de rode pimpernel Vier jaar geëist wegens dood slag op sarrende buurvrouw Keukenhof-overeenkomst verlengd tot eind 1986 HET HONDENPARADIJS SIGARETTEN ROKEN EN LONGKANKER DONDERDAG 8 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 WANHOOPSDAAD VAN ELEKTRICIEN „Dat u uit drift handelde, is wel geen excuus, maar ik heb wel begre pen dat in dat huis toestanden heer sten, waar u en uw vrouw niet meer tegenop konden", zei gisterochtend de president van de rechtbank, tegen de 30-jarige elektricien A. F., die op 8 september van het vorige jaar zijn benedenbuurvrouw A. K. de W. (36 jaar) in het wildeweg het een stilet tomes zes dodelijke steken toebracht. De officier van justitie, eiste wegens doodslag een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek, waarbij hij rekening hield met de omstandigheden, waar in het jonge gezin F. verkeerde. Twee jaar v/oonde het gezin in de Commelinstraat in Amsterdam-Oost en van het begin of had de conflict stof met de buren zich reeds opge stapeld. In het voor de verdachte ui termate gunstige reclasseringsrapport werd de wanhoopsdaad van de jon ge elektricien toegeschreven aan het feit, dat zijn gezin eigenlijk in een verkeerde buurt terecht was geko men. „Men sloot zich teveel van de buitenwereld af en dat werd in die buurt niet geaccepteerd", heette het in het rapport. Een doorlopend trei teren en pesten van de boven- en de benedenbuurvrouw (het 36-jarige slachtoffer) was daarvan het gevolg. De psychiater, die de verdachte voor zijn wanhoopsdaad sterk ver minderd toerekenbaar verklaarde, noemde de steekpartij op de avond van 8 september een uiting van ge bunkerde agressie. „Zijn angstige verwachtingen, de bedreiging dat ze hem wel in elkaar zouden siaan, brachten hem in een nerveuze situa tie, waarbij een kleine druppel vol doende zou zijn om de emmer te laten overlopen". Tot die razernij kwam F. op 8 sep tember. Een paar weken tevoren had hij een stilettomes gekocht. „Ik voelde me bedreigd", zei F. toen hij hoor de bellen, was hij het portaal op gerend. Hij zag'mevrouw K.-de W. Bakkersgezellen willen verkoop vers brood om negen uur De drie organisaties van bakkers gezellen, aangesloten bij de KAB, het CNV en het NVV, hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin gevraagd wordt, de verkoop van vers brood reeds om 9 uur des morgens toe te staan. Het verkoop uur is, zoals bekend, volgens de ar beidswet reeds jaren vastgesteld op 10 uur. De bakkersgezellen willen ook het vervoersverbod van vers brood terug gebracht zien tot half negen. Bij wijze van overgangsmaatregel zouden zij voorlopig genoegen willen nemen met een verkoopuur van half tien. voor zich en meende dat zij zich weer over „lawaai" zou komen beklagen. „Ik explodeerde op dat moment, ik handelde uit drift", zei F., die zich van de sttekpartij, die volgde nadat de vrouw hem zou hebben ge duwd, niets kon herinneren. Hij be sefte pas wat er gebeurd was, toen hij korte tijd later door de politie was gearresteerd en de reeds ster vende vrouw boven aan de trap zag liggen. Ze zou op weg zijn geweest naar de bovenburen. Uitspraak 21 maart. V D bouwt winkels met zelfbediening Bij wijze van proef zullen in Den Haag (Bouwlust), Voorburg en Til burg door het warenhuisconcern Vroom en Dreesman drie winkels worden opgericht, die niet de naam van V D zullen dragen, maar die elk op zich toch een kleine V D zullen vormen. Het ligt in de be doeling, dat alle artikelen, die ge woonlijk in een stadswijk worden gekocht, onder één dak worden ge bracht, waarbij een zekere mate van zelfbediening wordt toegepast. De na druk in deze kleine winkels zal val len op de levensmiddelen. Autodieven na 18 schoten gepakt Een spannendp achtervolgingsrit, waarby agenten van een radio-auto van de Amsterdamse