Engelien met familie in Australië herenigd VRIJDAG 2 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Minister Korthals over problemen van verkeer en waterstaat Bijeenkomst van Mij voor Nijverheid en handel Tijdens de lunchbijeenkomst van het Departement Leiden van de Ne- dcrlanasche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, gisteren (donder dag) in restaurant Van der Heyden belegd, heeft drs. H. A. Korthals, mi nister van Verkeer en Waterstaat, ge sproken over de problemen van zijn departement. Een zeer druk departement, aldus de minister, zo dat het wel eens wordt genoemd een mammoet-depar tement. Naast het vele dat de minister ui teraard summier moest aanstippen, kregen de problemen met betrekking tot de KLM, de zeescheepvaart en de wegenbouw een diepergaande bespre king. De betekenis van het departe ment van verkeer en waterstaat is af te leiden uit de hoogte van .de begroting: in enkele jaren tijds van 600 miljoen naar thans meer dan een miljard. Luchtvaart. Met betrekking tot de KLM (ver lies in 1951 tachtig miljoen) zei de minister dat het, ondanks de zwak ke onderhandelingspositie van Neder land ten opzichte van het buitenland het geen geringe prestatie is wat door de KLM is tot stand gekomen. Onze luchtvaart is van groot belang voor de verbinding met onze overzeese gewesten. De luchthaven Schiphol is de levensbasis voor de Nederlandse luchtvaart en het bezit daarvan legt aan de waterstaat grote consequen ties op. Met de thans urgente werk zaamheden (vernieuwing van het sta tionsgebouw, van platform en een lange stratbaan) is een bedrag van ruim 200 miljoen gemoeid. Scheepvaart. Over de zeescheepvaart gaf de mi nister een aantal belangrijke cijfers. Per 1 januari 1961 was de Neder landse koopvaardijvloot 4.900.000 ton groot en bezette daarmee de negen de plaats op de wereldranglijst. Ver geleken met de vooroorlogse vloot betekent dat een toename van 75%, hoewel de plaats op de ranglijst te rugliep van de zesde, thans na Grie kenland, Frankrijk en Italië. De gere gelde lijnvaart neemt ongeveer 60% van de capaciteiten voor zijn reke ning, de wilde vaart 16% en de tank vaart 28%. De toename van de ton nage was echter groter dan die van de handel. De handel in droge la ding was in 1960 zes procent hoger dan die van 1957, in olie ongeveer 25%. De tonnages voor beide typen van de vloot namen echter in dezelf de tijd toe met resp. 15 en 45%. De vrachtenmarkt is sedert 1957 niet gunstig maar toch belijdt Nederland (in tegenstelling met andere landen als de VS) de vrijheid van scheep vaart. Belijden niet alleen, doch ook praktizeren. De door de Nederlandse scheepvaart doorgevoerde brede spreiding is van groot nut gebleken, want daardoor kon de schade, ont staan door het verbond van ver voer van Indonesische produkten tot een dragelijk minimum worden be perkt. Kernenergie. Ook over de voortstuwing van schepen door middel van kernenergie sprak de minister enkele woorden. Kernenergie is aanmerkelijk duurder dan het gebruik van normale energie en de betekenis, die aan de atoom energie in dit opzicht werd gehecht, is de laatste jaren, ook in Amerika, ondanks (of juist door) de serie proefvaarten van de „Savannah" al wel wat naar achteren gedrukt. Men moet een en ander dan ook beschouwen als kostbare experimen ten. Voor Nederland alléén is zulk een experiment veel te duur, maar er wordt gepoogd in samenwerking met andere landen te komen tot de bouw van een experimenteel atoom schip. In het voorbijgaan roerde de mi nister ook andere problemen aan, zo als die van de superschepen tot hon derdduizend ton, van de bromfietsen, die het wegverkeer een totaal an der beeld hebben gegeven, van het aanwezig blijken van grote bodem schatten, de bruggenbouw en de ver betering van de binnenwaterwegen. Het ligt in de plannen om te ko men tot een werkgroep „verkeers problematiek" voor de grote