K.A.B. VIERDE GOUDEN FEEST MET GROOTSE RECEPTIE Benoemingen Bisdom Haarlem Bronchi letten K.V.P. voorzitter Van Doorn over houding van fractie bij salarisdebat visie WH w televisie f„. ..IIJ.l SIONKY". MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 NOORDWIJK Nadat er ter gelegenheid van het gouden feest van de KAB, afd. Noord- wijk, reeds een viertal propaganda-feestavonden voor de leden met hun dames waren voorafgegaan, zaterdagmiddag had een grandioze receptie plaats in de feestelijk versierde zaal van hotel Royal, die in alle opzichten is geslaagd en een duidelijke afspiegeling gaf van de waardering, die men in Noordwijk heeft voor het werk van de KAB, zowel bij de kerkelijke en burgerlijke overheid, maar ook in de kringen van stands- en vakorganisa ties en van vele plaatselijke instellingen. Het grote aantal aangeboden bloemstukken, waren de stoffelijke blijken van deze waardering. Bij deze receptie waren o.m. tegenwoordig deken P. A. v. d. Bosch, em. deken Brinkman, burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, de parochie kapelaans v. d. Made (g.a.), Beukei en De Groot, wethouder De Geus, ge meentesecretaris B. Ike en echtgenote, de heer Jaarsveld van de Dioc. KAB, de heer v. d. Lans van het district KAB, wethouder A. W. de Groot van Voorhout en meerdere raadsleden. bracht tussen de verschillende klas sen van ons volk en dit op hoger niveau gesteld. Hiervan hebben wij allen iets kunnen leren. Spreker vond 't een groot voorrecht mensen te ontmoeten, die het sociaal beleid in alle facetten beleven en hierbij richtte hij zich speciaal tot de voor zitter, de heer J. v. Leeuwen, namens het gemeentebestuur de wens uit sprekende dat het bestuur van de KAB het werk in de toekomst met eenzelfde élan zal voortzetten. mens de onderafdelingen en instel lingen van de KAB een verguld zil veren embleem aan het bestuur aan geboden voor het afdelingsvaandel, hetwelk onder applaus werd aan vaard. Hierna voerden nog een twaalftal sprekers het woord, terwijl meerdere schriftelijke felicitaties en bloem stukken waren ingekomen. Tussen de bedrijven door vertolkte het Ka tholiek Gemengd Zangkoor onder leiding van de heer B. Laros enkele De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft benoemd tot pastoor van de onlangs opgerichte parochie van de H. Maagd te Heemskerk, de z. e. heer C. J. A. Schoonderwoerd. Voorts heeft de bisschop opdracht gegeven de stichting van een nieuwe par. voor te bereiden in de wijk Meere- stein te Beverwijk-Heemskerk aan de z. e. heer L. L. Pas, die kapelaan was te Amsterdam in de parochie van de H. Vincentius a Paulo. Hoestdronk in tabletvorm.95ct (Advertentie) liederen en bracht het Fanfarekorps „Excelsior" een serenade, hetwelk op hoge prijs werd gesteld. Aan het einde bracht de voorzittei dank aan allen, die belangstelling hadden getoond voor dit jubilé. Deze middag is voor het bestuur onverge telijk, aldus spr., omdat uit het ge sprokene en de grote belangstelling sprak waardering voor het werk van de KAB. Hij hoopte dat de goede verstandhouding moge blijven. Spe ciaal bracht spreker dank aan de feestcommissie, in het bijzonder aan de heer A. C. Meijer, mevr. Romijn- Binke en de heren J. Halm en L. v. Zijp voor de voortreffelijke organi satie van de feestelijkheden bij dit gouden jubilé. HERDENKING FEBRUARISTAKING BELANGSTELLING VAN VELE ZIJDEN De voorzitter van de feestcommis sie, de heer A. C. Meijer, gaf in korte trekken weer wat door het zegen rijke werk van de KAB, zowel lan delijk als plaatselijk, is tot stand ge komen op sociaal, economisch en maatsch. terrein voor de werkne mers, maar ook voor ons gehele volk. Reden te over om dit gouden bestaansfeest te vieren en spr. was verheugd, dat de geestelijke en bur gerlijke overheid hierbij tegenwoor dig waren. Deken v. d. Bosch, die op deze receptie het eerst het woord verkreeg, wees er op, dat er in onze maatschappij vele verenigingen zijn, maar hij was er ten volle van over tuigd dat de KAB een der voor naamste is. Van de plaatselijke his.