De avonturen van MICKEY MOUSE Kamer benoemt commissie in Ver koudheidsbacil Ic zaak-Van der Putten MILJOEN GULDEN SCHADE IN LEVENSMIDDELENMAGAZIJN Minister Marijnen over de zaak Stalmann Is Siebriena een goede naam? Man viel vrouw aan naar buiten PTT overweegt (nog onbekende) maatregelen tot werving personeel Politie neemt loten in beslag Dienstregeling doorgaande treinen naar Duitsland wordt beperkt WOENSDAG 7 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 zijn als de dood voor Op voorstel van het senioren-con vent heeft de Tweede Kamer een bij zondere commissie ingesteld, die zal nagaan op welke wijze de nota van minister ir. S. H. Visser inzake de affaire Van der Putten behandeld zal moeten worden. De Kamer zal te vens door deze commissie geadvi seerd worden over de vraag of in deze zaak nog een onderzoek inge steld moet worden door de parle mentaire enquête-commissi.e Tot le den van deze commissie zijn be noemd de KVP'ers Van Rijckevorsel en Van Doorn, de socialisten Blom en Fransen en de A.R. Meulink, en de C.H. Diepenhorst en de liberaal Berkhouwer. Zes van de zeven leden zijn juristen.. Dr. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, legde gistermiddag uit, dat het seniorenconvent het no dig heeft geoordeeld in deze inge wikkelde zaak een zgn. voorcommis sie te benoemen. Het gebeurt zel den, dat er een commissie voor het uitbrengen van een advies over de te volgen procedure wordt ingesteld. Dit onderzoek en het proces, dat nu aanhangig is bij het ambtenarenge recht, mogen elkaar niet beïnvloe den. De politieke verantwoordelijk heid is nL een andere aangelegen heid dan de rechtszaak. De commis sie heeft de opdracht de afloop van het proces af te wachten en daar naast advies aan de Kamer uit te brengen of deze moet overgaan tot een enquête. Deze commissie loopt in geen enkel opzicht vooruit op het oordeel over de positie van de heer Van der Putten. Dit doosje betekent: protektie tegen infektie IK BLIJF BIJ: ONOORBAAR Het lid van de Tweede Kamer, de heer Franssen (PvdA) heeft aan de minister van justitie schriftelijk ge vraagd of het juist is, dat het op 14 november 1961 te Veenhuizen ge boren dochtertje van het echtpaar Elsinga-Kuipers niet in het geboor teregister van de gemeente Norg is ingeschreven, hoewel de vader de bij de wet vereiste aangifte heeft gedaan. Is het juist, zo vraagt de heer Frans sen dat de ambtenaar van de bur gerlijke stand inschrijving heeft ge weigerd omdat de voor het meisje gekozen naam Siebriena niet voor komt in het boekje „Onze Voorna men" van J. A. Meijers en J. C. Luijting. Verder vraagt de heer Franssen of het juist is dat de offi cier van justitie in Assen te kennen heeft gegeven de bewuste voornaam evenmin te accepteren. De heer Franssen stelt verder on der meer de vragen, welke mogelijk heden 'rt kind nu heeft om ziin staat te bewiizen, of er van de geboorte- afgifte een akte is opgemaakt en of de minister zodanige maatregelen wil treffen, dat in de toekomst aan niet onredeliike wensen van ouders ten aanzien van de voornaam van hun kind tegemoet zal worden gekomen. Een onbekende man heeft in de nacht van maandag op dinsdag een 48-jarige gehuwde vrouw op de weg tussen Breda en Rijsbergen overval len. De vrouw werd in een ziekenhuis in Breda opgenomen. De dader, die nog werd achtervolgd door enige te hulp geschoten voorbijgangers, wist op zijn fiets te ontkomen. De man was de vrouw van achter op geko men en toen hij naast haar reed, heeft hij haar een klap op het hoofd gege- De minister van Landbouw en Voedselvoorziening Nlarijnen heeft zich gistermiddag in de Tweede Ka mer uitgelaten over de kwestie-Stal- mann. Hij zei onder meer, uat het vaststond, dat het de bedoeling is geweest Duitse ambtenaren om te kopen. Daarom is er sprake van een onoirbare opzet. Daar blijf ik bij. Men zal zich deze zaak-Stahnann her inneren en net miljoenencontract tus sen het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen en het Oost-west-syn dicaat