S)e£cid6e(SoiVtatit EERST DE TERREUR ONDER DRUKKEN IN ALGERIE Pas daarna wapenstilstand U-2 piloot Powers gaat vrij uit WOENSDAG 7 MAART 1962 52ste JAARGANG No. 15.569 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het was toch een raket, die Powers neerhaalde Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 Abonn. f 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Slotfase in Evian De FLN-delegatie die vandaag te Evian de slotfase van de bestandsbe sprekingen voor Algerije met de Fransen is begonnen, zal eisen dat de Fransen de terreurorganisatie van ex-generaal Salan, de OAS, zullen vernietigen, omdat een werkelijke vrede anders niet mogelijk is. De Algerijnse minister van Bui tenlandse Zaken, Saad Dahlab, ver telde te Rome, op doorreis naar Ge- nève, dat alles goed zou gaan, mits de OAS door de Fransen wordt ver nietigd. Uit de woorden van Dahlab viel op te maken, dat de Algerijnen waarborgen zullen wensen voor hand having van de orde als voorwaarde voor een bestand. De „New York Times" schrijft vandaag, dat men zich niet aan de indruk kan onttrekken dat president De Gaulle niet het uiterste doet om de organisatie van het geheime le ger neer te slaan. Het is ontstellend, dat de mannen van de organisatie ongestraft in Algiers en Oran ope reren. De Franse autoriteiten zijn óf te zwak om de orde te handhaven óf zij willen het niet proberen, aldus de „New York Times". IN ORAN WAS HET WEER RAAK Bij een vuurgevecht in Mascara, In het district Oran, tussen een mi litaire pattrouille en Algerijnen, wer den dinsdagmiddag vijf Algerijnen gedood en twee gewond. Toen de pa trouille een groep Algerijnen wilde ondervragen, openden zij het vuur. op de militairen, die onmiddellijk terugschoten. Als gevolg van dit incident is in de Algerijnse wijk der stad opwin ding ontstaan en werden auto's van Europeanen en van de politie omver geworpen. In het politiebureau te Oran zijn dinsdagmiddag twee kneedbommen ontploft, waarbij twee personen licht werden gewond en aanzienlijk scha de werd aangericht. In een aangren zend archief brak brand uit. De woordvoerder van de Alge rijnse voorlopige regering heeft dins dag in Tunis gezegd, dat bij de aan val en de brand in de gevangenis van Oran maandagavond in feite 40 doden en 200 gewonden werden ge teld. De door de aanvallers gebruik te middelen en de kracht van de ex plosieven tonen aan, dat het de be doeling was de 1.800 gevangen alge- rijnen, onder wie 200 vrouwen, te doden, aldus de woordvoerder. De militaire autoriteiten te Algiers hebben in de nacht meegedeeld, dat dinsdag in geheel Algerië 24 men sen bij aanslagen zijn gedood en 32 gewond EXPLOSIE VAN PIJPLEIDING In de Franse pijpleiding in de Sa hara, welke van het olieterrein Ed- jele naar La Skirra aan de Tunesi sche oostkust loopt, is na 'n krachtige explosie een gat ontstaan. Door de kracht der ontploffing ont stond een diepe krater, die terstond met olie vol liep. Stukken metaal werden over een afstand van vier honderd meter weggeslingerd. Ge waarschuwd door het wegvallen van de druk, sloot het personeel van het pompstation de leiding onmiddellijk af. Het lag voor de hand, dat men meende, dit ongeval aan een sabota- ge-daad van de OAS te moeten toe schrijven, doch dit schijnt toch niet het geval te zijn gewéest. Later werd nl. medegedeeld, dat de breuk in de pijpleiding het gevolg was van een „technisch ongeval" en niet van sa botage. OOK CARRACIOLO VERTROK Op last van de directie van zijn blad heeft Carraciolo, de enige Ita liaanse journalist, die nog in Algiers was overgebleven, dinsdagavond de stad verlaten. Hij vertrok per vlieg tuig naar Parijs. Gaat Tsjombe nu naar Leopoldstad President Tsjombe van Katanga heeft dinsdag tijdens een