Minister antwoordde fractievoorzitter P.v.d.A. gisteravond tijd ens bijeenkomst Statenkring Leiden „Kritiek van de P.v.d.A. op uitzonderingen na nauwelijks constructief 'f KARREWIEL MR J. R. H. VAN SCHAIK OVERLEDEN Kindenvagen reed Geen groenten- en fruitveilingen op Koninginnedag (30 april) ZATERDAG 24 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 MR BURGER STELDE VRAGEN OVER UITLATINGEN VAN DR KLOMPé GODFRIED BOMANS: MIJN POPULARITEIT IS EEN MISVERSTAND De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft gisteravond in de grote zaal van „Den Burcht" te Leiden tijdens de pro- paganda-bij eenkomst van de Statenkring Leiden van de KVP mr. J. A. W. Burger, fractievoorzit ter van de PvdA in de Tweede Kamer, geant woord op enkele door hem als Kamerlid schrifte lijk ingediende vragen. Tezelfdertijd werd dit antwoord bij de heer Burger bezorgd. De minister had tijdens een rede, gehouden op het Overijssels Appèl van de KVP te Hengelo op 3 maart j.l. te kennen gegeven, dat zij de kri tiek van de PvdA op het beleid van het tegen woordige kabinet „op uitzonderingen na nauwe lijks constructief" kon vinden en dat de PvdA De minister kon de heer Burger op zijn vraag of deze uitspraken inder daad door haar gedaan waren tijdens dit appèl bevestigend antwoorden, alleen met dien verstande, dat aan de tweede uitspraak toegevoegd diende te worden: naar mijn eigen mening. In zijn tweede vraag wilde de heer Burger weten of de minister „beide ernstige beschuldigingen aan het adres van de PvdA, ontleent aan haar ervaringen bij de behandeling van haar beleid als hoofd van het Departe ment van Maatschappelijk Werk en/of haar ervaringen tijdens het waar nemen van het ministerschap van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Het antwoord op deze vraag luidde ontkennend. Naar aanleiding van een derde vraag - waarin de heer Burger om een motivering vroeg - deelde de minister mede, dat haar indrukken over het optreden van de Partij van de Arbeid tegenover het kabinetsbeleid berusten op hetgeen iedere staatsburger heeft kunnen waarnemen. Zonder daarbij te uitputtend te zijn, wilde mej. Klompé toch wel enige voorbeelden noemen, die haar bij deze uitspraken voor ogen stonden. 36 MOTIES Allereerst noemde de minister de 36 moties door de PvdA sinds zij in de oppositie is - door haar inge diend, waarvan er 27 werden ver worpen, 3 aangenomen en 6 inge- trokKen. „tiet constructieve element kan ik in een dergelijke aktie niet ontwa ren". Vervolgens noemde de minister de houding van deze Tweede Kamer fractie Dij het debat over de kinder bijslag, bij het debat over de toto en de houding van de PvdA inzake "de loonpolitiek. „Dit alles",, aldus minister Klompé, „dan gezien tegen de achtergrond van de propaganda van de PvdA, die een negatieve te neur heeft. Het kabinet ueugt niet, men doet niets en als men dit maar dikwijls genoeg zegt, blijft er altijd wei iets hangen". De vierde vraag van de heer Bur ger handelde over de uitzonderingen, door de minister genoemd. Hierop antwoordde mej. Klompé met te wij zen op de constructieve houding van de PvdA tijdens de debatten rond de Nieuw-Guinea kwestie en ten aan zien van de wet op het voortgezet onderwijs, de zgn. Mammoetwet. AKKOORD OUD-WASSENAAR Over de houding van de PvdA bij de loonpolitiek zei de minister in haar antwoord nog het volgende: „Van daag zitten wij in de gedifferen tieerde loonpolitiek, waar de PvdA met veel kritiek tegenover staat (wat overigens niet wegneemt, dat de' lo nen onder deze politiek een aanzien lijke verhoging ondergaan). Er wor den afspraken gemaakt tussen re gering en bedrijfsleden (het akkoord van Oud-Wassenaar, red.) Het blijkt, dat het NVV daarin wijziging wenst en als de regering, wanneer men het niet met elkaar eens wordt, een aanwijzing geeft om de wijziging te voorkomen, wenst het NVV het over leg te verbreken. Niet constructief. Nu zult u zeggen het NW is niet de PvdA, maar ik had toen ik mijn rede hield wel dé overtuiging, dat de PvdA het met dit standpunt eens was. Dit is dezer dagen bevestigd bij de interpellatie Roemers in de Tweede Kamer en door een uitspraak in de Eerste Kamer van de zijde van de