politie in to taal achttien schoten losten, heeft vannacht geleid tot de arrestatie van twee jonge autodieven, de 21-jarige leerling-fotograaf B- W. en de 17-ja- rige onderhoudsmonteur W. v. L. Omstreeks het middernachtelijk uur constateerde de bemanning van een radio-auto op de Prins Hendrik kade, dat het achterlicht van een voor hen rijdende auto defekt was. Zij passeerden de wagen en gaven de chauffeur een stopteken. Juist toen deze de indruk gaf te willen stil houden schoot hij echter met 'n schijnbeweging naar links en ver dween pijlsnel. De agenten zetten onmiddellijk een achtervolging in. Onderweg losten zij achttien scho ten op de auto, waarvan er drie het plaatwerk raakten. Onder het via duct in de Spaarndammerstraat ga ven de jongelui in de auto zich ge wonnen. Gebleken is, dat zij de auto woensdagmiddag in Amsterdam heb ben gestolen. DUINBRAND BIJ SCHEVENINGEN Omstreeks half drie gistermiddag is brand uitgebroken in de Schevening- se duinen. Waarschijnlijk is deze brand door baldadigheid ontstaan. De Haagse brandweer, die met vier wagens ter plaatse kwam, kreeg veel hulp van kinderen die vrij van school hadden. Toch gingen door het vuur nog 4500 vierkante meter begroeid duingebied verloren. Hiswa-Goed Kamp-tentoonstelling wordt grootste van Europa f 1in beker of pot NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER (Advertentie) Zaterdagmiddag: UVSII-SJCI Het eerste elftal van SJC speelt za terdagmiddag een oefenwedstrijd te gen het tweede elftal van UVS. De opstelling van SJC is als volgt: A. de Lange, F. Boks, J. Roeleveld, M. de Ridder, J. v. d. Salm, N. de Ridder J. Hiep, G. Wijnands, A. Weijers, P Groeneveld en E. Groen ewoud. De wedstryd wordt gespeeld in de Kikkerpolder en begint om 3 uur. GROTE VERSCHEIDENHEID AAN BOTEN Op de HiswaGoed Kamp-tentoon stelling, die van 16 tot en met 25 maart a.s. in het Amsterdamse RAI- gebouw wordt gehouden, zullen ruim 300 zeil- en motorjachten, 170 ver schillende caravans en ruim 350 op gezette tenten worden geëxposeerd. Daarnaast kan men in de ruim 240 stands alles zien wat met de recre atie in de vrije natuur te maken heeft. De Hiswa-Goed Kamp-exposi tie (dit jaar voor het eerst samen onder één dak) wordt daardoor de grootste tentoonstelling van deze aard in Europa. Opmerkelijk op de komende Hiswa Goed Kamp-tentoonstelling is de enorme verscheidenheid aan boten. Naast de kleintjes van enkele meters komt er een 45 ton wegende Goliath van bijna 22 meter lang en 16!. 2 me ter hoog, die precies in het RA1- gebouw kan staan. Uiteraard zijn er ook veel boten in gangbare maten te zien. Vooral polyester heeft bij de bo- tenbouw opnieuw veel terrein ge wonnen. Van de 300 te exposeren boten zijn er 130 uit dit nieuwe ma teriaal vervaardigd. Steeds groter wordt ook de belangstelling voor bouwpakketten die bestaan uit op maat gezaagde en bewerkte onder delen van een zeilboot. Waren er in ons land in 1950 nog slechts 750 caravans, thans zijn het er naar schatting 15.000. Vorig jaar zijn er opnieuw 2500 verkocht. Dit jaar zullen het er waarschijnlijk 3000 zijn. Op het gebied van de tenten zal de Hiswa—Goed Kamp-tentoonstel ling minder sensationele dingen te zien geven. De goedkoopste tent op Goed Kamp kost 59,50, de duurste 810, maar daarvoor krijgt de koper dan ook een tent met twee slaapvertrekken en woonruimte. Er zullen enkele nieuwe modellen worden getoond van lichtgewicht (nylon) tenten. SPORT BODY BUILDING NED. KAMPIOENSCHAPPEN Bij de voorbereidingen voor de Ned. kampioenschappen body building, die op zondag 18 maart door „De Spaartaan" (Leiden) in Den Burcht worden geor ganiseerd, zijn alle leden van de Leidse krachtsportvereniging tot opmerkelijke prestaties gekomen. Trainer Brandt ver wacht daarom goede prestaties van zijn pupillen. WATERPOLO JEUGDPOLOTOERNOOI Het programma van het jeugdpo'otoer- nooi op dinsdag 20 maart in het Spaar- dersbad te Gouda is als volgt: 1 LZC-Gouwe, 2 BZC-GZC, 3 AZC- De Zijl 2. 