3)e CoidaeSotiAci/tit INDONESIË STEMT IN MET VOORBESPREKINGEN Soekarno wil veiligheid voor Nederlanders garanderen Het proces te Messina Evian schiet niet hard op DONDERDAG 15 MAART 1962 52ste JAARGANG No. 15.576 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 EVIAN OP EEN ZACHT PITJE KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TeleJ. 2 0 9 3 5. Red. 20015, 25594 - Advert. 2082 6 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p mnd., f 7,50 p. kw., Franco p.p. I 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 KOFFIEZET-APPARAAT VOOR PRINSES ia... De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft woensdag bekendgemaakt, dat president Soekarno het Amerikaanse voor stel betreffende het beginnen van officieuze en geheime besprekingen tus sen Nederland en Indonesië over de kwestie-Nieuw-Guinea, heeft aanvaard. Minister Soebandrio heeft dit, aldus radio-Djakarta, gezegd bij zijn terug keer van het eiland Bali, waar hij een onderhoud had met president Soe karno. Minister Soebandrio heeft voorts gezegd, dat de Indonesische president de hoop had uitgesproken, dat de officiële besprekingen zo spoedig moge lijk zouden kunnen beginnen en dat de wijze van overdracht van het be stuur over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië spoedig zou kunnen wor den geregeld. Volgens minister Soebandrio had president Soekarno nog gezegd: „Als de Nederlanders het bestuur (over Westelijk Nieuw-Guinea) aan Indonesië overdragen, kunnen wij de veiligheid van de Nederlandse burgers garan deren en de verzekering geven dat de vrede in het gehele gebied bewaard zal blijven. Wij hebben voldoende ervaring om de vrede en veiligheid in het gebied te verzekeren. Onze strijdkrachten zijn volkomen in staat om alle eventualiteiten het hoofd te bieden, die zich door de schuld van de inwoners kunnen voordoen." Hatta: Geen bezwaar tegen Papoea's in Nederlandse delegatie HATTA OVER NIEUW-GUINEA De voormalige Indonesische vice- president dr Hatta heeft woensdag op de Nederlandse regering een be roep gedaan, een „wezenlijke stap" in de richting van een oplossing van de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea te doen. In een gesprek met Nederland se journalisten in Bonn zei dr Hatta, dat Nederland tot dusver steeds slechts de ene kleine stap na de an dere heeft gedaan. Volgens hem be hoeft Nederland slechts „irrationele herinneringen aan een oude kolo niale glorie" te overwinnen om tot 'n overeenkomst met Indonesië te ko men. De Indonesische politicus, die als westelijk georiënteerd en een voor stander van een andere buitenlandse koers dan Soekarno voorstaat wordt beschouwd, verklaarde voorts, dat Nederland de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea even goed aan Indonesië als aan de VN kon overdragen. Dit achtte hij zelfs lo gischer. „Wij zouden graag tot be sprekingen komen en ook de Neder landers, die ik gesproken heb, stre ven naar een oplossing van het pro bleem door spoedige' onderhandelin gen". Volgens dr. Hatta heeft Indonesië herhaaldelijk getracht contact met de Nederlandse regering op te ne- Ontwapenings conferentie Donderdagmorgen om 10 uur is in Genève de eerste bijeenkomst van de 17-mogendhedenconferentie begon nen. Zij wordt achter gesloten deu ren gehouden. Voorzitter is de Cana dese minister van buitenlandse zaken Howard Green. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, diende een ontwerpverdrag voor algemene en algehele ontwapening onder in ternationale controle in. Bij monde van minister Rusk heb ben ook de V. S. vier nieuwe voor stellen ingediend. Nig. men, doch deze pogingen waren af gewezen. In antwoord op de vraag of de Papoea's in een Indonesische onder handelingsdelegatie kunnen zijn ver tegenwoordigdzei hij dat het beter was, dat eerst de twee regeringen el kaar spreken. Er bestonden z.i. ech ter geen principiële bezwaren. In elk geval zou rekening moeten worden gehouden mêl de verlangens van de Papoea's. Dr Hatta gaf een ontwijkend ant woord op de vraag of Indonesië na een oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea zijn politieke activiteit in Azië zal versterken. Hij zei, dat Indonesië ook nadien een neutralistische bui tenlandse koers zal volgen, die zekere overeenkomsten zou vertonen met de politiek van India. (Late) winter in Italië In Rome is gisteren voor het eerst sinds het begin van dit jaar sneeuw gevallen. Er waait een ijskoude strom- achtige wind. Ook in Milaan sneeuw, de het woensdag. In de Apenijnen heersen sneeuwstormen en in ver scheidene streken zijn wolven en wilde zwijnen waargenomen. In de streek van- Florence staat een zware storm, die beschadigingen aan elek triciteitskabels heeft aangericht. In Napels regent het reeds vierentwin tig uur achtereen. Monaco wordt weer democratisch Prins Rainier van Monaco heeft besloten „de democratie te herstellen" in zijn land wat betreft de verkiezing van de nationale en gemeenteraden, aldus is in paleiskringen gezegd. In januari 1959 schortte de prins de grondwettelijke bepalingen voor gekozen raden op. Hij benoemde een gemeenteraad en een jaar later be noemde hij zijn éigen nationale raad (parlement). In genoemde kringen wordt ver wacht, dat binnenkort een decreet tot herstel van de kiesrechten der Mone- gasken zal worden bekendgemaakt. Van de ongeveer 3.000 Monegasken is de helft kiesgerechtigd. Twee-en-twintig opvarenden van een Arabische kustvaarder wor den vermist, nadat deze woensdag in de Perzische Golf in aanvaring is ge komen met een Amerikaanse sleep boot. Twaalf bemanningsleden van de kustvaarder hebben het ongeluk overleefd. De sleepboot kreeg slechts lichte schade. eriaan vond het te armoedig De Nigeriaanse minister van bui tenlandse zaken, Jaja Watsjoekoe, heeft er woensdag over geklaagd, dat de V.N. hem „schandelijk" hebben gehuisvest in Genève, waar hij de ontwapeningsconferentie bijwoont. Eerst was hij ondergebracht in een „kamertje" in een „afschuwelijk" hotel bij het station. Een nieuwe be huizing in een hotel aan het Meer van Genève kon ook zijn goedkeuring niet wegdragen. De V.N. trachten nu een onderkomen te vinden, dat de minister wel zal bevallen. In het proces, dat te Messina wordt gevoerd tegen drie Siciliaanse boe ren en vier Capucijner monniken, die worden beschuldigd van afper sing en medeplichtigheid aan moord, heeft zich woensdag een onverwach te wending voorgedaan. Eén der boe ren, de twintigjarige Fillippe Nico- letti, verklaarde, zulks in tegenstel ling tot hetgeen hij bij het vooron derzoek had gezegd, dat uitsluitend hij, een zekere Vincenzo en een man, genaamd Lo Bartolo, die zich in ge vangenschap door ophanging van t leven heeft beroofd, voor de on bedoelde moord op de grondbezit ter Angelo Cannada verantwoorde lijk zijn. In de tenlastelegging waren alle zeven beklaagden beschuldigd van afpersing en onopzettelijke moord. De vier Capucijner monniken heb ben, als gemeld, verklaard dat zij tegen hun zin en onder bedreiging met de dood, verwikkeld zijn geraakt in de acties van een bende, welke zich bezighield met afpersing en die werd geleid door een tuinman van het klooster der Capucijner monni ken. Deze tuinman was de hiervoor genoemde Bartolo, die in de gevan genis zelfmoord pleegde. Het geheel was volgens de monniken begonnen met een schot door het raam van de cel, waarin één hunner lag te bid den. Op een gegeven ogenblik was de bende van plan de grondbezitter Cannada geld af te persen. Om hem te „waarschuwen", dat hij de aan maning tot betaling ernstig moest op Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs in Utrecht. Foto: Prinses Beatrix ontvangt uit handen van dr. G. van der Wal, voorzitter van Raad van Beheer, een koffiezet-apparaat. nemen, kreeg Cannada op 25 mei 1958 een schot hagel in het lichaam. De „waarschuwing" bleek echter do delijk te zijn. Cannada overleed in het ziekenhuis en het door de politie ingestelde onderzoek leidde uiteinde lijk tot het oprollen van de bende, die haar hoofdkwartier in het kloos ter der Capucijnen bleek te hebben. Nicoletti verhaalde voor de recht bank de toedracht van de moord op Cannada. Hij zei, dat Bartolo het dodelijke schot had gelost. Nadat Ni coletti nog had gezegd bang te zijn voor vergeldingsmaatregelen tegen hem en/of leden van zijn familie, be sloot de president van de rechtbank de zitting met gesloten deuren voort te zetten. Aangenomen wordt, dat de Öicili- aanse misdadigersorganisatie van de Maffia achter deze gehele zaak zit. Geen bestand op het O.A.S.