SeCöid<^<2ouYant PAPOEA'S TEGEN BUNKER-PLAN M. DE VRIES FATALE TREINBOTSING IN JAPAN „WATERMAN" MET 850 MILITAIREN NAAR NIEUW-GUINEA VERTROKKEN MEI-AANBIEDING De visie van de heer Jouwe Meer dan 100 doden ROCOCO Hoogwaterstanden VRIJDAG 4 MEI 1962 52ste JAARGANG No. 15.617 MINISTER CALS MAMMOEDIG VERDER Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00n.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p.mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes f 1,50 Grote belangstelling bij vertrek Het vroegere regeringsschip „Wa terman" nu op nieuw gecharterd is vanmorgen met ruim 850 militai ren aan boord uit Hoek van Holland vertrokken met bestemming Nieuw* Guinea. Om even over zes trokken de sleepbot „S.houwenbank" en „Azië" het schip los van de beton- steiger waar tientallen familieleden hun zonen, mannen of verloofden 'n laatste groet toezwaaiden. Dat ge beurde onder de tonen van het „Wil helmus", gespeeld door het trompet- terscorps van de cavelerie, dat daar voor reeds in het schemerdonker 't vertrek met pittige marsmuziek een beetje had opgefleurd. De tocht van de „Waterman" is het tweede troepentransport per schip sinds de regering besloten heeft de Nederlandse strijdkrachten in het omstreden gebiedsdeel te versterken. De reis duurt 38 dagen en gaat via Curasao, het Panamakanaal en Ho- noloeloe. Evenals vijftien dagen geleden bij het vertrek van de „Zuiderkruis", die nu juist het Panamakanaal is gepas seerd, heerste er ook vannacht in het anders zo rustige Hoek van Holland een grote bedrijvigheid. Er was min der politie op de been de afzetting bleef nochtans zeer effectief maar er waren ditmaal meer „wegzwaai- ers" naar de kustplaats gekomen. Zij werden om even voor half zes tot de kade toegelaten, kort nadat de staatssecretaris van defensie, lui tenant-generaal b. d. M. R. H. Cal- meyer, het schip had verlaten. Betogers kwamen niet ver Minder fortuinlijk was 'n groepje van 70 a 80 betogers;* merendeels jeugdige Amsterdamse leden van 'n zeer linkse organisatie, dat al in de vooravond naar Hoek van Holland was gereisd om te demonstreren te gen het vertrek. Zij hadden o.a. pam fletten bij zich, die zij aan de mili tairen probeerden te overhandigen. Maar nog voor de aankomst van de troepen werden zij opgevangen do r het cordon van politiemannen. Enkele mannen en jongens brach ten een paar uur door op het politie bureau. De anderen hadden daarna geen andere keus meer dan de snel langs hen heen rijdende colonnes 'n groet toe te zwaaien. Slechts een enkele keer klonk de kreet „geen troepen naar Nieuw Guinea", of „troepen terug". De colonnes kwamen uit de leger plaatsen Appingedam, SLoe, Ermelo en Oirschot. De militairen uit Appin gedam hadden al woensdagavond af scheid genomen van hun familie, de anderen donderdagavo-"' Zij hadden alleen hun wapens en-of een koffer tje bij zich. De plunjezakken waren al eerder aan boord gebracht. Het detachement is, evenals de groep die met de „Zuiderkruis" reis de, samengesteld uit een afdeling lichte luchtdoelartillerie en een ba taljon infanterie (stoottroepen), aan- Ontspanning aan boord Om de dag wordt een ai-Jere film vertoond, er zijn sportartikelen aan boord, de bar's staan ook voor de soldaten open en het zwembad is in gereedheid gebracht. Iedere dag is er een verplichte siësta van twee tot vier uur. De rest wordt gevuld met lessen in o.a. het Maleis. Elke mili tair krijgt dagelijks gratis een flesje bier en sigaretten. De jongens van de LUA zijn tenslotte nog extra ver wend door de burgerij van Appinge dam, die kort voor het vertrek een grote inzameling hield, welke enkele duizenden guldens opbracht. Onder de vertrekkenden was één militair, die vooral voor de jeugd 'n trouwe vriend is geworden op de beeldbuis: Wilco Meijer, de vaste partner van Lonn ke Hoogland in jeugd-tv-uitzendingen. Vaandrig Meijer gaat als korps-administrateur van he 41e bataljon infanterie naar Biak en de jeugdige kijkers zullen hem tenminste voor één jaar moeten missen. De meeste