DUINSTREEK NZH in de greep van de griep NIEUWE ERKENNINGSREGELING VOOR DE TUINDERIJ AFGEKONDIGD Speeltuinvereniging „Kindervreugd" in De Engel heropgericht 1 Molen in de Heilige Geestpolder wordt verkocht en gerestaureerd DONDERDAG 22 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 HILLEGOM „IM WEISSEN RöSSL" VOOR 10 x 10 Gisteravond werd in hotel Flora een uitvoering gegeven van de ope rette „lm weissen Rössl" ten bate van de actie 10 x 10. De zaal was vol en daarmede werd aangetoond dat er velen 10 x 10 goed willen bedenken, maar als men daarbij kan genieten van een aardige operette die op voortreffelijke wijze op de planken wordt gebracht dan is „weldoen aan hongerigen in de wereld" nogal ge makkelijk. Maar op deze wijze krijgt 10 x 10 toch een aardig bedrag bij een. Het is nu al meer dan 3000 en men heeft nog bijna een maand de tijd om er iets bij te doen. De caba retgroep „De Narcis" uit Sassenheim was naar Hillegom gekomen om met de opvoering van „lm Weissen Rössl" het hare bij te dragen tot steun van de anti-hongeractie. Door de wijze waarop deze tonelisten zich van hun taak hebben gekweten, de uitbeelding van figuren die in dit blijspel een rol vervullen deden zij op verdien stelijke wijze. Medewerking werd ook verleend door het Bennebroeks meisjeskoor „The Nightinggales" onder de be kwame leiding van Richard Heidema. Burgemeester jhr. mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, gemeen tesecretaris J. Punt met zijn echtge note en kapelaan J. Zuidgeest gaven van hun belangstelling blijk. Dat de afgevaardigde van GJC de opbrengst van een fancy fair, 216.80 gulden aanbood en de instuif „De Lijmkit" een bedrag van ƒ40.- of freerde, gevoegd bij de resultaten van een verloting van prijzen, die de Hillegomse middenstand ter beschik king had gesteld, werd door de voor zitter van 10 x 10, de heer J. Ouds hoorn, dankbaar vermeld. Gemeenteraadsverkiezing Aan de gemeenteraadsverkiezingen zullen de volgende partijen deelnemen: Katholieke Volkspartij, Protestants- Christelijke groepering, Partij van de Arbeid, de Christelijke Nationale Volks Partij, de Protestantse Natio nale Unie, de Communistische Partij Nederland en de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Openbare telefooncel Bij het postkantoor te Hillegom zal binnen afzienbare tijd een openbare tele fooncel worden geplaatst. Men is met de voorbereidingen daartoe bezig. LISSE EEN GOUDEN FEEST TE LISSE Het echtpaar J. Vermeij—Schouten mocht woensdagmiddag in de „Witte Zwaan" recipiëren ter gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest, waarvoor veel belangstelling was. Onder de velen, die hun gelukwen sen kwamen aanbieden werd ook op gemerkt burgemeester mr Th. J. M. de Graaf, die in hartelijke bewoor dingen de gelukwensen van het ge meentebestuur overbracht en het gouden echtpaar nog vele goede en arbeidzame jaren toewenste. Vooral wees de burgemeester bij de geluk wensen op het feit, dat de bruide gom als EHBO'er zeer actief is en in deze kring een goede en gewaar deerde plaats inneemt. Bloemen en geschenken vielen het gouden bruidspaar van verschillende zijden ten deel. Het is voor het echt paar Vermeij een goede en gezegen de dag geworden te midden van hun kinderen en kleinkinderen. WEDSTRIJD IN GLADIOLEN- KENNIS GETUIGDE VAN GOED VAKMANSCHAP De door de Ned. Gladiolusvereni ging. in samenwerking met de direc tie van