S)e CeidaeGoii/fccmt ALGEMENE MOBILISATIE IN INDONESIë In feite verandert de situatie niets Weer hoog water in Sleeswijk-Holstein Algerijnse vrede in zicht Chroesjtsjov's suggestie afgewezen Niet beginnen met een topconferentie De Australiërs worden wakker Intensivering der aanslagen Robert Kennedy op Huis ten Bosch Directeur J. F. J. M. KOENS BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 FEBRUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15.561 Soekarno drijft de situatie op de spits Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 39 (tussen 12.30 en 19.00 a.) Giro 10 30 03 Abonn f 0.59 p w., f 2,55 p. mnd.. f 2,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-. Adv. 12 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 President Soekarno van Indonesië heeft zaterdag voor geheel Indonesië de algemene mobilisatie afgekondigd. In een presidentiële verklaring werd gezegd, dat „de president, na het advies van de nationale raad voor de verdediging, opdracht geeft tot algemene mobilisatie, waarbij de burgers worden opgeroepen voor de veiligheid en de verdediging van het land". Dit betekent evenwel niet, dat de Indonesische burgers nu reeds onmiddel lijk worden opgeroepen. Volgens de verklaring „kunnen" alle personen tussen achttien en veertig jaar worden opgeroepen voor militaire opleiding of voor bescherming bevolking. Reeds in zijn rede op 18 december jongstleden had Soekarno de bevolking meegedeeld, dat het zich paraat moest houden voor een mobilisatie. Begin januari werd voor het oosten van Indonesië reeds de mobilisatie afgekon digd. In een reglement, dat met Soekarno's verklaring is gepubliceerd, wordt gezegd, dat de burgers onder meer verplicht kunnen worden tot steun aan de stijlkrachten tijdens gevechten, actief verzet in de vorm van guerilla en opneming in de reserve van de strijdkrachten. Verder worden uitdrukkelijk infiltratie en sabotage genoemd. Later werd bekendgemaakt, dat een spe ciale begroting zal worden opgesteld voor de financiering van de mobilisa tie. De organisatie zal berusten bij de regionale militaire bevelhebbers. Waarnemers in Djakarta geloven niet, dat deze nieuwe maatregel veel wijziging zal brengen in de huidige toestand. De regering leidt een half miljoen vrijwilligers op, die zich hebben aangemeld voor strijd tegen de Nederlanders om Nieuw-Guinea. INTUSSEN WORDT DE ECONOMISCHE CRISIS ONRUSTBAREND DEN HAAG VERRAST In officiële kringen in Den Haag heeft men zich zaterdag verrast ge toond over het bericht, dat Soekarno een algemene mobilisatie voor ge heel Indonesië heeft afgekondigd. Dit soort maatregelen zijn niet be vorderlijk voor het vinden van een vreedzame oplossing van het geschil om Nieuw-Guinea. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Thant, is dadelijk op de hoogte gesteld van de afkondiging van de algemene mobilisatie in Indo nesië. Van de zijde van het secreta riaat van de Verenigde Naties was zaterdag nog geen commentaar te krijgen. GEBAAR VAN NEDERLAND VERWACHT Ondanks de algemene mobilisatie in Indonesië verwacht iedereen in Djakarta nog een gebaar van Den Haag, dat Nederland en Indonesië in staat stelt het gezicht te redden en het gevaar van een krachtmeting te bezweren, zo meldt een speciale cor respondent van het Franse persbu reau AFP uit Djakarta. De militaire leiders in Indonesië, die zich van alle risico's bewust zijn, hebben tot voorzichtigheid gemaand, zo meent men te weten. Iedereen ziet evenwel in, dat het voor presi dent Soekarno en zijn naaste mede werkers onmogelijk is geworden terug te krabbelen, al zouden zij dat willen, nu zij sinds „het bevel aan het volk" van 19 december de ópen- bare mening tot het kookpunt heb ben opgejaagd en een ware interna-, tionale crisis hebben geschapen. „Als in april, zoals men van Ne derlandse zijde zegt, westelijk Nw- Tengevolge van een noordooster storm in de Oostzee zijn zaterdag avond in Sleeswijk-Holstein verschei dene wegen langs de kust onder wa ter komen te staan. Er werd echter geen schade van betekenis aangericht. De hoogste wa terstand was 1.30 meter boven nor maal. Het verkeer over de autoweg naar Denemarken werd bij Flensburg enige tijd omgeleid. Guinea tot zelfstandige staat wordt verklaard, kan er een uitbarsting worden verwacht", aldus de corres pondent van AFP. Ali Sastroamidjojo, oud-premier