FRANSE GENDARMES VOCHTEN MET DE O.A.S. Het eerste treffen sinds het bestand IN HET CENTRUM VAN ORAN Kardinalen ontvingen rode hoed Argentinië is een kruitvat Staking van 24 uur KORTE golf Eichmann in hoger beroep Hoogwaterstanden DONDERDAG 22 MAART 1962 52ste JAARGANG N Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EIS OMSTREKEN ARGENTIJNSE VULKAAN Telet. 2 0 9 3 5 Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorsine 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,59 p. w., 2.55 p mnd., I 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Franse gendarmes en leden van de geheime legerorganisatie O.A.S. heb ben woensdag in het centrum van Oran een hevig vuurgevecht geleverd, waarbij volgens de laatste gegevens twaalf personen zijn gedood. De strijd begon toen gendarmes een gebouw betraden om te zoeken naar een geheime zender. Zij raakten slaags met schutters van de O.A.S. en de vechtpartijen sloegen al spoedig over naar de omliggende straten. Het hagelde kogels van O.A.S.-mannen, die zich achter ramen en op balkons genesteld hadden. De gendarmes vochten fel terug vanaf legervoertuigen, bewapend met 50-millimeter mitrailleurs. Men hoorde ook ontploffingen van granaten. Verschrikte voorbijgangers zochten snel dekking, toen de gendarmerie, in een poging de straten schoon te vegen, in de lucht begon te schieten. Boven de straten waar werd gevochten hing een dichte damp. Tegen het einde van de middag werd het schieten minder, toen de gen darmes zich terugtrokken, zonder overigens de geheime zender te hebben gevonden. Men telde zes gewonden onder de gendarmes en zes onder de Europese burgers. DE EERSTE AANVAL Het gevecht in Öran was de eerste aanval op grote schaal op de O.A.S. sinds het bestand. De gendarmerie werd door vijan dige burgers de weg versperd met auto's en vrachtauto's, die dwars op straat gezet werden, waarop de gen- BEN HUR? ïfc\I7ANNEER EEN glimlach in ver- kiezingstijd geoorloofd is, dan gaat een glimlach uit naar het aan plakbiljet van de K.V.P.Onno zel, zagen wij het van verre aan voor een film-aanbeveling van Ben Hur, toen omdat het tussen andere verkiezingsoprpepen hing voor een krachttoer van de Communisten. Maar het bleek de K.V.P. te zijn, die „statische" verkiezingen drama tisch opvoerde tot het volle pond. Ondanks dat hartstochtelijk misbaar, of misschien juist daardoor, is het wel een biljet, dat de aandacht trekt en de vraag oproept wat dat volle pond eigenlijk is. Daar kunnen de mepingen verdeeld over zijn. Onze uitleg van de tekst is deze, dat de K.V.P. altyd opkomt voor sociale rechtvaardigheid voor iedereen, met een bijzonder zwak voor de zwakke ren. De weduwen en wezen profite ren daar al van, de kleine zelfstan digen gaan ervan profiteren, en dan is er een veel vergeten groep, die tot nu toe maar een ons kreeg in plaats van het volle pond: de inva liden. Wij willen hun nooddruft niet uit buiten voor verkiezingspropaganda. Wel mogen wij erop wijzen, dat de K.V.P. zelf zo weinig schreeuwt en gerucht maakt, maar zoveel tot stand brengt uit overweging van hartelijke menselijkheid. Dan denkt men wel eens aan het gezegde van Frans van Sales: het lawaai doet geen goed, het goede maakt geen lawaai. Daarom vinden we dat heftige ver kiezingsbiljet een verbaasde glim lach waard. Wat dat betreft een volgende keer beter, maar nu LIJST 2 MENKEN darmerie met pantserwagens en le gervoertuigen zich een weg baande. In Algiers werden bij verspreide incidenten negen Mohammedanen en één Europeaan gedood. In de wijk Bab el Oued werden vlugschriften verspreid met de tekst: „Vanaf vrij dag middernacht zal iedere Franse soldaat in Bab el Oued als lid van een vijandelijk leger worden be schouwd en doodgeschoten worden." De politie heeft een spertijd vanaf acht uur 's avonds ingesteld en de straten van de wijk met