TUINIER MET PLEZIER NOTA VAN B. EN W. VAN OEGSTGEEST Gemeentelijk OVER SCHOLENBOUW Diploma-uitreiking „Cursus plantenziekten in bloembollen" DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COUR.-NT AG1N. Stichting van nieuwe scholen is urgent LISSE Nog geeu stichting van openbare ULO-school Op 10 juli van het vorige jaar heeft het raadslid van Oegstgeest, mevr. P. H. Smits-Witvliet, aan b. en w. een aantal vragen gesteld, die betrekking hadden op het onderwijs. Een vraag hield ir. de verkrijging van urgentie voor de uitbreiding van de 2e. openbare lagere school. Voorts vroeg mevr. Smits het oordeel van b. en w. over de urgentie van de stichting ener openbare ULO-school in de gemeente. Als antwoord - en ter voldoening aan de toenmaals gedane toezegging - hebben b. en w. thans een nota doen verschijnen in de vorm van een prog nose voor de bouw van een gewone lagere scholen, zowel voor het open baar als het bijzonder onderwijs. In een afzonderlijke beschouwing wordt dan aandacht gewijd aan het ULO- onderwijs, alsmede aan de behoefte aan nieuwe kleuterscholen Voor de schatting van de toekom stige schoolbevolking houdt de nota twee peiljaren aan n.l. 1968 en 1975. Het eerste jaar is aangenomen, om dat dan de verlaging van de leerlin- genschaal waarschijnlijk haar beslag heeft gekregen. 1975 is vermoedelijk het jaar waarin de gemeente, naar globale schatting, 20.000 inwoners zal tellen. LEERLINGENSCHAAL De grote betekenis van een wijzi ging van de leerlingenschaal blijkt uit de volgende gegevens: thans zijn 2 leerkrachten nodig bij 31 leerlin gen, in 1968 - 26, vier leerkrachten bij een aantal leerlingen van resp. 121 en 91, 6 leerkrachten bij resp. 211 en 161 leerlingen. De meeste scholen zouden ook zonder groei - dus bij het aantal leerlingen van thans - in 1968 een of twee lokalen meer moeten hebben voor aanpassing aan de nieuwe leerlingenschaal. Ook het aantal schoolgaande kin deren per gezin is van belang, zoals blijkt uit de achteruitgang van de schoolbevolking van september 1958 tot september 1961. Terwijl het aan tal inwoners in die periode steeg van 13 tot 14 duizend, daalde het aantal leerlingen van de scholen van 1590 tot 1512. Weliswaar is de geboorte- piek van 1946 achter de rug, maar de bevolkingsstructuur van Oegstgeest schijnt mee te brengen, aldus de no ta, dat de kinderdichtheid der gezin nen nog verder afneemt. De schoolkeuze Een zeer onzekere factor bij het maken van een prognose is de school keuze van de ouders, want de school- groei wordt voor een belangrijk ge deelte bepaald door hen, die zich in de gemeente komen vestigen. Hoe de aanwas is van de verschillende le vensrichtingen bevat dus een groot verrassend elëment. Voorts vinden verschuivingen van openbaar naar bijzonder onderwijs (en anders om) nogal eens plaats. Ook de mogelijk heid tot opleiding voor middelbaar onderwijs speelt een rol en daarom bezoekt ook een vrij groot aantal kin deren uit andere gemeenten de ver schillende Oegstgeester scholen. Wel zal vermoedelijk het aantal „buiten- leerlingen" relatief verminderen Met het oog op de verschillende facetten wordt in de nota het aantal leerlingen in de toekomst als volgt geraamd (mét ter vergelijking de cij fers per 16 september 1961): 1961 1968 1975 Openbare scholen 493 560 660 R.K. scholen 437 510 600 Prot. chr. scholen 463 510 600 Montessorischolen 129 510 180 De conclusie uit voorgaande cij fers is, dat er in 1968 een nieuwe openbare, een nieuwe katholieke en een nieuwe prot. christelijke school zullen zijn bijgekomen. In 1975 z?l