BOMMEN OPRUIMEN OOK DIT JAAR BUITENLANDSE KINDEREN NAAR NEDERLAND MEDISCHE DIENSTEN Amerikaanse auto beschoten Optimisme en pessimisme in Genève Nieuwe Gids voor liet Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden 12.9° 16. VRIJDAG 23 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De Katholieke Stichting „Mensen ln Nood" heeft na rijp beraad beslo ten in de maanden juni, juli en augustus van dit jaar wederom „bui tenlandse" kinderen naar Nederland te laten komen. Het bestuur van de stichting heeft zich hierbij de vraag gesteld of het in deze tijd van stij gende welvaart nog zinvol is met deze activiteit voort te gaan, nu ten aanzien van bepaalde Europese lan den niet meer gesproken kan worden van een materiële noodtoestand hetgeen, wat als bekend mag worden verondersteld, de oorspronkelijke reden was van deze transporten. In het motief, waarop de over komst van deze kinderen naar Ne derland berust, heeft zich een niet te miskennen accentverschuiving voor gedaan. In het buitenland en met na me in de gebieden, waar de kinderen vandaan komen, valt steeds sterker ontkerstening waar te 'nemen. De zielzorgers, die in deze gebieden wer ken, constateren, dat het verblijf van de kinderen in een degelijk Neder lands gezin een zeer grote waarde kan hebben voor hun latere leven. Mede gezien het feit, dat het bui tenland vooral Oostenrijk te kampen heeft met een ernstig tekort aan zielzorgers, is het voor de op voeding van deze kinderen van zeer groot belang, indien zij gedurende 'n zekere tijd worden ondergebracht in goede en godsdienstige gezinnen. Hierdoor leren zij de waarde van het geloof in een hecht gezinsleven en de invloed van het geloof in hun leven kennen. GROTE INVLOED Verschillende kinderen vroegen na hun verblijf in Nederland thuis waarom thuis niet gezamenlijk het avondgebed gebeden wordt, waarom men 's zondags niet naar de kerk gaat. Dit hadden zij bij hun pleegouders toch ervaren en geaccepteerd. Hieruit blijkt, welke invloed ervan kan utgaan, indien de kinderen er varen hoe men leeft in een normaal christelijk gezin. De stichting „Men sen in Nood" doet een beroep op de katholieke ouders om in de zomer maanden een kind uit Oostenrijk, Salzgitter of uit een vluchtelingen gezin uit West-Duitsland gastvrijheid te willen verlenen. Voor aanmelding wende men zich tot de plaatselijke afdeling van de stichting, of tot on dergetekende. Ook pleegouders, die reeds eerder een buitenlands pleeg kind opnamen, hebben dit jaar wéér de gelegenheid, die kinderen uit te nodigen, mits ze nog géén 14 jaar zijn. Met het oog op de korte tijd, die er nog is (vóór 5 april moet alles zijn opgegeven) is 't moeilijk ieder een aan te schrijven. Geeft U daar om zo spoedig mogelijk, schriftelijk op en tevens 't adres van het kind in het buitenland. De kinderen moe ten zich aldaar zo spoedig mogelijk melden bij de Katholieke Ct 'itas in hun woonplaats. De periode, waarin de kinderen Leiden en Omgeving Leiden Tandarts P. P. Nieboer, tel. 25028; apotheek Reijst, Steenstr. 25, tel. 20136. Alkemade en Leimuiden De art sen v. d. Werf, Rijp wetering, telef. 01712202, en Van Haselen, Oude Wetering, tel. 01713—217. Alphen a. d. Rijn Dkt. M. v. d. Steen, tel. 2738; apotheek Somberg, tel. 3500; Wit-Gele Kruis zr Theodula tel. 2409. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136. Hazerswoude zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. v. d. Kaaden, tel. 5114; wijkverpleging zr Snellenberg, tel. 6316. Katwijk Rijn Dkt. H. M. Hue- ting, tel. 2102, apotheek Princestr. 3, t*i. 2755. Katwijk Zee Dkt. P. A. Visser, tel. 2023; apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Lei derdorp. Langeraar Dkt. J. A. Sandkuyl, tel. 01722—139. Leiderdorp Dkt. M. P. Hennink, tel. 0171033686; zust. de Mönnink, tel. 01710—34673. Lisse Tandarts: H. A. Meule- mans, tel. 25304297, Gladiolenstraat 31. Nieuwkoop zie Zwammerdam. