PSèJ Eerste hulp per bromfiets bij paardrennen De verruimde uitvoer van snijtulpen naar Duitsland §«1 HET HONDENPARADIJS 1 HEkn =ËhJSË WOENSDAG 7 MAART 1962 DE LEroSE COURANT PAGINA 11 125 JAAR ZUSTERS „ONDER DE BOGEN" De herdenking van het a.s. 125-ja- rig bestaan van de Liefdezusters van St. Carolus Borromeus (Onder de Bogen) zal in tweeën uiteenvallen. Op 11 april a.s. wordt in het Staar- gebouw te Maastricht een feestelijke dag georganiseerd voor besturen en directies van ziekenhuizen en scho len, door de zusters bediend. Op die dag voeren prof. dr. W. Grossouw (Roeping van God, een Bijbels ge geven) en prof. dr. W. Asselbergs (De religieus in de vaderlandse lite ratuur) het woord. In de avonduren concerteert de Maastreechter Staar o.l.v. Martin Koekelkoren met het Limburgs Symphonie Orkest. Op 1 mei heeft de officiële viering plaats. In de kapel van het moeder huis zal mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, die dag pontificeren, waarna een receptie wordt gehou den. Dezer dagen zal een ter gele genheid van het feest geschreven boek „Lustrum in 't zilver" 't licht zien. Het Latijn in de liturgie Groep katholieken schrijft brief aan Nederlands Episcopaat De Engelse heer Jack Gibson, brandweerman en lid van de eerste hulp-brigade in Fallings Park in het Engelse graafschap Wolverhampton, is van tijd tot tijd belast met het verlenen van eerste hulp bij ruiterwedstrijden ln het Dunstall Park. Om de „lopende aanvragen" voor eerste hulp te kunnen bijhouden maakt hij gebruik van een bromfiets (foto), al moet hij natuurlijk wel om de hindernissen heen VROEGE HEIDEBRAND Gistermorgen is brand uitgebroken in het woeste heidegebied op de zo genaamde hooghei te Berlicum, toe- K"vSdSt ÏÏÏt TtukWheide waïbé' deêldWe doodYtraf' groeid met puntgras en loofhout. De °m' brandweer uit Berlicum was spoedig Haagse politieterrorist uit bezettingsjaren vrijgelaten De beruchte vroegere Haagse po litiefunctionaris, Marten Slagter, die tijdens de bezettingsjaren een ter reur onder de Haagse bevolking uit oefende en als politiek delinquent in Hoorn zat opgesloten, is bij beschik king van de minister van justitie voorwaardelijk in vrijheid gesteld. In Den Haag zal hij niet meèr mo gen verblijven. Slagter voerde in gezelschap van zijn collega Johnny Poos een schrik bewind onder de Haagse bevolking. Na de bevrijding werd Slagter door een bijzonder gerechtshof veroor deeld tot de doodstraf. Door gratie- ter plaatse met de neveltankwagen, leurgesteld, aldus een schreven van Een met str0 gedekte woning ook Het produktschap voor siergewas sen en de bij de bloemenovereen- de Bond van Bloembollenhandelaren aan mr Margraj£ toebehorend^, liep komst betrokken Duitse kwekers- en De bond zegt het te betreuren, dat gevaar maa met zand werd voor. handelsorganisaties hebben onlangs zelfs geen mededeling van de zijde komen dat de woning afbrandde besloten het contingent voor de uit- van het produktschap omtrent de Een halve ha heidegrond ging verio- voer naar West-Duitsland bestemde nieuwe regeling werd ontvangen ren De 00rzaak waarschijnlijk snijtulpen te vergroten. Overeenge- In de gistermiddag gehouden be- het speien met vuur door kinderen komen is het voor het seizoen 1961- stuursvergadering van het produkt- 1962 vastgestelde contingent van één schap is een toelichting gegeven op miljoen DM te overschrijden tot een de vergroting van het contingent, contingent