persconfe rentie medegedeeld, van de Verenig de Naties plechtige verzekeringen voor de garantie van zijn veiligheid gedurende zijn bezoek aan Leopold stad op 15 maart te hebben ontvan gen. Waarnemers menen, dat hier mede de laatste hinderpaal voor een ontmoeting tussen Tsjombe en Adoe- la in Leopoldstad uit de weg is ge ruimd. Tsjombe kondigde aan, dat de tele foonverbindingen tussen Elisabeth- stad en Leopoldstad, die al maanden lang verbroken zijn, zullen worden hersteld, ook al omdat hij hierdoor de gelegenheid zal hebben met Adoe- la persoonlijk over allerlei zaken en eventuele meningsverschillen te pra ten zonder de buitenwereld hierin te betrekken. Poging Amsterdamse garagehouder af te persen mislukte Zakenrelatie dreigde met OAS-maatregelen De Amsterdamse recherche heeft gisteren drie mannen aangehouden, nl. de 28-jarige handelsvertegenwoor diger R. J., de 58-jarige directeur van een reclamebureau W. G. en diens zoon F. G. Twee van hen wor den ervan verdacht de garagehouder H. Tabak meermalen te hebben op gebeld en hem o.a. door het noemen van de naam OAS te hebben gedreigd hem van kant te zullen maken als hij niet aan hun wens voldeed hun een bedrag van 15.000 te betalen. „HET CONCILIE" VAN NEDERLANDSE BISSCHOPPEN IN HET ITALIAANS Deze dagen is de Italiaanse verta ling verschenen van de brochure „De bisschoppen over het Concilie", die het Nederlandse Episcopaat tegen Kerstmis 1960 heeft doen verschijnen over het a.s. Tweede Vatikaans Con cilie. De uitgave werd verzorgd door de Libreria Dottrina Christiana van de paters Salesianen te Turijn. Reeds eerder verschenen een Duitse en een Franse vertaling van deze brochure. Een Engelse en Spaanse uitgave is in voorbereiding. Het CNV wenst in 1963 looncorrectie De KAB en het CNV hebben het bestuur van de Stichting v. d. Ar beid gevraagd, op korte termijn een spoedvergadering te beleggen waar op de conflictsituatie in de loonpoli tiek moet worden besproken. De KAB en het CNV willen hiermee 'n uiter ste poging wagen om nog enige ma te van overeenstemming te bereiken over de gang van zaken die in de looncommissie van de Stichting bij de toetsing van nieuwe cao's moet worden gevolgd. Volgens een verklaring van de se cretaris van het Christ. Nationaal Vakverbond is het CNV van mening, dat, wanneer het voor 1962 geldende loonmatigingsbeleid in 1963 niet be hoeft te worden voortgezet, de grond voor de regeringsaanwijzing voor de toepassing van het Wassenaarse loon. akkoord komt te vervallen. Het CNV is voorts van mening, dat dan de lo nen in begin 1962 gecorrigeerd moe ten kunnen worden. Het CNV is van oordeel, dat het aan de juiste toe passing van het loonakkoord moet vasthouden; het is betreurenswaar dig, dat een regeringsbeslissing no dig was. Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond (CSWV) is niet van plan, de nieuwe algemene aanwijzing van de regering inzake de lonen zonder meer naast zich neer te leggen. Het blijft op het standpunt staan, dat deze regeringsbeslissing onjuist is. STICHTING VAN DE ARBEID ZAL ZICH BERADEN Op verzoek van het Chr. Nat. Vak verbond zal de Stichting van de Ar beid zich beraden over de situatie, welke is ontstaan na het dezer da gen genomen besluit de regering met betrekking tot de uitleg van de loon- formule in het z.g. akkoord van Oud- Wassenaar. Deze bijeenkomst van de stichting zal gehouden, word en don derdagavond 8 maart in het gebouw van de Soc. Economische Raad. Gary Powers weer met U-2 bezig Foto: tijdens de officiële verklaring I een model van het U-2 vliegtuig in voor de commissie had Gary Powers de hand. Toestel inderdaad door raket neergehaald Deze pogingen tot afpersing waren op zondag 18 februari begonnen. De heer Tabak kreeg een