de rode pi SKODA® OPWEKKING TOT HARTELIJKER Bijna 6 percent méér EUCHARISTISCH LEVEN ™.r kerkbouw Nieuwe uitgaven HET HONDENPARADIJS omdat de extra-solide SKODA-bouw U meer „Ite Missa Est" geen maar Anders vele kerken in één stad MAANDAG 5 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 oersterk bulsliggerchassis - knikweerstand 70.000 kg -geheel stalen carrosserie - van 1 mm dikke staalplaat zéér korte remweg - van 60 km/u tot 0: 12,90 meter H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717)2010* EEN VEILIGE KEUZE aanwezigheid van onze Heer onder de geconsacreerde gedaanten van brood en wijn. En zij zien hierin met zekere bezorgdheid zelfs een ernstige belemmering in het oecumenisch stre ven van onze tijd. Wij zouden echter een in alle op zichten groot goed prijsgeven, wan neer wij zouden toegeven aan da drang om ons eucharistisch leven uit sluitend in de liturgische gemeen schapsviering van het eucharistisch Offer tot uiting brengen. De gemeen schapsviering krijgt nl. pas haar volle waarde, wanneer zij door ieder van ons persoonlijk wordt beaamt en voortgezet. Het „Ite, Missa est" is geen punt, maar een dubbele punt, geen afsluiting maar een besluit tot persoonlijk antwoord en persoonlijk voortgezette deelname in vereniging met Hem, in wie wij leven. Zo is de dankzegging na de Mis niet alleen een dankwoord voor een bezoek van de Heer aan ons, maar een persoonlijk aanvaarden, een per soonlijk antwoord, een persoonlijke overgave in geloof en liefde aan Christus, die zich met ons door zijn sacrament heeft willen verenigen. Wie zich onrustig voelt of haast heeft weg te komen, mag zich afvragen, of hij op de grens van liturgische viering en dagelijks leven voldoende zijn eigen wezen, zijn hart, zijn zor gen, zijn voornemens, zijn plannen en gedachten heeft opengesteld in ge loof en dankbaarheid jegens Hem, die zich in zijn Offer met ons ver bonden heeft. Binnen deze zelfde sacramentele visie ligt ook de geestelijke commu nie. Zij is meer dan een vroom ver langen naar de volgende sacramentele communie. Zij is een poging om per soonlijk meer één te worden met Christus in zijn Offer. Zouden onze bezwaren tegen de aanbidding niet voor een belangrijk deel voortkomen uit onze bedrijvig heid en onrust en uit een zekere on macht om voor God tot inkeer en bezinning te komen en de stilte uit te houden waarin Hij wil spreken binnen de ruimte van ons hart? De actie voor de Kerkenbouw in het bisdom Rotterdam heeft volgens de nu beschikbare cijfers 268.535, opgeleverd. Dit totaal kan in drieën gesplitst worden, nl. de opbrengst der parochies, die dit jaar 253.176,- bedroeg, de opbrengst der kloosters en gestichten: 7.774,en de meestal gegireerde giften, die oplie pen tot een bedrag van meer dan 7.500,—. Het totaalcijfers van ruim 268.535 vormt echter niet het eindbedrag, omdat het bisdom nog meer giften verwacht. De parochieopbrengst bedraagt dit jaar 5.6 meer dan vorig jaar. Ge middeld heeft elke kerkbezoeker, kinderen inbegrepen, 80 a 90 cent voor de kerkenbouw gegeven. De op brengst van de kloosters en gestich ten bedraagt dit jaar 2 meer dan vorig jaar. Met zijn bromfiets is de 64-ja rige K. Maalderink uit Steenderen zaterdagmiddag tegen een paal gere den. Ernstig gewond werd hij naar een zie1'-- suis te Zutphen overge bracht hij kort na aankomst is (Wordt vervolgd), overlec