KLAVERBLAD 4. THEE UITBREIDINGSPLAN DOOR DE KROON VERWORPEN Geen rekening gehouden met wegtracé Herenteam Play Fair ongeslagen kampioen De heer J. M. Kraan 121/2 jaar wethouder ZWAMMERDAMMERS VOELEN ZICH NIET MINDER DAN PAPOEA'S ZOETERWOUDE tt-' FIJNE CEVGO* «EJUM INHOUD 100 GRAM SINDS 1769 WOENSDAG 7 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 GOUDGELE Marie (Kniertje) Faassen 90 jaar Gisteren is tijdens de openbare raadsvergadering wethouder J. M. Kraan gehuldigd in verband met zijn izy2 jarig wethoudersjubileum. Op de foto wordt de jubilaris, die in ge zelschap was van zijn echtgenote, toegesproken door wethouder Van Hofwegen. (foto: v. Bemmelen) Huldiging in openbare raadsvergadering De juiste datum van het koperen ambtsjubileum van wethouder J. M. Kraan, gesteld naar de benoemings dag 6 september 1949, viel op de z.g. „laatste dinsdag" maar werd toch, alle tradities ten spijt, aangehouden om dit feest in openbare raadszitting te vieren. Aan deze huldiging ging echter nog een gewone raadszitting met een korte agenda vooraf. De heer G. P. van Leeuwen kon door ziekte de vergadering nog niet bij wonen. Burgemeester J. A. Detmers, voor zitter, deelde bij de ingekomen stuk ken mede, dat over het beroep van de raad op de Kroon de beslissing is gevallen. Ged. Staten zijn betreffen de de afkeuring van het uitbreidings plan Zuidbuurt in het gelijk gesteld. Er zal, zegt de voorzitter, dus een nieuw plan moeten worden gemaakt. De heer Van der Ploeg geeft te ken nen, hieromtrent bij punt 7 te willen spreken. De voorstellen van b. en w. tot het verlenen van een subsidie van 25,— aan de Europese Beweging in Neder land, tot het verlenen van een cre- diet voor het betegelen van de speèl- tuin op het Dorp, tot verkoop van een perceeltje grond aan de Kath. Wo ningbouwvereniging en tot het in principe beschikbaar stellen van een perceeltje grond in de tuin achter het raadhuis voor het plaatsen van een houten jeugdgebouw, worden zonder belangrijke opmerkingen goedge keurd. Een Calvarieberg Is al erg genoeg In een zeer uitvoerig pre-advies zetten b. en w. uiteen, op grond waar van Ged. Staten besloten het „Plan in hoofdzaak, 1961" slechts gedeelte lijk goed te keuren. De eerstgenoem de en zeker de belangrijkste reden is, dat bij het plan geen rekening is gehouden met het tracé van de rijks weg no. 11, lopende van Rijksweg 4b in oostelijke richting naar rijksweg no. 12 bij Bodegraven; dat de voor bedoeld wegtracé nodige stroken grond een agrarische bestemming zonder bebouwing dienen te verkrij gen. Voorts zijn bezwaren gemaakt te gen de mogelijkheid van tuinbouw- vëstiging en worden aanwijzingen gegeven waar ten deze geen bezwa ren behoeven te bestaan. Nadere aan duidingen hieromtrent kunnen moei lijk zonder kaarten gegeven worden. Rijkswaterstaat heeft in zijn be zwaarschrift tegen het ontwerpplan niet gerept over belangen in verband met het verleggen van rijksweg 11. Dit tracé is ook niet opgenomen in een vastgesteld rijkswegenplan, zo dat er geen enkele reden is om in dit plan grond voor de onderhavige weg aanleg te reserveren. B. en W. hebben in een gesprek met ambtenaren van R.W.S. naar voren gebracht tegen het tracé, als in het plan van Ged. Staten aangegeven overwegende bezwaren te hebben vanwege de afsnijding van de woon kern „Zuidbuurt". Zolang de R.W.S. het tracé niet definitief heeft be paald, is er geen reden in het plan iets op te nemen. Met de overwegin gen van Ged. Staten betreffende aan wijzing van tuinbouwgebieden kun nen b. en