prikkeldraad afgezet. Europeanen in de wijk Bab el Oued van Algiers stoorden zich later op de avond niet aan de spertijd en ver schenen op straat. De politie zette hierop de wijk onmiddellijk af, waar door deze geheel geïsoleerd werd. Woensdagavond laat klonk in vrij wel elke wijk van Algiers het geluid van schoten en ontploffende kneed- bommen en granaten. Naar de stra tegische punten, vooral naar het hoofdpostkantoor werden met spoed versterkingen voor de veiligheids troepen gezonden. Op straat zag men vrijwel alleen vrachtauto's met mili tairen. EEN „ULTIMATUM" Het geheime leger heeft woens dag pamfletten in Algiers verspreid, waarin de veiligheidsstrijdkrachten ter plaatse een „ultimatum" wordt gesteld om zich uiterlijk heden, te middernacht, aan de zijde van de O.A.S. te scharen. In de pamfletten wordt onder meer gezegd: „Wanneer 't ultimatum voor de gestelde tijd niet is aanvaard, kun nen de veligheidsstrijdkrachten op elk ogenblik aanvallen in de wijk van Bab el Oeed verwachten." Een groep van negen FLN-leden heeft woensdagavond het vuur ge opend op Europanen die bezig wa ren met een verhuizing in Mosta- ganem. De Europeanen schoten terug, waarna de ordetroepen tussenbeide kwamen. De negen FLN-leden wer den gedood. Tengevolge van geweidaden zijn woensdag in Algerië in totaal min stens dertig mensen 27 mohamme danen en drie Europeanen, om het leven gekomen en 58 40 Moham medanen en 18 Europeanen ge wond. De vier mortiergranaten die dins dag op de Place du Gouvernement in Algiers werden afgesloten, blij ken aan 24 mensen het leven te heb ben gekost. 59 personen werden ge wond. Abonnements prijsver hoging De handhaving en verbetering van het redactionele peil en de uitbreiding van de omvang van De Leidse Courant hebben ons in de laatste vijf jaar voor dus danige kostenstijgingen gesteld, dat het doorvoeren van een ge ringe prijsverhoging onvermij delijk werd. Wij zien ons dan ook genood zaakt over te gaan tot verho ging van de sinds 1 april 1957 ongewijzigd gebleven abonne mentsprijs van ons blad met 6 cent per week, resp. 25 cent per maand of 75 cent per kwartaal. Met ingang van 1 april a.s. zal onze abonnementsprijs der halve bedragen: per week 0.65 per maand 2.80 per kwartaal 8.25 bij postbestelling: per kwartaal 8.75 Deze verhoging is tot stand ge komen met medeweten van het ministerie van Economische Zaken. DE DIRECTIE Bus stortte van Siciliaanse brug FRANKJWKENAlSERIf Het Franse weekblad „l'Express" weet te melden dat generaal Pierre Bilotte, die vorige week was genoemd als kandidaat voor de post van hoge commissaris in Algerië, van de OAS de waarschuwing had gekregen, dat hij Algiers niet levend zou bereiden als hij de functie aanvaardde. Volgens het blad had president de Gaulle vorige week donderdag de generaal laten weten, dat de keuze op hem was gevallen. De generaal had daarop in de ambtswoning van het staatshoofd, het Elysée, een bu reau ingericht om de functie van het van kracht worden van het be standsakkoord over te nemen. Die zelfde avond had hij een telefonische waarschuwing van de OAS gekre gen. „L'express" voegt hieraan toe, dat géneraal Billotte later besloot de post niet te aanvaarden, niet als het ge volg van de waarschuwing van de OAS, doch met het oog op het ver zet van premier Debré tegen zijn denkbeelden. BIJNA ONTSNAPT Men heeft een plan weten te ver ijdelen om de ex-generaals Maurice Challe en André 'Zeiler te laten ont snappen uit de gevangenis in Tulle, waar zij opgesloten ziten wegens hun aandeel in de „putsch van de generaals". Dit is woensdag meege deeld in kringen rond het Franse ministerie van justitie. Het plan was op gesteld door ex-kolonel de la Cha- pelle, die met de ex-generaals ge vangen zat. De ex-kolonel is naar 'n gevangenis in Marseille overgebracht. Challe en Zeiler zijn maandag voor 