- torie van de KAB was hem weinig bekend, doch hij had bewondering voor hetgeen de KAB in zijn geheel op godsdienstig, cultureel en maat schappelijk gebied ten koste van vele opofferingen tot stand heeft ge bracht. Als wij hiervoor hulde bren gen, sluiten wij hierbij in al uw voorgangers, die zich spontaan voor dit werk hebben ingespannen en brengen gaarne een ere-saluut na mens de gehele parochie met de wens: gaat op de ingeslagen weg met een zelfde ijver door, aldus de de ken. Burgemeester Van Berckel kon met de triomf van de KAB meele ven, want toen de arbeider zich ging ontwikkelen gebeurde er iets nor maals, maar ook iets uitzonderlijks. Voorheen was de economie eenzijdig, hierin heeft de arbeidersbeweging, samen vechtende, het evenwicht ge- Vele gelukwensen De hoofdbestuurder van de Dioce sane Bond van de KAB, de heer Jaarsveld, was naar Noordwijk ge komen om de afdeling met haar 50- jarig bestaan te complimenteren. Met genoegen had spr. in verband met dit jubilé de naam R.K. Volksbond genoemd, als voorloper van de KAB, want door de gewijzigde structuur is het niet mogelijk dat deze laatste naam gaat verdwijnen. Een defini tief besluit is echter nog niet geno men, vast staat wel, aldus de heer Jaarsveld, dat door de gewijzigde structuur de Katholieke arbeidersbe weging in betekenis zal winnen, dank zij de ervaring, die men heeft opgedaan. Dank bracht spr. voor de betoonde volgzaamheid aan 't hoofd bestuur en gaarne wilde hij nog aan bevelen het mooie werk van „Gezins zorg". Em. deken Brinkman noemde het een voorrecht zijn gelukwensen te mogen voegen bij die, welke reeds naar voren zijn gebracht. Alleen zou hij dit willen zeggen: „uit het volk voortgekomen" blijf altijd deel uit maken van het volk, niet alleen van een groep maar van een grote ge meenschap. Door de heer L. v. Zijp werd na- Sic transit gloria transitcamp De KVP heeft met uitzondering van twee leden van de fractie niet voor deze motie gestemd. In de loop van het debat werd het namelijk dui delijk, dat de minister deze motie niet zou uitvoeren. Hij toonde zich niet bereid uit eigen beweging het overleg te heropenen. Maar, zo zei mr. Van Doorn, de minister had wel verklaard, dat, indien de ambtena- renorganisaties zelf bij hem zouden aankloppen, hij uiteraard wel bereid zou zijn tot een overleg. Om dit her nieuwde overleg ging het de KVP, want bij dit overleg zou de gelegen heid bestaan het gehele pakket van maatregelen opnieuw ter sprake te brengen. Alleen via dit overleg zou de mo gelijkheid bestaan om onder andere de verdeling van de voor de verho ging totaal beschikbare gelden op een enigszins andere manier tot stand te brengen en misschien zelfs het totaal nog enigszins te wijzigen. Daarom heeft de KVP de minister nog eens uitdrukkelijk vastgepind op zijn toe zegging tot nieuw overleg, wanneer de ambtenarenorganisaties daarom zouden vragen. De KVP, aldus mr. v. Doorn, hecht meer waarde aan de toezegging tot deze bereidheid dan aan een motie, waarin het herope nen van het overleg van de zijde van de minister gevraagd werd, maar welke de minister bij voorbaat zei niet te zullen uitvoeren. Nieuw Guinea. Uitvoerig besprak mr. Van Doorn tenslotte de Nieuw Guin-ea-politiek. In dit verband noemde hij het optre den van prof. Duynstee. De heer Duynstee, zo