4 De Zijl 1-SZ en PC. 5 OZV- SZ en PC. 6 winnaar 1-winnaar 2, 7 Donk-AZC <d.), 8 winnaar 3-winnaar 4. 9 AZC-Boskoop (d.), 10 winnaar 5-win- naar 6, 11 Boskoop-Donk (d.), 12 win naar 8-winnaar 10. Er wordt met 7 spe lers (sters) gespeeld. BESTUUR „DE SLEUTELSTAD" Op de laatst gehouden ledenvergade ring van de Leidse zwem- en polover. „De Sleutelstad" werd het bestuur als volgt samengesteld: D. Binnekamp, voorzitter: J. Werter, secretaris: W. v. Rooyen, penningmees ter: men. Van Tilburg, 2e voorzitter: W. van Zijl, 2e secretaris: mevr. Van Rooyen, 2e penningmeester; A. van Til burg, commissaris. Het bestuur van de Stichting „Na tionale Bloemententoonstelling Keu kenhof" heeft met de heer J. C. E. graaf van Lynden een nadere over eenkomst gesloten, waarin is bepaald dat het bestuur van Keukenhof een recht van optie heeft verkregen tot huur van het tentoonstellingsterrein ook na expiratie van de huidige huurperiode en wel van 1971 tot einde december 1986. Het voortbestaan van de tentoon stelling tot 1986 is hiermee praktisch verzekerd. B. en W. van Lisse stel len voor de garantie te verlengen. Reeds in het voorstel tot het ver lenen van de garantie dd. 12 mei 1952 lieten wij uitkomen, dat de ga rantieverlening destijds al bijna van theoretische aard was en het spreekt vanzelf, dat dit thans nog in veel versterkter mate het geval is, maar het is ons evenzeer bekend, dat het Keukenhofbestuur, niettegenstaande deze situatie, toch dankbaar is, dat het zich geruggesteund weet door een belangrijk garantiebedrag om onverhoopt daarop te kunnen terug vallen, wat het uit de aard der zaak alleen in uiterste instantie zal doen. DRIE MAANDEN VOOR ONEERLIJKE ONDERWIJZER De Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen de 63-jarige onderwijzer A. H. W. uit Rotterdam veroordeeld tot 3 maanden onvoorwaardélijke ge vangenisstraf. De man, die 42 dienst jaren heeft en bijzonder goed stond aangeschreven had zich vergrepen aan geld uit de vakantiepot voer schoolkinderen. De officier van jus titie eiste 14 dagen geleden eveneens 3 maanden waarvan echter 2 voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een Brits onderzoek Het Engelse koninklijke college van artsen zegt in een woensdag ge publiceerd rapport, dat het aantal trefgevallen tengevolge van longkan ker sterk toeneemt als men meer sigaretten gaat roken. Onder zware sigarettenrokers is het aantal sterf gevallen misschien dertigmaal zo groot als onder niet-rokers. Rokers van sigaretten krijgen veel eerder longkanker dan pijp- of sigarenro- kers. Het rapport is opgesteld door een in april 1959 gevormde commissie van negen personen. Roken is, aldus het rapport, niet de enige oorzaak van longkanker, ook vervuiling van de lucht en stoffen waarmee mensen in bepaalde beroe pen te maken hebben, bevorderen het ontstaan van de ziekte. Roken kan ook bronchitis veroor zaken en misschien bijdragen tot de ontwikkeling van longtuberculose. Het aantal sterfgevallen tengevolge van een bepaalde hartziekte is onder rokers, in het bijzonder sigaretten rokers, hoger dan onder niet-rokers. Slechts vijftien procent van de thans 35-jarige mannen, die niet ro ken, zullen vóór hun 65ste levensjaar overlijden, maar voor zware sigaret tenrokers is dat percentage 33. Volgens het rapport leidt roken thans in zo sterke mate tot slechte gezondheid en verkorting van de le vensduur, dat er middelen gevon den dienen te worden tot beperking van de zich uitbreidende rookgewoon te. Het gevaar van het roken wordt vrijwel zeker beperkt als de rokers de sigaretten niet tot het einde op roken. In