In augustus begint afbraak Sociëteit Minerva ittêf vetgekn SUNIL KALEN! GUN GUN Over een week moet het lente zijn,».. DONDERDAG 15 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 lil li tin in in. i! mi i m omra pari tin. Herziene plannen herbouw aangenomen Gisteravond heeft de ledenverga dering van het Leidsche Studenten Corps haar goedkeuring gegeven aan de herziene plannen voor de her bouw van de Sociëteit „Minerva" aan de Breestraat. Met de sloop werkzaamheden zal in augustus a.s. worden aangevangen. Op 25 september '61 werd door de gemengde vergadering van Corps Sociëteit aangenomen, dat in prin cipe een geheel nieuwe Sociëteit „Mi nerva" gebouwd zou worden. De Commissie voor de Sociëteit „Minerva", de Bouwcommissie en haar architect hebben in de daarop volgende maanden gewerkt aan de tijdens deze vergadering naar voren gebrachte voorstellen tot wijziging van de plannen. Gisteravond zijn deze wijzigingen bekend gemaakt aan de ledenverga dering. De voornaamste verandering be treft wel de voorgevel. De entreé is daarbij in principe echter ongewij zigd gebleven. De dagelijkse ingang komt aan de rechterkant van de voorgevel (zie de schetstekening aan de voorzijde). Voor hoogtijdagen, zo als een lustrumviering, worden recht tegenover de centrale spiraaltrap in het gebouw de grote lustrum-deuren geplaatst. De nieuwe leeskamer is met zijn 9 bij 11 meter van dezelfde grootte als de leeskamer van „vóór de brand". Hij ontvangt licht behalve door het dak door een drietal ramen: één horizontaal raam op zithoogte langs de Breestraat, één verticaal raam van dezelfde grootte, dat uit ziet op het balkon aan de Vrouwen- steeg en een raam, dat uitzicht biedt tot aan de Hoge Woerd toe. de voorgevel BRANDVRIJ ARCHIEF De voormalige bibliotheekruimte (hier begon in de nacht van 2 op 3 december de grote brand) wordt geheel als brandvrij archief inge richt. Langs de gehele gevel zal een groot balcon komen (contact met de burgerij). De kosten voor de bouw van de op 2.450.000. Het totaal der be- nieuwe Sociëteit worden begroot schikbare middelen beloopt thans ruim 2.200.000. Er is dus nog een tekort van rond 250.000. Tot nu toe is door de studenten zelf 1,3 ton bijeengebracht, zijnde 10 pet van het geschonken bedrag. Ruzie over de auto van de consul-generaal De consul-generaal van Zwitser land in Amsterdam is buiten zijn wil betrokken in een ruzie tussen twee paren autohandelaren, die aangetrok ken waren door de te koop aangebo den volkswagen van de Zwitser. Hij had in een advertentie aan de eerst komende de auto aangeboden voor 2500. Gisterochtend meldden twee auto handelaren zich op het consulaat, maar omdat de consul-generaal nog niet aanwezig was, werd hun verzocht in de wachtkamer plaats te nemen. Even later kwam een tweede paar handelaren binnen. Zij werden door 't eerste paar er op gewezen, dat de koop practisch ai gesloten was en dat ze wel weg konden gaan. Dat deden de telaatkomers ook maar bui ten wachtten zij de consul-generaal op, die niets wist van de binnen ver toevende handelaren, druken hem 2500 in de handen en wilden met de wagen wegrijden. Zover kwam het niet, want de eerste handelaren hadden lont geroken, stormden naar buiten, gaven de verbaasde consul- generaal ook 2500 en eisten de wa gen op. Er ontstond ruzie tussen de autohandelaren en het eind van het liedje was, dat het hele gezelschap naar het politiebureau aan het Leid- seplein trok om de zaak te doen rechtzetten. Daar bleek, dat het tweede paar strafrechtelijk moeilijk aan te vatten zou zijn en dus bleef dit paar in het bezit van de auto. Het andere paar kreeg zijn 2500 terug met de me dedeling, dat men wellicht civiel rechtelijk nog wat zou kunnen berei ken. Daarvan werd echter afgezien met de woorden „we krijgen ze nog wel." NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Advertentie) ....de zijgevel.... en lees deze week eens in de jeugd bladen: Okki, Sjors, Taptoe en Donald Duck hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. uzelf en uw 'gezin de heerlijke produkten, waar mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: Hieronder: een foto van het buffet in de sociëteit Minerva, dat ook een plaats zal krijgen in de nieuw bouw, die men over ongeveer twee jaar