$LMÜGAT èéjLMüSTAD DE LEIDSE BIOSCOPEN „De Ivoren Toren" in de wetenschap Burgerlijke Stand t KARREWIEL MEDISCHE DIENSTEN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 I KNEVELS „Voor Koningin en Vaderland vecht ied're jongen mee!" - de tekst van dit Nederlands volkslied moet de Ie- den van de Studentenweerbaarheid wel in gedachten zijn gekomen toen hun werd opgedragen de wacht te betrekken bij het paleis op de Dam, toen het koninklijk paar aldaar voor enige tijd vertoefde. Helaas heeft men gemeend daarbij de bereidwilligheid tot de strijd te moeten demonstreren door het aan plakken van martiale, zij het ook valse, knevels. Het Militaire Huis van H.M., hiervan de lucht gekregen heb bende, heeft aan deze feestnasale vrolijkheid een einde gemaakt, en zo betrokken de jongens al spoedig de wacht met gladgeschoren blaaskaken boven de hoge stijve boorden. Aldus lezen we in het L.U.B.. Met zulk een houding hebben de betrok ken leden van Pro Patria inderdaad van hun existentie een farce ge maakt. Hopelijk ziet het bestuur de ernst van deze kwestie in. De nieuwe Chevrolet 1962, die door joy-riders van 17 en 18 jaar vernield werd, is door de verzeke ring „total loss" verklaard. De eige naar krijgt een nieuwe wagen. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van zes TL-buizen en starters en een elektriciteitsmeter uit een patates-friteskraam achter een perceel aan de Hoge Rijndijk. Voorts is uit een Volkswagen, die op het parkeerterrein nabij de Ka mer van Koophandel stond een re servewiel gestolen. Iemand heeft een raampje opengebroken en de koffer ruimte geopend. Onder auspiciën van de K.A.B. wordt op zaterdag 3 maart a.s. in de grote zaal van Speeltuinvereniging Westerkwartier in de Ten Katestraat een groots opgezet Karnavalsfeest gevierd voor de jongeren uit de di verse parochies. Aan deze avond werken o.a. mede: Fr. Houps' Wasboard Jungle Rythme Tigers, Dolf del Prado met zijn en semble, Jack Brown and his thrilling guitar en natuurlijk Prins Karnaval De voorverkoop vindt plaats op de volgende adressen: Toussaintstr. 49, Muldersstraat 6, Wiardi Beekman- straat 29. Het festijn vangt aan om kwart over 8. Reservering van plaats met klem aangeraden. Mej. R. v.d. Klein uit Leiden, die in dienst van de missie in Merauke (Nieuw-Guinea) werkzaam was, is uit de missie in Nederland terugge keerd. De Leidse Stille Omgang her denkt dit jaar haar 40-jarig bestaan. Alle leden van dit Genootschap en ook alle belangstellenden (dames, heren en kinderen boven 14 jaar) worden hartelijk uitgenodigd dit keer de vergadering van 27 febr. a.s. des avonds om 8 uur in de Romanuszaal bij te wonen. In deze vergadering wordt geboden het klankbeeld: De Troebadoers van het Allerheiligste. Door middel van kleuren-dia's, mu ziek en gesproken woord wordt op boeiende wijze duidelijk gemaakt, wat de H. Eucharistie in uw leven betekent. Bovendien wordt op be knopte wijze de geschiedenis van de H. Stede verteld. Beide delen van het klankbeeld duren een half uur. Het bestuur van de woning bouwvereniging Eensgezindheid heeft een schrijven gericht aan de leden, waarin terugbetaling van „te veel betaalde huur", eventueel vanaf 1 april 1960 in het vooruitzicht wordt gesteld. Het betreft hier woningen tot acht gulden per week. Men hoopt het geld ineens terug te kunnen beta len. Voorts is medegedeeld, dat aan B. en W. van L'^den een brief is ge zonden, waarin ontheffing van de huurverhoging voor alle bewoners wordt gevraagd. Gistermiddag om half vier heeft ds