Holland's Bloembollenhuis gehouden wedstrijd in het herkennen van soorten gladiolenknollen, is goed verlopen. Zoals bekend is, bestond deze wedstrijd uit twee gedeelten, ni. één voor deelnemers, die meen den de honderd rassen gladiolen zonder voorafgaande bezichtiging wel op naam te kunnen brengen en één deel voor hen, die de knollen eerst wilden bezichtigen. Het aantal deelnemers had men wat groter ver wacht, doch het resultaat van de wedstrijd was verrassend en getuig de van groot vakmanschap. Men moet wel over veel vakkennis be schikken wil men van de 100 gladio lenknollen er 95 goed hebben op het eerste gezicht. Uitslag is: Groep A: zonder voorafgaande be zichtiging: le prijs: Ch. Th. v. Veen, Noordwijkerhout, 95 goed; 2e prijs: Jan Nagtegaal, Leiden, 91 goed; 3e prijs: A. de Gier, Hillegom, 90 goed. Voorts werden in deze groep di ploma's toegekend aan de volgende deelnemers: C. J. van Veen, Noord wijkerhout 88 goed; Joh. Nagtegaal, Rijnsburg 81; P. van der Klauw Nieuw Vennep 75. Troostprijs werd toegekend aan: C. van Leeuwen, Hillegom, 74 goed. Groep B met voorafgaande bezich tiging: le prijs: C. Zuidhoek, Noord- wijk-binnen 93 goed; 2e prijs: J. Ro zenbroek, Sassenheim, 85 goed; 3e prijs: Jac. de Mooij, Sassenheim 82 goed. In deze groep werd voorts een di ploma uitgereikt aan J. Th. Bader. Sassenheim, die 77 soorten goed had, terwijl een troostprijs werd toege kend aan G. de Haan, IJmuidcn, 74 goed. Het ligt in de bedoeling om de prijsuitreiking later te doen piaa+s vir.den. De organiserende instanties mogen met grote voldoening op het welslagen van deze vakwedstrijd te rug zien. Coöp. „Ons Belang" sluit deze week Na een bestaan van ruim 50 jaren zal de winkel van de prot. coöp. „Ons Belang" deze week voor het laatst verkopen en met ingang van maan dag 26 maart definiief gesloten wor den. De afd. bakkerij aan de Gracht- weg blijft gewoon doordraaien. Ondertrouwd: Petrus A. van Leeu wen, oud 32 jr, 3e Poellaan 18 en An na J. van Kesteren, oud 28 jaar, Ka naalstraat 202. Overleden: Bankris Schelvis, oud 85 jaar. KATWIJK AAN DEN PIIN Damnieuws. In het clublokaal aan het Kerkplein kwam K.D.C. in jaarvergadering bijeen onder voor zitterschap van J. Schoneveld. De voorzitter sprak zijn blijdschap uit over de goede opkomst en gaf verder een terugblik over het afgelopen jaar waarin hij mocht gewagen van een gezond verenigingsleven, legde te vens de nadruk op het succes door beide tientallen geboekt. Mede hier door gesterkt wekte de voorzitter op tot grote activiteit onder de leden. Aangezien de secretaris de heer A." Verhoog, door ziekte verhinderd was werd 't jaarverslag gelezen door de heer A. Vooys. Het verslag getuig de van een opgewekt verenigingsle ven en waar ondermeer in genoemd werden een vooruitgang van het le dental dat thans 25 bedraagt. Voorts het behaalde kampioenschap van Katwijk I en een tweede plaats van Katwijk II in de eerste klasse. De penningmeester de heer J. Heemskerk, gaf het financieel over zicht, waaruit op te merken viel dat K. D. C. geen kapitaalkrachtige maar wel een financieel gezonde vereni ging is. Bij de bestuursverkiezing werden de voorzitter de heer J. Scho- neveld en de secretaris de heer A. Verhoog met algemene stemmen voor een periode van 3 jaar herkozen. De rondvraag gaf veel stof tot spre ken, vragen die het welzijn van K. D. C. op het oog hadden. KAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK •De uitslagen van de diverse groe pen waren als volgt: Hoofdklasse groep A: J. Schone- veld en J. v. Duivenbode 1-1; T. v. d. Plas en A. Vooys 2-0; A. v. Duyven- bode en J. Zwaan 1-1; Jac. de Best en Fr. Spierenburg 0-2; Groep B. 1ste ronde: H. Koelewijn en J. Vermeer 2-0; Groep A. 2de ronde: Fr. Spieren burg en J. v. Duyvenbode 2-0; A. Vooys en J. Zwaan afgebr.; J. Scho- neveld en T. v. d. Plas 0-2: A. v. Duyvenvoorde en Jac. de Best 1-1. Groep B. 2de ronde: H. Koelewijn en H. Klinkenberg 1-1; J. Pasechier en J. Heemskerk 1-1. Groep A. 3de ronde: Fr. Spieren burg en A. v. Duyvenvoorde 2-0; A. Vooys en Jac. de Best 2-0; J. Scho- neveld en J. Zwaan 0-2; J. v. Duy- venbode en T. v. d. Plas 0-2. Groep B. 3de ronde: P. Meijvogel en J. Heemskerk 1-1. lste klasse: J. Godwaldt en J. van Duyvenvoorde 2-0; J. v. Slooten en C. de Winter 2-0; C. v. Duyn en Am. v. Beelen 1-1; C. Pronk en D. Minnee 2-0; Am. v. Beelen en J. Godwaldt 1-1; D. TVIinnee en T. Ouwehand 1-1; Ab. v. Beelen en C. v. Duyvenbode 2-0; C. v. Duyn en C. Pronk 1-1; J. v. Slooten en A. Verhoog 0-2; C. v. Duyn en D. Minnee 2-0; J. Godwaldt en J. v. Slooten 0-2; C. v. Duyven voorde en T. Ouwehand 1-1; Ab. v. Beelen en C. Pronk 1-1; Am. v. Bee len en J. Sohoneveld Pz. 0-2. bedrijf op dit ogenblik erg te kam pen heeft met de thans alom heer sende griep, zien wij ons gedwongen duur behoeft te zijn. tFBIlfUNfi VAN AUTOBUSSEN NAAR ZITPLAATSEN NOORD WIJK Geboren: Petronella E. C., dr van F. H. Smit en C. Kortekaas, Anto- netta W. E„ dr van F. D. Choufour en B. A. Schild, Hendrikus, zn van H. A. L. v. d. Berg en C. M. H. Nee lissen, Theo, zn van W. v. d. Niet en E. P. Lippe, Eduard A. C„ z. van E. J. G. Vliet Vlieland en M. C. Q. Ruigrok, Charlotte Johanna, dr van W. A. M. Faase 'en J. E. M. v. d. Werf. Getrouwd: C. H. G. v. Steijn en J. E. C. Aanhane; L. v. d. Burg en W. J. Kok; J. W. ter Laak en C. M. van Leeuwen; P. C. Rijnders en T. J. Slaman; P. B. Brederode en M. C. W. Boers; G. Middelkoop en J. G. v. L Laan; B. L. J. v. Schie en J. H. M. v. d. Hulst; J. A. M. Groenendijk en C. J. A. Verkade. Kruisjascompetitie. De uitslag van de gisteravond gehouden com petitiewedstrijd van de Kruis jas ver eniging „Noordwijk" in rest. „De Beurs" is als volgt: C. Vermeulen 8411 p.; L. Caspers 8295 p.; A. de Ridder 8247 p.; W. M. v. d. Meer 8202 p., E. Wijnands 8154 p.; G. Cas pers 8133 p.; Th. Vink 8051 p.; J. v. d. Niet 8037 p.; C. Collee 8003 p.; A. Bierman 7933 p. Schietver. Blijft voor 't Land. Wisselmedailles, gewonnen op 16 maart met buks door: W. Caspers 46 p. le klasse; L. J. Plug 50 p. 2e klas se (maximum); C. J. v. d. Meer 43 p 3e klasse. Wisselmedailles, gewonnen met KSO door: J. P. Goudriaan 59 p. le klasse; C. Smit 58 p. 2e klasse. BERAAD OVER LOON-ACCOORD VASTGELOPEN? Het bestuur der Stichting van den Arbeid heeft vanmorgen om tien uur in het gebouw van de Sociaal Eco nomische Raad in Den Haag zij- be raad voortgezet over de medewerking aan de uitvoering der jongste aan wijzing der regering op het loon- accoord van Oud-Wassenaar. Het NVV heeft, zoals bekend is, grote bezwaren tegen deze jongste aanwijzing. Omstreeks half een vanmiddag, na twee en een half uur onafgebroken beraad, kon worden vernomen, dat de besprekingen niet veel voortgang maakten. Er zou sprake zijn van een vastlopen, maar het overleg werd op dat moment nog voortgezet. Evenals