van 1.196.000 DM. Tegen deze nieuwe regeling heeft waarom de Duitse kwekers- en han delsorganisaties hadden verzocht. Een vroegtijdige openbaarmaking Zelfbediening voor KLM-passagiers de Bond van Bloembollenhandelaren van de nieuwe overeenkomst, die een bezwaren gemaakt, omdat de bond gevolg was van een uitputting van niet in het overleg is gekend en niet de eerder overeengekomen contin- De KLM zal begin volgend jaar Architectenbureau raakt door brand tekeningen kwijt Het architectenbureau van prof. ir. C. Wegener Sleeswijk en I. J. S. Wi- chers, gevestigd op de bovenverdie pingen van een 17e eeuws pand aan de O. Z. Voorburgwal in de Amster damse binnenstad, is nogal ernstig in de gelegenheid is gesteld zijn gentering, zou geleid kunnen hebben een nieuwe vorm van service gaan da?lse &innensta<J, is nogal ernstig standpunt omtrent deze beslissing tot verstoring van de Duitse markt, bieden: passagiers op enkele Euro- Iff dt^felXwerd^e kenbaar te maken. ..Ons bestuur is zo werd oDeemerkt. npv ïiinen -miion rian n i -«>if kim "ie vanochtend op de zolderverdie kenbaar te maken. „Ons bestuur is zo werd opgemerkt, over deze gang van zaken zeer te- Vakheffing bloem bollen ongewijzi Bataljon Jagers krijgen havik als mascotte pese lijnen zullen dan n.l. zelf hun ft „wn.j r)aar w5rpn het bagage'wegen 'ÏÏSSStog S -««o E» allien entrüe Vnnnnen in te tn tta tekeningenkast is verbrand en een alleen enkele knoppen in te drukki Met deze maatregel hoopt men dï wachttijd voor passagiers tot prak tisch nul terug te brengen. De gegevens worden langs electro- groot-deel der tekeningen van uit gevoerde werken, alsmede een aan tal tekeningen van de nieuwe ge bouwen zijn verloren gegaan. De te- nische wegnaar eerfsoortkasregis- kenkamers °P de tweede etage kre- Op maandag 12 maart zal in ter geseind. Wanneer een groen fen waterschade. Het uit 1682 da- lampje gaat branden teken, it er 25ilS" nog plaats is m een bepaald toestel - Utrecht de praeses Er zal geen wijziging komen in het aan het jn Arnhem gelegerde twaalf- kan de passagier binnen enkele se thans bestaande systeem van de be rekening van de zogenaamde vak heffing bloembollen. Hiertoe heeft het bataljon dienst gaan doen. Er be de bataljon gardejagers een havik conden douane en marechaussee pas- aanbieden. Deze zal als mascotte van seren. gevel staat op de monumentenlijst. Van het zolderdak stonden alleen nog de spanten overeind. Reeds deze zomer zal de wachttijd het produktschap voor siergewassen staat een historische band tussen de in de vertrekhal Europa drastisch op_ een gistermiddag in Den Haag Utrechtse studentenweerbaarheid en worden beperkt door het in te voeren het garderegiment jagers. gehouden bestuursbijeenkomst sloten. Dit besluit was overeenkom- EV A-systeem: electronische Toen in 1815 Napoleon van Elba vluchtafhandeling. Door dit systeem NIEUWE BAKKERIJ „CO-OP UTRECHT" stig het advies van de „commissie vluchtte en voet aan wal zette in worden de gegevens direkt aan alle Op een terrein op het Kanalen- van bijstand voor de bloembollen". Zuid-Frankrijk, besloten de Utrechtse afdelingen doorgegeven en hoeft de eiland te Utrecht is dinsdag de eer studenten zich in dienst te stellen passagier niet lang te wachten om te ste paal geslagen voor een nieuwe van koning Willem I. weten of er nog plaats is in een be- centrale brood- en banketbakkerij T Op 13 juli van dat jaar volgde paald toestel. Steeds