dat opnieuw het geval zijn. Het is voorts niet uitgesloten dat er in 1963 een hulpschool voor het openbaar onder wijs zal moeten worden gebouwd, terwijl er in de naaste toekomst ook een of twee hulpschoïen voor het bij zonder onderwijs nodig zullen zijn. Het reserveren van de daarvoor be nodigde grond is reeds door de ver schillende schoolbesturen aange vraagd. VOORSCHOTEN Jaarfeest Kath. Vrouwengilde. In het Bondsgebouw te Voorcho- ten vierde het Vrouwengilde het jaarfeest met een toneelspel „Als de klok waarschuwt" van R. en C. Feen- stra. Het werd op een zeer goede wijze voor het -voetlicht gebracht door de toneelgroep „De spelers van St. Vincent" uit Leiden. Deze to neelgroep, die reeds bekendheid ge niet om het goede spel, bestaat uit een aantal enthousiaste Vincentia- nen, die door middel van toneel de kassen van de Vincentiusvereniging spekken. De regisseur, pater A. Beek man o.f.m. zag kans om de vele ge heimzinnigheden volledig uit te bui ten, waardoor het mysterie van „het spook" tot het laatste moment be waard bleef. Freule van Sminia, ver tolkt door mevr. T. van Dongen-te Nijenhuis, was de uitblinkster onder de andere spelers. Kapitein Brouwer, vertolkt door Harry Schouten, was soms iets te gecultiveerd, maar veelal bleef hij toch de man die hij ver tolken moest: de gepensioneerde ka pitein. Zonder uitzondering gaven spelers en speelsters hun beste krach ten en zij kregen tot slot een dank baar handgeklap van de leden met hun introducées. Tijdens het ope ningswoord herinnerde de presidente, mevr. Kleys, de leden aan de Vrou wenwereldgebedsdag op 9 maart om 20 uur in de Hervormde Kerk. Voor de eerste maal nemen ook de katho lieke vrouwen aan deze gebedsdag deel. Actie Comité 10 x 10. Het Vóor- schotense Jeugd Actie Comité 10 x 10 organiseert op zaterdag 3 maart in het Cultureel Centrum een dans avond ten bate van de actie 10 x 10 Aanvang 20 uur. Algemene Bond van Bejaarden Donderdag 1 maart a.s. organiseert de Algemene Bond van Bejaarden afd. Voorschoten voor leden en do nateurs een feestavond ter gelegen heid van het 4-jarig bestaan. Kosten noch moeite zijn gespaard om iets goeds aan te bieden. Zij die boven de 55 jaar zijn, en zich die avond opgeven als lid hebben vrije toegang tot het Cultureel Cen trum. De contributie is zeer gering; voor een echtpaar 35 cent per maand, al leenstaanden 25 cent per maand. Het bestuur wordt gevormd door voorzitter C. Mechelse, W. de Zwij gerlaan 37; secretaris J. J. Noest, Donklaan 57; A. Bregman, penning meester, Leidseweg 423. Het ledental bedraagt ruim 300. LEIDERDORP 10 X 10-activiteiten Mogen wij uw aandacht vestigen op de volgende gebeurtenissen: 10 X 10-dansavond op vrijdag 2 februari om 8 uur in het Dorpshuis, Kerklaan/hoek Hoofd straat. Medewerking verlenen „The Giants" o.l.v. Jan Wissink en „The Strangers" o.l.v. Roel Veldhuizen. Toegang voor 1,50 per persoon. 10 X 10-Sportdag voor jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar in de Gym zaal aan de Hoge Rijndijk/bij St. Bernardusschool op zondag 11 mrt. Inschrijving voor tafeltennis, hoog springen, hardlopen, zakkenlopen, sjoelen en touwtrekken bij Bert Pie- terse, Hoge Rijndijk 127, Aad de Vrind, Utrechtse Jaagpad 5, Sjaan van der Krogt, Hoge Rijndijk 199 en in Leiderdorp bij Henk Blom, Schoolstraat 2. Het inschrijfgeld be draagt 25 cent. ULO-onderwijs Ongbveer 45 leerlingen uit Oegst geest bezoeken een openbare ULO- school, terwijl 200 kinderen bijzon dere ULO-scholen bezoeken. De be langstelling voor het ULO-onderwijs blijft in Oegstgeest ver achter