Snelle Oranje-combinaties velden pas na de rust teleurstellend Ulster Aantrekkelijke Ned. overwinning 4-0 op Ieren Frisse partij van Oranje tegenover traag spelende Noord-Ieren GESPREKKEN IN DE KLEEDKAMERS Laatste fase van Tulpenrallye ingegaan DONDERDAG 10 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 landse aanvallers gebruikten het of fensief van de Engelsen slechts als een adempauze voor een nieuwe golf aanvallen. Groot bediende Van der Kuil van een prachtige kans, die via de deklat teniet gedaan werd. Van der Kuil stelde Van der Linden in staat te doelpunten, maar deze plaatste slecht op doel. Keeper Ir vine behoefde er geen stap voor van zijn plaats te gaan. Een hard schot van Swart werd ver volgens hard gestopt. De voornaam ste wapenfeiten van Nederlandse zij de, die voorafgingen aan het derde doelpunt in de 25ste minuut. Van der Linden mocht op de rand van het strafschopgebied een vrije trap nemen wegens een overtreding van Keith tegen Van der Kuil. Over het muurtje zeilde de bal direkt hoog in de linkerhoek: 30. Drie minuten later al werd de aanvalsdrift van de betere ploeg nogmaals beloond. Van der Linden kreeg op de linksbuiten plaats een voorzet van Van der Kuil en tegen alle verwachting in verras te de Utrechtenaar met een hard afstandsschot. Onder de te laat uit vallende doelman door vloog num mer vier in het net. MOED OPGEGEVEN De Engelsen die met uitvallen nog gepoogd hadden de eer te redden, gaven hierna de moed op en stelden zich energiek voor de taav, de schade beperkt te houden tot vier doelpun ten. Het gelukte wonderwel om stand te houden. Henk Groot loerde op een kans zich te voegen onder de doelpuntenmakers van deze wed strijd. Van der Linden vocht voor zijn hattrick en Ko Prins vocht met succes een bal achter doelman Ir vine, maar zijn strijdwijze kon geen genade vinden in de ogen van de Westduitse scheidsrechter TreicheL (Van onze sportredaktie) Voetbalminnend Rotterdam ontbrak gisteravond op het appèl. Het Feijenoordstadion was voor iets meer dan de helft bezetHet Wilhelmus werd slechts schuchter meegebromd De lege plaatsen spraken een niet te loochenen taal: Nederland zou roemloos ten onder gaan te gen de geroutineerde Noord-Ierse ploeg. Het mo reel van de Ajax-PSV-combinatie, versterkt met Tonny van der Linden van DOS en de NAC-doel- man Peter van der Merwe bleek evenwel sterker dan dat van het gespitst toekijkend publiek en luisterend Nederland. Nederland glorieerde, en hoe? De aanval draaide perfekt. Open combinaties sneden door de Engel se verdediging en vonden na de rust - pas na de rust - hun bekroning. Moeiteloos weerstonden de Nederlandse verdedigers het matte vakantie- voetbal van de Engelse profs. De ploeg van Dan ny Blanchflower zal slechts kunnen zeggen, dat het Nederlands elftal verdiend heeft gewonnen. Tegen het frisse spel van het Nederlands elftal dat sinds lange tijd bleek te sluiten als een bus, konden de Ieren, die een vermoeide indruk maak ten, niets positiefs stellen. 