Qz&tidóe(3owicink AAN DE VOORAVOND VAN DE WAPENSTILSTAND OAS wil chaos veroorzaken Aanval op presidentspaleis te Saigon Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 27 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG 1 Salan probeert de vrede weg te schieten KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 82 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 MOORDPARTIJEN IN DE STRATEN VAN ALGIERS De IRA was niet populair genoeg Het buiten de wet gestelde Ierse republikeinse leger (IRA) heeft be dingen op. Een andere bom bescha- digde een flatgebouw te Neuilly, een gemaakt, dat het zijn campagne voorstad van Parijs, maar hier werd met bommen en kogels tegen de ver- niemand gewond. In het flatgebouw deli van Ier|and Het woont de Franse minister voor de strijdkrachten, Messmer. voegde er aan toe dat de leden hun wapens neergelegd hebben. De beslissing van de ERA werd be kend gemaakt in een verklaring die gezonden werd aan de dagbladen in Duiblin. Verklaard werd dat de cam pagne stopgezet werd door gebrek aan belangstelling van het publiek. Het streven van de Ierse regering om Maandagmiddag is te Hamburg 'n alle nieuws van de IRA buiten de Rouwplechtigheid in Hamburg Het Algerijnse „opstandelingenparlement" zal, naar algemeen wordt aan. genomen, vandaag (dinsdag) in Tripoli (Libië) zijn laatste vergadering ter bespreking van de wapenstilstandsakkoorden met Frankrijk houden. Alle kringen in Tripoli menen, dat reeds vaststaat, dat het parlement de over eenkomsten zal goedkeuren. Naar verluidt zijn in Algiers duizenden aanplakbiljetten aangekomen, waar op de wapenstilstand wordt bekendgemaakt. Mohammed Jazid, minister van voorlichting in de voorlopige Algerijnse regering, verklaarde maandag, dat hij vandaag (dinsdag) een persconferen tie zou houden. Welingelichte bronnen zeiden echter, dat de formele aan- - - kondiging van de wapenstilstand eerst volgende week, op 7 maart, zal rouwplechtigheid gehouden voor de publiciteit te houden werd genoemd worden gedaan, wanneer de Mohammedaanse vastentijd eindigt. slachtoffers van de overstromings- als oorzaak van dit gebrek. Inmiddels zijn maandag in Algerië 37 doden gevallen als gevolg van aan- ramp, die West-Duitsland heeft ge- De aankondiging werd onmiddellijk slagen en gevechten. Het aantal gewonden op deze dag bedroeg meer dan teisterd. Er waren honderdduizend verwelkomd door de regering van de zestig. In een tijdsbestek van drie dagen, zaterdag, zondag en maandag, belangstellenden. De vlaggen woeien republiek Ierland. In een verklaring werden in geheel Algerië 103 personen vermoord. halfstok. van de minister van justitie wordt sen biedt, het gevoel voor de geva- °panb"f memn* besllst ver" ren, die de natuur kan opleveren, p wera. plaatsen, waar de aanslagen waren heeft verzwakt. De president richtte De hoofdstraten van Algiers wa- gepleegd. Vrachtauto's met soldaten woorden van dank tot allen, die aan ren maandagochtend vol mensen, reden in volle vaart naar de Rue het reddingswerk hadden deelgeno- toen halverwege de ochtend de eer- Michelet, die door de militairen aan men, waarbij hij speciaal met waar- ste aanslagen werden gepleegd. Vier weerszijden, met een tiental meters dering gewag maakte van de door Algerijnen werden in de omgeving tussen elke geposteerde soldaat, werd buitenlanders en uit het buitenland van een cafétaria door revolverscho- afgezet. Terwijl ook de pantserwa- geboden hulp. ten geveld. Dt politie arresteerde gens in gereedheid werden gehouden, President Lübke