bij het landelijk gemiddelde. Voor de stich ting van een openbare ULO-school bestaan geen bepalingen t.a.v. een minimum aantal leerlingen; wel moet voldoende levensvatbaarheid worden aangetoond. Ten aanzien van dit laatste bestaat er een advies van de inspecteur van het lager onderwijs, waaruit zoneklaar valt te conclude ren dat op de gotdkeuring van een besluit tot stichting van een openba re ULO-school op dit ogenblik niet behoeft te worden gerekend. Vermoe delijk zal de stichting van een der gelijke school pas enige kans van slagen krijgen, wanneer Oegstgeest 20 duizend inwoners telt, hetgeen eerst tegen 1975 geraamd wordt. Kleuteronderwijs Met betrekking tot het kleuteron derwijs geeft de nota voorts een aan tal cijfers en andere gegevens. Er van uitgaande, dat een 3-lokalige kleuterschool het ideale type is, wordt voor een verdere toekomst ge concludeerd, dat na uitbreiding van de bestaande openbare school een nieuw kleuterschooltje moet worden gebouwd, alsmede twee vervangende r.k. kleuterschooltjes, een vervangen de prot. chr. school na uitbreiding van de bestaande, en tenslotte een vervangende montessorischool. Leidse Amateur Fotogr. portretteerden met licht Het behoeft geen betoog, dat elke rechtgeaarde foto-amateur zich wel eens gewaagd heeft aan de portret fotografie als een geheel nieuwe tak van zijn kunstzinnige hobby: schrij ven met licht. Dat er voor de foto amateur op het gebied van de por tretfotografie eveneens met succes iets te bereiken valt, vertelden en demonsteerden gisteravond de heren G. Kikkert en G. v. d. Wijngaard in de bovenzaal van restaurant „De Doelen". Zij vonden als bij uitstek deskundige portrettisten een zeer aandachtig en dankbaar gehoor bij een groot aantal leden van de Leidse Amateur-Fotograf en vereniging, als mede enige leden van het Leids Stu denten Cineasten Gezelschap als gas ten van de LAFV. Na 'n kort we'komstwoord van de wnd. voorzitter, dr. P. J. van Mullem sprak de heer Kikkert een kort in leidend woord, waarin hij uiteenzette waarom de portretfotografie hoewel geen gemakkelijk tak van de foto grafische hobby, voor de foto-ama teur geen onbetreden gebied behoeft te zijn. Hierna mochten beurtelings een drietal leden gebruik makende van twee camera's en vier lampen en met medewerking van twee oames en twee heren, die „model" zaten, hun tot dusver beh<alde kennis inzake de portretfotografie „in de praktij' toepassen. Tijdens deze pogingen ga ven de heren Kikkert en Van der Wijngaard een schat van praktische wenken tot in de kleinste details. Na afloop van deze instructieve demonstraties zijn de AFV-leden ongetwijfeld tot de conclusie geko men, dat ook voor hen de portretfoto grafie geen onbereikbare mogelijk heden biedt. pedologisch instituut aan de Langebrug De Leidse raad besloot op 4 juli 1960 over te gaan tot stichting van een pedologisch instituut, en aan dat instituut een school te verbinden, zulks met ingang van een door b. en w. te bepalen datum en dit instituut en de school te vestigen in het ge bouw Langebrug 62. Aangezien het gebouw aan de Lan gebrug wegens herstelwerkzaamhe den nog niet in gebruik kon worden genomen, hebben b. en w. de school tijdelijk gevestigd in het schoolge bouw aan de Drie Octoberstraat/Dui- venbodestraat. Verwacht wordt, dat het gebouw aan de Langebrug medio maart voor gebruik gereed zal zijn. Voor de inrichting met meubilair en leer- en hulpmiddelen moeten nu de gelden worden beschikbaar ge steld. K.A.B. St. Josephwijk hield zich bezig met „Opvoeden in deze tijd" Op zeer boeiende, zeer