40 door vier gave doelpunten na de rust: het klasseverschil en het vuur van de elf - van top tot teen in het geel - zijn er overduidelijk mee getekend. Nederland heeft sedert België weer een team met perspek- tief. NEDERLANDSE AANVAL LIET NOG VELE KANSEN ONBENUT Pas na de rust wist Nederland het overwicht in doelpunten uit te drukken. Nederland kon het zich in de eerste helft permiteren slordig om te springen met droomkansen, die ontstonden door de fantasierijke combinaties van de voorhoede en het gemak, waarmee vooral Piet van der Kuil, Van der Linden en Swart langs hun bewakers glipten. De glorie van spil Blanch flower verbleekte tegen de razendsnelle akties van het Nederlandse binnen- trio. Blanchflower, stopperspil wegens het niet-meespelen van linksback Elder, moest dan ook na de rust verhuizen naar zijn vertrouwde linkshalf plaats en de onmogelijke taak overdoen aan Nicholson. De Nederlandse middenlinie - zo McParland en Mcllroy werkelijk eens gevaarlijk konden worden - verstond haar taak uitstekend en was het bevoorradingsdepot voor de Nederlandse aanval. Renders en Wiersma voldeden uitstekend als struikelblok en Peter van der Merwe in laatste instantie maakte, behoudens enkele gevaarlijke uittrappen, een dappere en betrouwbare indruk. gelsen stelden Swart en Van der Linden pech voor Oranje. Swart brak alleen door en knalde tegen de lat. De terugspringende bal werd door Van der Linden in vrije positie opgevangen en nogmaals ingescho ten, nu tegen de staander. Met een bijna onbegrijpelijke dub- bel-nul stand ging de rust in. Van de Engelsen werd algemeen verwacht, dat zij in de rust gemedi teerd zouden hebben over het met veel geluk ontslopen gevaar van Oranje. De Engelsen wijzigden ech ter alleen hun opstelling. Blanch flower linkshalf en Nicholson stop perspil. Het bleek de enige veran dering in de strijdmethode van de Engelsen. Nederland gaf Noord- Ierland geen kans om de bakens te verzetten. In hoog tempo draafde de Nederlandse aanval op Irvine af. Het meeste gevaar kwam van de lin kervleugel, die met snelle switches de Engelse verdediging tot wanhoop dreef. GEMAKKELIJKE TEGENSTANDERS Het Ierse elftal liep beduusd rond. Danny Blanchflower zweepte zijn mannen op ep poogde zelf het voor beeld te geven. Een korte periode viel Ierland aan, maar voor de uit blinkende kanthalfs van Nederland, Muller en Van Wissen, waren de traag combinerende Engelsen gemak kelijke tegenstanders. De Neder- Prachtige doelpunten van: Swart, Van der Kuil en Van der Linden (2x) Nederland heeft in het spelgedeelte voor de rust speels Vrouwe Fortuna kunnen tarten. Het werd een perio de, waarin de ene goede kans na de andere op de meest aantrekkelijke wijze net naast of net over het doel van keeper Irvine gewerkt werd. Tonny van der Linden toonde zich wat dit betreft een ware meester. Sjaak Swart en Piet van der Kuil - de meest omstreden figuur in dit elftal - gleden met gemak langs de traag reagerende backs en gaven in samenwerking met de hard en suc cesvol werkende Prins hun voorzet ten op maat af naar Van der Linden die zich tegen Blanchflower een gro te mate van bewegingsvrijheid kon verwerden. Het bleef bij een kopbal op de lat en vele, vele schoten over het doel. Ook van Henk Groot waren goede dingen te zien, hoewel men kan zeg gen, dat hij iets ten achter bleef bij zijn medevoorwaartsen. Enkele ver rassende korte tikjes en kopballetjes naar Van der Linden. Van der Lin den zou echter tot na de rust moe ten wachten voor hij de juiste koers kon vinden naar het Ierse doel. Het dunbevolkte stadion dacht na een kwartier toch, dat Swart de score zou gaan openen. In een prachtige rush soleerde de Ajacied langs drie Engelsen en vuurde van opzij naar de verste hoek. Op enkele centime ters flitste het leer langs het doel- vlak, waarvoor Irvine in geslagen positie stond. DUBBELE PECH Dat de Engelsen zich ook wel eens konden ontworstelen aan de greep van de Nederlandse