weet de em- van de verbruikscoöperatie „Co-op van onpei-soonlijke reclame en we- de installatie van de „compagnie ployé nu direkt of een machine al Utrecht". Het bedrijf zal eind 1962 in De vakheffing is destijds vastge steld ter bestrijding van de kosten tenschappelijk onderzoek, als tege- vrijwillige jagers, Utrechtse studen- moetkoming in de kosten van de ten'" kosten van onpersoonlijke reclame dan niet is volgeboekt gebruik worden genomen en zal dan Voor elk vertrekkend vliegtuig is 1800 broden per uur kunnen bakken. In 1832 troffen de vrijwillige een paneel opgesteld dat de laadgege- Zo nodig kan de capaciteit echter en wetenschappelijk onderzoek, als Utrechtse jagers en de jagerbataljons vens automatisch optelt en in de keu- worden verdubbeld, tegemoetkoming in de kosten van de elkaar. Van de diensten die de stu- ken worden voor iedere passagier in De totale kosten voor de bouw zul- keuringsdiensten en ter dekking van denten de koning aanboden werd tij- enkele seconden tijds de maaltijden len ruim een miljoen gulden bedra- de kosten van het produktschap, dens de Tiendaagse veldtocht gebruik besteld. Op deze manier is het nog gen. voorzover het de sectoren bloembol- gemaakt. Een groot deel van deze mogelijk passagiers te accepteren tot lenkwekerijen-export betreft. Het tocht trokken de studenten en de een kwartier voor het vertrek van systeem van de berekening van de jagers gezamenlijk op. een toestel, vakheffing blijft, ingevolge het ge- Het ligt in de bedoeling van de nomen bestuursbesluit, op de factuur- Met zijn scooter is gisteravond Arnhemse bataljonscommandant in Met zijn bestelauto is de 56-jarige de 25-jarige J. Speets uit Stompeto- waarde gebaseerd. Het bestuur van de toekomst met de havik ook de kunstsmid W. de Bruijn uit Frane- het produktschap is de mening toe- valkerij te bedrijven in de omgeving ker bij het dorp Twijzel op de Rijks- len" een korte opleiding ontvangen, later is overleden. was gehuwd en vader van een kind. ren op een kruispunt aldaar tegen een bestelauto gebotst, gedaan dat niet de voorkeur moet van- Schaarsbergen bij Arnhem. De straatweg Leeuwarden—Groningen De bestuurder daarvan kon de heer worden gegeven aan een systeem jager-scherpschutter Vogelaar die bij gistermorgen in botsing gekomen S., die geaarzeld zou heben bij het van vakheffing-berekening op basis de plechtigheid optreedt als valke- met een autobus. Hij werd ernstig kiezen van zijn richting, niet meer van de binnenlandse minimum-prij- nier, heeft hiertoe bij het Nederland- gewond naar het Diaconessenhuis te ontwijken. De scooterrijder viel en zen. se valkeniersverbond „Adriaan Mol- Leeuwarden overgebracht, waar hij was op slag dood. Het slachtoffer In deze bestuursbijeenkomst zijn voorts definitieve heffings- en kor tingspercentages bloembollen oogst 1961 en de minimumexport- en mini mum aan koopprijzen van boomkwe kerij-produkten voor de export (sei zoen 1962-1963) vastgesteld. Bij deze prijsvaststelling is, zo blijkt uit een motivering van de pryzencommissie, rekening gehouden met de in het thans lopende seizoen opgedane er varingen op de buitenlandse markt op basis van de bestaande minimum exportprijzen. Daarnaast is gebruik gemaakt van de eerste resultaten van de verzamelde gegevens over de samenstelling van het exportpakket. Klassieke bibliotheek gaat naar Engeland De klassieke bibliotheek van prof. dr. P. J. Enk, oud-hoogleraar in de