andere militairen blijven zes a acht maanden langer weg tot hun diensttijd van 24 maanden is voltooid. Na deze reis van de „Waterman" zal nog 'n troepentransport per schip plaats hebben, wanneer is nog niet bekend. Vast staat, dat de „Zuider kruis" geen troepen uit Nieuw-Gui- nea terug haalt, mogelijk gebeurt dit wel met de „Waterman". Het ver voer van afgeloste onderdelen d- t de lucht zal normaal doorgang vin den, zo werd bij dit vertrek door zegslieden medegedeeld. Gratis overhemd of das bij aankoop van KOSTUUM of JAS. KAMGAREN TWEN-KOSTUUMS Italiaanse style, vanaf 89.75 37.75 HAARLEMMERSTRAAT 149 t.o. Janvossensteeg Schakelzegels worden in betaling aangenomen. (Advertentie) Geen bedreiging van het openbaar onderwijs Blijkens de replieken die gister middag in het hervatte „mam moet-debat" van de Tweede Kamer van liberale zijde Over het openbaar onderwijs zijn gehouden, koestert men daar nog vrijwel gelijke opvat tingen aan die, welke door en ten tijde van Thorbecke gebruikelijk wa ren. Reeds in eerste termijn verklaar de mevr. v. Someren-Downer, dat zij en haar fractie de openbare school niet gedegradeerd wensen te zien tot een „vluchtheuvel", waartoe men in arrenmoede zijn toevlucht moet nemen, omdat een bijzondere school van de eigen richting (nu eenmaal) ter plaatse ontbreekt. Voor princi piële voorstanders van de openbare school aldus de gedachtengang van de liberale woordvoerster is dat de school, waar zij alle kinderen van ons volks verenigd zouden willen zien, omdat juist die school een bij drage zou kunnen geven tot verster king van het nationaal saamhorig heidsbesef en tot de ware verdraag zaamheid. „Omdat op de openbare school kinderen uit allerhand milieu elkaar ontmoeten, zou ik haar gaar ne de „ontmoetingsschool" willen noemen. Veel tegenstellingen zouden niet bestaan, wanneer bij allen in de jeugd verdraagzaamheid zou zijn aan gekweekt". Volgden pleidooien om gelijkberechtiging van de openbare scholen en uitingen van ongerust heid, dat die rechten in de wet van minster Cals niet voldoende verze kerd zijn. Dat alles klinkt wat de taak-om- schrijving van de openbare school en de schets van haar aard betreft wel iets gematigder dan de Thor- beckiaanse opvattingen, volgens wel ke men destijds zó sterk van de eigen overtuiging inzake de rationalistisch/ religieuze waarden doordrongen was, dat men die via overheidsbepalingen wilde opleggen. En dat tegen de ge dachte van de liberale staatsonthou ding in! Zij gaven zich daarbij wellicht helemaal niet te kwader trouw wél over aan de geringschatting van de positief-religieuze betekenis van het bijzonder onderwijs, hetgeen bij voorbeeld ook al in de slogan tot uit drukking kwam, dat men door scho len te bouwen (reeds voldoende deed) om de gevangenissen te kun nen afbreken Gelijksoortige aanbevelingen kon men toen beluisteren als in de ver klaringen van de hedendaagse libe ralen: het openbaar onderwijs moet verdraagzaamheid kweken en (dog matische) verdeeldheid van ons volk tegengaan. Met de kern van die stelling kan men het kwalijk geheel oneens zijn, maar uit de geest en vooral uit de contekst, waarin zulke verkaringen plegen te worden gegeven ook in het debat van de Tweede Kamer blijkt toch we op zijn minst enige verabsolutering van het openbaar onderwijs. En tevens: zoiets als een afweerhouding als tegenover 'n waar achtige bedreiging ervan. Een misverstand blijkt daarbij tel kens weer gelegen in de veronder stelling, dat het automatisme van de lager-onderwijswet zonder meer ook voor het voortgezet onderwijs zou moeten worden toegepast. Minister Cals moest tot een andere procedure voor de stichting var scholen in de laastbedoelde groep overgaan, reeds eenvoudig, omdat vele daarvan in plaats van plaatselijke streekscholen zijn. De minister heeft met zijn plan procedure juist gepoogd tot 'n even wichtige verdeling van scholen te komen, volkomen onafhankelijk van Laat ze maar ravotten of touwtje springen. Zo'n jacket, voor Uw meisje of jongen, kan ertegen! Zware katoenen gabardine, rits sluiting, dubbele capuchon, diverse vrolijke kleuren (o.a. bleu, rood i blauw). En de prijs is een Eén dag betaalt U voor déze' prac- tische, vlotte DRI-SIL JACKETS voor jongens en meisjes van 1 tot 6 jaar, als echte mm* 4^ Coster-stunt: H.