w. zich wel verenigen. FEL PROTEST De heer Van der Ploeg, voorz. van de kath. fractie, herhaalt zijn fel protest uit zijn begrotingsrede en noemt nu al; instanties en ho gere functionarissen van wier gra tie de gemeentelijke zelfstandig heid geheel afhangt. Bij die velen heeft zich nu ook Rijkswaterstaat gevoegd. Alle tegenwerking opsommende, gint spr. met de mislukking van plan Zuidbuurt reeds opgeno men, daarna om financiële haal baarheid met enige meters uitge breid, door G.S. afgewezen en zelfs in beroep bij de Kroon ne gatief resultaat. WEINIG ENTHOUSIASME Om welke reden men dan ook geen uitbreiding wenst te geven aan het parochiecentrum, het adres van onze stedenbouwkundige spreekt zich zelf tegen, want het zegt, dat het niet de bedoeling is een grote woonkern Adres aan de Tweede Kanier Het actie-comité dat strijdt voor het behoud van de zelfstandigheid van de gemeente Zwammerdam heeft zich tot de leden van de Tweede Ka mer gewend met het verzoek Zwam- merdam-dorp de gelegenheid te ge ven zijn bestaansrecht te bewijzen. Daartoe wordt om „uitstel van exe cutie" gevraagd. De volgende elf punten worden onder de aandacht van de volksvertegenwoordigers ge bracht. 1. Zwammerdam bestaat reeds meer dan 1000 jaar. 2. Een enquête heeft aangetoond, dat 96,56 procent van de burgerij voor het behoud van een zelfstandig Zwammerdam is. 3. Een „Dammenaax" voelt zich niet minder dan een Papoea, die vol gens de overheid recht op zelfbe schikking heeft. 4. In Zwammerdam heerst een voor de Rijnstreek unieke sfeer. Er is in het dagelijks leven een contact tus sen rechts en links, rechtzinnig en vrijzinnig, dat ver boven het zake lijke uitgaat. 5. Op sociaal, cultureel en kerke lijk gebied neemt Zwammerdam een grote plaats in. 6. De gemeente verkeert in een gezonde financiële positie. Alles wat nodig is voor het welzijn der in woners en de vooruitgang der ge meente komt tot stand. 7. Geen der buurgemeenten heeft verzocht een gedeelte van Zwam merdam bij hun grondgebied te voe gen. 8. Wanneer Zwammerdam bij Al phen aan den Rijn wordt gevoegd, wordt deze gemeente meer dan zes tien kilometer lang en dus moeilijk bestuurbaar. 9. Er zijn belangrijke plannen voor ruilverkaveling, aanleg van wegen en bruggen en omleg van water wegen in de maak. 10. Als aantrekkelijk tuindorp in het hart van de Randstad heeft Zwammerdam ontwikkelingsmoge lijkheden te over. 11. Tot op heden zijn geen redelij ke argumenten aangevoerd, die de noodzaak van opheffing van de ge meente Zwammerdam aannemelijk maken. te vormen, maar een uitbreiding van het parochiecentrum wenselijk te achten. Wij hebben de indruk, dat onze stedebouwkundige deze zaak met te weinig enthousiasme heeft verdedigd en anderzijds ontkomen we niet aan de indruk, dat hogere instanties zijn gaan zitten op de stoel van het gemeentebestuur. Men wil niet inzien, dat het onmogelijk is 'n plattelandsgemeente in een keurslijf te wringen, waar het door plaatselij ke omstandigheden niet in past. Men bedrijft planologie naar een algemeen patroon, zonder rekening te houden met de plaatselijke omstandigheden, terwijl de mening van het betrokken gemeentebestuur wordt genegeerd. Wat nu? Er zal iets bijzonder moeten gebeuren, want zonder goedgekeurd uitbreidingsplan is het onmogelijk om de bestaande plannen voor de bejaar dencentrum en meisjesschool te rea liseren. Onze grootste grief is het tracé van de nieuwe rijksweg 11, dat noordelijk van de dekenale kerk zou komen te liggen. Alle besprekingen en argumenten ten spijt, blijkt nu, dat