinct. vnslotte, stop nooit een zuigeling in bed als het kind zijn „boertjes" niet kwyt L«. Zorg er ook steeds voor, dat het kind met een schone luier in zijn wiegje ligt en controleer af en toe de temperatuur van zijn buikje en voetjes want de kleintjes hebben er last van als de voetjes koud zijn, zelfs al beweert de buur- vropw. dat ze er niets van voelen! MAKE UP NAAR CLEOPATRA Voor overdag zgn vuurrode schoe nen favoriet. Modem voor overdag zijn ook zwarte of marineblauwe schoenen van patentleer en in een felle kleur geverfde schoenen van hagedis- senleer. Voor de zomer maken pumps van felbedrukt katoen of zijde opgang. Bg elke schoen worden lichte kousen gedragen, dikwijls bij grijs af. De moke-up is meestal ten nauwste verbonden met de mode. Dit voor jaar gebruiken de Amerikaanse vrou wen dus een bleke, onopvallende ma- ke-up en hun kapsel is halflang, on- Door: Patsy Ann Davidson in i l 1111111111111iii 1111 i-i it ill i i i-i b gekruld en klassiek. De nieuwste tin ten voor lippenstift zijn abrikoos en perzikkleurig. Er is ogenschaduw in poedervorm in blauwige, lila en groen achtige pastelkleuren. De invloed ^an Cleopatra, de film, die op het ogen- bli1 m Rome gemaakt wordt, begint merkbaar te worden in New York, vooral waar het de oogopmaak De- treft. Maar, zo waarschuwen de schoonheidsdeskundigen, deze melo dramatische make-up is niet geschikt voor iedereen en ook niet voor elke willekeurige dag! Links: Rood, wit en blauw - de klas sieke kleuren voor een modieus en semble. De kraagloze zijden mantel 'i marineblauw wordt opgevrolijkt met een food-witte zijden hoed en 'ïeeft een rok. die vanaf de heupzak ken wijder wordt. Rechts. Marineblauw mantelpak in tweed met een wit linnen blouse Het jasje is kort en comfortabel van sMjl, het rokje heeft diepe plooien. Ter opvrolijking: een vuurrode stro hoed en vuurrode schoenen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 12