LEIDEN IN HET HOUT, pronkjuweel van tentoonstelling Geheimzinnige ongelukken op Rijksweg bij Veenendaal Belgi „Kongolees drama" e vreest nieuw woensdag met mortiervuur werd be schoten heeft de bevolking in één der straten een stenen barricade opgj- worpen, om het autoverkeer te be moeilijken. De politie greep niet in. Leiden bekeken Oe Thant optimistisch Om 't presidentschap in Italië De Indonesische tabak Prof. van de Hulst uit Leiden opende conferentie ruimte-onderzoek Ruimtevaarders ontmoeten elkaar In haven van Algiers staat het werk stil HET HONDENPARADIJS Aanslag op Nasser? Een romantisch vakantiepakje VRIJDAG 4 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Wat is er mis bij Vee nendaal? Niemand die het weet. Inspecteur W. H. Dekker van de Veenen- daalse politie steekt zijn 'handen in evengrote on wetendheid in de lucht als de ingenieurs van Rijks waterstaat en de bedien de van het benzinestation vlakbij. Een kaarsrechte rijksweg 12, twee geschei den banen van ieder twee stroken, keurig beton, voortreffelijk wegopper- vlak en toch gebeuren er ongelukken aan de lo pende band. Sinds begin deze week bekend werd. dat de in specteur naar een oorzaak van de mysteries zoekt, heeft geen rustig mo ment meer. Iedereen schiet hem aan'met „rijks weg 12" en de merkwaar dige problematiek van de weg. Iedereen heeft wel een verklaring of een op lossing. Op het bureau van de commandant lag giste ren een stapel post van ■goede raadgevers en waar nemers, die de komende dagen ongetwijfeld zal groeien. Gisteren is de korpschef een dag druk geweest met de t.v.-karavaan en spoe dig kan hij ook de ANWB verwachten. Rijkswater staat is ook al een dag ge weest. Met de zgn. meet- wagen een auto vol ver fijnde apparatuur heeft men de helling, de ver- kanting, het wegdek, de trilvastheid nagemeten maar alles zonder 'n grein tje resultaat. De weg is goed, uitstekend zelfs. pet. van de ongevallen die hem zo obsederen, bij goed weer en bij daglicht plaats vinden. Wat is in die om standigheden op 'n rechte rijksweg „te hard"? Het punt waar de mys teries zich toespitsen, Ügt even voor de afrit naar WAT IS ER FOUT AAN DEZE VOORBEELDIGE RIJBAAN? Er zijn trouwens men sen die alle naspeuringen van de korpschef eenvou dig larie noemen. Hij zou spoken zien. Er wordt ge woon te hard gereden, is hun overtuiging. Of er zijn helemaal geen mysteries, maar aanwijsbare fouten: van de weg gedrongen, te hard geremd, te laat ge remd Te hard? Nu is „te hard gereden" een al te gemakkelijke op lossing, want er wordt overal op de rijkswegen hard gereden met aanne melijk minder ongelukken. Bovendien kan inspecteur Dekker aantonen, dat 95 Veenendaal. Komend van Ma rsbergen gaat men eerst lichtelijk omhoog, 'n heuvel op, daalt die dan af en vindt aan de voet de verhoging van het viaduct dat de rijksweg over de secundaire weg naar Vee nendaal zelf draagt. Wel nu: even over de top van de eerste heuvel gaat het vaak fout en soms om on naspeurlijke redenen. Vreemde ruk „Nog gisteren, terwijl ik met de t.v. bezig was", vertelt inspecteur Dekker, „kwam er een man naar me toe, die vertelde even over de top een vreemde ruk naar links te hebben De eis van de regeringen der twee De veiligheidstroepen deden in ver- In de Algerijnse wijk Belcourt, die Belgische voogdijgebieden in Afrika, Roeanda en Oeroendi, dat de Bel gische troepen zullen worden terug getrokken, voordat zij op 1 juli a.s. onafhankelijk zullen worden, heeft schillende delen der huizoekin- gevoeld". Dat is het mys terie van Veenendaal: in eens kan men eruit gaan. Soms is er geen auto in de buurt, geen enkele an dere invloed en toch, plotseling schiet men de weg af, de berm in. Evenwel: er gebeuren ook veel ongelukken waar wel een oorzaak voor te vinden is. Laatst wilde iemand plotseling remmen, om te tanken. Het was donker en nat. Slippend boorde de wagen zich op de andere weghelft in een tegenligger. Of er rijdt iemand al te schielijk de weg op en dringt een an der in de berm. Maar zowel het aantal „mysteries" als het aantal te begrijpen ongelukken is ongewoon groot. De laatste