en thans voorzitter van de nationa listische partij, heeft tegenover de AFP-correspondent verklaard, dat Indonesië na oplossing van de kwes tie Nieuw-Guinea normale betrek kingen met Nederland wenst te on derhouden, zoals met andere landen. Indonesië had echter geen behoef te meer aan kapitaal of technici uit Nederland. ECONOMISCHE CRISIS De economische crisis in Indonesië neemt volgens de correspondent de laatste tijd onrustbarende vormen aan. Sinds Soekarno's „bevel aan het volk" liggen alle ontwikkelingspro jecten stil. De voorbereiding van „de bevrijding van West-Irian" heeft voorrang op alle andere activiteit. Een uitzondering vormt de bouw van „Hotel Indonesia", waaraan men nacht en dag werkt om het klaar te krijgen vóór de inter-Aziatische spe len, die in augustus beginnen. De Sow jet-Unie heeft voor dit project krediet verleend. In Djakarta staan de mensen in de rij voor de levensmiddelenwinkels. De rijst is gerantsoeneerd tot vijf kilo per persoon per maand, tegen de vastgestelde prijs van 5 roepia per kilo. De prijs op de zwarte markt was deze week 60 róepia. Suiker en olie zijn vrijwel niet te krijgen. Over het geheel genomen zijn de levens middelen in één jaar tijd vervier voudigd. De rijstschaarste is mede het ge volg van overstromingen in Midden- Java, voorraadvorming door 't leger en speculatie door de handelaars. EIGENDOMMEN VAN DE „NEDERLAND" GENATIONALISEERD Het Indonesische persbureau An- tara meldt, dat de regering te Dja karta alle eigendommen van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" in Indonesië heeft genationaliseerd. Deze maatregel is, aldus dit be richt, genomen op grond van de wet op de nationalisatie van Nederlandse eigendommen van 9 februari van dit jaar. De eigendommen bestaan uit gebouwen en etablissementen. KONINGIN ONTVING ECHTPAAR KENNEDY H.M. de Koningin heeft het echtpaar Kennedy zondagmiddag op Huis Ten Bosch in Den Haag ontvangen. Amerikaanse overeenstemming over de wijze, waarop men tegenover een topconferentie moet staan, maar niet over elk detail. Volgens Britse functionarissen is Macmillan iets optimistischer over het nut van topoverleg, maar men sprak tegen, dat de Britse premier druk op Kennedy had uitgeoefend om zijn standpunt tegenover het Sow jet-voorstel te verzachten. De Verenigde Staten hébben za terdag de achtste ondergrondse kern- ontploffing van de huidige reeks te weeggebracht. Volgens een bekend making van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie was de lading van geringe kracht. De proef werd op het proef terrein in Nevada genomen. President Kennedy heeft opnieuw verslag uitbrengen aan de V.N. die de bijeenkomst hebben uitgeschreven. De Amerikaanse president weer spreekt de bewering van Chroesjts- jov, dat hij en premier Macmillan te kwader trouw zijn wat de ontwape ningsonderhandelingen betreft. _r„Het is niet waar, zoals u beweert, het voorstel van premier Chroesjtsjov dat de V.S volledige controle over om het ontwapeningsoverleg in Ge- de nationale bewapening trachten in nève op veertien maart op topniveau te stellen van het begin van het ont- te laten beginnen van de hand gewe- wapeningsproces af", aldus de presi- zen, maar hij laat de deur open voor dent. een topbijeenkomst vóór een juni. Hij verklaart voorts, dat het Dit blijkt uit het antwoord van de vreemd is, dat de Sowj et-Unie, die president aan Chroesjstsjov, dat zon- het eerst de kernproeven hervatte, dag in Moskou is overhandigd en op thans hervatting van de proeven door dezelfde dag nog officieel werd be- de v.S. als agressieve daad bestem- kendgemaakt in Palm Beach, Flori- pelt. De hervatting der proeven door da, waar de Amerikaanse president Sowjet-Unie deed de bewape- zijn weekeinde doorbrengt. Volgens ningswedloop herleven en dwong de Kennedy zou men „aan het verkeerde y g <jie maatregelen voor te berei- einde van het probleem" beginnen, <jen) dje nodig kunnen zijn om de vei- indien de ontwapeningsbesprekingen ügheid van dit land te verzekeren, op topniveau worden geopend.