DEALERS: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B, tel. 2820 VASTENBRIEF VAN NEDERLANDSE BISSCHOPPEN BISDOM ROTTERDAM In alle kerken is gisteren de vol gende Vastenbrief van de bisschop pen van Nederland voorgelezen: Dierbare Broeders en Zusters in onze Heer, De wereld van onze dagen leeft in ontzettende spanning en onzekerheid. Groeiende welvaart en technische perfectie verschaffen ons dagelijks wel nieuwe zekerheden, maar tege lijkertijd zien we iedere dag de angst en de onrust toenemen. We weten niet waar we het zoeken moeten en we zijn als hét ware ons huis kwijt. Ook de Kerk is getroffen en be wogen door dit aangrijpend beeld van het menselijk bestaan in onze tijd. Onwankelbaar op haar grond slagen en zeker van haar voortbe staan krachtens goddelijke belofte, wil zij toch niet de ongenaakbare rots in de branding zijn. Want zij is óók door God geroepen om moeder te zijn, een -moeder, bij wie men zich geborgen weet, bij wie men rust vindt en bij wie men zich thuis, voelt. Zij worden daarbij geleid door de goduelijke Trooster, de H. Geest, die in onze dagen de Kerk zo duidelijk leidt. Hij leidt ons met zachte maar sterke hand naar de verloren gegane eenheid onder de christenen. En on der de bezieling van onze Paus Joan nes stuwt Gods Geest ons voort naar het komende Concilie. Aldus ver nieuwt de Kerk zich in onze tijd. Bijzonder opvallend en verheugend is in dit verband ook de vernieuwing van het eucharistisch leven, met zo veel gelovig inzicht en heilige voort varendheid ingezet door de heilige Paus Pius X. Met name mogen wij ons thans verheugen over de herwaardering van het H. Misoffer als hoogste, zeer reële Teken van onze gemeenschap met de goddelijke hogepriester Je zus Christus. Juist in die gemeen schap met Zijn Offer en in de com munie met Hem beleven wij de Kerk als volk van Gods verbondenheid in hoogste trouw en diepste liefde. U begrijpt, beminde gelovigen, met hoeveel vreugde uw bisschoppen u in deze ontwikkeling trachten vóór te gaan en u te leiden. Daarom zult u ook begrijpen, dat wij met enige bezorgdheid waarnemen, hoe onze tijd moeite schijnt te hebben met wat wij de eucharistische vroomheid zou den kunnen noemen. Terwijl de ge meenschappelijke viering van het H. Misoffer een gelukkige opbloei ver toont, schijnt bij velen een soort in nerlijke weerstand te groeien tegen andere tot nu toe geijkte vormen van eucharistisch leven, zoals daar zijn: de dankzegging de na H. Mis, de gees telijke communie, het bezoek aan het Allerheiligste, dé deelname aan lof en sacraments-processie, aan aanbid- dingsfeest en veertig-uren-gebed. Bij velen is dit onbehagen meer. een onduidelijk gevoel dan een kwes tie van inzicht. Sommigen menen hun onlustgevoelens te mogen moti veren met het argument, dat de z.g. tabernakelvroomheid niet behoort tot de geloofsschat der oude Kerk, die veeleer de offerviering centraal stel de. Zij beschouwen de eucharistische aanbidding allereerst als een wapen van de Kerk der contra-reformatie tegen de ontkenning der werkelijke LATIJN IN AFRIKA Men moet het Latijn in de missie in Afrika behouden als de taal der liturgie om twist tussen de stammen en anti-koloniale vooroordelen te vermijden, heeft pater Ciccotti S.J. verklaard in Revista Liturgica, een tijdschrift dat wordt uitgegeven door het Benedictijner klooster nabij Sa- "(Advertentie) vona. Pater Francesco Ciccotti