Communist Bakker hield zich niet aan de afspraak GUN GUN Zwendel in de tv-verzekering Waarschuwing tegen man, die „de groeten doet" DONDERDAG 8 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 tJkM mm Kan KLM-overalls nu óók ■W BB m HtIH Langer onder merk KLM-EX1 WERKKLEDING Mee! IK HEB HET OOK NIET IN HANDEN (Advertentie) Bij de behandeling van hoofdstuk VII B binnenlandse zaken, betreffende Nieuw-Guinea, antwoordde minister mr. E. H. Toxopeus op vragen van de heer M. Bakker. Toch nog Nieuw Guinea in Kamer Gistermiddag is over de begroting van Nieuw-Guinea hoofdelijk ge stemd. De vaste commissie had af gesproken, dat over de begroting niet zou worden gedebatteerd, ge zien de precaire toestand waarin de onderhandelingen op diplomatiek ni veau verkeren. De communist Bak ker heeft echter toch over Nieuw- Guniea gesproken, hij deed dit, zoals minister Toxopeus later opmerkte, met het doel Nederland zo slecht als maar mogelijk af te schilderen. De Nieuw-Guinea-raad moest het met name ontgelden. De minister nam het voor deze raad op. De leden van deze raad zijn zeker geen marionetten van het gouverne ment. De Papoea's komen altijd rond LOONPOLITIEK EN K.A.B. Het verbondsbestuur van de Ka tholieke Arbeiders Beweging heeft zich in zijn gisteren te Utrecht ge houden vergadering uitvoerig bezig gehouden met de situatie die thans is ontstaan op het terrein van de loonpolitiek. Het betreurt, dat het akkoord van Oud-Wassenaai blijk baar niet in volledige overeenstem ming is uit te voeren. Het verbonds bestuur onderschrijft volledig de reeds op 5 maart jl. door de ver bondsvoorzitter, de heer J. A. Mid delhuis, aan het ANP afgelegde ver klaring. Het bestuur staat op het standpunt, dat de algemene aanwij zing van de regering opgevolgd dient te worden. De vertegenwoordigers van de KAB in de Stichting van de Arbeid kregen van het verbondsbe stuur vrijheid van handelen om te trachten alsnog een crisis in de Stichting van de Arbeid en 'n breuk in de samenwerking van de vakcen trales te voorkomen. Alvorens zich verder uit te spre ken wenst het verbondsbestuur van de KAB de uitslag van de interpel latie-Roemers in de Tweede. Kamer af te wachten. Plan van fabrikanten: Langzame „brommers" voor veertienjarigen Bij wijze van tegenvoorstel - de minister van verkeer en waterstaat wil de leeftijdsgrens voor bromfiet senden van 16 op 18 jaar brengen - hebben veel fabrikanten van brom fietsen het plan opgevat, bromfiet sen te gaan produceren, die door jon gelui vanaf veertien jaar kunnen worden bereden. Men denkt aan brommers, die niet sneller kunnen rijden dan dertig kilometer. Vooral de industrieën, welke zich de laatste jaren hebben toegelegd op het vervaardigen van z.g. „snelbrom- mers" zouden getroffen worden door een eventueel besluit, de leeftijds grens op 18 jaar te stellen. In dit geval zou de verkoop van alle soor ten bromfietsen een terugslag on dervinden, het meest echter de ver koop van de snelbrommers. De fabrikanten zijn ervan over tuigd, dat de gevarenfactor zo klein mogelijk moet zijn als veertien- en vijftienjarigen op een bromfiets mo gen rijden. Er moeten dus motortjes worden gemonteerd, waarvan uitge sloten is, dat hun capaciteit kan wor den opgevoerd door eraan te knoei en. Deze bromfietsen worden reeds gefabriceerd. In het buitenland, zo zeggen de fa brikanten, is de trage brommer voor de schooljeugd, die vaak lange af standen van het platteland naar de steden moeten afleggen, een succes gebleken en is de verkeersveiligheid er niet door geschaad. en open uit voor wat zij menen. Op Nieuw-Guinea is de politieke me ningsuiting