^ Hij Dergelijke maatregelen kunnen niet stelt opnieuw voor, dat de ministers ais agressieve daad worden bestem- van Buitenlandse Zaken het overleg pei(j) aidus Kennedy, die de Ameri- openen.. kaanse politiek nodig oordeelt we gens het ontbreken van een doeltref- In de brief, een antwoord op _de fende overeenkomst over een gecon- tweede uitnodiging van Chroesjtsjov troleerde staking van de proeven, voor een topbijeenkomst, spreekt welke overeenkomst „wij zo ernstig Kennedy de hoop uit dat de vooruit- hebben nagestreefd", gang op de conferentie in Genève en op internationaal vlak een per soonlijke deelneming aan het overleg door de regeringsleiders vóór een juni nuttig zal maken. President De Gaulle heeft zondag in een toespraak, die hij hield ter gelegenheid van de opening van een cultureel centrum in zijn woonplaats Colombey-les-deux-Eglises, even de kwestie-Algerië aangeroerd. Hij zei, dat het mogelijk is, dat „in de ko mende dagen" een einde komt aan de „beproeving die wij hebben moe ten doormaken" en wel op een wijze, die Frankrijk waardig is. Wij zijn er hier en overal blij over en gij kunt geloven dat degene die u thans toe spreekt er het gelukkigst van allen mee zal zijn", aldus de president. In gezaghebbende kringen in Was hington werd verklaard dat Enge- De conferentie van achttien lan- land de brief van de president had den in Genève moet per een juni goedgekeurd. Dit betekent Brits- ROB. KENNEDY GAST AAN REGERINGSTAFEL De Nederlandse regering heeft het echtpaar Kennedy zondagavond een diner in hotel De Witte Brug aange boden. Op de foto zien we minister Kennedy met rechts mevrouw de Quay en links mevrouw Luns. In een hoofdartikel in de „Sydney Morning Herald" wordt geschreven dat de Australische regering met spoed dient te overwegen, welke voor zorgsmaatregelen moeten worden ge nomen na het bevel van president Soekarno tot algemene mobilisatie in Indonesië. Gezegd wordt, dat nauwelijks valt aan te nemen, dat de Indonesische president alles op alles zet en zich reusachtige uitgaven gaat getroosten om de republiek in volledige staat van oorlog te brengen, als hij niet van plan zou zijn tegen de Nederlan ders oorlog te gaan voeren over Westelijk Nieuw-Guinea. „Bovendien maakt een dergelijke beslissende stap het hem moeilijk, in te houden zonder zijn gezicht te ver liezen", aldus het blad. Volgens het blad moet men hopen, dat „dit laat ste vertoon van onverantwoordelijke strijdlust" tot gevolg zal hebben, dat enkele landen, die het Indonesische optreden tot dusver hebben geduld, hun mening zullen herzien. Het voegt hieraan toe: „Het is nu bepaald wel zeer duidelijk, dat het hier niet gaat om nationalisme of kolonialisme, maar om de vraag of men mag dulden, dat een aanvalsoorlog wordt gebruikt om kracht bij te zetten aan een betwiste aanspraak. Als Indonesië zonder te genwerpingen de Nederlanders in Nieuw-Guinea mag aanvallen dan zal het internationale recht opnieuw een zeer schadelijke erosie hebben onder gaan. De mobilisatie voor oorlog van een land met bijna 100 miljoen inwo ners aan onze noordelijke grenzen is een zak, waarbij wij evengoed be trokken zijn als de Nederlanders", al dus de „Sydney Morning Herald". Koningin Juliana heeft zondagmid dag op het paleis Huis ten Bosch de Amerikaanse minister van justitie en mevrouw, Robert Kennedy ont vangen. Het bezoek duurde van half vier tot kwart voor vijf, aldus is of ficieel meegedeeld. De koningin ontving de heer en mevrouw Kennedy, die waren ver gezeld van de Amerikaanse ambas sadeur John S. Rice en diens echtge note, in de hall van-fret paleis en be geleidde hen naar de Blauwe Salon, waar de thee werd gebruikt. De koningin droeg een bruin com plet en een bruine hoed, mevrouw Kennedy was gekleed in een fraise- kleurige japon, zonder hoed. Nederlandse en Amerikaanse foto journalisten en cameramensen wer den in de Japanse salon in staat ge steld opnamen van het gezelschap te maken. Tot besluit van het bezoek liet de koningin haar gasten gedeel ten van het paleis zien. AANSLAGEN IN FRANKRIJK Zondagochtend vroeg is bij het ge bouw van het Parijse blad „Le Fi garo" een kneedbom ontploft, Er is grote materiële schade aangericht. In de Zuid-Franse stad Beziers werd de woning van een medewerker van het communistische blad „La Marseillaise" door een kneedbom ver woest. Maatregelen in Oran. Gedurende de nacht van zondag op maandag hebben zwaarbewapende militairen verscheidene Europese wij ken van Oran afgesloten. Op strate gische punten waren mitrailleurpos ten ingericht. De voorzorgsmaatre gelen waren genomen met het oog op de ongeregeldheden van zondag, toen negen