S.J. wijst er op, dat de Afrikaanse steden con glomeraten vormen van Aziaten, Europeanen en Afrikanen, die vele Africaanse dialecten spreken. De voornaamste band die de katholieken in deze steden bindt, is de Latijnse liturgie. AI deze stammen leven daar te sa men. Als we in onze erediensten plaats moesten inruimen voor even zoveel talen als er taalgroepen van katholieken bestaan, dan zouden we minstens 10 tot 20 kerken in dezelf de stad moeten bouwen. De bisschoppen moeten nu al met grote tact te werk gaan, wanneer zij er bij de Europeanen op aandringen de erediensten in Afrikaanse kerken bij te wonen, aldus pater Ciccotti. „Hoe zou dit nog mogelijk zijn wan neer de gebeden werden gezegd in verschillende talen en in verschillen de kerken? Moet men in Afrika bid den in de taal der blanken of vroe gere heersers? Dit zou alleen maar weer anti-koloniale vooroordelen aanwakkeren. Of in de taal van een stam? Maar dan van welke stam?" aldus stelde pater Ciccotti het taal probleem voor de liturgie in Afrika. eerste plaats. DUS 1 kwam door een grote overwinning naderbij. In groep B werd de belangrijke wedstrijd tussen de runnersup niet gespeeld. Daardoor kwa men de Leidse studenten door DUS 2 te verslaan op de gedeelde 2e en 3e plaats te staan. Roelofarendsveen en Alphen deelden samen de punten en blijven daardoor onderaan de lijst hangen. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" Uitslagen van de paren-competitie: Groep Zwart: noordzuidlijn: 1. Kuyt Eldering 375 p. (no. 2 186 p.); 2. echt paar De Vrind 350 p. (no. 1 195 p.); 3 dames Schoutenvan Zijl 339 p. (no. 4 165 p.); 4. BisiotPlouvier 336 p. (no. 5 158 p.); 5. Vrijenhoekv. Helvert 329 p. (no. 3 169 pj; 6. De Jongvan der Plas 318 p. (no. 6 157 p.)7. dames Dergé Sier 305 p. (no. 7 146 p.). Oostwestlijn: 1. JansenDe Jong 375 u. (no. 4 169 p.)2. KlinkenbergSmit- tenaar 352 p. (no. 3 174 p.); 3. Selier— Koning 339 p. (no. 5 161 p.); 4. v. Leeu wenv. Klaveren 328 p. (no. 2 180 p.): 5. dames BernardBon 321 p. (no. 1 181 p.); 6. mevr. en heer Harlof 297 p. (no. 6 139 p.). Groep Wit: noordzuidlijn: 1. Gewalt —Gerritsen 279 p. (1 138 p.); 2. Blans- jaar—Kop 258 p. (3/4 118 p.); 3. Ver meulen en partner 240 p. (5 112 p.); 4. MandersGiezen 230 p. (2 129 p.); 5. Beugelsdijk—de Vries 223 p. (6 105 p.); 6. v. StaalduinenVogel 210 p. (3/4 118 p.). Oost—westlijn: 1. echtpaar Tijsen 302 (1 162 p.); 2. echtpaar Dik 243 p. (2 122 p.); 3. echtpaar v. Kempen 234 p. (3 117 p.); 4. SchalkeRijnsburger 223 p. (6 98 p.); 5/6. BernardMiddelham 219 p. (4 116 p.); 5/6 v. d. SteenKappers 219 p. (5 105 p.) De tussen haakje geplaatste cijfers zijn de resultaten van de laatste zitting. A etherklanken DINSDAG 6 MAART 1962 Bridgt e-nieuws Prisma-Belastinggids door A. G. F. Lindeijei. Voor het invullen van het aan gifte-formulier voor de Inkomsten belasting heeft men diverse hulp middelen in de vorm van toelichten de gidsen. Thans zijn deze hulpmid delen weer met een nieuwe gids uit gebreid en wel de „Prima belasting- gids. Een handig boekje, waarin tal rijke voorbeelden worden aange haald die het invullen tot een min der moeilijke taak maken. Alles over zeilen door Lex Spranger. Uitg. v. d. Veen, Amsterdam. Een mooi en leerzaam boek met vele illustraties, dat op duidelij ke wijze vertelt over de theorie en de praktijk van het zeilen. Een boek over deze prachtige sport