Peek&Cloppenburg De sportieve mo Weerbericht Coöp. Raiffeisenbank Noordwijk in het goud DONDERDAG 3 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 1. Dubbelstof anorak in NINOFLEX DIOLEN. Unieke aanbiedingl Helanca wandelpantalon, slank model in slub-cord dessin. 2. Dubbelstof anorak in katoenen gabardine. Tal van frisse tinten, Tuinpantalon met afknoopbaar bovenstuk. Made by Sturka... in oersterk, soepel denim. IQ 75 Franse modekleuren. Met ingang van 1 juli Bijstand voor minder- validen en andere gehandicapten De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft een tijdelijke regeling getroffen, welke voorziet in uitkeringen voor levensonderhoud en uitkeringen voor bijzondere doeleinden ten behoeve van gehandicapten vooi wie op grond van de bestaande regelingen zeer weinig kan worden gedaan. In een circulaire aan de gemeente besturen omschrijft de minister deze categorie als volgt: Meerderjarige, ongehuwde, in gezinsverband van on derhoudsplichtigen wonende gehan dicapten, die jonger zijn dan 65 jaar en tengevolge van hun handicap geen Regelmatige arbeid kunnen verrich ten. Onder regelmatige arbeid wordt verstaan arbeid, waarvoor een netto loon van 30 of meer per week wordt ontvangen. Aan de gehandicapte kan een perio dieke uitkering van 20 per week worden toegekend, te vermeerderen met de premie der vrijwillige en aanvullende ziekenfondsverzekering. Op deze periodieke uitkering worden in minderging gebracht eventuele in- validiteits. en ongevallenrente en toeslagen, alsmede kinderbijslag, kin dertoelage of andere inkomsten t.b.v. de mindervalide. Inkomsten uit ar beid of bedrijf worden slechts voor tweederde gekort. De regeling zal m.i.v. 1 juli van dit jaar in werking treden,. Nieuwe regelingen met een meer algemeen karakter (zoals arbeidsongeschikt heidswet en algemene bijstandswet) zijn op komst. DE MAMMOETWET Minister Cals kon tegen standers niet overtuigen Gisteren zijn in de Tweede Kamer de replieken geleverd over het ont- werp-Mammoetwet van minister Cals. Hieruit is wel gebleken dat de minister, ondanks zijn uitvoerige antwoord, zijn voornaamste tegen standers, met name dr Tilanus (CHU) en mevr. Van Someren-Dow- ner (VVD) niet tot een welwillen der houding tegenover het wetsont werp heeft kunnen brengen. Men had waardering voor de verdediging door de minister, aldus mevr. v. Someren, maar de tegenstanders wilden hun mening niet herzien. Minister Cals maakte zich af en toe een beetje boos over de volhar ding, waarmee de heer Tilanus zijn wetsontwerp bleef afwijzen, en de interrupties vanachter de regerings tafel waren dan ook niet altyd bij ter vriendelijk. De minister kreeg steun van de zijde der PvdA, wier woordvoerder Kleywegt zich tegen de argumenten van de CH-leider keerde. ERNSTIGE AUTOBOTSING Vanmorgen omstreeks half negen, heeft zich op de rijksweg 16 onder de rook van Rotterdam een ernstige autobotsing voorgedaan, waarbij vier mensen zwaar zijn gewond. Een uit Zwijndrecht komende per sonenwagen, bestuurd door de 45-ja- rige D. N. S., is door de middenberm geschoten frontaal gebotst met een uit Rotterdam komende personen auto, waarin de familie A. den En gelsman - man, vrouw, en 10-jarig dochtertje - waren gezeten. De auto uit Rotterdam werd zo ernstig vernield, dat de brandweer bijna een half uur bezig was om de heer Den Engelsman uit de wrak stukken los te branden De vier in zittenden van de beide auto's zijn naar het Zuider ziekenhuis gebracht. Ooggetuigen vertelden, dat de heer S. met te hoge snelheid reed en ver moedelijk de macht over zijn stuur is kwijt geraakt, toen hij moest afrem men. Machinist kreeg f 1000.