defensie bleek uit een schot van linksbuiten Mac- Parland. Keeper Van der Merwe verrichtte zijn daad van de avond door met een bliksemsnelle zweef sprong een doelpunt te voorkomen. Tegenover deze pech voor de En- INEENS OP DE SCHOEN Men had lang gewacht. Na de rust was het spoedig en verdiend raak. Een kogel van Van der Kuil op het doel van de Engelsen na vijf minuten was de inleiding. Keeper Irvine kon het leer maar ternauwernood tot corner wer ken. Van der Kuil nam zelf de hoekschop en plaatste naar Swart die zonder mandekking op de de-rand van het strafschopgebied stond. Ineens, direkt uit de lucht, nam Swart de bal op zijn schoen en verschrikkelijk hard via de on derkant van de lat vloog het leer tegen het net. Nederland had de weg gevonden en volkomen verdiend. Nog geen drie minuten na het schitterende doel punt van Swart kreeg de verloren partij van Ierland een duidelijker omvang. Van der Linden zond een pass naar Swart, die op zijn beurt de bal dirigeerde naar de toestor mende Van der Kuil. Met een hard en goed gericht schot werd doel man Irvine kansloos geslagen. De stemming in de Ne derlandse kleedkamer was natuurlijk opperbest. Elek Schwartz liep als een ge lukkige vader zijn jongens complimentjes te maken voor hun spel en vooral voor hun vechtlust om door te gaan tot de laatste minuut, maar naast de vreugde en tevredenheid bleek er toch ook begrip te zijn voor de betrekkelijke waarde van deze onver wachte 4-0 zege. Dit was geen tegenstan der geweest, die alles voor de volle honderd procent en negentig minuten lang had gegeven. Dit had ver dacht veel geleken op het vakantievoetbal, dat zove le Engelse ploegen om de ze tijd van het jaar plegen te demonstreren. „Ik dacht, wij krijgen dat doelpunt nooit", ver telde Roel Wiersma. „Jon gens, jongens, wat hebben wij in die eerste helft een kansen gehad. Ik heb 'em voor rust echt geknepen, dat de Ieren een gelukkig doelpunt je zouden maken. Want hoe vaak gebeurt dat niet, je eigen partij alle kansen en de tegenstander schrok ik zelf ook van. Ik heb er nooit zo'n moeite mee, maar ik wilde het al lemaal te vlug doen. Ik had anders wel verwacht wat meer te doen te krij gen van al die grote he ren." Elek Schwartz kwam er even bij staan „en nu Danny Blanchflower: Uiv ploeg had er zin in een overwinning door een mazzelballetje." Peter van der Merwe, de debutant in de ploeg, vond dat het allemaal nogal was meegevallen. „Ik was erg nerveus in het begin", ver trouwde hij ons toe. „De eerste uittrappen, ja, daar biefstuk eten, Peter, niet meer van die stapels brood, maar een lekkere sappige biefstuk". Veel commen taar op de wedstrijd had Schwartz niet. „De jongens hebben hun best gedaan, dat had ik ook verwacht. Maar het is bovendien ge lukt een flinke overwin ning te behalen en dat had ik niet kunnen dromen. Wij hebben gespeeld zoals de Ieren hadden moeten spelen." De Ieren vatten hun ne derlaag nogal laconiek op. Deze gelegenheidscombi natie was nauwelijks te leurgesteld, hoogstens ver baasd over de onverwachte tegenstand van het Neder landse elftal. „Wij hadden een slechte avond en uw ploeg had er echt zin in. Dat is geloof ik alles wat ik ervan zeggen kan" zei aanvoerder Danny Blanch flower, die enkele dagen geleden de fel begeerde F.A.