M. Ottevanger de eerste steen ge legd van de Koningskerk, aan het einde van de Koningstraat. Deze kerk wordt gebouwd door de Her vormde Gemeente te Leiden. Met een rede over „De Ivoren To ren" heeft gistermiddag prof. dr P. Mazur het ambt aanvaard van ge woon hoogleraar in de theoretische natuurkunde aan de Leidse univer siteit. Prof. Mazur kwam in zijn rede tot de conclusie, dat uitzonderingen daargelaten, het beeld van de geleer de in de ivoren toren niet zo erg veel met de werkelijkheid heeft uit te sta^n. De natuurwetenschappelijke onderzoekers vormen in feite een zeer gevarieerd gezelschap waarin men de meest uiteenlopende typen ontmoet. Het is beslist niet juist, dat zij niet zouden hebben geweten wat er om hen heen gaande was. Integendeel, ze hadden over het algemeen een groter aandeel dan de gemiddelde mens in de activiteiten van hun tijd. De mensen hebben daarbij in hun leven ook tijden gekend van relatie ve afzondering en van groteconcen tratie waarin zij hun oeuvre tot stand brachten. In zo een periode van zijn leven zit Newton uren half aange kleed op de rand van zijn bed en staart voor zich uit. En Davy heeft dan vijf overhemden over elkaar aan. En René Descartes, gentilhomme poi- tevin, de filosoof, maar ook uitvinder van de analytische meetkunde, die door heel Europa har gereisd, aan veldtochten had deelgenomen, ge duelleerd heeft, zoekt voor jaren de eenzaamheid in Nederland op. Maar dit is iets geheel anders dan een le ven in een ivoren toren in de bete kenis die de symbolisten hieraan heb ben gegeven, een ivoren toren waar in men de wetenschap zou beoefe nen onder het motto: „La science pour la science". Levensloop. Peter Mazur werd geboren te We nen .ip 11 december 1922. Hij volgde het middelbaar onderwijs aan het Lycée Jaenson de Sailly te Parijs (1934-1939) en het Nederlands Ly ceum te Den Haag (1939-1940), en deed in 1941 eindexamen Gymnasium bèta te Zeist. Hij studeerde scheikun de te Utrecht van 1945 tot 1950. Van september 1950 tot december 1952 was hij wetenschappelijk medewerker van prof. I. Prigogine aan de Vrije Uni versiteit te Brussel. Op 28 mei 1951 promoveerde hij te Utrecht in de Wis- en Natuurkunde op een proef schrift: „Thermodynamique des Phé- nomènes de Transport dans l'Hélium II Liquide" (promotor was prot. dr. S. R. de Groot). Van januari 1953 tot oktober 1953 was hij werkzaam ais wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het Instituut voor Theoretische Na tuurkunde te Utrecht, van november 1953 tot september 1954 research asso ciate aan het „Institute for Molecular Physics" van de Universiteit van Ma ryland, U.S.A. Op 1 oktober 1954 werd hjj benoemd tot lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met als opdracht onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. Van de hand van dr. Mazur ver schenen publicaties op het gebied van de thermodynamica, irreversibele processen, molecuulfysica en statis tische mechanica. SHOW VAN MARGRIET QOK DIT JAAR is „Margriet" weer goed voor de dag gekomen met een modeboek vol model! .n van het komend seizoen. Vijf mannequins brachten in de grote Stadsgehooizaal zeventig modellen voor het voetlicht. De ontwerpers var de modecentrale van het damesweekblad „Margriet" hebben een collectie samengesteld van draagbare modellen, die toch origineel en modieus van lijn zijn. Smaken verschillen en daar moet natuurlijk bij het samenstellen van zo'n collectie rekening mee worden gehouden. Bovendien dient het model van de keuze te worden