vorig jaar zal op 4 mei als een inleiding tot de plaatselijke stille tochten om 16.00 uur bij het nationale monument in Amsterdam een natio nale herdenking worden gehouden ter nagedachtenis aan de Nederland se gevallenen, zowel burgers als mi litairen. Deze plechtigheid wordt met in stemming van de raad van ministers georganiseerd door de Commissie Nationale Herdenking en het Comité Nationale herdenking Militaire ge vallenen. Hare majesteit de koningin heeft het voornemen kenbaar ge maakt deze nationale herdenking te zullen bijwonen. LISSE (DE ENGEL) In „De Morgenzon" van de firma Hoogervorst vond woensdagavond 'n ledenvergadering plaats van de speeltuinvereniging „Kindervreugd" uit „De Engel" welke werd gehouden onder leiding van de heer W. F. M. Buschman. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het vele werk, dat in de afgelopen jaren is verricht en in deze korte tijd tot stand is gebracht. De aktiviteiten van de verschillen de bestuursleden waren bijzonder groot, doch de vereniging moet stoe len op een goede basis, met statuten en huishoudelijke reglementen. Het bestuur had dan ook gemeend de bestaande speeltuinvereniging op nieuw te moeten oprichten en nu „volgens de regelen". Het eerste werk van de vereniging is om te komen tot een goed huur contract voor het terrein, dat eigen dom is van de r.k. woningbouwver eniging „Het Gezinsbelang". Vervolgens werd het bestuur in haar functies bevestigd. Er waren geen kandidatenlijsten binnengeko men, zodat men niet tot een stem ming behoefde over te gaan. Het be stuur ziet er thans als volgt uit: W. F. M. Buschman, voorzitter Jac Slob be, 2e voorz., J. N. Boekei, sekreta- ris; J. v. Duin, penningmeester; J. Booms, werkmeester; D. Luik en C. Molkenboer, leden. In dit bestuur heeft eveneens zit ting broeder Richarius als hoofd van de Inter-Parochiële Jeugdraad. Een afgevaardigde van de buurtvereni ging zal nog aan dit bestuur worden toegevoegd. Voorzitter Buschman stelde na mens het bestuur voor de contributie te verhogen tot één gulden per mnd. Gezien de accommodatie en de con tributie van de zusterverenigingen uit de omliggende plaatsen is dit niet te hoog. Bijzondere aandacht werd gevraagd voor de donateurs. Er is nog veel te betalen. Het is de bedoe ling zo snel mogelijk van de schul den af te komen. Maar dat is alleen maar mogelijk door donateurs aan te trekken! De heer Buschman ver zocht de aanwezigen allen voor een donateur te zorgen. De kinderen van de leden zullen een legitimatiebewijs ontvangen, be staande uit een penning, waarin de naam „Kindervreugd" en het num mer van het lid zal worden gegra veerd. Bij de rondvraag kwamen nog en kele zaken ter sprake. Zaterdag zal er beton worden ge stort. Men zoekt nog enkele vrij willigers. Wanneer er leden zijn met logees krijgen twee hiervan gratis toegang tot de speeltuin. Bij buitengewone gelegenheden 4 of meer. Er zal een kleuterhoekje worden geprojecteerd ter beveiliging van de allerkleinste kinderen. Aan de ove rige beveiliging zal voorts de nodige aandacht worden besteed. de extra bijrijbussen (de bussen die naast de gewone dienstregeling rij den) vanaf morgen te laten vervallen om te voorkomen, dat de gewone dienstregeling in het gedrang komt. Wij zien ons hiertoe genoodzaakt Van de NZHVM ontvingen wij de daar ongeveer veertig van mte me- volgende mededeling: Daar ook ons dewerkers niet in staat zijn hun dienst te vervullen. Wij hopen, dat deze regeling maar van zeer korte HEER OAN 40 ZITPLAATSEN mi s .A'.