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk Dkt. Goudriaan, tel. 2333; Duinrand-apotheek van 12—1 en van 5—6 uur; Wit-Gele Kruis zust. Hooymans, tel. 3388 of 2524. Noordwijkcrhout en De Zilk Dkt. K- A. van Praag, tel. 385; tand arts zie Lisse. Oegstgeest Dkt. J. B. Hugen- holtz, tel. 20390; Wit-Gele Kruis zr. Warmenhoven, tel. 24188 b.g.g 21726. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. H. Kwint, tel. 025327253; voor zuster zie War mond; tandarts zie Lisse. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel 02532—7393; zuster zie Warmond. Voorschoten Dkt. F. H. W. Swen tel. 2356. Warmond zie Voorhout; zuster Konijn, tel. 01711—250; b.g.g. 206, neemt waar voor de zusters Muiler man en Meyssen. Wassenaar De artsen E. M. N Oosterbaan, tel. 3056 en J. H. Jaars- ma, tel. 9676; apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge zie Langeraar. Zoetermeer Dkt. J. H. N. de Bruyn, tel. 3059. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. 01726—2527. worden verwacht zijn: Van Salzgit- terkinderen van 27 juni tot 3 aug. Poolse en andere vluchtelingen uit West-Duitsland van 20 juli- 24 aug. Oosterenrijkse kinderen van 3 juli- 30 augustus. Aanmeldingen dus uiterlijk tot 5 april Latere opgaven worden niet meer in behandeling genomen Namens de Kath. Stichting „Mensen in Nood" G. VAN WELY-V. DEENE BREESTAAT 12, LEIDEN OEGSTGEEST Geboren: Annette dr van Karl, Arthur Gustav en Bruidegom, Susan na; Nico zn van van Weizen, Hen drik Nico en Remmelts, Alida Geer- truida; Gerrit zn van Vletter, Corne- lis en van Zuijlen, Anny; Elsje Erica dr van van den Bosch, Hendrik en Verhaar, Elsje; Catrina Maaike dr van Cok, Simon Hendrik en van Duijvenbode, Catrina Elisabeth; Ger rit zn van van Leeuwen, Leendert en Stoof, Jannetje. Ondertrouwd: Wendt, Andries, 26 jr, uitvoerder, Leiden en Schouten, Geertruida, 24 jr; Ausma, Klaas, 60 jr, burgemeester, Midwolda en Fuchs Henderika, 58 jr, onderwijzeres; Co- syn, Adrianus Johannes, 29 jr, ver tegenwoordiger en Smeets, Victorina Gertrudis Maria, 21 jr; Eringa, Dirk, 28 jr, leraar Frans, Leiden en de Jong, Alida, 19 jr, secretaresse. Getrouwd: Brewer van Vrijenes Slupick, Johannes Gerard, Wagenin- gen en de Koster, Johanna Antoinet te; Fix, Wilhelm Alfred, vertegen woordiger en Verhaar, Johanna Ma ria, kantoorbediende. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger in Duitsland heeft mee gedeeld, dat deze week in Oost-Duits- land een Amerikaanse militaire auto door de politie is beschoten. Niemand werd geraakt. Uit Westberlijnse kringen werd vernomen, dat de Amerikaanse wa gen stopte toen een teken hiertoe gegeven werd. Een inzittende offi cier vroeg een Sow jet-Russische ver tegenwoordiger te spreken, zeggend dat hij de Oostduitse politie niet be voegd achtte de wagen aan t hou den. Nadat de OostJuitsers gewei gerd hadden een Russische officier te halen reed de Amerikaanse auto weg. De Oostduitsers openden on middellijk het vuur en schoten één van de banden lek. De wagen reed even door en stopte langs de kant van de weg. Later kwam een tweede auto van de Amerikaanse missie om de band te repareren. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde in Washington de be schieting van de auto een „onver antwoordelijke en zeer gevaarlijke actie". Het incident vond plaats in de omgeving van Berlijn. Visumplicht voor Westberlijners De Oostduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken Otto Winzer heeft donderdag meegedeeld, dat West- Berlijners, die door Oostduits gebied naar het buitenland reizen, een door- reisvisum moeten hebben. De West- duitse bondsrepubliek wordt in deze ook als buitenland beschouwd, het geen voorheen niet het geval was. Een doorreisvisum kost vijf mark. In Westelijke kring wordt opge merkt dat de Westberlijners die hun stad per vliegtuig verlaten, niet door de Oostduitse autoriteiten gecontro leerd kunnen worden. Op de middagbijeenkomst van de zeventienlandenconferentie, die een informeel karakter droeg, is gisteren besloten, dat de conferentie in vol tallige zitting dadelijk dient te be ginnen met de behandeling