steden, met de Ver. van Nederlandse ge meenten en de burgemeesters van een zevental grote steden. Tot slot wijdde de minister nog enige aandacht aan de inpolderings- werken van het IJsselmeer en de Del tawerken, die een zeer zware last betekenen voor de Nederlandse sa menleving, doch concluderend meen de minister Korthals te mogen zeg gen dat Nederland een zeer goed evenwicht heeft gevonden tussen datgeen wat moet en datgene wat kan. KOMENDE EN GAANDE MISSIONARISSEN Father J. Koning uit Oldenzaal is voor de vierde keer vertrokken naar zijn missie in Uganda. Father W. Beentjes uit Castricum ging voor de tweede keer naar Kongo en father L. van Hout uit Gennep voor de tweede keer naar de Philippijnen. Father C. Wolf uit Nijmegen vertrok naar Kenya. Uit de missie in Pokistan zijn de fathers F. Terpstra uit Amsterdam en I. van Goozen uit Apeldoorn te ruggekeerd. Alle missionarissen zijn van de Congregatie van Mill Hill. Zuster Canisius Kraan F.M.S.J. uit Voorschoten is met nog twee Engel se zusters na een kort verblijf in Nederland naar haar missie in Ke nya teruggekeerd. Aan brandwonden overleden In het Rode-Kruisziekenhuis in Den Haag is gisteravond de 45-jarige heer C. M. F. Meijer overleden, aan de gevolgen van brandwonden die hij eergisteravond kreeg bij een brand in zijn woning in de Reinkenstraat in Den Haag. De brand ontstond in de woonka mer van de heer Meijer, vermoede lijk doordat hij tegen een petroleum kachel liep, die daardoor is omgeval len. Bovenburen ontdekten het vuur en waarschuwden de brandweer. De heer Meijer werd aangetroffen met ernstige brandwonden. De RAI-bedrijfsautotentoonstel- ling heeft haar 10().000ste bezoeker geregistreerd. Het was de 52-jarige veehouder en veevervoerder S. J. de Jong uit Benschop, die gister avond hij had nog nooit een RAI- tentoonstelling bezocht 'n waar debon van 500 gulden, te besteden op de tentoonstelling, in ontvangst mocht nemen. Tot de tanden bewapend winkels kijken in Algiers In de Rue Michelet in Algiers patrouilleren Franse militairen tussen de winkelende dames Vader Egberts: geen bezwaar tegen huwelijk Zo juist verschenen: de nieuwe stalenboeken R D-behang, jaar gang 1962. Wij sturen U een kleine bloemlezing als U een briefkaartje schrijft (met 30 ct. extra postzegels) naar Rath Doodeheefver, Afdeling D, Prinsengracht 730, Amsterdam. •n R&D-HUIS -HARTELIJK CENTRUM VAN ONS LEVEN (Advertentie) ARRESTANTEN GESLAGEN BOETE VOOR POLITIEMANNEN De Rechtbank te Breda heeft gis teren de adjudant van de Rijkspoli tie E. B. en de opperwachtmeester J. van de L. beiden uit Made wegens mishandeling van arrestanten ver oordeeld tot honderd gulden boete. Tegen B. was de eis dertig gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en tegen Van de L. vijf en zeventig gulden boete. Beide politiemannen hadden tij dens de kermis in Made langdurig dienst gedaan en waren oververmoeid geweest. Twee dronken arrestanten hadden een klap met een gummistok en een klap met de hand gekregen. De verdachten hebben dit toegege ven. De arrestanten hadden zich uitda gend gedragen en een van hei. had vernielingen aangericht in de cel van het politiebureau. 100 Gulden boete geëist MACHINIST REED DOOR STOPSEIN De officier van Justitie bij de Rechtbank in Haarlem heei' gister middag tegen de 38-jarige machinist H. Reinbergen uit Rotterdam, werk zaam bij de Nederlandse Spoorwe gen, een boete geëist van 100 gulden, subs 20 dagen hechtenis, wegens het rijden door een onveilig sein, waar door een botsing is ontstaan tussen een goederentrein en een personen trein. De machinist was op maandag morgen 30 oktober tegen half negen bestuurder van de personentrein Rotterdam-Amsterdam. Bij het via duct over de Zijlweg te Haarlem, vlak bij het station,reed hij door een onveilig vcorsein. Toen hij het even eens onveilig staande hoofdsein pas seerde bemerkte hij zijn vergissing en remde hij uit alle macht. De trein had daardoor niet zoveel vaart op het moment van de botsing. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De rechtbank zal op 15 maart uitspraak doen. Twintig jaar geëist voor dubbele moord De substituut-officier van justitie bij de rechtbank van Den Bosch, mr. J. Booster, heeft gisteren twintig jaar gevangenisstraf en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de 26-jarige boekhouder M. W. van der S. uit Sprang-Capelle. Van der S. wordt beschuldigd van moord op de twee bejaarde gebroeders Van Zeist te Sprang-Capelle, die hij op 1 septem ber van het vorig jaar de schedel had ingeslagen. De substituut-officier achtte dub bele moord bewezen. Volgens hem had Van der S., toen hij op die fa tale avond naar de 74-jarige Antonie en de 72-jarige Hendrik ging, het voornemen gehad om beide broers de hersens in te slaan, omdat hij een ijzeren gewicht van twee kilo had meegenomen. De verdachte bekende, dat hij de broers in hun boerderijtje had gedood, maar hij ontkende, dat deze moord zijn bedoeling zou zijn geweest. Massale injecties tegen pokken in Limburg onnodig De geneeskundige hoofdinspecteur van volksgezondheid, dr H. J. Dijk huis, heeft gisteren een oriëntatie- bezoek gebracht aan Maastricht ten einde zich op de hoogte te stellen van de situatie door de pokkengeval- len in het naburige Duitse gebied met name in Aken en om de doelma tigheid van de hier getroffen voor zieningen na te gaan. Dr. Dijkhuis heeft donderdagmid dag ook een bezoek gebracht aan de inspecteur van de volksgezondheid te Luik. Hier is van gedachten ge wisseld over de maatregel die in Bel gië zijn getroffen tegen besmettings gevaar vanuit de grensstreek van Monschau. In een fabriek, vlak bij de grens, deed zich een aantal geval len van pokken voor bij het perso neel, waartoe ook vele Belgische grensgangers behoren. De Belgische autoriteiten achtten maatregelen als inenting en aflasten van feesten met grotere volksgroepen gewenst. Ten aanzien van Limburg acht de Nederlandse volksgezondheid de si tuatie in totaal anders. In Aken zijn de pokkengevallen voorgekomen in een besloten kring van ziekenhuis personeel. De Duitse autoriteiten hebben op afdoende wüze alle con tactpersonen geïsoleerd. Dr. Dijkhuis achtte massale injec ties in Limburg absoluut niet nodig. Minister wil verhoging rijksstudietoelagen In verband met gestegen kamer huren en verhoogde huur van ka mers in studentenflats heeft de mi nister van onderwijs het 'oornemen het minimumbedrag der rijksstudie toelagen van 2400 tot 2800 per jaar te verhogen. Vanwege univer siteiten en hogescholen worden na dere gegevens ingewacht over het prijsverloop van studentenkamers in de partikuliere sector. Voor 6426 studenten zijn thans door ïieuwbouw of verbouw van panden kamers gereed, vrijwel ge reed, in aanbouw of in voorberei ding. Ongeveer 3000 studenten zijn reeds onderdak in diverse universi teitssteden. Door het programma van 15 000 kamers zal de wassende stroom studenten waarschijnlijk niet kunnen worden opgevangen. Het dagelijks bestuur van de stich ting „Brabantia Nostra", een sociaal- culturele instelling in Noord-Erabant heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een monument ter na gedachtenis van mgr. dr. P. C. de Brouwer. Mgr. dr. de Brouwer wa0 o.m. stichter en rector van het eerste R.K. gymnasium in Tilburg en was be trokken bij het middelbaar onder wijs in Noord-Brabant. Daarnaast was hij werkzaam op cultureel ter rein. Gedurende een aantal jaren was mgr. dr. de Brouwer voorzit ter en later ere-voorzitter van „Brabantia Nostra". Hij overleed in 1961. Het Nederlandse meisje Engelien Egberts uit Leiden (18) is gisteren bij aankomst van de Zuiderkruis in Melbourne, met haar familie here nigd. Haar vader vertelde zijn doch ter, dat hij geen bezwaar had tegen haar verloving met Ton Ruytenbeek (19), maar. dat