- UI] 4111 Boekbespreking Gids voor moderne orkest muziek Manfred Grater- Prisma. Dit boekje geeft allereerst een uiteenzetting over de hedendaag se muziek, waarna het van de meeste bekende komponisten een korte le vensbeschrijving geeft en hun be langrijkste werken aangeeft en het karakteristieke ervan. Een korte be spreking van enkele werken van iedere komponist is hierna weer gegeven. „Hoepel op" G. F. Oomens - Lannoo Tielt-Den Haag. Dit eerste boekje uit een nieuwe reeks „Nieuwe geluiden", dat als on dertitel draagt „Navolging van Chris tus in deze tijd" wil duidelijk laten uitkomen, dat Christus ook in deze tijd, waarin stille hoekjes (Thomas a Kempis) moeilijk meer te vinden zijn, nog temidden van de mensen leeft. Dit maakt de schrijver duide lijk in kleine korte overwegingen (verhaaltjes) over hedendaagse situ aties, zowel in de kerk als bijvoor beeld bij een nozemrel of een tiener feestje. In vandaag verschenen staatsbla den zijn de op de wet erkenningen tuinbouw gebaseerde algemene maat regelen van bestuur afgekondigd, die nadere regelen stellen voor de toe lating van ondernemers tot de teelt van tuinbouwprodukten, i.o. de groenteteelt, de bloementeelt, de bloembollenteelt en de boomteelt. De nieuwe regelingen treden op 1 april in werking en vervangen de zgn. er kenningsreglementen voor de betref fende bedrijfssectoren van de tuin bouw. De minister van landbouw en visserij zal volgende week de pro- dukten bekendmaken, waarvan de teelt onderworpen is aan de regelen van de thans in de staatsbladen ge publiceerde koninklijke besluiten. In het algemeen stellen de regelen, dat het bedrijfsmatig uitoefenen van de desbetreffende tak van tuinbouw gebonden is aan een vergunning van het landbouwschap. Groenteteelt op grond van een contract tussen teler en verwerkende industrie kan zon der vergunning worden uitgeoefend, evenals de teelt van groenteproduk- ten, die bestemd zijn te worden ver bruikt of verwerkt in de onderne ming waarin het bedrijf wordt uitge oefend. Tot een nader te bepalen tijdstip gelden deze vrijstellingen niet voor de teelt van witte kool. De vergunning wordt in het alge meen slechts verleend indien men in het bezit is van een vakdiploma voor de desbetreffende bedrijfssector van de tuinbouw. Bij enkeie diploma's wordt tevens aanvullende praktische ervaring verlangd. Zij die ouder zijn dan 40 jaar kunnen onder b-.paalde voorwaarden voor een vergunning in Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heren Staal en A Th. v.d. Aart. WOUBRUGGE Vergadering feestcommissie 1928 - Onder voorzitterschap van burge meester J. C. van Wageningen werd dinsdagavond in hotel „Het Oude Raedhuys" een vergadering gehou den van de feestcommissie 1928. Tijdens een vorige bijeenkomst was reeds enkele ingezetenen verzocht in deze vereniging zitting te nemen, teneinde deze feestcommissie te ver jongen. De voorzitter heette in deze nieu we leden welkom, nl. de heren P. Witte, A- Lieverse, p. Groot, P. F. Noordam en M. A. van Luiing. Af getreden waren de leden E. v. Lu iing, A. Boon, G- v. Stralen en G. v. Wijk (voorzitter). Een nieuwe voorzitter zal alsnog worden geko zen. Dank zij het feit, dat "het ge meentebestuur 1500 gulden beschik baar stelde voor de feestelijkheden op 30 april, kon een programma wor den samengesteld, dat groter van op zet is dan dat van voorgaandoe ja ren. Voorlopig is gedacht aan: kin derspelen onder leiding van het on derwijzend personeel in de morgen uren. 