...MET DIT BOEKIE KUNT U OVERAL TERECHT... Willem Rumainum eerste Papoea met wie Robert Kennedy kennismaakte Plannen voor nieuw station Den Haag DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Amerikaans bezoek aan minister-president wm Minister Robert Kennedy heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan minister-president De Quay. Op de foto zien we hoe de premier zijn hoge bezoeker gastvrij ontvangt; terzijde staat de Amerikaanse ambassadeur in ons land, John S. Rice. Studentikoze Kennedy liet zich „ondervragen"' door studenten Een verrassend studentikoze Ro bert F. Kennedy, die zich in dit wei nig conventionele milieu kennelijk in zijn element voelde, heeft gister middag vlak voor zijn vertrek uit onus land met de vakkundigheid van een ervaren diplomaat tientallen vra gen beantwoord, die hem uit een groep van circa 300 Nederlandse stu denten werden toegeroepen. Hij deed dat op charmante wijze, doorspekte zijn antwoorden herhaaldelijk met geestige kwinkslagen en 'ontlokte daarmee telkens een bulderend ge lach aan de studenten. Voor zijn aankomst op Schiphol waren er uitgebreide orde-maatre gelen getroffen en in de gereserveer de zaal van restaurant „De Wijde Wereld" werd - overigens niet zonder moeite - gepoogd de vele studenten op flinke afstand van het spreekge- gestoelte te houden. Toen dat einde lijk was gelukt maakte Kennedy om kwart over een zijn entree, knipper de tegen de schijnwerpers, verzocht beleefd doch dringend ze niet langer op hem gericht te houden en invi teerde vervolgens alle studenten om een beetje dichterbij te komen. Dat lieten ze zich geen tweemaal vragen en zo begon de jeugdige minister vrijwel omringd door enthousiaste studenten aan een korte inleiding. Daarna zei hij: „Ik ben wat vroeger hier dan ik gedacht had. Dat is pret tig. Het lijkt me het beste als ik nu maar wat vragen beantwoord, vraagt u maar wat u wilt". Natuurlijk kwam o.m. 't probleem Nieuw Guinea aan de orde. „Ik vind het van het grootste belang dat er een vredelievende oplossing wordt gevonden", zei Kennedy. „Een gewa pend conflict kan zeer ernstige ge volgen met zich meebrengen, want het zou kunnen leiden tot inmenging van de Sovjet-Unie en Rood China. Maar te oordelen naar de besprekin- WILLEM RUMAINUM: Vindt u dat er een kloof is? De in Rotterdam aangehouden en naar Amsterdam overgebrachte 29- jarige classificeerder H. P., die er van verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij het wegnemen op 19 fe bruari j.l. van twee plateaus met 62 gouden ringen uit een etalage van een horlogewinkel aan de Aalsmeerweg in Amsterdam, zal voor de officier van justitie worden geleid. Met een stuk trottoirtegel werd de etalage ruit vernield. De ringen vertegen woordigden een waarde van zes mil le. H. P. werd in Rotterdam gear resteerd toen hij vijf van de inbraak afkomstige gouden ringen wilde ver kopen. Hij is een goede bekende van de politie. Personele belasting blijft voorlopig HOEWEL ZIJ VEEL KOST De minister van Financiën vindt de verhouding tussen heffingskosten van de personele belasting minder gunstig dan die van andere belas tingen. Hij wil op het ogenblik eenter geen wijzigingen aanbrengen, omdat verruiming van het gemeentelijke be lastinggebied in het verschiet ligt. Het afschaffen van de personele be lasting zou voor gemeenten en pro vincies een verlies aan middelen van f 78 miljoen betekenen. Indien het rijk daarvoor een vergoeding zou moeten geven, dan zou van de voor de verruiming van het gemeentelijke belastinggebied beschikbare f 100 miljoen weinig overblijven, aldus schrijft de minister van financiën aan de Eerste Kamer in de memorie van antwoord op de bergoting 1962. Minder belasting voor vermakelijkheid van amateurverenigingen De gemeenteraad van Den Haag heeft overeenkomstig het voorstel van b. en w. besloten tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting voor amateur-sportverenigingen, 7$ 80l door df o Waor^>0rgi ée voIlfAt 7^"^v:--. - (Advertentie) den te brengen. gen die ik in Indonesië heb gevoerd spreekgestoelte en reikte de betrok vuui zijn er geloof ik goede vooruitzich- ken Papoea-student, de Leyienaar C. amateur-, zang-, muziek- en toneel ten voor een vredelievende oplossing, W. Rumainum de hand. Vervolgens verenigingen, door het belastingvrije als nu maar van beide kanten rede- werden de rollen ongemerkt omge- bedrag voor deze verenigingen van lijke