S)e £cidóe(5oii^cmt VANDAAG ONDERTEKENING BESTAND VERWACHT Gelijktijdige afkondiging in Parijs en Tunis „Beschermers" in de Kasbah te Algiers Israëlische strafactie op Syrisch gebied Chroesjtsjov pocht over nieuwe raket Maandag geheim vooroverleg over Nieuw Guinea Franse straaljager bedreigde Zwitser Smokkelaar gewond bij achtervolging In Washington Allemaal op de bruiloft Hoogwaterstanden ZATERDAG 17 MAART 1962 52ste JAARGANG BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telet. 3 0 9 3 5. Red 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 33839 (tassen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN Kanonnentaal aan het Meer van Galilea OAS controleerde verkeer. De politieprefect van Oran heeft vrijdag de avondklok vervroegd van Algerië betrekkelijk kalm verlo- 9 uur tot ha« ?oht Dit besluit is Koning Leopold op Schiphol pen. Tegen het vallen van de avond bedroeg het aantal doden door aan- jenomen na het optreden van de DAS. Donderdag in het centrum van Vrijdagavond is zowel van Franse, als van Algerijnse zijde te Evian ver- to aan, waarin drie Algerijnse ge nomen, dat men voor zaterdag, later op de dag, de afkondiging van een vangenen werden vervoerd. De ge- bestand voor Algerië verwacht. Hieraan zou een laatste bijeenkomst van vangenen kregen opdracht uit te slagen in het gehele land 24, met 22 Oran. gewonden. Donderdagavond kwamen n.l. in één van de hoofdstraten van Oran Bij het eerste incident werd een 15 in militaire uniformen gestoken politieman in Oran neergeschoten. OAS-mannen het verkeer controle- De gewonde man werd voor behan- ren. De papieren van de automobi- deling naar een ziekenhuis overge- listen kregen het stempel „OAS, zo- bracht. Zijn aanvallers volgden hem ne 3, controle". Eén van de aangehou- echter en schoten hem in het zieken- den wagens was een militair voer- huis dood. tuig. Drie automatische pistolen gin- Bij het tweede incident hield een gen in handen van de OAS over. Nie- groep commando's een gevangenisau- mand legde deze „controleurs" een stroobreed in de weg. Bomaanslag in Parijs. In een restaurant in de omgeving van de Place Pigalle is vrijdagavond De" in Franse gevangenschap verkerende vice-premier van de „voorlopige J** J?ÏÏSL72: een,bom Jew0Jpe.n- Twee personen Algerijnse regering", Ben Bella, zou dan zaterdagnacht, samen met zijn d?g half verlaten door een serie sta- werden gewond in een ziekenhuis mede-gevangenen, worden vrijgelaten en per vliegtuig naar Rabat vertrek- de twee afvaardigingen vooraf gaan. Volgens de Reutercorrespondenten in Parijs zou generaal De Gaulle zater dag om 20 uur (Ned. tijd) in een radio-rede het bestand afkondigen. stappen en werden vervolgens met een machinegeweer doodgeschoten. In Algiers waren de straten vrij- kingen. O.A.S. wordt steeds brutaler SLOTZITTING VAN EVIAN Volgens kringen, die in nauwe betrekking staan met beide delegaties, zijn nagenoeg alle kwesties geregeld. De premier van de opstandelingenregering, Ben Joessef, zal op het moment, dat generaal De Gaulle in Parijs het be stand bekend maakt, dezelfde bekendmaking in Tunis doen. ren en de verkoop van de groen-witte FLN-vlag is door de leiders verbo den. Een lid van de FLN zei, dat alle agenten bewapend zijn. „Wanneer de OAS een massale aanval wil ontke tenen, vooral in de 'boven-Kasbah, om de zaak in de brand te steken, _T zoals ze zo dikwijls gedreigd hebben, gemaakt dat de Israëlische lucht- Naar verwacht wordt zullen op staan ae beschermers klaar. Wij ver- macht zaterdag Syrische artillerie- de slotzitting van vandaag de *®s- trouwen er niet al te veel op dat stellingen ten oosten van het Meer le.d®n van "e tw^alfM'iig het Franse leger op leden van de van Gallilea heeft gebombardeerd, raad, die zich voornamelijk zal bezig- 0Ag zal vuren om alleen maar Mo_ houden met het referendum in Al- hammedanen te beschermen", gerie. worden