™, f. 0.50 st.p.m. Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schrift, bestellingen. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 VLAARDINGEN: Liesveld 7-9 T De heer N. Jouwe, vice-voorritter van de Nieuw-Guinea-raad heeft dezer dagen samen met de heren Kaisiepo, Tanggahma, Torey en Wom- siwor over de politieke situatie rond Nieuw-Guinea overleg gepleegd met de Nederlandse regering. In een on derhoud met een redacteur van het ANP heeft de heer Jouwe een en ander meegedeeld over zijn indruk ken van dit overleg. Het ging voor een goed deel jver het bekende plan van de Amerikaanse heer Bunker. „Wat ons allen verbaasde - aldus Üe heer Jouwe - is, dat de heer Bunker zorgvuldig een zeer belangrijk punt, n.l. de kwestie van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea, in het geheel niet aanroert. Voor ons draait daar juist alles om. Indien de Nederlandse regering het voorstel van de heer Bunker ooit zou accepteren, komt de hele kwestie Nieuw-Guinea op een geheel ander vlak te liggen, want dan zou Neder land volkomen machteloos staan. Het plan zou dan tegemoet komen aan wat Indonesiië zo vurig wenst, een de facto positie verkrijgen in Nieuw-Guinea. En krijgen de Indo nesiërs daar eenmaal vaste voet, dan maken zijn van Nieuw-Guinea on middellijk een binnenlandse aange legenheid, waarbij Nederland, maar vooral ook wij, Papoea's geheel mach teloos aan de kant staan". „Dan krijgen we Aziatische kolonialisten in de plaats van blanke kolonialis ten, en daarin hebben wij, Papoea's, niet het minste vertrouwen. Zal Indonesië in Nieuw-Guinea dan het recht van vergaderen erken nen, het recht van vrije meningsui ting, het recht van oppositie, zullen leiders van een politieke oppositie ook daar dan niet in de gevangenis worden gestopt, zal Indonesië de Nieuwguinea-raad erkennen? Zullen de democratische beginselen worden geëerbiedigd en bevorderd? Wie het Indonesische stelsel der geleide de mocratie kent, weet tevoren reeds het antwoord", aldus de heer Jouwe. „Wat Nederland op dit ogenblik het beste kan doen is: de Papoea's in de gelegenheid stellen, internatio naal voor hun eigen zaak te vechten, en ik acht de Papoea's in staat, dat te doen. Zij moeten daartoe zoveel mogelijk bezoeken brengen aan zo veel mogelijk staten en omgekeerd, de leiders van die staten uitnodigen voor een bezoek aan West-Papoea. Dit geldt ook voor Indonesië. Maar als daar een missie heen gaat uit Nieuw Guinea, dan moet dit geschie den onder de leiding van een gezag hebbende functionaris van de Ver enigde Naties". Het conflict kan dus alleen worden beëindigd, als de Papoea's hun eigen zaken zelf in handen nemen en Ne derland, op verzoek van de Papoea's blijft doorwerken* als steunverlenend land. „Ik hoop, dat deze vrije keuze van de Papoea's door de wereld zal worden gerespecteerd, gelijk de we reld ook de verhouding tussen bijv. Indonesië en Rusland respecteert", zei de heer Jouwe. Over de Indonesische bedreigin gen is zijn mening, dat Indonesië niet in staat is om een grote en langdu rige oorlog te voeren; aan zou de binnenlandse chaos in Indonesië nog groter worden en de economische toestand van het land is niet zo, dat het lange tijd een groot leger op de been zal kunnen houden. De indone- sische grootspraak ziet hij als een onderdeel van de zenuwenoorlog. DE AUSTRALISCHE PAPOEA'S In de wetgevende raad te Port Moresby in Australisch Nieuw-Gui nea heeft de Papoea-afgevaardigde Ephraim Jubilee in een rede onder meer gezegd, dat hij graag zou zien, dat het gouvernement zich tot het Australische parlement richt met het verzoek om de wereld kenbaar te moken „dat wij een samensmelting van Nederlands Nieuw-Guinea met Indonesië afwijzen". „Geef de Pa poea's