48 uur in hongerstaking gegaan uit protest tegen „het prijsgeven van Algerië door de Franse regering". Tenminste veertien buspassagiers zijn om het leven gekomen en enige tientallen zijn gewond doordat bij Enna op Sicilië een bus de leuning van een brug doorboorde en ruim twintig meter lager in het water van de rivier Imera stortte. De foto toont bergers bij het wrak van de bus in de rivier. Op de achtergrond de brug. President Frondizi en de Argentijn se minister van leger, vloot en lucht macht hebben gisteren overeenstem ming bereikt over de weg naar har monie en vrede. Frondizi, wiens aftreden algemeen werd verwacht, zal als regerings chef gehandhaafd blijven aan het hoofd van een coalitiekabinet, waar in Frondizi vier ministers zal benoe men en de strijdkrachtten de vier andere ministers. Het oude kabinet „Eerste kievitseiin Amsterdams ziekenhuis is geheel afgetreden. De president kwam voorts met de militairen over een, dat de Peronisten buiten de wet zullen worden geplaatst. De machtige vakbond zal aan ban den worden gelegd. Deze heeft ech ter gisteren een staking uitgeschre ven, die het land met zijn 20 mil joen inwoners kan lamleggen. De staking gaat hedennacht in. Het centrum van Buenos Aires is dinsdag tot militair gebied verklaard, uit voorzorg tegen eventuele Pero- nistische gewelddaden. Frondizi's toegeven aan het leger heeft de crisis aanmerkelijk verlicht, maar de vraag blijft, of de Peronis ten genoegen zullen nemen met het negeren van hun verkiezingsoverwin ningen. Er is nog geen schot gelost, maar volgens waarnemers is het land een kruitvat geworden. De „hoge Peronistische raad" heeft woensdagavond te Buenos Aires een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat terugkeer van oud-pre sident Peron de enige manier is om de vrede in het land te herstellen. De huidige crisis is ontstaan door toe doen van een groep generaals, admi raals en directeuren van buitenland se maatschappijen, die „zowel hun geweten als de waardigheid van de natie over boord hebben gegooid". In 144 wijken van Buenos Aires zijn de militairen heer en meester. In het militair gebied ligt een reeks belangrijke gebouwen, zoals het pre sidentiële paleis, het hoofdpostkan toor en het congresgebouw. Spoorwegemplacemenen worden bewaakt door met geweren bewa pende politieagenten. Uit protest te gen de door de regering ongeldig verklaarde verkiezingsuitslag is het hooggerechtshof en masse afgetreden. Op het nachtkastje van mevrouw KievitScheffer (25) in de verloskundige kliniek van het noodziekenhuis Zeeburgerdijk in Amsterdam prijkt sinds kort een vorstelijk chocolade paas-eiToen mevrouw Kievit daar eind vorige week haar eerste zoon, Mario Richard Marcel ter wereld had gebracht, ontlokte dat een. verpleeg ster een opmerking over „het eerste kievits-ei". De vader van Mario, een 28-jarige politie-agent, ging in op het grapje, vond dat dit „eerste kievitsei" dan ook volgens traditie aan de Koningin moest worden gepresenteerd, en stuurde een geboortekaartje, waarop een kievits-ei was getekend, naar het paleis Soestdijk. Dat het grapje ook hier bijzonder werd gewaardeerd, bleek korte tijd later uit het feit, dat namens H.M. de Koningin een groot chocolade-paas-ei bij het gezin Kievit werd bezorgdDe foto toont mevrouw Kievit met haar zoontje en het paas-ei in de kliniek. De wereldgezondheidsorganisa tie in Genève heeft bepaald, dat Aken niet meer pokkeninfectiegebied is. .De beschermingsmaatregel gold sedert 23 februari nadat een arts pok ken had gekregen. In Hawthorne (Californië) is 't gas gratis. Het methaangas komt er de laatste tijd zo uitbundig voor, dat wanneer men het eind van een slang in de "grond steekt, dit voldoende is om aan het andere eind urenlang een vlam te laten branden. Kleurrijke plechtigheid in de St. Pieter Voor de vijfde keer in