VORSTELIJKE SPELEVAART OP KONINKLIJK SCHIP DONDERDAG 3 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT Ongedwongen feest van vorsten en studenten Het zilveren bruidspaar op de dansvloer Prinses Beatrix amuseerde zich kostelijk op het galabal aan boord van de „Oranje" Foto onder: Keizerin Farah danst aan boord van de „Oranje" met jhr. mr. C. J. A. De Ranitz, burgemeester van Utrecht De laatste van de 150 gasten, die zich op de Oranjeinscheepten, was overste Bischoff van Heems kerk met zijn echtgenote. Nadat ook zij ontvangen waren door ko ningin Juliana en Prins Bernhard in de „Nassau-lounge", vertrok het schip om precies vijf minuten over zeven. In de met donker bruin teakhout beklede lounge, waar een pianist rustige muziek ten gehore bracht, verdrongen de gasten zich reeds gauw in de voorzijde van de zaal, waar ze door de grote ramen konden ge nieten van het weidse uitzicht over het overigens grauwe IJ. Talloze schepen begeleidden de Oranjemet loeiende sirenes. Op de tafeltjes rond het midden gedeelte en in de zijnissen waren eenvoudige vaasjes met rode, witte en blauwe lathyrus ge plaatst. Langs de wanden stonden prachtige boeketten gele rozen, terwijl middenin de zaal een gro te amaryllis stond. Perzische kaviaar en gerookte Prinses Irene met een student, dansend op het galabal, dat woensdag- Schotse zalm prijkte op de eerste schotels, die werden binnengedragen. avond in IJmuiden aan boord van de „Oranje" is gehouden met kersen. Het ijs werd op verras sende wijze binnen gedragen op pla teau's met verlichte cijfers 25. Zilveren vuur-val Een prachtige aanblik boden de Daarna volgde heldere schildpadsoep. kleurige toiletten van de dames Het hoofdgerecht bestond uit. gans die allen in het kort waren. Prin ses Beatrix droeg een avondjapon van lichtblauw brocaat, prinses Irene een zachtgroene zijden ja pon en de prinsessen Margriet en Marijke rose en witte toiletten. Veel bewondering oogstte konin- binnen/die zich rond" een"suikeren gin Fabiola, die gekleed was in paleis Soestdijk opstelden met pla- een violetkleurige zijden japon. teau's. ™n waarat als Tean zilveren d t t n-u 7 waterval vuur sproeide. In grote gou- Prinses Josephine Charlotte van deI1 letters ontbrandde tot befluit Luxemburg droeg n gele avond- van dit kleine vuurwerk in grote gou- jurk, die met kant was afgezet, den cijfers nogeens het getal 25. Een Naarmate de cocktailparty vor- spontaan applaus van de ruiin 150 j 4. j gasten beloonde he fraaie werkstuk derde, namen meer gasten op de ;an de „Oranje"-keuken. in zachtgeel en blauw uitgevoer- de fauteuils plaats. De shah van k£e Perzie raakte, op een der sofa s af en toe overstemd door de fluiten gezeten, in druk gesprek met van de sleepboten, die een eindweegs prins Felix van Luxemburg, me' de „Oranje" waren opgevaren evenals prins Philip en prinses U Margareth van Zweden. „Oranje" voer langs geïllumineerde IJ-mond Zoals heel 't feest van deze avond, speelde pok het diner zich in een vol- Ter hoogte van de Hembrug zwol de belangstelling sterk aan. In de vroege schemering hadden op de oevers vele automobilisten 'n plaatsje gekozen en een luid claxonconcert drong tot in het binnenste van de „Oranje" door. Niet alleen de kaden en oevers waren vol juichende men- sen, maar ook vele roeiboten en an komen ongedwongen sfeer af. Het dere kleine schepen brachten een protocol scheen er hpegenaamd niet èaluut aan de voorbij varende gasten, aan te pas te komen, en aan alle ta- Om ruim negen1 uur passeerde de fels heerste duidelijk een zeer opge- „Oranje" het machtige front van het wekte stemming. Koningin Juliana industrieel complex aan de IJ-mond. had plaats genomen aan de tafel, die pe gasten stonden van hun tafels op links van het fraaie gobelin was op- om een blik te werpen op het in gesteld. Ze was in levendig gesprek drukwekkende tafereel, dat de