De avonturen van MICKEY MOUSE niemand de deur uit zonder een ontbijt Ambtenaar die met de muziek mee ging SCHEPPER VAN „HOOR DE MUZIKANTEN" 70 JAAR Haagse politierechter Storm aan Amerika's oostkust Quadros weer terug Gepeperd Papoea telegram Mrs Kennedy bij de Paus Weerbericht Het weer in Europa DONDERDAG 8 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT Herman Stenz bracht vreugde in het zingen van duizenden pjERMAN STENZ, musicus te Leiden, wordt morgen, 9 maart, 70 jaar. Hij loopt niet wég met deze feestdag. Het liefst zou hij er maar aan voorbijgaan, temeer daar de dokter hem, wegens een - voorbijgaande - ongesteldheid, huisarrest heeft voorgeschreven. Maar mijlpalen staan in Leiden niet zo dicht gezaaid en onder voorbehoud „het niet te gek te maken", en de lezers vooral mee te delen, dat er géén feestelijke viering is - het feest in Den Haag kan hij ook niet bijwonen - het volgende: Herman Stenz is een bekende en markante L ei d e n a ar. Terwijl we deze regels overdenken speelt ons een melodietje door het hoofd: „Hoor de muzikanten". Dit befaamde melodietje, in alle toonsoorten op velerlei instrumenten gestreken, getokkeld, geha merd af geblazen, maakte Herman Stenzvijfentwintig jaar geleden, voor een samenzang-avond van Diligentia op woorden van wijlen mevrouw Gré van Leur. „Ik heb naar mijn smaak betere wijsjes geschreven," zegt hij. „Maar tja Hij bewaarde het nummer die avond voor het laatst en het ging er in als notentaart. Toch bleef het tot na de oorlog vrijwel onopgemerkt liggen wachten op het moment, dat Wessel Dekker het op het program ma van „Vrij en Blij" zette. Toen ging het „tsjing-boem" een zege tocht over de wereld maken. Het wordt in vele talen gezongen en na tuurlijk heeft het lied de Leidse com ponist geen windeieren gelegd. BUMA-gelden blijven binnenvloei en. Er is nog zo'n lied in de familie, namelijk de Manoeuvre-mars, die in 1890 gecomponeerd werd door zijn vader en nog springlevend is. Herman Stenz te noemen, zonder dat daar zijn vrouw Tilly Stenz— Leening in te betrekken is niet mo gelijk. Naast haar man, gestimuleerd door haar man en haar man stimule rend, heeft ook zij zich aan de mu ziek gewijd en dan wel in de eerste plaats, aan het werk, dat in het le vensboek van haar man groot ge schreven staat: de koorzang. Lag de grote verdienste van Herman Stenz op de eerste plaats op het pad der volkszang, Tilly Stenz was de am bassadrice van de koormuziek, leid de gedurende veertien jaar - eigen lijk al sinds haar zestiende jaar - Leidse en Voorschotense koren. Het echtpaar Stenz woont in het hartje van de binnenstad, aan de Nieuwe Rijn 69, in. een levensstaat die „Otium cum dignitate" zou kun nen zijn ware het niet, dat het echt paar zich nog niet tot dit „otium" deze rust laat verleiden. Beiden zijn nog kwiek en aktief op muziekaal terrein. HOE KAN HET ook anders. Her man Stenz is met hart en ziel musicus, hoewel hij geen conservato rium-opleiding genoot en een ambte lijke loopbaan moest volgen. Hij stamde uit een militair-muzikaal milieu. Zijn vader, Paul Albin, was van 1870 af, een en veertig jaar ka pelmeester van het Zesde te Breda. In het kapelmeesterhuis deden alle negen kinderen aan muziek. Herman was op een na de jongste en zo gauw hij kracht genoeg had om een instru ment vast te houden, werd