EEN FIETS wiw NIETS! «tkuhtuzuN! Koninklijke familie luisterde naar het jeugddiscours met perspectieven HAARCREME DONDERDAG 10 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Haagse burgerij bood koninklijk geschenk aan PRINS BERNHARD REKENING HOUDEN MET DE JONGEREN „Ik vind het leven mieters. Ik geniet en zal mijn naaste geen kwaad doen. Naast al dat edel doen en dat je naaste liefhebben moet je niet vergeten, dat je in het leven staat, niet vergeten, dat je persoonlijk aktief in de maatschappij moet zijn. We moeten geen massa worden, maar kritisch aanvaarden of verwerpen. Als ik een suggestiemag doen: „koppie" gebruiken." Dat was een van de spontane en vrij heftig uitgesproken reakties op de vraag naar de taak van de jeugd in heden en toekomst, gesteld door koningin Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun zilveren hu welijksfeest. Een andere deelnemer zei: „Mijn taak als christen is mijn naaste lief te hebben, altijd en overal. Meer heb ik niet te zeggen." En een der meisjes onder de met vlaggedoek gesierde Scheveningse circuskoepel zei: „Luister naar hen in je naaste omgeving. Kijk uit je ogen. Er is genoeg te doen om geestelijke en materiële nood te lenigen." boord moeten worden gegooid. „De toekomst", zo zeide prins Bernhard, „hangt er van af hoe u leeft en werkt. Als u negatief denKt, dan gaat onze beschaving net als die van Griekenland en Home ten onder. Als u positief denkt, gebeurt dat niet". Onder luide toejuichingen en het herhaaldelijk zingen van „lang zullen ze leven" verliet de konink lijke familie het circus. Ruim een urn- vertoefden zij onder de jeugd, die met applaus en herhaaldelijk boeoe- geroep de discussiërende jongelui bij- of afviel. Een jonge Leidenaar heeft het dis cours meegemaakt. Hij tekent voor ons hierbij het volgende aan: De eerste fase Nadat het Kon. Paar de vraag ge steld had: „Wat denkt de Neder landse jeugd van haar taak in heden en toekomst?" is de redaktie van het blad Dux aan het werk gegaan om deze vraag te splitsen in de reeds eerder gepubliceerde 9 vragen, welke aan discussiegroepen, scholen en verenigingen van allerlei aard en ge loof werden toegezonden. Voor een zeer groot percentage waren de vra gen wellicht iets te hoog gegrepen, maar toch bleek het aantal ingezon den antwoorden voldoende voor de redaktie van Dux om een voorlopige „Memorie van Antwoord" samen te stellen. De 2e fase werd in regionaal ver band gehouden in de verschillende grote steden van Noord- en Zuid- Holland. Hier kwamen alleen de beste debatters uit de verenigingen, die hier de Memorie van Antwoord nog eens goed onder de loep namen, waar nog wél het een en ander aan veranderd moest worden. De ge spreksleider in Leiden was de heer M. Tabaksblatt die later ook werd uitverkoren om het definitieve dis cours te leiden. Nog was de beslissing niet geval len, want hierna werd in het vor mingscentrum „Oud Poelgeest" te Oegstgeest een bijeenkomst belegd waar 60 vertegenwoordigers in een enigszins mislukt debat zich hebben beraden over deze zo vage vraag. Dat hierna voor 25 vertegenwoordi- Hoe het was en volgens de jeugd moet worden De jeugd, vertegenwoordigers van drieduizend discussianten uit de beide Hollanden, praatte ten over staan van de koninklijke familie. Spontaan, verward soms, zwaar wichtig, vrijmoedig, al naar de aard van de sprekers of spreeksters. Tot geweldige conclusies kwam het niet. Wel tot een beeld van karakters en temperamenten, wel tot de conclusie, die door Prins Bernhard aan het eind van het gesprek werd getrok ken. De prins zeide te begrijpen, dat de gestelde vraag niet volledig door de gehele jeugd kon worden beant woord. Hij constateerde belangstel ling voor nieuwe dingen, voor de binnenlandse politiek, voor