co Mammoetwet: minister Cals neemt ook met geringere meerderheid genoegen 3600 kledingstukken voor noodlijdende gebieden Treinongeluk met Britse verlofgangers in hoger beroep: machinist las orders niet VRIJDAG 4 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 VOORSCHOTEN Minister Cals zal niet aftreden, als het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs (de bekende Mammoetwet) in de Tweede Kamer niet de gehoopte grote meerderheid krijgt. Hij neemt dus ook met een geringe (re) meerderheid genoegen. Gister middag, aan het eind van de algemene beschouwingen over het ontwerp, zei de bewindsman tot de Tweede Kamer, dat hij ook dan zal proberen, de wet in het Staatsblad te brengen. Opnieuw heeft de minister, die zich bijzonder teleurgesteld toonde over de houding van de christelijk-historische fractie, een dringend beroep op de volksvertegenwoordiging gedaan, te overwegen, voor deze nationale zaak een nationale oplossing te zoeken en te trach ten, het wetsontwerp met een zo groot mogelijke meerderheid in het Staatsblad te krijgen. Uitgeputte minister aan slot debatten De bewogen bewindsman richtte zich in het bijzonder tot de CH-frac- tieleider dr. Tilanus en tot partijvoor zitter mr. Beernink. In bedekte ter men verweet hij de laatste, dat deze, die zulke krasse uitspraken over de Mammoetwet had gedaan, niet bij het debat aanwezig was. De heer Beer nink heeft op de vergadering van zijn partij in Arnhem gezegd, dat het feit, dat minister Cals zal aftreden, als het wetsontwerp wordt verwor pen, hem er niet van zal weerhou den, tegen het ontwerp te stemmen. „Dat moet hij ook niet doen," zei de minister gisteren, „maar hij moet zich wel laten overtuigen door de argumenten die hier naar voren zijn gebracht." Minister Cals, die men al geruime tijd, als altijd sc herp luisterend, zich had kunnen zien bedwingen om te interrumperen, vroeg het woord toen de heer Van Dis opmerkte dat pas sages uit de encyclek niet letterlijk zijn overgenomen in de memorie. Minister Cals vroeg, zich baserend op het reglement, het woord om voor te lezen wat ir. Van Dis in eerste in stantie had gezegd. De heer Van Dis herhaalde dat daarin het woord „letterlijk" niet voorkomt. Passages kunnen er in voorkomen, zonder letterlijke aanha lingen te zijn, aldus de heer Van Dis. De kamervoorzitter maakte er de minister op attent dat de minister pas het woord had mogen vragen als 't kamerlid uitgesproken is. De voor- fitter meende dat een minister zich Ook Eerste Kamer: j Voor A.W.W. geen leeftijdsgrens weduwe met kinderen De Tweede Kamer heeft donder dagavond zonder hoofdelijke stem ming enkele wijzigingen in de Alge mene Weduwen- en Wezenwet aan vaard. De voornaamste ervan was 't vervallen van een leeftijdsgrens voor een weduwe met kinderen en het brengen van de leeftijdsgrens voor weduwen zonder kinderen op veer tig jaar. Minister Veldkamp heeft tijdens de behandeling een nota van wijzigingen ingediend, die ten doel had, alle gescheiden vrouwen wier ex-echtgenoot is overleden (de „kwasi-weduwen") onder werking van de wet te brengen. Over deze zaak is het meest gedebatteerd. KIND GEDOOD OP ONBEWAAXTE OVERWEG Donderdagmiddag is op de onbe waakte overweg aan de Molenstraat té Vught de 36-jarige mevrouw J. Broekhof-Verhoeven uit Vught, die daa rop haar fiets passeerde, gegre- daar op haar fiets passeerde, gegre- Bosch-Boxtel. Haar 3-jarige dochter tje, dat bij haar op de fiets zat, was op slag dood. De vrouw zelf