telefoontje, waarin hem werd gevraagd of zijn leven hem vijftienduizend gulden waard was. „U spreekt met de OAS", werd de heer Tabak toegevoegd, „en u weet dat wij over plastiekbommen beschikken". De volgende middag am 1 uur moest de heer Tabak een envelop met 7500 deponeren in de zand zak op de Nieuwe Doelenbrug en zich daarna onmiddellijk verwijde ren. In dit gesprek werden eerder genoemde bedreigingen herhaald. Er werd aan toegevoegd, dat zij ook zouden worden uitgevoerd als de heer Tabak de politie mocht waar schuwen. Deze heeft niettemin de politie ingelicht. Op het afgesproken tijdstip depo neerde de garagehouder een envelop met een gemerkte brief en een aan tal bankbiljetten waarvan de num mers waren genoteerd, in de zand bak en liep door. Rechercheurs die zich onopvallend in de omgeving hadden opgesteld, wachtten op het geen er zou gebeuren. Rechercheurs verrast. Na ruim een uur gebeurde er iets geheel onverwachts. Drie kinderen kwamen van de Kloveniersburgwal, liepen naar de zandbak lichtten het deksel ervan op en een hunner, een jongetje van 8 jaar, griste de enve lop uit het zand, stak die bij zich en liep met de beide andere kinde ren door. De verbaasde rechercheurs volgden het drietal. Toen deze de Cineac in de Regn- liersbreestraat wilden binnengaan hielden de politiemannen hen staan de. De kinderen bleken geheel te goeder trouw. Door louter toeval hadden zij de envelop gevonden. Ze kwamen van een bruiloft en hadden kaartjes gekregen voor een bioscoop- je. De bruidegom, die daarop uiter aard werd verhoord, bleek ook vol- Chroesjtsjov gromde tegen Kennedy De Sowjet-Russische premier en partijleider Chroesjtsjov heeft, vol gens Tass, dinsdag in een antwoord nota aan de Amerikaanse president Kennedy verklaard, dat de Sowjet- Unie nieuwe kernwapenproeven zal nemen om „een nieuw soort wapen te vervolmaken", indien de komende Amerikaanse proefnemingen met kernwapens worden gevolgd door overeenkomstige proeven van Ame rikaanse bondgenoten. Chroesjtsjov noemde het Ameri kaanse besluit, om de kernwapen proeven in de dampkring „op ter mijn" te hervatten, een „nieuwe uiting van de agressieve Amerikaan se koers op het gebied der buiten landse politiek"; hij noemde het ook een „slag voor het komende ontwa- peningsoverleg te Genève". Hij betreurde de weigering van Engeland en de Verenigde Staten om de regeringsleiders reeds bij het be gin van het ontwapeningsoverleg aanwezig te doen zijn. Chroesjtsjov stemde echter wel in met het Brits- Amerikaans voorstel om de minis ters van buitenlandse zaken bij de opening der conferentie aanwezig te doen zijn. Hij herinnerde er aan, dat in de afgelopen vijftien jaar ontwapenings besprekingen zijn gevoerd, zonder dat deze enig resultaat hebben op geleverd. „Het zou kortzichtig zijn om opnieuw zijn toevlucht te nemen tot werkwijzen, die in het verleden reeds ondoelmatig zijn gebleken". Kennedy's antwoord Kennedy's antwoord was heel kort. Hij schreef: „Ons doel moet nu zijn wezenlijke vooruitgang te boeken in de richting van ontwapening en niet ons bezig te houden met een steriele uitwisse ling van propaganda". „Laten wij ons daarentegen aan eensluiten en onze krachtfge per soonlijke steun en leiding geven aan het werk van onze vertegenwoordi gers en laten wij ons aaneensluiten in ons werk voor hun succes". „BERLIJN" ZIT MUURVAST In officiële kringen te Washington is dinsdag vernomen, dat de bespre kingen te Moskou over Berlijn tus sen de Russische minister van buiten landse zaken, Gromiko en de Ame rikaanse ambassadeur in de Sowjet- Unie, Thompson, volkomen zijn vast gelopen. Thans zal getracht worden volgen de week te Genève een basis te vin den voor onderhandelingen over Berlijn, aldus werd in deze kringen