van een verdrag voor een algemene ontwa- ning met zowel de Russische als de Amerikaanse voorstellen als werkdo cumenten, aldus is van gezagheb bende zijde vernomen. Er is ook donderdagavond enige vooruitgang geboekt. Uit conferen tiekringen werd vernomen, dat de Russen meer meegaand waren en sommige Westelijke voorstellen ten aanzien van de procedure hebben aangenomen.. De Engelse minister van buiten landse zaken zei na afloop: „Het is tamelijk goed gegaan", en de Cana dees Howard Green merkte op: „Wij schieten aardig op". Aan Westeijke zijde is er „voorzichtig optimisme", aldus deze kringen. In de subcommissie over een ver bod van proeven met kernwapens ging het minder gemakkelijk. Daar hebben de Amerikaan Dean en de Brit Godber twee- en-half uur met de Rus Tsarapkin gedebateerd met geen ander gevolg dan dat het over leg over een dergelijk verbod ge heel is vastgelopen. Beide partijen bleven op hun standpunt staan en zullen vandaag (vrijdag) aan de ont wapeningsconferentie verslag uit brengen. Bij een ongeluk in een conserven- fabriek in Duisburg-Neundorf (West- Duitsland) zijn donderdag veertien vrouwen ernstig gewond. Een grote ketel met kokend vruchtensap viel om, waarbij de vrouwen, die in een vertrek daarnaast bezig waren, door hete stoom en kokend water werden gewond. Tien vrouwen werden in het ziekenhuis opgenomen, vijf verkeren in levensgevaar. Een groot zeilschip met een der tigtal Perzen aan boord is in de Per zische Golf bij de haven Fao in Irak gezonken. Slechts de kapitein en de loods zijn gered. Het schip was s'nachts de Perzische Golf overge stoken op weg naar Koeweit. De 3'/«-jarige Steffie Somers, gewoond hebbend aan de Leidse- vaart te Haarlem, is in de spoor- sloot langs de Stephensonstraat al daar verdronken. De jongen had omstreeks 2 uur de ouderlijke wo ning verlaten. Later in de middag is men hem gaan zoeken. De vader en grootmoeder vonden het lichaam om half zeven in de sloot liggen. KUNSTSCHATTEN IN 300 FOTO'S UITGESTALD EN KUNDIG TOEGELICHT deze zaterdag HERENMODE-TIP TRICOT NYLON SHIRTS 'n Goede tip voor mannen met smaak: volmaakt ventilerende tricot nylon shirts, die absoluut nooit gestreken hoeven te worden. Perfecte modellen met Truon-boord uit één stuk. Ze gaan extra lang meel Tricot nylon de Luxe Tricot nylon super 90 Het Rijksmuseum voor Volkenkun de te Leiden aan de Steenstraat is met het Rijksmuseum van Oudhe den aan de Rapenburg een van die instellingen, die in het buiten land grotere vermaardheid genieten dan bij de „inlanders". De meeste Leidenaars en bewoners van de omgeving zijn er zich niet van bewust, dat zij in hun stad, behalve in genoemde musea, in nog vele an dere instellingen een rijkdom van kunst en geschiedenis bezitten, die zij in het buitenland ijverig zouden bezoeken en in eigen stad links of rechts laten liggen. Het is daarom met vreugde en vol doening, dat wij de nieuwe „Gids voor het Museum voor Volkenkunde" (dat binnenkort 125 jaar bestaat) aankondigen. Het is geen dorre op somming geworden, maar een toe lichtend verhaal, verlucht met 300 foto's uit het weelderige museum- bezit. Reeds die honderden foto's, prachtig afgedrukt, openbaren het enorme kunstbezit van het museum. Maar ook de tekst is op gelukkige wijze „illustratief". Zij omklee't de foto's met een gedegen doch prettig leesbare kunsthistorische of volken kundige toelichting, zodat het genie ten van het tentoongestelde op die wijze wordt bevorderd en verdiept. In het voorwoord wordt gezegd, dat getracht is een bruikbaar en lees baar boek (236 bladzijden!) te geven, „dat bovendien ook buiten het mu seum van nut kan zijn, en tevens kan dienen om de herinnering aan het gebodene levendig te houden". Het boek is zeer overzichtelijk in gedeeld in de verschillende culturen die in het museum zijn vertegen woordigd uit Azië, Afrika, Amerika en Australië. De voortbrengselen variëren van onbeholpen prae-hi- storische bijltjes tot zulke verfijnde kunstwerken als o.a. de Boeddhis tische, Javaanse, Japanse en Chinese beschavingen hebben voortgebracht. De bespreking van elke cultuur eenheid gaat telkens vergezeld van een overzichtelijke kaart. Wie dit boek raadpeegt zal her haaldelijk het museum gaan bezoe ken, orn er rustig te genieten. Daar mede zou het doel van de samen stellers zijn bereikt. Voor hun ge zamenlijke arbeid alle waardering. (Advertentie) Bij het spelen op een bouwter rein in Boeimeer te Breda is don derdagmiddag de 4-jarige Albert van Dongen om het leyen gekomen. In verband met de schafttijd waren de arbeiders niet aanwezig. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Poeder^Sfep hooldpijn, kies pijn. hoest, griiJP,JÊarrhee, influenza, rheumatiek, koortsjj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen ui. enz Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis k 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. (Advertentie) J mm (van onze verslaggever) Culemborg (P P) - „De tijd, dat we bijvoorbeeld bommen met een hamer, beitel en schroevendraaier te lijf gingen, is echt wel voorbij. Daarvoor hebben we nu bete re apparatuur, waardoor het werk aanmer kelijk veiliger is geworden en veel minder risico's voor de mensen oplevert", vertelt ons lachend de eerste luitenant M. Geelhoed van de Explosieven Opruimingsdienst te Culemborg. „Vroeger vlak na de laatste wereldoorlog is dat nog wel gebeurd, maar toen wisten we er ook nog zo bitter weinig vanaf. Het werken op die manier heeft ver schillende mensen het leven gekost. Maar dat hoeft nu gelukkig niet meer Explosieven Opruimingsdienst werkt LETTERLIJK „WERK AAN 'T SPOEL" WE ZIJN OP bezoek bij de Explo sieven Opruimingsdienst, een jonge tak aan de boom der landmacht, die zich genesteld heeft in een oude for tificatie bij Culemborg, die de merk waardige naam draagt van „Werk aan 't spoel". Deze dienst is nog jong en dateert van 1956, toen men be hoefte kreeg aan een dergelijke op ruimingsdienst, nadat reeds eerder de oude Munitie- en Mijnopruimings- dienst opgeheven was. Wij zijn de gasten van de commandant, de ka pitein J. J. Blommaart en zijn waar nemer, de eerste luitenant M. Geel hoed. Het is deze luitenant, die ons het een en ander weet te vertellen van de voorgeschiedenis van de E.O.D. Als beroepswachtmeester diende hij voor de oorlog bij de veldartillerie. Toen direct na de oorlog het nood zakelijk werd, dat alle gevaarlijke explosieven die door de Duitsers wa ren achtergelaten, werden opgeruimd trok men wachtmeester Geelhoed, die als artillerist verstand van ex plosieven had, aan om bij dit werk te helpen. Honderden tonnen „UITERAARD WISTEN we van de techniek van dit ruimen nog bitter weinig", vertelt de luitenant. „Met de meest primitieve middelen gin gen we aan het werk. Het is begrij pelijk dat we deze techniek graag wilden verbeteren. Daartoe werd ik bij een Engelse opruimingsdienst in Bloemendaal geplaatst om daar te le ren, aangezien de Engelsen reeds langer dit werk deden. Maanden'lang heb ik hiervan een studie gemaakt. Leerde uit hun brochures en boek jes de typen explosieven en hun systemen kennen, kortom ik stak er veel op. Een wetenschap, die ik la ter kon overbrengen op mijn Neder landse collega's. Toen de Engelsen vertrokken, kregen wij het terrein bij Bloemendaal en daar heb ik vier jaar, dag aan dag explosieven on schadelijk gemaakt." „Hoeveel ton is dat wel geweest 7" vraagt kapitein Blommaart. „Ik durf het niet precies te zeggen, maar honderden tonnen zijn het ze ker geweest," schat luitenant Geel hoed. Wat sal 't zijn BIJ DE OPLEIDING wordt de man nen van de E.O.D. een grondige ken nis bijgebracht van alle typen ex plosieven en hun werking. Dit is na- De bom liggend tussen zandzak ken, wordt uitgestoomd. Via een slang met een pijp er aan, wordt hete stoom in het bomlichaam geblazen. tuurlijk een hele leergang apart, die echter van bizonder veel belang is. Want hoe zou men explosieven kun nen opruimen, wanneer men de ver schillende eigenschappen er van niet kent Eveneens leert men natuurlijk hoe