's Middags 2-4 uur volksspelen met attracties en 's avonds een ge varieerd ontspanningsprogramma in „Het Oude Raedhuys". Nadere gege vens zullen nog gepubliceerd wor den. TER AAR Boerenleenbank Onder leiding van de voorzitter-directeur, de heer M. Keyzer, hield de Boerenleenbank „Langeraar" haar Algemene Verga dering in café Bader te Papenveer. 1961 Is een zeer gunstig jaar geweest voor de banken, de omzet is dan ook met ruim 3V= miljoen gulden geste gen, wat reden tot dankbaarheid geeft, aldus de heer Keyzer. Nog niet zoveel jaren geleden heeft men een nieuw bankgebouw laten bouwen in het uitbreidingsplan Pa penveer. De bank heeft echter een grotere vlucht genomen dan men dacht, met als gevolg, dat men nu al weer met een te kort aan ruimte zit te houden. De voorzitter deelde dan ook mede, dat het bestuur plannen heeft hetzij voor nieuwbouw of her bouw. Hierna gaf de secretaris, de heer C. A .v ,d. Hoorn, een uitvoerig jaar verslag over 1961. Bij de spaargel den was een vooruitgang van 345.000 gulden. Het totaal aan spaargelden bedraagt over 1961 1.751.000,-. De voorschotten zijn ƒ310.000,- omhoog gegaan en staat er nu een bedrag uit van 1.073.000,-. Dat de bank met sprongen omhoog is gegaan, blijkt wel uit de omzetten van het jaar 1958 en 1961. In 1958 werd een om zet bereikt van 8.800.000,-, en deze is thans 15.600.000,-. Er werden 16 nieuwe leden ingeboekt. Er werden 167 nieuwe spaarbankboekjes afge geven. Verder heeft de bank 17500 dagboekposten te verwerken gekre gen. De balans vermeldt een reke ning-courant bij de CCB van 844.588,92. De onroerende goederen 2ijn gewaardeerd op een bedrag van ƒ33.500,-. De reserve bedraagt nu 29.615,18, terwijl de bank een winst heeft gemaakt van ƒ4.743,49. Uit de Verlies en Winstrekening bleek, dat de spaarbank een rente van 44.232,88 gulden heeft opgebracht. Op voorstel van de voorzitter werd besloten de gemaakte winst de doen bijschrijven op de reserve. Het bestuurslid Jac. Lek, die af tredend was, werd met algemene stemmen herkozen en evenzo het lid van de Raad van Toezicht, de heer M. v. d. Jagt. Bij de rondvraag werd door ver schillende leden uit de vergadering gepleit voor een betere salariëring voor de kassier. Uit de bespreking, die hierop volgde bleek, dat het be stuur ook wel zoveel mogelijk in die richting werkt, doch zij is hierover niet alleen baas en dit moet in over leg gaan met Eindhoven. BEZWAREN TEGEN DE „MAMMOETWET" Zowel de Nederlandse vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenar beid en gelijk staatsburgerschap als de vereniging van scholen voor de detailhandel hebben zich, inzake het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, gericht tot de Staten-Generaal. In een adres aan de leden van de Eerste- en de Tweede Kamer zegt de Nederlandse vereniging voor vrou wenbelangen, vrouwenarbeid en ge lijk staatsburgerschap met grote re serve te staan tegenover het doen vervallen van de econonmische vak ken op een Havo-school. De vereni ging zegt voorts ernstige bezwaren te hebben tegen de term „vrouwe lijke beroepen", waardoor zo wordt gezegd een onzuiver element in de omschrijving van het huishoude lijk onderwijs wordt opgenomen. De Vereniging van scholen oor