het parochiecentrum van het dorp wordt afgeknevelcL Het verleg gen ten zuiden van de kerk zou tech nische moeilijkheden geven, zegt Wa terstaat, een uitspraak die in de ge houden besprekingen niet is gedaan. Spr. dringt sterk aan om met klem te protesteren tegen deze gang van zaken. De voorzitter is het volkomen met de heer Van der Ploeg eens en be treurt, dat Rijkswaterstaat deze hou ding heeft aangenomen. Als dit tracé op het rijkswegenplan komt, kunnen wij ons verzetten bij de Staten-Gene- raal. Nu reeds zullen wij ons wenden tot de Minister van Waterstaat. De heer Van Diemen houdt een be toog tegen de beperkingen van gebie den, waar kassen gebouw mogen worden en spreekt van wurging van de tuinbouw en wil ook hiertegen protesteren. Ook de heren Koek en De Graaf bespreken deze kwestie. BURGEMEESTER WEGGEROEPEN Het debat wordt onderbroken door een telefonische mededeling van de huisarts van de burgemeester, dat zijn echtgenote terstond in een zie kenhuis moet worden opgenomen. Onverwijld verliet de burgemeester de vergadering, wethouder Van Hof wegen zijn ambtsketen terloops over handigend. Wethouder Van Hofwegen, de lei ding nemende, verzekerde, dat men toch van een gemeentebestuur van een agrarische gemeente in deze zaak stellig grote medewerking mag ver wachten. Hiermede stokten de debatten en werd het voorstel van b. en w. tot beroep bij de Kroon als aangenomen beschouwd. INCIDENT BIJ RONDVRAAG De heer De Graaf informeerde naar de bevoegdheid van de woon ruimtecommissie en uitte vele - ook persoonlijke - beschuldigingen tegen deze commissie in verband met een toewijzing van een woning aan de H. Rijndijk. Nadat de heer Van der Ploeg krachtig had geprotesteerd, sprak de voorzitter: De heer De Graaf krijgt de volgende vergade ring antwoord op zijn vraag betref fende de bevoegdheid van de woon ruimtecommissie. De openbare zitting werd hierna geschorst. Inmiddels waren de da mes van de raadsleden gearriveerd. Nadat de jubilaris en zijn echtgenote de ereplaatsen hadden ingenomen, sprak wethouder Van Hofwegen, on voorbereid, een huldigingsrede. HULDIGING WETHOUDER Het is van grote betekenis 12H jaar wethouder van een gemeente te zijn geweest, steeds het vertrouwen te hebben behouden. Wethouder Kraan vervulde dit ambt op zeer voorbeeldige wijze; hij is geen man van veel drukte, het voorbeeld van een eenvoudig mens, die steeds zijn inzichten tot eenvoudige proporties GEURIGE AFSCHENK MAAKT IEDER KOPJE TOT EEN GULDEN GENOT Dit is de in Amsterdam wonende oud-actrice Marie Faassen, in 1872 in Rotterdam geboren, die vandaag haar negentigste verjaardag viert. (Advertentie) terugbrengt, alvorens wijze beslis singen te nemen, steeds handelende als een man van groot geloof. „In de drie jaren, dat ik u heb le ren kennen, waardeer ik vooral de prettige en vriendschappelijke sfeer, door u in de vergadering gebracht. Deze morgen heeft de voorzitter van ons college tegen u gezegd, dat poli tiek een hard bedrijf is, maar de wij ze, waarop u de kritiek inkasseert, bewijst, dat u er tegen kunt, over tuigd zijnde van eerlijke plichtsbe trachting." Spreker wenste de jubi laris geluk met woorden van dank voor de behartiging als wethouder van de gemeentebelangen, wijzende op hetgeen in deze periode tot stand is gebracht en overhandigde als ge schenk van de gemeenteraad twee zilveren kandelaars. Spreker richtte zich nu tot mevr. Kraan met grote waardering voor de steun, haar echtgenoot in de vervul ling van zijn taak gegeven, waarna mevr. Van Diemen - Van der