soort komt trou wens ook een eind terug, in de richting Maarsber- gen voor. De rijkspolitie in Bilthoven, die dit stuk weg onder controle heeft, vindt op haar statistieken de meeste ongelukken tus sen de hectometerpalen 80,3 en 72,3 terug. Die on gelukken zijn tot mense lijke fjuten terug te voe ren meent de comman- 0p verdieping van het dant van de verkeersgroep stadJtiUiS wordt al vanaf februari hard adjudant an Veen. Maar geweritt aan het pronkstuk van de desondanks: waarom dan tentoonstelling „Leiden bekeken", daar' die van 19 juni af in de Lakenhal wordt gehouden en een beeld zal ge ven van de plannen tot sanering en stadsvernieuwing. Dat pronkstuk is 'n fraaie maquette van de stad met een oppervlakte van zes m2. De heren A. C. Wiemers (33) en D. Swint (30) van de stedebouw- kundige afdeling der gemeente, be- steden op de rommelige zolder hun In antwoord op desbetreffende dagen en avonden aan het in elkaar 1- vragen zeide de waarnemend secre- knutselen van miniatuurbiii7en ker gen en volgens radio-Algiers trek- taris-eeneraal van de Ver Naties Oe i1 i mimatuurnuizen, Ker ken versterkinpen van het nl itteland ken en bekende gebouwen in Leiden. KREET platteland t tijdens een persconferentie, De huisjes zijn van verschillend ge- f k *e optimistisch gestemd was tinte houtsoorten gemaakt, zodat de kenhal, de maquettebouwers zelf de stad in om een schetsje te maken. De plattegrond van het nieuwe Leiden is nog niet helemaal bijgewerkt. Als dat het ge val is (over een dag of tien, schat de heer Wiemer), worden de hui zenblokken, de openbare en andere gebouwen op de geschilderde onder grond geplakt en de boompjes en par keerplaatsen worden vastgelijmd. Met alle.werkjes op-het-laatste-mo- ment, die er natuurlijk nog bij ko men, zal het nog een „hele toer" worden om de maquette voor de ope ningsdatum gereed te krjjgen. „Laten we hopen dat er niets tus senkomt," zegt de heer Wiemers be- sterrenwacht, het be- dachtzaam. De maquette bestaat uit in Reio-ië tixt He „r»c Ho* eer. u Don^erdaSavo?1^ heeft de Franse wat betreft het resultaat van verde- maquette er straks, als het hout is jaardencentrum Groenhoven, het Ge- een dertigtal tegelsT die ter "bestude- nipiiw Knnpnietc h™™» Ï!°gH commissans. een toespraak ge- re onderhandelingen over Westelijk geiakt fleurig uit zal zien. westelijk Arbeidsbureau en enkele ring uit het geheel gelicht kunnen nlpnw .al ont- houden voer radio en televisie van Nieuw Guinea tussen Indonesië en musea worden. Er is sprake van, dat ™as" Algiers. De televisie-omroeper deel- Nederland. In de ..houten stad" zijn al ver- Sommige gebouwen worden ge- deze maquette en het andere mate- de voor de uitzending mede, dat om z||n thans mindergroot sckdJei?deJpun'tien te herkennen: het deeltelijk machinaal, gedeeltelijk met riaal ook een aantal studiemaquettes en de formule, die in mijn naam van de Verenigde Naties in New schijnen "York werden gevoerd, wist de Bel gische minister van buitenlandse za- Fouchet wekte de Franse bevol- Ellsworth Bunker naar voren is ge king op om „niet morgen, doch van- bracht, zou naar mijn mening als ba- het station, de Morschpoort, de La- voorbeelden te vinden zijn, gaan de besprekingen over het plan. ken, Spaak, te bereiken, dat de over- daag" te kiezen voor rust' en orde in ais voor de aanstaande onderhande- Algiers. tisch onmiddellijk 't vertrek zou be- ieOMnmanabnesteandehBetóseheTrof televis.eontvangers in Algiers «n penmacM ta de twee vlogdügeWe- Soorbaïr6"6 U"zeBding van de 0AS den. Met het voorbeeld van Kongo voor ogen is het vrijwel zeker, dat zonder de anawezigheid van Belgi sche militairen de blanke technici de gebieden vóór de dag van onafhan kelijkheid zouden verlaten en nieu we bloedige gevechten zouden ont staan tussen de Bahoentoe- en Ba- toetsi-stammen. Nadat aanvankelijk afvaardiging van beide' gebieden de handhaving van Belgische troepen als overgangsmaatregel hadden aan vaard, blijken zij van mening te zijn veranderd na besprekingen, die de afgelopen dagen in Addis-Abeba zijn gevoerd. lingen kunnen dienen." Leven op Mars of Venus