volstrekt vrij. Alleen subversieve akties worden tegenge gaan. De minister wees op de ver antwoordelijkheid voor het beleid, zoals dit vroeger is gevoerd. In de laatste periode is bijzonder veel voor de ontwikkeling van de bevolking ge daan. De vraag voor of tegen over dracht aan Indonesië is bij deze be groting niet in het geding, aldus de minister. Deze had gezegd, dat hij die vóór de begroting stemt, tegen de overdracht aan Indonesië moet zijn. Toen de voorzitter voorstelde de be groting zonder hoofdelijke stemming aan te nemen, vroeg de heer Bakker bij interruptie om hoofdelijke stem ming. Interpellatie loonpolitiek Op voorstel van voorzitter Korten- horst heeft de Tweede Kamer gis- stermiddag besloten aan drs. Roe mers (PvdA) verlof te verlenen een interpellatie te houden over de loon politiek in het algemeen en de jong ste aanwijzing van de regering aan het college van Rijksbemiddelaars. De voorzitter verwachtte, dat de in terpellatie in de loop van woensdag middag 14 maart aan de orde zal ko men. en lees deze week eens in de jeugd bladen: Okki, Sjors en Tap toe hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. uzelf en uw gezin de heerlijke produkten, waar mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: jams 'ruchten- «n groentenconserven •n feest op uw dis Directeur sleepte er ruim 25.000 uit „Dit is een zwendelaar wiens stand punt is: éénmaal knippen en twee maal scheren, dat betekent, pluk wat er te plukken is. En zó plukte deze man in het bijzonder de kleine luy- den en mensen die van AOW moe ten leven. In een goed halfjaar had hij rond ƒ25.000 bijeen en is nu in het stof verdwenen". Dit zei de Officier van justitie bij de Haagse Economische Politierech ter, mr. H. Maan, waar de 37-jarige „directeur" van de inmiddels van het toneel verdwenen „Televisie Schadeverzekering de Internationale" toen gevestigd in Den Haag, zich had te verantwoorden, omdat hij in strijd met de Wet op de Assurantiebemidde ling zich had bezig gehouden met het verzekeren van televisietoestellen. „Wanneer iemand, hetzij recht streks hetzij via een agent zich had aangemeld, dan stak verdachte de premie meteen in z'n zak en ver scheurde het formulier", zo deelde de Officier mede. Als gevolg hiervan was er niets van administratie te ontdekken. Wanneer er iets voor een verze kerde gedaan moest worden, dan werd dat betaald uit de laatst ont vangen premies en zo stopte de man het ene gat met het andere. Toen het ook vanwege de belastingen het verdachte te benauwd werd, berichtte hij dat zijn maatschappij was over genomen door een andere maat schappij. Doch dat bleek onjuist te zijn. Verdachte is nu onvindbaar. Wel kwam toen een maatschappij te Leiden in het geding. „Het gaat met dit soort bedrijven zo, dat wanneer die een half jaar of een jaar hebben gedraaid, er voldoen de geld in de wacht is gesleept, tot opheffing wordt overgegaan en dan is men z'n geld kwijt. Zo sleept men dit soort van zwendel voort", aldus de Officier. De wettelijke bepalingen zijn er juist om de bonafide maatschappijen en dus ook de verzekerden te be schermen. De Haagse politie had reeds eerder een waarschuwing tegen verdachte en zijn bureau dat agentschappen had over heel het land, uitgegeven. „Het zijn juist de minst draag- krachtigen die zich tegen dergelijke risico's verzekeren", zo constateerde de Officier. Wegens overtreding der wettelijke bepalingen driemaal gepleegd, eiste de Officier driemaal f 5000.boete of 300 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde ver dachte by verstek conform die eis. Twee verzekeringsagenten uit Am sterdam, die voor