PvdA, n.l. door de ,heer Van Wingerden. Ik kan deze houding niet constructief vinden en dan nog wel in zo'n belangrijke zaak". Op de laatste vraag van de heer Burger, waarin deze vroeg welke con crete uitleg de minister voor ogen heeft gestaan toen zij tijdens de ge noemde bijeenl omst het bijbelwoord „Is uw oog boos omdat ik goed ben" relevant achtte in verband met het regeringsbeleid ten opzichte van de ambtenarensalarissen, antwoordde de minister - die duidelijk stelde, dat het er haar niet ging om een propagandaspeech te houden, doch zuiver en alleen om de heer Bur ger van antwoord te dienen - ten slotte: „Nadat ik op het Overijsselse Appèl de belangrijke inhoud van de regeringsvoorstellen had gegeven, heb ik geconstateerd, dat in de Kamer werd toegegeven, dat het aangeboden pakket inhoudrijker was en verder ging dan welke regeringsvoorstel in zake ambtenarensalarissen sinds 1945 ook. Daar ik de voorstellen ten aan zien van de extra verhoging van de hogere ambtenaren rechtvaardig vond beschouwde ik de tekst - per soonlijk heb ik het woord „goed" al tijd geinterpreteerd als rechtvaardig - dus als relevant". Tulpen voor minister. De aanvaarding van de uitnodi ging, die het bestuur van de Staten kring Leiden gistermorgen de mi nister telegrafisch had gedaan, werd door de vergadering bijzonder op prijs gesteld. Iets van dankbaarheid daarvoor kreeg een zichtbare gedaan te in de bos tulpen, die de minister door de voorzitter werd aangeboden. Rede van burgemeester Kolfschoten (Alkemade) Alvorens de minister op. deze pro- paganda-bij eenkomst arriveerde, sprak de heer E. J. M. Kolfschoten, burgemeester van ALkemade en lid van de Tweede Kamer voor de KVP, over het belang van de verkiezing vooi*de leden van de Provinciale Staten, welk college een uitermate belangrijke functie bekleedt in het bestuur van de provincie en waar op het katholieke volksdeel dus via haar vertegenwoordigers een stem pel van christelijke, sociale politiek moet drukken. De heer Kolfscho ten sprak uitgebreid over de taken van dit bestuurscollege en hield de vergadering allereerst de bijzonder grote taak voor, die de Provinciale Staten hebben bij de voorbereiding van de gemeentelijke grenswijzigin gen en de samenvoeging van ge meenten. „Een actueel onderwerp," zoals de heer Kolfschoten zei, waarbij vooral zijn gedachten uitgingen naar „eisen stelt, die verder gaan dan in het lands belang verantwoord is." In het kader van schriftelijke vragen van de Kamer vond de minister het niet op haar weg liggen de heer Burger op zijn vragen te antwoor den. Voor haarzelf had zij echter al een antwoord klaar op deze vragen, die zij in een buiten-parle mentaire bijeenkomst naar voren wilde brengen. Gisteravond is de minister daartoe dus de gele genheid geboden. En zoals de voorzitter van de Statenkring Leiden, de heer P. Oosterveer, het uitdrukte „binnen de kring van de PvdA kan men het hiermee de eerste dagen doen." de Leidse agglomeratie en de ophef fing van Zwammerdam." Daarbij dient men respect te hebben voor oude gemeenschappen, doch wanneer de omstandigheden of het algemeen belang dit eisen, dan moeten ge-, meenten gTonden afstaan of deze zelfs in het geheel worden opgehe ven. Echter niet voordat de zaak zorgvuldig op haar eigen mérites is bekeken". Gemeentelijke autonomie. Aangeroerd werden door de heer Kolfscnoten ook de kwesties van de randgemeenten en de financiële ver houdingswet. „Men moet geven en nemen", aldus de heer Kolfschoten, „en niet verloren raken in blink chauvinisme. De gemeentelijke auto nomie moet niet eng begrensd wor den door een eigen éérichtingsver- keer tegen iedere andere stroom in." Streekplan Zoetermeer. Een punt van overweging bij zijn bescnouwing over de taken van de provinciale Staten - en aan met na me voor die van Zuid-Holland, tot welk college spreker zich wilde be perken - was ook het streekplan Zoetermeer, waar woonruimte moet worden gecreëerd voor 1 OU.000 men sen in de toekomst om de groei van Den Haag op te kunnen vangen. Bij al dergelijke zaken is het beleid van Provinciale Staten van bijzonder groot belang, evenals voor de water beheersing en de centralisatie van de nutsbedrijven - „door de sterke decentralisatie en de daarmee gepaard gaande onrendabiliteit van sommi ge energiebedrijven zijn er nog ge bieden in Zuid-Holland waar de be woners verstoken blijven van de ze geningen van dit comfort". Rede partijvoorzitter mr Van Doorn Na de antwoorden van minister Klompé aan de heer Burger nam de voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, het woord. Had bur gemeester Kolfschoten de politiek binnen de provinciale grenzen be licht, de heer Van Doorn gaf een to taal beeld van de landelijke politiek. Hij bezag daarbij wat door het hui dige kabinet is bereikt. „Is het waar," aldus de heer Van Doorn, „dat wanneer het geschreeuw en gemopper van de PvdA telkens wordt afgewezen dit een teken zou zijn voor een ondemocratisch be stel? Sinds de PvdA in begin '59 in de oppositie ging is zij vrijwel nim mer constructief geweest en dit is niet passend voor een partij van dit formaat. Van ondemocratisch kan dus zeker niet worden gesproken. De PvdA heeft ons de handschoen toegeworpen door bij de a.s. ver kiezingen voor de Provinciale Sta ten nu al aan de kiezers te vragen of zij zich willen uitspreken over het landelijk beleid, over het be leid dus van de regering. Wij katho lieken hebben met plezier de hand schoen opgenomen. Wat er tijdens dit kabinet bereikt is, mag er zijn. De heer De Kort, fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, heeft dit tijdens de KVP-landdag vorige week als volgt gekarakteri seerd: van goed tot zeer goed." Vier wensen. De heer Van Doorn noemde ver volgens de vier wensen, waarmee het kabinet De Quay eind '58 start te: a. op het sociaal-economisch ter rein de vrijere lonvorming, b. de ur gentie van de wonii gbouw, c. de kin derbijslag voor de zelfstandigen en d. dat de bezitsvorming vaart zou krijgen. „Het is betreurenswaardig, dat nu Hij is populair, Godfried Bomans. Als u z'n boeken hebt gelezen, hem op de T.V. hebt gezien in 'Hou je aan je woord', op de radio hebt ge hoord, dan zult u begrypen waarom. Maar wat zegt Bomans zélf van zijn populariteit In Libelle van de komende week vindt u een interes sant en uitgebreid vraaggesprek, waarin u kunt lezen, wat er zich werkelijk afspeelt onder die bos weerbarstige haren van Nederlands meest gelezen schrijver. In het nieuwe nummer van Libelle leest u bovendien: 'Koningin Fabiola is niet jaloers op Paola', 'T.V. en uw woonkamer' en 'Dit maakt onze confectie voor u'. Al met al wéér zo'n Libelle vol nieuws en gezellig heid. Als u het niet wilt missen, abonneer u dan per briefkaart by Libelle, Nassauplein 3, Haarlem. ONZE KEUKEN wint dagelijks Woningbeleid. Lof zwaaide de heer Kolfschoten het huidige college van Provinciale Staten in Zuid-Holland toe voor het boven het landelijk gemiddelde uit stekende wegenstelsel, met een plan voor de toekomst tót een bedrag van 150 miljoen. Tenslotte sprak de heer Kolfscho ten over het woningbeleid in de pro vincie, dat naar zijn idee zich ver keerd richtte op het punt van sta tische woningtekort bij de verdeling van de woningtoewijzingen. „De wo ningverdeling wordt geregeld naar het statistisch woningtekort, naar de bevolkingsgroei en naar het krotten- bestand, doch vooral is bepalend het aantal van diegenen, die een gezin willen stichten en niet het irreële beeld van het statistisch woningtekor dat ver afwijkt van het werkelijke tekort. Het is daarom een taak voor de KVP in de Provinciale Staten van Zuid-Holland tot een beter wo ningbeleid te geraken." Op deze foto, die gisteravond ge maakt werd tijdens de propaganda- hijeenkomst van de Statenkring Lei den van de KVP, waar de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, de heer Burger van de PvdA van repliek diende. V.l.n.r. mr. H. W. van Doorn, voor zitter van de KVP, de minister, bur gemeester E. J. M. Kolfschoten van Alkemade en de voorzitter van de Kringraad Leiden, de heer P. Oos terveer. (foto „Van Vliet") HOTEL - OAFÉ - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 Zaal voor Uw receptie-, zaken- en huwelijksdiner. kortgeleden het NW het Akkoord van Oud-Wassenaar naast zich heeft neergelegd, terwijl de vrijere loon politiek gunstige resultaten heeft af geworpen. In