Latijnse taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, is aangekocht door „King's College" te Londen. Deze aankoop is mogelijk gemaakt door een gift van de „Nuf- field Foundoation". Gedurende het leven van prof. Enk (thans 77 jaar oud) zal de waardevolle bibliotheek in diens woning aan de Kraneweg in Groningen blijven. De eerste verdieping van het huis ia met ijzeren balken versterkt om de 14.000 klassieke werken, de groot ste particuliere collectie op dit ge bied, te herbergen. Daarenboven be zit prof. Enk nog rond 10.000 andere werken. VtrÈxpiiK.mKJHiertiePkntlitturnt %/t/e/mtut mtten MmttagP/xUi rMetpota Kit,kin/ut kt re/kit m Uf W#v Een groep van vooraanstaande ka tholieke Nederlanders hebben aan het Nederlandse Episcopaat een brief doen toekomen naar aanleiding van de apostolische constitutie „Veterum Sapientia" over het Latijn als de taal der Kerk. In deze brief geven zij uiting aan hun „ernstige bezorgdheid, teleur stelling en ongerustheid" over de be sluiten in deze constitutie. De tekst van de brief luidt als volgt: Ondergetekenden voelen zich ge drongen - mede op grond van de her haalde gezaghebbende aansporing tot aktief meeleven met het komende Concilie - uiting te geven aan hun ernstige bezorgheid naar aanleiding van het verschijnen van de aposto lische constitutie „Veterum Sapien tia" en de daarbij alom gepubliceer de commentaren. Ofschoon genoemde apostolische constitutie zelf, blijkens titel en in houd, slechts handelt over „de be vordering van de studie van het La tijn". en ofschoon geen der in deze constitutie geformuleerde voorschrif ten zich uitspreekt tegen het gebruik van volkstaal of landstaal met name in de eredienst en de bediening der sacramenten, is toch feitelijk zeer nadrukelijk de suggestie gewekt, dat zelfs de vraag naar het gebruik van andere talen dan de Latijnse in de liturgie voortaan in woord en ge schrift niet meer aan der orde mag komen. „De eerste reactie in Rome", zo delen de kranten ons mede, „wij zen er allen op, dat de constitutie „Veterum Sapientia" bij voorbaat ver dere discussies over het gebruik van de volkstaal in de liturgie uitscha kelt en veranderingen, zoals die van het Concilie verwacht werden, uit sluit". De waarde en het gezag van deze „eerste reactie in Rome" zijn tot dus ver onduidelijk en dubieus. Zijne Heiligheid Paus Johannes XXIII noemt Zelf in Zijn constitutie de volkstaal geen enkele maal, doch spreekt over de vele verdiensten van het Latijn, met name voor de Kerk, en schrijft onder andere voor, dat .,de bisschoppen en hoogste oversten der religieuze orden er zorg voor dragen, dat niemand van hun onder geschikten uit zucht naar het moder ne tegen het gebruik van de Latijnse taal in de hogere gewijde studies of in de heilige riten schrijft en in voor ingenomenheid de wil van Apostoli sche Stoel in deze minacht of ver keerd interpreteerd", aldus een let terlijke aanhaling uit de publikatie van de constitutie in l'Osservatore Romano van 24 februari jongstleden. Inmiddels zijn echter velen teleur gesteld en verontrust, doordat zij in de mening zijn gebracht, dat het toe nemende en allerwegen in de Kerk vernomen pleidooi voor ruimer ge bruik van de landstaal in de liturgie thans afgebroken is en dat van het aanstaande Concilie in verband hier mee stellig niets kan worden ver wacht. Vooral de suggestie, dat hier in reeds beslist zou zijn voorafgaan de aan het Concilie en