joy WIM KAN DAG KONINGIN, DAG PRINS In Assen moesten bloemenmeisjes snel door het raam kruipen omdat de deur van stationskamer op slot was Prachtig défilé in Friesland Zeeland viert „Zilver op oranje" 16 MEI: LAATSTE DAG VOOR MAATREGELEN TOT HET STEMMEN BIJ VOLMACHT DINSDAG 8 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 BARON VAN VOORST TOT VOORST COMMANDEUR ST. GREGORIUS Zaterdag 5 mei heeft mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst wegens het bereiken van zijn zeventigjarige leeftijd afscheid genomen als curator van de Katholieke Universiteit. Bij deze gelegenheid heeft de heer Van Voorst tot Voorst uit handen van de president-curator mgr. prof. dr R. R. Post de pauselijke onderscheiding ontvangen van Commandeur in de Orde van St. Gregorius. In zijn toe spraak wees de president-curator op de verdiensten van de scheidende curator gedurende meer dan 20 jaar als ijveraar voor het werk van de universiteit, waarvoor hij steeds een zeer grote belangstelling heeft ge toond. Deze belangstelling gold ove rigens niet slechts de universiteit van Nijmegen, maar ook de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, waar de heer Van Voorst tot Voorst gedurende tien jaar zitting heeft ge had in het curatorium. Tijdens het passeren van een brug is de 51-jar:ge heer C. T. M. Ojevaar, voorwerker op de expedi tie van de Amstelbrouwerij gister middag verdronken in het water Tan de Buitensingelgracht te Amsterdam. Het slachtoffer, dat op een dekschuit stond, stootte zijn hoofd tegen 'n brug en geraakte te water. Het stof felijk overschot is na een half uur opgehaald en naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. THANS VERKRIJGBAAR BIJ DE GRAMM0F00NPLATENHAN0EL Een langspeelgrammofoonplaat vol feestelijke klanken rond het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk.Paar. Een luisterrijk boeket van opgewekte liedjes, conférences en melodietjes, belangeloos samengesteld door en zijn medewerkers Seth Gaaikema, Ru van Veen met Rurhythm en de Damrakkertjes onder leiding van Hans de Jong en smaak vol bijeengebonden door produktieleider Nico Boer. Een klinkende herinnering aan een blij feest! DRINK SINAS gezond en lekker De prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke op de Grote Markt in Groningen. Op de achtergrond een gedeelte van de Martinitoren. KONINKLIJKE RECEPTIE IN HET NOORDEN De tweede dag van het bezoek, dat het koninklijk gezin aan de provin ciale hoofdsteden bracht leidde dit maal naar het noorden, waar Leeu warden, Groningen en Assen bezocht werden. Eigenlijk kwamen de pro vincies naar de koninklijke familie als bruiloftsgasten en de receptie plaatsen waren de straten en plei nen. Nimmer zijn zoveel mensen op de been geweest. Uit de kleinste ge huchten was men naar de provin ciale hoofdsteden getrokken. En wie meent, dat men in het noorden niet uitbundig kan feestvieren, kwam in ieder geval gisteren bedrogen uit.' Vooral de prinsessen waren over rompeld door de mensenzee, die sa mengestroomd was ter ere van hen en hun ouders. Het is ook weer een dag van defilé's geworden. De drie provincies deden het elk op hun eigen wijze. Friesland spande de kroon met een défilé, dat een lust was voor het oog. De provincie heeft het koninklijk ge zin een fris visitekaartje gepresen teerd, waarop de organisatoren met recht trots kunnen zijn. De Friese koffietafel, het besluit van de recep tie in Friesland, was door zijn een voud en hartelijke sfeer en gebeu ren, dat de koninklijke familie, zoals een lid van de hofhouding gister avond zei, bijzonder goed heeft ge daan. Men heeft tijdens deze eenvou dige boterham kunnen spreken met vertegenwoordigers uit vrijwel alle maatschappelijke groeperingen. Het was met recht een genoeglijk boeren bruiloft-eten. Pronkjuweel Daar was ook Groningen, dat zich zelf „een pronkjuweel in gouden rand" noemde. Voornamelijk de jeugd was hier aan het woord. Het gebeurde niet alleen in de Stads schouwburg, waar het spel „een me lodie zonder grenzen" werd opge voerd, maar ook in de stad zelf, waar alleen al 35.000 schoolkinderen de straten en pleinen markeerden. Een bijzonder hoogtepunt vormde wel de ontvangst op de grote markt aan de voet van de „Olie Grieze", zoals men zo graag in Groningen de Martini-to ren noemt. Hier geen défilé met praalwagens en dergelijke maar een simpel voorbijtrekken van groeperin gen uit