„WA S P Varende stad USS bezoekt Rotterdam i merikaans vliegdekschip waakt over de Europese kusten Amerikaanse vloot in Rotterdam Nieuwe Nederlandse muziektriomf Sleutelstad door Joop Stokkermans vertegenwoordigd DONDERDAG 15 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Wm J In de „Briefing Room" van het Ame rikaanse vliegdekschip „Wasp", dat een van de schepen is, welke de ko mende dagen een bezoek aan Rot terdam zullen brengen, werd een le zing met lichtbeelden over Nederland gehouden. Uiteraard ontbraken de plaatjes van de molens en de Alk maarder kaasdragers niet op het program. U-boten, die teveel verwarring zaai den, terwijl de macht, die nu als potentiële tegenstander wordt be schouwd al over meer dan 450 on derzeeboten beschikt. Daarom vooral zetten al die Amerikaanse jongens, die wij hier aan boord hebben ont moet, zich met zoveel grimmige ernst in voor de taak die hen zo ver van huis voert. RADAR-OGEN man in bedwang wordt gehouden. Bij zo'n gebeurtenis wordt verder de post overgeheveld en medicamen ten bezorgd op de destroyers, waar de mannen een aanmerkelijk woeli ger leven hebben dan op het vlieg dekschip. KLEIN STADJE De eigen huishouding vergt op de Wasp bovendien de aanwezigheid van een extra staf, die in feite niets met het eigenlijke oorlogs- werk te maken -heeft. Want het schip is een stadje op zichzelf: met kilometers lange gangen, dui zenden deuren en compartimen ten, eigen wasserijen, kerken, op slagruimten, bibliotheken, kap salons, non-alcohol-bars, winkels, postkantoor, waterinstallatie (voor 420.000 liter zoet water per dag), dagblad, intern radiostation, een krachtinstallatie, politie en brand weer. Maar het belangrijkste blij ven toch het vliegveld, de weer kundige dienst, de ingewikkelde elektronische apparatuur en de ver-reikende communicatiemidde len, die gezamenlijk met de vuur kracht een enorm afschrikwek kend defensie-geheel vormen, dat ook waakt langs de flanken van Europa. Bloemtjes buiten zetten Ronde kaarten Maar daar denken de mannen van daag niet aan. In lange rijen stonden Het onderhouden van een oorlogs- zij vanmorgen op tientallen plaatsen schip van het formaat van de Wasp in het schip te wachten op hun twee- is geen simpele zaak. Het meeste wekelijkse soldij - in totaal 635.250 werk wordt uiteraard ondergeschikt gulden waarmee zij in de komende aan de taak van de betrekkelijk klei- dagen in Rotterdam de bloemetjes ne groep vliegers, die met hun radar- buiten kunnen zetten. De Maasstad ogen de zee tot op 650 kilometer af- heeft zich erop voorbereid: vrijdag stand van het schip kunnen afspeu- avond is er een grote dansavond in ren. Maar de Wasp heeft nog een de Rivièra-hal, zaterdag en zondag andere functie: het bevoorraden van uitvoeringen in de Van Ghent-kazer- de kleinere schepen van de gevechts- ne van de mariniers - dixieland en groep. Iedere dag weer komt een der taptoe - verder worden de mannen kleintjes langszij de moeder en dan onthaald op uitstapjes naar Amster- wordt in een recordtèmpo 4600 li- dam, Marken en Volendam en - als ter per minuut - brandstof overge- een verkwikking voor de uitgedroog. pompt via een dikke rubberen lei- de kelen - naar distilleerderijen en ding, die met de handkracht van 100 bierbrouwerijen. Een firma in Leeds, de grootste fa brikant van speelkaarten in Groot- Brittannië, heeft voor de verande ring eens ronde speelkaarten op de markt gebracht (foto). Het lijkt ons niet alleen een beetje moeilijk de kaarten vast te houden, maar ook om onderscheid te maken tussen kaarten en bierviltjes. In elk geval heeft de firma al een belang rijke exportorder voor Amerika uit gevoerd. Schout-bij-nacht Buie en kapitein ter-zee Brewer moeten - en dat spijt hen wel een beetje - tijdens het be zoek aan Rotterdam vele representa tieve verplichtingen nakomen, o.a. bezoeken en tegenbezoeken aan de Amerikaanse ambassadeur en con sul-generaal, de burgemeester van Rotterdam en maritieme autoriteiten. De commandant van de USS Wasp heeft o.a. een speciale groet bij zich van de burgemeester van het 28.500 inwoners tellende plaatsje Rotter dam in de staat New York voor diens Nederlandse collega, mr. G. E. van Walsum. Het leven aan boord van een vliegdekschip is beslist niet zo ro mantisch als de heroïsche -figuur van de vlieger-met-helm van film en tijdschrift vaak suggereert. Het is zelfs 'geen echt zeemans leven, want onder de marineknapen hier op de Wasp zijn er velen, die wekenlang geen druppel zout water zien Dat is voor een mobiele