mag niet te omvangrijk en niet te ingewikkeld zijn. Lex Sprahgers boek voldoet aan deze eisen. De mast dwars door Leen Spranger. Uitg. v. d. Veen, Amsterdam. De schrijver van „Alles over zei len" heeft ook een kleiner boekje geschreven „over* de techniek van het wedstrijdzeilen. Daar deze sport bij het groeiende van de belangstel ling voor de watersport in zwang komt, zal ook dit boekje zijn weg wel vinden. Margriet jubileum-boek. Uitg. De Geïllustreerde Pers, Am sterdam, Een lijvig; en mooi gebonden boek heeft de Geïllustreerde Pers uitgege ven, naar aanleiding van' zijn jubi leum. Het is een boek voor het ge zin en bevat bijdragen van de bes te korte verhalen-schrijvers uit de wereld. In 620 bladzijden druks heeft men een prachtige bloemlezing saam- gelezen, terwijl men in een slothoofd stuk iets over de schrijvers vermeldt. Februari-jaarkalender van „De Reproductie-Cf mpagnie" N.V. te Rotterdam. De techniek van het» reproduceren van kunstwerken is wel tot vol maaktheid gekomen in de jaarkalen der van „De Reproductie-Compagnie" N.V. Bij iedere maand is een, -telkens in een andere techniek uitgevoerd, kunstwerk afgebeeld, een prachtige weergave van de techniek en op een royaal formaat. DISTRICTSVIERTALLEN COMPETITIE N.B.B. Uitslagen hoofdklasse: TOGVRijnl. 3 78—38: 6—0; HJB 1—Rijnl. 1 64—52 4—2 ABC—Rijnl. 2 52—=102 0—6. Het Voorschotense TOGV maakte door een forse overwinning voorlopig een einde aan de kampioensaspiraties van Rijnl. 3. Rijnl'. 2 profiteerde daarvan, mede door een grote zege op Alphen. Noordwijkerhout (HJB) behaalde de eerste punten, die het heel goed kan ge bruiken om van de laatste plaats weg te komen. Eerste klasse A. en B.: A.: LSBG 2—DUS 1: 43—121, 0—6; HJB 3—Rijnl. 4: 52—50, 3—3; ABC 2— Rijnl. 6: 75—68, 4—2. B: LSBG 1—DUS 2: 73—45, 6—0; HJB 2—Rijnl. 5 uitgesteld; ABC 3—DVH 1: 80—78, 3—3. Rijnl. 4 handhaafde zich zij het na een gelijk spel tegen HJB 3 op de 7.00 Nws. 7.15 Klass. gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8 18 Lichte gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Te Deum, voor sol., koor en ork. 11.00 V. d. vroüw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Mid. dagklok - noodklok. 12.04 Populaire gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht pianospel. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Platennieuws. 13-30 Lichte orkestwerken (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevar. progr. (herh.). 15.50 Gram. 16.00 V.d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz-: De regionale woonwagen kampen (II), gesprek tussen mr. N. X. M. M. Vos de Wael, van het mi nisterie van maatschappelijk werk en de heer A. Y. Diemers, bureau- hoofd van het ministerie van maat schappelijk werk in de provincie Drenthe. 18.00 V.d. jeugd. 18.20 Gram. 18.30 Metropole-ork. en sol. 19.00 Nws. 19.10 Act. 1925 Lichte gram. 20.30 Hoe lang steekt de lepel in de brijpot?, een carnavalesk klank beeld. 21.55 Wintertoer, licht pro gramma. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Operet temuziek (gr.). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8-15 Lichte gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman, praatje. 9.15 Kamermuz. (gr.). 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Lichte gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V- d. zieken. 12.00 Piano en zang. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v.d. landb. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13 25 Beurs berichten. 13.30 Metropole-ork. 14.00 Lichte gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, naaicursus. 15.30 Zangrecital. 1.6.00 Van mens tot mens, lezing. 16.15 Hammondorgel spel. 16.30 V.d. jeugd- 17-30 Ama- teiirspi-ogr. 17.55 New York calling, praatje. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle, praatje. 19.10 La serva patrona, opera (gr.). 20.00 Nws. 20.05 De Asser koerier, licht progr. 21.00 Gevar. progr. v. d. mi litairen. 22.00 Viola da Gamba-kwar.- tet. 22.30 Nws. en mededelingen. 22.40 Act. 23.00 Carnavalsprogr. 23-55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Intern, agrarisch nws. 20.00 Journ. 20.20 Politieke lezing. PSP: 20.30 Documentair^ film. 20.50 Muzikaal progr. 21.15-22.30 Speel film. BARONESSE ORCZY hel verjond van 11 Kruiperig, laf en hebzuchtig zouden de Leridans zich tot elke afschuwe lijkheid lenen voor een geldelijke ver goeding; maar geen geld ter wereld zou er hen toe bewegen hun hoofd te riskeren bij dat proces. Marat had hen blijkbaar door met de guillotine te dreigen in bedwang gehouden Zij kenden de macht van de „Vriend des Volks" en vreesden hem dienover eenkomstig. Chauvelin's dienstsjerp en zijn korte, heerszuchtige manier van optreden, hadden een gehoor zaamheid afdwingend effect op de beide ellendige wezens. Zij werden totaal onderworpen, kruiperig, en sentimenteel in hun betuigingen van goede wil en eerlijkheid. Niemand, beweerden zij, zou meer het kind zien, ring of geen ring, uitgezonderd do burger gevolmachtigde zelf Chau- velin echter had geen lust het kind te zien. Hij was tevreden ermee, dat het Lannoy heette, want het kind had zich dat herinnerd toen het pas bij de Leridans gebracht was. Sedert dien had hij het blijkbaar vergeten, ondanks dat hij nog dikwijls om zijn „Maman" riep. Chauvelin luisterde met enig ge duld naar al die uitweidingen. Het kind kon hem niets schelen, maar de Rode Pimpernel had het uit de klau- ,wen van de Leridans willen bevrij den; hij had alles op het spel gezet en verloren om dat besluit uit te voeren! Dit op zich zelf was al'vol doende reden voor Chauvelin om be lang te stellen in het uitvoeren van Marat's wraak, wat dan ook oor spronkelijke oorzaak hiervan mocht geweest zijn. In ieder geval was hij nu voldaan omdat hij het kind veilig wist en de Leridans ongevoelig waren voor om koperijen of bedrog die hen naar de guillotine zouden kunnen brengen. Al wat zij beweerden was dat zij bang waren. „Bang, waarvoor?" vroeg Chauve lin scherp. Dat het wicht opgelicht zou wor den, gestolen! O! hij zou niet weg gelokt kunnen worden, daarvoor wa ren zij te zeer op hun hoede! Maar klaarblijkelijk waren er geheimzin nige machten aan het werk. „Geheimzinige machten!" Chauve lin lachte luidkeels bij die veronder stelling. De „geheimzinige macht" lag in elkaar gedoken in een donkere cel van de Abdij. Welke andere mach ten konden aan het werk zijn met be trekking tot het wicht? Wel, de Leridans hadden een waar schuwing gekregen! Wat voor een waarschuwing? „Een brief",z ei de man nors. „En omdat noch mijn vrouw noch ik kan lezen. „Waarom sprak je daar niet eerder van?" onderbrak Chauvelin bars. „Laat mij die brief zien". De vrouw haalde een vuil ver kreukt stuk papier van onder haar voorschoot