hij aan 't huis-orkest toegevoegd. Het ligt voor de hand, dat hij in deze omgeving de smaak te pakken kreeg. Hij wilde zijn vaders voetsporen als dirigent volgen, maar dat pakte anders uit. Zijn vader achtte het muzikantenbestaan te on zeker, bovendien ging een conserva torium-opleiding financieel boven zijn krachten. Daarom is Herman Stenz kantoorbediende en later amb tenaar geworden, was jarenlang se cretaris van de directeur van het Haagse gemeentelijke Electriciteits- bedrijf. Zijn baan léék wel ambtelijk, maar er zat veel muziek in het ener gie-bedrijf. Hij voerde n.l. vijf en twintig jaar de dirigeerstaf boven het mannenkoor van dit gemeentelijk nutsbedrijf. In 1952 werd hij gepen sioneerd als hoofdcommies bij de energie-voorziening. ZIJN TEKORT aan muzikale ken nis heeft Herman Stenz met energie bijgespijkerd. Bij kapelmees ter D. F. Bandel van de K.M.K. stu deerde hij theorie en later, samen met Tily Leening koordirectie bij Arnold Speel met als resultaat het diploma koorleider voor beiden in 't gedenkwaardige jaar 1935. Herman Stenz heeft zich altijd tot de massazang aangetrokken gevoeld. Voordat Arnold Speel overleed, dat was in 1934, had hij Herman Stenz al als zijn opvolger aangewezen, en zo werd Herman in genoemd jaar '35 de leider van Haagse en Leidse volkszangkoren. Vele jaren heeft hij de Leidenaars uit volle borst voor Van der Werf laten zingen van hun trouw aan het vaderland en affectie voor de Sleutelstad. Rotterdamse kin deren zongen onder zijn leiding van hun liefde voor de Goedheiligman, in welke hoedanigheid hij de geraam de mevrouw Grimberg-Huyzer op volgde. AL HEEFT Herman Stenz zijn ambtelijke loopbaan nooit prijs gegeven, zijn leven is „een en al mu ziek" geworden. Nog altijd leidt hij de afdeling Den Haag van de Neder landse vereniging voor volkszang, enige jaren geleden is daar een Leid se afdeling bijgekomen. In zijn „dub belleven" zag hij lange tijd kans ook nog een cabaretgroep te leiden. Hij werd eens door Pisuisse als caba retier aan het Haagse publiek voor gesteld. De wanden met foto's in zijn ge zellige huis aan de Nieuwe Rijn ge tuigen van die periode. Een halve eeuw Stenzeriaanse muziekgeschiede nis ziet hier op de bezoeker neer. Het is een indrukwc kend gezicht en ver sterkt hem in zijn overtuiging: hij heeft „de roepstem van zijn muzi kanten" gevolgd. ASWOENSDAG IN ROME In de middaguren van Aswoens dag heeft Paus Johannes deelgeno men aan de zgn. vastenstaties in Rome. Hij heeft een eeuwenoude traditie in ere hersteld, toen hij zich naar de kerk van de H. Alexis begaf en zich daar verenigde met de daar verzamelde priesters en gelovigen om daarna in gezamenlijke boete processies te trekken naar de statie kerk van de H. Sabina. KERKENBOUW BISDOM HAARLEM 291.031,15. De Kerkenbouwcollecte heeft in 't bisdom Haarlem dit jaar ƒ291.031,15 opgebracht, een stijging van ruim 6]A pet. vergeleken bij \rorig jaar- Wanneer het bedrag aan giften niet zo scherp gedaald was, dan zou de opbrengst de drie tor hebben ge haald. De collectes in de Kerken le verden het leeuwenaandeel, name lijk 269.038.15 tegenover 241 233 92 vorig jaar. Een meer opbrengst van 11J4 pet. De giften, welke tot dus ver binnenkwamen, bedragen thans 21.993, bijna 10.000 minder dan vorig jaar. De laatste post is echter nog niet definitief, daar