verwezenlijkt hoopt te hebben. jftt mjen-m ctj f srtrfff fcprtoeö; m nei-bsr. fjj*r W' Uf&ficb drinefcots 4 Kfe 1 twtff-ÉaS bet tin 3* «5 cc W«S«fc êx ttón- jams - vruchten- •n feest op uw dis (Advertentie) MEES TOXOPEUS KRIJGT BOEK OVER ZICHZELF Ter gelegenheid van de opening van de boekenweek in Groningen zal aan de bekende redder Mees To- xopeus (75 jaar) vrijdag 30 maart het eerste exemplaar worden aan geboden van het over hem geschre ven boek „Woest maar kalm" door Jan Hardenberg, dat wordt uitge geven bij Ad Donker te Rotterdam. Mees Toxopeus maaktte in 1917 zijn eerste tocht op de „C. S. den Tex". In de loop der jaren heeft hij 285 mensen gered. 150.000ste Landsteiner penning uitgereikt Gisteravond is in Bellevue te Am sterdam aan de 21-jarige kleuter leidster mej. L. M. A. Schopman uit de hoofdstad de 150.000ste Landstei ner penning uitgereikt. De bloed transfusiedienst van het Nederland- sche Roode Kruis schenkt deze pen ning aan ieder die vijf maal zijn of haar bloed heeft willen afstaan. De moeder en'de broer van mej. Schop man zijn eveneens donors. De voor zitter van de centrale medische bloedtransfusiecommissie, dr. J. J. C. P. A. Roovers, die deze penning over handigde, zeide dat het 150.000ste uitreiken van deze onderscheiding betekent dat 375.000 liter bloed is af gestaan. Het aantal bloedgiften sinds 1930, toen de transfusiedienst van 't Rode Kruis werd opgericht, bedraagt twee miljoen. Na de tweede wereld oorlog is het aantal bloedtransfusie diensten in Nederland vertwintig- voudigd. Contractloze periode in het kappersbedrijf In het kappersbedrijf is na het af lopen der CAO eind december een contractloze periode ontstaan. De fe deratie van kaperspatroons wees eind februari het voorstel af, dat de drie samenwerkende vakbonden van kap persbedienden 25 januari schriftelijk hadden gedaan om de in een impasse geraakte onderhandelingen over een nieuwe CAO te kunnen hervatten. Dit deelde een woordvoerder der drie bonden (aangesloten bij resp. NW, KAB en CNV) gisteravond op een perconferentie in Amsterdam mede. Dit voorstel hield in: verlenging der CAO tot augustus onder de voorwaarde, dat men het geduren de die periode eens zou worden over invoering der vijfdaagse werkweek, en verhoging van de vakantietoeslag van 2 tot 4% of een vast bedrag daarvoor opnemen in de CAO. Ten aanzien der lonen werd voorgesteld, dat de basisionen na augustus zou den worden verhoogd met een be drag dat de 5 gulden per week niet zou behoeven te overschrijden. De federatie deelde in een bespre king met de bonden over hun voor stel mede, dat haar standpunt onge wijzigd was en zij niet bereid was verder te gaan dan bij de eerste on derhandelingen reeds was aangebo den. Hetgeen inhield het in principe eens zijn over de invoering der vijf daagse werkweek maar de uitwer king per bedrijf aan werkgevers en werknemers overlaten. Dit leidt naar het oordeel der bonden tot een cha otische toestand. „Als bonafide vakbonden kunnen we er geen genoegen mee nemen, dat er een vijfdaagse werkweek komt zonder dat dit behoorlijk geregeld wordt," aldus de woordvoerder. Bij 'n inhaalmanoeuvre op rijks weg 15 onder Deil (Gld) is gisteren de 30-jarige A. van Waardenburg, papiergrossier uit Gorkum, veronge lukt. Hij reed met zijn bestelauto in een file. Plotseling ging hij inhalen. Tijdens het passeren botste hij op een met veertien ton stenen geladen vrachtauto, die van de andere kiant kwam. Het slachtoffer was gehuwd. Tengevolge van gladheid is gister avond op de rijksweg Den Bosch- Utrecht, ter hoogte van de gemeente Zij derveld-E ver dingen een ongeluk gebeurd, waarbij twee personen le vensgevaarlijk werden gewond. Een personenauto, die werd be stuurd door een 32-jarige Amsterdam se natuurkundige raakte aan het slip pen en kwam in de midden-berm van de weg terecht. Even later slipte op dezelfde plaats de auto van de even eens 32-jarige mevr. Vos-Van Leeu wen uit Den Bosch die ook in de middenberm belandde. Met behulp van de 38-jarige vrachtwagenchauf feur J. Bruynes die op ongeveer hon derd meter afstand van de plaats van het ongeluk woont en was toege sneld, poogden beiden de auto's weer op de weg te krijgen. Op dat mo ment slipte een derde auto die op het drietal inreed. Hierbij