grote lijn is het ons goed gegaan, hoewel ik zeker niet wil zeggen, dat er geen problemen meer zijn. Ook de liberale werkne mers zijn - waarschijnlijk door on rust in eigen kring - naast dit ak koord gaan staan. De zekere onrust in socialistische kring heeft de PvdA er zelfs toe gebracht spijkers op laag water te gaan zoeken." Kritiek op woningbeleid. „Over de woningbouw ben ik wat kritisch gestemd," aldus de heer Van Doorn, „dit kabinet heeft echter op dit terrein ook veel goeds verricht. Er zijn meer goedkope woningen ge bouwd dan ooit tevoren en via de motie Andriessen wist de KVP nog 5000 woningen te verschuiven van de ongesubsidieerde naar de gesubsidi eerde woningbouw. Voor de kinderbijslag van de zelf standigheden hebben wij 70 a 75% van hetgeen wij eisten binnengekre gen. Wanneer we de lijn van de PvdA hadden gevolgd, dan hadden die zelfstandigen niets gekregen. Op het terrein van de bezitsvor ming hebben wij bereikt, dat er o.a. een jeugdspaarregeling is gekomen, (Advertentie) een ambtenaren-spaarregeling en dat een algemene premiespaarregeling op stapel is gezet." Oordeel aan de kiezers. Bij zijn beschouwing over de bui tenlandse politiek van dit kabinet, haalde de partijvoorzitter de Nato aan, de ontwapening met controle, de Europese zaak, waarvoor de mi nisters Marijnen en Luns zich bij zondei hebben ingespannen en ten slotte de Nieuw Guinea-politiek van het kabinet. Wij hebben op dit terrein als klein land het niet alleen te ver tellen, doch wij zullen steeds ons uiterste best blijven doen, om ten slotte zowel de Papoea's als Indo nesië tevreden te stellen". „Wij laten het", aldus de heer Van Doorn aan het einde van zijn speech „over aan het nuchter oordeel van de kiezers of wij een sociaal beleid hebben gevoerd, dat steeds gericht was op de economisch zwakkeren, of niet, zoals de oppositie heeft ge suggereerd. De PvdA wil met de leuze „bui gen of barsten" zoveel mogelijk stem men bijeen zien te vergaren, daarbij drijvend naar een richting, waarin een minderheid de baas zou willen spelen over een meerderheid. De kiezers kunnen zichzelf volgende week afvragen: hoe is het ons tij dens dit kabinet vergaan en hoe zie ik dat geschreeuw van de oppo sitie, die als minderheid de wil aan de meerderheid wil opleggen". Staatsman die steeds grote rol speelde Te zijner huize in Den Haag is gis teravond op tachtigjarige leeftijd overleden mr. J. R. H. van Schaik, Minister van Staat- De heer Van Schaik was weer ongeveer 'n maand thuis, nadat hij in het ziekenhuis aan het Westeinde verpleegd was ge weest voor een beenbreuk. De begrafenis is voorlopig vastge steld op dinsdag op de kath. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Aan de begrafenis gaat een uitvaartdienst vooraf in de St. Pa- schaliskerk. Josephus Robertus Hendricus van Schaik werd 31 januari 1882 te Bre da geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te 's-hertogenbosch en studeerde vervolgens in de rechts wetenschappen aan de Rijksuniversi teit, waar hij in 1905 promoveerde. Na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat en procureur te Arnhem, waar hij ook kantonrechter-plaats- vervanger is geweest. In 1919 vestig de hij zich als advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Hij kreeg in 1917 zitting in de Tweede Kamer voor de algemene bond van Roomsch-Katho- lieke kiesverenigingen in Nederland. In de Tweede Kamer heeft mr. Van Schaik als lid een grote rol gespeeld. Destijds behoorde hij tot een meer progressieve groep in de R.K. Staats partij. Hij had door zijn heldere be toogtrant en juridische kennis steeds het oor der Kamer. In 1929 werd hij voorzitter van de Europese christen-democraten naar Den Haag De christen-democratische fractie van het Europees parlement zal op 10 en 11 april in Den Haag verga deren over het statuut voor een poli tieke unie (plan-Fouchet) en over 'n vernieuwing van de associatie met de Afrikaanse staten met de EEG. De Nederlandse leden van deze fractie (KVP, AR, CHU) zullen hun buitenlandse collega's een diner aan bieden. De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamers mr Jonkman en dr Kortenhost bereiden de bezoe kers