zei hij, heeft ons hij herhaling ervan overtuigd dat hij niet serieus moet worden geno men, al wil de tragedie, dat hij daar in, uitgerekend bij de Nederlandse socialisten, nog niet volledig is ge slaagd. De Katholieke Volkspartij torst als grootste partij in ons land en als veruit grootste zogenaamde regeringspartij een-ontzaggelijke ver antwoordelijkheid. Indonesië, zo zei mr. Van Doorn, heeft dat goed be grepen en het is niet voor niets, dat de strategie van Soekarno, tot verzwakking van het Nederlandse thuisfront kennelijk zo is gericht, dat bij voorkeur vooraanstaande katho lieken in ons land op de meest inge nieuze wijze benaderd en bewerkt worden. Motie Beernink woog lichter dan nieuw overleg „Het Nederlandse volk gaat op 28 maart niet alleen naar de stembus om te kiezen voor de Provinciale Staten, maar het gaat ook kiezen voor een lijn-de Quay of voor een lijn-Burger, als dat laatsie een lijn mag heten". Dit verklaarde zaterdagmiddag mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de Katholieke Volkspartij, tijdens een in Utrecht gehouden statendag van de KVP. Velen, aldus de heer Van Doorn zullen zich eerder afvragen wat zij vinden van de christen-demo cratische lijn-de Quay en van de so cialistische oppositiekoers (van Bur ger, dan dat zij zich de vraag stellen welke lijsttrekker van het provin ciaal stembiljet de voorkeur verdient. De wegloop van de socialisten in december 1958 had, aldus mr. Van Doorn, naast gewichtige voordelen, ook nadelen en wel in het bijzonder het nadeel, dat men door de opposi tie voor de voeten werd gelopen en op de hielen getrapt. Een oppositie, die ondanks haar innerlijke verdeeld heid op menig terrein, na 1958 zich zelf gevonden had op een beginsel vast, en welhaast dogmatisch nega tivisme. Wie, aldus mr. Van Doorn, het machteloos vertoon van de socia- listische moties sedert 1958 nog eens aan zijn oog voorbij laat trekken moet constateren, dat de Nederland se socialisten, geen kans hebben ge zien een aantal struktureel belang wekkende alternatieven in de poli tieke discussie aan de orde te stellen. De ambtenarensalarissen. Mr. Van Doorn noemde de gebeur tenissen in dé tweede kamer ten aan zien van de ambtenarensalarissen een actueel bewijs hoe de KVP erop uit is het regeringsbeleid in positieve zin te beïnvloeden. De KVP, zo zei hij, heeft zich bij monde van de kamerleden Van der Zanden en Weijters weinig gelukkig getoond met het standpunt van minister Toxopeus. Het is om deze reden geweest dat de KVP-frac tie een motie mede ondertekend had, waarin weliswaar deze bezwaren niet omschreven waren, maar, waarin de regering uitgenodigd werd het overleg met de ambtenarenorganisa ties te heropenen. Zondagmiddag vond bij het standbeeld van de „Dokwerker" op het J. D. Meijerplein te Amsterdam de jaarlijkse herdenking van de februari-staking plaats. Ook dit jaar werden vele bloemen en kransen bij het monument geplaatst als huldebetoon aan de slachtoffers van de staking. op „Op hoop van zegen". In de Vara-uitzending van zondag avond is de kennismaking vernieuwd met Nooy's Amsterdams volkstoneel. Verleden jaar bracht dit gezelschap een opvoering van Bouber's „De Jan tjes"; thans is het zeemansdrama van Herman Heijermans „Op hoop van zegen" in het theater van de Kleine Komedie middels een directe uitzen ding gevolgd. Jongeren zullen mis schien de knop hebben omgedraaid met de verontschuldiging, dat dit stuk verouderd is. Daar hebben ze dan gelijk aan; maar het is toch zo, dat men dit sociaal-opgezette werk om de wijze van uitdrukken als het ware nieuw kan ondergaan. Het ge zelschap, met moeder en dochter Nooy in de hoofdrollen, heeft op