de detailhandel zegt in haar adres geen bezwaar te hebben dat de bestaande scholen voor de detailhandel tot het lager beroepsonderwijs zullen gaan behoren, mits tegelijkertijd de moge lijkheid wordt geopend tot de op richting van middelbare scholen voor de detailhandel. Ook bepleit deze vereniging de mogelijkheid van op richting van scholen voor winkel personeel binnen het kader van het detailhandelsonderwijs. De Vereni ging zegt grote bezwaren te hebben tegen de opleiding voor winkelper soneel in het kader van het lagere economisch en administratief onder wijs, waarin het v.g.l.o. haar voort zetting zou kunnen vinden. Voorts bepleit de vereniging een aparte plaats in het wetsontwerp voor het detailhandelsonderwijs naast de di verse andere vormen van beroepson derwijs, met opleidingsmogelijkheden voor uiteenlopende functies in het detailhandelsbedrijf. In het algemeen ziekenhuis in Vlaardingen is vanmorgen overleden de 45-jarige A. J. Verhagen uit Vlaar dingen. De man raakte dinsdag ern stig gewond bij een botsing. De heer Verhagen zou geen voorrang hebben verleend aan een vrachtauto. aanmerking komen uitsluitend op grond van door hen verkregen prak tijkervaring. In aansluiting op bovenstaande mededelingen, afkomstig van het mi nisterie van landbouw en visserij, vernemen wij nog van het landbouw schap, dat de oude erkenningen, uit gereikt op grond van de nu verdwij nende erkenningsreglementen, zullen Avorden beschouwd als voorlopige vergunningen in de zin van de nieu we wet. De nieuwe vergunningen zullen in de loop van dit jaar aan de rechthebbenden worden toegestuurd. PRIESTERSCHAP EN PRIESTERLEVEN In gespreksgroepen en een forum, waarbij zowel de wereldheer als de monnik en de pater missionaris aan het woord komen, wordt getracht „roeping en priesterschap" objectief en wetenschappelijk verantwoord te belichten. Juist omdat hierbij geen propaganda wordt gemaakt voor be paalde instituten hebben deze dagen de volle instemming van de Kardi naal. Om diezelfde reden hebben deze dagen ook hun volle waarde voor jongeren, die zichzelf wel niet geroe pen achten, maar toch veel belang stellen in de Kerk, „waarin zij leven" en in zekere zin allemaal geroepenen zijn. Deze oriëntatiedagen, die een voortzetting zijn van de reeds eerder gehouden Vocation-days, worden ge houden in de Paasweek. Op Dinsdag 24 april wordt men bij het middag maal verwacht en het einde is er bij de middagmaaltijd op vrijdag 27 apr. Als minimum leeftijd wordt 17 jaar aangehouden. De vergoeding be draagt slechts 12.50. Een volledig programma van deze oriëntatiedagen kan worden aange vraagd bij de directeur van het Retraitehuis De Vlasakkers, B. W. laan 53, AMERSFOORT. LEIDSCHENDAM KAV. Voor de KAV sprak gis teravond de heer J. M. A. Platen- kamp, reclasseringsambtenaar over de reclassering, haar achtergrond en werkwijze. Nadat men de stelregel „oog om oog, tand om tand" zo ongeveer een halve eeuw geleden liet vallen, aldus de de heer Platenkamp, is de ge meenschap nnast de delinquent gaan staan, uitgaande van het standpunt, dat de gemeenschap even schuldig is als de delinquent zelf en dat men schouder aan schouder de gevolgen van de misdaad moet herstellen. Een diepgaand onderzoek naar de psycho logische en sociologische achtergron den van de misdaad wordt ingesteld om de delinquent de weg terug naar een beter leven te vergemakkelijken. Uitvoerig ging de