vandaan. Natuurlijk dat zij de inhoud niet kon lezen, want deze was in het Engels geschreven in de vorm van weinig dichterlijk rijm, het geen Chauvelin een wilde vloek ontlokte! „Wanneer kwam dit?" vroeg hij. „En hoe?" „Deze morgen, burger", mompelde de vrouw ten antwoord. „Ik vond het voor de deur, met een steen erop om te voorkomen dat de wind het weg zou doen waaien. Wat staat er in burger?" ging zij voort, terwijl haar stem van angst beefde, want de burger gevolmachtigde zag eruit als of hij een of andere dreigende bo vennatuurlijke verschijning had ge zien. Hij gaf enige ogenblikken geen antwoord en de beide verachtelijke schurken hadden geen begrip van de bovenmenselijke poging tot. zelfbe heersing, die hter het blek'è, ver starde masker van de gevreesde man verborgen was. „Het betekent vermoedelijk niets, waar jullie bang voor behoeven te ziin", zeide Chauvelin eindelijk kalm. „Maar ik zal zelf naar de commissa ris vsn de sectie gaan en hem zeggen een stuk of twaalf mannen van de Süreté te zenden om jullie huis te bewaken en in jullie bereik te zijn als jullie hulp nodig mocht hebben. Aldus zullen julie je helemaal veilig voelen, hoop ik". „O ja, helemaal veilig, burger!" antwoordde de vrouw met een zucht van nameloze verlichting. Daarna pas keerde Chauvelin zich om en ging heen. IX Maar dat gekreukte vuile vodje papier dat hem door die vrouw Leri- dan gegeven was, rustte nog steeds in zijn toegeknepen hand, toen hij vlug stadwaarts snelde. Het scheen zijn handpalmen te verschroeien. Te voren had hij de inhoud gelezen, waarvan hij maar al te goed de be tekenis kende. Dat onbeschaamde En gelse kreupelrijm, de ondertekening een vijfbladige bloem in rood gete kend! Hoe goed kende hij dat! „Wij zoeken hem hier, wij zoeken hem daar!" De meest vernederende ogenblik ken uit Chauvelin's loopbaan waren samengeweven met dat onnozele re geltje en nu was het hier om hem te bespotten, ofschoon hij wist dat zijn bitterste vijand vastgeklonken en hulpeloos lag, gevangen ih 'n strik waaruit geen ontsnappen mogelijk was; zelfs ondanks dat hij wist, dat de spottende stem welke deze woor den op die heuglijke dag, verleden jaar september, had uitgesproken, spoedig voor eeuwig het zwijgen op gelegd zou worden. Er was geen twijfel aan of een uit die troep Engelse spionnen had deze waarschuwing voor de deur van de Leridans gelegd. Geen twijfel moge lijk of zij hadden dit gedaan om zand te strooien in de ogen van de officier van justitie om zo een verwarring te veroorzaken omtrent de identiteit van de gevangene in de Abdij, alles ten voordele van hun chef. De gedachte dat zulk een onzeker heid kon bestaan, dat Fouquier-Tin- ville nog aan het. twijfelen zou kunnen worden getracht omtrent de ware persoonlijkheid van Paul Molé, bracht het koude zweet op Chauve- lins voorhoofd. Hij holde langs de eindeloze chemin de Pantin, hield alleen stil bij de barrière du Combat om de commissaris van de sectie op de hoogte te stellen omtrent het zen den^ van een wacht naar het huis der Leridans. Daarna, toen hij verzekerd was dat dit strikt en vlug zou vol bracht worden, dreef een onoverwin nelijk gevoel van rusteloosheid er hem toe om door te hollen naar de woning van de officier van justitie in de rue Blanche alleen om hem te zien, om hem te spreken en zeker- heid te hebben. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11