de rode pi VOLLEYBALCOMPETITIE HET HONDENPARADUS MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 PAARDESPORT KVC VERSLAAT DELTA MET 3-1 Het Katwijkse KVC leverde zaterdag een goede prestatie door het sterke Delta (Dordrecht) met lege handen naar huis te sturen. In de 4e set dach ten wij toch nog, dat Delta een gelijkspel zou binnenhalen, want bij de stand 1114 gaven wij KVC geen kans meer. Een laatste krachtsinspanning van de Katwijkers deed hen echter toch nog met 1614 zegevieren. Een uitstekend op dreef zijnde beschikbare plaats zal innemen. De ZWEMMEN Joop Hermans bezorgde KVC in de verliezer van deze twee speelt met eerste set direct een 5-0 voorsprong de degradatiekandidaat uit de hoofd- door zijn prima service. Maar toen klasse weer om een plaats Delta wat ingespeeld raakte, werd De no's 3 t.m. 7 uit de overgangs- het al spoedig duidelijk, dat KVC aan klassen A en B, totaal dus 10 teams deze tegenstander de handen vol zou plaatsen zich in de nieuwe overgangs- krijgen. Vooral aanvallend lieten bij- klasse West IH. De no's 8 van beide de teams meerdere prachtige staal- overgangsklasse spelen met de 6 tjes zien, maar de voorsprong welke afdelingskampioenen om 3 of 4 plaat- Kevin Berry, die dinsdag het wereld - KVC in het begin had genomen bleek sen in de nieuwe overganskiasse, ter- record op de 220 yard vlinderslag beslissend: 15-10 voor KVC. wijl no 9 en no 10 automatisch degra- verbeterde heeft zaterdag tijdens de cov deren naar de afdeling. Chene de Kinley-prijs, afstand 2000 m: INZINKING Uit het bovenstaande blijkt dat Australische kampioenschappen in i L'Espoir B. (J. van Dooyeweerd) 2.49.9. men weer is afgestapt van twee Melbourne opnieuw een record scher- 1-2&-; 2 Umberta; 3 Harley. Tot.: win. Na een aanvankelijke 5-4 voor- overgangsklassen, terwijl ook de in- «resteld sprong kreeg KVC met een inzinking stelling van een promotieklasse ach- p s te kampen. Delta greep zijn kans en terwege is gebleven, zette de Katwijkers onder zeer zware Opnieuw wereldrecord voor Kevin Berry De jonge Australische zwemmer DE KOERSEN TE HILVERSUM Charley Williams-prijs, afstand 2000 m- 1 Zeno MD (E. Kruithof) 3.04.4. 1.32.2. 2 Zilvertip; 3 Zoon van Quinta. Tot.: win. 2,90; pl. 1,40, 1,20, 1,60; gek. 4,60; cov. 2,60. Charmeur K-prijs, afstand 2040 m: l Xon Messidor (M. Verga/) 3.03.2, 1.28.9; 2 Zaida; 3 X. Worthy. Tot.: win. 3,20; pl. 2.—. 1,50, 2,—; gek. 11,30; cov. 3.30 Cheerio Kinley-prijs, afstand 2000 m: 1 Zeeadelaar S. (M. Vergay) 2.56.2, 1.28.1; 2 Zita Belwin; 3 Zoon van Kievit. Tot.: win. 3,—; pl. 1,40, 1,40, 1,30: gek. 5,70; cov. 5.—. Checkmate-prijs, afstand 2000 meter: 1 Trito Erebus (M. Vergay) 2.52.4, 1.26.2; 2 Wilma Dear; 3 Xia) Hanover. Tot.: win. 11,40; pl. 4,10, 2,90, 4,00; gek. 87,80: UITSLAGEN AFD. LEIDEN Eerste klas: LUSV 1-Profwijk 2 0-3; 1,70 (stal); pl. 1,70, 2,10, 2,30; gek. 12,—; cov. 7,10. Chic Spencer M-prijs, afstand 2000 m: Ditmaal was het dat op de 110 1 X. Gouden Rijder (H. Maring? 2.56.9, yards vlinderslag. Berry was met 1 1.28.5; 2 X. Lady Hollandia; 3 Xaisien. minuut en 0.1 sec. precies 0.1 sec. Ra0' pl' 3'40, 2,2°' 2,2°' gek sneller dan de Amerikaan Mike Mea- 15£°: f Py-®'™- ,c. v ,iMn - ,Qct p,.._n Chopin-prijs, afstand 2400 mter; 1 Xy- d e augustus 1961 m Fresno lander y (J Leeuwenkaropl 3315. 1.00.2. liet afdrukken. 