dt rode pimpernel NU BETER DAN OOIT! P.v.d.A. EN NW KRIJGEN WIND VAN VOREN IN DE TWEEDE KAMER HET HONDENPARADIJS I DONDERDAG 15 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Nederland, Brian Gallagher, is van daag een fles champagne met een for se klap kapot geslagen tegen de sta len huid van het grootste schip, dat ooit in Nederland is gebouwd en dat tevens op de beide Queens na he» grootste schip zal zijn, dat onder En gelse vlag zal gaan varen. De fles champagne werd gelan ceerd door mevrouw L. W. Elliot, echtgenote van een der directieleden van Standard Oil Company New Jersey, deze 77.000 d.w. ton metende tanker gaat onder Engelse vlag va ren, omdat de Esso Petroleum Com pany in Londen, onderdeel van de Standard Oil, deze tanker in dienst zal nemen. Het is de eerste - en kleinste - van een serie van drie zeer grote tan kers, die Verolme's scheepswerf op Rozenburg bouwt. De volgende, de 86.000 d.w. ton, is voor Standard Oil en de derde voor Esso Nederland. Provinciale Staten van Zuid-Hol- DRS BOGAERS (KVP) ONDERNEEMT hoog uitschieten van de lonen slaat AANVAL OP POLITIEKE ACTIE Drs. P. Bogaers, lid van de Tweede Kamer en direkteur van het Wetenschappelijk Bureau van de K.A.B., heeft gisteren tijdens het voortgezette debat over de interpellatie-Roemers een scherpe aan val gedaan op de houding van de PvdA en het NVV. De heer Bo gaers prees gelijktijdig het beleid van staatssekretaris Roolvink tijdens de vakantie van minister Veldkamp, toen in de Stichting van de Arbeid verschil van mening ontstond over de interpretaties van de matigingsformule van Oud-Wassenaar. De heer Roemers had de staatssekretaris verweten er niet in te zijn geslaagd voldoende vertrouwen te scheppen in zijn'politiek- taktisch beleid. De heer Bogaers wees de suggestie, als zou de heer Roolvink er de oorzaak van zijn, dat het overleg in de stichting niet tot overeenstemming had geleid van de hand. Het nieuwe gebouw van de ka tholieke economische hogeschool te Tilburg zal waarschijnlijk, als in de werkzaamheden geen vertragingen optreden, in oktober van dit jaar worden geopend door koningin Julia na. Na Pasen wordt met de inrich ting begonnen. land hebben besloten de onlangs aangekochte veerboot „Gorinchem5" te verhuren aan de rederij S.B.S- voor de veren naar het eiland Goe- ree-Overflakkee. Het ligt in de be doeling met twee boten te gaan va- In aanwezigheid van vele genodig- ren in elk der veren Numansdorp- den uit Nederland, Engeland en Ame- Den Bommel en Dintelsas-Ooltgens- rika, o.a. de Ierse ambassadeur in plaat, in plaats van met één boot. Reuzen-tanker bij Verolme gedoopt terug op de werknemers zelf. Daar is geen enkel belang mee gediend. De overeenkomst van Wassenaar was geen ombuiging maar een afbui ging van het beleid. Optreden tegen fiscale trucjes Bij de aanvang van het ontwapeninggesprek Naar het ministerie van financiën mededeelt, komt het voor, dat z.g. lege naamloze vennootschappen, die verrekenbare verliezen hebben gele den, worden opgekocht om de hef fing van vennootschapsbelasting en inkomstenbelasting over na de over- Deze staatssecretaris is naar het dat de heer Roemers een persoonlijk neming van die N.V/s te maken oordeel van de KVP-fractie een waar. aspect in de discussie had gebracht, winsten te ontgaan, dige vertegenwoordiger van de beste Hij ging precies na wat er voor en Tegen het misbruik van deze over- tradities in de AR-partij. De KVP- na het loonaccoord van Oud-Wasse- nemingen om fiscale redenen is de fractie zal hem haar vertrouwen blij- naar was gebeurd. Hij vroeg zich met belastingdienst in het verleden reeds ven schenken. Drs. Roemers en de name af, ot de heei Roemers nu met diverse middelen opgekomen., heer Baart trachten de KVP-spre- werkelijk wel zo bezorgd was voor Aangezien met deze wijze van be ker tevergeeft van zijn a propos te het gezag van de overneid als hij strijding van het misbruik niet altijd brengen. Naar zijn mening kan moei- in eerste instantie had doen voorko- een bevredigend resultaat is ver- lijk van een loyale oppositie der so- men. De staatssecretaris citeerde een kregen, overweegt de staatssecreta- cialisten worden gesproken bij hun uitspraak van het NVV, dat in het ris van financiën dan ook een stren- ageren tegen het welvaartsbeleid van vervolg met de laatste algemene aan- ger optreden, met name door mede het kabinet-De Quay. Door de hou- wijzing geen rekening gehouden zou een beroep te doen op de wet op de ding van de socialistische leiders, het worden. De socialistische woordvoer- richtige heffing en op de leer der naast zich neerleggen van