Europa, voor de medemens. De jeugd, zo con stateerde de prins, wil geen grote woorden horen, maar wel feiten en daden zien. Doorgaan met discussiegroepen Prins Bernhard beval het doorgaan met deze discussiegroepen aan, zowel plaatselijk, provinciaal als landelijk. Op de scholen zal het onderwijs in Europese zin moeten worden gege ven. Samenwerking zal mede door de jeugd gestimuleerd moeten worden waarbij de ouderen niet direct over Geschenk van diplomaten voor koninklijk echtpaar Ter gelegenheid van het zil veren huwelijkfeest van het ko ninklijk echtpaar heeft de de ken van het corps diplomati que, de Belgische ambassadeur, baron F. X. van der Straten- Waillet, namens het corps di plomatique op Huis ten Bosch als geschenk een gastenboek aangeboden. De kaft van het boek, 34 x 25,5 cm, is van eer ste gehalte zilver en weegt pl. nu 3 kg. Aan de voorzijde bevinden zich de letter „J B", gedekt door een koningskroon. In de twee bovenhoeken staat het wa pen van Juliana, koningin der Nederlanden en van Bernhard, Prins der Nederlanden. In de benedenhoeken staan de wa pens van Juliana, kroonprinses der Nederlanden en van Bern hard, prins van Lippe-Biester- feld. Aan de achterzijde bevinden zich, omgeven door een vergul de lijst, de vijfenzeventig hand tekeningen van de buitenland se diplomatieke vertegenwoor digers die dit.cadeau aanbieden. Door een achteruitrijdende be stelauto is de 84-jarige T. Doolaar uit Spijkenisse op de Voorstraat aan gereden. Enkele uren daarna over leed hij aan de bekomen verwondin gen. Het slachtoffer liep op het trottoir in de winkelstraat, toen hij moest uitwijken voor enkele op dit trottoir geplaatste fietsen. Juist op het moment, dat een bestelauto, be stuurd door de 25-jarige K. A. H. uit Rotterdam, achteruit reed. Dodelijk verongelukt is op het Vólksplein te Maastricht een vrouw van ongeveer 60 jaar. Zij stak te voet het plein over en werd daar bij aangereden door een bromfietser. Zij viel met haar hoofd op het weg dek. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Zij kon nog niet worden ge- identificeerd. De vrouw droeg slechts een sleutel bij zich. gers nog een weekend volgde in het reeds genoemde centrum, was een zeer noodzakelijk iets, want menig een die de generale repetitie in het Circus Strassburger zou hebben bij gewoond, zou bedenkelijk met zijn hoofd geschud hebben en zich af gevraagd hebben wat dat moest worden. Deze 25 jongeren (waaronder 2 Leidenaars, n.l. Ank Houtman en Woodrow Rullmann en tevens de gespreksleider Morris Tabaksblatt) stonden voor de moeilijke taak zich namens 3500 jongeren te beraden over 3 onderwerpen, n.l. de binnen- en buitenlandse politiek van Neder land, de Europese eenwording, de taak, direkt en indirekt tegenover de medemens. Toen het koninklijk gezin zich een kwartier voor de aangegeven tijd voor het circus bevond, hetgeen in het circus grote verwarring teweeg bracht, werden de vorstelijke perso nen door een jeugdcomité van ont vangst naar hun plaatsen geleid, waarna de heer Tabaksblatt de dis cussie opende. Zeer typerend was, dat vooral de bewoners van Leiden en omgeving domineerden in deze door de Prins zo geprezen discussie. Bij de le vraag werden over het algemeen de politieke daden afge keurd, waarbij vooral nog wel eens de naam Nieuw Guinea viel. Een groot gedeelte echter, kon de moed niet opbrengen zich te verdiepen in „het geleuter" (de Ned. politiek) van de oudere generatie. Trudy Mekking uit Aerdenhout wees op de versplin tering van de politieke partijen door het geloof, terwijl praktisch allen 't eens waren met de werkwijze in Zwitserland, n.l. een Volksreferen dum. Eerst aan „ik" denken? Voor de Europ. eenwording stelde men voor, meer aan internationale ontmoetingen