1 28 1; 2 Xenon; 3 Yewel Boy. Tot.: win. verdediging van de Dordtenaren Nw. Brunh. 2-KVC 1 2-2, Or. "Groen 1- 3,10; pl. 1,90, 1,70; gek. 3,80; cov. 6,70 u° „„.T? w^roi Nw Brunh 0-3 °P de 110 yards vrye slag voor Chirs Hanover P-prijs, afstand 2000 draaide bijzonder goed en h°ew Tweede klas: Teylingen 2-Argos 2 3-1, dames zegevierde Dawn Fraser in 1 meter: l Victor Emanuel (M. W. M. KVC steeds bleef aanvallen, het ge- 2-Nw. Brunh 3 1-3, KVC 4-GGV 1 minuut en 0.6 seconden. Ze bleef Lange) 2.55.2, 1,26.7; 2 X. Pluto; 3 Xero- lukte niet de verdediging van de gas- Kangeroes 2_kVC 3 0-3. hiermee slechts 0.4 sec. boven haar Phyt. Tot.: win. 2,80; pl. 1,40, 1.40. 1,60; Derde klas: LUSV 2-Raaphorst 1 2-2, eigen wereldrecord dat sinds febru- 4.70; cov. 4,50. 1960 op 1.00.2 staat. druk. Zij kwamen op 6-10, maar toen herstelde KVC zich prachtig. De ach terstand werd geheel weggewerkt en omgezet in een 12-11 voorsprong, maar Delta gaf de moed niet op. De L. Lensen kampioen libre Bollenstreek Het kampioenschap van de eerste klasse libre klein biljart van het dis- trikt De Bollenstreek is wederom terecht gekomen bij de Oegstgeestenaar L. Lensen van de biljartvereniging Centraal. Lensen greep de titel in res taurant Royal in Noordwijk door een zege op zijn naaste rivaal de Lissenaar Elfering, die echter de laatste wedstrijddag door ziekte geplaagd werd. De partij tussen beide matadoren duurde dan ook vrij lang. Doordat de Voor- houter J. Vierwinden kans zag om Lensen de enige nederlaag toe te bren gen in de laatste partij van het toernooi,werd Elfering nog van de tweede plaats verdrongen. De trotse notering van de hoogste serie bleef, ondanks het goede spel van Vierwinden in de slotpartij, in 't bezit van de Lissenaar. die ook kan bogen op het hoogste algemeen gemiddelde. De Oegstgeestenaar Lensen zal het distrikt de Bollenstreek op 16, 17 en 18 maart vertegenwoordigen bij de gewestelijke titelstrijd, die in Ter Aar wordt gehouden. De eindstand van het toernooi luidt: L. Lensen (Oegstgeest) 1334 247 43 5.36 11 J. Vierwinden (Voorhout) 1249 232 37 5.38 9 L. Elfering (Lisse) 1346 226 51 5.96 8 J. Diederiks (Lisse) 1270 226 42 5.62 8 P. Duivenvoorden (Sassenheim) 1228 237 50 5.18 6 W. van Gerven (Lisse) 1249 279 27 4.47 6 J. Baak (Voorhout) 1140 210 38 5.43 4 D. Teske (Oegsgeest) 1197 251 41 4.77 4 De Lissenaar Van Gerven degradeerde naar de tweede klasse. Bij de prijs uitreiking werd de promotiemedaille voor promotie naar de hoofdklasse uitgereikt aan de Oegstgeestenaar Th. Roest. Deze promoveerde naar de hoofdklasse, dankzij zijn resultaten in de voorwedstrijden. Het toernooi- gemiddelde van de finale bedroeg 5.26. Opfrisser Duizenden Moskoviten heb ben zondag op de oevers van de Moskwa staan rillen. Dat kwam dan niet zozeer door de koude als wel door hetgeen ze in het ijskoude water van de rivier zagen gebeuren. Ondanks een temperatuur die rond het vriespunt lag waren namelijk ruim zestig leden van de win- terzwemclub uit de Russische hoofdstad in het water gedo ken. De dappere zwemmers legden .enkele honderden me ters af; De 2 oudste leden van het gezelschap waren resp. 77 en 80 jaar oud ten open te breken: 12-15 voor Delta. In de derde set was het weer Her- hvl*2*-GGV 2 3-0. mans die z'n ploeg aan 'n voorsprong vierde klas: Argos 3-Alvos 1 2-2, Ad- hielp door uitstekend