ze twee jaar moest wachten voordat ze met hem mocht trouwen. Nog geen verlenging van leerplicht De minister van onderwijs deelt in de memorie van antwoord op ^ijn be groting 1962 aan de Eerste Kamer mee, dat verlenging van de leer plicht met een jaar voorshands nog niet doenlijk is. Directe invoering zou 46.000 leerlingen omvatten. Daarvoor ontbrekei. schoolruimten en leerkrachten. Het ruimteprobleem wordt op het ogenblik geaccentueerd door de om zetting van de tweejarige in de drie tot vierjarige cursussen bij het la ger technisch onderwijs, mede on der druk van de na-oorlogse geboor tegolf. Het laat zich aanzien, dat op dit gebied echter het dieptepunt is bereikt. Wellicht is het mogelijk nog dit jaar een kabinetsbesluit ten aan zien een verlenging van de leerplicht te nemen. Tekort op handelsbalans '61 nam met 1 miljard toe In een beschouwing in het verslag over het vierde kwartaal 1961 van het centraal orgaan voor de econo mische betrekkingen met het buiten land wordt o.m. opgemerkt dat bij het overzien van de ontwikkeling welke de handelsbalans in het jaar 1961 heeft doorgemaakt, opvalt, dat de invoer (in totaal 18.652 miljoen tegen ƒ17.214 miljoen in 1960) 8% groter was dan een jaar tevoren, ter wijl de uitvoer (in totaal 15.713 mil joen tegen 15.304 miljoen in 1960) slechts met 2J/2% toenam. Als gevolg van deze ontwikkeling nam het tekort op de handelsbalans dat in 1960 1.910 miljoen bedroeg, in 1961 met ruim ƒ1 miljard toe tot 2.939 miljoen. Dit is slechts weinig minder dan het bedrag van 3 miljard, dat het centraal orgaan als het voor het jaar 1961 te verwachten tekort meende te mogen aanduiden. Al is dit 'n fors tekort, het is nog geen record. In de voor onze handelsbalans ongustige jaren 1956 en 1957 deden zich immers tekorten voor die nog groter waren, namelijk van ƒ3,2 miljard in 1956 en zelfs 3,8 miljard in het daarop volgende jaar. Daarbij valt dan bo vendien nog te bedenken dat die te korten zich voordeden bij een han delsverkeer dat zich zowel wat de in voer als wat de uitvoer betreft, op 'n niet onbelangrijk lager niveau af speelde dan in 1961. Vorige maand tien dagen voor dat de familie met de Zuiderkruis zou emigreren liep Engelien weg uit Leiden waar het gezin woonde, om bij haar verloofde te kunnen blijven. Zij werd echter door over heidsinstanties op een vliegtuig naar Australië gezet en gisteren werd ze door haar oom vergezeld naar de kade, waar de Zuiderkruis zou me ren. De tijd daarvoor had ze bij haar oom in Geelong gelogeerd. Toen het schip de kade naderde en Engelien haar ouders en negen broers en zusters kon onderscheiden, verborg het meisje zich achter haar oom. Maar toen haar vader wuifde, zwaaide Engelien terug en ze snelde naar voren om als eerste aan boord te gaan. Zwijgend keken de familie leden toe, terwijl moeder Egberts haar dochter in de armen sloot. Toen journalisten het meisje vroe gen of ze van plan was in Australië te blijven, antwoordde haar oom voor haar: „Engelien vindt het fijn in Australië, maar bij Ton vindt ze het nog fijner". Overgordijnstoffen Keuze uit meer dan 100 exclusieve dessins. GORDIJNVELOURS moderne kleuren. TERLENKA VITRAGES TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING W. J. ZIRKZEE (Advertentie) ZWAKZINNIGENINRICHTING „NIEUWENOORD" TE BAARN UITGEBREID Mr. C. Th E. graaf van Lijnden van Sandenburg, commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, heeft vanmiddag de officiële ope ning verricht van twee paviljoen complexen, die behoren bij de Rooms- katholieke zwakzinnigeninrichting „Nieuwenoord" in Baarn. Deze inrichting wordt bestuurd door de „Mgr. Savelberg-Stichting". Het hoofdgebouw van „Nieuwenoord" werd in 1955 overgenomen van de Katholieke Arbeidersbeweging. In de inrichting worden geestelijk zwakke en ook lichamelijke gebrekkige kin deren behandeld. In april i955 werd de eerste patiënt opgenomen. Het