dit ruimen dient te geschieden. Wanneer bijvoorbeeld een melding binnenkomt, dat er door de Heide maatschappij op de Leusderhei een oude Duitse vliegtuigbom is gevon den, dan tracht men bij de E.O.D. eerst te weten te komen wat voor 'n bom dit wel kan zijn, alvorens men tot actie overgaat. Men vraagt en in formeert naar grootte, vorm en an dere opvallende kenmerken van het gevondene. Meestal kan dan al be paald worden wat voor bom het zal zijn. De dienst rukt uit met het nodige materiaal en neemt de situatie ter plaatse in ogenschouw. Wanneer de bom diep zit dan moet hij uitgegra ven worden; een uiterst nauwkeurig werkje, waarbij een ruime schacht wordt gegraven, die gestut wordt met een wand, om instorting te voor komen. Tot op heden doet men dit met houten wanden, die al gravende verder kunnen zakken. In de toe komst hoopt men echter de beschik king te krijgen over grote telescopi- sche ringen van licht metaal, die men in de schacht kan laten zakken. Deze methode zal veel sneller zijn, terwijl het materiaal duurzamer is. Werkend op afstand IS IN DE SCHACHT de bom vrij ge komen, dan daalt men af en bestu deert men het type, vooral van de ontstekers. Met deze wetenschap kan de bom onschadelijk gemaakt wor den. Natuurlijk moet de ontsteker verwijderd worden. Dit is in wezen het gevaarlijkste werk, waarbij vroe ger de meeste slachtoffers vielen. Maar tegenwoordig is dat zo gevaar lijk niet meer, omdat men over ver nuftige apparatuur beschikt om de ontsteker op afstand en onder be hoorlijke dekking te verwijderen uit het bomlichaam, dat hierna kan worden vervoerd. Een bekende werkwijze bij het ver wijderen van de ontsteker is wel het plaatsen van een haspel die zich door de er op gewonden staaldraad laat draaien, waardoor de ontsteker uit het bomlichaam verwijderd kan worden. De staaldraad, die op de haspel is gewonden, wordt zonder de haspel te draaien eerst gedeeltelijk afgewikkeld tot in de dekkingsplaats van de mannen. Deze kunnen nu in hun dekking aan de staaldraad trek ken, waardoor de haspel en met deze, de „ontsteker" draait, zodat die er uit komt. Er is dus letterlijk „werk aan 't spoel". Vroeger ging men der gelijke bommen, waarvan men zelfs soms het type niet kende, met tang en schroevendraaier te lijf. aangezien het mechanisme van zo'n ontsteker dikwijls ingewikkeld-is en de minste schok of trilling voldoende hem in werking te stellen, is wel duidelijk, dat hierbij veel ongelukken moesten gebeuren. Kent men het type en het systeem van de ontsteker, dan weet men precies wat er gedaan moet worden. Waaraan gedraaid moet en kan worden, zonder dat er ongeluk ken gebeuren. Met stoom IS DE ONTSTEKER verwijderd, dan is het echte gevaar geweken en kan de bom rustig worden vervoerd. Op sen speciale vernietigingsplaats wordt hij dan „uitgestoomd", zoals dat heet. De bom wordt netjes tussen zand zakken gelegd en krijgt van achte ren een buis met een slang toege voerd; met een stoomgenerator wordt er stoom in de bom geblazen, met als gevolg, dat de zich er in be vindende springstof smelt en als een brei uit het bomlichaam vloeit. Buskruit dat niet meer bruikbaar is, wordt in kuilen op speciale terrei nen verbrand, evenals fosfor en der gelijke. Ook laat men wel hele kis ten munitie in zee zinken, om op die manier van het gevaarlijke, onbruik baar geworden materiaal af te ko men. Op grotediepten in zee kan het geen kwaad. Uit alles wat wij horen en zien bij deze kleine maar we] bijzonder ge specialiseerde dienst van de Konin klijke Landmacht, bemerken we wel, dat dit echt werk is voor specialis ten, mensen met verstand van zaken en dat het echt geen baan is voor zogenaamde durfallen, want bij de ze werkzaamheden komt een groot verantwoordelijkheidsgevoel kijken, zowel waar het om mensenlevens gaat, als waar het mogelijk materi ele schade betreft. (Nadruk verboden) Zie foto boven tn de kuil, waarin de bom ligt, UHnai ut naspel op de ontste king aangebracht.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4