gesprekspartners bij elkaar ko- draaid, want Kennedy beantwoordde f Q 45 (per entreebewijs) op een gul- men. Helaas zijn er in beide landen de vragen met wedervragen, om u eerlijk te zeggen ook nog on redelijke mensen. Ik acht het echter „Hoeveel afgestudeerde Papoea's mogelijk, dat met behoud van pres- zijn er op Nieuw-Guinea", wilde hij tige en moraal voor beide landen weten en ietwat timide volgde het toch een vredelievende oplossing be- aarzelend antwoord: „Een stuk of drie". Papoea-dokters en Papoea-ad vocaten waren er waarschijnlijk nog minder en daarom meende Kennedy, dat hoe dan ook de Papoea's zeker de mogelijkheid tot verdere ontwik keling moet worden geschonken. reikt kan worden". GESPREK KENNEDY- RUMAINUM 24 Miljoen voor concertzaal in de Domstad Vraag: „Meent u, dat de Papoea's naast Nederland en Indonesiië aan eventueel overleg moeten deelne men?" Kennedy: „Ze moeten althans ge consulteerd worden". Vraag: „U hebt met Indonesiërs en Nederlanders gesproken, maar niet met Papoea's. Nu is er hier een Pa poea-student aanwezig. Mag hij u de volgende vraag stellen?" Kennedy stemde niet alleen toe, maar boog zich terstond over het Vraag: „Hebt u ook de indruk ge- Het gemeentebestuur van Utrecht heeft bij de raad een voorstel inge diend voor de bouw van een nieuw kregen, dat er over Nieuw-Guinea congres- en concertgebouw „Tivoli", tussen de Nederlandse regering en dat zou moeten worden gesitueerd het Nederlandse volk een grote kloof aan de weg der Verenigde Naties in bestaat?" het westelijke stadsdeel van de dom- j„. rh. U:Qr. id 11Iir stad. De Haarlemse architect ir. J. korte tHd kan ik dat nS Biivoet hfe« becijferd dat dit ge- in zo n Korte tija Kan ik aar niet h H 9d miiirtpn «miden p-aaf beoordelen". Firmant lichtte firma op voor 20 mille Een 29-jarige autohandelaar uit bouw rond 24 miljoen gulden gaat kosten. B. en W. hebben de raad machtiging gevraagd om ir. Bijvoet opdracht te geven tot het vervaardi gen van het voorlopige ontwerp van het nieuwe gebouw en hiervoor een crediet te verstrekken van 95.000 gul den. Het kernprogramma van eisen voor het nieuwe gebouw bevat onder meer tv j j, ^-jarige auu-ucuiut..^ het nieuwe gebouw bevat onder meer X CITKST6Jl WOVClt 's-Gravenzande heeft zijn firma de de bouw van een grote zaal, geschikt TI Eerste 's Gravenzandse Automobiel voor concerten (bezoekerscapaciteit nimrapr in IPil HttClf* Centrale, voor ten minste 20 mille jgOO) en congressen (bezoekerscapa- o opgelicht. Onder de benadeelde fir- cjteit 1800). Voorts de bouw van een manten bevonden zich enkele farm- toneel- en verenigingszaal, die mede cJ/f- Dtff-tJI/tJ/tl-fV lieleden van de dader De oplichting geschikt is voor het houden van con- geschiedde door middel van ver- gressen. De maximale bezoekersca- Het Darkeereeld od de bewaakte keerde boekingen in de firmaboek- paciteit is hier gesteld op 1200, door Darkeerterrefnen in de HaagsTwn! houding en het verschil tussen de Jfsiuitbare baleins te verkleinen tot nenstad wordt verhoogd. Overdag, verkeerde boeking en de werkelijk- 7ofl. Daarnaast verlangt men de tussen 8 en 18 uur gaat het parkeren h?ld m ei,g.en zak }e stek<rn- Vooral bouw van 3 foyers. Een met balcon, daar een kwartje per uur kosten l»rng het hier om transacties bij in- die bruikbaar is als balzaal, voor cir- (totnutoe 15 cent, ongeacht de par- ruil en verkoop van auto's. De ma- Ca 1300, een voor circa 1200 en een keerduur) 's avonds gaat het parke- nipulaties strekken zich uit over een Voor 300 a 400 personen. rpn ppj-i kwartie kosten ongeacht de oog onbekend aantal jaren. Een en duur van heTparkëren ander is uitgekomen, doordat een LF.SVLIEGTU1G BESCHADIGD Voor Scheveningen wordt het par- cliënt zijn kwitantie toonde, die ech- keergeld overdag vijftig cent voor ter voor een lager bedrag in de boe- Tijdens proefdraaien in een hangar welk bedrag men een auto ongeveer ken was verantwoord. Toen de man op het vliegveld Eelde is gistermid- zes uur op het parkeerterrein mag zag dat de fraude was ontdekt, gaf dag een tweemotorig ,3eechcraft laten staan voor de avond en de hij zichzelf aan bij de politie. lesvliegtuig door de rem geschoten nacht wordt het parkeren eveneens In overleg met de officier van jus- en tegen de ijzeren hangardeur ge- vijftig cent. Het Scheveningse tarief titie is de man voorlopig op vrije botst. Het toestel heeft daarbij vrij voor autobussen wordt twee gulden, voeten