vliegbasis van dit formaat, waarop iedere man zijn eigen gespecialiseerde taak heeft en waarvan driekwart van het nuttige volume onder de waterspiegel zit, eigenlijk ook minder merkwaardig dan het ogenschijnlijk lijkt. Waarom immers zouden de mannen van, bijvoorbeeld, de machinekamer, die hun dagtaak, verblijven en coca-cola-bar in de diepste diepten van het immense schip hebben, de waanzinnige tocht gaan maken door het doolhof van gangen en compartimenten, alleen maar om een frisse neus te halen op het vliegdek, waar de jets en andere toestellen vrijwel onophoudelijk een geluid produceren dat horen en zien doet vergaan? Waarom zouden ze de warmte van hun eigen „ho me" verwisselen voor de kou van een striemende noordwester? Trouwens: captain William F. Brewe, die al zorgen genoeg heeft om de zaak goed te laten marcheren, zal hen zien aankomen VELE AMERIKAANSE JANNEN ZIEN ZELFS GEEN ZOUT WATER grootste belhamels van de troep, die zich opeens weer met het leven aan boord verzoend voelden. Maar dat was ook de opzet. VERANTWOORDELIJK Het zijn allemaal belangrijke fac toren, dit voedsel, het amusement en de pret onder elkaar. Toch lijkt ons de belangrijkste bijdrage het goede moreel, dat men overal aantreft, het besef onder officieren en manschap pen dat zij mede-verantwoordelijk zijn voor een vitaal levensbelang van de Verenigde Staten: het onderhou den van de scheepvaartverbindingen in oorlogstijd. LES GELEERD Schout-bij-nacht Paul D. Buie, de commandant van het eskader, reken de de Nederlandse journalisten, die nu op bezoek zijn op de USS Wasp voor, dat dagelijks 2700 schepen van geallieerde landen op de Atlantische Oceaan varen, vol onontbeerlijke grondstoffen. Dat zijn er vele hon derden meer dan vlak voor de twee de wereldoorlog. Maar Hitler-Duits- land begon die oorlog met slechts 57 Het tweede grootscheepse Ameri kaanse vlootbezoek aan Rotterdam in luttele maanden tijds 'is vanmorgen begonnen. Om precies 7.20 uur stoom de het dertien schepen tellende es kader de Waterweg op. Aangenomen mag worden, dat tegen rond 10 uur de schepen in de Rotterdamse haven zullen afmeren. VIER SCHEPEN VAN SMALDEEL V NAAR AMERIKAANSE WESTKUST Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt ligt het in het voornemen om van smaldeel 5, dat in de Caraï- bische wateren oefent, de onderzee bootjagers Hr. Ms. Limburg en Hr. Ms. Groningen, alsmede de onderzee boten Hr. Ms. Zeeleeuw en Hr. Ms. Dolfijn, vlagvertoanreizen te laten maken naar de westkust van het Amerikaanse vasteland* waar de schepen tot half april bezoeken zullen brengen. De Karei Doorman blijft zijn weg vervolgen. Gasten bij zilveren bruiloft koninklijk paar De hertogin van Kent, prinses Marina, en haar dochter prinses Alexandra hebben een uitnodiging aanvaard om het zilveren huwelijks feest van koningin Juliana en prins Bernhard bij te wonen, aldus is gis teren in Londen bekendgemaakt. De Engelse gasten zullen op 1 mei naar Amsterdam vliegen. Zoals bekend, hebben koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh eveneens een uit nodiging hiertoe aanvaard. TWEEDUIZEND COMPARTIMENTEN OP ACHT DEKKEN Aan boord van de USS Wasp zijn er velen, zoals de mannen van de machinekamer: de mollen van de Amerikaanse Navy, die het dag licht schuwen en zich zo comfor tabel als maar mogelijk nestelen op hun eigen plekje van één bij drie meter op een van de acht dekken onder de startbaan, met geen andere illusie dan een pin up plaatje uit een tijdschrift, de troost van een brief van huis of de gedachte aan een kort verlof in weer een andere buitenlandse haven. Daar liggen en werken zij: temidden van de cacafonie van schrapende en bonzende geluiden, waarmee zij vertrouwd zijn ge raakt en die overigens zo grillig van toon zijn dat zelfs de routi niers op het schip ze ook bij be nadering niet kunnen analyseren. DISCIPLINE De discipline en opgewektheid van deze knapen, hun merkwaardig- cynische levensblijheid onder derge lijke omstandigheden verrast de bui tenstaanders. Vechtpartijen komen zelden voor, worden trouwens ook streng bestraft. De cellen vullen zich alleen na een oponthoud aan de wal. Dan zijn er altijd wel enkelen voor wie de kameraadschap aan boord een te geringe compensatie is voor de gedachte aan de eenzaam heid op zee. Maar ook die groep is betrekkelijk klein. Meer vlees dan aardappelen Men doet op de USS Wasp uiter aard van alles om de stemming op peil te houden. Het werktempo is vaak slopend, opdat de mannen wei nig lust meer hebben om aan