serveren 4-0, vendo 1-VLAK maar Delta bleef niet achter, waar- 1-3. door zich een gelijkopgaande strijd Heren: ontwikkelde. Tot 6-6 bleef de score in evenwicht, maar toen drukte KVC Eerste klas: Or. Groen 1-PSVA 1 0-3, door: 9-6. En nu was het Piet Par- LD 1-LUSV 1 0-3, HVL 2-Donar 1 3-0, levliet, die zijn team naar de over- Tv/ttdt klas: GGV 2-LUSV 2 3-1, VVS winning voerde. Keihard serverend 3-:HVL 8 3-0, Tey:hni|e" j2r3"J?' stelde hij Delta steeds weer voor te Slum 10 3 Meerburg 1-Cas- grote problemen en hij stopte eerst Derde k"as: Raaphorst i-VVS 4 3-1, bij 14-8. Het werd nog 14-10, maar DSS i_A\v0S x 3_o, CSL 1-WPSS 1 2-2. KVC gaf de winst niet meer uit han- vierde klas: Advendo 2-Advendo 1 den: 15-10. HEFTIGE REACTIE Delta reageerde op dit verlies bijzonder heftig. Aanvallend over troffen de Dordtenaren meerdere malen KVC en zij kwamen op 5-7. Even leek het of zij teveel van hun krachten hadden gevergd want KVC liep hierna vrij gemakkelijk uit naar 10-7, maar nu ging het bij KVC hele maal mis. Alles mislukte, Delta kwam op match-point en werd in zijn eind sprint gestopt door een. spelerwisse ling bij KVC, dat hierna ineens alle troeven in handen bleek te hebben. In hoog tempo werd Delta in ver dediging gedrukt en tegen deze druk waren de Dordtenaren niet bestand- Met 16-14 behaalde KVC nog juist op het nippertje de overwinning. Promotie-degradatie overgangsklas West III Naar wij vernemen, is eindelijk de promotie-degradatie-regeling voor de overgangsklasse West m, althans voor de heren, nu definitief vastge steld. De kampioenen van de beide overgangsklassen A en B plaatsen zich automatisch in de nieuw te vor men gewestelijke hoofdklasse, terwijl de nummers 2 onderling zullen moe ten uitmaken wie van hen de derde WANDELSPORT Sleutelstad wandeltochten De Leidse wandelsportvereniging Willen en kunnen' organiseert op za terdag en zondag 17 en 18 maart de tra- ditionale Sleutelstad-wandeltochten over 10, 15 en 20 km. Startplaats Romanus- zaal, Mare te Leiden, achter Harte- brugskerk aan de Haarlemmerstraat. Starttijden: zaterdag 14-15 uur, zondag 10-12 uur. De" beloning bestaat uit een speciaal ontworpen medaille, die dit jaar is voorzien van een afbeelding van de Morspoort. Voor groepen van tenminste elf personen extra prijzen: Inschrijfadressen: C. Verstraaten, Ma- resingel 47, Leiden: W. Bouwman, De Genestetstraat 40, Leiden; H. J. v. Zuy- len, Meidoornstr. 17, Noordwijk-Binnen; J. P. Woordes, Herman Gorterstr. lb. Alphen a.d. Rijn; D. Donker, Broekweg 3, Wassenaar: J. Visser, Bilderdammer- weg 6, Aalsmeer; W. Breedevelt, Hack- fortstr. 140, Den Haag. 30 April, Oranjewandeltocht te Lei den; 18 op 19 mei: 60 km Nachtwandel tocht van AWSV „Op Goede Voet" te Alphen a.d. Rijn. ai 9 vva i Later deed Dawn Fraser opnieuw BADMINTON Aivos z-vv i een p0ging om de „magische minuut- grens" op de 110 yards vrije slag FERRY SONNEVILLE VERLOOR ren: te doorbreken. Als eerste zwemster T _r Cnn_.uil,. van de 4 x 110 vard<? estafpftp nlopp Indonesiër Ferry Sonneville, \vo 7 4 A i* Zr- A cnf nende in Voorschoten, winnaar van 't he- lVü A-xjuuai i o-u. Zuid-Australië, liet zij de 60.4 renenkelspel tijdens de strijd om de open Tweede klas: GGV 2-LUSV 2 3-1, VVS seconde afdrukken, 0,2 sec. boven Nederlandse bandmintontitels, heeft in haar wereldrecord. de finale van een