liep ernstige verwoningen, verschillende fracturen en een shock op. De trein kon met 20 minuten vertraging de reis voortzetten. niet op het reglement van orde kan baseren voor het plaatsen van inter rupties. Uitgeput en teleurgesteld heeft mi nister Cals een laatste dringend be roep op de Tweede Kamer gedaan om de Mammoetwet met grote meer-' deheid aan te nemen. Ik zou het voor het onderwijs ernstig betreuren als dit niet zou gebeuren en ik heb mij beraden over de vraag of ik dan zou terugtreden, zo voegde hij eraan toe. Ik geloof niet dat ik dit zal moeten doen. In het belang van het onder wijs moet deze wet in het Staatsblad komen. Deze laatste grote krachtsinspan ning aan het slot van de algemene beschouwingen over de voorstellen tot vernieuwing van het voortgezet onderwijs maakte toch wel indruk op de Kamer die overigens by na leeg was. Verklaring Pax Christi over Nieuw Guinea De Nederlandse afdeling van Pax Christi, die zich ten doel stelt de ves tiging van de vrede, in het bijzonder in de internationale verhoudingen, te bevorderen, heeft inzake de moei lijkheden die zijn gerezen met be trekking tot Nieuw-Guinea als haar mening te kennen gegeven, dat „hoe zeer zij ook overtuigd is van dè wil van de Nederlandse en de Indone sische regering om de oplossing van het te dezer zake tussen hen gere zen geschil langs de weg van onder handelingen te regelen, zij nochtans bezorgd is over het toenemen van militaire maatregelen aan beide zij den. Zij verheugt zich er in dit ver band over, dat de Nederlandse re gering voorstellen tot stopzetting van deze militaire maatregelen heeft ge daan. Zij spreekt de hoop uit, dat tussen Nederland en Indonesië ener zijds en tussen Nederland en de Pa poea-bevolking, alsmede tussen In donesië en deze Papoeabevolking anderzijds, vreedzame betrekkingen tot stand zullen komen. Pax Christi roept haar leden en al degenen die de vrede willen die nen op, te bidden, opdat de H. Geest degenen die verantwoordelijkheid dragen in deze zeer ernstige aange legenheid bij het nemen van hun be slissingen moge bijstaan teneinde de wereld te sparen voor het schouw spel van een militair conflict tussen twee volkeren, wier verbondenheid, hoezeer ook anders in het verleden dan in het heden, niettemin een le vende realiteit is". Koninklijk bezoek aan Den Haag Het programma voor het bezoek van koningin en prins aan Den Haag op woensdagmiddag 9 mei is thans bekend gemaakt. Het koninklijk paar zal omstreeks 15.30 uur aankomen op „Huis ten Bosch". Een uur lang zal het koninklijk paar temidden van de genodigden in de Ridderzaal ver toeven. Door b. en w. van Den Haag zullen 't geschenk van de gemeente worden aangeboden. Om 17.15 uur begint een rijtoer, die om 17.35 urn- zal eindigen bij het circusgebouw aan het Gevers Deynootplein in Scheveningen. In het circusgebouw hebben zich inmiddels 2.000 jonge ren verazmeld en het koninklijk paar V D GEEFT EEN ANTWOORD OP IEDERE BINNENHUIS-VRAAG Alles is afge stemd op deze tijd van „weten- hoe-men-wonen- moet". Van klas siek salonstel tot hypermodern dressoir. Van praktische eetka mertafel tot ruim- tebesparende slaapbank. Uit alle meubelwlnd-' streken in de royale VAD sor tering opgeno men. In tal van voorname hout soorten en stof feringen. In vele prijsklassen. Maar altijd op VAD niveau: met zorg geko zen uit het beste van Europa's meubelindustrie. Ter gelegenheid van het zilveren professiefeest van moeder-priorin Pascaline, algemeen overste