mensen gedood en ne gentien gewond werden. De politie doorzocht huizen, winkels en hotels. Zij verrichtte enkele arrestaties en een hoeveelheid wapens werd in be slag genomen. Algerijnse studenten, die aan uni versiteiten in Algiers studeren, heb ben maandagochtend in een commu niqué aan de pers te kennen gege ven, dat zij de universiteiten niet meer zullen bezoeken. Zij hebben hun besluit genomen in verband met aanslagen die op verscheidene van hun studiegenoten zijn gepleegd. De staking zal duren tot er een krachtig bestuur in Algiers zal zijn gevestigd, aldus de verklaring. Radio-Tunis meldt onder aanhaling van haar correspondent in Tripolie, dat de werkzaamheden van het Al gerijnse parlement in deze Libische stad vandaag, maandag, zouden ein digen en dat de leden van de voor lopige regering kort daarop naar Tu nis zullen terugkeren. Het parle- men bespreekt de Frans-Algerijnse akkoorden. In kringen, die in hauw contact staan met de Algerijnse opstandelin genbeweging in Tunis, wordt zeven maart genoemd als de datum waar op de officiële Frans-Algerijnse vre desconferentie zal worden gehouden. Op deze datum loopt de Mohamme daanse ramadan (vastentijd) af. de aanslagen in ALGERië Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In Algerië zijn zondag opnieuw slachtoffers gevallen bij terroristi sche aanslagen. In Algiers werden vijftien mensen gedood en een 20-tal gewond. Voor Oran luidt de balans: zes doden en 19 gewonden. Zaterdag kwamen in Algerië niet minder dan veertig mensen om het leven. Volgens ooggetuigen hebben zater dag Europeanen in de wijk Bab el Oued een bolwerk van het geheime leger, vanaf balkons en vanuit deu ren het vuur op elke Mohammedaan geopend, die zij zagen, uit wraak om dat een Mohammedaan een Europese taxichauffeur had doodgeschoten De aanvaller werd het eerst door de Europeanen neergeschoten. De Mohammedanen vluchtten in een regen van kogels naar een Mo hammedaanse wijk in de omgeving, die dadelijk werd afgezet om ver geldingsmaatregelen te voorkomen. Volgens de politie van Algiers wer den de aanvallen op Mohammedanen in de wijk Bab el Oued, waar twin tig mensen werden gedood, uitge voerd door „benden moordenaars" en niet door de plaatselijke politie. Brand in kazerne. In een kazerne van de gendarmerie in Algiers heeft zondagavond drie uur lang een brand gewoed, die vol gens de politie werd veroorzaakt doordat niet-geidentificeerde perso nen een bazooka in de benzine-op- slagplaats schoten. De aanvallers werden door de wachtel beschoten, maar zij slaagden erin te ontkomen. De kazernes wer den gebruikt als opslagplaats voor olie, benzine en munitie. Volgens de politie werden een mili tair en een burger gedood en twee militairen en een burger gewond. De burgers waren een man en een vrouw, die in een auto zaten. Volgens onoffi ciële berichten zijn zes mensen ge dood. Na de brand, die tot op vijftien ki lometer afstand was te zien, weer klonken ontploffingen. Vorstperiode duurt voort De Bilt, maandag 10 u. Het KNMI deelt mede; Gedurende het weekeinde verplaat ste het zwaartepunt van een om vangrijk hogedrukgebied zich van Noord-Scandinavië naar de omge ving van IJsland. Het blijft echter een uitloper vertonen over Midden- Noorwegen en Zweden tot in Rus land. Een lagedrukgebied, waarin enkele zwakke kernen voorkomen, bevindt zich bij Portugal, Spanje en het westelijk deel van de Middel landse Zee. Bij deze luchtdrukverde ling staan over een groot deel van Europa oostelijke winden. Deze heb ben de laatste dagen geleidelijk kou dere lucht naar West-Europa ge voerd, waarin zondag de maximum temperaturen in ons land bijna over al een a twee graden onder het vries punt bleven en het de daaropvolgen de nacht 4 tot 6 graden vroor. Over Polen is nu echter weer iets minder koude lucht in aantocht, zodat de temperaturen een kleine stijging zullen ondergaan, maar het zal toch overwegend licht blijven vriezen. Ook voeren de oostelijke winden nog veel wolkenvelden mee, waaruit af en toe wat lichte sneeuw kan val len. Zon- en maanstanden 27 Febr. zon op 07.32 onder 18.15; maan op 01.35 onder 11.05. Laatste kwartier H oogwaterstanden 27 Febr. v.m. 8.03; n.m. 20.29 KORRELTJE God heeft de liefdadigheid als 'n bron geplaatst in de woestijn van het leven. Chateaubriand.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1