om ae uitvoer van groente en fruit naar West-Duitsland te vergro ten. De minister ontkende gisteren ten stelligste, dat er door het Cen traal Bureau met hem of met zijn departement overleg is gepleegd over het jaarlijks verlengen van het con tract, dat in 1950 werd gesloten. Hij wist zeker, dat er ook met zijn voorgangers Vondeling en Staf geen overleg was gepleegd. Betreffende oud-minister Manshoit zijn er tegen strijdige verklaringen. De verklarin gen van de heer Prins, voorzitter van het Centraal Bureau en die van mi nister Manshoit staan tegenover el- Kaar. Ook met ambtenaren van het departement is nooit over deze kwes tie gesproken. „Het ligt echter niet op mijn terrein," aldus de minister, „een onderzoek in te stellen zoals is gevraagd door de liberaal de heer Van Dijk. Ook de KVP'er Droessen heeft vorige week geëist, dat de onderste steen boven zou komen. Op het punt van de tegenstrijdige verklaringen van de heer Prins en oud-minister Manshoit wilde de mnister niet als rechter optreden. Öost-West syndicaat was in eik ge- VAf ofrnnmrla staan door oververhitting van een val aan een gemakkelijk vloeiende JVOKCIMl VCl SirOOIÏl(10 ^iakacbe ^e*„u?^rf°neu!,4. met een schuimblusser het vuur te doven, maar de brand breidde zich snel uit. Onmiddellijk einde. „Ik ben", aldus de minister, „in deze zaak zeker niet over een nacht ijs gegaan. Ik heb driemaal met de heer Prins gesproken en deze heeft tijdens het eerste gesprek al tegen mij gezegd: als u als minister van landbouw meent, dat wij hiermee moeten stoppen, dan ben ik bereid aan een dergelijk voorstel aan mijn bestuur te doen". De minister heeft toen geantwoord, dat aan deze zaak onmiddellijk een eind moest komen, daar de betalingen op onoirbare wijze werden gebruikt en dat het los van de morele kant een hoogst pijnlijke zaak was. Uit hoofde van zijn verantwoordelijkheid heeft de minister daarna contact op genomen met de Duitse autoriteiten. Het kwam er op neer, dat een pre mie werd gegeven op het niet-libe- raliseren van tuinbouwprodukten door West-Duitsland en dit was geen goede zaak. Het was zeker niet in het belang van de Nederlandse tuin bouw. Als het geld al dan niet weg gegooid was, was het zeker niet in het belang van de Nederlandse tuin bouw. De Duitse justitie heeft geen omkoperij kunnen vaststellen. Het idicaat was gemakkelijk bron van inkomsten geholpen. Het staat echter wel vast, dat het de be doeling is geweest ambtenaren om te kopen en daarom bleef de minister i. i Dl Trh^SerVerWesTDTtl1- GiS,Sfft iS b™d in Heerlen^en"6''HoeXoê^moeslen e vernouaingen met west-Duits- een uit 1738 daterend gebouw, 'n zo- worfjpn gealarmeerd Met groot ma- land waren harende het onderzoek genaamde tiendschuur, aan de Sta- bratred™deze het vuur Vo- wat bekoeld, aldus de minister. Zijn tionsstraat in Nuth. Het gebouw was 'tee week nol was 4en voor- lede?n1953 aIs in «f- raad4/an tienduizend kilogram boter mond PP g b" e™«r0te inkoopcentrale in het magazijn opgeslagen. Samen van levensmiddelen. Het vuur is ont- met een voorraad vet deed deze een brede stroom van kokend vet ont staan die naar buiten vloeide over het wegdek. Bij de brand, die voor ongeveer een miljoen gulden aan schade heeft aangericht, is de hele voorraad le vensmiddelen verloren gegaan. Het De minister van Verkeer en Wa- gens hem verstrekte gegevens in de be<Jritf is tegen brandschade verze- terstaat heeft aan de Kamers van grote steden 70 pet van de buiten- kerd> Koophandel en Fabrieken voor Am- landse correspondentie bestemd is sterdam, 's-Gravenhage en Rotter- voor de busrechthouders, die derhalve dam, die aan deze bewindvoerder geen nadeel ondervinden van de een gezamenlijk adres hadden ge- nieuwe regeling, richt, geantwoord dat de personeels tekorten - in het bijzonder in het Westen des lands - bij de huidige si tuatie op de arbeidsmarkt zeer moei- lijk zijn op te heffen. Er is een groot verloop en de werving loopt slechts, mede doordat een diensten-verlenend HET STAAT DEZE