elke Groninger gemeente. Aan het hoofd van iedere groep de burgemeester met naast zich een wethouder, een dominee, een groene- kruiszuster, maar ook een landbou wer, een smid of een schoenmaker. Dit défilé zonder pretentie heeft niet nagelaten grote indruk op het ko ninklijk gezin te maken door zijn nuchtere hartelijkheid. Het gebeurde maar zelden, dat zo'n deputatie bij 't voorbijtrekken langs het podium, waarop de hoge gasten gezeten wa ren, een gejuich aanhief. Soms heel aarzelend kwam de hand omhoog, werd een hoed op pet gelicht, maar de hartelijke glimlach, die men de koningin en prins en de prinsessen schonk, was gemeend en oprecht. „Groningen is een lied" zong een Groninger advocaat op de grote markt voor het zilveren bruidspaar. Een lied, dat begeleid werd door ca rillonklanken van de stadsbeiaardier Jacob Everts. „Trouw blijkt" Meisjes in Groninger kostuum ge stoken, namen de witte hyacinthen in ontvangst van de defilerende ge meenten en schikten die tot een spreuk die de tienduizenden Gronin gers op dat moment op de lippen lag „trouw blijkt". Een simpele spreuk, maar puur Gronings. Het avondlijk bezoek lag in Drente. Assen bood het zilveren bruidspaar de gelegenheid te recipiëren temid den van tienduizenden Drenthen. Reeds bij de aankomst op het station overstemde het glasgerinkel van sta tionsruiten, die het begaven doordat nieuwsgierige mensen er te zwaar tegenaan leunden, de welkomstmu- ziek van de Johan Willem Friso ka pel. Misschien kwam het doordat de koninklijke trein twee minuten te vroeg binnenliep, maar vast staat, dat de wachtkamer deur van het As ser station nog op slot zat en de vijf meisjes, die bloemen moesten aan bieden noodzaakte door het raam te kruipen om tijdig de koningin en prinsessen hun bloemenhulde te pre senteren. Overigens was het leuk in Assen. Dat gold zowel voor de zanghulde, die honderden Asser schoolkinderen brachten, als voor het défilé, waar industrie, recreatie en sport mani festeerden. Intiem was het slotfeest, dat de koninklijke familie bijwoonde in de garnizoenskazerne. Muziek en spel wisselden elkaar hier af. Het was al erg donker in Assen, toen de ko ninklijke familie met de koninklijke trein naar Baarn vertrok om daar na een korte nachtrust zich gereed te maken voor de volgende koninklijke marathon: Middelburg - Den Bosch - Maastricht. Het gejuich van drieduizend kinde ren overstemde glansrijk het gegons van de vijf helikopters, waarmee van morgen tien minuten over tien de koninklijke familie op het sportveld aan de „Nadorst" bij het in de zon badend Middelburg landde, waar ze werd begroet door de commissaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad, mr. J. Drijber, De koningin en de prinsessen kre gen hier bloemen aangeboden. Langs de jubelende jeugd schreed de ko ninklijke familie vervolgens naar ge reedstaande open automobielen, die hen naar het hart van de stad zouden voeren. De auto's reden over de sintelbaan van het sportterrein langs golven van wuivende vlaggetjes boven blijde kin dergezichten naar de Sportlaan, waar de blyde incomste in Zeeland werd voortgezet. Een half uur lang reed de konink lijke stoet langs de dichte mensenme nigten door de brede en smalle stra ten van modern en oud Middelburg. Zes Zeeuwse muziekkorpsen uit St. Annaland, Kortgene, Heinkenszand en de hoofdstad bliezen langs de rou te blijde muziek. Bij het gasthuis werd even stil gehouden. Een eerste verpleegster en vier leerlingverpleegsters boden hier ach tereenvolgens bloemruikers aan ko ningin Juliana en de 4 prinsessen aan. Zó dicht was de belangstelling in Middelburg en zo groot was het enthousiasme, dat het leek of het overgrote deel van de in de provin cie wonende driehonderdduizend Zeeuwen in de stad was samenge stroomd. Tegen elven kwam de stoet op de markt voor het prachtige gerestau reerde middeleeuwse stadhuis aan. Gedeputeerden en de griffier der Sta ten, de vier wethouders, de gemen- tesecretaris, mevrouw De Casembroot en mevr. Drijber werden'hier te mid den van een jubelende mensenmassa voorgesteld. Vrolijk wuifden de le den van de koninklijke familie: op nieuw werden aan de vorstin en hare dochters bloemen aangeboden. Nadien verpoosde het hoge gezel schap een kwartiertje in het raadhuis. Bij een verkeersongeluk is de 71-jarige J. B. A. Schuiling uit Rot terdam gisteravond om het leven ge komen. Hij werd omstreeks kwart