verdachte hadden gewerkt zonder daartoe ingeschreven te zijn in het desbetreffende register, werden tot ƒ35.boete veroordeeld. Chauffeur die agent bedreigde veroordeeld De politierechter in Haarlem heeft de 43-jarige chauffeur F. H. B. uit Haarlem wegens bedreiging van een agent, veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden, waarvan één maand voorwaardelijk. Een agent hield op 17 januari een 17-jarige bromfietser aan. Hij sommeerde hem mee te gaan naar het politiebureau. De jongen weigerde echter. Toen greep de agent de knaap vast. Juist op dat ogenblik kwam de chauffeur B. in een vrachtauto voor bij. Hij stopte, stapte gewapend met een koevoet uit zijn wagen, en ge lastte de agent de jongen los te la ten. De eerste werd spoedig opge spoord en ingesloten, de jongen werd op zijn werk opgezocht. Toen deze de politie zag aankomen, greep ook hij een ijzeren staaf, waar mee hij dreigend begon te zwaaien. Een der agenten trok hierop zijn pistool en loste een schot. De jongen werd in zijn hand getroffen en liet de staaf vallen, waarna hy kon wor den gearresteerd. Hij zal nog voor de kinderrechter verschijnen. Cassatie in zaak Marcel Nivard De zaak Marcel Nivard komt voor de Hoge Raad. Mr. G. J. Doeksen uit Rotterdam, de verdediger van de 40- jarige verdachte J. G. L. heeft name lijk cassatie aangetekend tegen het arrest van het gerechtshof in Den Haag, waarbij de kappersbediende op 28 februari wegens moord op de achtjarige jongen Marcel Nivard in hoger beroep werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de rege ring. Deze straf was gelijk aan die in het vonnis van de Rotterdamse rechtbank en aan de eis van de of ficier van justitie in Rotterdam. De advocaat-generaal bij het Haag se Hof, mr. J. Zaayer, had 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling gevorderd. Tractor kantelde: vader en zoontje gedood Gistermiddag is achter de boerde rij van de veehouder S. Jongbloed te Beneden-Knijpe (bij Heerenveen) de 36-jarige heer Jongbloed met zijn 3 y«-jarig zoontje verongelukt. De veehouder was op zijn land be zig met de tractor. Op de tractor zat zijn zoontje van 31/, jaar en twee buurjongens van 10 en 4 jaar. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak raakte de tractor op een gegeven moment in de zachte onderwal. Het voertuig kwam daarbij op zijn kant in de sloot terecht. De veehouder en zijn zoontje Bonne raakten onder de tractor en verdronken. De 10-jarige buurjongen wist zichzelf en het 4- jarig knaapje in veiligheid te bren gen. Tractor door trein doormidden gesneden; bestuurder ongedeerd Een elektrische posttrein heeft gistermiddag een landbouwtractor, die werd bestuurd door de 22-jarige landbouwer R. Schimmel, uit Soest, op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Amersfoort-Amsterdam in twee stukken uiteengereten, 't Voor ste stuk van de tractor werd meer dan dertig meter verder in de berm geslingerd. Het achterste gedeelte, waarop de jonge bestuurder zat, bleef als door een wonder gespaard. De jonge landbouwer, dodelijk ver schrikt, kwam er zonder enig letsel vanaf. Jongen wilde pistooltje pakken en verongelukte De 6-jarige Johannes A. G. Keu- nen uit Amsterdam is gistermiddag omstreeks vier uur bekneld geraakt tussen een vrachtwagen en het trot toir op de hoek Rechtboomslot-Las- tageweg in Amsterdam. Terwijl het kind vervoerd werd naar een zieken huis is het overleden. De jongen wilde zijn speelgoed pistooltje oprapen, dat hij op de rij weg had laten vallen. Hij kwam daar bij naast de vrachtwagen te lopen op het moment dat het voertuig de bocht nam, waardoor de jongen be