- voor «ptreüen in de oorlog De gepensioneerde machinist van de NS, de heer Roelof van Hasselt, die in de oorlogsjaren de acteur Rob de Vries hééft geholpen bij de ont vluchting van een joods meisje uit het kamp Westerborck en daarover in het tv-programma „Anders dan anderen" (onderwerp: Rob de Vries) vertelde, heeft van een kijker uit Bussum een bedrag van 1000 gulden gekregen, die hij kan besteden aan een vakantiereis. Deze schenker, de heer Caransa, directeur van een vennootschap, heeft dit bedrag beschikbaar gesteld uit respect voor de moed van deze machinistt. Deze deed in de oorlog' dienst op het voedseltreintje dat in geschakeld was bij de bevoorrading van het concentratiekamp Wester- borck. De heer Van Hasselt heeft het ontvluchte meisje en de als machi nist verklede Rob de Vries met dit treintje uit de gevaarlijke zone ge haald. Rob de Vries vertelde dat hij naar aanleiding van de uitzending ontel bare reacties krijgt „deze vond ik het meest ontroerend." f 1.~ in beker of pot NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER t Advertentie) ST. LIDUINA- BEDEVAART NAAR SCHIEDAM op maandag 7 mei a.s. Kaarten verkrijgbaar bij Fa. Geyer, Botermarkt, en de Kosfer van de St. Petrus kerk GEEN GROENE HARING DIT JAAR Bang voor de haringworm Dit jaar zullen er geen groene ha ring en traditionele naringrace zijn Overheid, reders en handelaren vre zen een herhaling van de agitatie, die verleden jaar door een televisieuit zending tegen het eten van lieiit- gezouten (groenej harmg werd ont ketend. Volgens deze uitzending is de haringworm, een parasiet, in de groene haring een gevaar, dat alleen door het sterker zouten van de vis kon worden bezworen. De haringvangst begint dit jaar op 21 mei en pas een week later zal nieuwe harmg in de verkoop komen De handel verwacht echter, dat de ware liefhebbers zich door deze late re verkoopdatum niet zullen laten weerhouden om van het zeebanket te gezieten. Het gevolg van de beeld- reportage van vorig jaar was, dat menigeen helemaal geen haring ir.eer durfde eten, waardoor de handel zeer grote schade leed. Aan het rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Utrecht is een rapport gevraagd over het verschijn sel van de haringworm. Hoewel dit rapport nog steeds niet is versche nen, blijken de biologen voorshands een hoger zoutgehalte voor de nieuwe haring te hebben aanbevolen. Amsterdamse scholen vrije zaterdag B. en w. van Amsterdam hebben besloten in afwachting van de tot standkoming van een definitieve re geling van de schoolvrije zaterdag, de hiermee in 1961 genomen proef dit jaar te herhalen en uit te brei den. De openbare kleuter- en LO zul len de acht zaterdagen van 12 mei tot en met 7 juli gesloten zijn. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijda avond. Opgemaakt te 11.15 uur) RUSTiG WEER Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen en wei nig wind. Vannacht hier en daar mist en plaatselijk nachtvorst. Morgenmiddag hogere tempera turen dan vandaag. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zw. bew. 5 0 STOCKHOLM zw. bew. 9 1 OSLO onbew. 10 3 KOPENHAGEN zw. bew. 9 3 ABERDEEN geh. bew. 10 5 LONDEN zw. bew. 13 6 AMSTERDAM geh. bew. 8 6 BRUSSEL zw. bew. 9 5 LUXEMBURG zw. bew. 7 3 PARIJS onbew. 15 4 BORDEAUX zw. bew. 19 7 GRENOBLE onbew. 19 2 NICE L bew. 19 10 BERLIJN regen 9 2 FRANKFORT zw. bew. 14 6 MüNCHEN zw. bew. 8 4 ZURICH zw. bew. 15 1 GENèVE onbew. 19 1 LOCARNO onbew. 20 1 WENEN regen 9 2 rNNSBRUCK regen 7 4 BELGRADO zw. bew. 14 4 ROME 1. bew. 18 3 AJACCIO onbew. 17 4 MADRID h. bew 21 12 MALLORCA onbew. 20 9 LISSABON 1. bew. 19 12 PUZZEL (Advertentie) doening kan terugzien en met de beste wensen voor de toekomst over handigde spreker een enveloppe met inhoud. Namens de Ring Bollenstreek van Toen rond 1890 de depressie in de landbouw een dieptepunt had bereikt, Alkemade jr., als voorzitter van de Boerenleenbanken sprak baron A. v. werd in ons land voor het eerst aan de vorming van Coöp. Boerenleen- Raad van Toezicht eveneens van C. Wijnbergen gelukwensen uit. banken gedacht. In Duitsland had de nood onder de boeren reeds enkele W. G. Alkemade op A. W. Alkemade De voorzitter, de heer C. G. J. Al- tientallen jaren tevoren tot een dergelijke samenwerking geleid en toen vader en zoon, en kassier S. Hiep kemade, was getroffen door de grote Friedrich Raiffeisen, begaan met het lot van de boeren, daarvoor een be- werd opgevolgd door zijn zoon P. belangstelling