invitatietoernooi te Jan van Ierland zwaargewicht kampioen SPORT- In Haarlem zijn zondagmiddag de Ne- \7 I p1I 1117 C derlandse judokampioenschappen in de t m. kj rr kj gewichtsklassen gehouden. Er deden zich 9^*1 geen verrassingen voor. De mooiste partij was die tussen Dadema en J. van Ierland in de finale bij de zwaargewichten. Van LT I> HT Ierland won met een prachtige 4e arm- J*. A worp. De uitslagen waren: Lichtgewichten: halve finales: J. Snij ders (Eindhoven) verl. van Linskens (Bergen op Zoom) op besL scheidsr De Hilversumse zwemster Marian Voogd (Amsterdam) verl. van C. Bonte Heemskerk (De Robben) zal woensdag- (Delft) 3e heupworp. Finale: Bonte wint avond 28 februari a.s. in het 50-meter van Linskens 5e heupworp. bad te Rotterdam een aanval doen op Middengewicht: halve finales: J. Win- het Europese record 400 meter wissel- ters (Zuid-Holland) wint van P. Goede- slag persoonlijk. raad (Zuid-Nederland) op besl. scheids- De grote prijs van Antibes, een rechter. J. Mastwijk (Midden-Nederland) wielerwedstrijd over 141.5 km. is ge wint van T. Snijders (Eindhoven) 3e wonnen door de Spanjaard Manzao. Hij heupworp. Finale: Winters wint van legde de afstand' af in 3.28.30. Piet Rent- Mastwijk op besl. scheidsrechter. meester werd tweede op 20 sec. achter- Zwaargewicht: halve finales: W. Da- stand. Hij werd gevolgd door Bellone dema (Hilversum) wint van L. Stel (Fr.), Groussard (Fr.) en Alomar (Sp.) (Noord-Nederland) op besl. scheidsrech- Het Franse amateur-rugbyteam ter. J. van Ierland (Eindhoven) wint van heeft zaterdagmiddag in Parijs de En- H. van der Berg (Oost-Nederland) 4e gelse amateurs met 13-0 verslagen. Bij armworp. Finale: Van Ierland wint van de rust was de stand 5-0. Dadema met 4e armworp. De Zweed Sixten Jernberg heeft za- Roosje Kohier overleden In het ziekenhuis „Bethel" te Delft is zondag op 75-jarige leeftijd over leden mevr. Roosje Köhler-Van Gel der, de bekende revue-artiste, die voor de laatste oorlog triomfen vier den in de revues van Ter Hall, later de Bouwmeesterrevue, waarin zij op trad met de onvergetelijke Buziau. Zij woonde de laatste jaren in Rijs wijk. 9 November van het vorige jaar vierde zij haar 75ste verjaardag. Zij was toen echter reeds ziek. De begra fenis zal waarschijnlijk woensdag in Rijswijk plaats hebben. Wat een geluk voor Rudi Carrell Of het door een steentje gekomen is of dat het iets anders is geweest, weet Rudi Carrell niet meer. Maar toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag van Rotterdam met grote snelheid over rijksweg 2 langs Maars- sen huiswaarts keerde, werd de spie gelende voorruit plotseling een door zichtig spinneweb. Een ogenblik later kroop een beteu terde Rudi uit zijn over de kop ge slagen auto, waaruit de inmiddels ge- terdag in Zakopane voor ruim 25.000 toeschouwers het laatste lange afatands- nummer van de wereldkampioenschap pen Noordse nummers, de 50 km, gewon nen. De Zweed, die hiermee voor de zesde maal een wereldtitel veroverde, legde het parcours af in 3 uur en 3 mi nuten en 48 5 seconden. Wereldkampioen Phil Hill (VS), Ri- cardo Rodriguez (Mexico), Willy Mai- resse en Olivier Gendebien (beiden Bel gië) en de Italianen Giancarlo Baghetti en Lorenzo Bandini zullen in het aan staande raceseizoen het fabrieksteam vormen van Ferrari. Het Haagse „Ons Eibernest" is zon dag in Amsterdam