er nog steeds giften binnenkomen. Bij het oversteken van de weg is in de Bornsestraat te Almelo de 72-jarige heer T. Tesink uit Alme lo g-egrepen door een vrachtauto. De (Advertentie) man was op slag dood. Delftse Hammenwoning blijft gespaard Curatoren van de Technische Ho geschool te Delft hebben afgezien van het voornemen de uit 1608 da terende Hammenwoning met poort te Delft te slopen, zoals aanvankelijk de bedoeling was. De historische wo ning en poort werden enige maan den geleden ernstig bedreigd toen b. en w. aan de gemeenteraad het voorstel hadden gedaan tot vaststel len van een uitbreidingsplan dat be trekking had op het gebied, waarin de nieuwe Technische Hogeschoolwij k verrijst. Ingevolge dit plan zouden de Hammenwoning en poort moeten verdwijnen, waarbij het echter de bedoeling was, dat de poort elders in de gemeente opnieuw zou worden op gebouwd. RECHTBANK VEROORDEELDE SITDOWN-DEMONSTRANTEN De rechtbank in Den Haag ver oordeelde vanmorgen de 21 deelne mers, voornamelijk scholieren en studenten uit Den Haag, Delft en Leiden, aan een sit-down demonstra tie in Den Haag, waarin werd ge protesteerd tegen de atoombewape ning, in hoger beroep tot geldboe tes van 10 subs, twee dagen hech tenis. Het verkeer werd door de op straat liggende en zittende jongens en meisjes gedurende enige tijd ont wricht. De kantonrechter in Den Haag veroordeelde de meerderjari ge deelnemers nog op de dag van de demonstratie tot geldboetes van 25 subs, vijf dagen hechtenis, we gens het zonder noodzaak belemme ren van de vrijheid van het verkeer De rechtbank liet ten gunste van de demonstranten weten, dat zij blijk hebben gegeven van hun ver antwoordelijkheid ten opzichte van de maatschappij en uit edele motie ven hebben gehandeld. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING De heer W. H. H. ten Hove te 'Voorburg is door de Paus benoemd tot ridder in de orde van de heilige Gregorius de Grote. Deze onderschei ding is hem verleend in verband met zijn 25-jarig voorzitterschap van de Katholieke Vereniging Kinderuitzen ding in' de bisdommen Haarlem en Rotterdam, afdeling Voorburg. Naast deze functie is de heer Ten Hove reeds vele jaren lid van de conferen tie van de heilige Martinus en Fran- ciscus der St. Vincentiusvereniging, waarvan hij geruime tijd Vice-presi dent was. Ook van de conferentie Stille Armen maakt hij deel uit. KIND VIEL UIT TREIN De 5-jarige I. Wester uit Beverwijk is vanmorgen omstreeks 9.10 uur tussen Obdam en Hoorn uit de trein gevallen. Het meisje werd in be wusteloze toestand overgebracht naar het St. Jan ziekenhuis in Hoorn, Haar toestand is redelijk. De spoor wegen delen mee, dat de sluiting van de treindeur in orde was. OPENBAAR KUNSTBEZIT OVER SCHRIJDT DE HONDERDDUIZEND Evenals vorig jaar het geval is geweest voor de radiocursus 1931 van de Stichting Openbaar Kunst bezit, heeft nu voor de radiocursus 1962 van de'e stichting het aantal ingeschreven luisteraars de honderd duizend overschreden. Dezer dagen werd nummer 100.000 genoteerd: de heer A. C. Groenheide, Prof. Krausstraat 12 te Delft. De heer Groenheide, die werkzaam is als on derwijzer aan de Corn. Musiusschool te Delft, zal een groot schilderij van de stichting ontvangen, een zuidelijk landschap. Het betreft hier 'n werk van de onlangs overleden Neder landse