-front Evangelische Kerk stuurt waarnemer Volgens een mededeling van het secretariaat voor de eenheid heeft de Evangelische Kerk in Duitsland de 62-jarige professor in de theologie Ed. Schlink uit Heidelberg, tot waar nemer bij de Concilie-voorgereidin- gen benoemd. Kardinaal Bea heeft deze beslissing toegejuicht en prof. Schlink alle gewenste hulp toegezegd. Prof. Schlink zal de komende maan den op regelmatige tijden in Rome vertoeven. Hij is ook vertegenwoor diger geweest op de Oecumenische bijeenkomsten in Amsterdam, Lund, Evenston en New Delhi. FIDEL CASTRO (bijnaEEN KOPJE KLEINER Premier Fidel Castro van Cuba is na vele weken weer in het openbaar verschenen. In Havanna woonde hij samen met president Osvaldo Dorticos (rechts) en de schoonheidskoningin Sonia Gomez (links) een grote car navalsoptocht bij. (telefoto) Midden in sneeuwbui: Vier doden bij auto-ongeluk Ongeveer een kilometer voor de afrit naar Veenendaal heeft gister avond op rijksweg 12 een verkeerson geval plaats gehad, dat aan vier men sen het leven heeft gekost. Een volkswagen, die tijdens een hevige sneeuwbui gisteravond om- treeks half zeven slipte, kwam via de middenberm op de andere weg helft terecht, waar hij in de flank werd gegrepen door een uit de richting Arnhem komende personen auto, bestuurd door de 45-jarige heer B Iswaard uit Amsterdam. De heer Iswaard werd op slag ge dood. Haastig toegeschoten automobi listen troffen in de volkswagen vier gewonden aan, de bestuurder, de 25- jarige J. Volkes uit Enschede, alsme de de 32-jarige A. Vandermeiden en zijn 25-jarige echtgenote en hun 6- jarig dochtertje, dat licht gewond werd, allen uit Enschede. De gewonden werden naar het Ju- lianaziekenhuis te Veenendaal over gebracht 'Waar de beide mannelijke slachtoffers later aan hun verwon dingen overleden. Mevrouw Vander meiden bezweek kort daarop. De au to's werden zwaar beschadigd. Haagse KVP ziet af van groslijststemming Er komen te weinig leden Omdat men de ervaring heeft in de grote steden, dat voor groslijst- stemmingen voor provinciale- of ge meenteraadsverkiezingen niet meer dan 10 pet van de leden opkomt, heeft de KVP-kieskring Den Haag, aldus voorzitter Vrouwenvelder, be sloten geen groslijststemming te hou den. Bij dit besluit wordt nog opge merkt, dat door het geringe aantal opgekomen leden nooit verandering wordt gebracht in de lijsten. De persdienst van de Algerijnse opstandelingen meldt, dat belang rijke vorderingen worden gemaakt in de wapenstilstandsonderhandelingen in Evian en dat zekere pessimistische persberichten in de afgelopen 48 uur vals zijn. „De gelukkige gebeurtenis, waarop het volk van Frankrijk en Algerië en de gehele wereld wach ten, is nabij". Van de andere kant werd verklaard, dat woensdag praktisch niets werd bereikt. De samenstelling van de voorlopige regering, het lot van het Algerijnse opstandelingenleger na de wapenstilstand en dat der Franse troepen na het referendum, kwamen opnieuw ter sprake Voor de eerste maal was de sfeer moeilijk en „on aangenaam", aldus zei men. Zoals de zaken er nu voorstaan, is de over heersende indruk, dat de besprekin gen nog lange tijd in beslag kunnen nemen. DE AANSLAGEN IN ALGERIë Woensdag zijn in Algerië achten dertig aanslagen gepleegd. Het aan tal personen, dat hierbij om het le ven kwam bedraagt achttien, van wie dertien Algerijnen. Eenendertig mensen liepen verwondingen op. Het grootste aantal van de aanslagen van woensdag nam de stad Algiers voor haar rekening met een totaal van negenentwintig. Hier vielen elf do den. Televisie-zender ontploft De televisiezender van Oran is woensdagmorgen tijdens een uitzen- Berlijn mag geen duimschroef zijn In een vraaggesprek van het