gesteld. ernstige schade opgelopen. Overeenkomstig het voorstel van b en w. heeft de Haagse gemeente raad het wederopbouwplan Bezui- denhout C vastgesteld, dat als een compromis tussen het rijk, de spoor wegen en de gemeente moet worden beschouwd. De uitvoering van 't plan dat o-m. de bouw van een nieuw station en van verscheidene rijks kantoorgebouwen omvat, zal 'n uit gave vergen van 90 miljoen gulden en naar raming 10 a 15 jaar in be slag nemen. Alleen de uitvoering van de spoorwegwerken zal naar men schat, acht jaar opeisen. Het plan zal in verschillende fasen worden uitgevoerd. Allereerst zullen de spoorwegen beginnen met het ge reed maken van een emplacement aan de Binckhorstlaan. Als de daar aan verbonden werkzaamheden vol tooid zullen zijn, kan het emplace ment aan de Schenkweg vervallen. Daarna zal de bouw van het station ter hand worden genomen, in ver band waarmede de woningen langs de Schenkweg tot de Daendelsstraat zullen moeten worden afgebroken, evenals enkele gebouwen aan de Bezuidenhoutseweg, o.m. het restau rant „De Hertenkamp" en het kan toorgebouw van de HTM. Min of meer tegelijkertijd zal begonnen wor den met het Spuikwartier, waar veel percelen reeds in handen van de gemeente zijn en waar krotwoningen zullen worden gesloopt. Bij de behandeling van het voor stel deelde de wethouder van stads ontwikkeling en volkshuisvesting, de heer ir. Van Lissa Nessel^ mede, dat er met verschillende geïnteresseer den besprekingen worden gevoerd over de bouw van parkeergarages on der de Koekamp en het Malieveld. Deze terreinen zijn eigendom van 't rijk en staan onder beheer van de opperhoutvester, die geen bezwaar heeft tegen deze bouw, als de gara ges maar onder de grond komen. Uit het gebied dat het wederop bouwplan omvat zullen 2167 wonin gen moeten verdwijnen. „Dit is", zo zei de wethouder, „de prijs, die wij moeten betalen, om in Den^Haag de regeringszetel te behouden". Militair pensioen voor 900 Ambonese ex KNIL-soldaten Krachtens een regeringsbesluit zul len ongeveer 900 Ambonezen, oud militairen van het KNIL, in het ge not worden gesteld van militair pen sioen. De uitkeringen, die ongeveer f 2 miljoen zullen belopen, geschie den derhalve niet volgens de bestaan de garantiewet voor Nederlandse ex- KNIL militairen. De pensioenen gaan in 1 januari 1963. De 900 Ambonezen, waar het om gaat, hebben reeds lang gepoogd in Nederland pensioen te krijgen. Bij de soevereiniteitsoverdracht nam Indo nesië de plicht op zich de militaire pensioenen uit te betalen. Bij aan komst van de Ambonezen in Neder land bleven de soldaten onder hen «venwel van pensioen verstoken. MISSONARISSEN MET VERLOF Van de Congregatie van de Mis sionarissen van het H. Hart (MSC) zijn de volgende missionarissen voor verlof uit de missie teruggekeerd; uit Nederlands Nieuw-Guinea; pa ter P. Hoeboer uit Hazerswoude, pa ter C. v. Kessel uit Bennebroek en pater A. Welling uit Boxtel; uit Bra zilië: pater Verdurmen uit Ossenisse en broeder Pennings uit Den Dun- gen; en uit de Philippijnen: pater Jos v. d. Sande uit Tilburg. AAN GAS VERSTIKKING OVERLEDEN Een bejaarde man is gisterochtend in zijn woning in de Anjelierstraat te Amsterdam door gasverstikking om het leven gekomen. Een boven hem wonende vrouw is in bewuste loze toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Reeds zondagavond hadden enige omwonenden een gaslucht geroken. Toen gisterochtend de melkboer bij de vrouw aanbelde en geen gehoor kreeg maakte hij met een loper de deur 7 open. Op de bovenverdieping zag hy de vrouw, bewusteloos in de kamer liggen. Men drong ook de benedenwoning binnen. De oude man, die deze woning alleen be woonde, bleek reeds overleden. AUTO BOTST TEGEN TREIN Gistermiddag is op de Kamphui- zerover weg in de spoorlijn Kampen- Zwolle, ongeveer 10 kilometer bui ten Kampen, een personenauto tegen een trein gebotst. De bestuurder van de auto, de heer J. Doesburg uit Uit geest, werd uit de wagen geslingerd en kwam ernstig gewond in 'n sloot terecht. De overweg was beveiligd door een automatische knipperlicht installatie. De trein liep enige ver traging op en werd licht beschadigd. Japanse prins twee jaar jong Prins Hiro, de eerste zoon van kroonprins Akihito en prinses Misjiko, is twee jaar geworden. Ter gelegenheid van deze heuglijke gebeurtenis werd deze ongedwongen foto van moeder en zoon gemaakt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7