zei ook nog, dat hierop een Fransman, die een revol- vloog een hefschroefvliegtuig over een aantal slachtoffers zonder nood- ver in de hand had. In een zijstraat het toneel der aanslagen. zaak het leven had verloren. „Er zijn werd vanuit een auto op de bezoe- Van officiële zijde wordt ver- mensen geweest in het kustgebied, land in Westelijk Nieuw-Guinea te kers van een Algerijnse markt ge- klaard, dat de aanslagen kennelijk die geen acht hebben geslagen op de bestrijden is dit gebied met Indonesi- schoten, hetgeen vier Algerijnen het door het geheime leger (OAS) zijn gegeven waarschuwingen voor het sche vrijwillegers te doen overstro- leven kostte. Ook op de hoeken van gepleegd, met het oogmerk afbreuk gevaar van een springvloed, omdat men", zo heeft kolonel Soekowati, verscheidene andere straten werd ge- te doen aan de a.s. wapenstilstands- zij zich veilig gevoelden achter hun inspecteur-generaal van het Indone- schoten. overeenkomst. dijken. Zij konden zich eenvoudig de sische leger en van het volksverzet Onmiddellijk na het vallen der De aanslagen van maandag wer- verschrikkelijke omvang van het ge- volgens „Antara" verklaard, schoten rukten honderden Franse mi- den op dezelfde wijze uitgevoerd als vaar niet voorstellen", zei hij. Hij zei, dat 10.000 vrijwilligers op het punt stonden zich in te schepen De aanvalsplannen van Indonesië „Een van de middelen om Neder- litairen, die de beschikking -hadden die van zaterdag j.l. in de wijk van over op motorvoertuigen aangebrach- Bab el Oued - waar Franse arbei- te machinegeweren erf pantserwa- ders wonen -, waar tenminste twin- gens, de hoofdstraat van Algiers bin- tig Algerijnen door Fransen werden nen, waarna zij uitzwermden naar de doodgeschoten. De politie heeft maan dag, als gemeld, in verband met de- n met bestemming westelijk Nieuw- Parade voor Glenn Grz,el Soek„wa« v„egae toe, dat president Soekarno opdracht ze aanslaeen twee Fransen te Aleiers ,n Washington is maandag een pa- had gegeven nog 10.000 vrijwilligers gearresteerd. Ieder ^r ^rrestanfen «de gehouden ter ere van ruimte- «P de been te brengen voor de twee- wordt ervan verdacht zaterdag min- vaarder ,ohn ®enJ- Ondanks de re- de mvasie-golf. stens zes aanslaeen te hehhen se Sen waren er tienduizenden belang- nleeed hebben ge stellenden De schoolkinderen hadden Da Indonesische marine heeft haar rvE LAATSTE DAGEN zijn we wel P Deg Franse militairen in Algiers een da« S 'J op zeer uitvoerige en veelvuldi- namen ook voorzorgsmaatregelen in In een toespraak tot het Congres eeIst thans bekend is eewnrde'n beeft ge wijze met het Nieuw Guinea- verband met eventuele vergeldings- zei Glenn, dat men nu al kan zeg- de marinestaf zaterdfe il een'order vraagstuk geconfronteerd^ De voor- maatregelen van de zijde der Alge- gen, dat de ruimtevaart zeer veel uitgegeven waarin wordt gezegd dat NIEUW GUINEA >E LAATSTE DAGEN zijn we wel Mevr. Kennedy bezocht Burgerweeshuis Mevrouw Kennedy heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan het Bur gerweeshuis in Amsterdam. Tijdens de rondgang liet een van de kleine bewoners haar vol trots zijn „echte" cowboy-pak zien. ter van de KVP, mr, v. Doorn hield rijnen, waarbij pantserwagens op voor de mensheid zal gaan beteke- voormaij„ marinenersnne?l zo s'nne op zgn. „Statendag" van zijn partij strategische punten nabij de Alge- nen. Hjj kondigde aan, dat de ver- dig contact moet oonemen een rede over de landelijke politiek, rijnse wijken werden opgesteld, ter- kregen gegevens na verificatie zullen met de