West- duitse persbureau DPA heeft bonds kanselier Adenauer gezegd dat de Westelijke mogendheden in Genève niet zouden toelaten, dat Berlijn ge bruikt zal worden als 'n duimschroef voor Westelijke concessies. De kwestie-Berlijn zal naar Aden auers mening in Genève waarschijn lijk niet op de voorgrond staan. Wel verwacht hij, dat de Sowjet-Unie de zogenaamde „kernbewaping" van West-Duitsland ter sprake zal bren gen. Voor het bereiken van verminde ring van de spanning in de wereld was het nodig, dat de Sowjet-Unie beseft, dat zij op de lange duur niet kan bolwerken tegen de Amerikanen wat de kernbewapening aangaat, Van beslissende betekenis in dit opzicht vindt Adenauer ook de Chi nees-Russische betrekkingen. Adenauer is van oordeel, dat de Sowjet-Unie zal trachten West-Euro pa in haar invloedsveer te trekken om haar weerstandskracht tegenover China te versterken. Slechts als de Sow jet-Unie zou in zien, dat het onmogelijk is West-Eu ropa in haar invloedsgebied te bren gen, zou de Russische politiek tegen over het Westen misschien een verandering ondergaan. De Russische pogingen om Oost- Siberië te beschermen tegen Chinese infiltratie was misschien een van de mogelijkheden om Europa permanent te redden uit de greep van de Sow jets. ding door een ontploffing vernield. De zender zal waarschijnlijk enige dagen lang niet kunnen worden ge bruikt. Men meent, dat de OAS hier de hand in heeft en het onmogelijk wil maken, dat de verwachte bekend making door president De Gaulle over een wapenstilstand vanuit Oran wordt uitgezonden. Een commissaris van politie van Oran is, even nadat hij voor het po litiebureau in zijn auto was gestapt, door het portierraam van de wagen door een Europeaan dood geschoten. Men vermoedt, dat ook dit het werk van agenten van de OAS is geweest. Voorts hebben OAS'ers inaiftö's gisteren een politiekazerne in West- Algiers aangevallen met granaatwer pers en machinegeweren. Hoewel politieversterkingen spoe dig ter plaatse waren, konden de OAS'ers schietend ontkomen en in de duisternis verdwijnen. Volgens een officiële verklaring zijn er geen slachtoffers gevallen. Staking van 48 uur In OAS-vlugschriften in Algerië is woensdag bevel gegeven, dat de alge mene staking na de afkondiging van een wapenstilstand tussen Frankrijk en „de Algerijnse voorlopige rege ring" 48 uur zal duren i.p.v. 24 uur zoals de vorige week werd bevolen. De OAS waarschuwt de bevolking van Algerië de deuren en ramen van haar woningen tijdens de staking ge sloten te houden. De ambtenaren van het Franse bestuur in Algerië, die waarschijnlijk tijdens de staking op dracht zullen krijgen aan het werk te blijven, hebben van de OAS bevel gekregen, aan de stakingoproep ge hoor te geven. Het niet gevolg geven aan het OAS-bevel zou als „verraad" beschouwd worden met alle gevol gen van dien. In een clandestiene radio-uitzen ding in Oran kondigde de OAS aan, dat de bezittingen van mensen, die Algerië zouden verlaten, in beslag zouden worden genomen en onder beheer gesteld. Hoe dit zou geschie den, werd er niet bij gezegd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Matige vorst De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Bij Ierland is een kleine Oceaan depressie aangekomen, die zijn in vloed in Zuidoostelijke richting naar het Kanaal uitbreidt. In verband hiermee kan deze storing de kou in ons land niet verdrijven. Wel zal ze morgen overdag de sneeuwkansen doen toenemen, voornamelijk in het zuidwesten en zuiden van het land. Voor de storing uit zal komende nacht een rug van hoge luchtdruk onze omgeving passeren. Dit zal een heldere nacht met weinig wind tot gevolg hebben, zodat het de komen de nacht op vele plaatsen matig zal vriezen. De kou is tot ver naar het zuiden doorgedrongen. Zelfs in Ita lië komt plaatselijk vorst en sneeuw voor. Zon- en maanstanden 16 Maart: zon op 06.54, onder 18.45; maan op 13.49, onder 04.53. Hoogwaterstanden 16 Maart: v.m- 12.39. KORRELTJE Zachtjes gaan en verre zien, is da deugd van wijze liên.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1