aangepast aan de omstandigheden waarbij het gedragen moet worden. De manne quins raakten bü opkomst al een juiste snaar met vijf shantung japon netjes, in verschillende tinten, een materiaal dat voor het komend sei zoen veel verwerkt zal worden. Van de zomermantels die vervolgens over deze jurkjes gedragen werden waren enkele gevoerd met shantune in de zelfde tint als de japon; een combi natie die steeds weer enthousiast ont vangen wordt. Uit de veelheid van modellen signaleerden we nog: een korte rode cape op een eveneens rode pantalon, blouse en voering van cape rood geruit heel grappig, maar naar onze mening wel wat te opval lend om er met uit te gaan, een tweed rokbroek practisch voor op de fiets, leuk gecombineerd met witte blouse waarop een dasje, ook van tweed, charmante nachtponnen met bijpasende ochtendjassen, een twee delig ponnetje met kantjesganering, dat van een kaars vergezeld moest gaan om het van een cocktail jurkje te kunnen onderscheiden, aparte strandjurken met appicaties en tot besluit enkele modieuze cocktail- en avondjaponnen en het traditionele bruidstoilet, ditmaal van een rose jaquardstof. E.M.B.E. Casino „Waar over men niet spreekt". Inderdaad, dit gebeurt he laas nog te weinig. Maar in elk geval wél „waarover men genoeg films maakt". Het probleem der voorlich ting is, met opzij schuiven van alle angst, schroom en valse schaamte, voor en te na door het filmmedium ten dienste van de massa aangepakt. En juist deze grote kring van „cursisten" maakt het nut van derge lijke „voorlichtende" speelfilms enig zins twijfelachtig. Beter ware 't, dat deze moeilijke koe in een intiemer milieu als gezin of school bij de ho rens werd gevat. Zolang de toeloop nog mede bepaald wordt door een zekere sensatiezucht mag aan het voorlichtend aspect van deze films niet teveel waarde worden gehecht. Overigens is dit verhaal van de ervaringen van een vrouwenarts niet van onbelangrijke elementen ont bloot en de uitwerking van de pro blematiek is zodanig, dat over deze film -zonder sensatie- „wel gespro ken zal worden". Voor zover er van voorlichting sprake is, wordt deze ge. bracht op verantwoorde wijze: het komt natuurlijk allemaal wel terecht met de onbezonnen en hard van sta pel lopende jongen en het meisje. De film is niet voorzien van voet titels, maar de voorlichtende tekst is geheel Nederl. gesproken. 18 Jaar. Lido. De Russische filmers heb ben de faam, dat zij een bepaald, dat zij een bepaald probleem door een zielkundig aanvatten van de toeschou wer met overtuiging weten op te lossen. De politieke tendenz in Rus sische films is bekend. Men kan dit laten voor wat het is en, zich ont houdend van een beoordeling of de oplossing al dan niet politiek ver- antwóord is, de filmische waarde aan een beschouwing onderwerpen. „Zij sneuvelden niet tevergeefs", de film, die op het filmfestival van Venetië werd bekroond, getuigt in alle opzichten van de begaafdheden, die de Russische cineasten bezitten. Op de laatste dag v?