goed mogelijk Prof. dr. H. Ch. van de Hulst, hoog- Van de Hulst waarschuwde daarbij om bij het onderzoek van deze pla neten bijzondere voorzorgen te tref fen om te voorkomen dat zij besmet worden met aardse of chemische mi- In de drie jaar, dat de Indonesische tabaksmarkt in Bremen bestaat, is Het Italiaanse parlement is er nog voor ongeveer 407,5 miljoen DM aan niet in geslaagd een nieuwe presi- Sumatra- en Javatabak op deze wompn dent van de republiek te kiezen. De markt omgezet. De voornaamste ko- leraar in de theoretische sterrenkun- croven christendemocratische kandidaat en pers zijn nog steeds Nederlanders, de te Leiden, heeft gisteren de con- minister van buitenlandse zaken, die ongeveer 40 pet. van alle te Bre- ferentie van de internationale com- prof. Antonio Segni, behaalde giste- men aangeboden Indonesische tabak missie voor ruimte-onderzoek ge ren evenals de dag tevoren de mees- kopen, gevolgd door Duitse afne- opend, die in Washington wordt ge- te stemmen (354) maar nie< de ver- mers met 35 pet. en Deense met 15 houden. Tot de deelnemers behoren waarin hij zijn tocht heeft gemaakt, eiste (gewone) meerderheid van 428. pet. De overige 10 pet. gaat naar de Amerikaanse en Russische ruim- vrijwel zeker niet haar drie banen Dit was de vierde stemming. Bij 'e Groot-Brittannië, België, Frankrijk, |£y^rders overste Glenn en majoor om.de aarde zou hebben kunnen vol- drie vorige vruchteloze stemmingen Zweden en Zwitserland. Titov. Tot de sprekers van de eerste coh- ferentiedag behoorde overste Glenn, die verklaarde, dat de ruimtecapsule, tooien als zich geen mens aan boord In Washington heeft donderdag morgen een historische ontmoeting was een meerderheid van twee-d_r- plaats gehad tussen de Amerikaanse den nodig Vrijdag wordt voor de ruimtevaarder overste John Glenn vijfde maal gestemd. g-k i i f z.«i 6ucu uiugcm& ia uai mu- wuucn iai van en zijn Russische „collega" majoor De sociaal-democratische kandi- KiKCKPIIP CPllAmllVPn j°enen 3aren geleden op een onbe- gedaan, „doch wij" leren van onze Gherman Titov. De beide astronau- daat Giuseppe Saragat kreeg don- oV/iicitlli vv*->n kende planeet of ster een bijeen- fouten", aldus overste Glenn. Hij ten ontmoetten elkaar in het gebouw derdag 321 stemmen, op grote af- komst van ruimtedeskundigen is ge- wees erop dat het welslagen van van de academie voor wetenschappen stand gevolgd door de overige kan- Een vloot Russische vissersvaar- houden- Voorts betoogde hij dat het, ruimtevluchten in zeer hoge mate in Washington, waar een internatio- didaten. Segni kreeg bij de vorige tuigen volgt van nabij de bewegin- op gror}d van bepaalde gegevens, wordt bevorderd door de aanwezig- naai congres oter de ruimtevaart stemmingen resp. 333, 340 en 341 gen van de Amerikaanse oorlogs- zefl ™ei m°SeUik moet worden ge- heid van de menselijke bestuurder wordt gehouden. Terwijl de beide stemmen en Saragat 42, 92 en 299. schepen, die op weg zijn naar Oost- acht' dat op Maijs of Venus een la" naast de automatische besturings in zijn openingstoespraak ontwik- had bevonden. Als deze vlucht nog- kelde prof. Van de Hulst de stelling, maals zou moeten worden gemaakt, dat het zeer goed mogelijk is dat mil- zouden tal van dingen anders worden De Franse hoge commissaris in Al- gerië, Fouchet, en de opperbevelheb ber generaal Fourquet hebben in 'n bijeenkomst met de leiding der po litie van Algiers nieuv ri htlijnen aangegeven voor het handhaven van mannen elkaar de hand schudden, zei Glenn „hello", waarop Titov rea geerde met een „aangenaam u te ont moeten". Al spoedig was het echter „John" en „Gherman". Westduitse journalisten, die zich aan boord van 't vliegkampschip „Wasp" President De Gaulle van Frankrijk bevinden. Deze bodem van 33.000 ton zal in september een officieel bezoek waterverplaatsing is het grootste van Later in de ochtend werden Glenn brengen aan West-Duitsland. Dit de oorlogsschepen op weg naar de en Titov op het Witte Kuis door pre- heeft dr. Adenauer, de Westduitse Oostzeehavens. de orde in de Algerijnse hoofdstad, sident Kennedy ontvangen. In een