de rade pi REGERING BESLIST VANDAAG OVER UITLEG LOONFORMULE BESCHERMING VAN DE PACHTERS WORDT VERSTERKT HET HONDENPARADIJS 0 VRIJDAG 2 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 PARTIJEN KONDEN WEER GEEN OVEREENSTEMMING BEREIKEN dat 't College van Rijksbemiddelaars geweigerd heeft de voor het perso neel in het bankbedrijf overeenge komen salarisverhoging van onge veer tien procent per 1 jan. 1962 goed De regering heeft gistermiddag weer een bespreking gehouden met de SLiïïïT®j*.- honderden b^kbe- Stichting van de Arbeid over de uitleg van de z.g. loonformule in het ac- „JJïSïL iÜIkkL b.Ueenkomst«n blJ" coord van Oud-Wassenaar woonden, hebben in een motie hun Deze formule zou gelden gedurende 1962, terwijl thans een aantal collec- flel®urst'®llm& #e,ï. .ver°nt- tieve arbeidsovereenkomsten ter beoordeling aan de Stichting van de Ar- ^wrnlfpn 6 afwyzmff Ult" beid is voorgelegd, welke tot 1963 doorlopen. De vorige week hebben enige &esProKen- ministers en staatssecretaris Roolvink kennis genomen van verschillende „i a standpunten, welke in de boezem van de Stichting van de Arbeid zijn in- h,!t£ i a H WeI bereid genomen. hun goedkeuring te verlenen aan een De vergadering; werd voorgezeten door de heer Roolvink. In deze ver- nm^rk'S' P8r gadermg, die ruim 3'4 uur duurde, is een overeenstemming bereikt. De ~,J'- regering zal nu zelfstandig een beslissing nemen aangaande de te geven tweeiaarlbk.Tonlroot r aanwijzigingen ter uitlegging van de loonformule. Deze beslissing zal van- rmiiSrtiiT- n* middag aan de Stichting worden meegedeeld door de staatssecretaris. tyên waren overeengeSmenR mei ve?blrz^e,rh1rLrS; Rijksbemiddelaars willen het zeer, dat in de gistermiddag ge- L 1 L J* J r» worden verhoogd. - - nieuwe cao Dankbedienden Jaarby zou de mogelykheid bestaan houden vergadering van enkele ver tegenwoordigers van de regering met het bestuur van de Stichting van den Arbeid over de moeilijkheden bij de toepassing van het matigingsbeleid geen overeenstemming is bereikt. dit laatste percentage alsdan hoger te stellen, wanneer de produktivi- teitsruimte in het bankbedrijf dat mogelijk maakt. Een werktijd verkor- De drie samenwerkende beamb- ting tot veertig uur per week ken niet goedkeuren De regering heeft zich niet toegan- tenbonden hebben in gecombineerde evenmin worden goedgekeurd. Rijks- kelijk getoond voor de opvatting van ledenvergaderingen in Amsterdam, bemiddelaars willen niet lager gaan het verbond dat zg. overlopende con- Den Haa& en Rotterdam meegedeeld, dan 41 uur per week. tracten (met een looptijd van langer dan een jaar en eindigende in 1963), waarin een etappegewijze loonsver hoging in 1962 is opgenomen, in be ginsel voor goedkeuring in aanmer king komen. Hierbij wordt er van uitgegaan, dat deze contracten overigens voldoen aan de voorschriften van het mati gingsbeleid en de verdere spelregels. De aangekondigde algemene aan- wijziging aan 't College van Rijksbe middelaars zal, naar het verbond wel moet aannemen, voor de bestaande moeilijkheden geen oplossing kunnen bieden. Fmet vitamine A+Cnu in handige doos tegen hoest tegen heesheid de nieuwe WyDeri fes jong.™ voor sprekers bij sport Geen algemene opschorting invordering kijkgeld Er is een aanzienlijke vertraging ontstaan in de afwikkeling van de verzoeken om vrijstelling van beta ling van kijkgeld, ingevolge de re geling van 1 juli 1960. Omdat, naar men verwacht, 25 tot 30 procent van de ingediende verzoeken zal moeten worden afgev/ezen, voelt minister Korthals er niet voor over te gaan tot een algemene opschorting van de invordering van kijkgeld in afwach ting van de beslissing op een ver zoek om vrijstelling. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweed: Kamerlid Borst (CPN). Overigens worden geen televisietoestellen verzegeld van hen die vrijstelling hebben aange vraagd als verklaard kan worden, dat het kijkgeld niet kan worden betaald en dat een vrijstelling is aan gevraagd en dat betrokkenen op grond van hun fysieke en financiële toestand waarschijnlijk voor vrij stelling in aanmerking komen. Aetherklanken ZATERDAG 3 MAART 1962 EINDE PRIJSBEHEERSING LANDBOUWGRONDEN rische beroepen. genomen. Deze bezwaren kunnen slechts door een invoering van een stelsel van vrije prijsvorming afdoen de worden ondervangen. In een der gelijk stelsel zal het aanbod van voor tuinbouwdoeleinden geschikte gron den een verruiming ondergaan, waardoor een juistere keuze van de vestigingsplaats van nieuw te stich- De minister en ook de SER en het ten tuinbouwbedrijven mogelijk Landbouwschap, verwachten dat dit wordt en een gebruik van gronden proces zich in de naaste toekomst - naar hun economisch meest gewenste n 11 1 #1 1» P1WCS Zllll Hl rnjsregelend optreden niet langer nodig bestemming wordt bevorderd volgens ministers Kamerlid Borst (CPN) Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de zakelijk is. pachtwet in verband met het vervallen van de wet op de vervreemding neemt ontslag volg, dat de opwaartse druk op het grondpeilprijs in betekenis afneemt. Geconcludeerd kan worden, dat prijs- regelend optreden niet langer nood- P ACHTERSBESCHERMING Het vervallen van de wet op de vervreemding van landbouwgronden maakt een nieuwe regeling van het pachtwet in verband met het vervallen van de wet op de vervreemding Een tegenovergestelde invloed kan voorkeursrecht van de pachter nood- van landbouwgronden. Minister Marijnen heeft onlangs reeds in de me- echter handhaving van de prijsbe- zakelijk. morie van antwoord bij de landbouwbegroting 1962 aangekondigd, dat de heersing toch wenselijk maken. Zo- Het ontwerp brengt een voor- regering niet voornemens is een verdere verlenging van de per 1 januari wel de SER als het Landbouwschap keursrecht, dat de pachter recht- De heer C. Borst uit Amsterdam, 1963 aflopende wet voor te stellen. noemen in dit verband de drang tot streeks jegens de verpachter uitoe- lid van de Tweede Kamer voor de De wijziging van de pachtwet beoogt de regeling van het voorkeursrecht bedrijfsvergroting als gevolg van de fent. In geval van verschil van me- Communistische Partij Nederland van de pachter in deze wet onder te brengen en de bescherming van de toenemende mechanisatie in de land- ning over de prijs moet de waarde (CPN) heeft de voorzitter van de pachter te versterken. bouw. Voor vele landbouwbedrijven van het land worden bepaald door. kamer medegedeeld op 1 april aan- De prijsbeheersing van landbouwgronden behoort naar de mening van de is oppervlaktevergroting een zeer de grondkamers, die zich voor zo- staande ontslag te willen nemen. De regering te worden beëindigd. rendabele vorm van investeren. veel nodig kunnen laten voorlichten heer Borst is 71 jaar. De ministers van justitie en van landbouw en visserij delen in de toelich- Een meerderheid in de SER en door deskundigen. De in het ontwerp De heer T. Jager, lid van Provin- ting op de wetswijziging onder meer mee, dat de regering over de al dan van het Landbouwschap verwacht vervatte bemoeiing van de grondka- ciale Staten van Overijssel en van niet verlenging van de wet op de vervreemding landbouwgronden het dat deze ontwikkeling de spanning mers met de prijs is van geheel an- de gemeenteraad van Deventer, staat advies heeft ingewonnen van de Sociaal-Economische Raad en van het op de grondmarkt in stand zal hou- dere orde dan die, welke ter uitvoe- op de nominatie om de heer Borst, Landbouwschap. Zij is tot de slotsom gekomen, dat het gewenst is de wet den. Naar hun mening moet de prijs- ring van de wet op de vervreemding wiens gezondheid achteruit is gegaan, te laten aflopen onder gelijktijdige invoering van een nieuwe regeling van beheersing dus voorshands worden van landbouwgronden plaats heeft, op te volgen. het voorkeursrecht van de pachter. bestendigd. De ministers delen deze Het ontwerp verplicht de pachter De bestaande wettelijke regeling heeft als voornaamste doel handhaving opvatting niet, omdat de drang tot om, alvorens tot vervreemding van De 70-jarige Amsterdammer G. en bevordering van een rationeel grondgebruik. Als nevendoelstelling gold bedrijfsvergroting leidt tot een ge- het verpachte over te gaan, een aan- Heerding, die maandag toen hij op het stabiliseren van de koopprijzen