het rapport wordt de regering aanbevolen meer voorlichting te ge ven over de gevaren, doeltreffender beperkingen in te voeren op de ver koop van tabak aan kinderen, be perkingen op te leggen aan de recla me voor rookartikelen, op grotere schaal het roken in openbare gele genheid te verbieden en een hoge re belasting op sigaretten te heffen. relletjes na afloop van de op 17 de cember in Haarlem gespeelde voet balwedstrijd in de vierde klasse van de Kon. Ned. Voetbalbond tussen de clubs EHS en ETO. Voor hun ge drag bij deze wedstrijd legde hij hen voorts een /boete op van 150, subs. 20 dagen hechtenis en een voorwaar delijke straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. De zoon was speler van de Hoofd- dorpse olub ETO en de vader ver zorger. Geruime tijc1 had de Hoofd- dorpse club met 2-1 voorgestaan, maar tenslotte had EHS de achter stand in een voorsprong van 3-2 om gezet. Een deel van het publiek was niet tevreden over de leiding van de wedstrijd, maar de scheidsrechter kon de kleedkamers bereiken. Onder het publiek bevond zich ook de doch ter van de havenwerker. De vader dacht, dat zij geslagen werd en mengde zich in het gevecht, waarbij hij de Haarlemse grensrech ter een klap in het gezicht gaf. Met een kaakfractuur moest de grens rechter naar het ziekenhuis worden vervoerd. De zoon wilde zijn vader helpen en gaf daarbij een Haarlem mer een klap in het gezicht die zo hard aankwam, dat deze met een hersenschudding naar een zieken huis moest worden overgebracht. Sportcommissie: Mevr. van Tilburg, voorzitter: C. van Hooidonk, secretaris; mevr. H. Werter- Caspers, H. Doove en C. v. d. Wilk, leden. Vader en zoon mogen drie jaar lang geen voetbalwedstrijd zien „Gedurende drie jaar mag u geen competitie- of bekerwedstrijden op een voetbalveld in Nederland meer bezoeken", zei de politierechter in Haarlem gisteren tegen de 23-jarige typograaf G. N. S. en zijn 48-jarige vader, de havenarbeider G. N. S. De politierechter legde deze bijkomen de straf op naar aanleiding van het optreden van vader en zoon tijdens Aetherklanken VRIJDAG 9 MAART 1962 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Lichte gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie- 800 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Lichte gram. 8.50 Walsmuz. (gr.). 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V.d. vrouw. 10.10 Pianospel (gr-). 10.15 Morgen dienst. 10.45 Zangrecital. 11.15 V. d oudere luisteraars. 12.00 Amus.muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram-, evt- act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 13.45 Opera-aria's (gr.). 14 05 School radio. 14.25 Requiem, voor koor, ork. en sol. (gr.). 16.00 Cello-rectal. 16-15 Duizendschoon, lezing. 16 30 Kamer- muz. 16.50 Gram. 17.00 Declamatie./ 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Koninklijke militaire ka pel. 18.20 De hangmat, licht progr. 1850 Regeringsuitz.: Vestigingsbe- sluiten kleinhandel in textielgoede- ren en meubileringsbedrijven 1962, door mr. G. A. Buijze, van het direc toraat-generaal voor de middenstand. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Fluit en orgel (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Negro Spirituals. 20.05 Jaarlijkse Algemene Vergadering v. d. VVD. 21-00 Prisma, gevar. programma. 22.00 Kerkorgel concert. 22.30 Nws. 22.40 Wijd als de wereld, lezing. 23.00 Kamerorkest en fluit. 23.45 Pianospel (gr.). 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7 00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.23 Lichte gram. 8-00 Nws. 8.18 Lichte gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 Klass. ork.muz. (gr.). 9.40 Schoolra dio. 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing 10.05 Morgenwijding. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 V.d. kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.30 Orgelspel en zang. 12.00 Lichte muz. en zang. 12.20 Re geringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12-30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Sport en prognose. 12 50 Draaiorgel- muz. (gr.). 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Pro- menade-ork. 14.00 Omroep dubbel- kwartet. 14.20 Voordracht. 14.40 Viool en piano. 15.00 De Asser koe rier: licht progr. 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muz. lezing. 16.30 V.d. zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Act 18-00 Nws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Lichte orkest- muz. en zangsol. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19 00 V d. kinderen: 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Londens symfonie-ork. 19.50 Daarom lezing. 20.00 Nws- 20.05 Heeft ieder gelijke kansen om te leren wat hij in het leven nodig heeft?, lezing. 20.20 Koorzang. 20.50 Wereld in be weging, gesprek. 21.00 Lichte ork. muz. en zangsol. 21.o0 Grote en klei ne problemen van deze tijd, gesprek. 22.00 Lichte muz. 22.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.30 Nws. 22.40 Het kind in ons huwelijk, gesprek- 23.00 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Documentaire over de 2e we reldoorlog. 21.20 Espresso 22.00 Ge varieerd progr. 22.50 Act. op kunst gebied. BARONESSE ORCZY het verbond van 14 De man die hier in de cel lag was zijn aartsvijand, de Rode Pim pernel, de man die hij het bitterste haatte op de hele wereld, de man wiens dood hij méér begeerde dan van enig ander levend wezen. Hij was toch gevat geworden bij de ver moorde in wiens vertrouwen hij zich had weten in te dringen. Hij, Chau- velin zelf, had op dat noodlottige ogenblik in de ogen gezien van de pseudo-Molé, had de spot erin ge lezen, de lome onverschilligheid, een der hoofdkenmerken van Sir Blake- ny. Hij hoorde de weerklank van dat ongemotiveerde lachen, dat op zijn zenuwen werkte. Hébert had de hand gelegd op diezelfde man, had alle in- en uitgaan totaal onmogelijk gemaakt en had de gevangene regelrecht naar het depot gevoerd, vervolgens naar de Abdij en had hem sedertdien on der de ogen gehad gedurende dag en nacht. Hébert en de andere manen zowel als de hoofdbewaarder verzekerden dat! Neen, neen! Er kon geen twijfel bestaai Er was geen twijfel! De da gen van toverij waren voorbij! Een man kon geen andere persoonlijkheid aannemen dan zijn eigen; hij kon niet uit zijn persoonlijkheid uitvlie gen, als een vogel uit zijn kooi. Daar op de stromatras in deze ellendige cel lagen dezelfde lange ledematen, de brede schouders, het vuile gelaat met. de stoppelige baard van drie dagen, het hele armzalige uiterlijk van Paul Molé inderdaad, dat de doorluchtig heid van Sir Blakeney had moeten verbergen. En toch! Het koude zweet brak Chauvelin uit terwijl hij stom en onbeweeglijk staaarde in die doffe ogen, die niet waren neen! Zij waren niet van de Rode Pimpernel. De hele toestand werd als een af schuwelijke droom. Chauvelin was niet de man voor zulk een belache lijke heroïsche, melodramatische si tuatie. Gezond verstand, redelijkheid en zijn kalme manier van redeneren zouden zich wel weer gauw doen gelden. Maar voor het ogenblik was hij de kluts kwijt. Hü had te veel gewerkt, dat was het natuurlijk; hij had zich te veel opgewonden om te overwinnen en te haten. Hij keerde zich om naar Hébert, die er onge voelig bij stond, gaf hem enige korte bevelen op duidelijke en beheerste toon. Daarna ging hij de cel uit, zon der een blik op de gevangene te werpen. Molé had zich weer op zijn stro matras omgekeerd, en was blijkbaar gaan slapen. Hébert volgde met een vreemd en ondoorgrondelijk