boei- BEDRIJFSONGEVAL Zaterdagavond was de 64-jarige heer J. H. Versteegen uit Renkum, werkzaam bij de N.V. Kon. Papier fabriek Van Gelder Zonen te Renkum bezig een storing in het fabricage proces op te heffen. Daartoe was hij op een plank gaan staan, waarbij hij met één voet op een gladde wals steunde. Hij gleed uit en kwam met het rechterbeen tussen de wals en een zogenaamde tamboer terecht. Hij werd naar het ziekenhuis in Arnhem vervoerd, waar hij 's nachts is overleden. WEENSE IJSREVUE IN DEN HAAG romantiek en charme op het ijs Het Britse transit-kamp in Hoek van Holland, waar gedurende vele jaren duizenden en duizenden militairen op doorreis van Engeland naar Duits land of terug verbleven, gaat verdwijnen: Volgende week worden de ge bouwen en de inrichting geveild. Tijdens de kijkdag, zaterdag, nam onze fotograaf er ook een kijkje en maakte toen dit plaatje van de hoofdingang. Sic transit gloria EEN FRêLE FIGUURTJE, gevan gen in een kleurige lichtbundel, zwevend over de spiegelgladde ijs vlakte. Het klaterende applaus van een verrukt publiek. Een moment stilte, lichten flitsen aan en direkt weer een volgende scène: charmante ijsdanseresjes in een betoverend spel van rhythme, licht en melodie: de romantiek van een ijsshow. Enkele weken kan men in de Haag se Hou trusthallen van een dergelijk romantisch spel genieten, nu daar de „Wiener Eisrevue" zijn jaarlijkse show uitspreidt. Een ijsrevue - ge dragen door de muziek van Robert Stolz - die de volmaaktheid in zich draagt. Voor het eerst dit jaar heeft de moderne opvatting van showbusiness een kans gekregen in deze revue en die nieuwe aanpak heeft er geen af breuk aan gedaan. Integendeel, de revue heeft er nog meer vaart door gekregen. De hoofdtoon is echter nog steeds de romantiek, de onvervangbare charme van het Weense, de lokking van de illusie. ILLUSIONEN" is daarom de naam van de revue, die geregisseerd wordt dóór Will Petter. In drie delen is het programma gesplitst: „Der Magiër", „Die Zau- bergeige" en ,Love, 1'Amour, Liebe". In het eerste deel krijgt die moder ne, toon de meeste kans. Direkt treedt daarin de nieuwe ster van de revue, de lange Spanjaard Manuel del Toro, naar voren. Met zijn na tuurlijk temperament is hij de schaat ser om dit moderne rhythme bij de „Weense IJsrevue" te introduceren. In de twee andere hoofdstukken is het een combinatie van modern en klassiek, waarin het laatste door zijn onvergangbare romantische aantrek kingskracht het toch wint. Ingrid Wendl, Fernand Leeman, Emmy Pu zinger en Michèle Colberg zijn de sterren rond wie het romantische is opgebouwd in deze show. Het aan tal medewerkers aan de revue is groot en nog enkele solisten kon Will Petter laten optreden, allen omgeven door het voortreffelijke ballet, dat in zijn bundeling en opgelegde discipli ne toch eigenlijk uit louter solisten bestaat. Een solist, die wij niet mogen ver geten, is de schaatsende aap Mr. Jacky, die lachsalvo's uit iedere toe schouwer trekt. Hij is niet de enige komiek in deze show; een aantal clowns treden in enkele originele nummers op. DIJZONDER valt in deze ijsrevue op hoe tot in het uiterste alles georganiseerd is. De programmapun ten vloeien in een geslaagd rhythme van modern en klassiek tot een voor treffelijk geheel ineen, zonder een en kele onderbreking. De costumering van Gerdago is vaak verbluffend en bijzonder vin dingrijk, evenals dit gezegd kan wor den van de choreografie van Edith Petter en van Felix Smetana's de cors. Over de muziek van Robert Stolz hoeven we eigenlijk niets te schrij ven, die kent iedereen. Wel moet naar ons idee het telkenjare weer kerende succes van een dergelijke show voor een groot