het recht om te kiezen" aldus Jubilee, „Laat dat de Verenigde Na ties weten. Wij hebben vele redenen voor deze afwijzing. Twee daarvan zijn, dat wij een vrij volk zijn en dat wij aan de rechten op ons land vast houden". Begeleid door luitenant-generaal-vlieger H. Schaper begeeft het Britse vorstenpaar zich naar de wachtende „Brittannia" op Schiphol, hen weer naar Engeland terugbracht. Meer dan honderd mensen (volgens de brandweer 119) vonden gisteren de dood toen in Tokio, nabij het Mi- kawasjima-station, een drievoudige treinbotsing plaatsvond. Honderd zeven en veertig passag'ers werden gewond, waarvan vele thans in le vensgevaar verkeren. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Het on geluk gebeurde toen een goederen trein op een spoorbrug ontspoorde, waarna twee overvolle forensentrei nen op de ravage inreden. De passagiers van de eerste foren sentrein waren bezig zich uit de wrakstukken te bevrijden toen de tweede trein op beide ontspoorde treinen inreed. De meste slachtoffers waren passagiers van de tweede trein. De spoorwegen delen mee, dat de goederentrein uit het station Mika- wasjima vroeger aankwam dan ver wacht werd, en ontspoorde terwijl hij op een zijspoor gezet werd. De twee electrische treinen die uit tegenovergestelde richtingen kwamen reden op de ontspoorde trein in. De binnenkomende trein stortte omlaag van het bovengrondse tra ject en verwoeste een groot pakhuis. De forensentrein zat vol mensen die naar huis terugkeerden uit de voorsteden, na de nationale feestdag van gisteren, de Dag van de Grond wet. Drie uur na de ramp waren de reddingsbrigades nog bezig slachtof fers uit de wrakstukken te bevrij den. Tweeduizend man politie was in geschakeld om bij het reddingswerk te helpen, terwijl 77 ziekenauto's naar de plaats van de ramp gezon den werden. De wijk, half woonwijk, half in dustriewijk in het Noorden van To kio was versperd, en het kostte veel moeite de ambulancewagens naar de plaats van de ramp te krijgen. Het TV-station van Tokio, dat ge woonlijk te middernacht sluit, is de hele nacht in de lucht gebleven om bijzonderheden over de ramp en na men van de slachtoffers te melden. Uw modehuis Tweede grote troepentransport naar (Advertentie) de vaak toevallige activiteiten der gemeentebesturen e.d. Daarbij be hoeft men geen zorg te koesteren voor een ontoereikend aantal van openbare scholen om andere motie ven dan in zulk een evenredige ver deling gelegen. Deze kwestie zal in de komende discussies nog wel verder worden uitgesponnen en door minister Cals (andermaal) tegenover de WD-frac- tie in het juiste licht gesteld. Het zou te betreuren zijn, wanneer de be- winsdsman de mei kwaardige libe rale twijfels niet of onvoldoende zou kunnen wegnemen, al zou dat be paald niet aan de opzet, noch aan de de onmiskenbaar duidelijke tekst van zijn wetsontwerp kunnen liggenl DONKERSTEEG 12 LEIDEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zachter De instroming van koude polaire lucht van de Noordzee is tot stil stand gekomen en de veranderingen in de luchtdrukverdeling zijn zoda nig, dat we de komende dagen ge leidelijk wat zachter weer kunnen verwachten. Op de Oceaan ligt na melijk een omvangrijke depressie, aan de zuidwestflank waarvan sub tropische lucht in de richting van Frankrijk en Zuid-Engeland wordt gestuwd. De begrenzing van deze lucht bevond zich vrijdagochtend boven België. Het ziet er naar uit, dat deze lucht het komende etmaal ook over ons land uitvloeit. Daarbij zal door de grote vochtigheid over het algemeen veel bewolking wor den meegevoerd, terwijl de regen- kansen toenemen. Zon- en maanstanden 5 Mei: zon op 05.04, onder 20.10; maan op 06.19, onder 21.45. 5 Mei: v.m. 4.07; n.m. 16.30. KORRELTJE Ruim achthonderd militairen zijn vanmorgen vroeg met de „Waterman" uit Hoek van Holland naar Nieuw- Als de mens zich veilig waant bo- Guinea vertrokken. De foto toont het atscheid aan de kade. dreigt hem soms het onheil.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1