buiten het Concilie om, lijkt gevaarlijk en bij zonder negatief. Omwille van de ernst van het on derwerp, dat hier aan de orde is en dat ook in de Nederlandse Kerkpro vincie leeft, alsook omwille van Uwe in ons geloof levende apostolische zending en zeggenschap, doen on dergetekenden een dringend beroep op Uwe Eminente en Uwe Excellen ties om in deze aangelegenheid al het mogelijke bij te dragen tot ophel dering, zowel voor het Nederlandse kerkvolk als op het Concilie. In liefdevolle bezorgheid voor de Kerk, tekenen wij met eerbiedige hoogachting, (w.g.) Mr. Li. Baas, Amersfoort; Fr. Wat lezers schrijven GEEN PLAATS OP ALPHENS VASTENAVONDBAL? Het is natuurlijk niet moeilijk er gens kritiek op te leveren, maar som mige dingen vragen erom. Zateravond jl. bijvoorbeeld het Vastenavondbal van de r.k. instuif afd. Rijn en Gouwe. Vele jonge mensen uit de wijde omgeving van Alphen spoedden zich er heen, per bus, fiets, auto of brom mer. Men had overal op gerekend be halve op een behoorlijk aantal toe gangskaarten. Zo kwam het dat on geveer 15 man geen kaart meer kon krijgen. Wat doet een bestuur in zo'n geval? Uitgaande van het standpunt, dat dergelijke avonden erop gericht zijn de katholieke jongeren tot el kaar te brengen, zal men toch de deur gastvrij open zetten. De betref fende zaal, waarin gefeest werd. is waarachtig niet zo klein of er is wel een gaatje te vinden voor 15 mensen, die er speciaal voor komen uit Rot terdam, Wassenaar, Noordwijk, Lei den en Utrecht. Als je eenmaal op weg bent dan moet je er tenslotte maar iets van zien te maken. Gelukkig was er nog een neutrale instelling in de buurt. Het was er ook „vol", maar we wa ren welkom. A. K., Leiden Scheepsberichten Aagtedijk 6 te Madras; Alphacca 6 v. Rangoon n. Colombo; Bengkalis 6 te Portland; Caltex the Hague t. p. 6 Kp. St. Vincent naar Killingholme. Merwede 6 v. Abidjan naar Takoradi. Naess Commander t. p. 6 Finisterre naar Milfordhaven; Neder Elbe 6 dw. Sinai naar Bombay; Nieuw Amster dam 7 te Bermuda verw. Stad Lei den p. 6 Finisterre naar Rotterdam; Tjiliwong 7 te Tamatadi verw. Van Riebeeck 6 dw. Mozambique naar Mombasa. Brakkee, Rotterdam; Dr. E. Bronger- sma, Heemstede; J. Brouwer, pr.t Banholt; Mr. F. H. J. M. Daams, Den Haag; Prof. Dr. B. Delfgaauw, Haar lem; E. de Groot O.P., Nijmegen; M. Hensen O.P., Nijmegen; Fons Her mans, Amsterdam; Fons Jansen, Hil versum; S. Jelsma M.S.C., 's-Gra- venhage; Prof. Dr. R. C. Kwant OESA, Eindhoven; Drs. D. de Lan ge, Bilthoven; Dr. H. v. d. Linde, Nijmegen; Th. Naastepad pr., Rotter dam; J. M. Nooy, Voorburg; D. Ou- wendijk, Leidschendam; Dr. C. A. J. Ouwerkerk, C.s.s.R., Wittem; Michel van der Plas, Aerdenhout; Prof. Mr. W. P. J. Pompe, Utrecht; Drs. H. van Run, Haarlem; Drs. Th. M. Schol ten, Katwijk aan Zee; Dr. P. Schoo- neberg S.J., Maastricht; Dr. A. J. M. van Tienen, Rotterdam; Lambert Te- genbosch, Eindhoven; Prof. Dr. Ir. F. Ph. A. Tellegen, Aalst; Dr. J. M. M. de Valk, Waddinxveen; Mr. F. Verbeek, Maarlem; Mr. F. J. G. Ba ron van Voorst tot Voorst, Wasse naar; Prof. J. A. M. Weterman, Utrecht. Haagse politierechter Van het ene proces kwam het andere Sinds tussen twee buren-pension- houders in Noord wijk een proces was gevoerd, zat het niet erg goed tus sen die twee. Toen op zekere dag 'n aantal kistjes van 't erf van de ene pensionhouder op dat van de andere viel, werd het 'n complete gooi- en smijtpartij. Want de buurman