een ontvangst. In deze lente tijd zal een bezoek aan Keukenhof worden gebracht. H.K.H. Prinses Irene heeft het voornemen op woensdag 18 april de nieuwe jeugdherberg in het recre atiegebied „Berg en Bos" in Apel doorn te openen. Tweede Kamer, welke functie hij bekleedde tot 1933. In het tweede ka binet Colijn (19331935) en het der de kabinet Colijn (19351937) was hij minister van justitie, daarna werd hij wederom lid van de Tweede Ka mer, waarvan hij andermaal tot voor zitter werd benoemd. In 1948 werd hij belast met de ka binetsformatie. Van het door hem gevormde kabinet werd dr. W. Drees minister-president, terwijl de heer Van Schaik het vice-presidentschap op zich nam, zonder portefeuille. Aan de grote wijzigingen die zich tijdens de ambtsduur van dit kabinet (1948- 1951) in de struktuur van het Ko ninkrijk der Nederlanden voltrokken, had hij een belangrijk aandeel. Na zijn aftreden verkreeg hij de titel van Minister van Staat en werd hij tevens benoemd tot lid van de Raad van State. Hij had een werkzaam aandeel bij de voorbereiding van de Rondetafel conferentie met de West en met de totstandkoming van het statuut. Hij was voorzitter van een staatscom missie, die in 1954 verslag uitbracht ter voorbereiding van de grondwets herziening. In 1957 trad hij af als lid van de Raad van State. Mr. Van Schaik was commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw en drager van het grootkruis van de Orde van de H. Silvester. STILLE OMGANG VOOR INVALIDEN Voor de eerste maal in de geschie denis van de Stille Omgang zal deze bedetocht ook georganiseerd worden voor invaliden en wel zondag a.s. om half zes- Men vertreki gezamen lijk van het hoofdpostkantoor. De Stille Omgang gaat uit van de R-K. Invalidenbond St. Liduina. Men kan zowel te voet als in een invalide wagentje aan ie Stille Omgang deel nemen. Na afloop is er een H. Mis om half zeven in de St. Dominicus- kerk aan de Spuistraat. in het water BABY VERDRONKEN Gistermiddag is te Alkmaar het éénjarig dochtertje van de familie Veenstra verdronken. De moeder had het kind met een 15-jarig meisje in de kinderwagen meegegeven. Op de Voordam liet dit meisje de kinder wagen op de weg staan, terwijl zij even een boodschap deed. De kinder wagen rolde toen het hellend weg dek te water. Voorbijgangers spron gen de wagen na en slaagden erin het kind op het droge te brengen. Een dokter, die tevergeefs probeerde met kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken, kon slechts de dood constateren. P.T.T.-ambtenaar herademde Verkeerd gestorte f 1000 weer terecht Een PTT-ambtenaar in Enschede had dezer dagen per vergissing 1000 gulden overgeschreven op een ver keerd gironummer, waardoor dit be drag zoek raakte. Alle nasporingen bleven vruchteloos en het zag er naar uit, dat de man dit bedrag uit eigen middelen zou moeten aanzuiveren als er geen rekeninghouder zich zou komen melden met de mededeling, dat er 1000 gulden teveel op zijn gironummer bijgeschreven was. Tot grote opluchting van de amb tenaar kwam gisteren de heer Mie- remet te Piasmolen tot de ontdek king, dat dit grote bedrag abusieve lijk op zijn girorekening was over geschreven. Hij maakte van deze fout melding en. boekte de duizend gul den weer terug. Dit jaar zal Koninginnedag (maan dag 30 april) in beginsel een dag zonder groenten- en fruitveilingen zijn, al zal er dan voor bepaalde produkten ontheffing van het veil- verbod gegeven kunnen worden. Het bestuur van het produktschap voor Groenten en Fruit heeft hiertoe in zijn gistermiddag gehouden vergade ring besloten, nadat de heer Mol (groothandel) het punt bij de rond vraag aan de orde had gesteld. Het besluit moet nog in een ge- concipeerd en aan de minister van landbouw ter goedkeuring voorge legd worden. De heer Mol had er de aandacht op gevestigd, dat Koninginnedag dit jaar, vanwege het huwelijksfeest van Koningin en Prins, een „algemene vrije dag" zal zijn. Hij vreesde, dat als de veilingen, die dag geopend zouden zijn, zelfs indien ze vroeger zouden sluiten dan normaal, de groente- en fruithandelaren als enige volksgroep de hele dag zouden moe ten werken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7