-cup uit handen van zijn koningin Elisabeth had mogen ontvangen en dat feit uiteraard heel wat belangrijker vond, dan de strijd met Noord-Ierland in Rotterdam. Geschorst Doelman F. K. van Van Nispen is door de KNVB voor vier wed strijden geschorst, omdat hij op 11 febr. in de wedstrijd Van Nispen-ASC zonder noodzaak aan de doellat ging hangen, tengevolge waarvan deze brak. Dit feit werd streng aangerekend, om dat de doelman reeds eerder in de wed strijd onnodig de doellat had bescha digd. De wedstrijd Van Nispen-ASC moest gestaakt worden. Sport in 't kort Het Engelse voetbalelftal versloeg gistermiddag met 3-1 het team van Zwit serland. Bij de rust was deze stand reeds bereikt. Het Braziliaanse voetbalelftal, hou der van de wereldtitel, heeft woensdag in Rio de Janeiro de landen wedstrijd tegen Portugal met 1-0 gewonnen. Het enige doelpunt werd in de tweede helft gescoodr door Pele. BELGISCH TEAM STORT IN RAVIJN Ongedeerd uit wrakstukken „Piet Nortier heeft goed praten", de altijd zo optimistische Oscar Rosenblatt zei het bijna met een snik in zijn stem. „Het zou toch veel gemakkelijker wor den?" en weg snelde de nog steeds straf- puntloze Simca weer om in de verschrik kelijke strijd tegen de tijd geen seconde te verspelen. De joviale Amsterdammer had volkomen gelijk. Immers, alle ge ruststellende woorden van wedstrijdlei der Piet Nortier ten spijt, is het nog steeds bar en boos in de veertiende in ternationale tulpenrallye. Alleen al de 224 km van Monte Carlo naar Chateau Redon leverden een zestal nieuwe uitvallers op, zodat er op dat moment in totaal 31 equipes uit de rallye waren. In totaal 107 equipes zetten toen de strijd voort. Hiervan hadden er ech ter tenminste een vijftiental al strafpun- ten. Behalve een Brit, een Belg en de enige Amerikaanse vertegenwoordiger moesten ook drie Nederlandse equipes de strijd staken, te weten Van Dongen- Blomjous, Van Nispen-Dom en Pieter man-Geldof. De meest onfortuinlijke uitvaller was stellig de sterke Belgische combinatie Harris-Ickx. De fabrieks-Mercedes 220 SE raakte van de weg en stortte in een tien meter diep ravijn. De wagen werd volkomen vernield, doch het geulk bij een ongeluk was, dat Harris en Ickx on gedeerd uit het wrak konden kruipen. Nederlaag i Pon De Porsche Carera van Pon en Gorris heeft op deze voorlaatste ralleydag zijn eerste nederlaag geleden. Dat gebeurde bij de Col de l'Orme, waar over 5300 m een hoogteverschil van 340 meter moest Piet van der Kuil verslaat doelman Irvine en het tweede doelpunt kan ge noteerd worden. worden overwonnen. Niet de Porsche van Pon kwam in klasse C tot de beste tijd, doch de TVR 2A sportwagen van de sterke Engelse damesequipe Ann Hall- Valerie Domleo. Aangezien het hier ech ter om fracties van seconden gaat, blij ven Gorris en Pon nog steeds de voor naamste favorieten in deze ongekend zware tulpensterrit. Het heroïsche gevecht tegen de ver moeidheid en de slaap nadert inmiddels het einde. Toen rond het middernachte lijk uur opnieuw Champagnolle werd bereikt, hadden de deelnemers ruim driekwart van de rallye achter de rug. In de nachtelijke uren voerde de route de karavaan opnieuw naar de Vogezen, die vroeg in de morgen werden gepas seerd. Hedenavond tegen negen uur wordt de eerste deelnemer in het Tulpenrallye- hoofdkwartier in Noordwijk aan Zee te rug verwacht. WIELRENNEN Ronde van Spanje Ab Geldermans vierde in dertiende etappe De Fransman Jean Graczyk heeft gis teren de 13e etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Graczyk reed de 190 kilometer van Logrono naar Pamplona in 5 uur 45 min. en 14 sec. 17 seconden na de winnaar ging een groepje van vfjf renners over de eindstreep, van