heer Platenkamp in op de werkzaamheden van de reclassering. Mevrouw M. de Wit- Lans dankte de spreker voor zijn interessant betoog. Tenslotte werd medegedeeld dat bij voldoende deel name op 15 juni de bedevaart naar Heiloo gehouden zal worden. Schaken Op 30 maart a.s. zal in het patronaat Damlaan een open schaaktoernooi gehouden worden, waarvan de winnaar zich schaak kampioen van Leidschendam mag noemen en daarbij een wisselbekei in ontvangst kan nemen. Dit toer nooi gaat uit van de schaakclub „Corbulo". Voor deelname kan men zich wenden tot de heer Clavaux, Nassaulaan 15, Leidschendam, telef. 4552. Geboren: William Herman zn van J. T. Hooymans en H. Buma. Getrouwd: J. H. Smolenaars en J. v. d. Bos, beiden te Leidschendam. LEIMUIDEN In café C. J. van Graas waren gisteravond alle ingelanden van de Grote Heilige Geestpolder te Leimuiden bijeengekomen onder voorzitterschap van de heer A. Straathof om te beslissen over de verkoop van de molen aan het Braassemermeer, die thans als een kip zonder veren het landschap in het geheel niet siert. De ingelanden waren het er allen mee eens tot verkoop over te gaan voor de prijs van 28.000.—-, terwijl bovendien de restauratie-subisidle van 22.000.— in het potje van het polderbestuur te recht zal komen. De koper, de heer Aziria te Den Haag, zal dan de molen zodanig moeten restaureren, dat de waterbemaling uit de Grote en Kleine Heilige Geestpolder weer met windkracht kan plaats vinden. Het polder bestuur blijft echter te allen tijde toegang houden tot de molen om toezicht te kunnen uitoefenen, zowel op de machinale als op de windkrachtbemaling. Binnen niet al te lange tijd zal deze molen, die het gehele landschap in de omgeving van het Braassemermeer beheerst, weer een sieraad voor de om streken en in het bijzonder voor de watersportliefhebbers zijn. VERKEER VERNIELT DIJKWEGEN Voorgesteld werd de bemalings- kosten, die in rekening gebracht worden bij het bestliur van de Klei ne Heilige Geestpolder, belangrijk te verhogen. De Heilige Geestlaan, die in eigendom, beheer en onderhoud van de Grote Heilige Geestpolder is. wordt volgens de ingelanden door 't veel te zware verkeer geheel ver nield, ondanks de aanduiding dat de ze weg een B-weg is. Ook de Wes- terdijk, waarvan het onderhoud van het wegdek voor rekening van de gemeen ie Leimuiden is, wordt door deze meei dan 30 ton wegende ver voermiddelen, zodanig vernield, dat niet alleen de langs die weg liggende eigendommen en opstallen van de bewoners schade oplopen, maar bo- véndien op vele plaatsen verzakkin gen optreden, waar bij hoge water standen het water uit het Braasse mermeer en De Wetering over de weg de Grote Heilige Geest Polder instroomt. Dit kan tot catastrofale gevolgen leiden. De kosten van deze dijkenverbetering zijn belangrijk en rusten zeer zwaar op de schouders van de ingelanden van deze polder, die slechts 170 ha groot is. De inge landen zullen daarom binnenkort een bespreking voeren met alle par tijen, die belang hebben by een goe de wegverbinding. ZANDZUIGER Het Polderbestuur wilde ook rea geren op het zuigen van zand uit het Braassemermeer, omdat door het uitbaggeren van het zand op grote diepte de golfslag meer en meer toeneemt met het gevolg, dat de dij ken van het Braassemermeer moe ten worden opgehoogd, wat belang rijke extra kosten met zich mee brengt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5