kanselier, in een door „France Soir" De Amerikaanse officier zei, nog Na de ontploffing op woensdag van onderhoud van een kwartier ver- vandaag gepubliceerd vraaggesprek nooit zoveel vissersschepen met zo- een met explosieven geladen auto klaarde de president zich verheugd gezegd. veelantennes te hebben gezien. Se- voor het wervingsbureau voor ha- de twee ruimtevaarders te kunnen De Franse president beantwoordt dert de oorlogsschepen in het Kanaal venarbeiders in Algiers, waarbij een ontvangen, terwijl hij door tussen- ,het bezoek, dat de Westduitse presi- waren, hebben de Russen ze niet uit groot aantal doden en gewonden viel komst van een tolk aar. Titov liet dent, Luebke, vorig jaar aan Frank- het oog verloren. te betreuren, hebben zich donderdag weten, dat deze welkom is in de Ver. rijk gebracht heeft. geen Algerijnse havenarbeiders op 't enigde Staten. Het onderhoud werd Adenauer zelf zal ook een officieel werk gemeld. Op zeven schepen ligt ook bijgewoond door de Sowjet-am- bezoek aan Frankrijk brengen en wel bassadeur in Washington, Dobrinin. van 1 tot 6 juli. zeehavens. aldus heeft een Ameri- 8ere ^en bestaat. Prof. apparatuur, kaanse officier meegedeeld aan het werk stil. De ambassade van de VAR in Was hington heeft vandaag een bericht, dat presedent Gamal Abdel Nasser J- van de VAR bij een moordaanslag ernstige schotwonden heeft opgelo- pen„absoluut ongegrond" genoemd. De woordvoerder van de ambassade gaf dit commentaar na zich in ver binding gesteld te hebben met func tionarissen in Cairo. Volgens de berichten, die zowel door een Londense krant als door ra- dio-Israël zijn gepubliceerd, zou de aanslag gepleegd zijn door Ali Amer, broer van veldmaarschalk Abdoel Hakim Amer, opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten. Presi dent Nasser zou in een ziekenhuis liggen en zijn toestand zou ernstig zijn. NOG STEEDS BOMAANSLAGEN IN ALGIERS Te Algiers en omgeving, zijn he den, vrijdag, bij aanslagen zeven Al gerijnen om het leven gekomen. Een fransman werd gewond bij wanorde lijkheden, die na de geweldplegingen uitbraken. Eerder op de dag waren militairen, die onder meer over pantserwagens beschikten, begonnen met de huizen in het door hen afgezette district van Champs de Manoeuvre huis aan huis te doorzoeken. Alle verkeer werd verboden ei de winkels moesten sluiten. In dit dis trict zijn de laatste tijd herhaalde- lijk kanslagen gepleegd. Velen van ons zijn reeds druk doende de garderobe voor de komende vakantie in orde te brengen. Ja, wat moet er al niet meegeno men worden wanneer we enige tijd uit ons gewone doen zijn en ons in een of ander vakantie-oord in een geheel andere wereld wa nen, waar de zorgen en drukte van alle dag van ons afvallen. Het is toch duidelijk dat we dan de band met de sleur van alle dag volkomen willen bre ken en dus ook in andere kleren willen lopen, die van ons een ander mens maken. Zodoende wordt het sa menstellen van een vakan tiegarderobe geen sinecure. We bekijken in onze tijd graag de etalages van de modemagazijnen en de han- digen onder ons zoeken in modebladen en dergelijke naar leuke ideeën. Wij kun nen u een goede tip geven, naar een idee van Italiaan se origine, een ontwerp van Legler uit Milaan, dat ons doet terugdenken aan ro mantische tijden. Let u bij voorbeeld maar eens op die fantastisch leuke strohoed, uiteraard ook weer van Italiaans fabrikaat. Het lijkt wel of die zo van een middeleeuws plaatje is overgenomen. Van boven naar beneden gaande zien we. dat het model het haar in een doek draagt, die om de hals is dichtgebonden. Een uitstekend idee als het winderig i charmant. Het Jak is sportief en eenvoudig. Vervaardigd van veredelde katoen met een eveneens romantisch dessin er in verwerkt van kasteeltorens, tenten, zoals ridders die tijdens tornooien gebruikten, bomen en dergelijke. Van zo'n stofje kunt u echt iets aparts maken. De broek is van het bekende strakke model, dat zo sportief kleedt. Vindt u zoiets ook niet bijzonder leuk als vakantiekleding en het staat leuk en

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4