dichtstbijzijnde marine basis waarin hij een belangwekkende pa- wijl ook dwars over bepaalde stra- worden vrijgegeven. enhetiandnietmaa veSen ragraaf voor genoemd probleem had ten prikkeldraadversperringen wer- Er zullen nog meer ruimtevluchten President Soekarno heeft meeee- gereserveerd waarin, hoewel het den opgericht. Er hebben zich echter van driemaal om de aarde volgen en ^eeld dat de bedevaart van Moham enigszins vreemd was deze zaak zó geen verdere incidenten voorgedaan, ook één van 18 omwentelingen. Ver- medahen uit Indonesië naar Mekka uitvoerig bij 'n propaganda-meeting de? T®*1 f aa? .een pla" T i"" di' «ar zal doorgaan, „ondanks voor de provinciale verkiezingen te Aanslagen m Parijs ruimtevoertuig met twee man te lan- - - 6 De honderdduizend is er uit In de 554ste staatsloterij, vierde Nederlandse klompen voor minister Kennedy Aanslagen in Parijs ruimtevoertuig met twee man te lan- strijd VQor de bevri;ding van weste_ betrekken in alle geval nog eens Kneedbommen hebben maandag in ceren. Ook wil men in de toekomst Nieuw-Guinea" Enee tiid eele- klaar en duidelijk te verstaan is ge- Parijs weer zware schade aange- twee ruimtevoertuigen elkaar laten d h d d rninlctpr geven, hoe de leiding van de KVP richt. Onder andere aan het gebouw ontmoeten. Deze projecten zullen godsdienstzaken Wahih Wahah denkt. van de uitgeverij Frankrijk-Honga- tenslotte worden gevolgd door een ^klSri dat debede^TrtdulS Voor een van de belangrijkste op- r«e- Een vrouw liep hierbij verwon- landing op de maan. ponenten betreffende dit beleid bin- nen de katholieke partij, prof. F. langt dat echter wél en zolang hij matieke wijsheid uit het oog te ver- Duijnstee zijn inmiddels bepaalde in die houding volhardt kan er van liezen wat méér gedaan door ook uitlatingen van mr. van Doorn aan- ane constructies, die wij hier voor te doen blijken, dat Amerika niet zo leiding geworden uit protest daar- een welwillend gesprek gereed hou- hecht (meer?) gelooft in de goede tegen de KVP vaarwel te zeggen, den, niemendal terecht komen. Dat bedoelingen van Soekarno, waarvan Derde punt: in Indonesië heeft pre- is een heel ernstige impasse, die hij ook ginds geen geheim blijkt te sident Soekarno een nieuw theo- Zo mogelijk nog groter is dan hebben gemaakt. Het lijdt geen twij- retisch wapenfeit aan zijn Nieuw- we er tot nog toe een hebben ge- fel, of mr. Kennedy zal in zijn ver- Guinea-strategie toegevoegd door 'n kend. De partijtwist, die thans uit slag aan zijn broer die halve gehei- zgn. algemene mobilisatie af te kon- de reactie van prof. Duijnstee ook men in duidelijke taal omzetten aigen. Hij deed dat uitgerekend on- duidelijker dan tevoren is gebleken, waarbij waarschijnlijk tevens wel 'n middellijk na het verblijf van minis- va]t natuurlijk ernstig te betreuren, advies zal komen betreffende de gis- klasse en tiende lijst, is een prijs van ter Kennedy aan zijn land en na maar blijft in de schaduw bij de teren in ons land gedane cryptische ongetwijfeld hartgrondige conferen- zwaarte van het hoofd-probleem. verklaring, dat Amerika „op het mo- 100.000,- gevallen op lot no. 8.948. ties met de Amerikaanse bewinds- ment, dat Soekarno tot geweld zou man, waarbij hem zo wijzen alle /^ELUKKIG ECHTER heeft minis- overgaan, zijn beslissing zal weten series werden verkocht te Am- symptomen wel duidelijk uitvan VJ ter Kennedy toch voor'n glimpje te nemen". Dat is weliswaar niet zulk ster<jam utrecht Rotterdam Den enigerlei hoop op eenzijdige steun licht gezorgd, al was het slechts door een