kampioen van Ne derland microkorfbal geworden. De Ha genaars eindigden gelijk met het Amster damse „Archipel", maar waren beter met het nemen van strafworpen. Fons Veldhuizen, persoonlijk lid van de KNAU, won zondag in Uden een nationale cross over 5000 meter in 16 min. 15.5 sec. Op de tweede plaats ein digde Van Grinsven (Prins Hendrik, Vught) in 16.40.6. Henk Roelofs van HAC Helmond zegevierde zondag in de omgeving van Berg en Dal in de Erica bosloop, die voor de 12e maal werd gehouden. Het Westduitse waterpoloteam heeft zaterdagavond te Dortmund voor 500 toeschouwers met 2-0 gewonnen van Frankrijk. De tussenstanden waren 1-0, 1-0, 0-0 en 0-0. Het Duitse koppel Rudi Altig-Hans Junkermann had zondagmorgen de lei ding in de Zesdaagse van Essen met 364 punten. Bugdahl-Pfenninger (Duitsland- Zwitserland) waren met een ronde ach terstand en 351 pnt tweede. De Amerikaan Jim Beatty, die tot dusver als enige tijdens indoorwedstrij- den de mijl binnen de vier minuten heeft gelopen, won dit nummer zaterdagavond bij de indoor kampioenschappen van de Verenigde Staten in de Madison Square Garden te New York in de tijd van 4 minuten en 0.2 seconde. Dick Richardson (Wales), Euro pees kampioen zwaargewicht, heeft za terdagavond te Dortmund met succes z'n titel verdedigd tegen de Duitser Karl Mildenberger. In de eerste ronde van het op vijftien ronden vastgestelde gevecht sloeg Richardson zijn tegenstander k.o. heel verpulverde voorruit was ver dwenen. Hij ligt thans met een be zeerd stuitje thuis te Loosdrecht in bed en heeft alle afspraken voor de eerstkomende dagen moeten afzeg gen. Na het ongeluk is Rudi Carrell meegereden naar een Utrechts zie kenhuis, waar hij is onderzocht. Verpleegster reed door gesloten spoorwegbomen De 29-jarige verpleegster mej. M. Lijcklama a Nijeholt is zaterdagavond omstreeks half tien, toen zy met haar auto de gesloten spoorwegovergang in Woerden ramde, door de sneltrein Den Haag-Utrecht gegrepen en op slag gedood. Haar 28-jarige broer Jelte werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Woerden gebracht. Mej. Lijcklama a Nijeholt had geen rijbe wijs. De automatische halve overweg bomen functioneerden normaal. BABY BIJ BRAND OMGEKOMEN Gistermorgen omstreeks ell uur is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de familie Van den Heykant in Ooster hout (N.B.). Een kindje van 14 mnd de jongste van het uit zes kinderen bestaande gezin, is in de vlammen omgekomen. De brandweer van Oosterhout, die het vuur met groot materiaal be streed, kon niet voorkomen dat de .gehele boerderij en de stallen van het vee een prooi der vlammen wer den. Al het vee kon tijdig in veilig heid gebracht worden. De baby, die lag te slapen bij de schoorsteen waar de brand ver moedelijk is ontstaan kon men door de sterke rookontwikkeling niet redden. De familie Van den Heylant, die thans dakloos is geworden, is voorlopig ondergebracht bij familie leden en buren. De eigenaar was te gen brandschade verzekerd. Record-bezoek aan RAI-tentoonstelling Bijna 40.000 personen hebben dit weekeinde de RAI-tentoonstelling van bedrijfsauto bezocht, waarmee het totale bezoekcijfer is gestegen tot ongeveer 53.000. Vooral zaterdag met 21.000 personen zorgde voor deze recordopkomst. Bij de vorige ten toonstelling in 1959 kwamen er op de eerste zaterdag 7.000 