deel op rekening van die muziek worden geschreven. Reeds dertien maal trad de „Ween se IJsrevue" in Den Haag op en van enige „ijsrevue-moeheid" is bij het publiek nog geen sprake. Iedere avond ngg veolle tribunes en terecht. Deze ijsshow biedt iets, dat uniek gaat worden in deze tijd van beman de ruimtevluchten: de romantiek van de verbeelding. Tot en met 18 maart kan men zich in Den Haag voor een paar uur nog terugrekken in die illusie en zich mee laten voeren op de romantiek van een ijsshow. A. v. E. ende wijze kennis gegeven van een samenleving en gevoelswereld, waar in ook de jongeren wel eens geplaatst mogen worden. De wekroep in zwart wit beelden moge een tikje over trok ken zijn geweest, het spel van het Volkstoneel heeft velen toch wel ge pakt. Dat doet het trouwens ook in de schouwburgzalen. En wat het knop-afdraaien betreft: heeft menig een misschien welbewust gekozen voor Joan Sutherland, de wereld be faamde Australische sopraan, die te gelijkertijd via het Amsterdamse Con certgebouw in de radio te beluisteren viel? Omroepsters in het beeld We hebben nu al enkele malen de Vlaamse t.v. omroepster Denise Maes l?ij de Vara bezig gezien. De laatste keer speelde ze charmant samen met de cabaretier Georges Ulmer. Ze heeft een losheid en onbevangenheid, waar omtrent gezegd is, dat haar Neder- 'andse collega's er zich best aan kon den toetsen. Nu menen we te weten, dat een van de bekende Nederlandse t.v. omroepsters langzamerhand de tijd gekomen acht, dat zij en haar collega's meer vrijheid krijgen en niet gedwongen worden elke avond op precies dezelfde wijze een pro gramma te presenteren. Om dat te kunnen, moeten ze uiteraard wel vast in het zadel zitten. Is dat met alle omroepsters wel het geval? Intussen heeft men bij de NTS de hand over het hart gestreken, door elke om- roepbeurt van 70.— tot 85.te verhogen. En dan vraagt u, of ze zich daarvan steeds in een andere kledij moeten steken? Weest gerust: kleed geld komt er ook bij. Schaatsen en reclame Na Oslo en Moskou heeft men nu in Amsterdam internationaal schaat sen kunnen volgen, ook nu met com mentaar van Siebe en Arie. Maar daar niet over. De koningin, die een deel van de strijd heeft meegemaakt, zal met ons hebben aangekeken te gen al die reclames langs de baan. De televisie mag niet aan reclame doen, en terecht. Nu profiteren be paalde opdrachtgevers van het feit, dat de camera's gedwongen zijn, langs de terreinen opnamen te doen, waardoor menige reclame gratis in de huiskamers wordt gebracht. Om dat dit zeker niet de bedoeling kan zijn, ware het gewenst, dat de NTS bijvoorbeeld haar medewerking zou weigeren, indien hinderlijke recla mes in het beeld konden worden ge bracht. Kunst voor fijnproevers Bij de NCRV was het zaterdag twee om twee. Eerst wat amusements muziek met Pi Scheffer en het vijfde vervolg van een verhaal, dat zelfs onze damesbladen niet meer zou sie ren; maar daarna een artistiek dans- recitel en een nieuwe boeiende ont moeting met Elisabeth Andersen. Al leen dit: een ontmoeting kan ook te lang duren. Komende uitzendingen Vanavond komen de voetballers aan hun trek bij de Europa cup in Londen. De speelfilm van dinsdag heet „Orchideeën voor Maria", met Ria Hayworth en Fred Astaire. Voor af gaat de nationale finale van het eurovisie-songfestival. Na alle op spraak hopen we, dat er toch wat goeds uit de bus van Bussum zal ko men. Woensdag is de KRO weer in Tres long te Hillegom, voor een nieuwe aflevering van „Piste". Na het avond college Nederlands over streektalen kan men bij de NTS kijken naar de Europese kampioenschappen kunst rijden in Genève.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 6