vernomen. De Amerikaanse minister Bondskanselier Adenauer heeft dinsdag in paleis Schaumburg in Bonn van buitenlandse zaken, Rusk, zal besprekingen gevoerd met generaal Lucius Clay, de speciale vertegen- dan op tweezijdige basis overleg ple- woordiger van president Kennedy in Berlijn. gen met Gromiko. komen onwetend te zijn van de chan tagepoging. In de avond van diezelfde dag werd de heer Tabak opnieuw opge beld. De afperser vroeg waarom hij het geld niet in de zandbak had ge legd. Hoogst verontwaardigd ant woordde de bedreigde: „dat heb ik wel gedaan. Wat is dat voor onzin. Bent u wel van de OAS?" Klaar blijkelijk wat geïntimideerd brak de afperser het gesprek af met „u hoort nog nader". Door dit gesprek is de politie op het juiste spoor gekomen. De tele foniste van de garagehouder had meegeluisterd en herkende zeer posi tief de stem* van een zakenrelatie. Deze, de eerder genoemde R. J. is sindsdien onafgebroken gevolgd. Nader vernemen wij van de zijde van de Amsterdamse recherche, dat twee van de drie verdachten weer op vrije voeten zijn gesteld. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken dat de 58-jarige directeur van een recla mebureau en diens 17-jarige zoon niets met de zaak te maken hebben. Toen de politie tot arrestatie van de handelsvertegenwoordiger R. J. over ging verkeerden deze beiden toevallig in zijn gezelschap. KORTE GOLF In Zuid-Wales hebben de pok ken dinsdag een tweede slachtoffer geëist. In dit geval was het de arts, die een lijkschouwing had verricht op een vrouw, die de vorige week aan de pokken was overleden. De militaire rechtbank in Pa rijs heeft dinsdag drie OAS-leden wegens afpersing tot 7 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zij hadden een inwoner van Nice telefonisch gesom meerd 200 miljoen oude frank te be talen. Deze waarschuwde echter de politie, waarna het drietal werd in gerekend. In Halle (Oost-Duitsland) is en kele dagen geleden een achtjarige jongen overleden, nadat hij driekwart liter jenever had gedronken. Twee bouwvakarbeiders hadden de jongen drank laten halen en als beloning mocht hij enkele slokken uit de fles nemen. Hij dronk de fles echter ge heel leeg. In het ziekenhuis overleed het kind aan alcoholvergiftiging. De beide arbeiders zijn gearresteerd. In een ziekenhuis te Utrecht is vannacht overleden de zesjarige Hen- drika Kirpestein uit Driebergen, die daar gisteren op de Traay, tijdens het spelen was aangereden door een personenauto. Generaal Clay zei er het zijne van In een dinsdag te Washington door de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van af gevaardigden gepubliceerd rapport wordt verklaard, dat Francis Gary Powers, de bestuurder van het inder tijd boven de Sowjet-Unie omlaag gehaalde „U-2"-vliegtuig, die onlangs werd uitgewisseld tegen de in de Verenigde Staten tot dertig jaar ge vangenisstraf veroordeelde Russische spion kolonel Abel, „zijn verplich tingen als Amerikaan is nagekomen". „Het was Powers en de andere U- 2-vnegers toegestaan zich zonder ver zet over te geven en tegenover de genen, die htci gevangen zouden nemen, een houding van samenwer king aan te nemen, indien er geen vooruitzichten meer waren voor een vlucht en gevangenneming onont koombaar was geworden", aldus het rapport. Het door de commissie gepubliceer de rapport werd opgesteld door de Amerikaanse geheime dienst na een grondige ondervraging van Powers. Er wordt in gezegd, dat het niet waar is, dat Powers onder druk meer aan dc Russen, heeft verteld, dan hij mocht. Berichten van deze strekking hadden in de Verenigde Staten de ronde gedaan. „Er bestonden geen lastgevingen, dat Powers c.s. zelfmoord moesten plegen en het werd ook niet van hem verwacht". Ten aanzien van het