gooi de de kistjes terug. „Ik had ze niet gegooid, maar ze waren gevallen", zo zette de getuige in deze uiteen Maar de vrouw had een kistje tegen haar gezicht en op haar handen ge kregen, hetgeen verwondingen had veroorzaakt. Wegens mishandeling had de buur man zich te verantwoorden, doch hü betoogde in het geheel niet de be doeling tot mishandelen te hebben gehad, doch zonder meer de kisten te hebben teruggegooid. De officier van Justitie vond de mishandeling bewezen en eiste 50 boete of 10 dagen hechtenis. Daar was de ver dediger, mr. De Groot, het niet mee eens. Hij stelde, dat verdachte aller minst de bedoelnig tot mishandelen heeft gehad, evenmin tot toebrengen van letsel, waarom hij tot ontslag van rechtsvervolging en subs, vrij spraak concludeerde. De politierech ter was het daarmee eens en ont sloeg verd. van rechtsvervolging. Na aanrijding weggereden Toen op 29 juni een 57-jarige ver tegenwoordiger in de Schoolstraat te Voorschoten een geparkeerde auto van een dokter passeerde, reed hij dat voertuig aan- De man ging er evenwel snel vandoor, doch een pas serende dame had het autonummer opgenomen, waardoor de vertegen woordiger nu zich had te verantwoor den. Hij betoogde niets van de aan rijding te hebben gehoord, doch de officier vond het vreemd, dat ver dachte er zo snel vandoor was ge gaan. De getuige, mevr. W. D. Ha- zevoet was echter van mening, dat verdachte de aanrijding wel moet hebben gehoord, zoveel lawaai maak te dat. De officier hield er rekening mee dat ook de schade moet worden vergoed en eiste ƒ100 boete, 't Von nis werd 50 boete of 10 dagen hech tenis. Onregelmatigheden bij verkiezing polderbestuur? Morgenochtend zullen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in openbare vergadering het beroep behandelen van de heren G. Oskam, en A. v. d. Graaf sr te Lekkerkerk tegen het be sluit van het bestuur van de polder Den Hoek en Schuwagt tot toelating van een bestuurslid en enige gecom mitteerde ingelanden. De heren Os kam en v. d. Graaf hebben bij de ver kiezing onregelmatigheden geconsta teerd. In strijd met het in het algemeen polderreglement bepaalde heeft vol gens appellanten de bode van de pol der voor verscheidene stemgerechtig de ingelanden stembriefjes in de daarvoor bestemde bussen geworpen, terwijl ook de heer T. Berger, stem gerechtigd ingeland van de polder, stembriefjes van andere stemgerech tigde ingelanden in de bussen heeft gedeponeerd. Voorts hebben .aldus appellanten, sommige stemgerechtig de ingelanden voor andere stemge rechtigde ingelanden stembriefjes ingevuld en in de bussen geworpen. Daarom verzoeken de heren Oskam en v. d. Graaf de verkiezing van 25 november ongeldig te verklaren. (Volgens het algemeen polderregle ment moeten de stemmers de inge vulde briefjes persoonlijk en een voor een in de bussen deponeren). Het polderbestuur geeft de genoemde fei ten ten dele toe. Het heeft echter niet geconstateerd, dat stemgerechtigde ingelanden voor andere stemgerech tigde ingelanden zouden hebben ge stemd. Het bestuur heeft geen aanleiding gevonden het bestuurslid en de ge committeerde ingelanden niet toe te laten, aangezien het op het stand punt staat, dat geen enkel artikel van het APR het invullen van stembrief jes door andere stemgerechtigde in gelanden, dan die welke daartoe ge machtigd, verbiedt. De toelating ge schiedde ot> R december.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11