WEEK IN Toch nog gratificatie voor PTT'ers? Twee weken na overlijden gevonden De ongelooflijke geschiedenis van de man, die zijn nek brak en dit jaar toch wereldkampioen skilopen is geworden. Een serie kleurenfoto's van het Carnaval in verschillende steden in Nederland. Kan V.V.V., de geel-zwarte club uit het stadje van plezier voetballen of niet Kleurenfoto van een elftal, dat Een vrachtwagen van 174 meter 46 centimeter lengte met banden van drie meter hoogte. Sociale werkplaats staat op instorten Wegens instortingsgevaar van een der gebouwen van de sociale werk plaats in Zwolle zijn veertig arbei ders naar huis gezonden. Het gevolg voor de betrokken arbeiders, die nu onder de sociale voorzieningsregeling vallen, is een niet geringe inkom stenderving. De bouw van een nieu we werkplaats is intussen in voor bereiding. Men hoopt nog deze maand tot aanbesteding te kunnen overgaan. De politie in Rotterdam heeft bij een huiszoeking ruim 700 loten van een Afrikaanse loterij in beslag ge nomen. Wegens overtreding van de loterijwet kregen de 56-jarige F. den T en de C6-jarige mevr. A. M. W.-T. een proces-verbaal. Ook bij andere huiszoekingen in Rotterdam zijn formulieren van clan destiene loterijen aangetroffen, zoals de Internationaal Lotto, de Contilot- to en de Continental Pools. Ook geld en andere bescheiden zijn in beslag genomen. Een aantal deelnemers kreeg een proces-verbaal. De Rotterdamse politie heeft gis teren op een bovenhuis het stoffelijk Minister Korthals heeft gisteren overschot gevonden van de 73-jarige bedrijf als PTT werktijden kent, die in de Eerste Kamer meegedeeld, dat alleenwonende weduwe mevr. A. J. voor velen onaantrekkelijk zijn. de PTT'ers mogelijk toch een grati- Bloem-Velthuizen. Vermoedelijk was Omdat gebleken is dat het ii.scha ficat»e krijgen. Hij zei dat tijdens de deze vrouw reeds veertien dagen ge- kelen van hulpkrachten vin eldels behandeling van de PTT-begroting. leden overleden. Het was bij de bu- en het toepassen van andere werk- De Iaak ia opnieuwinoverweging ren bekend, dat de weduwe wei eens methoden geen afdoende verbetering Stomen. Deze kwest.e kan aldus de een paar dagen bjj een nicht m Den in de situatie kunnen brengen, wor- ™n,s n,et 'os sezien worden van Haag logeerde. Gisteren watechter den thans andere maatreeelen over het algemeen loonbeleid van de re- een van de buren, die ongerust was wlj^en Cver de aard v4n deze maat- ï«ing. Een motie over de gratifiea- geworden, naar de politie gegaan, regelen heeft deInüiister geen nade- ties werd al door de AR-senator Tjal- Deze vond de vrouw dood op haar re mededelingen gedaan. Alles moet ma 'n Petto gehouden. bed. worden jedaan, om te- voorkomen, dat bepaalde PTT-diensten, die voor de samenleving onmisbaar zijn, zou den moeten worden afgestoten, aldus de minister. Naar aanleiding van de opmerking, dat de beperking van het dienstbe toon rond het weekeinde in het bij zonder nadelen heeft voor de inter nationale dienstverlenende bedrij ven merkt de minister op, dat vol- WEGENS PERSONEELSTEKORT De Zandvoortse pier Godfried Bomans schreef boeiende cheque De „Rheingold" zal niet meer over Eindhoven-Venlo naar Duitsland rij den doch van Amsterdam komen om, na combinatie te Utrecht met een treindeel van Hoek van Holland, via Het ligt niet in de bedoeling van Emmerik naar Duitsland te gaan. de Nederlandse Spoorwegen, om de De Joegoslavia Expres zal alleen in doorgaande verbindingen (Amster- de zomerdienst van Den Haag rijden dam)-Den Haag-Eindhoven-Venlo- met rijtuigen voor München en in Köln/Düsseldorf v.v., die voor de zo- Oberhausen met de Duitse tak wor- merdienst 1961 waren gepland, dit den vereningd. De naar Joegoslavia jaar op dezelfde wijze te verwezen- Expres vervalt daardoor op Neder- lijken als in de zomei van 1961. lands gebied. Deze laatste maatregel Gisteravond heeft de gemeenteraad zoreeliike situatie waarvoor het is het gevolS van de zeer onvoldoen- van Zandvoort een informatieve bij- De zorgelijke