wie An- naert (Fr.) de eindsprint won en zo be slag legde op de tweede plaats. In de kopgroep zaten ook twee Nederlanders. Ab Geldermans plaatste zich als vierde en Jan Westdorp veroverde de vijfde plaats. De uitslag luidt: 1 Graczyk (Fr.) 5.44.14 (met 1 min. bonificatie), 2 Annaert (Fr.) 5.45.01 (met 30 sec. bon.), 3 Iturat (Sp.) 5.45.31, 4 Ab Geldermans (Ned.), 5 Jar Westdorp (Ned.), 6 Bertran (Sp.) allen in dezelfde tijd als Iturat, 7 Velez (Sp.) 5.45.32, 8 Pauwels (Belg.), 9 Perez Fran ces (Sp.) 5.47.31, 24 Stolker 5.47.31, 54 Knoops 5 52.27, 61 Coehorst 6.01.24. Het algemene klassement ziet er als Geen enkele toto-er schreef alles goed Geen van de deelnemers aan de sport- toto van de afgelopen zondag heeft een helderziende kijk op de uitslagen gehad. Er meldden zich wel 71 deelnemers, van wie twee mef twee kolommen, voor de tweede prijs, maar geen enkele „toto-ist" bleek zijn totoformulier geheel onberis pelijk te hebben ingevuld. De eerste en tweede prijs (groot 124.039,30 en ƒ67.657,80) werden sa mengevoegd, zodat de tweede prijswin naars elk netto een bedrag van 2.232,10 zullen ontvangen. Voor de extra-prijs van de gelijke spe len (groot 33.828,90) kwamen 68 mel dingen binnen. Eén deelnemer had zelfs twee cijfergroepen juist ingevuld. Per man kunnen deze gelukkigen een netto bedrag van 490,- tegemoet zien. Amateurs wonnen van Saarland Het Nederlandse amateur voetbalelftal behaalde woensdagavond in Theley voor 1200 toeschouwers een verdiende 2-0 zege op Saarland, nadat het zondag jl. in Homburg met een gelijkspel: 3-3 ge noegen moest nemen. Bij de rust was de stand 1-0 voor Ne derland door middenvoor Kriesch, die in de 35e minuut na een prachtige aan val keihard inschoot. Na de rust, waarin het Nederlandse team tot bijzonder goed spel kwam, was het Andre die in de 70e minuut uit een vrije schop op 18 meter van het Saarlandse doel de stand op 2-0 bracht. volgt uit: 1 Elliot (Ierl.) 60.41.11, 2 Altig (Did) 60.41.33, 3 Stablinski (Fr.) 60.43 12, 4 Stolker (Ned.) z.t., 5 Anquetil 60 45.54, 12 Geldermans (Ned.) 60.56.60, 40 West dorp (Ned.) 61.18.34, 54 Knoops (Ned.) 61.34.13, 55 Coehorst (Ned.) 61.38.07. Berlijn-Praag-Warschau Nijdam door Rus uit gele trui gereden Henk NUdam is zijn gele leiderstrui in de wegwedstrijd Berlljn-Praag-Warschau kwijtgeraakt. De zevende etappe, een rit over 220 kilometer, de eerste bergetappe, van Praag naar Brno, leverde een over winning op voor de Pool Gadza. De Rus Saidchuzin, die als vijfde eindigde, werd de nieuwe leider in het algemene klas sement. De Nederlandse ploeg werd door de Russen verdrongen van de eerste plaats in het ploegenklassement. De uitslag van de etappe luidt: 1 Gadza (Polen) 6 uur 10 min. 12 sec., 2 Megyerdi (Hong.), 3 Moiceanu (Roem.) 4 Melichov (Rusl.), 5 Saidchuzin (Rusl.), 6 Hohne (O.-Did) allen in dezelfde tijd als Gadza, 7 Ziegler (Roem.) 6.10.12, 8 Hanssoin (Zweden), 9 Sebenik (Z.-Sl.), 10 De Breucker (Belg.) allen in dezelfde tend als Ziegler, 15 Jaap de Waard (Ned.) 6.10.56, 19 Henk Nijdam (Ned) 6.17.29, 72 Cees van Espen (Ned.) 6.18.00, 75 Jean de Vries (Ned.) z.t., 77 Jan Schroder (Ned.) 6.18.30. Na de zevende etappe luidt het alge meen klassement: 1 Saidchuzin (Rusl.) 32.28.54; 2 De Breucker (Belg.) 32.29 00, 3 Zielinski (Polen) 32.29.34, 4 Melichof (Rusl.) 32.29.35, 5 Henk Nijdam (Ne4) 32.30.42, 6 Jaap de Waard (Ned.) 32.32.lfi, 42 Cees van Espen (Ned.) 32.56.36.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 13