geestige maar zeerongebruikelijke wijze heeft dr. J. de Jong, officiaal van het bisdom Rotterdam, gisteren in de -zaal aan de Maria Gijzensteeg voor een goede 25 leden van de KAB in de Herensingelparochie een praatje gehouden over het thema „Opvoeden in deze tijd". Dr. de Jong verstaat de kunst de dingen zó te zeggen dat ze zonder veel omwegen precies de roos raken, al hangt ogenschijnlijk een door hem gehouden causerie - om het po pulair te zeggen als wat los zand aan elkaar. Springend van de hak op de tak, dikwijls op navrant geestige wijze een aanloopje nemend, komt hij plotseling tot de kern van de kwestie, die hij behandelt. Die kern kwam in grove lijnen daarop neer dat „gezin en opvoeding de voortzetting is van het huwelijk", maar dat er voor de opvoeding der kinderen maar moeilijk vaste richt lijnen te geven zijn. Voornaam is voortdurend contact met het kind, het spel van de ouders met de jonge re kinderen thuis, dat de ouders niet „saai" zijn vooral. Kort en goed: op voeden is de kinderen leren wat lief de ismaar dan geen saaie liefde, zei dr. de Jong er meteen achter. En juist om de liefde draaide het hele betoog van dr. de Jong; zowel de lichamelijke uiting daarvan als de geestelijke liefde als essentiële voor waarde bij de opvoeding der kinde ren. Met zeer grote belangstelling heb ben de aanwezigen, onder wie enke le dames, de causerie aangehoord. gens een arbitragecommissie moet de omvang van deze fraude echter op ongeveei f 70.000 worden geraamd De eis in deze zaak was twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De voorzitter van de afdeling, de heer K. J. A. de Jongh, sprak een kort openingswoordje en een woord van welkom, in het bijzonder tot dr. de Jong, kapelaan Seijsener, g. a. van de afdeling en mevr. Klein, afge vaardigde van het bestuur der KAV. Het plan bestond nog een koortje van de Herensingelkerk enkele lie deren ter opluistering te laten zin gen, maar wegens ziekte en andere omstandigheden waren te weinig koorleden aanwezig. Zodoende heeft men het maar met enkele platen ge daan. Dat bleek overigens een matig genoegen, gelet op de luidspreker klanken. DR E. VAN KAALTE OVER RECHTSPRAAK TUSSEN STATEN Het internationaal gerechtshof was het onderwerp van de lezing, die dr. E. van Raalte, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Amsterdam, voor de vereniging voor Internationale Rechtsorde gisteravond gehouden heeft. Rechtspraak tussen staten kwam in vorige eeuwen sporadische voor maar in een verdrag van 1899, waarbij ver schillende staten tot vreedzame be slechting in internationale geschillen besloten, werd dit verwezenlijkt. Opgericht werd het permanente hof van arbitrage, dat ^zijn zetel in Den Haag heeft. Het kwam dus hier op neer, dat de staten uit een lijst van mogelijke ar biters hun tribunaal konden kiezen. Echter door de mogelijkheid dat zo doende verschillende tribunalen kon den worden gevormd, ontstond het bezwaar dat er geen eenheid heerste. Het tweede bezwaar bestond hier uit, dat de meerderheid van een tri bunaal uit partijdige lieden bestond. Bovendien was er een neiging om bij een beslissing tot een compromis te komen. Deze bezwaren leidden tot het scheppen van het permanente hof van internationale justitie, waaruit later het Internationale gerechtshof voortkwam, het hoogste rechtspre kende orgaan van de Verenigde Na ties. Alleen staten kunnen beroep doen op het internationale gerechtshof. Een burger, die het volkenrecht geschon den meent, kan zich dus hoogstens tot zijn regering wenden. Dr. Van Raalte besloot zijn betoog met het uitspreken van de hoop, dat in de toekomst meer gebruik zal worden gemaakt van het internatio naal gerechtshof, omdat dit tot nu toe nog maar betrekkelijk weinig is voorgekomen. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het kand. ex. Duit se taal- en letterkunde mej. M. Ch. P. Bosman te Schiedam. Na een periode van hard werken zijn niet minder dan 39 cursisten ge slaagd voor het diploma van de cur sus „Plantenziekten in Bloembollen" Deze cursus ging uit van de Kath. Land- en Tuinbouwbond (LTB) en de Kath. Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf (KVOB). Bij de sluiting en diploma uitreiking werden in het bijzonder door voorzitter C. G. van den Aard weg verwelk9md ir. H. J. Wezenberg, van de Inspectie van het Landbouw onderwijs, de heer W. L. Onderwater namens de onderwijsinstellingen van de LTB, weth. A. J. Mesman, van Lisse, de heer C. van Klaveren, oud leraar, en de heer A. van Went, na mens de werkgevers der cursisten. Voorzitter Van den Aardweg was verheugd over de grote belangstel ling voor deze cursus aangezien deze cursus voor de vakbeoefenaren van groot belang is te achten. Daarbij sloot ir. H. J. Wezenberg zich étan, die er op wees, dat het volgen van deze cursus ook door Rijksinstanties op de juiste waarde geschat wordt door het diploma, dat men hieraan offici eel heeft willen verbinden. Ir. Wezenberg ging, nadat de heer C. A. Gehrels nog een herhalingsles had gegeven voor de cursisten, over tot het uitreiken van de diploma's. Hij deed dit met een woord van op rechte felicitatie er reikte het diplo ma uit aan de volgende cursisten: Cursus A: J. N. M. van den Berg, Noordwijkerhout; G. K. Beuling, Noord wijk J. van Dorsten, Lis- se; B. Dubbeldeman, Lisse; A. M. Duineveld, Lisse; J. C. Geerlings, Lisse; W. Imanse, Haarlemmermeer C. J. Kaak, Lisse; W. F. van der Lans, Haarlemmermeer; N. W. van der Meij, Sassenheim (-f); J. P. J. de Ridder, Noordwijk; J. W. van Roo- den, Hillegom; G. Rozendaal, Hille- gom; Joh. Slobbe, Lisse (-f); W. Steenks, Lisse (-f); Th. H. Vermeij, Riipwetering A. de Vreugd, Kat wijk aan Zee H. M. Warm er- hoven, Noordwijk-Binnen; A. J. van der Wiel, Lisse. Cursus B: P. C. Bakker, Hillegom (-f); J. A. Barentszen, Lisse S. J van Bezu, Vogelenzang Th. W. de Boer, Hillegom (-f-); W. G. Flip- phi, Noordwijkerhout*. J- A. Heemskerk, Hillegom; C. F. van Hoe kelen, Sassenheim; M. C. Kors, Lisse; J. B. van Loon. Lisse; J. J. van der Poll, Lisse; P. J. van der Raad, Vo gelenzang; P. W. M. van der Reep, Hillegom; Th. B. Ruigrok, Noordwij kerhout; C. S. van Ruiten, Lisse;; L. J. van Turenhout, Sassenheim (-1-); W. J. van Turenhout, Sassenheim; F. J. C. van der Veek, Lisse; M. J. G. Zwaneveld, Hillegom; P. W. Weijers, Warmond. De cursisten werden ook door hun leraar, de heer C. A. Gehrels van harte gelukgewenst met het behaal de diploma. De heer W. L. Onder water sprak woorden van dank tot de heer Gehrels en tevens voor het beschikbaar stellen van de kantoor lokalen van de Plantenziektenkundi- ge Dienst te Lisse. De cursisten wilden ook hun grote dankbaarheid uitspreken voor de wijze waarop de heer Gehrels de lessen had gegeven. Cursist Balken ende voerde hierbij het woord en bood de heer Gehrels een enveloppe met inhoud aan voor aankoop van postzegels voor zijn verzameling, waarmede de heer Gehrels zeer inge nomen was. Mevr. Gehrels werd in middels een bloemenhulde thuis be zorgd. De heer Gehrels dankte hier voor. Machinist vergat te stoppen Handen en Lippen ruw?PUROL (Advertentie; VLIEGTUIG HAALDE ERNSTIG