~ de tweede wereldoorlog krijgen een luitenant en een chauffeur van het rode leger de opdracht een gewonde en een zwangere vrouw naar een hospitaal achter het front te brengen. Men begrijpt, dat met de zwangere Duitse het probleem gesteld is. Moeten de Russen hun leven in de waagschaal stellen voor een Duitse en een toe komstige Duitser, die, wie zal het zeggen, niet veel beter zal zijn dan zijn vader? De regie laat het betere „ik" zege vieren van de Russen, die geen oor deel willen vellen over het individu. De oplossing was bij voorbaat duide lijk, maar goedkoop is zij allerminst. Een aaneenschakeling van aangrijpen de regievondsten en sympathiever- overende scènes, wordt op het doek gebracht om de gunst van de kijker te boetseren naar de visie van de re gisseur. Voortreffelijk spel en sug gestieve verfilming droegen verder bij in de totstandkoming van dit kunstwerk. Tot slot een opmerking over het verbazend knappe brengen van een politiek idee: de vreedzame coëxis tentie: De vrachtauto, waarop de vrouw, als symbool van het gebroken Derde Rijk ligt, met in zich het nieu we Duitsland, zal uit een rivier ge duwd worden door een groep be vrijde Joden van allerlei nationali teiten. De chauffeur moedigt de Jo den aan met de woorden: „Vooruit Europa". Als hij ziet, dat de wagen geen meter verder komt, volgt de op merking: Hoe kan het ook anders, jullie staan ieder een andere kant op te trekken!" Men moet het kneep je zien. maar desondanks kan men grote bewondering hebben voor het originele beeld. Personen boven 14 jaar kunnen wij aanbevelen kennis te nemen van dit voortreffelijk film werk. In het voorprogramma wordt een kleurenfilm veertoond, eveneens van Russische makelijk, waarin Joeri Ga garin de hoofdrol speelt. Men ziet hoe de eerste Russische ruimtevaart is voorbereid en Uitgevoerd. Studio Aan dit programma kun nen wij geen aanbeveling meegeven Trianon heeft nu voor de laatste maal de „Kanonnen van Navarone" geprolongeerd. Toegang 14 jaar. Luxor. De film, die deze week in het Luxor-theater draait, is, om het meteen maar te zeggen, een aar dig en onderhoudend geval. Hier en daax een beetje ondeugend welis waar, maar nergens wordt de grens overschreden, hoewel daar - gezien de intrige - alle mogelijkheden voor aanwezig waren. Dat deze rolprent een onderhoudend kijkspel is gewor den, is vooral te danken aan het ont wapenende spel van de jonge Shir ley McLaine, die door deze toevalli ge omstandigheden, buiten haar wil en dus buiten haar schuld, in de hotelslaapkamer van haar baas te recht komt en deze weer verlaat slechts „gekleed" in een badhand doek. Dat wordt gezien door een huisdetective, die, wanneer de baas dood op z'n kamer wordt gevonden, een oorbel vindt. De nagedachtenis van de overledene, een uitgeverij- magnaat, mag onder geen enkele voorwaarde benadeeld worden en daarom wordt alles in het wen* ge steld om het meisje te vinden en haar zwijgzaamheid te kopen. Hoe? Daar toe is een lange weg nodig, maar - natuurlijk - komt alles op z'n pootjes terecht. De waarheid komt aan het licht en de ware liefde aan het eind om een hoekje kijken. Het is een pretentieloos geval, maar wie nu eens echt een plezierige film wil zien, die veel binnenpretjes uit lokt zal er goed aan doen aan deze film te denken. 14-jarigen kunnen er heen. Rex. In deze tijd van ruimterei zen ligt het voor de hand, dat men belangstelling heeft voor de gedach te, dat ook eventuele bewoners van andere planeten wel eens door de ruimte kunnen zwieren en een be zoek zouden kunnen brengen aan on ze aarde. Misschien is zo'n bezoek vreedzaam, misschien komen ze met minder vreedzame bedoelingen. In de film „De dreiging uit het heelal" vreest men hier het ergste en heeft men zelfs een straalkanon ontwik keld om de vreemde indringers te verdrijven Maar dan blijkt, dat de indringers er al zijn en zich op een wel buitengewone manier van enige mensen hebben meester gemaakt. De aardbewoners zijn echter ook niet voor de poes en reizen naar de maan. waar de indringers een basis