van landbouwgronden. heel andere vraag naar grond dan bod te doen aan de pachter. Als de zijn fiets op de Nieuwendammerdijk een te hoge generatiedruk in de land- pachter de vastgestelde waarde als reed door een auto werd aangere- Binnen de agrarische sector heb- „generatiedruk" in de landbouw als bouw. prijs geaccepteerd, doch de verpachter den, is in een ziekenhuis aan de op- ben zich belangrijke verschuivingen gevolg van de sterke afvloeiing van Bij de tendens naar bedrijfsver- niet» dan mag het land niet aan een gelopen verwondingen overleden. voltrokken, zoals de afneming van de agrarische jongeren naar niet-agra- groting heeft het onbelemmerd laten derde worden verkocht. Het ont- doorwerken van de vraag slechts tot werp stelt de verpachter dan voor gevolgd, aldus de minister, een rela- bet alternatief: verkopen aan de pach- tief hoog prijsniveau voor los land, 'er °f helemaal niet. maar ook een verbetering in de doel- De ministers hebben gemeend de matigheid van het grondgebruik. Een regeling zeer wel te kunnen toerus- relatief hoge prijs zal ongetwijfeld ten met zuiver privaatrechtelijke een groter aanbod van los land uit- sancties. Het ontwerp verplich. de lokken van ondernemers, die zich verpachter, die het voorkeursrecht specialiseren in weinig grond vragen- niet wil toepassen tot het betalen van de produktieinrichtingen, zoals tuin- schadevergoeding, die de pachter on- bouw, of denken aan opheffing van middellijk na de overdracht aan een hun bedrijf. Dit zal een matigende derde zonder dat hij enige schade invloed hebben op de ontwikkeling behoeft te bewijzen, aan de orde kan der grondprijzen. stellen. Hij blijft dan gerechtigd om Een relatief hoge prijs voor los later op volledige schadevergoeding land stuit, gezien de hoge marginale aanspraak te maken, waarde van grond welke aan een be- Behalve een nieuwe regeling van staand bedrijf wordt toegevoegd, niet het voorkeursrecht van de pachter op overwegende bezwaren. brengt het wetsontwerp nog andere Anderzijds, aldus de bewindslie- voorzieningen, die ertoe strekken dat den, zijn de nadelen van de thans gei- de pachter, die een nieuwe eigenaar dende regeling belangrijk in bete- tegenover zich krijgt die het goed kenis toegenomen. zelf wil gaan gebruiken, nog een ruim aantal jaren na de overdracht BELEMMERING WEGGENOMEN kan blijven zitten. De ministers stel- len hiertoe voor de beschermingster- De wet op de vervreemding van mijnen van artikel 43 pachtwet te landbouwgronden heeft, volgens de verlengen van 4 op 6 jaar. minister, in het bijzonder belemme- rend gewerkt op de overgang van TREKKER BOTST TEGEN TREIN geschikte landbouwgronden naar tuinbouwbestemmingen. Een strikte Op een niet beveiligde overweg toepassing van de prijsvoorschriften tussen Staphorst en Dedemsvaart is leidde in vele gevallen tot de vast- gistermiddag de trein die van Leeu- stelling van maximaal toelaatbare warden uit op weg was naar het verkoopprijzen, waarbij verkoop voor westen in botsing gekomen met een de betrokken eigenaren niet aantrek- landbouwtrekker. Deze trok een wa- kelijk bleek. Het aanbod van voor gen, die met zware boomstammen tuinbouwdoeleinden geschikte land- was beladen. Ei werd niemand ge- bouwgronden bleef zodoende beperkt, wond. De trekker werd totaal ver waardoor dikwijls voor dit doel min- nield. De elektrische lokomotief werd der geschikte gronden als tuinbouw- flink beschadigd. De trein kreeg een grond in gebruik moesten worden vertraging van 70 minuten. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7-45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Klassieke gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Middaglok - noodklok. 12.04 Metropole-ork. en sol. (12.30-12.33 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Vrouwen koor. 13.50 V. d. jeugd. 14.10 Franse les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Gitaar spel. 15.50 Koninklijke luchtmacht kapel. 16.20 Promenade-ork. en zang sol. 17.00 Sportact. 17.10 Amateurs- progr. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nieuwe klass. gram.pl. met commentaar. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Jazzmuz. 18.50 U bent toch ook van de party?, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, muz. wedstrijd. 19.45 Lichtbaken, lezing- 19.55 Populair klass. muz. 20-50 Vra- genbeantw. 21.00 Tierelantijnen, ge- var. progr. 22.00 Kopstukken, licht progr. 22.20 22.25 Boekbespre king. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23-00 Meesterwerken van de rèligieuze muziek. 23.55-24-00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 8-00 Nws. 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.). 8.35 V. d. voorpa gina, praatje. 8.40 Gram. 8.50 Weg wijs: tips voor trips en vakanties. 9.00 Gymn. v. d- vrouw. 9.10 Orgel concert (gr.): klc.ss. muz. 9.40 Filh. ork.: Amus.muz. 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Theaterkoor en -ork. en zangsol. (herh. v. woensdagavond jl.). 10.50 Tentoonstellingsagenda. 10.55 Vers van de pers. 11.20 Sportnieuws. 11.45 Tango-rumba-ork. en zangsol. 12.15 Burger en overheid, lezing. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Orgel en zang. 13-00 Nws. 13.15 Vara- varia. 13.20 Jazzmuz. (gr.). 13.35 Tus sen mens en nevelvlek, populair-we- tenschappelijke lezing. 13.50 Lichte muz. 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Boek bespr. 15.05 Lichte gram. 15.10 De Cocospalm, blijspel. 17.00 Radio Jazz club. 17-30 Act. 18.00 Nws. en com mentaar. 18.20 Hammondorgelspel. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Bijbelse miniaturen, lezing. 19.45 Kamermuz. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Sma ken verschillen, amus.progr. 21.15 Oude en nieuwe dansen. 21.50 Socia listisch commentaar. 22.05 Man in de stad, cabaret-fantasie. 22.30 Nws. 22.40 Vissen in troebel water, hoor spel (deel 1). 23.10 Zigeunerork. en zangsol- 23.40 Lichte gram. 23-55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 15.00 Flitsen v. d. Antwerp se Zesdaagse. 15.45 Film over het le ven van jazzmusici. 16.30 Speelfilm. 17.00-17.35 V. d. kinderen. 19.30 Toe komst: plaatjeskijken in de boeken van Jules Verne. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Vernis sage. 20.00 Jazz-ballet. 20.50 Film fragmenten. 21.00 Musical-liedjes. NTS: 21.30 Eurovisie: Europese kamp. kunstryden op de schaats te Genève. VPRO: 23.00-23.40 Filmfragmenten. het verbond van BARONESSE ORCZY Hébert ging nu meteen terug en zou zich niet van zijn plaats be wegen totdat het bevel kwam om de gevangene naar het hof van justitie te vervoeren en dan naar de terecht stelling. Voorlopig, besloot Hébert met een vergenoegd handenwrijven, zat de Engelsman in een hoek van de cel als een uitgeworpene, in el kaar gedoken, en er was weinig meer zichtbaar van hem dan de naakte schouder die door het gescheurde hemd stak, en die by het proces van overbrenging van de ene gevangenis naar de ander nog een tintje vuiler was geworden. Chauvelin knikte vol daan. Hij zette Hébert nogmaals tot oplettendheid aan en verheugde zich met hem in de onvermijdelijke tri omf. Het zou 'n grote voldoening zijn te Calais in september. Hij kon de apathie door de pseudo-Molé voorge wend niet verklaren. Dat de apathie voorgewend was, zo slim was Chauvelin wel, dat hij dat doorzag. Maar dat de Engelsman een wanhopige poging zou doen om te ontsnappen was natuurlijk iets dat voor de hand lag. Het was te voorzien dat zulk een poging met Hébert en de wacht, die niet om de tuif. geleid kon worden, nóch tot enig verraad omge kocht kon worden, vruchteloos zou blijken te zijn. Wat echter burger Chauvelin voort durend verwonderd had, was wel het motief dat Sir Percy Blakeney ertoe gebra:ht kon hebben, om de rol van bediende bij Jean Paul Ma rat te spe len. Daar s'-k zonder twijfel een van die verfijnde intriges achter waardoor Hie onbeschaamde Rode Pimpernel berucht was; en daarmede ging nog gepaard die poging tot beroving van de vermoorde volksleider, een poging die mislukt was, aangezien de ver dachte Paul Molé gefoulleerd was en niets bijzonders op zijn persoon ge vonden werd. Desniettegenstaande verstoorde de gedachte aan die poging tot roof Chauvelins gelijkmoedigheid. De oude legende