bijster troostrijke gedachte voor van de V.S. bij zijn negatieve opzet het door hem hier geuite begrip voor de oplossing van het vraagstuk. Wél Haag, Arnhem, Helmond en te Nij- weinig overgebleven moet zijn. Mr. de moeilijke positie van ons land. een winstpunt dachten wij Kennedy bezocht intussen zélf als Hij heeft echter zonder zijn diplo- tegenover het internationale forum! megen. een wervelwind ons land maar bleek daarbij juist zoveel tijd beschikbaar te hebben om hier duidelijk te ma ken, dat hij bepaald niet door de aanspraken van Soekarno en vooral niet door de wijze, waarop deze die pleegt te trakteren was geimponeerd Tenslotte verscheen zojuist ook nog een beschouwing van de Eerst Ka mer over het Nieuw Guinea-beleid, aan de hand van de begroting van Buitenlandse Zaken, zodat alles bij een het NG-dossier andermaal aan materiaal aanzienlijk heeft gewon nen! DE EERSTE CONCLUSIE, welke uit dat alles te trekken valt, is zonder enige twijfel, dat 't vraag stuk onverminderd moeilijk ligt en dat er op dit ogenblik in feite nau welijks concrete hoop op een (spoe dig) vergelijk van het netelig con flict mogelijk lijkt. Niet te contro leren geruchten spreken er trouwens ook van, dat alle inspanningen, die de waarnemend secretaris-generaal van de V.N. de heer Oe Thant al ge ruime tijd onderneemt om tussen Nederland en Indonesië een gesprek op gang te brengen, geen enkel re sultaat hebben kunnen opleveren, omdat men aan Indonesische kant eenvoudig maar één wijze van op lossing wil zien simpel en on voorwaardelijke overdracht van N. Guinèa aan Djakarta, waarna op zijn best later nog eens over be paalde modulaties gesproken zou kunnen worden. Dat is stellig de meest progressief ingestelde KVP'ers nog wat teveel; wellicht zelfs o„k voor de oppositie, die tenminste in het debat van begin januari jl. nog verklaarde, dat wij met Indonesië niet blindelings in zee zouden kunnen gaan. Soekarno ver- ïanuan ji huk VaMoaiuC Aan het einde van zijn bezoek aan ons land heeft minister Kennedy gistermiddag op Schiphol een korte le- met Indonesië niet blindelings in zee zing gehouden voor een groep studenten. De lezing werd besloten met de overhandiging van een gift aan - de minister: een paar klompjes, zodat hij niet zonder een echt Nederlands souvenir naar Amerika terugkeert. Door vliegtuigen van de eigen luchtmacht Vliegtuigen, uitgerust met de ken tekenen van de Zuid-Vietnamese luchtmacht, hebben dinsdagmorgen zeven uur plaatselijke tijd bommen geworpen op het paleis van president Ngo Dinh Diem. De vliegtuigen kwa men uit oostelijke richting aanvlie gen, wierpen hun bommen af en ver dwenen in westelijk richting, onder een hagel van afweervuur van de op de terreinen van het paleis gelegerde troepen. Volgens een in Hongkong opgevan gen uitzending van radio-Saigon zou één der toestellen zijn neergeschoten en werd de piloot gevangen geno men. De aanval zou uitsluitend op eigen initiatief der beide vliegers zijn ondernomen. De president bleef on gedeerd. Om acht uur plaatselijke tijd verliet de president Saigon voor een reeds vastgesteld bezoek aan het bin nenland. Ooggetuigen verklaarden, dat het paleis zwaar beschadigd is. De eerste aanvalsgolf duurde on geveer een half uur. Naarmate de aanval voortduurde vluchtte de be volking van de hoofdverkeerswegen naar de zijstraten. Al spoedig hing een dikke rookwolk boven het stads centrum. Uit alle delen der stad haastte de brandweer zich naar het presidentieel paleis. Toen de vliegtuigen verdwenen waren, kreeg het verkeer weer