neerkomen van de U-2 heeft Powers verklaard dat, toen hij op 30 tot 50 km afstand van Swerdlovsk was gekomen, hij voelde, dat het vliegtuig een duw kreeg, waarbij hij een dof geluid hoorde, dat niet op de scherpe knal van een ontploffingsmiddel leek. Hij zag zich omringd door een oranje rode gloed, die naar zijn gevoel bui ten het vliegtuig hing. Spoedig daar na dook de U-2 en voelde Powers Minister Luns vroeger terug Regering wacht met verklaring over Nieuw Guinea Voorzitter Kortenhorst heeft gis- termiddag aan de leden van de Twee de Kamer meegedeeld, dat de rege ring nog even wil wachten met een verklaring in de Tweede Kamer over de stand van zaken bij de onderhan delingen met Nieuw Guinea. De voorzitter zei dit, nadat hij hierover overleg had gepleegd met de minis ter-president. Minister Luns zal nog in de loop van deze week uit Tokio naar Den Haag terugkeren. Dit is eerder dan in zijn bedoeling lag. Mi nister Luns geeft hiermee gevolg aan een verzoek van de minister-presi dent. Minister de Quay heeft hem hiertoe maandag, na de langdurige kabinetszitting, een telegram ge stuurd. Minister Luns was oorspron kelijk van plan geweest, na de ECAFE-conferentie in Tokio, enige dagen vakantie te nemen. Hij wilde 14 maart in Nederland terugkeren. De minister zal nu zijn vakantie op offeren om verslag uit te brengen van zijn onderhoud met president Kennedy en minister Dean Rusk. dat de stuurkabels waren bescha digd, aldus het rapport. Hierna moe ten de vleugels afgeknapt zijn. Deskundigen geloven, dat Powers inderdaad is neergehaald door een raket, die van de grond af was ge lanceerd. Het vliegtuig werd niet di rect getrofen, maar door de nabije ontploffing ontwricht. Er zijn geen aanwijzingen, dat er „waarheidsserum of andere midde len" tijdens Powers proces in Mos kou zijn toegepast. Tijdens de onge veer drie maanden, die aan het pro ces voorafgingen, is hij echter in vol ledige afzondering gehouden en voort durend ondervraagd, soms tien a twaalf uur per dag. Powers heeft al leen verteld wat zijn ondervragers naar zijn mening reeds wisten of in ieder geval te weten zouden ko men. Hij weigerde de namen van andere U-2 piloten te zeggen omdat „zij hun baantje zouden verliezen". De Russen aanvaardden dit. ZOEKT U EEN gouden armband V. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Grote keuze in alle prijzen (Advertentie» Dit Dammer bestaat ait 12 pagina's ZONNIG De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven West-Europa is een hogedruk- gebied in omvang toegenomen. Het centrum ervan, dat zich woensdag ochtend boven West-Duitsland be vond, verplaatst zich langzaam naar het oosten. Aan zijn flank is boven Spanje, Portugal, de Golf van Biscaye, de West-Franse kuststrook en Zuid-En- geland een krachtige zuidoostelijke stroming doorgedrongen, die bij een omvangrijk depressiegebied bij de Azoren behoort. Deze strominig voert zachtere lucht naar noordelijker streken. Het laat zich echter aanzien, dat de stroming nog niet voldoende terrein vindt om donderdag onze omgeving te berei ken. In ons land zal het komende et maal door een straffe oostelijke tot zuidoostelijke wind koude lucht uit Duitsland worden aangevoerd, die van het brongebied uit over een sneeuwdek strijkt. He laat zich echter aanzien, dat de stroming nog niet voldoende terrein wint. De komende nacht met lichte tot matige vorst wordt gevolgd door zonnig weer met max. temp. van en kele graden boven het vriespunt. Zon- en maanstanden 8 Maart: zon op 07.12, onder 18.31; maan op 08.29, onder 21.25. H oogwaterstanden 8 Maart: v.m. 4.48; n.m. 17.07. KORRELTJE Hoogmoed staat slecht als men geen brood in huis heeft. (Jürg Jonatsch)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1