mee te doen hetgeen door Prins Bernhard werd toege juicht, juist omdat de jeugd toch een zo belangrijke taak heeft bij de eenwording. Over de hulp aan de medemensen werd unaniem overeen gekomen wel te helpen, maar dat men dan toch eerst aan de le per soon enkelvoud n.l. „IK" moest den ken. G. NIEUWENHUYZEN ELKE DAG-3 MAANDEN LANG (van zaterdag 31 maart t/m 30 juni'62) heeft iedereen die dan een nieuwe fiets koopt, de kans die fiets (plus bijbehorend extra toebehoren) cadeau te krijgen DIT ZIJN DE WINNAARS VAN DE VIERDE WEEK Fred. Hendrikstraat 17, Rotterdam DINSDAG 24 APRIL Mevr. J. v. Oorschot Bennekelstraat 56, Eindhoven WOENSDAG 25 APRIL de heer F. Beerlage Notenboomlaan 36, Roermond DONDERDAG 26 APRIL mevr. j.J.de Bes-Veen Pr. Beatrixstraat 11, Slikkerveer VRIJDAG 27 APRIL STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen) (Advertentie) De Grevelingendam bijna voltooid H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard toonden zich zeer verrast toen burgemeester Kolfschoten het geschenk van de Haagse burgerij aanbood: Nassau-damast in cassette. Het damast was kort voor de dood van Prins Frederik Hendrik besteld voor gebruik op Huis ten Bosch. Foei, is me dat een lawaai 11 Carolientje Kennedy knijpt haar oren dicht terwijl haar vader met een nieuwe helikopter met straalaandrijving van het grasveld voor het Witte Huis in Washington opstijgt. De militaire assistent van de president, gene- raal-majoor Chester Clifton probeert het meisje nog wat over de nieuwe wentelwiek te vertellen, maar dat zal wel op niets uitgelopen zijn. In Haarlem presenteerde N.-Holland zich uitbundig aan koninklijk paar ren gebouwd. Naast dit podium hadden 180 chro nische zieken, invaliden en gepensio neerde diakonessen met behulp van het Rode Kruis een ereplaatsje ge kregen. Links van het koninklijk erepodium stonden enkele honderden verpleegsters. De laatste vier caissons van de Grevelingendam. die Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee met elkaar zal verbinden, worden 12 mei tot zinken gebracht. In totaal zijn voor de afsluiting 36 caissons nodig. Deze luchtfoto geeft een beeld van de Grevelingendam. Op de achtergrond Schouwen-Duiveland. (luchtfoto; ANP) Noord-Hollands hoofdstad Haarlem is in het nationale huldebetoon aan het zilveren vorstenpaar beslist niet achtergebleven. Als het waar is, dat men soms door de bomen het bos niet meer kan zien, kan van Haarlem ge zegd worden, dat men door vlaggen, versieringen en duizenden mensen de pittoreske straatjes en geveltjes niet meer kon waarnemen. Heel Haarlem leek op de been, toen het uur van aankomst van de ko ninklijke familie naderde. Rondom de Dreef, waar het défilé werd afgeno men, was het vlag- en versierings- vertoon zeer bescheiden, omdat de aanblik van de in frisse voorjaars- kleuren getooide, legendarische Haar lemmerhout tegenover het provincie huis een natuurlijke kleurenpracht ten toon spreidde. De grootste men senmenigte had zich geconsentreerd rond het provinciehuis, eens het bui tenverblijf van Lodewijk Napoleon. Een donderen hoera barstte los toen de koninklijke familie kort voor elf uur plaats nam op het voor het provinciehuis aan de Paviljoenslaan gebouwde erepodium, dat versierd was met blauwe hyacinthen en bak ken viooltjes. Vijf Haarlemse bloe menmeisjes boden de koningin en de vier prinsessen een boeket tulpen aan. 1300 genodigden, onder wie de burgemeesters van alle Noordhol landse gemeenten, hun echtgenoten en talrijke andere autoriteiten, zaten op de twee grote, open tribunes die tegenover het met blauw doek over trokken koninklijke erepodium wa- Groots défilé. Hierna begon het grote défilé, waarin Noord-Holland zich in al zijn schakeringen aan de koninklijke fa milie presenteerde. Bijna vier kilo meter lang was de stoet. 