situatie waarvoor net bezetting van deze trein eenkomst gehouden, waarin de he- bedrijf zich ziet geplaatst bij het nog de bezetting ran deze trein, ren A J Schoof en ir G C Boon steeds toenemend personeelstekort De Nederlandse Spoorwegen heb- stra namens de Koninklijke Neder- dwingt tot een beperking van deze ben het bovenstaande medegedeeld landse Maatschappij voor Havenwer- dienstverlening. aan de Kamer van Koophandel en iron An ir r M Rakker van het In de dienstregeling '62 zal dit o.a. Fabrieken voor s-Gravenhage, die m Ingenieurs' én Architectenbureau tot uiting komen in'n beperking t.o.v. een schrijven aan de N.S. de aan- plm!1 x botterdam een iiiteenret de zomer van 1961), van het aantal dacht had gevraagd voor de verbin- ring^aven van het^ont^eip voor t ^Itreinen naar en'van Eindhoven - Zandvoort^*11 iTMïSSÏÏJS doorgaande relatie gepaard gaat. De pier zal gaan in de richting \yel zal met ingang van de komen- Oost-West in elf overspanningen, elk de zomer een vijftal doorgaande trei- dertig meter lengte. Daarna splitst nen de verbinding met het Rijnland de pier zich in twee gedeelten: 90 en het Rührgebied via Venlo gaan meter zuidwestwaarts komt ,een groot onderhouden. Deze treinen beginnen Gisteren is op Schiphol uit Rome eiland met een terras met een mid- en eindigen te Eindhoven met aan- aangekomen pater Sigibald Hogen- dellijn van 60 meter, rustende op een sluitingen aldaar op de treinen van boom, provinciaal van de paters caisson met een doorsnede van 23 dé binnenlandse dienst van en naar Franciscanen in Nederland. Op 8 no- meter. Noordwaarts komt na 60 me- de richtingen Den Haag, Utrecht en vember vertrok hij. Hij heeft in 4 ter een vermaakseiland. Nijmegen. maanden tijd bijna alle Nederlandse De voor de pier benodigde vergun- Voor de a.s. zomerdienst zullen ook Franciscanen in het oosten ontmoet: ningen van talrijke overheidsinstan- in de internationale treinen enkele Japan, Formosa, Hongkong, Nieuw- ties zijn inmiddels aangevraagd. wijzigingen worden aangebracht. Guinea, Singapore, India en Paki- PROVINCIAAL FRANCISCANEN TERUG VAN REIS DOOR VERRE OOSTEN Het intieme leven van de enige onsterfelijke Nederlander: de man, die door velen als god wordt be schouwd, die nooit werkt, maar leeft met wijntje en trijntje. Eigen opnamen van Panorama. De Uilenspiegel van Istan- boel, die de Orient-expres, een universiteit, de brug over de Gouden Hoorn en de onder grondse van Istanboel wist te verkopen. Meisje uit Litauen dat naar haar ouders in Amerika trok, prefe reert tenslotte een huwelijk achter het ijzeren gordijn. Aftellen in Cape Canaveral: close-ups van de biddende man die dé start meebeleefde. Kleurenomslag van de wereldbe roemde apentekenaar Lawson Wood. Verder: tientallen foto's en teke ningen in zwart en kleuren. Span nende verhalen. Puzzels, Cartoons. Actualiteiten. zo boeiend is. nu PANORAMA Losse nummers overal voor 45 ct. Stuur nog heden een briefkaart aan „Panorama-Haarlem" en abon neer u voor 35 ct. per week. U ont vangt dan de eerstvolgende twee nummers (honderd bladzijden ont spanning) gratis. (Advertentie) stan. In Rome bracht hij aan het ge neralaat van de orde verslag uit van zijn reis. De schrijver Godfried Bomans was dinsdagochtend vermoedelijk de eerste Nederlander, die op girorekening 25 een bijdrage heeft gestort voor het huldeblijk van het Nederlandse volk, dat ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest aan het Nederlands koninklijk paar zal worden aangeboden. Hij deed dit via de speciaal ontworpen oranje accept - giro-kaart, die hij persoonlijk naar het girokantoor in Bloemendaal bracht, waar de kaart in ontvangst werd genomen door de direkteur de heer Weesenaar (foto). „Behalve boeken schrijft u ook goede cheques," aldus de heer Weesenaar. „Het is de eerste maal dat ik met genoegen een cheque schrijf," repliceerde de heer Bomans, „want het is prettig om met weinig woorden veel te zeggen'*

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8