aangewezen. Er zijn voorts nog enkele punten in verband „KALME" DAG: 24 DODEN met de evacuatie van Franse mili tairen te regelen. Behoudens twee bloedige inciden- Men is het volgens deze kringen ten in Oran, is de dag van gisteren Galilea. Volgens de eerste Israëli- eens geworden over de repatriëring naar Algerië van Algerijnse vluch telingen, die thans in Tunesië en Ma rokko verblijven. Een commissie, waarin Frankrijk de opstandelingen en het Interna tionale Rode Kruis zijn vertegen woordigd, zal op deze repatriëring controle uitoefenen. Leden van de FLN, de Algerijnse bevrijdingsbeweging, hebben gezegd, dat de laatste dagen driehonderd agenten van de FLN als „bescher mers" naar de Kasbah van Algiers gegaan zijn om massa-demonstraties tegen provocaties van het geheime leger (OAS) in de hand te houden. In de Mohammedaanse wijk in Oran zijn 200 agenten van deze beweging binnengekomen. De meestën van hen komen uit de FLN-afdplingen in het gebied rond Algiers en het Kabylisch gebergte. Kanongebulder aan het meer van Galilea Het Israëlische leger heeft bekend- Eerder was van Ieraëlische zijde meegedeeld, dat Israëlische strijd krachten een nachtelijke strafactie hebben ondernomen op Syrische stel lingen ten oosten van het Meer van Onrust onder de Mohammedanen. Het uitblijven van de bestands overeenkomst en de door de OAS gepleegde moorden veroorzaken groeiende onrust, vooral onder de jongere Mohammedanen. In de Kas bah verschijnt geen krant in de Ara bische taal en de uitzendingen van radio-Tunis en Cairo komen niet al tijd verstaanbaar door. De mensen hebben daarom geen idee van wat er omgaat. Het enige, dat begrepen wordt, is dat er nog steeds geen be-, stand is. De agenten van de FLN leggen de politieke betekenis van de vredesbesprekingen in Evian uit en leggen er bij de Mohammedanen de nadruk op dat demonstraties tot bloedvergieten leiden en de onder handelingen ongunstig kunnen bein- vloeden. Het zingen van FLN-lieae- „Onafwendbaar en wereldomvattend" Premier Chroesjtsjov heeft in een verkiezingstoepraak in Moskou mede gedeeld, dat Russische geleerden erin geslaagd zijn een raket te fabriceren, die onaantastbaar is voor afweerra- ketten. Alle afweerinstallaties in Amerika zijn nu waardeloos geworden, aldus de premier. Het Amerikaanse grond gebied kan op elk gewenst punt wor den aangevallen. De nieuwe Russische raket is ook niet te ontdekken. Het enige middel om oorlog te voorko men, aldus Chroesjtsjov is ontwape ning. Croesjtsjov zei, dat de nieuwe ra ket de gehele wereld kan bestrijken. „Je verwacht hem door de deur, maar hij komt door 't raam binnen" DeAmerikaanse waarschuwings installaties waren berekend op raket ten, die via de pool -de korste af stand- zouden binnenkomen. De nieuwe konden zich echter over de Oceanen bewegen, waar geen radar posten te vestigen zijn. Geen commentaar. In Amerikaanse regeringskringen wilde men vrijdag geen commentaar leveren op de bekendmaking van Chroesjtsjov. Ip militaire kringen verwonderde men zich er over, dat Chroesjtsjov zijn dreigement aan het adres van de Verenigde Staten doet op het moment dat men in Genève zoekt naar een voor beide partijen aanvaardbare formule voor een ontwapening. NIEUWE RUSSISCHE KUNSTMAAN De Sowjet-Unie heeft weer een kunstmatige aardsateliet gelanceerd, aldus heeft premier Chroesjtsjov op een bijeenkomst in het Kremlin in 't kader van de verkiezingsactie mee gedeeld. Deze kunstmaan was gelan ceerd ter voortzetting van het Russi sche programma voor ruimteonder zoek. Het persbureau Tass meldde in een officieel communiqué, dat de nieuwe kunstmaan in een baan om de aarde is gekomen. De hoogte varieert van 217 tot 9'80 kilometer en de omloop tijd bedraagt ongeveer 96 minuten. In het communiqué wordt beves tigd. dat de satelliet niet bemand is. Hij voert een radio-apparatuur mee voor onderzoek in de bovenste lagen van de