andere dingen te denken. De maaltijden zijn zo overvloedig en goed als men zich maar kan wensen in een eerste klas hotel: dagelijks wordt o.a. 2000 kg brood, 1300 kg aardappelen, 1600 kg vlees - meer vlees dan aardappelen dus en 1600 liter melk verwerkt, iedere avond is er wel een filmvoor stelling of een sportwedstrijd, dan wel een uitvoering van de „Wasp- band", die onder de jongens een grote reputatie heeft. Maar drank is taboe. Feestjes „bouwen" En voor de rest amuseert men zich zelf, zo dat maar enigszins mogelijk is. Dat bleek dinsdagavond bij een van de intieme feestjes, die dage lijks altijd wel ergens in een van de tweeduizend compartimenten van het schip worden georganiseerd. De aanleiding was een vrij onnozele: de ,14.000ste catapult-start met de stuurboord-catapult, die sinds 1951 in gebruik is. Maar zelfs dat feit was een gebeurtenis, waar de jongens al wekenlang naar toe hadden gere ken. En de staf speelde het spel braaf mee: er kwam een taart-met inscriptie, de op een na hoogste staf officier krpop moeizaam door de wirwar van tachtig centimeter hoge waterdichte schotten (waarvan er op dit schip een kleine tienduizend zijn. en verder waren er genie- pig-plagerige cadeautjes voor de Tijdens de tocht over de Noordzee naar Nederland was een van onze fotografen aan boord van het Ameri kaanse vliegdekschip „Wasp". Gedu rende zijn reis werd aan boord het feit gevierd, dat de 14.000e catapult- start sinds 1951 plaats vond. Het heuglijke feit werd gevierd door het verorberen van een grote taart - een traditie, welke bij elke 1000e start plaatsvindt. Links „aansnijder" star board catapult captain J. J. Dutton. LUXEMBURG, 18 MAART 1962 IJet staat weer voor de deur: het Eurovisie Song- festival, dat dit jaar voor de 6e maal in successie wordt gehouden, en wel in het nabije, vriendelijke Luxemburg. Ditmaal in Luxemburg, omdat vorig jaar de zanger-filmster Jean-Claude Pascal de ere palm verwierf door zijn vertolking van „Nous les amoureux". Na de gebruikelijke moeilijkheden zijn uiteindelijk de „Spelbrekers" aangewezen om ons land a.s. zon dagavond te vertegenwoordigen. Met de vertolking van „Katinka", waarvan de muziek is geschreven door onze stadgenoot Joop Stokkermans, zullen de Spelbrekers voor het eerst kennismaken met het „grote" amusement. Vijftien jaar lang namelijk wer ken Huug Kok en Theo Rekkers al samen zonder ooit veel anders te hebben gedaan dan hun dagelijkse voorstellingen voor verenigingen in de provincie. In deze 15 jaar brachten zij het tot dusver nooit tot opvallende prestaties, waardoor zij in ons kleine landje „arrivé" zouden zijn. Zondagavond voor hen dus het Eurovisie-Song festival, dat voor Corrie Brokken (1957) en Teddy Scholten (1959) een springplank is gebleken naar het betere amusementswerk: Corrie Brokken viert mo menteel triomfen in de „René Sleeswijk-revue" en Teddy Scholten, die na het succes van de Nederlandse Zaterdagavondakkoorden thans in het buitenland veel handen op elkaar krijgt. Tot de kanshebsters: Conny Froboess De Spelbrekers zullen het echter uitermate moei lijk krijgen. Tot de 16 vocalisten behoort namelijk niemand minder dan Conny Froboess, die voor Duits land het liedje „Zwei kleine Italiener" zal zingen. Dit liedje is al geruime tijd geleden op de plaat ge zet en is zojuist haar opmars begonnen op de 10-lijsten van Europa. Conny kan in ieder geval op een belangrijk aantal punten van Italië rekenen, want als zij dit lied op de haar eigen charmante wijze brengt, dan zullen de betreffende dames en heren van de jury niet lang discussiëren over de juiste waardering! Verder zijn Zwitserland en Italië vrij sterk ver tegenwoordigd, door respektievelijk Jean Philippe (geen onbekende voor de TV-kijkers!) met „Le re tour" en Claudio Villa met „Addio, addio". Het is overigens niet simpel nu al een „zekere" winnkar(es) te tippen. Als de charmante Luxemburgse t.v.- JZ f~%T T? omroepster Mireille Delaunay zon- IVt\ 1 Ij dagavond te circa 11 uur de laatste vocaliste heeft afgekondigd, dan zet- f^a. e.en aanrijding is gisteravond ten de 16 jury's van de even zoveel |n het ziekenhuis te Zeist de 81-jarige deelnemende landen zich aan het be- beer W. A. Horst uit Zeist overle- raadslagen. den- De beer Horst was, toen hij per ANT. J. M. MENTINK een kruispunt te Zeist overstak, aangereden door een zandauto. Het slachtoffer liep daarbij een gecompli ceerde been- en armbreuk en een her- DE SPELBREKERS senschudding op.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7