kunstenaar Willem Witjens. Echtelijk conflict „Ik neem geen cent boete, want ik ben onschuldig", zo sprak een 52- jarige dame uit Leiden, die terecht stond, omdat ze haar man had mis handeld. Ze ontkende dat, doch het slachtoffer en ook een getuige ver klaarden, dat de verdachte niet al leen de man tegen een zeer been had geschopt, doch hem bovendien door een ruit had gegooid. De officier van Justitie vond het gedrag van ver dachte wel ergerlijk en in plaats van boete, eiste hij een week gevangenis straf. De politierechter liet het toch op een boete aan komen. Hij legde 40,. boete of 5 dagen hechtenis op, doch benevens 2 weken gevangenis straf met proeftijd van 3 jaar. Huisvredebreuk Een 75-jarige makelaar uit Leiden had op 17 juli huisvredebreuk ge pleegd, toen hij een woning aan de Oosterstraat wilde ontruimen. Hij beheerde nl. enkele woningen en de eigenaar van de betrokken woning kon het niet goedkeuren, dat er naast de oorspronkelijke bewoners, ook nog een echtpaar was ingetrokken. „Het was er een bende zo werd medegedeeld doch verdachte zei dat niet hij die bende had gemaakt, doch deze was er reeds. Overigens gaf verdachte wel toe, dat hij fout had gehandeld en de officier eiste 25,- boete of 5 dagen hechtenis, doch de rechter volstond met 15,- of 3 da gen hechtenis Een paar tikken Een 46-jarige vrachtrijder uitLeid- schendam zei dat hij de pony voor zijn wagen gespannen maar een paar „tikken" had gegeven, doch de po litie vond dat het een complete die renmishandeling was. Het gebeurde juist toen verdachte uit moest wij ken voor een politie-auto en de agenten verklaaiden, dat verdachte als een dolleman tekeer ging. De of ficier eiste 40,- boete of 2 weken hechtenis, doch de rechter veroor deelde tot 25,- boete of 5 dagen hechtenis, benevens een week ge vangenisstraf, doch voorwaardelijk. Een zware storm aan de Ameri kaanse oostkust heeft tot dusver aan 23 mensen het leven gekost. Zeven mensen worden vermist. Er zijn plan nen om duizenden bewoners van voor de kust gelegen eilanden en uit kustplaatsen te evacueren. De schade wordt op miljoenen dollars geschat. Het bestuur van de plaats Ocean City in Maryland wil alle duizend bewo ners naar elders overbrengen, daar het zeewater een meter hoog in de straten staat. Minstens 35 huizen zijn wegge spoeld. De staf van de raketbasis van het bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) op het eiland Wallops voor de kust van Virginia is naar het vas teland overgebracht. Het gehele eiland staat onder water. Hierdoor wordt de lancering van kleine ra ketten voor onderzoekingen ver traagd. Schepen van de Amerikaa'nse kust wacht en hefschroefvliegtuigen van de marine zijn woensdagavond op weg gegaan naar he lichtschip Che sapeake, dat op ruim vijftig kilome ter ten oosten van Norfolk gevaar loopt te zinken. Het lichtschip heeft gewoonlijk 'n bemanning van zestien koppen. De bemanning heeft voorbereidin gen getroffen om het schip te ver laten, aldus een noodsein. De zes maanden geleden afgetre den Braziliaanse president Janio Qua dros is woensdag na een wereldreis met het Nederlandse schip „Willem Ruys" in Santos aangekomen. Hij werd verwelkomd door tien duizend mensen en een honderdt.ai versierde vissersbootjes, die om het schip zwermden. Waarnemers merk ten op, dat Quadros nog