overheids. der Roemers, die de staatssecretaris wetsontduiking. In verband hiermede maatregelen wordt het moeilijk ge- prees voor zijn technisch bekwame heeft de staatssecretaris de inspec- maakt een evenwichtig loon- en oewoordmg, zei dat de organisaties teurs opgedragen, hem op korte ter- prijsbeleid te voeren. Als deze acties niet verpacht waren te aaviseren mijn een opgave te verstrekken van nadelige gevolgen hebben voor de in de geest van algemene aanwij- de z.g. lege N.V.'s die enigszins be- werknemers, dan berust op hen de zingen. De beantwoording van mi- langrijke verrekenbare verliezen heb- nister Veldkamp noemde de heer ben geleden en waarvan is gebleken, Roemers poiitiea teleurstellend. Een dat zij om fiscale motieven zijn over- motie zou hij echter niet indienen, genomen. want moties zijn in deze Kamer ge- x e, i devalueerd en worden door de re- digde ook staatssecretaris Roolvink gering terzijde gelegd. volle verantwoordelijkheid. Persoonlijk. Behalve minister Veldkamp verde Iigde ook staatssecretaris Roolvinl het regeringsbeleid. Hij betreurde'het De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home (links), en zijn Russische en Amerikaanse collega's An drei Gromyko (midden) en Dean Rusk (rechts) zijn gisterochtend voor het begin van de ontwapeningscon ferentie in Genève bijeen geweest, (telefoto) Huurverhoging. De heer Bogaers bracht een nieuw element in de discussie door het ka binet in overweging te geven de huurverhoging van 1 juli aanstaan de nog eens te bezien. De KVP-frac tie is van mening, dat de regering de algemene aanwijzing niet achter wege had kunnen laten. Wellicht had de loonformule van Oud-Was senaar wat strakker vastgelegd kun nen worden en wellicht ook had ge lijktijdig met de matiging van de lo nen de regering moeten omzien naar andere conjunctuurmaatregelen. De acties die de laatste weken zijn ge voerd zijn de slechtst denkbare me thode om zwarte lonen te bestrij den. Duidelijk, aldus de heer Bo gaers, wil ik hier stellen, dat de con sequenties van de houding van het NVV bij het loonoverleg voor de wel vaart en dus ook voor eventuele ver mindering van de welvaart der werk nemers voor rekening van de opposi tie komt. Minister. Op krachtige wijze heeft ook minis ter Veldkamp gistermiddag in de Tweede Kamer stelling genomen te gen drs. Roemers en de Partij van de Arbeid, voor wie de heer Roemers tijdens een interpellatie gevraagd had Minister dr. G. M. Veldkamp, gefoto- de jongste algemene aanwijzingen grafeerd tijdens de behandeling van van staatssecretaris Roolvink in te de interpellatie van drs. Roemers trekken. De resultaten van twee jaar Terugblik. Men mag het filmwerk, dat de hoofdschotel vormde van het dins dagavondprogramma bepaald niet zien als een van de laatste tijd. „Sto len life" was namelijk al een oudje en behandelde ook een oud thema, met een dubbelrol van Bette Davis op de koop toe. De avond tevoren heeft Bert Garthof, zonder iets te verraden, onthuld, waarom de Vara niet kon komen uitzenden van de ze ventiende aflevering „Anders dan an deren". Men heeft het geheim be waard, evenals steeds vóór de uit zendingen geheimen plegen te wor den ontzien. De room was intussen van het programma af en nu had men een noodsprong gemaakt in de richting van het celluloid, o.a. een uitgebreid filmvenster van Jan Blok ker. Het Spaanse gezelschap Fiesta Sitana hebben we met genoegen te ruggezien en genoten van de ener verende manier waarop danskunst werd beoefend in een tempo, dat hoog was opgelaaid. BARONESSE ORCZY het verbond van „Burger-kapitein", stamelde Bi- bot, terwijl zijn adem hügde, als die van iemand die voor zijn leven vocht. „Hier! door deze poort! nog geen half uur geleden, zes mannen, voerlieden, moezeniers. Ik meende un gezichten te kennen". „Ja! Ja! voerlieden van een war moezier", riep de officier spottend, „aristo's allemaal en die verd. Rode Pimpernel. Heb je ze te pakken? Heb je ze aangehouden? Waar zijn zij? Spreek man, in Godsnaam". „Weg!" hijgde Bibot. Zijn benen wilden hem niet langer dragen. Hij viel achterover op een hoop straatvuil en afval van welke lage ligplaats hij eindelijk in staat was het hele be klagenswaardige verhaal te doen. „Weg! Een half uur geleden! Hun paspoorten waren in orde! Ik meen de hun gezichten te kennen. Burger Marat was hier. Hij ook In een oogwenk wendde de officier nogmaals zijn paard om, zodrt het dier steigerde en met de voorste be nen in de lucht sloeg, terwijl het bit rammelde en het schuim in 't rond vloog. „Duizend donders!" riep hij uit. „Burger Bibot, dit verraad zal je je hoofd