bezoekers. Het grote verschil wordt toegeschreven aan de invoering van de vrije zater dag, die velen de gelegenheid geeft om naar de RAI te komen. Een oude boerderij, bewoond door landbouwer L. v. d. Heijden, op het buurtschap De Lage Biezen on der de gemeente Veghel is gister avond voor het grootste gedeelte door brand verwoest. Met behulp van om wonenden konden de koeien in vei ligheid worden gebracht. Zeven var kens verbrandden of moesten wor den afgemaakt. De huiselijke inboe del werd gered. Het 8 personen tel lende gezin is voorlopig dakloos. BARONESSE ORCZY het verbond van Terwijl hij nog sprak scheen hij in diepe slaap te vallen. Zijn beide han den waren onder het laken verbor gen, dat het bad bedekte. Molé sloeg hem in stilte enige ogenblikken gade, toen draaide hij zich om en slofte weg door de aangrenzende kamer naar de keuken, waar hij eerst in een hoek bij de kachel in elkaar ge doken ging zitten en daarna heen ging met zijn gewone onverschillig heid, om hout te hakken voor het vuur der burgeres. Toen dit werk gedaan was en hij een homp zuur brood van de keuken meid, Jeannette Maréchal, tot belo ning had gekregen, slofte hij weg, de straat op, om boodschappen voor zijn meester te doen. IV Paul Molé was naar het bureau van de Moniteur en op de drukkerij ge weest van l'Ami du Peuple. Hij had burger Dufour op zijn club gespro ken en had het overige van zijn tijd doorgebracht met doelloos in de buurt rond te wandelen, want hij keerde niet naar de rue des Cordeliers terug voor ongeveer negen uur. Toen hij nauwelijks de straat in kwam, stootte hij op een volksmenigte welke zich voor no. 30 verzameld had Met zijn gewone slentergang en de stevige druk van zijn ellebogen baan de hij zich een weg naar de deur, onderwijl allerlei geruchten opvan gend. „Burger Marat "is vermoord". „Door een vrouw". „Een jong meisje". „Iemand uit Caen. Haar naam is Corday". „Het volk heeft haar een poosje geleden bijna aan stukken ge scheurd". „Zij is al zo goed als geguilloti neerd". De laatste opmerking werd verge zeld door een luide lach en weerzini- wekkende grappen. Molé, ondanks zijn lengte, slaagde erin onopgemerkt door hen heen te komen. Hij was van geen belang en hij kende zijn weg binnenshuis. Het was vol mensen, journalisten, leeg lopers, vrouwen en mannen de gebruikelijke verzameling mens?n die uit nieuwsgierigheid komen kijken. Burger Marat was een hoog perso nage. De vriend des volks. Een die onomkoopbaar was zoals maar wei nigen. Men lette slechts op de een voud, eigenlijk de armoede, waarin hij leefde. Alleen de ariso's haatten hem en de welgestelde bourgeois die in weelde leefden ten koste van het volk. Burger Marat had ze bij hon derden naar de guillotine verwezen door een enkele haal van zijn pen of een verklaring van zijn onbe vreesde tong. Molé verspilde geen tijd met luisteren. Hij baande zijn weg door de verstopping op de trap pen, naar de vertrekken van zijn vroegere heer. De voorkamer was vol mensen, evenals de andere kamers; maar het grootste gedrang was voor de deur vlak tegenover hem, welke naar de badkamer leidde. In de keu ken aan zijn rechterhand, waar hy een poosje geleden nog hout had j- kloofd, onder een vloed van verwij ten van Jeannette Maréchal, kreeg hij deze vrouw in het oog, neerge hurkt bij de haard, haar vuile boe zelaar over het hoofd