werden mevrouw Vos en de heer Bruynes levensgevaarlijk gewond. Eredoctoraat voor Albert Helman De universiteit van Amsterdam zal op 28 mei het eredoctoraat verlenen aan de schrijver Albert Helman. Al- bert Helman, pseudoniem van de heer L. Lichtveld (59) is thans ge volmachtigd ambassadeur aan de Ne derlandse ambassade te Washington. Albert Helman verwierf zijn groot ste faam als schrijver met zijn eerste boek „Zuid-Zuid-West", dat hij op 26-jarige leeftijd publiceerde. Hoe wel zijn overige werken van hoog gehalte zijn, toch is de schrijver nim mer boven het niveau van zijn eer ste werk uitgekomen. Onder zijn eigen naam publiceerde de heer Lichtveld ook enige verzenbundels en kritische proza. Na verduistering met de Noorderzon vertrokken Naar eerst thans blijkt is enige weken geleden de Veenendaalse za kenman V, die ervan wordt verdacht verduistering tot een bedrag van 40.000 te hebben gepleegd, naar Amerika vertrokken. V. dreef in Veenendaal 'n zaak in radio- en televisietoestellen. Hij had daarbij tal van goederen in consig natie. Voor hij vertrok heeft hij in ventaris en voorraad verkocht., hij liet echter na zijn schulden te betalen. Nadat talrijke schuldeisers tever geefs hadden getracht gehoor te krijgen aan de verlaten zaak, werd de Veenendaalse recherche in de zaak gemengd. Zelfs de naaste buren wa ren van het vertrek in het onkundige gebleven. Het is niet bekend of de heer V. op zijn reis wordt vergezeld door zijn vrouw en vier kinderen. De achttienjarige studente E. C. M. Widdershoven uit Heerleen is 't slachtoffer geworden van een ver keersongeval. Ze reed per rijwiel over de Akerstraat en op de bagage drager zat haar dertienjarig zusje. Toen een autobus passeerde begon mej. Widdershcven te slingeren, waarop haar zus van de fiets sprong. Zij viel en sloeg met het hoofd te gen het wegdek. Wat lezers schrijven Leiden, 14-3-'62 HET OORDEEL OVER TELEVISIE-PROGRAMMA'S Ik geef die abonné in Roelofarends- veen volkomen gelijk. Alleen zou ik het nog wat scherper willen stellen. Over het algemeen zijn de z.g. amu sementsprogramma's van de KRO zo flauw als een bord zouteloze pap. Ook de NCRV is niet zo veel aan met zijn zaterdagavond-programma. AVRO en VARA brengen af en toe wel aardge zaterdag-avonden. Neem nu zaterdagavond-accoor- den. Dit programma had men na de eerste keer al moeten schrappen. Het is van begin tot eind eentonig. De ene artist is nog niet uitgezongen of de volgende komt al weer aandraven met practisch hetzelfde, liedjes waar je niks van verstaat en begrijpt. Nu is dit wel leuk of te dragen voor een of twee nummers (elck wat wils!) maar niet de hele avond. Dit is geen amusement voor iedereen. Een goede raad aan de t.v. in het algemeen, maar vooral aan KRO en NCRV. Durf wat te brengen. Gooi er wat geld tegenaan hoef ik niet te zeggen, want die artisten uit Zater- dagavond-accoorden staan ook niet voor 1.50 per uur te kwelen Laat ik kort en duidelijk zijn. Breng meer artisten als Rudi Carrell, Bueno de Mesquita, Dorus, Rijk de Gooyer, Johnny Kraaykamp, Joop Doderer (drie is teveel), Toon Her mans en andere geestige personen op de kijkkast, want ik heb al enige heren van „Veronica" naar 'n knap tv-zendertje zien gluren. En wat uw tv-medewerker betreft, het lijkt mij geen opgeruimd iemand. Met dank voor uw aandacht, EEN ABONNEE Aangehouden verdacht van verduistering In samenwerking met de districts recherche heeft de Rijkspolitie in Oudkarspel aangehouden de 45-jarige gehuwde H. H. L. B., die er van ver dacht wordt als inspecteur van dc Noordhollandse Brandwaarborgmaat schappij in Oudkarspel gelden te heb ben verduisterd. B. had tot taak gei den te innen bij agenten. Hij zou deze gelden niet hebben verrekend met het hoofdkantoor. Toen de agenten werden aangeschreven om de achter stallige premigelden te betalen, kwam de zaak aan het licht. B. is sedert 1958 in dienst van genoemde maatschappij, waar hij als een hard werker 't vertrouwen genoot. Hij zal vrijdag voor de officier van justitie in Alkmaar worden geleid. De Hartebrugkerk achter een ijzig gordijn. Volgende week moet het lente zijn, maar het ziet er naar uit, dat de lenteboden op weg naar ons land ergens zijn blijven steken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4