zijn vierja rige pontificaat heeft Paus Johan nes de grote ronde „galero", de reus achtige kardinaalshoed, gehouden bo ven het hoofd van nieuw gecreëerde kardinalen. Het gebeurde vanochtend in de St. Pieters basiliek in 't kleur rijkste onderdeel van de reeks van plechtigheden, die met een kardi naalscreatie gepaard gaan. Deze hoed zal de nieuwe kardinaal nooit dra gen, maar blijft het symbool van zijn rang en waardigheid. Acht van de tien nieuwbenoemde kardinalen waren bij deze plechtigheid aanwe zig, onder wie de aartsbisschop van Mechelen-Brussel, mgr. Suenens. Twee nieuwbenoemden konden niet tijdig in Rome aanwezig zijn, nl. de nuntii van Spanje en Portugal, aan wie krachtens oude voorrechten de rode bonnet daags te voren was over handigd door de presidenten der respectieve landen. Deze kardinalen Antoniutti en Panico zullen de gale ro later van de P^us ontvangen. In onmiddellijke aansluiting op de plechtigheid in de St. Pieter volgde vanochtend nog een geheim consisto rie in het Vatikaans paleis. Toen overhandigde de Paus aan elk der nieuwe kardinalen de ring en wees hij hun de titelkerken toe. Niet allen in het rood Niet alle nieuwbenoemde kardina len waren tijdens het openbare con sistorie in het rijke kardinaalspurper gekleed, want vier van hen behoren tot orden, welker kardinalen ook in hun ambtskledij als prins dér Kerk de bescheidener kleuren van hun Het hooggerechtshof in Jeruzalem is donderdagochtend begonnen met de behandeling van het beroep van Adolf Eichmann tegen zijn terdood veroordeling wegens misdaden tegen het joodse volk. De vroegere kolonel van de Gesta po werd vorig jaar december door een rechtbank in Jeruzalem tot de doodstraf veroordeeld. De 46-jarige Eichmann nam vanmorgen wederom plaats in de met kogelvrij glas be schermde beklaagdenbank, waar hij tijdens zijn proces van vorig jaar reeds 410 uren heeft doorgebracht. De zitting werd geopend door rech ter Olsjan, die de verdediger van Eichmann, Servatius, verzocht zijn pleidooi te beginnen. Deze verwees direct naar zijn verzoek om toela ting van nieuw bewijsmateriaal. orden blijven behouden. Kardinaal Browne, generaal der Dominicanen, gaat voortaan gekleed in witte toog en zwarte cappa magna, de grote mantel, en zwarte sleep; zowel cap pa als sleep met wit bont gevoerd. Kardinaal Albareda is in zijn kardi- naalskleding als Benedictijn geheel in het zwart, terwijl de Franciscaan se aartsbisschop uit Peru, kardinaal Landazuri Ricketts geheel in 't grijs gekleed gaat, zoals ook de Francis caanse bisschoppen in het grijs gaan. De monnik van St. Basilius, kardi naal Coussa, onderscheidde zich bo vendien door zijn „kamelaukion". Dat is de cylindervormige hoed met afhangende sluier, die de geestelijk heid van verscheidene Oosterse ri tussen dragen. ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Meer beivolking De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een storing, die in de zwakke noordelijke stro ming boven de Noordzee naar het zuiden wordt gevoerd, bevond zich donderdagochtend bij Jutland. De storing is weinig actief. Het front van de storing zal het komende etmaal ons land zonder veel neerslag passeren. De bewolking tempert de uitstraling, zodat de komende nacht van vorst bijna geen sprake zal zijn. Na de frontpassage komt de wind weer in de noordhoek. In de algemene luchtdrukverdeling zijn geen tekenen, die wijzen op een drastische verandering van het weer in West-Europa. Tot op lage breedte heerst nog het winterse weer. Zo be gon de lente in de Balkan met een dik pak sneeuw en in Zuid-Frank rijk met 5 graden vorst. Zon- en maanstanden 23 Maart: zon op 06.38, onder 18.57; maan op 21.14, onder 07.48. 23 Maart: v.m. 4.55; n.m. 1706. KORRELTJE Schoonheid zonder geest is als een bloem zonder geur.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1