hebben gevestigd. Enfin, de rest is fantastisch genoeg om de toeschouwer van de ene verbazing in de andere t« laten rollen. Toegang 14 jaar. Vrijdagmiddag om half 5 had in de recreatiezaal van de H.C W. aan de Zoeterwoudse weg onder zeer grote belangstelling het afscheid plaats wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd van de heer D. Fasseur Sr. Allereerst werd hij toegesproken door de heer S. v. d. Wetering. Deze memoreerde de werkzaamheden van de heer Fasseur op geestige wijze. Hij bood hem namens het fonds een enveloppe met inhoud aan. De tweede spreker was een colle ga, de heer Bas Ouwersloot, spre kend namens de loods van baas Zaalberg. Hij bood namens deze 4 grammofoonplaten, en een envelop pe met inhoud aan. De heer v. d. Leek sprak namens de D.S.B.-kla- verjasclub en bood ook enige ge schenken aan. De heer H. Laman, voorzitter van de „Stalen Band" bood de traditionele kist sigaren aan. De heer D. Fasseur jr was de laat ste spreker. Hij bedankte namens zijn vader voor de goede wensen en de prachtige cadeaus. Leidse amateur maakte speelfilm In verband met de aanstaande vie ring van het 20-jarig bestaan van de Smalfilm Liga werd de bijeenkomst gisteravond in café-rest. „In den Ver gulden Turk" met een korte algeme ne ledenvergadering begonnen. De verdere avond werd verzorgd door Joop Pieëte, die voor het eerst zijn nieuwe geluidsfilm „De Blauwe Vogel" vertoonde. Deze film is ont staan naar een gegeven van de on derwijzer Freek Sachs, die ook de hoofdrol speelde. De onderwijzer, die een kind heeft geslagen, moet zich voor de politie rechter verantwoorden. Op indrin gende wijze heeft Joop Pieëte de ach tergronden gegeven, die hebben ge leid tot het conflict tussen onder wijzer en leerling (Joop Ellert). Op vallend was ook de rol van Chris de Graaf als advocaat. Het bijzondere van deze film is, dat Joop Pieëte het als amateur-fil mer heeft aangedurfd een menselijk conflict in beeld en geluid op het scherm te brengen. Hij is hierin ge slaagd en het is van harte te hopen, dat de maker op deze weg voortgaat. In de discussie werden onder an dere de moeilijkheden besproken, die het „lip-synchroon" monteren voor de amateur met zich meebrengt. Het ligt in de bedoeling deze problemen op een aparte werkavond nader te belichten. Voor D.E.V. is het al lente Hoewel het koude weer nog niet lokt tot ruimere tuinarbeid, zal de lente zich toch spoedig gaan doen gelden en daarom bereiden de ama teur-tuinders en -bloemisten zich al voor op het komende werk. Het is nu de tijd voor planning voor de huis- en volkstuinen: welke bloemen en planten en waar zal men deze gaan zaaien en uitzetten? Daarom had ook de voorzitter van D.E.V.de heer J. H. Smit, gisteravond in de jaarver gadering in café Aniba tot onderwerp van zijn causerie „het zaaien van onze zomerbloemen" gekozen. Vooraf had de heer Smit op de hem eigen wijze, vlot en geestig het huis houdelijk gedeelte afgewerkt. De heer J. Roman presenteerde als se cretaris een vrij optimistisch jaar verslag, waaruit bleek, dat de bloei van de vereniging weer een stijgen de lijn vertoont, zowel in de groei van het ledental als in de activitei ten, zoals kweek- en tuin wedstrijden. De penningmeester, de heer A. Hofman, was dit jaar weer een goed financier geweest, wat een klein ba tig saldo ten gevolge had. Onder dank adviseerde de kascommissie hem te déchargeren. De heer Smit dankte beide bestuursleden voor hun arbeid ten nutte van de vereniging. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Helvensteyn, Korenhof en Roman bij acclamatie herkozen. De heer H. Crama had voor het puntenstelsel een prachtige pot bloeiende crocussen ingezonden die dan ook door de jury met 8 punten en een loffelijke vermelding werd beloond. Hierna hield de heer Smit zijn praatje over het zaaien van zomer bloemen. Als kundig expert begon hij met het vullen der zaaibakjes en be handelde dit onderwerp tot zelfs het „nijpen" van de eerste knoppen toe, een causerie waarvan zelfs de beste amateurs nog wat konden opsteken. Naar aanleiding van vragen behan delde spreker ook nog de zaadwin ning in binnen- en buitenland. Bij de sluiting werd de volgende vergadering vastgesteld op 27 maart. Geboren: Cornells zn van C. Ba ve laar en A. Wolters; Paulus zn van W. v. d. Veer en M. F. Hakkaart; Jolan- da Catharina Paulina dr van A. ter Wal en M. F. P. de Jong; Jacqueline dr van N. de Vogel en B. Roefstra; Raymond Theofielt zn van M. T. Ver hoef en I. E. Daniël; Erica Ingeborg dr van R. C. Veenendaal en J G. van Ginkel; Johannes zn van J. van Gent en J. H. Mink; Paulina Hendrika Maria dr van P. T. Verdel en H. C. den Hollander. Ondertrouwd: J. J. Regeer en P. G. Ravensbergen; M. P. ter Haar en C. S. Tuinhof de Moed; H A. M. Borst en A. M. Verhaar; S. Springer en L. Kooien; C. Kammeraat en J. W. E. Bakema; N van der Keur en H. Laterveer; M. Colpa en F. Slin gerland; W. J. P. Geurts en E. A. van Gij zen; F. E. Wieringa en J. Kramer. Overleden: A. A. Stoelman, 66 jaar, vrouw. ONZE KEUKEN wint dadelijks BEKENDHEID. HOTEL - CAFE - RESTAURANT Steenstraat 55 - Tel. 22509 025327202; voor zuster zie War mond. Voorschoten - dr. J. E. James, tel. 2520. Warmond - dr. H. A. G. Walen kamp, tel. 01711220; zuster Muiler man, tel. 01711879, b.g.g. 206, neemt waar voor de zusters Meyssen en Konijn. Wassenaar - De artsen dr. R. S. ten Cate, tel. 3027 en J. C. de Neef, telefoon 8303; Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. LEIDSE AGENDA ZATERDAG 24 FEBRUARI Grunnegerlaand. Bijeenkomst 8 uur nam. v. d. Heyden. Litter ij Sacrum. Toneelvoorstelling Schouwburg. 8 uur nam. MAANDAG 26 FEBRUARI Amateurfotografen. Doelen, 8 uur nam. K O Causerie. „De Marmeren Archipel". 8 uur nam. Foyer. Ver. Oud-Leiden. Vertoning stads gezichten, gemaakt door eigen leden. 8 uur nam. De Lakenhal. NRKM. Vastenavond. 8 uur nam. St. Ant. Clubhuis. VIRO. Gravensteen. 8 uur nam. KAB-St. Joseph. Dr. De Jong spreekt over „Opvoeden". 8 uur nam. Maria Gijzensteeg. DINSDAG 27 FEBRUARI Museum van Oudheden Lezing. 8 uur nam. K O en LJA. Film, „De koe en de gevangene". Luxor, Casino, Rex. 14.30 uur nam. Ned. Kath. Kapperspatroons, afd. Leiden. Openbare lesavond voor da mes. „In den Vergulden Turk". 8 uur nam. Gen. De Stille Omgang. Vergade ring. 8 uur nam. Romanuszaal. WOENSDAG 28 FEBRUARI Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk. 7 uur nam. K O. Lezing prof. Hendrix over „De oude kerk in Rusland". 8 uur nam. Snouck Hurgronjehuis. Bejaardensociëteit O.L.Vr. Hemel vaart en St. Jozef. 10-jarig bestaan. 9 uur v.m. H. Mis in Herensingelkerk, daarna ontbijt tot 12 uur in zaal Ma ria Gijensteeg. Kath. Vrouwengilde. Bijeenkomst. 8 uur nam. „In den Vergulden Turk". Peek en Cloppenburgh. Huldiging jubilarissen. 7 uur nam. in magazijn Breestraat. LJA en K O. Film voor de jeugd. „De koe en de gevangene". Luxor, Casino, Rex, Studio. 2.3Ó uur nam. DONDERDAG 1 MAART Mij v. Nijverheid en Handel. Lunch en lezing. 12.30 uur nam. Rest. v. d. Heyden. ZATERDAG 3 MAART KAB-jongerenavond. Carnaval. 