Gezusters Carita bepalen wat haute coiffure is Bent u een goede gast Brief uit *- Split-look verdringt badpak met lage rug On^/er onó cfezecfd Men kan niet alles weten Wat i m Mevrouw Doorsnee weet het Salons in Parijs, Madrid, Barcelona, New York en Londen Twee kleine, chique Franse dames z\jn de ongekroonde koninginnen van de Paryse haute coiffure. Het zijn de zusters Maria en Rosy Carita. Hun kappers salon „Carita" in Parijs wordt bezocht door mooie, rijke, moderne en be roemde vrouwen uit geheel Europa en Amerika. De zusters werken hecht tezamen. De blonde Maria ontwerpt nieuwe haarmodes en houdt toezicht op de „Carita" salons in Madrid, Barcelona, New York en Londen. Rosy, de brunette, een gewezen zwem- en skikampioene, is de modedeskundige. Zij woont alle shows in Parijs by en houdt haar zuster op de hoogte van de nieuwe kleuren en de nieuwe stijl. Veel Paryse couturiers laten hun modellen la Carita kappen. klein was geworden. Nu is de salon on dergebracht in een gebouw van drie verdiepingen, waar honderd mensen werken voor „Carita". Maria ontwierp als kind al haarmodes voor haar poppen De zusters werden geboren in Tou louse, een stad in het zuiden van Frankrijk, dichtby Spanje. Als kind kleedde Maria haar poppen al volgens de laatste mode. Zij maakte daar voor nauwkeurige kopieën van de mi dellen, die zij in de modebladen za; Maar het belangrijkste voor haar pop pen vond zij dt haarmode. Het was daarom niet verwonderlijk, dat zij op veertienjarige leeftijd als leerling kapster ging werken in een salon in Toulouse. Vier jaar later opende zij zelf een salon, waarin Rosy, die toen zestien jaar was, haar hielp. Aangemoedigd door hun succes in htm geboorteplaats verfokken de zus ters in 1943 naar Parys. Hier werkte Maria acht maanden als leerling in ee_ bekende kapperszaak. Een klem winkeltje in een grote modestraat richtte zij vervolgens in als salon en vrijwel in haar eentje verzorgde zij hier haar klanten. Sindsdien is .Carita' tweemaal verhuisd omdat de zaak te Ketelsteen Een met ketelsteen aangeslage ke tel l^mt u schoonmaken met azijn. Doe wat azijn in de ketel en verwarm dit een beetje. Schud de vloeistof en laat de ketel een half uur staan. Als u hem daarna uitspoelt zult u ont dekken, dat de ketel weer schoon is. Verfvlekken Met schuurpoeder en water kunt u verf van een rode tegelvloer halen. Voor hardnekkige vlekken is het raad zaam wat zand te gebruiken. Na be handeling goed afborstelen met water. U moet de tegels laten drogen voordat - ze gaat boenen. Theevlekken Een theevlek haalt men op de vol gende manier uit een wollen jumper. Span de jumper over een bak, strooi wat poederborax op de vlek en giet er daarna heet water over heen. Wrijf de wol heel voorzichtig met uw vinger tot de theevlek is opgelost. Tenslotte goed spoelen met schoon water. Pruiken Drie jaar geleden begon Maria op verzoek van de couturier Givenchy met het maken van pruiken. Zij heeft daarmee veel succes gehad. Givenchy wilde zijn modellen pruiken laten dra gen om tydens de shows tijd te be sparen. Daarna werd Carita plotseling overstroomd met opdrachten voor pruiken van dames, die ook tyd wil den besparen. Zij wilden er graag wel verzorgd uitzien zonder urenlang by de kapper te zitten. Nog steeds is de vraag naar pruiken byzonder groot. Ondanks hun succes in de stad bewe ren beide zusters, dat zy in hun hart echte buitenmeisjes zyn. Als zij zich eens een enkele keer vrij gunnen, ont snappen zij naar hun buitenhuis aan de Middellandse Zee by Cannes. De kleine, gryze miniatuurpoedel van Rosy gaat dan mee, de enige poedel in Parijs, die wordt gekapt in de be faamde Carita-salon. door Stroken en kantjes verdwijnen ook In de komende zomer zullen in New York badpakken in de zogenaamde split-look modern zyn. Deze badpak ken zien er aan de voorkant uit als een eendelig en aan de achterkant als een tweedelig pak. Deze nieuwe mode zal de badpakken met. de favoriete laaguitgesneden rug verdringen. Modern