van de Zusters Dominicanessen van Voor schoten („Huize Bijdorp"), zijn de zusters van alle kloosters dezer con- gregatie in Nederland aan het werk getogen en hebben de naald ter hand genomen. Moeder Pascaline, die geen ■prijs stelde op een persoonlijk ge schenk bij haar professiefeest, be schouwt de resultaten van deze naai- actie als zodanig. Niet minder dan rond 3600 stuks kleding, van babykleertjes voor meis jes en knaapjes tot kleding voor vol wassenen toe, alsmede een aantal kerkelijke paramenten, hebben de zusters gemaakt. Dat alles is bestemd voor noodlijdende gebieden in en buiten Europa, waarbij ons eigen land niet is uitgesloten, zowel dias- porastreken in Frankrijk en de oost- priesterhulp als de tropische en noord-Europese missiegebieden. Vraag ons rijk geïllustreerde boekje „Thuis best" van de afdeling wo ning - inrich ting. VROOM A DREESMANN LEIDEN (Advertentie) zal daar een forumdiscussie bijwo nen over de vraag: „Wat denkt de jeugd van haar taak in heden en toe komst?" Om 19 uur begeeft het Ko ninklijk paar zich van het circusge bouw naar het „Kushaus". Daar zul len 7000 jongeren een ere-haag vor men langs de weg tussen het circus gebouw en het „Kushaus". Tenslotte zal het koninklijk paar op de hoek van de Palacestraat en het Gevers Deynootplein weer in de auto's plaats nemen. De directeur van het Amstel hotel te Amsterdam, de heer D. de Bes, is bevorderd tot ridder 1ste klas in de Orde van St. Olaf. Eerste Nederlandse klooster voor gebrekkige zusters Zaterdagmiddag 12 mei a.s. zal de eerste Nederlandse nederzetting van de congregatie der zusters van de gekruisigde Jezus te Brunssum door de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, worden ingezegend. Het merkwaardige van _e con gregatie is, dat zij invalide en zieke jonge meisjes met roeping in haar midden opneemt. De in '30 in Frank rijk gestichte congregatie waarvan de zusters daar de bijnaam verwierven van „de zusters met de glimlach", telt nu al 250 religieuzen. Voorlopig zullen 6 zusters hun in trek nemen in het Brunssumse kloos ter, dat echter berekend is op 22 zusters. Het Nederlands apostolaat zal ook hier gevestigd worden. Voor het no viciaat en het afleggen der geloften zullen Nederlandse meisjes voorlopig aangewezen blijven op het moeder huis in Brou-sur-Chantereine in Frankrijk. Moeder-overste van het Brussumse klooster is geworden Mère Hildegarde (mej. Door Timmermans uit Venray), vroeger maatschappe lijk werkster. Zij is ook invalide. Reünie van oud-dorpsgenoten Ongeveer 350 oud-dorpsgenoten zullen op 19 mei bijeenkomen in het agrarische, Drentse dopje Wachtum (gemeente Dalen) om herinneringen op te halen en de huidige inwoners van Wachtum te ontmoeten. Het 100 huizen tellende dorpje zal zyn oud ingezetenen feestelijk ontvangen. Er zal een grote tent verrijzen waar een koffietafel zal worden ge houden. Verder zullen enkele plaat selijke verenigingen de „dag van oud-Wachtumers" opluisteren. Radio Televisie DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levenng met waarborgcertificaat. (Advertentie) Amerikaanse president ontving Russische ruimtevaarder wijzingen. De machinisten zouden er soms wel 800 a 1000 moeten doorne men, maar de getuige-deskundige P. H. J. Claassen, chef dienst exploitatie district Utrecht van de NS, noemde dit aantal sterk overdreven. ,Per district zijn er nooit meer dan 5 a 6 l.a.o.