geworpen en schreiende, ja, schreiende over het weerzinwekkende wezen, dat enkele van zijn afschuwelijke misdaden ge boet had door de hand van een arm, misleid meisje, dat een toornige me nigte trachtte in woede te lynchen. De woonkamer en zelfs Simone's ka mer waren eveneens vol mensen; lie den welke Molé meest van aanzien kende; vrienden en vijanden van de schreeuwerige volksmenner, die nu vermoord lag in hetzelfde bad dat zijn tijdelijke bediende voor hem ge reed gemaakt had. Iedereen besprak de bijzonderheden van de moord en de straf van de jeugdige moordenares. Simone Evrard werd luid gelaakt, omdat zij het nu 'sje in burger Ma rat's kamer had toegelaten. Maar het meisje had er zo eenvoudig, zo on schuldig uitgezien, en zij zeide, dat zij een boodschap bracht uit Caen Zij was die dag al twee maal geweest, en 's avonds zei de burger zelf dat hij haar ontvangen wilde. Simone had haar willen wegzenden, maar de bur ger stond op zijn stuk. En hij was zo hulpeloos, in zijn bad, goede hemel, wat een treurig geval. Niemand besteedde veel aandacht aan Molé. Hij luisterde een ogenblik naar Simone's hartstochtelijke stem. toen zij haar lezing over het geval gaf, toen baande hij zich onberoerd verder zijn weg naar de badkamer. Het duurde enige tijd voordat hij erin slaagde bij het vreselijke bad te komen, waarin het dode lichaam lag van Jean Paul Marat. De kleine ka mer was propvol, niet met vrienden, want er was geen levende ziel be halve Simone Evrard en haar zus ters, die de bloeddorstige volksleider onder zijn vrienden telde, maar zijn machtige persoonlijkheid was voor menigeen .een driegement geweest, en nu kwamen zij bij hopen om zich te overtuigen dat hij werkelijk dood was, dat de hand van een zwak meis je de daad wezenlijk had volbracht, welke zij zelve slechts overpeinsd hadden. Zij stonden zonder iets te zeggen, met de hoofden afgewend van het spookachtige schouwspel dat dit ellendig wezen bood, wie zelfs de dood niet het gewone stempel van rustige waardigheid verleend had. De nauwe kamer was onzegbaar heet en benauwend. Nauwelijks een vleugje frisse lucht kwam door het smalle venster, dat in de a- -lenzen de slaapkamer uitkwam. Een kwalijk riekende olielamp hing van de lage zoldering af en wierp 'n zwak schijn sel over het omhoog gewende gelaat van de vermoorde. Molé stond enige ogenblikken zwij gend in gedachten verzonken bij deze afschrikwekkende verschijning. Daar stond het bad precies zoals hij het 1 gereed gemaakt: een laken erover heen gespreid, waarboven slechts 't hoofd en de schouders uitstaken, stijf en verstard. Een hand. de linker om klemde de rand van het bad met de laatste, krampachtige greep van uiter ste angst. Aan de vierde vinger van die hand glinsterde de prullerige ring, waar van Marat gezegd had, dat hij het stelen niet waard was. Nu evenwel, scheen hij de begeerte op te wekken van de arme drommel, die hem de laatste dagen trouw had gediend, en die nu wederom op de straten van Parijs teruggeworpen werd, om zon der vrienden van honger om te ko men. Molé wierp een vluchtige en schich tige blik om zich heen. De menigte, die gekomen was om te babbelen over de vermoorde terrorist, stond met afgewende hoofden te fluisteren, in beslag genomen door haar eigen zaken. (Wordt vervolgd*

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5