uitbundi ger werd begroet dan na zijn ver kiezing in 1960. Zoals bekend is Qua dros in augustus afgetreden omdat hij „verslagen was door de reactie". Hij werd opgevolgd door zijn vice- president, Jao Goulart. Tien bekende Papoea's hebben donderdagochtend een telegram aan „de minister van buitenlandse zaken" in Den Haag gezonden. Daarin wordt gezegd: „De vertegenwoordigers van belangrijke stromingen van de Pa poea-bevolking, vernemende van on derhandelingen tussen Nederland en Indonesië over de toekomst van West-Papoea, verklaren uitdrukke - lijk, niet akkoord te gaan met een regeling, waardoor West-Papoea op welke wijze ook aan Indonesië zou worden overgedragen. Wij herinne ren aan de plechtige Nederlandse be lofte om West-Papoa te zullen leiden en besturen tot het tijdstip van zelf beschikking. Elke verandering in de status, die geen volledigs garantie biedt, dat West-Papoea in aUe vrij heid het zelfbeschikkingsrecht zal kunnen uitoefenen, verwerpen wij met klem. Eventuele Indonesische garanties zijn voor ons van geen waarde. Bovendien hebben wij alleen vertrouwen in de onbaatzuchtigheid en deskundigheid van Nederland ter zake van de wijze van uitvoering vna het ontwikkelingswerk ten behoeve van ons land. Bovendien verlangen wij dat een Papoea-delegatie als par tij aan a.s. onderhandelingen zal deel nemen, want noch Nederland noch Indonesië is gerechtigd beslissigen te nemen zonder onze toestemming Wij waarschuwen dat, wanneer Indone sië deelneming aan het bestuur zou verkrijgen, overal ongeregeldheden zullen optreden en dat deze zullen eindigen in een toestand als die in de Kongo. Wij zijn liever bereid te vechten dan toe te staan dat Indo nesië de soevereiniteit verkrijgt". In Cornwall, het uiterste zuid westen van Engeland, zijn ongeveer 200 gezinnen in de plaatsen Penzan ce en Newlyn door een overstroming getroffen. De zeewering, die eerder op de dag was bezweken, en tijdens de eb grotendeels werd hersteld, is woensdagavond bij vloed opnieuw vernield. De twee grote spoorwegen naar Cornwall zijn woensdagavond laat tengevolge van aardverschuivingen onbruikbaar geworden. Op één van de lijnen werd een sneltrein getrof fen door een huizenhoge golf. De lo comotief kwam tot stilstand en de twee personeelsleden in het voertuig liepen verwondingen op, doordat de ruiten uit de sponningen werden ge drukt. In volle vaart is gisteravond op de provinciale weg in Klimmen de 27-jarige ongehuwde .vegwerker H. G. Braam uit Heerlen met zijn per sonenauto tegen een links van de weg staande boom gereden, waarbij hij op slag werd gedood. Zijn 19-jarige passagiere, mej. H. Meijers uit Sit- tard, werd zwaar gewond. Ofschoon van Vatikaanse zijde geen enkele bevestiging wordt ge geven, staat vast, dat de echtgenote van de Amerikaanse president, me vrouw Jacqueline Kennedy, zondag 11 maart a.s. - waarschijnlijk om 11 uur 's morgens - door Paus Johan nes in particuliere audiëntie zal worden ontvangen. In aansluiting hierop zal zij ook kardinaal-staatssekretaris Cicognani bezoeken. Mevrouw Kennedy wordt zater dag in Rome verwacht, 's Middags is zij voor de thee uitgenodigd bij de Italiaanse minister-president Gron- chi in het Quirinaal. Zondagavond reist zij door naar India. In de komende week zal ook de Ierse minister-president De Valera een officieel bezoek brengen aan de H. Vader. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). HOGERE TEMPERATUREN Vrij veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Krach tige tot matige zuidoostelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgen hogere temperaturen dan vandaag. hebt gelijk, het is koud. We i maar wat warmere onder- kledihg kopen." De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI onbew. -5 -23 STOCKHOLM mist -2 -12 OSLO 1. bew. -2 -11 KOPENHAGEN 1. bew. 4 -2 ABERDEEN zw. bew. 3 2 LONDEN sneeuw 7 2 AMSTERDAM zw. bew. 5 -2 BRUSSEL zw. bew. 4 -1 LUXEMBURG zw. bew. 5 -4 PARIJS geh. bew. 5 1 BORDEAUX h. bew. 8 6 GRENOBLE geh. bew. 7 2 NICE geh. bew. 12 7 BERLIJN mist 2 -7 FRANKFORT zw. bew. 2 -6 MüNCHEN zw. bew. -2 -9 ZüRICH geh. bew. 0 -4 GENèVE sneeuw -3 LOCARNO geh. bew. 10 -1 WENEN 1. bew. 0 -2 INNSBRUCK 1. bew. 2 -9 BELGRADO geh. bew. 6 -4 ATHENE onbew. 11 ROME geh. bew. 12 2 AJACCIO zw. bew. 12 4 MADRID geh. bew. 11 9 MALLORCA zw. bew. 5 PAUZE DE GEUR VAN LENTE EN LEVEN De gier, die de boeren bezig zijn over het land te gieren, is voor ons de wierook van de lente. „Op zich genomen" is de geur van gier weinig aanlokkelijk. Zij is vies. Door het samengaan van de gedachten: gier- lente wordt het niettemin een lucht je dat de neusgaten streelt en het zachtere jaargetijde aankondigt. Er zijn vele van die z.g. „gedachten-as sociaties", die iets wat ons van na ture niet aanlokt toch aangenaam kunnen maken. Ook op godsdienstig gebied. Wij hebben altijd het land gehad aan rozenkrans-bidden. Maar sedert wij de rozenkrans bidden op lange bos-wandelingen, is het een luchtverversende, geestelijke adem haling geworden. Wij haten vroeg opstaan. Maar wie eenmaal de bo- ven-menselijke heerlijkheid heeft ge proefd, zich als schepsel met zijn Schepper te verenigen in de H. Eu charistie, voelt zich tenslotte onvol daan als hij lui blijft liggen. Hetgeen ons toch nog wel eens overkomt PUZZEL No. 535. Horizontaal: 1 vloeibaar beestevoer, 4 term bij het schaak spel, 7 vluchtheuvel, 8 familielid, 9 biersoort, 10 gaffelvormige stutpaal, 11 zijtak Douro, 14 telwoord, 15 gem. in Gelderl., 17 sportterm, 19 li chaamsdeel, 21 voorzetsel, 22 vertel ling, 23 grond die bij een hoeve be hoort, 24 voorzetsel. Verticaal: 1 gebod, 2 gekheid, 3 aanwezig, 5 vriend (Fr.), 6 hijswerk tuig, 10 lastbrief, 12 water in Z.H., 13 deel van het circus, 16 dus (Lat.), 18 achting, 20 voorzetsel. Oplossing no. 533 Horizontaal: 1 schel, 4 nee, 7 rinde, 9 open, 11 An, 12 tas, 13 kat, 14 Ta, 15 Nero. 16 erker, 17 den, 19 stelt. Verticaal: 1 Sn, 2 Ceres, 3 Hein, 5 Menton, 6 Potter, 8 daar, lo paar, 13 kerel, 15 Nede, 18 N.T. Oplossing morgenavond. KUSTVAARDER DRIJFT STUURLOOS NAAR DE KUST De 30 jaar oude kustvaarder „Frida Blokzijl", die op 15 januari ook al in het nieuws was wegens moeilijkhe den, heeft gisteren geseind, dat zij bij Butterpladdy Buoy, op de Ierse Oostkust, ten zuiden van Belfast, stuurloos naar de kust afdreef. Een Engelse reddingboot is uitge varen en heeft de bemanning van boord gehaald. De 45-jarige kapitein J. Blokzijl uit Vlaardingen, die aan vankelijk weigerde zijn schip te ver laten, is later ook van boord gegaan. Volgens de laatste berichten drijft het schip nog steeds af naar de kust.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3