kneld raakte. In het ziekenhuis te Venraij is gis teren op 70-jarige leeftijd overleden de landbouwer W. Pouwels, die op vrijdag 2 maart bij een verkeerson geval zulke verwondingen opliep, dat hij naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. De heer Pouwels wilde op die dag achter een autobus de weg overste ken. Hij merkte te laat een naderen de personenauto op, door welke wa gen hij werd aangereden. De heer Pouwels was op weg om rouwkle ding te huren, die hij de volgende dag nodig had voor de begrafenis van zijn vrouw. BEJAARDE MAN ONDER TRAM De 82-jarige Amsterdammer A. H. van der Lip is gistermiddag op het Marnixplein in Amsterdam onder een tramwagen van lyn 10 geraakt. Hij is aan zyn verwondingen over leden. De man, die enigszins doof was, stak plotseling de weg over, terwijl de tram al tot op tien me ter genaderd was, Ondanks het krach tig remmen van de trambestuurder kwam de man onder de wagen te recht. Om het slachtoffer te kunnen bevrijden moest de tram worden op gevijzeld. Na aankomst in het Wilhel- minagasthuis overleed de heer Van der Lip. TULPEN VAN AMSTERDAM? De Engelse zanger en filmster Frankie Vaughan is woensdagmiddag op Schiphol aangekomen. Zaterdagavond zal hij in een programma van Teddy en Henk Scholten op de Nederlandse TV-schermen verschijnen. Foto: na tuurlijk ontbraken l?ij de aankomst op de luchthaven de tulpen niet. Namens de officier van justitie te Arnhem wordt de aandacht gevestigd op een man, zich noemende Mulder of De Vries, die zich in verschillen de gemeenten bij echtparen of al- leenwonenden opdringt en de groe ten komt brengen van familie in het buitenland, vooral Australië. Door verschillende verhalen wekt hij ver trouwen en weet hij het in sommige gevallen zover te brengen, dat hem nachtverblijf wordt verstrekt. Hij doet voorkomen, dat de in het bui tenland verblijvende of geëmigreer de familie geld nodig heeft, waarbij hij op zich neemt voor de over- brengst van het geld te zullen zorg dragen. In één geval zou hij voor f 5Q0. familie en kennissen met een charter vliegtuig laten overkomen In een an der geval wist hij een rywiel met hulpmotor van degene, die hem nachtverblijf verleende, te verduiste ren. Hij keerde n.l. als adspirantko- per na een proefrit niet terug. De man vraagt ook geld om zogenaamd reparatiekosten van zijn auto te kun nen betalen. Signalement: geschatte leeftijd 40 a 45 jaar, lengte 1.76 m., zwart grijzend haar, blauwe ogen, Gronings dialekt, tatoeëringen op lin ker onderarm. De officier van justi tie te Arnhem verzoekt bij aantreffen van deze man onmiddellijk kontakt op te nemen met de plaatselijke poli tie. KONINGIN ONTVANGT GEDENK BOEK AALSMEERSE VEILING Een deputatie, bestaande uit de heren N. Hofman, voorzitter coödc- ratieve vereniging Centrale Aals- meerse Veiling GA, P. Drost, secre taris, A. v. d. Zwaard, penningmees ter en A. van Es, heeft vanmorgen op paleis Soestdijk de Koningin een exemplaar aangeboden van 't gedenk boek „Vyftig jaar Centrale Aals- meerse Veiling", uitgegeven ter ge legenheid van het feit, dat de co- operatieve vereniging centrale Aals- meerse veiling op 10 maart jl. vijf tig jaar bestond. Het boek is samen gesteld door de heer A. van Es. MANNEQUINS MAKEN HET BONT Ter gelegenheid van de opening van de Skandia-zaal, een nieuw restaurant in Skandinavische stijl in het Piccadilly-hotel in Londen, is daar een show gehouden van Skandinavisch bont. De vijf mannequins, die hier op Piccadilly-Circus poseren, dragen bontkleding met een totale waarde van bijna tweehonderdduizend gulden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7