8.15 uur nam. Ten Katestraat 10. „Nut en vermaak". Carnaval. 8 uur nam. Burchtzaal. BIOSCOPEN De films in de week van 23 febr.- 2 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Trianon: „De kanonnen van Nava rone", 14 jaar; dgl. 2.00 en 7.30 uur; znd. 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Casino: „Waarover men niet spreekt", 18 jaar; dgl. 2.30, 7.00, 9.15 uur; znd. 2.30, 4.45, .7.00, 9.15 uur. Lido: „Zij sneuvelden niet tever geefs", 14 jaar; dgl. 2.30, 7.00, 9.15 uur; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Luxor: ,,'s Nachts kan van alles ge beuren", 14 jaar; dgl. 2.30, 7.00, 9.15 uur; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Studio Ontraden. Rex: „De dreiging vit het heelal", 14 jaar; dgl. 2.30, 7.15, 9.15 uur, znd. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. Leiden en Omgeving Leiden - In spoedgevallen nemen waar de artsen Coutinho, tel. 30363, Kamphuizerlaan 3, Oegstgeest; Van Leeuwen, tel. 20412, v.d. Brandeler- kade 28; Pleiter, tel. 31337, Fruinlaan 11; en H. Jasperse, tel. 24961, Witte Singel 72. Apotheek: Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; tandarts: J. C. v.d. Veur, tel. 24724. Hillegom - dr. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, tel. 5613; Wit-Gele Kruis: zr. J. E. T. Bakker, Maarten Trompstraat 39. Tandarts: C. Ch. M. Beek, Hoofdstraat 8. Katwijk Zee - dr. L. Borleffs, tele foon 2182, apotheek zie Katwijk Rijn. Katwijk Rijn - dr. C. J. Hagen, tel. 3222, apotheek Princestraat 3, te lefoon 2755. Koudekerk - zie Leiderdorp; zus ter Van Leeuwen, tel. 01714505. Leiderdorp - dr. G. A. de Bruijne, tel. 0171022208; voor wijkzuster zie Koudekerk; voor apotheek: zie Lei den. Noordwijk - dr. Goudriaan, telef. 2333, Duinrand-apotheek van 121 en van 56 uur; Wjt-Gele Kruis: zr. Hooymans, tel. 3388 of 2524. Noordwijkerhout en De Zilk dr. K. A. van Praag, tel. 385 (Dorp) en dr. A. Th. v.d. Lugt, tel. 02520—5707, De Zilk, voor tandarts: zie Hillegom. Oegstgeest - dr. D. Held, tel. 24649 (52989); Wit-Gele Kruis: zr. War- menhoven, tel. 24188 of 21726. Rijnsburg - zie Katwijk Rijn. Sassenheim - dr. G. L. van Raay, tel. 025327777; tandarts zie Hille gom; voor zuster zie Warmond. Voorhout - dr. W. J. Binnema, teL OEGSTGEEST RAADSVERGADERING Woensdag 28 februari a.s. komt de gemeenteraad van Oegstgeest bijeen te 19.30 uur in de raadszaal. De agen da vermeldt o.a. Benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Voorstel van b. en w. tot het geven van een naam aan een nieuwe weg; idem tot vaststelling van het uitbreidingsplan Overveer- polder-Oud Poelgeest met bijbeho rende bebouwingsvoorschriften; idem tot verlenging van de verhuur van grond achter de Emmalaan-Boon- straat; idem tot het verlenen van een krediet voor de uitvoering van het wegenplan Bijdorp; idem tot het verlenen van een krediet voor de aankoop van een stenenschrap- en schoonmaakmachine; idem tot het verlenen van medewerking voor de bouw van een hulplokaal ten behoe ve van de Dr. K. Schilderschool Nota van b. en w. over het tie- komstig beleid met betrekking tot de bouw van scholen. Door het vertrek naar Leiderdorp van de heer J. P. W. Scholtz is een vakature ontstaan in de commissie tot wering van het schoolverzuim. De commissie heeft medegedeeld dat de heer J. Ouwerkerk, Emmalaan 14, zich bereid heeft verklaard een even tuele benoeming tot lid te aanvaar den. B. en W. stellen voor de heer Scholtz eervol ontslag te verlenen en de heer J. Ouwerkerk tot lid van de commissie