-dienstorders aanwezig," verklaarde hij. De Russische kosmonaut German Titov, die op het ogenblik een toernee door de Verenigde Staten maakt, is donderdag samen met zijn Amerikaanse collega John Glenn door president Kennedy in het Witte Huis te Washington ontvangen. Op deze foto v.l.n.r. tijdens die ontvangst: Glenn, president Kennedy en German Titov. Dagorders thans vervangen door boekje Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep het ongeluk met een Britse verlofgangerstrein op 21 november 1960 bij Woerden be handeld. Het bleek, dat de verdachte in deze zaak, de 44-jarige machinist G. de G. uit Rotterdam de dag vóór het ongeluk wel de dienstorder had getekend, naar niet gelezen. De trein die een groep Britse militairen uit Duitsland naar Hoek van Holland zou vervoeren, was om 19.55 uur uit Utrecht vertrokken. Een kwartier la ter ontspoorde enkele rijtuigen bij Woerden. Uit het onderzoek van de spoorwegen en de spoorwegongeval lenraad bleek, dat de hoge snelheid, waarmee het traject bij Woerden, waar herstel- en veranderingswerk zaamheden werden uitgevoerd, cata strofaal is geweest. „Het wordt een routinekwestie," verklaarde de G. voor het gerechts hof. Evenals voor de rechtbank in Utrecht liet hij blijken dat het onmo gelijk is alle dienstorders in zo korte tijd te lezen. Zoals zoveel andere treinmachinisten, had de G. ver trouwd op de attentieseinen langs het baanvak. Het bord met een 1, waar schuwt voor een snelheidsbeperking, waarna 1000 meter verder een bord met een snelheidscijfer de beperking aangeeft. Bij het bord E, eindigt deze beperking dan weer. De G. ver klaarde, dat hij het bord 1 wel heeft gezien en ook het daarop volgende cijferbord. Hij had daarop een 9 ge lezen in plaats van een 4 en had de snelheid van zijn trein teruggebracht tot ongeveer 85 kilometer. Uit de processen-verbaal bleek, dat de vakgroep treinmachinisten al ja renlang streeft naar een wijziging van de kennisgeving van dienstaan- Boekje met aanwijzingen. Bij de spoorwegen heeft men ove rigens wel lering getrokken uit de slechte ervaringen met de l.a.e.-dag- orders. Sinds enkele weken krijgt el ke machinist een boekje, waarin de aanwijzingen zijn vermeld. Dit boek je, dat eenmaal per week verschijnt, moet de machinist bij zich dragen. Dit systeem wordt reeds enige tijd in Duitsland gevolgd, aldus deelde de heer Claassen mede. Hij zei ook, dat de borden, waarop De G. kennelijk teveel had vertrouwd, in het NS- systeem secundair zijn. Ze doen slechts dienst als attentieseinen. Pri mair zijn de dagorders, waarvan el ke machinist verplicht is kennis te nemen. Als dubbele beveiliging zullen de spoorwegen over drie a vier weken 50 meter na elk 1-bord (attentie snel heidsbeperking) een bord met een snelheidsbeperking plaatsen, zo deel de de heer Claassen mede. De procureur-generaal mr. J. H. Kemper meende, dat De G. fouten heeft gemaakt en straf heeft ver diend. De door de Utrechtse rechtbank opgelegde straf achtte mr. Kemper uit het oogpunt van de algemene pre ventie onvoldoende. „Het is geble ken, dat vele machinisten het met de dienstaanschrijvingen niet zo nauw nemen en meer vertrouwen op hun oog op de lijn." Daarom achtte hij een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf gerechtvaardigd. Uitspraak 17 mei a.s. De foto toont enkele zusters met het rangschikken van de collectie, waarvan slechts een klein gedeelte op het plaatje kon worden opge nomen. (foto v. d. Horst/De Leidse Crt) Aeiherklanken ZATERDAG 5 MEI HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 16.00-24.00 Nationaal progr. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.23 Lichte gramm- muz. 8.00 Nws en postduivenber. 8.19 Muz. ochtendpost, (gr.). 8.35 Van de voorpagina, praat je. 8.40 Gramm. muz. 8.50 Wegwijs, tips voor toeristen. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Kerkorgelmuz, (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Vocaal vrou wenensemble. 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Lichte muz. 10.50 Tentoonstellings agenda. 10.55 Jazzmuz. 11.20 Sport. 11.45 Lichte gramm. muz.. 11.45 Lich te orkestmuz. en zang 12.15 Van de wieg tot het graf: vragenbeantw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.34 Lichte muz. 12.50 Oranje in 't zilver, reportage Koninklijk bezoek aan Zwolle. 13.00 Nws. 13.15 Vara- Varia. 13.20 Jazzmuz. 13.35 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 13.50 Jazz muz. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Kanttekeningen, lezing. 15.00 Ope- rettemuz. (gr.) 15.30 Weekjournaal. Nationaal programma: 16.00 Toe spraak. 16.05 De helden van Nova Zembla, hoorspel voor de jeugd. 16.45 Lichte orkestmuz. 17.15 Act., of: gramm. muz. 17.30 Onze industrie, bron van nieuwe welvaart, klankb. 18.00 Nws. 18.15 Lichte orkestmuz. 18.45 Oranje in 't zilver: reportage van het Koninklijk bezoek aan Arn hem. 19.00 Die vijfde dag in mei: Kerkelijke herdenkingsbijeenkomst. 20.00 Nws. 20.05 Dit is ons leven!: feestelijk gevarieerd progr. 21.30 Promenade orkest en zangsolisten. 22.00 Ik en de horde, hoorspel. 23.00 Nws. 23.10 .Lachte gramm. muz. 23.50 Dagsluiting. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO, 15.55-24.00 Nationaal programma. 7.00 Nws. 7.15 Geestel. liederen. 7.30 Voor de jeuga. 7.45 Morgenge bed en overweging. tf.OO inws. o.iö ^luk ae dag (gr.). 3.50 Van en voor bejaarden. lO.uü Voor de kleuters. 10.15 Klassieke muz. (gr.), ll.uu voor de zieken. 11.45 Orgelconcert (gr.) 12.00 Middagklok-noodklok. lz.04 Licht lunchconcert (gr.). 12.30 ivie- ded. t.b.v. land- en tuinb. 12.53 Stiijk- ork. amosementamuz. 12.o0 Licn&e gramm. muz. 13.00 Nws. 13.15 r-ia- tennieuws. 13.25 Kerkelijke fanfare: amusementsmuz. 13.50 leenagerkeu- ze (gr.). 14.10 Franse les. 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Voor elk wat wils (gr.). Nationaal programma: 15.55 Tweede helft v. d. eindstrijd om de Engelse voetbalbtker en gramm. muz. 17.30 Onze industrie, bron van nieuwe welvaart, klankb. over de wederopbouw van onze nijverheid na de tweede wereldoorlog. 18.00 Nws. 18.15 Licht ensemble. 18.45 Oranje in het zilver: reportage van het ko ninklijk bezoek aan Arnhem. 19.00 Die vyfde dag in mei: kerkelijke her denkingsbijeenkomst 20.00 Nws. 20.05 Radio philharm. ork., groot koor en sol.: klass. muz. 21.20 Oranje in het zilver: reportage van het konin- klyk bezoek aan Utrecht. 21.30 In- 5lr!!nmentaal kwartett: klass. muz. 22.00 Ik en de horde, hoorspel, hoor spel. 23.00 Nws. 23.10 Kamerork. Mo derne muz. 23.50 Dagsluiting. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS. Eurovisie: 14.45 Reportage van de wedstrijd om de Engelse voet balbeker te Londen. KRO: 16.45 Ver keerverkeerd. 17.00-17.30 Voor de kinderen. 19.30 TV-film. NTS. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Nationaal programma: De Pilo- tenlijn, gefilmde documentaire. KRO: 21.00 Zaterdagavond-akkoorden, ge varieerd programma. 21.50 Sport. 22.10 TV-film. 22.40-22.50 Epiloog.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10