vooral van buitenaf, vredigend systeem had ontwikkeld, groeide die samenwerking snel uit tot W. G. Hiep. want voor de leden is nog vastge- een groot net van boerenleenbanken op coöperatieve grondslag. Dat systeem steld een grote bijeenkomst in Tres- diende de pioniers in ons land tot voorbeeld, doch eerst in 1896 kwamen GESCHENKEN long te Hillegom. Dank bracht spr. de eerste Coöp. Raiffeisenbanken tot stand en in 1898 waren bij de Centrale aan de feestcommissie voor de goede te Utrecht slechts 11 afdelingen aangesloten. Rond 1900 nam de groei snel De commissie had gemeend het niet organisatie van deze feestviering, het toe, ook in de bollenstreekgemeenten ontwikkelde zich vanaf 1902 een net alleen bij woorden te moeten laten samenstellen van het gedenkboek en van boerenleenbanken. In 1911, toen reeds 386 plaatselijke banken bij de maar ook een cadeau te moeten aan- de feestgave waaraan het bestuur on- Centrale waren aangesloten, ontbrak in de keten van de bollenstreek nog bieden en dank zij de spontane me- getwijfeld een goede bestemming zal slechts de belangrijke bloemen- en badplaats Noordwijk. dewerking van de leden kon spreker geven. Dank aan de heer Kolsté voor het bestuur een chèque overhandigen de goede adviezen en medewerking DE OPRICHTING Gooyer, Rotterdamsche Bank, B. Ike groot 1365 waarvoor het bestuur van de Centrale Bank, dank aan ba- tt f tsj a "i -f/i gemeentesekretaris en vele bestuurs- een passend gedenkteken kan aan- ron Van Wijnbergen voor diens har- net mitiatzei om JNoorawijK uit aat ieden van Raiffeisenbanken uit de schaffen voor het nieuwe bankge- telijke woorden en greep hierbij isolement te verlossen werd geno- omgeving. bouw, als dit in de naaste toekomst gaarne de gelegenheid aan lof toe te men aoor ae neer u. J. g. van Parijs jr)e voorzitter van de feestcommis- betrokken kan worden. Hierna ver- zwaaien aan het bestuur van de op een by eenkomst van de afdeling sje heer H. Th. v. Bourgondien kreeg de heer H. te Kolsté het woord, Ring Bollenstreek voor de belang- noorawijK van net h.h.g., waarvan sprak 6en woord van welkom. ten eerste om namens de direktie en riJke vergaderingen die zij houden nij aestijas voorzitter was. ±iy had Spreker deelde mede, dat een ge- bestuur van de Centrale Bank de af- ter voorlichting van de aangesloten succes en staande de vergadering denkboek was samengesteld waarin deling Noordwijk te complimenteren bpiken. Spreker was verheugd dat werb een commissie benoemd, wej e men een volledig overzicht krijgt met het gouden bestaansfeest, maar vier oud-bestuursleden tegenwoordig I n°y,ember 1911 eei\ vergade- van gang van zaken over de afge- ook om te getuigen, dat deze bank waren waarvan de heer C. W. G. Al- ring belegde waarop een 40-tal leden ]0pen 50 jaren. Drie frappante geval- een goede naam heeft in de Centrale, kemade zelfs behoort tot de oprich- toetraden. Het eerste bestuur bestond jen vastgelegd in dit gedenkboek Dankbaar was hij gestemd ten op- ters van de bank. Verder de heren w tt vTenw t enw iv/rSr', wilc*e spreker op de voorgrond stel- zichte van de pioniers want door hun Th. G. v. Went, H. Hoek sr. en J. G. h. HoeK, h. Hoogeveen iz., jn. Mar- ien> het voorzitterschap van het be- doorzetting en volharding is voor de v. Eeden en als blijvend aandenken dus, c. v.a. JNiet Hz., H. KuigroK en stUur ging over van vader op zoon welvaart in zijn totaliteit iets tot overhandigde spreker namens de Jac. v. Went in de raad van toezicht c G j Alkemade sr. naar C. G. J. stand gekomen waarop men met vol-bank ieder een bureauklokje aan. de heren C. W. G. Alkemade, Barth. 