vacatiegeld voor deskundigen en gecommiteerden bij de eindexa mens van het VHMO en dat van le den van diverse examencommissies, dat thans 25 of meer bedraagt, zal met 10,- per vacatie worden ver hoogd. Vacatiegelden van minder dan 25,- zullen met 5,- tot 7,50 worden verhoogd. Dit deelt de minis ter van O. K. en W. in de memorie van antwoord op de begroting 1962 aan de Eerste Kamer mee. Jaarlijks worden 2500 tot 2800 agenten van Oostelijke geheime diensten in de Duitse Bondsrepubliek gevat, aldus heeft de minister van binnenlandse zaken van Hessen, Schneider, verklaard Jaarlijks wor den er echter ook weer een driedui zend nieuwe agenten aangeworven. Op het ogenblik zouden een 16.000 spionnen voor het Oosten in West- Duitsland werken. MAGAZIJNBEDIENDE NA FRAUDE VERDWENEN Door de politie wordt op het ogen blik gezocht de magazijnbediende G. J. W. O., die werkzaam was bij de „Hevea"-fabrieken in Doorwerth. In zijn functie was hij ook gerechtigd goederen aan het personeel af te le veren. Bij het afdragen van de kas bleek, dat O. een kastekort had van 1,845,De man bekende malver saties te hebben gepleegd en hij be loofde het geld binnen 24 uur terug te zullen betalen. Hij werd op staan de voet ontslagen. O., die in Ooster beek in een kosthuis was, is daarop verdwenen. Bij verdere controle van zijn administratie is gebleken, dat 't tekort in totaal 4.450,bedraagt. RORTE GOLF Een militaire vrachtauto^ be stuurd door de dienstplichtige sol daat E. Brendel uit Arnhem, is gis termorgen te Langeboom in botsing gekomen met een personenauto, be stuurd door de heer W. F. F. Lange uit Enschede. De heer Lange die 59 jaar oud was, werd daarbij op slag gedood. De Koninklijke Marechaus see heeft de zaak in onderzoek. Het 15-jarige meisje A. M. Ruy- pers uit Geleen is gistermorgen op de rijksweg te Geleen met haar fiets gevallen, doordat een passerende bromfietser haar raakte. Ze kwam met haar hoofd tegen het wiel van een passerende trekker met opleg ger en werd zo ernstig gewond, dat ze kort na aankomst in het zieken huis te Sittard is overleden. De garage van de heer G. B. Poiesz te Assen is woensdag door 'n ontploffing volkomen vernield. Toen de heer Poiesz in de garage zijn auto startte, is uit de auto gelekt propaangas tot ontploffing gekomen. De garage veranderde in een secon de in een ruine. De auto werd to taal' vernield. De heer Poiesz die in de auto zat, heeft wonderlijk genoeg geen letsel opgelopen. De N.V. Koninklijke Nederland, se vliegtuigenfabriek Fokker en de N.V. Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch jr. hebben opge richt Fokker-De Vries Lentsch Han delsmaatschappij N.V- in Amster dam. De nieuwe N.V. beoogt om het handeldrijven in- en het bemiddelen bij aan- en verkoop van plasticvaar tuigen en andere produkten van ge wapende kunststoffen enz. Negen dagen heeft de motor clipper „Meija" uit Nieuwerschans muurvast gezeten in de Dollard, doordat ze buiten de vaargeul raak te. Donderdag werd het pechschip de haven van Delfzijl binnengebracht met beschadiging aan schroef en roer. Schipper L. Keijzer verklaarde, dat hij de koers door de Dollard kwijt geraakt was doordat de vaargeul niet voldoende bebakend zou zijn. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. France (5-3), ss. Noordam (8-3), ss. Queen Mary (8-3); Argentinië: ms. Alhena (8-3); Brazilië: ms. Alhena (8-3), ms. Cap San Augustin (8-3); Brits-Oost-Afri- ka: ss. Africa (8-3); Canada: ms. Pr. Willem V (5-3), ss. Noordam (8-3), ss. Qüeen Mary (8-3); Chili: ms. Wien (8-3); Indonesië: verkeer ge staakt; Ned. Antillen: ms. Oranje Nassau (6-3); Ned. Nw-Guinea: ss. Perseus (9-3); Nieuw-Zeeland: ms. Yorkshire (4-3); Suriname: ms. Oranjestad (7-3): Republiek Z-Afri- ka en Z.W.-Afrika: ms. Pretoria Castle (4-3), ms. Giessenkerk (7-3). Inlichtingen op het postkantoor.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4