over zes op de Groene Hilledijk met zijn fiets aangereden door 'n bestel auto. De geneeskundige dienst bracht hem met zeer ernstige verwondin gen naar het Dijkzigt-ziekenhuis, waar hij in de loop van de avond overleed. MAN VIEL VAN WESTERTOREN De loodgieter D. K. uit Amsterdam, die maandagmiddag werkzaamheden verrichtte aan het dak van het middenschip van de Westerkerk, is door nog onbekende oorzaak ettelijke meters diep gevallen en gewond op een plat blijven liggen. De Amsterdamse brandweer haalde de man met een ladderwagen uit zijn benarde positie, (foto) „Niet terug naar nachtarbeid Vroeg brood gevaar voor midden- en kleinbedrijf Het instellen van een vroeger ver koopuur voor vers brood zal tot ge volg hebben, dat de concurrentie verhoudingen ernstig worden scheef getrokken ten nadele van de onder nemers in het midden- en kleinbe drijf. Tevens zal de deur wagenwijd worden opengezet voor overtredingen met betrekking tot het aanvangsuur in de bakkerijen, hetgeen een ern stig gevaar inhoudt voor het terug voeren naar de zo verfoeide nachtar beid in deze bedrijfstak, dit zegt het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen o.m. in een brief, gericht aan alle fractievoorzitters van de in de Tweede Kamer vertegen woordigde politieke partijen. Zoals bekend, komt het wetsvoorstel tot wijziging van de bakkerij paragraaf van de arbeidswet van 1919 binnen kort in de Tweede Kamer in be handeling. De structuur van het broodbakke rij bedrijf in ons land wordt overwe gend beoaald door het midden- en kleinbedrijf met een gemiddelde be zetting in de productiesector van 2,6 werkzame personen per bedrijf. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Zondagavond laat heeft het Italiaanse parlement bij de negende stemming de 71-jarige prof. Antonio Segni gekozen tot president van Italië. Prof. Segni wordt opvolger van Giovanni Gronchi, wiens ambtstermijn van zeven jaar vrijdag a.s. afloopt. Foto: de Italiaanse premier Amintore Fanfani (1.) drukt de hand van de nieuwe president. Het was voor het eerst' in Italië dat meer dan van vier stemmingen nodig waren voor een nieuwe president. Woensdag 16 mei a.s. is de laatste dag dat men maatregelen kan treffen tot het stemmen bij vol macht. De kiezer, die bij de ge meenteraadsverkiezingen op woensdag 30 mei a.s. vermoedelijk niet in staat is persoonlijk aan de stem ming deel te nemen, wordt op zijn verzoek toegestaan bij volmacht te stemmen. Kiezer is degene, die op 17 april 1962 ingezetene is van een gemeente, Neder lander is en de leeftijd van 23 jaar heeft bereikt. Uiterlijk op 16 mei a.s. moet men, om van deze re geling gebruik te kunnen maken, op een kosteloos ter gemeentesekretarie verkrijgbaar formulier een met redenen omkleed ver zoek indienen om bij vol macht te mogen stemmen. Als redenen kunnen o.a. worden aangemerkt: ziek te, bevalling en afwezig heid wegens vakantie of werkzaamheden (schip pers, piloten en militai ren, zeelieden ed.) Op het formulier wor den persoonlijke gegevens ingevuld zowel van de vol machtgever als van de ge machtigde. Het moet door beiden worden onderte kend. Wie kan gemachtigde zijn? Als gemachtigde kan men aanwijzen de echtge noot of echtgenote, bloed en aanverwanten tot en met de derde graad (over grootouders, grootouders, ouders, kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinde ren, broers en zusters, ooms en tantes, kinderen, van broers en zusters als mede de echtgenoot of echtgenote van genoemde familieleden). Als ge machtigde kunnen ook op treden de echtgenote van een zwager en de echtge note van een schoonzuster en vervolgens iedere huis genoot van de volmachtge ver. De aangewezen gemach tigde moet zelf aan de stemming mogen deelne men en per 17 april 1962 in dezelfde gemeente als de volmachtgever woon achtig zijn. Indien men zijn beroep uitoefent buiten de ge meente van inwoning en als regel telkens langer dan drie dagen afwezig is, behoeft niet te worden voldaan aan de eis van bloed- of aanverwantschap. In dit geval (dus b.v. bij schippers en woonwagen bewoners) is het voldoen de da' de gemachtigde ge rechtigd is aan de stem ming deel te nemen, d.w. z. 23 jaar zijn, Nederlander zijn en woonachtig in de zelfde gemeente als de vol machtgever. In alle gevallen mag een kiezer niet meer dan TWEE aanwijzingen als gemachtigde aannemen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7