6 de Groot en S. A. van Konijnenburg. Op 19 december 1911 passeerde de oprichtingsakte ten overstaan van not. L. A. T. Binnendijk en op 6 ja nuari 1912 ingeschreven in het daar voor bestaande register. De tot kas sier benoemde heer S. Hiep begon zijn werkzaamheden in een kamertje van een pand aan het Kerkhofpad en daarna in de kassierswoning aan de Wilhelminastraat, waar twee avonden per week zitting werd ge houden. DE GROEI De groei van de bank ging in de eerste jaren langzaam, na de tweede wereldoorlog kwam de grote ont wikkeling hetwelk overduidelijk uit de cijfers blijkt. De omzet in 1912 was 50.202 en in 1947 ruim 4 mil joen. In 1954 werd het nieuwe bank gebouw aan de Wilhelminastraat be trokken en in 1959 kwam een bij kantoor te Noordwijk aan Zee tot stand. De omzet in 1961 bedroeg ruim 59 miljoen gulden. RECEPTIE Gistermiddag recipieerde het be stuur en de Raad van Toezicht in Het Hof van Holland temidden van vele bloemstukken. Onder de aan wezigen merkten wij o.m. op burge meester mr. G. F. W. van Berckel, de heren\ Kolsté en Wildschut van de Centrale uit Utrecht, baron A. v. Wijnbergen uit Wassenaar, bestuur van de Noordwijkse Spaarbank, de heer D. Algera, Twentse Bank, P. de Bloedige botsingen in Pakistan De Indische delegatie bij de V.N. heeft woensdag een verklaring ver spreid, waarin gezegd wordt, dat bij incidenten in Oost-Pakistan tussen Hindoes en Mohammedanen 7 men sen om net leven gekomen en 13 ge wond zijn. Volgens de veiklaring begonnen de incidenten op 24 april, toen een tiental woningen van Hindoes geplun derd en in brand gestoken werd door Mohammedanen. Later, aldus de ver klaring waren er steekpartijen in Dacca. De Indische delegatie verklaart, dat de incidenten volgden op „kwaad aardige en hoogst overdreven lezin gen" in Pakistan van enkele niet erg belangrijke incidenten in West-Ben galen (India) en „opruiende redevoe ringen" van Oost-Pakinstaanse func tionarissen. Noorwegen en de E.E.G. Noorwegen heeft een formeel ver zoek ingediend om toegelaten te wor den tot de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.) en is daarmee het derde land van de Europese vrij handels associatie (E.V.A.) dat hier toe overging. Eerder hebben Engeland en Dene marken het volledig lidmaatschap aangevraagd. De drie neutrale leden van de E.V.A. Zwitserland, Oos tenrijk en Zweden hebben het ge associeerd lidmaatschap aangevraagd. Portugal is het enige lid van de E.V.A. dat nog geen stappen in deze richting heeft ondernomen. Amerikaanse kernproef De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het ministerie van defensie in Washington heben woens dagavond bekendgemaakt, dat in het gebied van het eiland Christmas in de Stille Oceaan opnieuw een kernproef in de dampkring is genomen. De bom was door een vliegtuig uit geworpen en ontplofte om zeven uur woensdagmiddag. De kracht van de ontploffing stond gelijk aan die van een miljoen ton T.N.T. Het is de derde proef van de lopen de serie. De voorgaande explosies zouden een sterkte van 100.000 en 500.000 ton T.N.T. gehad hebben. No. 537. Hor. 1. uitroep van op wekking, 5. artikel (afk.), 6. altoos, 8. muzieknoot, 9. achting, 10. gewicht, 13. voorzetsel, 14. vis, 17. meisjes naam, 18. vloertegel. Vert.: 2. dof, 3. palmboom, 4. myth, figuur, 6. stad in Italië, 7. erg, in hoge mate, 8. sint (afk.), 11. scheik. element (afk.), 12. geweven band, 15. lus, 16. zot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 536. Hor. 1. laster, 5. hij, 6. r.o., 7. eng, 9. rad, 10. roe, 11. linie, 13. een, 15. aat, 17. enk, 19. na, 21. es, 22. Drente. Vert.: 1. lijn, 2. si, 3 .era, 4. rode, 5. het, 8. griet, 9. reine, 12. pand, 14. aks, 16. aar, 18. nee, 20. in. PUNT „Zou u misschien driehonderd-vijftig gulden en dertig cent in de brand kast willen laten zittendan krijg ik morgen tenminste mijn salaris!" Aardappelen goedkoper Op de gisteren gehouden openbare vergadering van het produktschap voor aardappelen viel de verwach ting te beluisteren, dat de pryzen voor aardappelen, zowel in de groot handels- als de consumentensector, verlaagd zullen worden. Hoewel in ons land nog grote voor raden aanwezig zijn, staat de ex port van aardapelen nagenoeg stil, tengevolge van de maatregel van minister Marijnen. Het sterkst ko men de prijsverlagingen tot uitdruk king bij de minder gevraagde soor ten. Alleen Eigenheimers en bintjes blijven met ong. 38 ct. per kg nog aan de dure kant.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3