worden ook heupbroeken ge maakt van denim, katoen en soortge lijke materialen. Zij zyn uitgevoerd in cowboystijl, laag in de taille, strak om de heupen en reikend tot net boven de enkels. Bij deze pantalons worden felgetinte blouses gedragen, niet over, maar in de broek. De stroken en kantjes zullen voor het grootste gedeelte verdwijnen in de strandmode. Ook de badpakjes met geplooide ballerinarokjes zijn niet Rechts: een slank af kledend een delig badpak in horizontale rode, gele en oranje strepen. De nieuwe ruglijn wekt de indruk, dat het vakje van achteren uit twee delen bestaat. Links: een modern, eendelig bad pak met een iel gebloemd boven lijfje en een slankafkledend effen broekje. meer in trek. De nieuwe badpakken zijn afkledend met een V-hals, vierkante of ronde hals. Maar het modernste is de hooggesloten rechte hals. De tweedelige badpakken bestaan uit een bovenlijfje met hooggesloten hals in fel gebloemde popeline en een slankafkledende, effen broek. De voudige badpakken krijgen fleur door hun levendige kleuren, horizontale stre pen en exotische bloempatronen. Wit, de klassieke zomerkleur, is vooral voor badmantels zeer geliefd. Nieuw is een eenvoudige, rechte strapless strandjumper met een omslag, onder de armholte sluit. De poncho cape, een populaire stranduitrusting, ziet er deze zomer uit als een heren overhemd en is - ideaal tegen de gure zeewind - voorzien van een capuchon en grote, opgestikte zakken. Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw driejarig zoontje brutaal is en dingen zegt als „Ik vind je niet lief; je '>ent een gekke mamma" zeg u^n niet: „Ik vind jou ook niet lief". Sla hem evenmin om hem betere ma nieren by te brengen en stuur hem ook niet de kamer uit. Op die manier zal hij uw verstoordheid gaan vrezen en zijn eigen ontstemming zal er door toenemen. Blijf kalm en vastberaden over het voorval waardoor zijn wrevel wordt opgewekt. Beschouw het als een nietig voorval. Zeg bijvoorbeeld: „Ik ver wacht ook helemaal niet dat je me nu lief zult vinden maar toch kryg je niet ;r snoep. Kom laten we gaan wan delen". Hij zal dan weten, dat u be grijpt, hoe. boos hij is en hy zal uw vastberadenheid waarderen. Bovendien zal hij bly zyn, dat u niet veel notitie hebt genomen van zijn brutale opmer king! Als uw vyfjarig dochtertje de klei nere kinderen afblaft en in het alge- n kwaardaardig tegen hen is, straf haar dan niet direct. Zij zal dan alleen maar denken, dat haar houding de juiste is. Haar wrok zal zij dan la ter op de kinderen koelen. Probeer haar voorzichtig in te to- len. Zeg by voorbeeld: „Speel nu in deze stemming maar niet met de kin deren. Kom maar binnen speel maar even alleen." En als u de kinderen, die zy pijn heeft gedaan, dan troost, zal uw dochtertje inzien, dat dit de manier is om met kleine kinderen om te gaan. Vergeet bovendien ook niet, dat de liefde en het geduld, die u uw dochtertertje laat voelen haar zullen helpen minder narrig te zyn tegen over anderen. Geen tijd? Jules zegt: „Alleen tydens de weekeinden heb ben wy wat aan elkaar. Waarom zou den we dus op visite gaan? Het is aar dig van je tante ons op de thee te no digen, maar ik heb geen zin om te gaan. Schrijf haar maar, dat we het te druk hebben met de huizenjacht." Jet zegt: „Nee, dat doe ik niet. Mijn tante is altijd al gek op me geweest en het is vanzelfsprekend dat zy graag wil zien met wie ik ga trouwen. Bovendien wil ik graag met je pronken. Maar m ieder geval zou het toch te erg zijn als we geen tijd meer zouden heb ben voor anderen, alleen omdat wij ver loofd zyn." Wie heeft gelijk? Jet heeft in dit geval gelijk. Het Is vanzelfsprekend, dat Jules en zij vaak samen willen zijn, maar zij hebben de plicht rekening te houden met de ge voelens van anderen. Dit geldt vooral voor mensen, die bepaalde rechten op hen hebben. „Hoe vaak ben je wel van plan die boot te water te laten f" Men beoordeelt u naar hetgeen u zegt Het „kunnen luisteren" is een goede eigenschap, maar