kosten, Welke weg hebben zij genomen?" Een dozijn handen waren dadelijk gereed om de richting aan te wijzen, waarin de, luidruchtige troep voer lui verdwenen was een half uur ge leden; een dozijn tongen gaven aller lei verwarde verklaringen. „Er achteraan mannen!" schreeuw de de officier; „zij waren te voet! Zij kunnen nog niet ver weg zijn. Denk eraan dat de Republiek tienduizend francs heeft gezet op de gevangen neming van de Rode Pimpernel". Reeds waren de zware poorten ge opend en nogmaals klonk helder de stem van de officier door een ware donderslag van snel galopperende hoeven: „Ventre a terre! Denk eraan! Tienduizend francs beloning voor hem die het eerst de Rode Pimper nel in het oog krijgt!" Het donderend lawaai stierf in de verte weg, het stof van twintig maal vier hoeven loste zich op in vocht en duisternis; de stem van de kapitein verhief zich nog eenmaal in de mis tige avondlucht. Een kreet, een kreet van triomf, en daarna was wederom alles stil. Bibot was in zwijm gevallen op de hoop afval. Zijn kameraden brachten hem wat wijn. Geleidelijk kwam hij weer bij. En hoop herleefde in zijn hart; zijn zenuwen werden sterker naarmate de drank zijn bloed sneller deed vloeien. „Bah!" riep hij uit, toen hij zich hersteld had, „de troep had goede paarden, de officier was geestdriftig, die voerlui kunnen nog niet ver ge lopen hebben. En in ieder geval ben ik vrij van blaam. Burger Marat was hier zelf en liet hen doorgaan!" Een bijgelovige huivering doorliep hem toen hij aan het hele toneeltje terugdacht; want heel zeker kende hij al de zes gezichten van de man nen die de poort doorgegaan waren. De duivel zelf moest die geheimzin nige Engelsman de macht gegeven hebben om zich en zijn bende in de lichamen van anderen te steken. Meer dan een uur ging voorbij. Bi bot was weer geheel zichzelf nu, bluffend en bevelend en nam nu iedereen in verzekerde bewaring. Toch scheen er enige verwarring te heesen bij een verder gedeelte van de poort. Bibot achtte het zijn plicht om te gaan zien wat het lawaai be tekende. Iemand die in Parijs bin nen gelaten wilde worden, in plaats van eruit was op dit uur een vreem de geschiedenis. Bibot hoorde zijn naam op schorre toon uitgesproken. Vergezeld van twee van zijn manschappen ging hij de wijde poorten door om te zien wat er gaande was. Een der manen hield een lantaarn vast, welke hij hoog boven zijn hoofd zwaaide. Bibot zag daar voor hem, onderhandelend met de wacht bij de poort, de beschonken woordvoerder van de troep voerlie den. Hij was aan de schildwacht aan het uitleggen dat hij een boodschap moest brengen aan de burger die het commando had bij de Porte Mont- martre. „Het is een briefje", zei hij, „dat een officier van de bereden wacht me gaf. Hij en twintig ruiters galop peerden de grote Noordweg af, niet ver van Barency. Toen zij ons zessen inhaalden, hielden zij in en de offi cier gaf mij dit briefje voor citoyen Bibot en vijftig francs als ik het van nacht nog wilde wegbrengen". „Geef hier dat briefje!" zei Bibot kalm. Maar zijn hand beefde terwijl hij het papier aannam; zijn gezicht was doodsbleek van angst en woede. Het papier was niet beschreven, alleen de omtrek van een kleine rode bloem was in rood getekend het devies van de verwenste Engelsman, de Rode Pimpernel. „Welke kant gingen die officier en de twintig ruiters uit" stamelde hij, „nadat ze je dit briefje gaven?" „De kant naar Calais", antwoord de ander de ander, „maar zij hadden krachtige paarden, en spaarden ze niet. Zij zijn nu een flink eind weg!" Al het bloed scheen uit Bibot's li chaam naar zijn hoofd te vliegen en een wild gebruis klonk in zijn oren. En zo geschiedde het. dat de her tog en de hertogin de Montreux met hun familie en bedienden uit Parijs ontsnapten op die derde dag van Ni- vose van het jaar I der Republiek. TWEE GOEDE PATRIOTTEN. Het getuigenis van burgeres Fanny Roussell, die met haar echtgenoot voor het Tribunaal der Revolutie gebracht werd, be schuldigd van verraad, beiden werden vervolgens vrijgespro ken. Mijn naam is Fanny Roussell en ik ben een fatsoenlijke getrouwde vrouw, en een even goede patriot als iemand uwer. Ja, en ik wil het zeggen in mijn laatste snik, al zullen jullie me naar de guillotine zenden, zoals jullie waarschijnlijk van plan zijt, want jullie zijn allemaal dieven en moor denaars, allemaal, en jullie hebt al uitgemaakt dat mijn man en ik schul dig zijn, omdat we die verwenste Engelsman, die zij de Rode Pimper nel noemden, onderdak verleend hebben en hem zouden hebben hel pen ontvluchten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8