atmosfeer en de invloed van kosmische stralen. Ook wordt in 't communiqué mee gedeeld, dat in de loop van dit jaar nog een serie satelieten zal worden gelanceerd. sche berichten leden de Syriërs zwa re verliezen. Na de strafactie ontstond in de vroege ochtenduren van zaterdag 'n artillerieduel. Syrisch geschut be schoot een Israëlisch dorp aan de oever van het meer, waarop de Is raëlische artillerie het vuur beant woordde. Dit duel heeft drie uur ge duurd. Naar schatting stond de helft van de bevolking van Tiberias aan de oever om te kijken naar het flitsen van het geschut en de lichtbundels van de schijnwerpers die het water afzochten. De Israëlische troepen hadden tot taak Syrische voorposten ten noor den van El Noekeib te vernielen. Vanuit deze stellingen waren vrij dag Israëlische vaartuigen beschoten, iets wat volgens de Israëliërs in de afgelopen weken herhaaldelijk is ge beurd. Terwijl van Israëlische zijde ge sproken wordt van een strafexpedi tie, meldt radio-Damascus een „over winning" van de Syrische strijd krachten. De Israëliërs zouden vier tanks en acht andere voertuigen, die getroffen werden, hebben moeten achterlaten. Syrische vliegtuigen, die volgens radio-Damascus meester zijn in de lucht, zouden twee Israëlische jachtvliegtuigen verdreven hebben. Na de schietpartij hebben de Ver. Naties een staken van het vuren kun nen bewerkstelligen, dat om zeven uur plaatselijke tijd (zes uur Ned. tijd) is ingegaan. Het is daarop weer rustig gewor- de in het gebied van het meer. Koning Leopold en prinses Liliane de Rethy, die een bezoek hebben ge bracht aan New York en die een economische missie in Zuid-Amerika heb ben vervuld, zijn gisterochtend op doorreis naar Brussel korte tijd op Schiphol geweest (foto). Vlammende wraak van Italiaanse arbeider Donderdag heeft boven Spanje 'n Franse straaljager gedreigd een ge huurd vliegtuig met 46 Zwitserse toeristen te zullen neerschieten als het niet naar Oran zou vliegen en daar landen. Het passagiersvliegtuig, dat op weg was naar Meknes in Marokko, vroeg assistentie aan de Spaanse lucht macht. Toen Gibraltar in zicht kwam verdween de jager evenwel eigener beweging. Hij had toen 20 minuten achter de Zwitsers aangevlogen. De huurder van het vliegtuig, de Zwitser Jacob Glur, die zich in het toestel bevond, heeft een en ander in Meknes meegedeeld. „Onze piloot vertelde de jager, dat wij Zwitserse toeristen waren en geen orders van de Franse lucht macht verwachtten", aldus Glur. De straaljagerpiloot antwoordde: „Dat kan mij niets schelen. Ik heb opdracht u in Oran te laten landen. Als u dat niet doet, schiet ik." Glur zei dat er een diplomatiek protest bij de Franse regering zal worden ingediend. Nederlandse douanebeambten heb ben gistermorgen een Belgische smokkelauto met 700 kilo boter en een grote hoeveelheid kraaiepoten te Budel in N.-Brabant in beslag geno men. De Belgische botersmokkelaar G. van V. werd tijdens de achter volging van de auto dooi de douane door pistoolkogels getroffen in hoofd en onderlichaam. De douaniers hadden de achtervol ging ingezet, toen zij gezien had den, dat een auto bij een schuur werd geladen waarna deze met twee inzittenden wegreed. De grenswach ten sommeerden de bestuurder te Een verbolgen Italiaanse arbeider, die uit z'n betrekking bij de Rotterdamse Tram was ontslagen, heeft gisteren stoppen, maar deze gaf vol gas en op temperamentvolle wijze van zijn kwaadheid getuigd, door een blik benzine in het kantoor van de tram leeg zette koers naar de Belgische plaats te gieten en aan te steken. De verdampte benzine vorm de met de lucht in het kantoor een gasmengsel dat Hamont. De douaniers openden toen prompt ontplofte met gevolg, dat een muur het begaf en het meubilair in het kantoor ernstig beschadigd werd. het vuur op de voorruit, waarbij De man werd kort na zijn daad gearresteerd. Op de foto: het interieur