ZIEKE VAN SCHIERMONNIKOOG Gisteravond om half acht werd op de' vliegbasis Leeuwarden bericht ontvangen, dat de echtgenote van vuurtorenwachter Roemers van Schiermonnikoog, levensgevaar' ijk ziek was geworden. Aangezien het in verband met de lage waterstand zelfs met de reddingboot onmogelijk was om het eiland te verlaten, riep bur gemeester De Boer de hulp in van de luchtmacht. Sergeant-majoor vlie ger G. ten Oever startte zo snel mo gelijk van de vliegbasis Leeuwarden met een „Beaver" licht transport vliegtuig en landde om half negen op Schiermonnikoog op een stuk strand dat door de koplampen van inmiddels gerequireerde auto's werd verlicht. Om negen uur was het toestel op de vliegbasis terug. Het personeel van de vliegbasis vernam vanmorgen met voldoening en vreugde, dat dank zij het zeer snelle ingrijpen mevrouw Roemers het thans goed maakt. Acht maanden voor aannemer wegens verduistering Acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk, heeft de rechbank in Den Haag, vanm u-gen opgelegd aan een 68-jarige aanne mer uit Voorschoten, die verdu ste- ringen ten nadele van zij mede-fir mant heeft gepleegd. De aannemer heeft bij de behandeling van zijn zaak toegegeven in totaal een bedrag van f 45.000, dat aan de firma toekwam, in eigen zak te hebben gestoken. Vol- Tot grote verbazing van reizigers die op het perron van Brummen stonden te wachten, is de stoptrein uit Arnhem, die vanmorgen om zes minuten 'voor half negen in Brum men moest stoppen, doorgereden. Even verder, heeft de machinist van de trein zich waarschijnlijk gereali seerd, dat hij een fout had gemaakt Nadat enige tijd verstreken was, za gen de reizigers in Brummen de trein achteruitrijdend, het station weer binnenlopen. Van de Spoorwegen vernemen we, dat de trein ongeveer 200 meter is doorgereden. De trein heeft door een en ander zes minuten vertraging op gelopen. BONDEN VRAGEN OVERLAG MET MINISTER OVER P.T.T.-GRATIFICATIES De drie bonden van overheidsper soneel, de ABVA, de CBO en de KABO, hebben in het besluit van de minister van binnenlandse zaken om geen toestemming te verlenen aan de centrale directie van de PTT tot het uitkeren van een gratificatie over 1961 aan het PTT-personeel aanleiding gevonden de minister van verkeer en waterstaat te verzoeken deze kwestie nader met de bonden en de hoofd-directie van de PTT te bespreken. Dit heeft de voorzitter van de ABVA namens de drie vakor ganisaties meegedeeld. JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR MISHANDELING POLITIEMAN De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de dertigjarige radiotech nicus C B. uit Schiedam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Op 27 juli van het vorige jaar heeft hij in het bureau van de rijkspoli tie te Berkel en Rodenrijs de 44-ja- rige wachtmeester van de rijkspolitie D. Roeleveld, die hem meegenomen had naar het bureau, daar hij hem van diefstal verdacht, met een ploer tendoder van eigen makelij neerge slagen. TER AAR Geboren: Alida J. M., d.v. H. J. v Tol en A. Bader; Josefina E. M., d.v. A. M. Loos en Th. W. C. Gerse; Wil helmus J. M., z. v. A. P. Akerboom en C. A. v. d. Hoorn; Robertus S. C. M., z.v. Th. C. M. Koeleman en G. C. M. Kroft; Elze, d.v. M. den Boer en C. P. van den Berg; Adriana W„ d.v. A. den Hartog en J. T. de Bruijn. Hendrina C. M., d.v. J. M. C. Mank en H. M. Kroft; Margaretha M., d.v. F. Keijzer en A. A .v. Klink. Ondertrouwd: A. G. Keijzer, 27 j.. en A. G. Hoogervorst, 24 j. Getrouwd: A. A. C. Obdeijn, 24 j.. en M. J. Blom, 22 j.; A. J. Versluis, 28 j., en E. C. A. Volgering, 24 j. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Stop en geef voor rang aan het verkeer op de andere weg Geeft op alle borden acht die in Uw belang rijn aangebracht. DE GROOTTE VAN DE BOMEN Er zijn vrij grote verschillen tussen de vorm en de grootte van de bomen, omdat de groeikracht van de soorten nogal uiteen loopt. Wanneer we een jonge boom in de tuin planten, kunnen we ons moeilijk een voorstelling maken van zijn grootte op latere leeftijd. Ter vergemakkelijking hebben we drie soorten bomen genomen en de grootte bij het planten afgebeeld met de drie afmetingen wanneer ze tot volle wasdom zijn gekomen. De populier loopt de eerste jaren hard van stapel, soms groeit hij meer dan een meter per jaar. Na 60 jaar kan hij wel 30 meter hoog zijn, maar dan heeft de boom ook zijn beste jaren gehad. De plataan, de zilveresdoorn, kastanje, linde en hollandse iep be reiken eenzelfde hoogte, doch bij deze duurt het enige tientallen jaren langer. Maar ze worden daarbij veel ouder dan een populier. Een boom van geringere grootte is de monumentaal- iep, die heel wat jaren nodig heeft om 25 meter hoog te worden. Van ongeveer gelijke groeikracht zijn de rode kastanje, verschillende soorten van de es en de kleinbladige linde. De lijsterbes is meer geschikt voor kleine tuinen, na enige tientallen jaren heeft hij nauwelijks een hoogte van 10 meter bereikt. Ook de meidoorn, de zoete kers en de meelbes hebben meer bescheiden afmetingen. Sommige bomen, zoals de eik en vele naaldbomen, ontwikkelen zich de eerste jaren langzaam, omdat ze moeilijk aan de groei komen. Vele soorten veranderen van vorm in de loop van de jaren en worden breder naarmate ze ouder worden. Dit is bijvoorbeeld het ge val bij de zuil-iep en de zuilvormige meidoorn. Natuurlijk spelen de kwaliteit van de grond en de sterkte van de wind een belangrijke rol bij de groei. Langs de kust en op slechte grond blijven vele bomen lager dan normaal en ontwikkelen ze zich minder snel. DE VORM VAN DE HEESTERS Bij het uitzoeken van heesters voor onze tuin, letten we behalve op de kleur van de bloemen, de herfstkleur of rijke bessentooi, ook op de vorm waarin de heesters zullen groeien. Aan de voorzijde van heestergroepen, langs het huis en voor losse hagen, gebruiken we bos- sige heesters. Zulke planten groeien gesloten en gelijk matig op en worden niet te hoog, enkele bekende soor ten zijn berberitis, bottelroos, spiraea en sneeuwbes Op de achtergrond van de heestergroeperiugen en om muren of schuttingen weg te planten gebruiken we stijlgroeiende heesters, zoals deutzia. jasmijn en kor noelje. Deze struiken groeien hoog op, doch omdat ze daarbij van onder kaal worden, plaatsen we lagere heesters of bloemplanten aan de voorzijde. Sommige soorten vallen op door een grillige groei wijze of door kleurrijke bloemen en bladeren, zodat ze het waard zijn om als vrijstaande heesters in het gras of temidden van lage planten te worden gezet. De magnolia, toverhazelaar, de fluweelboom en vele heestervormige rozen worden voor dit doel gebruikt. Losgroeiende heesters worden op dezelfde manier ge plant, ook plaatst men ze wel tegen een muur als lei- plant, zoals de tamarix, de smalbladige cotoneaster en de vuurdoorn. Tenslotte kunnen we nog dwergheesters gebruiken in rotstuinen en op muren. Vele kruipende soorten van coniferen, bijvoorbeeld de jeneverbes en de taxus, of van bladverliezende heesters, zoals de cotoneaster en de brem, zijn hier goed op hun plaats.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5