van het gekrenkte rozenblad was op zijn geval toepas selijk. Iets van zijn innige voldoening zou verbleken indien deze laatste on derneming van de stoutmoedige avon turier ten slotte nog tot een goed einde was gebracht. VII Die zelfde voormiddag vond Chau velin, bij zijn terugkeer uit de Abdij in het depot, een bezoekster op hem wachten. Een vrouw die opgaf Jean- nette Maréchal te heten, en wenste te spreken met de burger gevolmach tigde. Chauvelin kende de vrouw als de dienstbode van zijn collega Marat, en hij gaf bevel dat zij dadelijk bin nengelaten zou worden. Jeannette Maréchal, huilerig en niet weinig beangst, verzekerde de burger gevolmachtigde dat haar boodschap dringend was. Haar over leden meester had zo weinig vrien den; zij wist niet tot wie zich te wenden, totdat zij aan burger Chau velin gedacht had. Het duurde een poosje alvorens hij enige tastbare feiten had uit de omvangrijke woor denschat van de vrouw. Eerst waren de woorden: „kindchemin de PantinLeridan", maar holle klan ken die voor hem geen betekenis hadden. Maar als de gelegenheid dat vereiste, was burger Chauvelin in staat tot oneindig geduld. Geleidelijk begreep hij wat de vrouw bedoelde ..Het kind, burger!" herhaalde zij opgewonden. „Wat moet er met hem gedaan worden? Ik weet dat burger Marat zou gewild hebben „Het doet er niet toe wat burger Marat gewild zou hebben", onder brak Chauvelin kalmpjes. „Vertel me eerst wie dat kind is". „Dat weet ik niet burger", ant woordde zij. „Wat bedoel je ermee, dat je dat niet weet? Dan vraag ik je, burgeres, waar gaat al dat gebazel over!" „Over het kind, burger", herhaalde Jeannette koppig. „Welk kind"? „Het kind dat burger Marat verle den jaar adopteerde en in dat ver schrikkelijke huis op de chemin de Pantin liet." „Ik wist niet dat burger Marat een kind geadopteerd had", merkte Chau velin nadenkend op. „Niemand wist het", antwoordde zij. „Zelfs burgeres Evrard niet Ik was de enige die het wist. Ik moest er eens in de maand heen om naar het kind te zien. Het was een onge lukkig miserabel stumperdje", ging de vrouw voort, in wier verdorde, oude borst misschien vaag een ver geten gevoel van moederlijkheid op leefde. „Meer dan half verhongerd en de blik in zijn ogen, burger! Het was voldoende om je aan het schrei en te brengen! Ik kon aan zijn klein uitgemergeld lichaampje en aan zijn fijne handen en voeten zien dat hij nooit in dat afschuwelijke huis had gebracht had moeten worden, waar. Zij hield op, en die plotselinge trek van schichtige angst die men zo dik wijls zag in deze dagen in de ogen van de meer vreesachtigen, gleed over haar gerimpeld gelaat. „Wel burgeres", ging Chauvelin kalm verder, „waarom vervolg je je verhaal niet? Dat afschuwelijke huis; zei je juist. Waar en wat is dat af- schuwelijke huis, waarvan je spreekt" „Het huis van burger Leridan. bij het Bassin de l'Ourcq", mompelde de vrouw. „U kent het, burger". Chauvelin knikte. Hij begon te be grijpen. „Welnu vertel verder", zei hij met dat onverstoorbaar geduld dat hem zo dikwijls goede diensten had be wezen in zijn miskend beroep. „Ver tel verder. Verleden jaar adopteer de, zullen we maar zeggen, burger Marat een kind, dat hij plaatste in het huis der Leridans op de chemin de Pantin. Is dit juist?" „Zo is het precies, burger. En ik „Een ogenblik", onderbrak hij iets strenger, want de langdradigheid de zer vrouw begon op zijn zenuwen te werken. „Zoals je zegt ken ik het huis van de Leridans. Ik heb redenen gehad om daar zelf kinderen heen te zen den. Kinderen v. aristo's en welge dane burgers, om te werken. Zij wor den daar niet vertroeteld, stel ik mij voor", ging hij droog voort; „en als burger Marat daar zijn eh aan genomen zoon heen zond was het niet met de bedoeling om hem tot een aristo te doen opvoeden, is het wel?" „Het kind moest helemaal niet opgevoed worden", zei de vrouw kla gend. „Ik heb burger Marat horen zeggen, dat hij hoopte dat het kind een dief zou blijken, als hij opgroei de, en aan de drank zou raken." „En weet je niets van de ouders van het kind?" (Wordt vervolgd»

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8