van het zwaar beschadigde kantoorlokaal. Van V. getroffen werd. Het Franse persbureau AFP meldt uit Djakarta vernomen te hebben, dat de geheime voorbesprekingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea maandag a s. te Wash ington zullen beginnen in tegenwoor digheid van een hoge Amerikaanse functionaris. Volgens kringen in de omgeving v~n het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken is de Indonesische regering niet erg opti mistisch over de mogelijke resulta ten van deze besprekingen. Genoemde kringen stellen, dat Ne derland weliswaar heeft ingestemd met onderhadelingen, maar niet de minste aanwijzing heeft gegeven be treffende de vraag, of de onmiddel lijke overdracht van de soevereini teit over Nieuw-Guinea, die door In- donsië wordt geëist, zal worden toe gestaan. Men voegt er aan toe, dat deze overdracht voor Indonesië een „absolute voorafgaande voorwaarde" is voor alle officiële onderhandelin gen met Nederland, die na de voor bereidende besprekingen in Wash ington zouden worden gehouden. De twijfel van de Indonesische re gering aan de resutaten van de on derhandelingen is één van de rede nen, waarom Indonesië in het geheel niet van plan is, zijn militaire voor bereidingen te verminderen, zo mer ken deze Indonesische kringen op. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat de Indonesische minister van de fensie, generaal Nasoetion, vrij da. is vertrokken voor een inspectietocht langs de militaire posten in Oost- Indonesië, zo wordt gezegd. De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen en de Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de V. N., dr. C. W. A. Schuermann, zullen Nederland vertegenwoordigen. AFP meldt dat de Indonesische delegatie naar het geheime voor overleg, wordt gevormd door Soed- jarwo Tjondronegoro, Adam Malik en Zairin Zain, de Indonesische am bassadeur in Washington. De KLM deelt ons mede, dat meer dan vierhonderd leden van de Spaan se adel op 10 en 11 mei met drie DC-8-vliegtuigen van de KLM van Madrid naar Athene zullen vliegen. Het gezelschap zal in de Griekse hoofdstad het huwelijk bijwonen van de Spaanse prins Juan Carlos met prinses Sofia van Griekenland. Op 15 en 16 mei vliegt het gezelschap met drie KLM-vliegtuigen terug naar Madrid. Welingelichte kringen in Wash ington hebben vrijdag verklaard, dat de derde partij bij het geheime vooroverleg naar verwacht wordt de 67-jarige Amerikaanse ex-diplomaat Ellsworth Bunker, als particulier burger aan de conferentietafel zal zitten. 'BANANEN zijn vitaminenrijk (Advertentie) Dit nummer bestaat nit 12 pagina's Dezelfde temperaturen In de algemene luchtdrukverdeling komt maar zeer weinig verandering. Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich nu uit van Noord-Groen land over het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen naar de Noord zee en onze omgeving. Langs de oost flank ervan blijft voortdurend koude lucht over Scandinavië naar het zui den stromen. In deze lucht komt in West-Europa in de nacht op de meeste plaatsen 3 tot 7 graden vorst voor. Slechts dicht bij zee zijn bij oplandige win den de minimumtemperaturen wat hoger. Overdag komen de tempera turen door de krachtige zonnestraling bijna overal weer enkele graden bo ven nul. Op de Oceaan bevinden zich wel enkele storingsgebieden, doch deze breiden zich momenteel in hoofdzaak in de richting van de Golf van Bis- caye en Portugal uit. Aan de toe stand met koud weer zal dan ook de eerste paar dagen nog steeds geen einde komen. Zon- en maanstanden 18 Maart: zon op 00 49, onder 18.48: maan op 15.53, onder 05.58. 19 Maart: zon op 06.47, onder 18-50; maan op 16.56, onder 06.23. 18 Maart: v.m. 2.11; n.m. 14.25. 19 Maart: v.m. 2.50; n.m. 15 02. KORRELTJE Een gast brengt altijd vreugde aan; is 't niet bij 't komen, dan bij 't gaan.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1