ver- gewikkeld met koning Olaf van lichting van de bedrijven bood. Zo Noorwegen, die haar buurman ter ver het 0og reikte schitterden witte rechterzijde was. Links van de ko- groene en gele lichten op, afgewisseld ningin had prins Karei van Luxem- door de bonte lichtreclames op de burg plaats genomen. fabrieken. Voorts zaten aan deze tafel ko- Op dat moment stonden de 180 ningin Elizabeth van Engeland, groot- jeugdige gasten, vrienden en kennis hertogin Charlotte van Luxemburg, sen der prinsessen, die uitverkoren koningin Fabiola van België, de sjah waren om aan het bal deel te nemen, van Perzië en prins Arnim van Lippe. reeds ongeduldig voor de achteruit gang van het schip te wachten op het moment, dat ze naar binnen Het feest der jongelui. De jongelui hadden in Wijk aan Bruidegom koos nummer 13 Prins Bernhard had zelf de tafel met het nummer dertien uitgekozen. Hij werd geflankeerd door de prinses van Lippe en prinses Brigitta van Pruisen. Voorts zaten hier aan prin- Zee gegeten en waren met auto's ses Maria Christina van Aosta, prins naar iJmuiden gebracht. Om precies Luois van Pruisen en prins Frederik' tien uur gingen de deuren open. De van Fürstenberg. Koning Boudewijn studenten, onder' wie de Leidse stu- zat naast prinses Beatrix. Aan deze dent Bob Steensma, een studievriend tafel zag men voorts prinses Maria van prinses Beatrix, werden in de van Kent, prinses Margaretha van met kleurige lampions en guirlandes Zweden, prins Max van Beieren en carnavalesk versierde „cinema loun- prins Frederik van Pruisen. Prinses ge" door het zilveren bruidspaar ont- Irene zat tussen prins Philip en erf- vangen. hertog Jan van Luxemburg. Ook de De prinsessen Beatrix, Irene en keizerin van Perzië zat aan haar ta- Margriet begroetten hun vriendinnen fel. vaak met een vriendelijke kus. Bij prinses Margriet zag men onder „T meer de prins de Linange, prinses Nauwelijks waren allen binnen of Anne van Frankrijk en erfhertogin koningin Juliana en prins Bernhard Josephine Charlotte van Luxemburg, openden het bal. Toen ze enige tijd alleen op de dansvloer bleven, klapte Prinses Marijke tenslotte had dap- prjns Bernhard even in de handen per plaats genomen tussen prins Mi- en weldra stortten alle jongeren zich chael van Pruisen en de prinses Feo- eveneens op de dansvloer, dora Reuss. Hetzelfde beeld kon men even later in de „Nassau lounge" zien, waar het zachtgele kleed, dat deze zaal tijdens de cocktail party had gesierd, ver wijderd was, waardoor een prachti ge, geheel koperen dansvloer was vrij gekomen. In deze lounge hadden de vorste lijke gasten de koffie gebruikt. Fotografen en cameralieden kregen in beide zalen ongeveer vijf minuten de gelegenheid opnamen te maken. Daarna moest de pers verdwijnen. De leden van het koninklijk gezin, omringd door een keizer en een kei zerin, koningen en koninginnen, prin sen en prinsessen, hertogen en her toginnen, graven en gravinnen, ble ven tot na middernacht geanimeerd op de dansvloeren. Het bal werd om streeks half een onderbroken voor een souper en daarna voortgezet. Niet buitengaats. Er was één tegenvaller, die echter geen domper op de feestvreugde kon zetten. Reeds vroeg in de avond was aan boord het bericht door de luid spreker gegaan, dat besloten was niet de voorgenomen tocht buitengaats te maken. Het weer was op deze kille en grauwe mei-avond niet mild ge noeg om een ongestoorde tocht buiten de pieren te verzekeren. Daarom bleef het schip binnen de sluizen en daar straalde enkele uren lang uit alle patrijspoorten het licht ten teken, dat het sluitstuk van de feestviering nog in volle gang was. Prinses Beatrix en koning Boudewijn van België, gearmd aan boord van de „Oranje" voor het begin van het bal Prinses Margriet, dansend met een student, tijdens het galabal aan boord van de „Oranje"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8