dat wil niet zeggen, dat men een hele avond maar stommetje moet spelen. Het maakt verschil of men belangstellend luistert naar het relaas van een ander of dat men zijn mond houdt omdat men niet weet wat men zeggen moet. Een populaire gast is niet degene, die een hele avond zit te luisteren zonder zelf iets te zeggen. Men heeft doorgaans meer waardering voor iemand, die over alles kan meepraten. Hoe staat het met u? Voelt u zich alleen maar thuis by uw vrienden waar u een hele avond kunt babbelen over de hoge kosten van het levensonderhoud of kunt roddelen over de buren? Door middel van onder staande quiz kunt u erachter komen of u veelzijdig bent en over alles weet mee te praten. 1. Een jongeman spreekt tijdens een cocktailparty enthousiast over Ingmar Bergman. U weet dat het onderwerp van zijn bewondering is: a. een Zweedse filmster; b een bokskampioen van vroeger; c. een Zweedse filmregisseur. 2. Uw kind staat vol bewondering voor het deksel van de pan, dat door de stoom staat te ratelen. U ziet uw kans schoon hem te vertellen over: a. Bonnie Prince Charlie; b. Ja mes Watt; c. Charlemagne. 3. Iemand beweert, dat beroemde componisten nooit veel waard zijn geweest voor he. gezinsleven U bent het daar niet mee en noemt als voorbeeld: a. Chopin, b. Schubert; c. Bach. 4. In een gesprek over wetenschap maakt u de volgende opmerking: „We moeten het werk van de Vader van de 'Vereld niet verge ten". U heef' het over: a. Copernicus; b. Plato; c. Adam 5. Er valt een appel van een boom op uw hoofd. Onmiddellijk moet u denken aan: a. Galileo; b. Sir Isaac Newton; c. William Tell. 6. De rampzaligste bootreis in de literatuur is die waarbij kapitein was: a. Charon- b. Captain Bligh; c. Captain Hook. 7. De sterke vrouwen, die de ingang van klassieke architectuur ver sierden waren: f.. Muses; b. Earyatides; c. Eo- neubines. 8. U kuit voor raadgevingen be treffende het veroveren van een echtgenoot terecht in boeken van a. Stendhal; b. Jane Austen; c. Dostojevsky. 9. Als u dikker wordt, troost u zichzelf, door to denken dat u bewonderd zou zijn geworden door: a. Caravaggio; b. Whistier; c. Rubens. 0. Operazangeressen zijn dikwijls liefhebsters van uitgelezen spij zen. Naar een van deze dames zijn zolfs enige gerechten ge noemd: a. Calli-Curei; b. Maria Callas; c. Nellie Melba. 1. U - n slecht in vreemde talen. U heeft een beroemde voorgan ger, die toegaf, dat hy „weinig I atijn en mg minder Grieks" kende. Dat was: a. William Shakespeare; b. John Milton; c. Goethe. 2. In een symboli 'he, moderne af- b« ling van de vier evangelisten zoudt u gemakkelijk Lucas kun nen herkennen, indien deze droeg: a. een hengel; b. een stethoscoop c. een muziekinstrument. 3. Uw vriend zegt dat de beschaving waardeloos is en dat de mens het meest tot zyn recht komt in pri mitieve toestand. U zegt dat hij de mening aanhaalt van: a. Oscar Wilde; b. Bernard Shaw c. Jean-Jacques Rousseau. 14. Iemand bewondert uw zoutvaat jes. U zegf zeer bescheiden dat zy wel aardig zijn, maar dat de ont werpen niet zijn van: a. Cellini; v William Morris; c. Fra.ik Lloyd Wright. 15. Als u een moeilyke beslissing uitstelt, zeg end: „Ik zal er morgen over nadenken", dan her haalt u een gezegde van: a Jane Eyre; b. Tess of the Urbervilles; c. Scarlet O'Hara. 16. Het in de geschiedenis meest be kende bad werd genomen door Archimedes, die, toen hy er uit kwam de volgende woorden mom pelde: a „Proost!"; b. ,,fk heb 't ge vonden"; c. „Het stroomt!" 17. „Alleen Euclides heeft de naakte schoonheid ontdekt", zegt een Amerikaanse dichter. U weet na. tuurlyk dat ^luclides was: a. Een Romeinse dokter; b. beeldhouwer uit Babyion; c. een •riekse m tkundige. 18. Uw man klaagt over het lawaai dat de kinderen in en om huis maken. U zegt, dat hij misschien gebaat zou zyn met een met kurklaag geïsoleerde kamer, zo als: a. William Wordsworth; b. Mar cel Broust; c. Baudelaire. 19. Een muzikale conversatie over de twaalftonige schaal brengt u de volgende componist in ge dachten: a. Arnold Schonberg; b. Bela Bar tok; c. George Gershwin. 