te benoemen De nieuwe weg die is aangelegd (naast de Wijttenbachweg) tussen Hofdijck en de Lange Voort heeft nog geen naam. B. en W. stellen de raad voor deze weg „Lijtweg" te noemen. Naar uit een oude kaart blijkt, was dit de vroegere naam van de Wijttenbachweg en de Ter- weeweg. Wegaanleg Ten einde binnen afzienbare tijd de beschikking te hebben over de nodige grond voor de bouw van wo ningwet- en premiewoningen, dient overgegaan ie worden tot de aanleg van wegen in het derde gedeelte van het Bijdorpplan als onderdeel van het uitbreidingsplan Oegst- geest-Noord. De wegen zijn gepro jecteerd op de gronden, welke gele gen zijn binnen het gebied ten oos ten van de Dorpsstraat en ten wes ten van de Irislaan. Het plan om vat het aanleggen van een weg ach ter de tuin van het pand Wijtten bachweg 44 evenwijdig aan de Ko renbloemlaan, het doortrekken van de Korenbloemlaan en de Irislaan, het verbeteren van de Bijdorplaan en het aanleggen aan de noordkant van het wegemlan van een weg, pa rallel aan de Floralaan. Deze weg sluit enerzijds aan op de Dorpsstraat (tussen de percelen Dorpsstraat 42/44 en 46) anderzijds op de Irislaan. Een gedeelte van de Clematislaan zal eveneens worden doorgetrokken. B. en W. stellen de raad voor de uitvoering van dit we genplan een krediet beschikbaar te stellen van f 492.151,90. Daar het schoonmaken van vuile straatklinkers tot heden altijd met de hand heeft plaats gehad, wat zeer arbeidsintensief en kostbaar is, stel len b. en w. de raad voor, ten einde een aanzienlijke besparing op ar beidsloon en tevens goed werk te verkrijgen, over te gaan tot aan schaffing van een stenenschrap- en schoonmaakmachine, waarvan de kosten f 5200 gulden bedragen. Zilveren Huwelijksfeest Koningin en Prins Het plaatselijk comité Zilveren Huwelijksfeest Koningin en Prins heeft B. en W. het volgende bericht: „Het nationale comité zal eind maart aan de leerlingen van de lagere scho len en van de kleuterscholen een fe- licitatiekaart uitreiken. Het is de be doeling dat de kinderen deze kaar ten, voorzien van postzegels aan het zilveren bruidspaar zenden. De vol le frankeerwaarde komt ten goede aan het nationaal geschenk. De vraag is gesteld of het mogelijk is de kaart zodanig te doen uitvoeren, dat een afbeelding daarvan door de jeugd kan worden behouden als herinne ring aan het zilveren Huwelijks feest In verband hiermede over weegt het nationale comité deze vier- kleurige tekening af te doen druk ken op stevig papier, formaat 21x30 cm. De prijs hiervan bedraagt 10 cent per stuk. Het comité verzoekt b en w. in verband hiermede te willen bevorderen, dat aan de Oran jevereniging een extra subsidie wordt toegekend van f 260 gulden. Dit voor de uitreiking van de plaat aan 2600 kinderen. B. en W. verzoe ken de raad dit bedrag ter beschik king te willen stellen aan de Oegst- geester Oranjevereniging. Markt bprirh ten LEEUWARDEN, 23 febr. - Kaas: Commissienoteringen: Goudse kaas 1.97—1.98; Edammer kaas 1.841,85; Broodkaas 1.871.88. Handel kalm. KATWIJK a. d. RIJN, 23 februari. Groenten - Waspeen (per kist) A 1 14,80—16,50, A 2 2,80—11,00, BI 13,60 —14,20, B 2 1,80—5,00, Cl 6,40—7,10, C2 5,80; spruiten (schoon) Al 142 162; niet schoon: A 2 4689; andijvie 94; groene kool; 14 boerenkool 43 48; selderie (per 100 bos) 59; knol- selderie (per 100 st.) 523, witlof 1 73—79, idem 2 62. Aanvoer waspeen 106.000 kg, waar van 74.000 kg voor export en 4000 kg voor de industrie werd verkocht

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2