34 praalwa gens en rijtuigen, negen sloepen en reddingboten, elf muziekkorpsen, ruim 1800 mannen, vrouwen en kin deren in folkloristische en andere bonte kledij deden er aan mee, als ook een zestigtal paarden. Dat de Nederlandse koninklijke fa milie bij ons volk zeer geliefd is, is tijdens de „elf stedentocht" al zo vaak gebleken. Het werd ook tijdens de massale receptie van het zilveren bruidspaar en hun vier kinderen in Haarlem nog eens gedemonstreerd, want na het machtig onthaal tijdens de indrukwekkende optocht 's och tends heeft de bevolking van Haarlem en hebben velen uit de provincie 's middags de gelegenheid het konin klijk gezin te huldigen tijdens de of ficiële rijtoer uitbundig benat. Een half uur dunrde deze tocht in open auto's, die om kwart over twee be gon en die het koninklijk gezin niet alleen door het pittotreske centrum EEN PRODUKT VAN L'ORÈAl DE PARIS (Advertentie) Het werd een ware zegetocht door vlaggende en versierde straten met overal dicht opeen gepakte, zwaai ende mensen en met vlaggetjes wui vende kinderen. De straten, die de inmiddels weer schoon gepoetste ko ninklijke auto's passeerden, dampten nog van het opdrogende regenwater, dat een uur tevoren op het plavei sel was neergekletterd. De zon had het gevecht uiteindelijk gewonnen, want toen de rijtoer begon scheen ze vrolijk als tijdens het défilé. Hoewel de in een kleurige oranje zijden japon met een strohoed in ge lijke kleur gëklede koningin Julia na en prins Bernhard in colbertcos- tuum eerder op de dag de indruk maakten bijzonder vermoeid te zijn, hetgeen niet te verwonderen is na de overladen receptietocht langs de provinciale hoofdsteden, lieten ze daarvan tijdens de rijtoer toch niets blijken. Op de enkele kilometers lange tocht bleven ze vanuit de open auto's steeds vriendelijk wuiven en knikken naar de duizenden mensen, die de route omzoomden. Ook de vier prinsessen, die in twee volgauto's waren gezeten, deelden in het enthousiaste onthaal van Noord- Holland. Nederland drinkt meer jenever Nederland drinkt meer jenever, li keur, advocaat en andere gedistilleer de dranken dan in 1960. Het vorig jaar werd er per hoofd van de be volking 2,4 liter gedronken. Het jaar daarvoor was dat cijfer nog 2.28. „Geen reden tot ontevredenheid", voegt het produktschap voor gedis tilleerde dranken aan deze cijfers toe, die gepubliceerd zijn in het jaar verslag van het schap. De invoer is ook toegenomen en wel van 14.383 hectoliter tot 19.456 hectoliter. De heersende welvaart heeft namelijk invloed gehad op het verbruik van duurdere buitenlandse dranken. De vooruitzichten voor de uitvoer zijn niet zo rooskleurig. Verscheide ne Afrikaanse landen, die tot de vas te afnemers behoorden, hebben zo danig hun tarieven verhoogd dat ge distilleerd praktisch onverkoopbaar is geworden. Zorgwekkend noemt het produktschap het beperkt aantal lan den waarnaar wordt uitgevoerd. Een grotere spreiding is gewenst, zeker nu bepaalde gebieden geheel drei gen uit te vallen. Felle opvlamming van mond- en klauwzeer in Limburg Het mond- en klauwzeer blijft slachtoffers eisen in Noord-Limburg. Gemeenten die tot nu toe vrij waren gebleven, zijn nu de grootste centra geworden. De laatste week zijn in de gemeente Sevenum 100 bedrijven besmet. Meer dan 5000 varkens moes ten na geslacht te zijn in Son, in St. Antonis worden vernietigd. In de ge meente Meerlo waren in hetzelfde tijdvak vijftien bedrijven besmet. On geveer 1000 varkens moesten worden afgemaakt. In de gemeente Venray is het aan tal meldingen iets teruggelopen. 500 varkens afkomstig van 20 bedrijven werden hier het slachtoffer van mond- on klauwzeer.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7