Veldt een prachtig bloemstuk overhandig de. De heer Van der Ploeg sprak na mens de katholieke fractie. „Het ver vullen van het wethouderschap, in het verleden een ere-baantje, vraagt nu grote ijver en ambitie. Wij zijn verheugd bij deze gelegenheid onze waardering en hulde te mogen bren gen en hopen, dat u nog vele jaren uw krachten voor het gemeentebe lang mag geven." De heer Van Vliet sprak felicita ties namens de prot. chr. fractie. „U hebt kritiek gekregen. Bedenk ech ter: wie geen kritiek heeft onder vonden, die heeft niets gedaan." De gemeentesekretaris, de heer Friebel, dankte voor de wijze, waar op hij door wethouder Kraan steeds tegemoet was getreden. De heer Kraan sprak daarna een dankwoord en een getuigenis: „God is het door wie ik mij laat leiden om de belangen van de gemeente te die nen". Spreker bracht dank aan de Antirevolutionaire Partij voor het steeds gestelde vertrouwen in de raad, die he msteeds waardig keurde wethouder te zijn. Veel dank bracht de jubilaris voor de steun van oud-burgemeester Smeets, oud-wethouder G. P. van Leeuwen, dank ook aan de tegen woordige wethouder Van Hofwegen en aan sekretaris Friebel. Namens de prot. chr. kiesvereni ging sprak de heer Rijlaarsdam zeer waarderende woorden, onder aanbie ding van een zilveren vaas, waarin gegraveerd: 12 H jaar wethouder C.H.U. en het wapen van Zoeter- woude. De heer S. J. van der Stoel getuig de namens de A.R.P., dat wethouder Kraan zijn partij waardig vertegen woordigd had. Dankbaar „Nederland en Oranje" bood als geschenk het boekwerk „Mooi Nederland". Ten slotte dankte de jubilaris de sprekers voor hun waarderende woorden en geschenken. In een feestelijke stemming wer den de glazen geheven op het wel zijn van de jubilaris. Tot laat in de vastenavond werd dit feest voort gezet. Reeds in het tweede jaar van haar bestaan is het herenteam van de Lei- muidense tafeltennisclub „Play Fair" gisteravond in de zaal van het pa rochiehuis, dank zij een 9-1 zege op het Leidse „Den Burcht" kampioen geworden van de vierde klasse van de NTTB afdeling Den Haag. Het Leimuidense team, bestaande uit de heren Jos Wolken, Mart. de Rijk en Harry Heuzen, behaalde dit succes in de 15de wedstrijd, die alle 15 door hen werden gewonnen. Er moeten nu nog drie wedstrijden ge speeld worden. Ook tegen „Den Burcht" demon streerden de heren een groot over wicht. Slechts Harry Heuzen verloor een wedstrijd, namelijk van Hage- man. Het Leidse team bestond uit de heren Hageman, Van Wijngaard en Barendse. De voorziter van „Play Fair", de heer L. F. van Deuren, sprak het winnende team na afloop van de ont moeting hartelijk toe, waarbij hij wees op het goede succes en de trou we training. Hij deelde voorts mee, dat mej. Ida Heuzen, die de kampi oenen bloemen had aangeboden, was uitverkoren om op 8 mei a.s. in Den Haag deel te nemen aan een zeskamp tussen de zes sterkste dames uit de afdeling. Het eerste dames-team, bestaande uit I. Heuzen, R. Könst en Gr. Ver burg, won met 91 van de War- mondse dames van „Steeds Vooruit", dat werd gevormd door Ph. Waas dorp, H. de Boer en H. Bakker. Het tweede team van „Play Fair" bestaande uit de dames Ada v. Vel- zen, Ineke Jansen en Bep Panter, verloor van de dames van Pit '54 uit Zoeterwoude met 37. Het winnen de team bestond uit de dames C. van Teylingen, J. Pieterse en A. Elder- horst. Het kampioenteam in de bloemen, v.l.n.r. Jos Wolker, mej. Ida Heuzen, voorzitter L. F. van Deuren, Mart. de Rijk en Harry Heuzen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7