zijn normale aanzien. Precies om acht uur plaatselijke tijd verscheen een twee de golf van vliegtuigen. Renter's correspondent zag de bom men vallen en telde twintig ontplof fingen. Dit was kennelijk de derde aanval sinds 1954 van de strijdkrach ten op het leven van president Ngo Dinh Diem. Officiële kringen in Washington verklaarden, dat volgens de door hen uit Saigon ontvangen berichten bij de aanvallen één persoon werd ge dood en twee gewond. Een der vleu gels van het paleis zou zwaar bescha digd zijn. De president zou zich ech ter tijdens de aanval elders in het paleis hebben bevonden en niet ge wond zijn. MISLUKT OPSTANDJE? Volgensin Washington ontvangen onbevestigde berichten was hier spra ke van een mislukte opstand van de luchtmacht en heeft president Diem het leger opgedragen deze te onder drukken. In officiële kringen is men geneigd de aanval op te vatten als een incident op kleine schaal in plaats van een belangrijke samen zwering tegen de pro-Westerse leider van Zuid-Vietnam. Later verklaarden officiële kringen in Washington, dat aan de aanval werd deelgenomen door vier in de Verenigde Staten gebouwde vliegtui gen. die tijdens de tweede wereld oorlog door de Amerikaanse marine werden gébruikt en door de Ver enigde Staten aan de Zuid-Vietname se luchtmacht zijn geleverd. Het iden tificeren van de vliegtuigen heeft de mening in Washington, dat er van 'n intern incident sprake is, verstrerkt. De 61-jarige president, die in 1955 door een volksstemming gekozen werd, handhaafde zich ondanks een in november 1960 door parachutisten uitgevoerde militaire opstand. Men beschuldigde hem toen van een zwakke houding tegenover de com munisten. Nadat hij, samen met zijn ministers, dertig dagen in zijn paleis een belegering doorstond, zakte de opstand ineen. In 1957 ontsnapte hij op het nipper tje aan de dood, toen hij in Ranme- htoeot een tentoonstelling opende, 'n Jongeman vuurde op de president, doch deze werd niet getroffen. Het schot verwondde de minister van landbouw, die vlak naast president Diem was gezeten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Minder wind DE BILT, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De oostelijke luchtstroming, die in Rusland ontspringt, heeft zich tot over de Atlantische Oceaan naar de Canadese kust voortgezet. De stro ming wordt geflankeerd door een hogedrukgebied tussen IJsland en Groenland en een gebied van lage druk rond de Middellandse Zee. Het hogedrukgebied trekt in westelijke richting weg. In het gebied met lage druk neemt de aktiviteit van storingen geleide lijk toe. De belangrijkste storing heeft Portugal bereikt en gaat van een regenzone gepaard, maar het is niet waarschijnlijk dat de storing het weer bij ons gaat beïnvloeden, omdat hij in Zuid-Frankrijk of Noord-Italië terecht komt en dan nog te ver van ons land verwijderd is. Het winterse weer handhaaft zich ook het komende etmaal. De wind neemt wat in kracht af. De tempera turen zijn in sterke mate afhankelijk van de bewolking, op plaatsen met veel wolken is de dagelijkse gang gering met temperaturen even onder nul, op plaatsen waar de bewolking ontbreekt is de dagelijkse gang groot met 3 tot 5 graden vorst en overdag maximumwaarden van enkele gra den boven nul. Zon- en maanstanden 28 Febr. zon op 07.30, onder 1815; maan op 02.42, onder 11.40. H oogwaterstanden 28 Febr. vm. 8.55 n.m. 21.31. KORRELTJE Wie geen tegenstander heeft, is geen man; wie geen vrienden heeft, is geen mens.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1