20. Een kennis heeft het over horos copen en sterren. U zegt: „Wat mij betreft, mijn favoriete en meest accurate sterrenkundige a. Aristoteles; b. Galileo; c. Mi chelangelo. Uitslag De juiste antwoorden zyn: 1-c; 2-b; 3-c; 4-a; 5-b; 6-a; 7-b; 8-b; 9-c; 10-c; -«-a; 12-b; 13-c; 14-a; 15-c; 16-b; 17-c; 18-b; 19-a; 20-b. De vragen zijn zeer uiteenlopend, gedeeltelijk kunst, literatuur, film en wetenschap betreffende. Indien u de he t goed beantwoord hebt, is dat behoorlijk. Ook kunt u nu opmaken op welk gebied u aan kennis tekort schiet. Als u 1-4 punten had, kunt u beter uw schade gaan inhalen en flink le- i, tenzy u voor de rest van uw leven alleen nog maar over de opvoeding kinderen en over recepten wilt praten. 5-8 punten: het zou veel beter kunnen. 9-12 punten: u bent In staat normale conversatie te voeren. 13-36 punten: u bent prima op de hoogte. 17-20 punten: Als er geen geluksantwoorden by waren, bent u op elk gebied volkomen thuis. Primeur van betekenis .Diepvriesexperiment' in ziekenhuis Het verstrekken van diepvriesmaal- tyden opent gunstige perspectieven voor ziekenhuizen, zeker wat de doel matigheid en de praktische uitvoer baarheid betreft, is verantwoord en werkt tijdbesparend. Tot deze conclu sie is de directie van het Ned. Her vormd Diaconessenhuis in Emmen ge komen, nadat vorig jaar, gedurende een periode van drie maanden, by wijze van proef diepvriesmaaltijden werden verstrekt aan personeel en voor zover mogelijk aa,n patiënten. Men is over het resultaat van deze proef zeer tevreden en erg enthou siast. Als eerste ziekenhuis in ons land nam het Diaconessenhuis vorig jaar v juni tot september de „diepvries- proef". Dat gebeurde in samenwer king met de Nederlandse vestiging van de Zweedse fabriek Electro He lios. Electro Helios stelde in Emmen een kostbare „batterij" diepvrieskasten en convectie-ovens op en Iglo slaagde eriff niet minder dan 28 verschillende nfenu's samen te stellen. De maaltij den werden in afgepaste hoeveelheden op plateau's gebracht en daarna be vroren. De voorraad werd tydelijk opgeslagen in Hoogeveen, vanwaar uit Emmen regelmatig werd gefoura- geerd. Totaal werden (per dag 200) niet minder dan 17.000 maaltijden geser veerd. Het experiment slaagde volko men. Binnen een half uur waren de bevroren maal tyden van min 25 gra den op plus tachtig graden gebracht. Het was eenvoudig een kwestie van „aan knoppen draaien", zo verzeker de ons een der directieleden. De con vectie-ovens bleken zeer praktisch ge bouwd te zyn. De maaltijden zagen er uitstekend uit. De kleur was goed, evenals de smaak. En ook de temperatuur vol deed uitstekend, zo deelde meu ons mede. Een andere belangrijke fac tor was, dat de voedingswaarde niet was verminderd! Bovendien werden de plateau's na gebruik weggegooid, waardoor het perso neel verschoond bleef van het las tige afwassen. Wel is er (voorlopig) nog één pro bleem aan dit systeem. Afgewogen diëten (en aangenomen wordt, dat on geveer veertig procent van de patiën ten een dieet volgt) kunnen nog niet worden gebracht. Er worden evenwel in deze sektor reeds grondige onder zoekingen verricht. Smakelijk eten! Vier mensen, die drie maan den lang „diepvries" kregen in het Ned. Hervormd Diacones senhuis in Emmen vroegen wij naar hun mening. Meningen die gezien het experimentele sta dium van dit procédé zeker niet bestemd zijn om in de ijskast te worden gestopt. DIRECTRICEsysteem opent in de toekomst gunstige mo gelijkheden voor ziekenhuizen. EEN ARTSeen smakelijke maaltijd, die voldoet aan de voorwaarden, die men aan een huiselijke, warme maaltijd mag stellen. EEN HOOFDZUSTER: geer verschil met .normale' maal- tyden. Ze zyn even smakelyk en lekker en ook voedzaam. Het is vooral ook prettig, dat er zoveel keuze is. ADMINISTRATEUR: een wyze van voedselbereiding en dis tributie, die doelmatig zal kunnen zyn.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4