lachje zijn chef buiten de cel. XI Eerst wilde Chauvelin teruggaan om de officier van justitie op te zoe ken, hem te spreken, en hem te ver tellen, wat eigenlijk? Ja, wat? Dat hij, Chauvelin, door dezelfde twijfe lingen bezield was als Hébert en de anderen? Dat hij een leugen had ver teld om zjch er uit te redden, toen hij vertelde dat het beschuldigende kreupelvers in Molé's cel gevonden was? Neen, neen! Zulk een bekente nis zou niet alleen dwaas zijn, het zou zelfs gevaarlijk zijn, nu hij ter nauwernood in staat was zijn eigen gezond verstand te vertrouwen. En bovendien was Fouquier-Tin- ville in de goede stemming op het ogenblik. Paul Molé, wie hij dan mocht zijn, was achter slot en gren del, veilig en wel. Het enig gevaar lag in de richting van het huis op de chemin de Pantin. Bij die gedach te voelde Chauvelin zich flauw en duizelig. Maar hij wilde zich geen rust gunnen. Inderdaad, hij zou zich geen rust hebben kunnen gunnen, zolang hij niet enige zekerheid in zijn binnenste voelde. Hij kón en wilde niet geloven dat hij om de tuin was geleid. Hij was nog steeds bereid zijn leven te verwedden wat betrof de identiteit van de gevan gene in de Abdij. Spelingen van het licht, de lichtstraal uit de lantaarn, de volmaaktheid der vermomming hadden tezamen een ogenblikkelijk zinsbedrog veroorzaakt, méér niet. Desriiettegenstaande dwong dat el lendig gevoel van rusteloosheid, dat hem gedurende de laatste vier en twintig uur bezielde, tot handelen. En ofschoon gezond verstand en re delijkheid hand in hand gingen, fluisterde een angstwekkend gevoel van achterdocht hem de onheilspel lende woorden in: „indien ten slotte toch. In ieder geval wilde hij naar de Leridans gaan, en zich nog eens van hen verzekeren; en, hoe laat het dan ook was, hij ging op weg naar het eenzame huis aan de chemin de Pan tin. Binnen de barrière du Combat was de Poste de Section, waar commissa ris Burban bevel had een twaalftal mannen van de Süreté het huis der Leridans te doen bewaken. Chauve lin sprak met de commissaris, die hem verzekerde dat de mannen op hun oost stonden. Aldus gerustgesteld ging hij de barrière voorbij en volgde de lange weg naar de chemin de Pantin. De nacht was donker. De jagende wol ken verborgen de maan en voorspel den storm. Ter rechterzijde staken vaag en duister de grillige heuvels van de Buttes Chaumont tegen de zware lucht af, terwijl aan de linker zijde een zwak-glanzende, grijzige streep teruggekaatst licht de nabij heid van het water aankondigde Dicht bü het punt waar de route de Meaux de chemin de Pantin kruist, vertraagde Chauvelin zijn schreden. Het huis der Leridans lag nu onmid dellijk aan zijn linkerhand; een smalle zwakke lichtstreep die ver moedelijk door een slecht gesloten vensterluik gleed, doorbrak de om ringende duisternis. Chauvelin ging zonder aarzelen een smal voetpad op dat naar het huis voerde. Het vol gende ogenblik bracht een bevelen de stem hem tot staan. „Wie daar?" „Openbare Veiligheid", antwoordde Chauvelin. „Wie zijt gij?" „Van de Süreté", was het ant woord. „We zijn hier met ont twaal ven". „Wanneer ben je gekomen?" „Zowat twee uur geleden. Wij marcheerden dadelijk af nadat gij uw orders aan het commissariaat ach terliet". „Je bent erop voorbereid om de hele nacht op wacht te blijven?" „Dat zijn onze bevelen, burger", antwoordde de man. „Dan doe ie het verstandigst met vlak om het huis te blijven. En, voor de duivel", voegde hij eraan toe, met een dreigende klank in zijn stem, „laat je waakzaamheid niet verslap pen Laat niemand in of uit dat huis gaan, niemand het naderen, onder welke omstandigheden ook. Begre pen?" „Zo luidden onze orders van het eerste ogenblik af, burger", zei de man eenvoudig.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9